#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2011 10:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το όνειρο μιας άλλης Ελλάδας

Περπατώντας τις προάλλες σε κεντρικό δρόμο της Θεσσαλονίκης είδα μια εικόνα που μου έκανε εντύπωση. Μια εικόνα που απλά δεν ταίριαζε. Μια καλοστεκούμενη μεσήλικη κυρία, πουλούσε … χαρτομάντιλα. Δεν ήταν ούτε τσιγγάνα, ούτε Ρουμάνα, ούτε είχε πάνω της κάτι το περίεργο. Ήταν μια συνηθισμένη Ελληνίδα γυναίκα.

Σήμερα το πρωί την ξαναείδα. Μπροστά σε κατάστημα φίλου μου, ο οποίος και μου εξήγησε πως την γνώριζε. Τραγική ιστορία, πλην όμως για τις μέρες μας συνηθισμένη. Ο άντρας της που διατηρούσε επιχείρηση, χρεοκόπησε, και πριν μερικούς μήνες πέθανε, αφήνοντάς της χρέη και δάνεια. Η κυρία, που δεν είχε εργαστεί ποτέ στη ζωή της, αναγκάστηκε  να βγει στο δρόμο, και να πουλάει χαρτομάντιλα για να ζήσει.

Μια ιστορία, που όσο περνάει ο καιρός θα βλέπουμε όλο και πιο πολύ. Ήδη στη γειτονιά μου, οι εφορμήσεις στους κάδους των απορριμμάτων γίνονται ανά δίωρο, και όλο και πιο συχνά. Υπάρχουν πλέον συνάνθρωποί μας που ζουν από τα σκουπίδια. Και δεν μιλάω για παλιά ανακυκλώσιμα αντικείμενα που βρίσκουν, και που μεταπωλούν, αλλά για τροφή! Τρώνε από τα σκουπίδια.

Οι παλιοί θα θυμούνται αυτού του είδους την Ελλάδα. Οι νεότεροι θα την έχουν γνωρίσει ως φολκλόρ, μέσα από τις ασπρόμαυρες ταινίες της Μάρθας Βούρτση και του Νίκου Ξανθόπουλου.

Ήταν μια Ελλάδα που όλοι μας πιστεύαμε πως δεν θα ξαναδούμε. Λογαριάζαμε όμως χωρίς το Πασόκ.

Μιλούσα με έναν φίλο μου  γιατρό. Εκτός από το ότι του χρωστάει ο ΟΠΑΔ περίπου €30.000, του ήρθε και μια κατραπακιά με την έκτακτη εισφορά για €8.000, που ακόμη να συνέλθει. Το τι μπινελίκι έριξε στον Λοβέρδο και στον Κουτρουμάνη, δεν λέγεται. Και όπως μου είπε, προβλέπονται μαύρα κατάμαυρα χρόνια στο θέμα της δημόσιας υγείας. Η κυβέρνηση δουλεύει για τους ιδιώτες. Πολύ απλά, όπως μου είπε, για να παίρνει πλέον ένας γιατρός €1.900 το μήνα, θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 8.500 πελάτες! Κάντε την αναγωγή και θα καταλάβετε τι είδους περίθαλψη  περιμένει τους ασφαλισμένους….

Μιλούσα  με έναν φίλο μου δημόσιο υπάλληλο. Εκτός του ότι του έχουν ήδη κόψει το μισθό κατά 30-40%, εκτός του ότι κι αυτουνού του χρωστάει ο ΟΠΑΔ περίπου €600 από το 2009, του ήρθε και μια κατραπακιά με την έκτακτη εισφορά €1.600, που περπατάει και παραμιλάει…

Μιλούσα με ένα φίλο μου ελεύθερο επαγγελματία. Καταστηματάρχη. Εκτός από το ότι ο τζίρος του έχει πέσει στο 30-40% του κανονικού, του ήρθε και μια κατραπακιά με την  έκτακτη εισφορά, περαίωση, ΕΤΑΠ, και κάτι άλλα που δεν τα κατάλαβα, που σκέπτεται να πάει ξανά φαντάρος… εθελοντής.

Για να έχει , λέει, να τρώει. Αλλιώς δεν βγαίνει.

Ήδη έκοψε φροντιστήρια, κολυμβητήρια, νόβα, βίντεο, κλπ και τα ανήλικα παιδιά του δεν του μιλάνε. Δεν καταλαβαίνουν δυστυχώς, ότι αυτά παθαίνει κανείς όταν ψηφίζει σοσιαλιστικά….

Μιλούσα με ένα φίλο μου ταξιτζή. Δεν θα σας πως τι μου είπε, διότι θα παρέμβει το ραδιοτηλεοπτικό…  Πάντως αν ήμουν στη θέση των Ρέππα και Ραγκούση, δεν θα ξανάμπαινα ποτέ σε ταξί. Μη τυχόν και τύχαινε να είναι οδηγός ο φίλος μου. Το τι θα τους έκανε αν τους πετύχαινε πουθενά, ούτε σε τσόντα του Γκουσγκούνη δεν θα έπαιζε… Τόσο καλά.

Μιλούσα με έναν φίλο μου πιλότο (σε ελληνική εταιρία). Από αυτούς που όλος ο κόσμος ζηλεύει. Που κάνουν το χόμπυ τους επάγγελμα, και που χρυσοπληρώνονται για να διασχίζουν τους αιθέρες. Θέλει λέει να φύγει στη Νέα Ζηλανδία, ή στον Καναδά, για να γίνει bush pilot. Απ αυτούς που μεταφέρουν εφόδια στις απάτητες ερημιές. Γιατί; Εκτός του ότι τους τελευταίους μήνες του έκοψαν το μισό του μισθού του, εκτός του ότι η εφορία του έστειλε ραβασάκι για έκτακτη εισφορά €10.000, το επαγγελματικό του μέλλον φαντάζει αβέβαιο, αφού όπως μου είπε καραδοκούν δεκάδες άνεργοι πιλότοι πρόθυμοι και έτοιμοι να κάνουν την ίδια δουλειά με €1.000 μόνο ευρώ! Και έτσι, το στρες και η αγωνία, τον έχουν καταντήσει ψυχολογικό ράκος. «Αν δεν είχα τρία παιδιά», μου είπε, θα το στουκάριζα επάνω στη Βουλή…

Με αυτά και με αυτά, άρχισα να μιλάω πλέον με τον εαυτό μου. Κοινώς να παραμιλάω.

Εμένα δεν μου ήρθε ακόμη ούτε η εφορία, ούτε η κατραπακιά της έκτακτης εισφοράς. Όμως τις περιμένω. Όπως περιμένω πως και πως τη μέρα των εκλογών.

