13/05/2009 10:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ψηφοδέλτιο των Οικολόγων Πράσινων

Και οι Οικολόγοι Πράσινοι παρουσίασαν χθες τα πρόσωπα που συμμετέχουν στο ψηφοδέλτιο. Τις δύο πρώτες θέσεις καταλαμβάνουν ο νομαρχιακός σύμβουλος Θεσσαλονίκης Μιχάλης Τρεμόπουλος και η αναπληρωματική πρόεδρος των Πράσινων της Αυστρίας Μαρία Βασιλάκου ενώ στις τιμητικές θέσεις τοποθετήθηκαν οι Αντώνης Καφετζόπουλος, Νότης Μαυρουδής, Ρος Ντέιλι και η Λυδία Κονιόρδου.

Η συνέχεια στα σχόλια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 13/05/2009 10:53:15

    Απαντώντας σε ερώτηση για το αν θα αποδέχονταν πρόταση συνεργασίας στην περίπτωση μη αυτοδυναμίας, οι ομιλητές (Μ. Τρεμόπουλος, Ν. Χρυσόγελος, Κ. Διάκος) δεν απέκλεισαν «υπό προϋποθέσεις» τη συνεργασία ή ψήφο ανοχής. Κληθείς να σχολιάσει την κριτική που ασκείται από ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ ο κ. Καφετζόπουλος τη χαρακτήρισε αναμενόμενη καθώς, όπως είπε «αισθάνονται ιδιοκτήτες ψήφων». Κατά σειρά, οι υποψήφιοι είναι: Μιχάλης Τρεμόπουλος, Μαρία Βασιλάκου, Νίκος Χρυσόγελος χημικός-περιβαλλοντολόγος, Κώστας Διάκος νομικός, Τάσος Κρομμύδας ηλεκτρολόγος-μηχανικός, Λενιώ Μυριβήλη λέκτορας Πανεπιστημίου Αιγαίου, Νότης Μαυρουδής μουσικοσυνθέτης, Ρος Ντέιλι μουσικοσυνθέτης, Ελεονώρα Ζώτου οικονομολόγος, Στέφανος Σταμέλλος οικονομολόγος, Νατάσα Τσιρώνη αρχιτέκτων-πολεοδόμος, Γιάννης Παρασκευόπουλος νομικός, Αλέκος Γεωργόπουλος καθηγητής ΑΠΘ, Ολγα Κήκου κοινωνιολόγος, Λάζαρος Τσικριτζής χημικός -μηχανικός, Γιώργος Πασχαλίδης οικονομολόγος, Φίλιππος Δραγούμης στέλεχος περιβαλλοντικών οργανώσεων, Γιάννα Κοντούλη τοπογράφος-μηχανικός, Γιώργος Κατσαδωράκης δρ Οικολογίας, Λυδία Κονιόρδου ηθοποιός, Αντώνης Καφετζόπουλος ηθοποιός και Νιεράτ Σουχάντ φιλόλογος- μέλος ΔΣ της παλαιστιανιακής παροικίας.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/05/2009 11:02:06

    Αφρικανέ Αφρικανέ έλα να κάνουμε κονέ... και μπουλκουμέ!

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/05/2009 11:03:55

    Έριξα μια ματιά στο site τους. Λοιπόν, οι τύποι είναι πραγματικά απίστευτοι. Αν πάτε στην ενότητα "τι προτείνουμε", θα δείτε τα θέματα να παρουσιάζονται αναλυμένα σε μορφή... fast food, αλλά και σε μορφή... slow food!!! Ανάλογα με το πόσο χρόνο θέλεις να διαθέσεις για να διαβάσεις: 2 ή 10 λεπτά!

    Η αποθέωση της μαρκετίστικης πολιτικής αμερικανιάς...

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2009 11:20:39

    Ελιτίστικο το ψηφοδέλτιο κατάλληλο για αστικό κόμμα που απευθυνόταν στα πέριξ του κέντρου των Αθηνών και μάλιστα τη δεκαετία του '80.
    Ούτε ένας αγρότης, ένας καλλιεργητής εναλλακτικών καλλιεργειών π.χ., ένας αμπελουργός, ένας μελισσουργός, ένας γεωπόνος, αντ' αυτών τέσσερις καλλιτέχνες.

