#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/11/2011 14:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ψέμα της εβδομάδας από τον κ. Βενιζέλο



To ψέμα της εβδομάδας από τον κ. Βενιζέλο: «Δεν πρόκειται να επιβληθούν νέες περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, είπε ο υπουργός Οικονομίας στη συνέντευξη Τύπου που παραχωρεί για την παρουσίαση του προϋπολογισμού 2012. Όπως σημείωσε, "έχουν ήδη ψηφιστεί και υλοποιούνται" και άρα "δεν χρειάζονται νέα μέτρα".

Δηλαδή τα μέτρα του νέου φορολογικού νομοσχεδίου, η κατάργηση των φοροαπαλλαγών, η μονιμοποίηση του χαρατσιού στα ακίνητα, η μείωση των επιδομάτων, η κατάργηση του κατώτατου μισθού και το ευέλικτο ωράριο τι είναι;

Για να μην πούμε ότι κάθε φορά που ο κ. Βενιζέλος λέει κάτι είναι τόσο αναξιόπιστος που πέφτει το γέλιο της αρκούδας.

Αναφερόμενος στις προβλέψεις του προϋπολογισμού για τον πληθωρισμό, (0,6% για το 2012) επεσήμανε ότι "δεν υπάρχει τίποτα εικονικό στον πληθωρισμό αυτό. Οι εκτιμήσεις του προϋπολογισμού έχει γίνει με πολύ αυστηρό τρόπο. Έχει γίνει υπερεκτίμηση και όχι υποεκτίμηση των στόχων".

Για να καταλάβουμε, δε θα έχουμε καθόλου πληθωρισμό; Τα προϊόντα θα φτηνύνουν τόσο πολύ που θα τα αγοράζουμε με τους πενιχρούς μισθούς μας; Ή θα κάνει μειώσεις φόρων; Διότι από τα λίγα οικονομικά που γνωρίζουμε ο πληθωρισμός σήμερα είναι καθαρά φοροπληθωρισμός. Με τη δραματική υποχώρηση της κατανάλωσης τα προϊόντα έχουν όντως γίνει πιο φθηνά αλλά με ΦΠΑ 23% πώς να φτάσουν στον καταναλωτή σε χαμηλή τιμή;

Άλλωστε, αυτά τα 0,6% να πάει να τα πει στις στρατιές των ανέργων και των νεόπτωχων.

Διαβάστε και τι είπε για το χαράτσι

Καινοφανείς ισχυρισμοί του Ευ. Βενιζέλου, αλλά τι μπορεί να περιμένει κανείς από κάποιον που η λέξη φτώχεια ή τουλάχιστον οικονομική δυσκολία, είναι άγνωστη; Τον ρώτησαν για το χαράτσι στα ακίνητα επί δικαίων και αδίκων κι αφού τα έριξε στους δήμους για τα λάθος στοιχεία είπε:

«Κανείς δεν θέλει να είναι φτωχός και άρρωστος, δεν υπάρχουν κακοί και ανάλγητοι, ούτε λιγότερο ή περισσότερο ευαίσθητοι, αλλά πρέπει να σώσουμε τη χώρα για να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις».

Για να πληρωθούν οι μισθοί και οι συντάξεις πρέπει δηλαδή να πληρώνουν όλοι άδικα και ανάλγητα μέτρα. Δηλαδή λέει στους συνταξιούχους βγάλτε από τη μία τσέπη λεφτά για να πληρώσετε το χαράτσι για να βάλετε στην άλλη τη σύνταξη που δικαιούστε και που δουλέψατε μια ζωή για να έχετε.

Μπράβο στον κ. Βενιζέλο. Άξιος ο παχυλός μισθός του.

Αναλυτικά για τον Προϋπολογισμό εδώ:

Κατατέθηκε ο Προϋπολογισμός

Πλασματικός προϋπολογισμός για γέλια και για κλάματα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 18/11/2011 15:07:59

    Τρέμει μη χάσει την όποια εκλογική του πελατεία, που πιστεύει ότι του απέμεινε, στις επερχόμενες εκλογές ο ...χεβιμεταλάς... Δεν το σώζει όμως... Δεν ξεχνάει ο κόσμος. Απλά, ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ... Ουκ πέρδεται ο ...τεθνεώς...

    • attractoras avatar
      attractoras @ ΙΩΝΑΣ 18/11/2011 18:38:22

      Δεν τον ενδιαφέρει πλέον. Είναι επαγγελματίας ψεύτης και λειτουργεί όπως στα δικτατορκά καθεστώτα. Βία και τρομοκρατία..