Διότι τελικά, καλές οι διαδηλώσεις, καλές και οι διαμαρτυρίες, αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να έχουν αποτέλεσμα. Δεν πα να γίνονται μάχες στους δρόμους, δεν πα να αντιδράνε όλες σχεδόν οι κοινωνικές τάξεις; Το αυτί τους δεν ιδρώνει. Απλά κατεβάζουν ακόμη περισσότερη αστυνομία στους δρόμους. Αυτό που έγινε στην ΔΕΘ, με 10.000 αστυνομικούς να φυλάνε τον «λαοπρόβλητο» πρωθυπουργό, ο οποίος εμφανίστηκε όλο κι όλο ένα δεκάλεπτο, μάλλον ρωμαϊκή αυτοκρατορία και Καλιγούλες θυμίζει, παρά σύγχρονη δημοκρατία της ΕΕ.

Για αυτό, δεν πα να βγούμε όλοι στους δρόμους; Ο ΓΑΠ εκεί, στο στόχο του… Δεν καταλαβαίνει Χριστό.

Αν δεν διαλύσει τη χώρα, και αν δεν ξεπουλήσει τα πάντα, δεν τον κουνάει κανείς. Σαν υπνωτισμένος είναι. Σαν προγραμματισμένος  πράκτορας sleeper, που ούτε οι χειριστές του δεν μπορούν πλέον να σταματήσουν . Έβαλε κάποιον σκοπό, τη καταστροφή της χώρας, και δεν θα ησυχάσει αν δεν τον πετύχει. Μιλάμε για αφοσίωση, όχι αστεία.

Η μόνη λύση λοιπόν είναι η κάλπη. Εδώ και τώρα.  Τίποτα άλλο. Αλλιώς πάμε για εκτροπές.

Η κάλπη είναι το μόνο όπλο  που μας έμεινε, (εκτός από την ομαδική αυτοκτονία).

Αν δεν το κόψει κι αυτό ο ΓΑΠ…. Γιατί όπως βλέπω τελευταία τον έτερο σοσιαλιστή κο Βενιζέλο, με τα διαγγέλματά του, μάλλον προς τα κει το πάνε το όλο θέμα.

Μας βλέπω λοιπόν όλους σε κανένα έκτακτο  στρατοδικείο, να απολογούμαστε γιατί πεινάμε.

Και μετά να μας μπουζουριάζουν στον Ιππόδρομο, ή τώρα , στο Ειρήνης και Φιλίας.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ignoramus avatar
    Ignoramus 22/09/2011 10:48:40

    τα ιδια ακριβως ζω και εγω. τα ιδια.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/09/2011 10:49:39

    Εξαιρετικός, όπως πάντα!

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/09/2011 10:51:34

    Ρεαλιστικό SA..
    http://www.youtube.com/watch?v=ZeVxQc2P-2M

  4. ataktos avatar
    ataktos 22/09/2011 10:52:36

    +1000

  5. TopGunZ avatar
    TopGunZ 22/09/2011 11:05:25

    Δεν υπάρχει ελπίδα Παράξενε. Εγώ από χθες κατέθεσα τα όπλα. Δεν ξέρω που θα με βγάλει. Πλέον το πτυχίο μοιάζει μακρινό όνειρο, αφού η εξεταστική χάθηκε λόγω των καταλήψεων. Δε μου έμεινε τίποτα να ξεπουλήσω για να πληρώσω νοίκι. Δε νομίζω να με φιλοξενήσει κανένας "σοσιαλιστής" φίλος μου με τα 2 και 3 σπίτια που "σκληρά εργάστηκαν οι γονείς τους για να αποκτήσουν¨ (μερικοί μας κοροιδεύουνε και μέσα στα μούτρα μας). Βλέπω μέρα τη μέρα να βουλιάζω πιο βαθιά στην άμμο του βυθού, δεν έχω δύναμη πλέον να τινάξω τα πόδια μου και να ξαναβγώ στην επιφάνεια. Για μένα έχει τελειώσει το παιχνίδι. Το μόνο που έχει μείνει είναι να ρίξω την κουρελιασμένη μου ψήφο στον Αντώνη, μπας και προλάβει να σώσει κανέναν, γιατί εμένα δε με πρόλαβε... από χθες αποφάσισα να σταματήσω να ονειρεύομαι και να ελπίζω.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ TopGunZ 22/09/2011 11:38:40

      Μην τους κάνεις τη χάρη...εσύ μόνος σου είσαι πολύ περισσότερο από αυτούς ...

    • Ιξίων avatar
      Ιξίων @ TopGunZ 22/09/2011 12:41:21

      TopGunZ,Να μην το βάζεις κάτω.Κάπου δίπλα σου υπάρχουν
      πολλοί πλέον που τα φέρνουν δύσκολα. Ζήτα βοήθεια απο τους
      πολύ κοντινούς σου ανθρώπους ξανά και ξανά, αυτοί θα καταλάβουν.
      Οι οικογενειακοί μας δεσμοί σε αυτή τη χώρα είναι ακόμοι ισχυροί, γι' αυτό
      και αποτελούν στόχο. Βοήθεια χρηματική, υλική, ένα καλό λόγο, όλα δεκτά...Εργάζομαι 25 χρόνια,η συζυγος 22,με 3 παιδιά, χθες πήρα τηλ. τον αδερφό μου
      : Βοήθεια έχω στην τσέπη μου 18 Ε... Να μην τους κάνουμε τη χάρη
      αυτό το πέτρινο ακρωτήρι (Σεφέρης), να γεμίσει βιλάρες για τις
      κολάρες των πουλημένων. Ψηλά το κεφάλι ήδη φοβούνται.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ TopGunZ 22/09/2011 12:43:52

      Φίλε μου, δεν θέλω να σε παρηγορήσω, γιατί θα είναι λόγια...
      Ένα θα σου πω: εκείνη την ύστατη στιγμή που νομίζεις ότι έχεις χάσει τα πάντα, γίνεται το "θαύμα"...κάνε υπομονή και θα έρθει η σειρά σου...
      Εκμεταλλεύσου αυτή την περίοδο για να εκτιμήσεις τις καλύτερες μέρες που έρχονται...