  5. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 13/05/2009 11:21:28

    Οκ, ας μείνουμε στην πατριωτική μας ιδιοσυστασία που καίει τη μισή Πελοπόνησο και καμμιά 75αριά νοματαίους σε μια βδομάδα.

  6. agnostos avatar
    agnostos 13/05/2009 11:26:21

    Γι αυτό τον λόγο ανασύρθηκαν απο τα λοιπά κόμματα και αναδείχθηκαν για να ενισχύσουν είτε το ΠΑΣΟΚ είτε την ΝΔ αν δεν καταφέρουν αυτοδυναμία.
    Σε μια περίοδο απαξίωσης που ο "κανένας" πάιρνει ένα σωρό ψήφους η ερώτηση στα γκάλοπ κάποιων οικολόγων, οποιονδήποτε οικολόγων θαα έπερνε ποσοστά αναντίστοιχα με την πραγματικότητα.
    Οι Οικολόγοι πράσινοι μας σερβίρονται επιδή ΄θα συνεργαστούν με οποιοδήποτε κόμμα βγει στην Κυβέρνηση.
    Είναι σαν τους οικολόγους πράσινους που βομβάρδιζαν στην Γιουγκοσλαβία, νομίζουν οτι μπαίνοντας στην κυβέρνηση θα γίνει η κυβέρνηση οικολογική και όχι οι ίδιοι μερικά ακόμα απο τα ρεμέλια του συστήματος.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2009 11:35:17

    ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ούτε για δείγμα επίσης. Καμία επαφή με τη βάση της κοινωνίας. Αφ' υψηλού όλα. Περιβαλλοντικοί σχεδιασμοί επί χάρτου.

  8. agnostos avatar
    agnostos 13/05/2009 11:46:13

    Ερωτηθείς για το ενδεχόμενο συνεργασίας με «άλλα μικρότερα κόμματα», ο κ. Τρεμόπουλος ανέφερε ότι «οι Οικολόγοι Πράσινοι αποτελούν μια ξεκάθαρη εναλλακτική πρόταση».

    Μόνο υπουργός θέλει να γίνει ο Τρεμόπουλος
    Μόνο με κυβερνητικά κόμματα συνεργασίες

    Ενα νέο κομπλεξικό μόρφωμα των Γκα΄λοπ και την ΤιΒι είναι Γεγονός
    Μετά την Έφη Θώδη ο ...Τρεμόπυλος και οι Οικολόγοι Πράσινοι

  9. νέος avatar
    νέος 13/05/2009 11:46:30

    Ουάου τι ψηφοδέλτιο, τι λάμψη!
    Φαντάσου να έβγαιναν κυβέρνηση. Αλλού θα πατούσαν αλλού θα βρίσκονταν.

  10. αβγδεζηικλμνξοπ avatar
    αβγδεζηικλμνξοπ 13/05/2009 11:48:00

    Η Ελλάδα ή ο τόπος είναι η πατρίδα τους;

  11. Μάρκος avatar
    Μάρκος 13/05/2009 11:48:09

    Εδώ έβαλαν στη 2η θέση την Βασιλάκου, που είναι κανονική Οικολόγος από την Αυστρία, για να πάρει την έδρα, αν τα ποσοστά είναι τέτοια φυσικά, ο Τρεμόπουλος και να λύσει το βιοποριστικό του μια για πάντα! Ε ρε ξύλο που πάει χαμένο...

  12. Kostas Barelas avatar
    Kostas Barelas 13/05/2009 11:57:49

    Οι κρυφές απόψεις -πώς λέμε κρυφή ατζέντα...- του Τρεμόπουλου για Σκόπια (υπέρ του να ονομασθούν Μακεδονία), η αλήθεια για το τι ακριβώς είπε για την "οδό Κεμάλ Ατατούρκ" στην Θεσσαλονίκη και η καμπάνια που είχε κάνει ενάντια στην εγκατάσταση Ποντίων στην Θράκη όταν οι οικολόγοι (εναλλακτικοί τουλάχιστον τότε) ήταν πάλι της μόδας: http://troktiko.blogspot.com/2009/05/blog-post_9392.html.
    Κι άλλες "κρυφές" απόψεις από Τρεμόπουλο και Χρυσόγελο: υπέρ ανγνώρισης γενοκτονίας κατά των Τσάμηδων, υπέρ ανγνώρισης γλώσσας μακεντόνσκι, υπέρ του να παραπεμπόταν η Ελλάδα στην Χάγη ως υποθάλπουσα εγκληματίες πολέμου της Σρεμπρένιτσα: http://taxalia.blogspot.com/2009/05/blog-post_6585.html
    Κάτι μάθατε, ε;