      Δείτε τι έλεγε και τι υποσχόταν για το χαράτσι της ΔΕΗ, μόλις πριν από 5 μήνες. Και φθάσαμε στο σημείο, όχι μόνο να τα έχει αναιρέσει ΟΛΑ αλλά και να απειλεί την δικαιοσύνη. Απειλεί την ελληνική δικαιοσύνη ο Υπουργός που υποτίθεται είναι Συνταγματολόγος και το Σύνταγμα το έχει κάνει κωλόχαρτο. Δείτε τι έλεγε....

      http://www.youtube.com/watch?v=WERICDPPwgc&feature=player_embedded

  2. ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
    ΜΠΑΜΠΗΣ 18/11/2011 15:10:33

    Ο ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΜΠΑΞΕΒΑΝΗ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ .

    ΟΛΗ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΕΛΑΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
    ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΙΓΟ ΝΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ.
    ΚΑΗΜΕΝΗ ΕΛΛΑΔΑ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ...............

  3. δρόμος avatar
    δρόμος 18/11/2011 15:13:11

    η φωτογραφία είναι πιό εύγλωττη από το κείμενο ...

  4. Πτερέλαος avatar
    Πτερέλαος 18/11/2011 15:29:14

    Για τον πληθωρισμό έχει δίκιο. Αφού θα πεθάνει την Ελληνική οικονομία (όση επιζεί ακόμα) ο πληθωρισμός θα φθάσει στο 0%. Έχετε δει τί πληθωρισμό έχουν τα νεκροταφεία;;;;;;

  5. η γλωσσού avatar
    η γλωσσού 18/11/2011 15:35:01

    καλέ κε Μπεν έχετε την καλοσύνη, εσείς ο ειλικρινής και αδέκαστος να ενημερώσετε τους έλληνες αν η μπακατσελαίικη περιουσία είναι σε ελβετικές τράπεζες εδώ και πολύ καιρό. Αν συμβαίνει, λέω αν εγώ η χωριάτα, κάτι τέτοιο τότε πως θα ανοίξετε, όπως ευαγγελίζεσθε κε Μπεν τους εκεί μεγαλογαριασμούς; Εκτός και αν του σογιού είναι μικρός, μόνο κάτι ψηλά έχει. Α ρε ελληνακιακοροϊδακια που σαν πιάνουν κάτι αρχολίπαροι που λέει και ο όψιμος συνεταίρος του.

  6. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 18/11/2011 16:13:18

    ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΡΙΜΕΝΟ .ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΑΝ ΕΙΧΕ ΤΙΤΛΟ" Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ"

  7. Leonidas avatar
    Leonidas 18/11/2011 16:16:08

    Η Ευρώπη - με την οικονομική τακτική που ακολουθεί το ''αφεντικό'' η Γερμανία - καίγεται, αλλά εμείς ακολουθούμε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις διαταγές της, και '' Σώζουμε τη χώρα''.
    Τάδε έφη Βενιζέλος και η υπόλοιπη ,πολυκομματική πιά, παρέα του.
    Και συνεχίζουν τα ψέμματα, το ένα πάνω στ' άλλο- όπως το τελευταίο, με το περίφημο PSI, που θα μείωνε δήθεν το χρέος μας.. Αχαχαχαχαχα!
    Ασύστολα ψέμματα.
    '' Ετσι κι αλλιώς, ο λαουτζίκος δεν καταλαβαίνει. Γιατί, άμα καταλάβαινε, δεν θα μας ψήφιζε, ούτε και θα μας υποστήριζε ακόμα , μετά από τόσα που του κάναμε. Ρίχτους κι άλλα λοιπόν΄΄ θα λένε και θα γελάνε συνέχεια σε βάρος μας.
    Και θα συνεχίσουν βέβαια να το λένε, όπως κάνανε και πρίν.
    Και γιατί όχι?
    Αφού τα έχουν έτσι μαγειρέψει, ώστε να κρατάνε μόνιμα την εξουσία, με το στύλ '' άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς?''

  8. Ρομαντικος avatar
    Ρομαντικος 18/11/2011 16:26:20

    Απ' τα πολλα ψεμματα ουτε η μυτη του πια δεν μεγαλωνει, μονο η κοιλια του...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Ρομαντικος 18/11/2011 16:43:18

      !!! Το κατάλαβε γι' αυτό αποφάσισε να λέει ένα μόνο τη βδομάδα...