    • alakran avatar
      alakran @ TopGunZ 22/09/2011 12:55:34

      MΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΧΑΡΗ!!!!!!
      Έχει δίκιο η Εύα.Μην αφήσεις την απελπισία να σε κυριεύσει.Θα αντισταθείς,θα ξεπεράσεις τις δυσκολίες και στο μέλλον θα τα σκέφτεσαι και θα γελάς.
      Σου εύχομαι καλή δύναμη και τα καλύτερα θα έρθουν.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ TopGunZ 22/09/2011 13:03:29

      Topgunner τα λόγια είναι λόγια και δεν απαλύνουν τον πόνο. Μόνο σκέψου αυτό. Την ώρα που θα σταματήσεις να ονειρεύεσαι και να ελπίζεις αυτοί θα έχουν νικήσει. Δεν τους αξίζει τέτοια χαρά.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ TopGunZ 22/09/2011 13:53:43

      Όχι, όχι Top!
      Μη χάνεις την ελπίδα σου!
      Αν το πολυφιλοσοφήσεις... δεν υπάρχει καν λόγος! Κι ένας που δεν αντιμετωπίζει τα προβλήματά σου, αύριο κιόλας μπορεί να τα χάσει όλα, ή να του έρθει μια γλάστρα στο κεφάλι και τέλος.
      Μέρα με τη μέρα πορευόμαστε, με την ελπίδα μας, με τα όνειρά μας και με την προσπάθειά μας!
      Άνθρωποι έζησαν πάντα δύσκολα σε όλες τις εποχές και τα κατάφεραν, άνθρωποι έζησαν και πολέμους, το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να παραιτηθείς. Όπως φαίνεται από τα σχόλιά σου και δεν χρειαζόμαστε τίποτα άλλο να ξέρουμε, είσαι πολύ έξυπνος και ανήκεις σε αυτούς που έχουν να προσφέρουν. Άρα μην παραιτείσαι. Πείσμα.
      (εμένα μου βγήκαν λίγα ..λόγια, αλλά μου βγήκαν και ήθελα να στα πω, δεν θέλω τέτοια!)

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ TopGunZ 22/09/2011 14:00:00

      μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι αυτά τα γράφεις εσύ, TopGunZ. Σε ξέρουμε όλοι διαφορετικό. Ξέχνα για λίγο το πτυχίο, έχει πολλά για να τραβήξουνε την προσοχή σου αυτό τον καιρό, ποτέ η ζωή δεν είναι μονοσήμαντη. Κάθε δυσκολία είναι εκεί για να μας δυναμώσει, όχι για να καταθέσουμε τα όπλα. Και, πάνω απ'όλα, σε χρειαζόμαστε, δεν περισσεύεις!

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ TopGunZ 22/09/2011 14:18:17

      ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ: 21 Δεκεμβρίου 2008: Είμαι βουτηγμένος στα χρέη. Το σπίτι της γυναίκας μου είναι υποθηκευμένο και κινδυνεύω να το χάσω. Πέντε ευυπόληπτοι πολίτες καταθέτουν στο δικαστήριο πως τα σκάνδαλα που καταγγέλω δεν υπάρχουν και το δικαστήριο με καταδικάζει σε 16 μήνες φυλακή. Το άδικο θόλωσε το μυαλό μου. Την ίδια μέρα το απόγευμα πήρα ένα κουζινομάχαιρο και πήγα να κόψω τις φλέβες μου μέσα στο μαγαζί ενός ευυπόληπτου που κατέθεσε εναντίον μου. Το μαχαίρι όμως δεν έκοψε και ο ευυπόληπτος φώναξε την αστυνομία και κατέθεσε εναντίον μου μήνυση ότι του απείλησα την ζωή. Πήγα αυτόφωρο και έφαγα και άλλους δέκα μήνες φυλακή. Με κράτησαν στην ζωή η γυναίκα μου και η γριά μητέρα μου. Σήμερα μετά από 20 μήνες από εκείνο το δικαστήριο απαλλάχθηκα στο εφετείο από τους 16 μήνες και περιμένω πότε θα γίνει και το άλλο εφετείο για να πω στους δικαστές ότι εγώ ο μικρός Μήτσος κατάφερα να στείλω στο σκαμνί αυτούς που προσπάθησαν να με λειώσουν. Κουράγιο φίλε μου. Όπως σου είπε ο Ιξίων ζήτα βοήθεια από την οικογένεια σου. Και αν δεν τα καταφέρεις εμείς είμαστε εδώ. Ζήτα βοήθεια και από εμάς.

    • juliet avatar
      juliet @ TopGunZ 22/09/2011 18:33:21

      Αν είσαι Αθήνα ,και μπορώ να βοηθήσω ,ζήτα τα στοιχεία μου, τ΄έχουνε στείλε μήνυμα.
      Τίποτε άλλο,εύχομαι να βρείς τη λύση και να ξέρεις υπάρχει.
      Φάκτορα ,έχεις την άδειά μου.

      • juliet avatar
        juliet @ juliet 22/09/2011 20:29:47

        Για τον TopGunZ

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 22/09/2011 20:52:38

      Σας ευχαριστώ όλους. Και μην ανησυχείτε. Εδώ θα είμαι. Μαζί σας θα παλέψω, σε όποιο μετερίζι χρειαστεί. Απλά πλέον όχι για μένα. Για τους δικούς μου, για τους φίλους μου, για την πατρίδα, για σας. Απλά δεν έχω πλέον το κουράγιο να ελπίζω για μένα και μέρα τη μέρα να γκρεμίζονται οι ελπίδες μου και τα όνειρά μου όλο και σε πιο μικρά κομμάτια, μέχρι να κονιορτοποιηθούν. Και θα επιβιώσω. Έχω φίλους, έχω συγγενείς, ο ένας τον άλλο θα τον βοηθήσουμε. Απλά για μένα δύσκολα να αναστηθεί η ελπίδα.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ TopGunZ 22/09/2011 21:28:48

        Top, τώρα τα διαβάζω, κουράγιο και μη το βάζεις κάτω. Αν θες κάτι μήνυμα στο Φάκτορα. Θα κάνουμε ό,τι μπορούμε.

  6. Lampros avatar
    Lampros 22/09/2011 11:16:32

    Κάθε πρωί παιρνω τηλέφωνο τους γονείς μου, να του πώς μια καλημερα. Σημερα, ο πατερας μου δεν ηθελε να μου μιλησει. Η μανα μου μου ειπε, πως ειναι εξω απο το πρωί και δεν μιλαει, ντρεπεται λεει, γιατί τώρα που παντρευομαι, δεν θα μπόρεσει να μου δώσει όσα ήθελα.
    Εννοείται, πως δεν θέλω μια δραχμή (στα παπακια μου τα € τους) αλλά δεν ανεχομαι να αισθανεται και έτσι ο πατερας μου υστερα απο 35 χρονια δουλειας που πηγαινε με το πρώτο λεωφορειο.
    Θα κατεβω και εγώ στην πλατεια. Οχι για εμενα, εγώ εχω δυναμη, θα δουλέψω και θα τους γαμ(*&^σω. Μπορώ, γιατί ειμαι νεος, και πολύ πεισματαρης, αλλά για τον πατερα μου.