  13. Kostas Barelas avatar
    Kostas Barelas 13/05/2009 12:02:53

    Και κρατικοδίαιτος ο Τρεμόπουλος από μεγάλα projects.
    http://troktiko.blogspot.com/2009/04/blog-post_3114.html

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2009 12:29:41

    Αειφορία στην κερδοφορία. Αυτό είναι καλό σύνθημα.

  15. Rogue avatar
    Rogue 13/05/2009 12:42:50

    Άλλο ένα πολιτικό συνοθύλευμα που προωθείται από τη νέα taxi.

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/05/2009 13:40:40

    @4 αλλενάκι
    Συμφωνώ απολύτως. Μου θυμίζει ψηφοδέλτιο... Κύρκου.

  17. μούτρο avatar
    μούτρο 13/05/2009 13:52:13

    ο Τρεμόπουλος πάντως κακοπέρασε την τελευταία φορά που ανέβηκε Θράκη.

    η Κεμαλολαγνεία ξυπνάει άσχημα αντανακλαστικά στο απλό κοσμάκη...

    http://enkripto.blogspot.com/2009/04/blog-post_9808.html

  18. Lavazza avatar
    Lavazza 13/05/2009 14:08:00

    Άλλο εάν ακροαριστερό "κίνημα"...

    Δεν βαριέσαι, θα το ξεπεράσουμε κι αυτό...

    Όσο "οικολόγοι" είναι ο Κ.Κ και ο ΓΑΠ άλλο τόσο είναι και 'τούτοι...

  19. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2009 14:34:47

    Δεν είναι ακροαριστεροί αυτοί.
    Στο πρόγραμμά τους γράφουν ότι το "πράσινο new deal" θα διαχειριστεί 500 δις στην Ευρώπη τα επόμενα 5 χρόνια για 5 εκ. θέσεις εργασίας.

    Έχουν γνώση των διαδικασιών διαχείρισης, πολλοί είναι μέλη ΜΚΟ όπως γράφουν τα βιογραφικά τους, στα Πράσινα Βαλκάνια, σε υπερτοπικά δίκτυα πολιτών κλπ.
    Ακτιβίζουν.

  20. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 13/05/2009 15:08:37

    Περί Τρεμόπουλου δείτε και αυτό εδώ το πρόσφατο απο τον Αντιφωνητή της Κομοτηνής

    antifonitis.gr/online/?p=1020

  21. kanis avatar
    kanis 13/05/2009 15:33:34

    @20

    Πέστα αλλενάκι!
    Μόνο, αφού πέσει η μαρκετινίστικοεπικοινωνιακή εικόνα, φαίνεται ποιά είναι η αληθινά οικολογική πρόταση, που χρήζει υποστήριξης! Ολα τα άλλα, είναι για τα 500δις, όπως πολύ σωστά αναφέρεις!

  22. fluid avatar
    fluid 13/05/2009 16:04:21

    εδώ στη Θεσσαλονίκη, όσοι έχουν την ατυχία να χρησιμοποιούν καθημερινά την λεγόμενη "περιφερειακή οδό" και ιδιαίτερα όσοι έχουν χάσει προσφιλή πρόσωπα σε αυτό το μόρφωμα, θυμούνται τις κινητοποιήσεις της παρεούλας του κυρ. Μιχάλη και τα επιτεύγματά του, τα οποία αναιδώς τα εκθειάζει στο ιστολόγιο και την ιστοσελίδα του.
    Κάποι άλλοι θυμούνται τις θέσεις του για τους "Μακεδόντες" και την πρότασή του για το άγαλμα του πατέρα των Τούρκων ...
    και μερικοί ακόμη θυμούνται το οικολογικό δώρο που του προσέφερε η μακαρίτισσα η Νατάσα Γερασιμίδου. Αυτά!