  9. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 18/11/2011 16:31:30

    Να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις. Μάλιστα ποίος δεν το θέλει; Αλλά μόνο συνταξιούχων και δημοσίων υπαλλήλων; Με τους κατακαημένους ιδιωτικούς υπαλλήλους που ακόμη και σήμερα πετιούνται στο δρόμο , άλλοι δεν πληρώνονται και δεν έχει τέλος το μαρτύριο τους θα ασχοληθεί κανένας στην κυβέρνηση; Ή αυτούς δεν τους γέννησε Ελληνίδα μάνα. Κάτσανε στο τραπέζι όλοι το μαζί με τον υπερδραστήριο πρόεδρο της Ελληνικής δημοκρατίας και έριξαν κλήρο; Οι μισοί Έλληνες απ' έξω και από τους άλλους μισούς οι περισσότεροι με έναν μισθούλι της πλάκας και ένα 15-20% την κονόμα τους ακόμα και μες στην κρίση. Δεν θα περάσει έτσι αυτό και για να γίνω ποιό συγκεκριμένος θα περάσει και πάνω από τα δικά τους κεφάλια.

  10. kimon avatar
    kimon 18/11/2011 17:12:53

    Ο Μισάνθρωπος βενιζέλος ,το στήριγμα της πολιτικής ατιμωρησίας -διαφθοράς και σαπίλας των πολιτικών,ο άνθρωπος που καθιέρωσε "την ανεύθυνη ευθύνη των πολιτικών"αυτός που καταράκωσε το σύνταγμα,αυτός που ισχυριζόταν πριν λίγες μέρες οτι η ΔΕΗ δεν είναι εισπρακτικός μηχανισμός,προπέτης και μισαλόδοξος,βουτηγμένος στον νεποτισμό και την φαβορίτα.
    ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΛΑΒΕΙ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ;;;

  11. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 18/11/2011 17:44:58

    Αν ξαναπάει ποτέ σε κανένα πανεπιστήμιο να διδάξει, λέω αν, διότι υπάρχουν και τα... γιαούρτια, θα διδάσκει νέο μάθημα: Το Αλαζονικό Δίκαιο!!!!

  12. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 18/11/2011 18:06:23

    αυτο το φορολογικο που ερχεται και τα νεα μετρα που θα παρθουν θα τα ψηφισει και η νου δου ? στα πλαισια στηριξης της νεας κυβερνησης?
    αντιο ζωη. τελικα ο παπανδρεου ειναι μεγαλος πολιτικος . θα βαλει στο καδρο και την νου δου και αρχηγος του πασοκ θα παραμεινει. και θα λεει και με το δικιο του οτι τα μετρα τα ψηφισε και η νου δου δε φταιω μονο εγω.
    γιαυτο το πασοκ κυβερναει 30 χρονια και θα συνεχιζει να κυβερναει αλλα τοσα.

  13. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 18/11/2011 18:31:29

    ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
    ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΠΛΗΝ... ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!
    ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
    ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ!

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/11/2011 19:29:15

    Εγώ τον ...πιστεύω.
    Αν πετύχει η υλοποίηση ...όπως τις προηγούμενες 6 φορές που μας έσωσαν, δεν θα χρειαστεί κανέναν νέο μέτρο.
    Απλά αναμένουμε μετά την μείωση μισθών και συντάξεων και το κλείσιμο μαγαζιών και βιοτεχνιών λόγω της μείωσης της κατανάλωσης - ζήτησης και της ύφεσης:

    -την πλήρη εφαρμογή της αύξησης του ΦΠΑ στην εστίαση
    -τον "κεφαλικό φόρο"
    -το χαράτσι της ΔΕΗ σε ...δόσεις
    -την μείωση (κατάργηση) των φοροαπαλλαγών
    -το αφορολόγητο στις 5,000
    -το ΕΤΑΚ 2010 -2011 -2012
    -το ΦΜΑΠ
    -την αύξηση των αντικειμενικών αξιών
    -τις αναλογιστικές μελέτες για το ... πετσόκομμα των επικουρικών
    -νέες παρεμβάσεις στο μισθολόγιο του Δημοσίου
    -ποινή (με τη χρήση της φοροκάρτας) αν οι αποδείξεις δεν φτάνουν το ...εισόδημα

    Αλλά προς Θεού δεν θα πάρουν νέα μέτρα...τα δικά μας τα έχουν ήδη πάρει.

  15. kp8 avatar
    kp8 18/11/2011 20:37:23

    Οχι δεν θα πάρει άλλα μέτρα. Μόνο θα μας πάρει τα μέτρα ....... για τον τελευταίο ασπασμό ...

  16. Hase avatar
    Hase 18/11/2011 21:29:47

    Το εχω ξαναγραψει εδω σε αυτο το σαιτ.
    Ο Βενιζελος ειναι μια τεραστια, μια γιγαντιαια πολιτικη φουσκα.
    Προτεινω το χαρατσι στα ακινητα να ονομαζεται απο τωρα ΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ, ωστε το ονομα του να θυμιζει παντα τον αδικο αυτον νομο.

  17. crisis avatar
    crisis 18/11/2011 23:29:22

    δειτε το http://aktines.blogspot.com/2011/11/canoe-kayak.html