    Αλητες, ρουφιάνοι, δοσίλογοι, ανθέλληνες, Τουρκογλου και σία. Κάντε όσα σας παιρνει ακόμα... Ο Έλληνας λυγίζει αλλά δεν σπάει.

    • ΓΙΑΝΝΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΑ @ Lampros 22/09/2011 12:15:14

      Lampro,
      ο δικός μου πατέρας 35 χρόνια στα τουριστικά λεωφορεία οδηγός και η μάνα μου μοδίστρα μεγάλωσαν 3 παιδιά και τα σπούδασαν με πολλές στερήσεις.
      Σήμερα τα παιδιά τους με δικά τους παιδιά πλέον φυτοζωούν και δεν μπορούν να βοηθήσουν τους γονείς τους που παίρνουν σύνταξη και οι 2 μαζί 1000 E.
      Μην την ψάχνεις. Είναι τραγική η κατάσταση για όλους.
      Ας ελπίσουμε αυτό να γεννήσει ένα νέο είδος εθνικής ομοψυχίας και όχι σκληρότερες μορφές κοινωνικού αυτοματισμού, όπως επιθυμούν πολλά εξωθεσμικά κέντρα.

  7. Αίθρα avatar
    Αίθρα 22/09/2011 11:19:50

    Πριν αποό 15 περίπου ημέρες, στο κέντρο της Αθήνας, με σταμάτησε ένας νέος άνδρας, Έλληνας, στα τριάντα, και πολύ ευγενικά με ρώτησε εάν έχω να του δώσω κάποια χρήματα για να φάει κάτι. Του έδωσα, έκανε και πλάκα όταν τα είδε (μου είπε "τέλεια, είναι και τα γενέθλιά μου σήμερα και μου φτάνουν για να πάρω και κόκα-κόλα") και επειδή πηγαίναμε προς την ίδια κατεύθυνση, με ρώτησε, πολύ ευγενικά και πάλι, αν θα μπορούσε να με συνοδέψει ως το μετρό. Δέχθηκα και πήγαμε από την Κοραή στο μετρό του Συντάγματος συζητώντας για διάφορα, για τον νέο νόμο για τα ΑΕΙ, για το ΔΝΤ, για τον "πρωθυπουργό" μας, για τα μοναστήρια της Αρκαδίας και της Κρήτης... Μου είπε, μεταξύ άλλων, πως είναι αριστούχος απόφοιτος της Θεολογίας, πως τον τελευταίο καιρό μένει στο δρόμο, διότι τον πέταξαν έξω από το διαμέρισμά του στην Αθήνα και πως σκέφτεται να επιστρέψει στον τόπο καταγωγής του πατέρα του προκειμένου "να έχει μία στέγη τουλάχιστον και να προσπαθήσει από εκεί να κάνει μία νέα αρχή". Αποχαιρετηθήκαμε όταν φτάσαμε στο μετρό και με ευχαρίστησε, διότι, όπως μου είπε, "ήθελε πολύ να μιλήσει σε κάποιον και συνήθως δεν ενδιαφέρεται κανείς ώστε να σταματήσει και να με ακούσει". Δεν ήξερα τι να του πω.

    • Mm avatar
      Mm @ Αίθρα 22/09/2011 13:16:36

      καλα, μην τα πιστεύετε και όλα, υπάρχουν ανθρωποι με τρομερες υποκριτικές ικανότητες, εβλεπα τετοιους και στις εποχές των παχειών αγελάδων.

      Χρειάζεται προσοχή.

      • Αίθρα avatar
        Αίθρα @ Mm 22/09/2011 17:26:34

        Οπωσδήποτε. Δε μου έδωσε τέτοια εντύπωση ο συγκεκριμένος, ωστόσο. Δε μου μίλησε καν για το πρόβλημά του, παρά μόνο αφού τον ρώτησα. Ούτε και μου ζήτησε τίποτα άλλο.

        • Αίθρα avatar
          Αίθρα @ Αίθρα 22/09/2011 20:35:38

          Και ιδίως, ο τρόπος του: Ήταν ευγενέστατος και αξιοπρεπέστατος. Με χαμόγελο μάλιστα.

  8. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 22/09/2011 11:30:01

    Τα ίδια και ο δικός μου πατέρας.
    ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ. Αυτοί οι προδότες πρέπει να αφανιστούν από προσώπου γης. Αλλά δεν μπορούμε και να τους πετύχουμε στο δρόμο. Κρύβονται σαν τα σκουλήκια και τους προστατεύει η Ελληνική???? Αστυνομία.
    Απορώ πως υπάρχουν ακόμα πολίτες που τους πιστεύουν. Τόσο πωρωμένοι και χοντρόπετσοι πιά??? Αλλά τα λεφτά γι αυτούς είναι ακόμα πολλά.

  9. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 22/09/2011 11:36:27

    Απέναντι από το Μέγαρο Μουσικής, σ' ένα παγκάκι στη στάση του λεωφορείου μένει εδώ και 3 περίπου μήνες μια ηλικιωμένη γυναίκα που έχει δίπλα της ένα καροτσάκι σούπερ μαρκετ με τα λιγοστά της υπάρχοντα. Πως μπορεί σ΄αυτήν την ηλικία να ζει με 40 βαθμούς το καλοκαίρι και μέσα στη βροχή??? Και πως μπορεί να τη βοηθήσουν τα 2, 3 ή 5 ευρώ που της δίνουμε???
    Όταν της λες καλημέρα εκπλήσσεται και με μεγάλη ευγένεια απαντά.
    Γιατί αυτή η κατάντια. Τόσο μεγάλη τιμωρία πια αυτής της χώρας?