  23. fluid avatar
    fluid 13/05/2009 16:05:24

    edit: "Κάποιοι" "Μακεδόνες"

  24. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2009 17:03:57

    @23 hi Kanis.

  25. kanis avatar
    kanis 13/05/2009 17:34:51

    thanks for being there

  26. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 13/05/2009 18:13:02

    Εχει μεινει στην ιστορια η φραση του Τσαρουχη οτι στην Ελλαδα εισαι ο,τι δηλωσεις. Αλλα απο το σημειο αυτο μεχρι να λες οτι το επαγγελμα σου ειναι "στελεχος περιβαλλοντολογικων οργανωσεων" υπαρχει μια αποσταση ουδολως κατανοητη και εγω ο απλος πολιτης θελω να μαθω πως εξασφαλιζει το συγκεκριμενο προσωπο τα προς το ζειν: Σαν εργαζομενος σε περιβαλλοντολοκες B Fργανωσεις 'η σαν μελος καποιας (και ποιας) ΜΚΟ;
    Με την ευκαιρια, μηπως θα επρεπε να υπαρξει καταγραφη αυτου του "φρουτου" με τα ονοματα αυτων που τις διοικουν/διαχειριζονται και τις πηγες απο τις οποιες χρηματοδοτουνται με αναφορα των συγκεκριμενων ποσων που εχουν χορηγηθει 'η χορηγουνται αεναως και του ελεγχου της διαχειρισης τους, 'η μηπως δεν ελεγχονται;
    Με την ευκαιρια Aαι επειδη εγινε επισης αναφορα στην αποφυγη της στρατευσης, δεν πρεπει να μαθουμε ολοι οι Ελληνες ποιοι ειναι οι "δραστες" και τους τροπους με τους οποιους τα "καταφεραν"; - δεν νομιζω οτι η λεγομενη "Αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων" θα εχει αντιρρησεις, και για ποιο λογο αλλωστε; Απλως υπαρχει αιτημα για ιση μεταχειριση, δηλαδη να γνωριζουμε και εμεις για να πετυχουμε κα8 4ι αναλογο για τα παιδια μας και τα εγγονια μας...

  27. Keep Talking avatar
    Keep Talking 13/05/2009 18:20:56

    Οικολογους ακουω και οικολογικο προγραμμα (για τα ελληνικα δεδομενα οχι αντιγραφες απο στατιστικες της GreenPeace ετσι;) δεν βλεπω.

    Φουσκα ειναι , θα ξεφουσκωσει. Οχι αλλο καααααρβουνο, ρεεεεε!

  28. μούτρο avatar
    μούτρο 13/05/2009 19:08:33

    @fluid

    τι δώρο του προσέφερε η μακαρίτισσα η Γερασιμίδου?

  29. Giannis avatar
    Giannis 13/05/2009 23:52:22

    Tους σπρώχνουνε άπό το σύστημα για καβάντζα στο ΠΑΣΟΚ. Μιλημένα και τελειωμένα πράγματα. Αμα ακούς Καφετζόπουλο και Τρεμόπουλο, ...τρέμε!

  30. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/05/2009 00:58:34

    Ο Καφετζόπουλος δέν ήταν ο μοναδικός πολίτης πού περιφερόταν στά κανάλια τό 2004 σκούζοντας ΄Γιώργο άλλαξέ τα όλα'??
    Τι έπαθε τώρα???
    Δεν τού υποσχέθηκε Τηλε-Παιχνίδι ο Γιώργος και την έκανε??
    Toύχαν κόψει τού Αντωνάκη ένα πανάκριβο τηλεπαιχνίδι την προηγούμενη φορά και τώρα πήγε στά Ζαρζαβατικά.

  31. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/05/2009 01:04:48

    Ο Τρεμόπουλος έκανε και επανορθωτικές δηλώσεις οταν έφαγε την γιούχα στην Θράκη..
    Πάει να περισώσει οτι μπορεί ο άνθρωπος.
    Αμα εκλεγεί στο Ευρωκοινοβούλιο η πρώτη του Ομιλία θά συμπεριλαμβάνει Δηλώσεις Εκτίμησης στον Νταβούτογλου και ταυτόχρονα θα δηλώνει την συμπαράστασή του στούς ΄Καταπιεσμένους Μακεδόνες΄..