  10. blue nile avatar
    blue nile 22/09/2011 11:39:32

    +1000
    Μένω στο πολύ κέντρο της πόλης. Ήξερα μια αξιοπρεπέστατη κυρία προχωρημένης ηλικίας που έμενε κοντά μας και είχε έρθει κάμποσες φορές στο σπίτι μας επειδή η μητέρα μου ήταν διαχειρίστρια της οικοδομής και συζητούσαν για τους κοινόχρηστους χώρους. Προχθές είχα λίγο ελεύθερο χρόνο το πρωί και επισκέφτηκα μια φίλη μου που έχει μαγαζί με γυναικεία ρούχα στη Κορομηλά. Μετά από λίγο κάνει την εμφάνιση της η αξιοπρεπέστατη κυρία με μια τσάντα στο χέρι και βγάζει μικροαντικείμενα προς πώληση. Έμεινα με το στόμα ανοικτό, νόμιζα ότι δεν είχε οικονομικό πρόβλημα για να με ενημερώσει η φίλη μου ότι η κόρη της έχει τρία παιδιά (το ένα με χρόνια πάθηση) τα πήγαινε μια χαρά ώσπου απολύθηκαν από τις εταιρίες που δούλευαν αυτή και ο σύζυγος της λίγο μετά την εφαρμογή του πρώτου μνημονίου. Το πρόβλημα τους ήταν ότι στις θέσεις τους δούλευαν με τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών οπότε ούτε αποζημίωση πήρανε ούτε και επιδόματα ανεργίας. Το αντρόγυνο ψάχνει απεγνωσμένα για δουλειά εδώ και καιρό κάνουν ότι μεροκάματο προκύψει αλλά από ότι κατάλαβα από τα λόγια της φίλης μου η κατάσταση είναι πολύ άσχημη επειδή έχουν να θρέψουν τρία παιδικά στόματα ενώ παράλληλα πληρώνουν τις δόσεις για την ιδιόκτητη κατοικία τους. Το πράγμα δενβγαίνει μειώθηκε και η σύνταξη της γιαγιάς η οποία για να βοηθήσει βρέθηκε γριά γυναίκα να προσπαθεί να πουλήσει στυλό και τασάκια.
    Ποτέ άλλοτε δεν χτύπησε η δυστυχία τόσο κοντινή πόρτα...ποτέ...
    Strange τελικά όλοι αυτό περιμένουμε τη μέρα των εκλογών. Αμβιβάλω δε αν μπορέσει η σπείρα που μας κυβερνά να τις καθυστερήσει πολύ ακόμα. Μέχρι και οι πρασινοκλαδικάριοι τις επιθυμούν...

  11. Απορία avatar
    Απορία 22/09/2011 11:47:02

    Στο δια ταύτα λοιπόν.

    Να μαζευτούν οι μέχρι στιγμής μόνον κραυγάζοντες και αλαλάζοντες αρχηγοί της αντιπολίτευσης, να πάνε στον πρόεδρο της δημοκρατίας και να του πουν ότι το ΠΑΣΟΚ έχει πλέον εκτραπεί συνταγματικά και ότι δεν εκφράζει την λαϊκή βούληση. Στη συνέχεια να του ανακοινώσουν ότι αποσύρουν τις κοινοβουλευτικές τους ομάδες από τη βουλή και ότι απαιτούν την άμεση διενέργεια εκλογών, υπενθυμίζοντας και τις δικές του πολειτιακές ευθύνες και υποχρεώσεις.

    Αυτό κάνουν όσοι πραγματικά θέλουν να έχουν κάποια ευθύνη για το τι γίνεται στον τόπο και δεν μένουν απλώς στην διατύπωση εκθέσεων ιδεών.

    Δεν μπορεί κάποιος να νοιάζεται για τον τόπο και να βλέπει τον Βενιζέλο ως νέο Μπενύτο "Μουσσολίνι" να αγορεύει διάφορες ημιφασιστικές αρλούμπες από το βήμα της βουλής και να ανακοινώνει την σταύρωση του 80% του λαού με στυγνά μέτρα λιτότητας χωρίς καμμία απόδειξη για την αξία αυτών των μέτρων.

    Επιτέλους ας αρθεί η αντιπολίτευση στο ύψος των περιστάσεων και ας κάνει πραγματικά ό,τι είναι στο χέρι της να διώξει αυτήν την ανίκανη και παρεκτραμένη κυβέρνηση. Και όταν λέμε αντιπολίτευση εννοούμε όλοι: ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ, ΛΑΟΣ, ΚΚΕ και τους διαφόρους νυν αποσχισμένους.

    Αλήθεια τι νόημα έχει πλέον να είναι κανείς μέλος αυτής της βουλής. Ας βάλει το ΠΑΣΟΚ 300 μέλη του για βουλευτές για να πέσουν πλεόν και οι μάσκες.

    • kaτσεβρεστος avatar
      kaτσεβρεστος @ Απορία 22/09/2011 13:34:49

      "απορια"
      μενω αυτη τη στιγμη στην αυστραλια σε μια πολι χωρις να ξερω αλλους ελληνες,ετσι σκεπτομαι μονος μου τι λυση μπορει να υπαρχη για την ελλαδα.
      και καταληξα οτι η μονη λυση ειναι αυτη ακριβως που ανεφερες ανωτερως,τουλαχιστον να παρετιθουν ολοι οι βουλευτες τις νδ,
      εδω και τωρα
      αυτο το αθλιο κομμα ( πασοκ) πρεπει να εξιδιοχθη και να διαλιθη κυριολεχτηκα και να λογοδοτισουν στο ελληνικο λαο
      καλη σας μερα (εδω ειναι νυχτα)

      • Απορία avatar
        Απορία @ kaτσεβρεστος 22/09/2011 13:54:30

        Πατριώτη, αρκετοί την σκέφτονται, λίγοι την ξεστομίζουν.
        Η απραγία αυτή τη στιγμή βολεύει πολλούς...

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2011 11:57:37

    Ο Δημήτρης έμενε για κάμποσο καιρό στην πολυκατοικία μας μαζί με τη γυναίκα του και τις δυο κόρες του. Πολλά πολλά δεν είχαμε εκτός από μια καλημέρα. (Προφανώς για να υπάρχει περισσότερη επικοινωνία στις πολυκατοικίες των μικρομεσαίων χρειάζεται κοινωνική λειτουργός!). Δεν ξέρω που ακριβώς δούλευε.Τον θυμάμαι να γυρίζει με το παπάκι του στη γειτονιά ή στο κέντρο της πόλης, με ένα χαμόγελο κάπως συγκρατημένο. Σαν κάτι να τον απασχολούσε, να τον έτρωγε. Αργότερα ξενοίκιασε και μετακόμισε λίγο πιο κάτω, στο πατρικό του (έτσι είπε το πρακτορείο ειδήσεων της πολυκατοικίας, η Άντζελα). Από τότε που έφυγε γέμισε το γραμματοκιβώτιο με την αλληλογραφία του. Στοίβες οι επιστολές. Οι περισσότερες από τράπεζες και κάποιες από τη ΔΟΥ της περιοχής. Μήνα με το μήνα γέμισα ένα τεράστιο φάκελο . Σίγουρα είναι ειδοποιητήρια οφειλών, σκέφτηκα.
    Μια μέρα τον συνάντησα στο δρόμο και του είπα να έρθει να πάρει τις επιστολές. -Καλά, θα περάσω μια μέρα, μου είπε με το γνωστό χαμόγελο και έφυγε γκαζώνοντας με το παπί του. Κάποτε πέρασε και τις πήρε. Το πρακτορείο της πολυκατοικίας είχε νέες πληροφορίες. -Χρωστάει μέχρι το λαιμό! Θα του πάρουν το πατρικό του!

    Τώρα πια δεν έχει σημασία. Ο Δημήτρης με το συγκρατημένο χαμόγελο -που μάλλον έκρυβε κάποια ντροπή - δεν είναι πια κοντά μας. Προχτές, 45 χρονώ, άφησε δυο παιδιά ορφανά και μια γυναίκα χήρα για να παλέψει με τα θηρία. Όχι, δεν αυτοκτόνησε. Ο καρκίνος τον σκότωσε. Δεν ξέρω αν το έπαθε λόγω των χρεών ή όχι. Δεν έχει τόση σημασία. Κάποιοι στη γειτονιά, κουνώντας το δάχτυλο είπαν: -Ας πρόσεχε. Γιατί να δανειστεί αλόγιστα. (Το είχε πει κι ο Σημίτης για τους εγκλωβισμένους μετά το φιάσκο του χρηματιστηρίου).

    Δε γράφω τούτη την ιστορία για το μελό της υπόθεσης, ούτε για να αξιολογήσω θετικά ή αρνητικά τη στάση του ανθρώπου. Είμαι σίγουρος ότι καθένας μας μπορεί να διηγηθεί κι από μια τέτοια ιστορία. Όμως, βλέπω ότι γύρω μου υπάρχουν χιλιάδες σαν κι αυτόν τον άνθρωπο με παγωμένο χαμόγελο, που κυκλοφορούν σαν ξωτικά και για τους οποίους φαίνεται ήρθε η ώρα να συντριβούν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Και πληθαίνουν μέρα με τη μέρα. Όπως είπε και κάποιος σοφός, Καλύτερα ένα φριχτό τέλος, παρά μια φρίκη δίχως τέλος.

  13. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/09/2011 12:37:05

    Εμενα ως Ελληνα ΔΕΝ με ενδιαφερει ποιος φταιει που φτασαμε ως εδω. Αυτο που με καιει ειναι το τι θα γινει απο δω και περα. Αυτο που βλεπω ειναι οτι με τα μετρα που παιρνονται, παμε απο το κακο στο χειροτερο! Επειδη οι σπουδες μου και η εργασια μου συναδουν με τα οικονομικα , δυστυχως ειμαι σε θεση να γνωριζω οτι η κατασταση καθε μερα θα χειροτερευει, οσο και αν πετυχουν τα μετρα!!!! Συνεπως δεν μπορω να καταλαβω γιατι η Κυβερνηση επιμενει στη ληψη τους. Και θα μου πει καποιος και τι θα μπορουσε να κανει. Εχω τη γνωμη σαν καλοπιστος παρατηρητης , οτι θα επρεπε να απευθυνθει στον Ελληνικο λαο και να του πει οτι δεν οδηγουμεθα πουθενα και ως εκ τουτου η θα λαβω ριζοσπαστικα μετρα για να σταματησουν τα χειροτερα η φευγω και οποιος νομιζει οτι θα τα καταφερει ας αναλαβει. Καθε αλλη ενεργεια που οδηγει στην ματαιη αφαιμαξη του Ελληνικου λαου, ενεχει συγγνωστη αμελεια ή δολο!

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/09/2011 14:30:17

    Μπαίνοντας τώρα και βλέποντας τα σχόλια, αντιλαμβάνομαι πόσο σας μαύρισα τη ψυχή.
    Το ίδιο μαυρίζει και η δικιά μου ώρες ώρες.
    Η μόνη λύση είναι εκλογές τώρα.
    Τίποτα άλλο.
    Μπας και δούμε κάποιο φως...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Strange Attractor 22/09/2011 21:14:41

      Τι λε ρε Παράξενε, πλάκα κάνεις? Εσύ μας μαύρισες? Όχι τα σκυλιά του ΠΑΣΟΚ? Όχι οι λοβοτομημένοι ακόλουθοί του? Όχι οι αρτηριοσκληρωτικοί κομπλεξικάριοι του αντιδεξισμού? Άσε ρε Παράξενε, μια χαρά τα λες και καλά κάνανε και το σχόλιό σου το μετατρέψανε σε ανάρτηση. Νομίζεις η ντουζίνα σχόλια συμπαράστασης που πήρα πιο πάνω δε μου έκανε καλό? Αφύπνιση μπας και αφήσουμε στους επόμενους ότι εμείς χάσαμε οριστικά.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ TopGunZ 22/09/2011 21:19:14

        πολύ καλά έκανες που εμφανίστηκες, χωρίς αυτό θα ανησυχούσαμε όλοι. Χαίρομαι που μας διάβασες, ψηλά το κεφάλι λοιπόν, όλοι μια γροθιά είμαστε-έννοια σου, αποτελέσματα θα δεις, μην απελπίζεσαι καθόλου!

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Strange Attractor 23/09/2011 00:26:38

      Όχι! Η μόνη λύση δεν είναι οι εκλογές.

      Η μόνη λύση είναι να ξαναβρούμε αυτό που είχαμε πάντα. Την αλληλλεγγύη μας. Είτε αυτό είναι μια στέγη, είτε ένα πιάτο φαί, ή έστω μια καλή κουβέντα, κατά πως λέει και η παροιμία: "ο λόγος σου με χόρτασε και το ψωμί σου φάτο".

      Ειδικά αυτό το τελευταίο. Επειδή συχνά μια καλή κουβέντα μπορεί να γυρίσει τον κόσμο ανάποδα....

  15. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 22/09/2011 15:48:59

    TopGunz, είμαστε Έλληνες! Είμαστε ο σπόρος που ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ! Κουράγιο αδελφέ! Δεν θα τους κάνουμε την χάρη να σταματήσουμε να ελπίζουμε! Το χρωστάμε στους εαυτούς μας, για την ζωή που πάνε να μας κλέψουνε, κυρίως όμως, το χρωστάμε στα παιδιά μας και στις μελλούμενες γενιές. Στηλώσου στα πόδια σου και ζήτησε δικαιοσύνη και εκδίκηση. ΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΜΕ.

  16. juliet avatar
    juliet 22/09/2011 18:09:49

    Χρήστο Δημάρη,
    Καλησπέρα,κάποτε σου έγραψα δεν θέλω να διαφωνίσουμε για πολιτικά και τώρα ξέρω ότι έπραξα σωστά.Ο τρόπος που μεγάλωσα ,η επιβίωση και η αναγνώση του καλού και του κακού, απ΄ανάγκη ,έκαναν ν' αναπτύξω πολύ το ένστικτο .
    Είσαι καλός άνθρωπος ,αγωνιστής και ξέρεις να μοιράζεσαι όχι αυτό που σου περισσεύει αλλά απο το δικό σου το μισό(αυτό έχει αξία).
    Πραγματικά με τιμά να σε χαιρετώ.
    Οσο για τους δικαστές ,θα έλθει και η δική τους μέρα .
    Ανθρωπάκια ,είναι και αυτός ένας τρόπος οι κομπλεξικοί να γίνουνε κάποιοι και ν΄αποκτήσουν δύναμη ....
    Χρήστο,έχουνε τιμή και ταρίφες αλλά δεν είναι οι κιτρινιάρηδες του Τράγκα(ταξιτζήδες,τους αποκαλεί χαριτολογώντας ),αλλά της δικαιοσύνης.

  17. factorx avatar
    factorx 22/09/2011 18:48:43

    @TopGunZ: Είμαστε εδώ. Ψηλά το κεφάλι. Στείλε μου μήνυμα στο e-mail όποτε θέλεις

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ factorx 22/09/2011 21:17:48

      Ευχαριστώ Φάκτορα και συγνώμη που την έκανα την ανάρτηση του Παράξενου λίγο κουλουβάχατα. Αλλά έφαγα τέτοια ήττα χθες με αυτά που άκουσα από συνομηλίκους μου με πτυχία και μεταπτυχιακά που κόντεψα να χάσω τις αισθήσεις μου. Εξακολουθώ να πιστεύω πως για μένα έχει χαθεί η μπάλα, αλλά παραμένω στις επάλξεις, δεν γλυτώνετε έτσι εύκολα από την πάρτη μου.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ TopGunZ 22/09/2011 21:27:25

        πολλές φορές στη ζωή αποδεικνύεται πως ό,τι θεωρούσαμε κακό ήτανε τελικά μέγιστο πλεονέκτημα για εμάς, ενώ αυτά που βλέπαμε σαν τύχη στάθηκαν αφορμή απογοητεύσεων πικρών. Μη βιάζεσαι να κρίνεις αυτά που συμβαίνουν σήμερα, η Θεία Πρόνοια έχει πολλούς δρόμους.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ δρόμος 22/09/2011 21:32:12

          +100000
          Όσο για σένα Τοπ, αναμένω την επιστροφή του Δαναού από το εξωτερικό για να βρεθούμε τα τρία μας και να τα πουμε εκ του σύνεγγυς.
          Έχε υπόψη σου ότι αλλάζουν ριζικά, αρκεί να αφήσεις το χρόνο να γιάνει τις πληγές.

      • factorx avatar
        factorx @ TopGunZ 22/09/2011 23:42:54

        Επιμένω: στείλε μου το e-mail σου

      • sawas avatar
        sawas @ TopGunZ 23/09/2011 03:08:51

        Ταπι και ψύχραιμος…..

        Μου θύμησες την περίοδο που ήμουνα φοιτητής. Μόνος, με μύρια προβλήματα, αλλά με τον κολλητό δίπλα μου. Η ζωή δύσκολη και τα χρήματα λιγοστά. Το έφερε ο χρόνος να ζήσω πρώτος την αφραγκια....."Ταπί και ψύχραιμος" έλεγε ο φίλος μου, είμαι εγώ εδώ!!! Έτσι και έγινε, ήταν πάντα δίπλα σε ο,τι χρειάστηκα. Περάσαμε τα κύματα, φάγαμε την θάλασσα, ήρθε ο τυφώνας....ήρθε η σειρά του φίλου μου......Ταπι και ψύχραιμος του απάντησα, είμαι δίπλα σου.... έτσι και έγινε.

        Η ιστορία επαναλήφτηκε αρκετές φορές, φαίνεται να έχει ένα είδος περιοδισμου, να εμφανίζεται εκεί που δεν το περιμένεις, όπως –κακή τους η ώρα- σήμερα. Αλλά όπως φαίνεται είναι πάντα μια μορφή μπόρας η οποία όμως –και με την βοήθεια των φίλων- περνά, όσες φόρες και αν αυτό χρειαστεί!!!!

        h**p://www.youtube.com/watch?v=wOlTdkYXuzE&feature=player_detailpage#t=55s

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ sawas 23/09/2011 14:37:55

          Υπήρξε διάστημα (ως φοιτητής) που με έναν φίλο μου συγκάτοικο Έλληνα, τρώγαμε επί έναν μήνα αποκλειστικά τηγανητά κρεμμύδια. Είχαμε αγοράσει ένα σακκί!
          Τα Μακντόναλτς τα θεωρούσαμε ακριβό γκουρμέ!
          Ηθικό δίδαγμα; Όλα αλλάζουν.

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/09/2011 21:54:29

    Καλησπέρα φίλοι μου.
    Είναι καιρός να γίνει μια κοινότητα υποστήριξης Antinews. Π.χ. αν κάποιος φίλος κινδυνεύει να μείνει άστεγος και χρειάζεται κάπου να μείνει και κάποιος από όλους εδώ έχει μια ευχέρεια να παραχωρήσει ένα χώρο ή γνωρίζει μια άκρη, ή αν κάποιος αντιμετωπίζει προβλήματα να βρεθεί τρόπος να βοηθηθεί πάντα με διακριτικότητα (κλειστο φόρουμ στην αρχή, μόνο για μέλη, με κωδικό, επάνω στα μενού).

    Η εμπιστοσύνη που έχει δημιουργηθεί μεταξύ μας και όλων προς το σάιτ και του σάιτ προς εμάς, ίσως μετουσιωθεί έτσι σε κάτι περισσότερο, ζωτικά αναγκαίο σε αυτές τις μέρες.

    Και στη συνέχεια η κοινότητα μπορεί να "απλώσει" και να "ανοίξει" στο κοινό.

    ΤοπΓκανΖ θεωρώ ότι είσαι δυνατός και θα βρεις το δρόμο.
    Δεν θα σου πω κουράγιο. Θα σου πω Αγωνίσου φίλε μας!
    Τι σου είπαν συνομήλικοι και πτοήθηκες;

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ αλλενάκι 23/09/2011 00:33:21

      Ε, μπεν! Λοιπόν υπάρχει πρόχειρη μια λιστούλα που είχα φτιάξει παλιώτερα και σου είχα μιλήσει φιλενάδα. Διατίθεται άμεσα αλλά στην τελική δεν είναι και τόσο δύσκολο να γίνει. Κάτι σαν ηλεκτρονικό πάρε δώσε ανοιχκτό μόνο στα μέλη του. Αν υπάρχει ενδιαφέρον φύγαμε τώρα κιόλας.

  19. danaos avatar
    danaos 22/09/2011 22:19:20

    Ο Τοπ είναι φοιτητής στην Πολυτεχνική του Α.Π.Θ.Απ' τα καλύτερα μυαλά που έχω γνωρίσει και με άπειρες γνώσεις για την ηλικία του.Το ξέσπασμά του το περίμενα εδώ και καιρό.Η απουσία του και η σιωπή του τόσον καιρό έγιναν κραυγή αγωνίας.
    Τα οικονομικά προβλήματα της οικογένειας τεράστια.Δε θα μπω σε λεπτομέρειες.Έχασαν τα δυο τελευταία χρόνια ότι είχαν και δεν είχαν.Οι τράπεζες είναι απρόσωπες και απάνθρωπες!Δε θα το κάνω περισσότερο μελό.
    Τοπ να με περιμένεις την επόμενη εβδομάδα!Έρχομαι με το Strange!
    Για ένα τσίπουρο ρε γαμώτο! Θα βρούμε και τους άλλους!
    Κάνε την αγωνία σου οργή και κρατήσου!!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ danaos 22/09/2011 22:39:11

      Δάσκαλε επέστρεψες από τα ξένα;

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 22/09/2011 23:02:51

        Ακόμα δεν έφυγα!Όλο το αναβάλλω!Περιμένω να βάλουν τα νέα μέτρα, να σωθούμε και να φύγω ήρεμος!!!

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 22/09/2011 23:58:28

          Μπενιζόλ των 500mg. Δια πάσαν νόσον κλπ...
          Συνιστάται ιδιαιτέρως σε όσους σκοπεύουν να ταξιδεύψουν. Προστατεύει και από τη ναυτία. Χορηγείται σε όλα τα φαρμακεία.

          ΥΓ. Χάθηκε σκυλάκι ράτσας έδώ και μερικές μέρες. Τελευταία το είδαν στο Λονδίνο. Είναι ιδιαίτερα πιστό και εκτελεί τις εντολές του αφεντικού κατά γράμμα. Έχει πράσινο περιλαίμιο. Το φωνάζουν Geoffrey. Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

          • danaos avatar
            danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 23/09/2011 00:11:06

            Γι αυτό Φαίλτορα θα πάω στα ξένα.Να βρω το σκυλάκι που το φωνάζουν Geoffrey και να του δώσω ένα ωραίο φαγάκι στο πιατάκι του.

          • Κοντη Λιζα avatar
            Κοντη Λιζα @ danaos 23/09/2011 00:28:48

            ΛΟΛ!

          • danaos avatar
            danaos @ danaos 23/09/2011 00:42:00

            Λίζα

          • danaos avatar
            danaos @ danaos 23/09/2011 00:43:03

            Λίζα,όποιος θέλει ακολουθάει.

          • juliet avatar
            juliet @ danaos 23/09/2011 09:30:40

            Ημίαιμο είναι και μάλιστα απο ράτσες μπαστάρδικες ,πρόσεχε γιατί αναγνωρίζει συγκεκριμένα αφεντικά,τ΄άλλα τα δαγκώνει και μάλιστα άγρια ,πάρε και σπέΰ μαζί.
            Καλημέρα!!!!!!!!!!!

          • Κοντη Λιζα avatar
            Κοντη Λιζα @ danaos 23/09/2011 10:24:37

            Για το σκ'λάκι λες, Δαναέ μ';

            Αν λες για τα ξένα έδωκα. Μόνο 25 έτη. Τώρα ήρθα ναφήκω τα κοκκαλά μ' στην πατρίς. Αν είναι κάτι άλλο που δεν κατάλαβα πάλι, νο προμπλεμ ακούω τα πάντα, όλα.

          • danaos avatar
            danaos @ danaos 23/09/2011 19:16:01

            Για βοήθεια να να το βρούμε το άτιμο!Φοβάμαι ρε γαμώτο τους πράσινους φιλόζωους, μήπως το κρύψουν για να σωθεί!

  20. victoria (true) avatar
    victoria (true) 23/09/2011 00:00:10

    Μέσα σε αυτό που είπε το αλλενάκι, όλοι μαζί!
    Και Τοπ... είπαμε! Φιλιά

  21. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/09/2011 00:08:31

    Αφιερωμένο στον Τοπ και όλους τους μη προσκυνημένους.
    ACTIVE MEMBER - AKOU MANA
    h__p://www.youtube.com/watch?v=0lmo3eQVdGw&feature=related

  22. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/09/2011 00:09:32

    Βγήκε και σχετική ανακοίνωση h__p://1.bp.blogspot.com/-U6fCdwoPWpA/TnpKVUBYVPI/AAAAAAAADJ8/JNrMLJb-3Hg/s1600/%25CE%25B5%25CE%25BE%25CE%25B1%25CF%2586%25CE%25B1%25CE%25BD%25CE%25B9%25CF%2583%25CE%25B7.jpg

  23. if avatar
    if 23/09/2011 01:04:32

    @TopGunZ Αντί να περιμένεις ένα μίζερο κι αβέβαιο μέλλον παρέα με το πτυχίο σου και να απογοητεύεσαι, φύγε από το αστικό κέντρο που υποθέτω ζεις και ζήσε χωρίς αυτό σε κάποια επαρχία. Σχεδόν παντού ζητούνται νεανικά χέρια για αγροτικές δουλειές (κι ενδεχομένως γαμπροί για τα κορίτσια). Θα δουλεύεις σκληρά στα χωράφια ή στις ελιές άλλων (στην αρχή τουλάχιστον, αργότερα ίσως έχεις δικά σου ή νοικιασμένα κτήματα), αλλά τουλάχιστον δεν θα πεινάσεις και δεν θα πάθεις έμφραγμα. Απαραίτητη προϋπόθεση: ανοιχτό μυαλό και όρεξη για σκληρή δουλειά. Οι χαρές της ζωής κοντά στη φύση και η έλλειψη άγχους θα είναι η ανταμοιβή σου. Καλή τύχη.

  24. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 23/09/2011 10:32:24

    Δύο πράγματα συμπέρανα από τα σχόλια..το πρώτο είναι ότι οι περισσότεροι έχουμε να αφηγηθούμε και από μια τραγική ιστορία, ως απόρροια της οικονομικής κρίσης και της απελπισίας των τελευταίων μηνών..το δεύτερο, είναι ότι μπορούν κάποιοι να μας στερήσουν τα πάντα, αλλά χάνουν τη μάχη με την ανθρωπιά..αυτή δε μπορούν να τη στερήσουν, γιατί δε μετριέται σε ευρώ...

  25. Bloggerfem avatar