#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/01/2010 13:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια



Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια, λέει ο θυμόσοφος λαός αλλά στην περίπτωση του ΠΑΣΟΚ έχει πάρα πολύ κοντά. Και τα θαύματα στην κυβέρνηση δεν κρατούν ούτε 100 ημέρες, όπως ο πρωθυπουργός περίμενε.

Στο παρασκήνιο των παζαριών Παπανδρέου – Βρυξελλών γράφουμε για το παρασκήνιο της μεγάλης «κωλοτούμπας» που έκανε η κυβέρνηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σταθερότητας. Ενώ η κυβέρνηση προσπαθούσε να πάρει τέσσερα χρόνια προθεσμία – χρόνος αποφασιστικής σημασίας για την επόμενη εκλογική μάχη – κάτω από τις πιέσεις της Κομισιόν αναγκάστηκε τελικά να προχωρήσει σε τριετές πρόγραμμα σταθεροποίησης που σημαίνει ασφυκτική λιτότητα για τον λαό.

Τα ΜΜΕ όμως προσπαθούν να κάνουν το άσπρο μαύρο και να παρουσιάσουν και την κυβίστηση και8 την υποταγή της κυβέρνησης στην Κομισιόν περίπου σαν …ηρωική άμυνα του πατρίου εδάφους. Δείτε για παράδειγμα τι γράφουν σήμερα τα ΝΕΑ:

«Όλα τώρα» είναι το δόγμα της κυβέρνησης και με βάση αυτό ο Πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου αποφάσισε να συμπιέσει χρονικά το Πρόγραμμα Σταθερότητας και από τετραετές να το κάνει τριετές. Η απόφαση που ελήφθη προχθές κατά τη διάρκεια της ειδικής σύσκεψης υπό τον Γιώργο Παπανδρέου στο Μέγαρο Μαξίμου αποδίδεται προσωπικά στον Πρωθυπουργό, ο οποίος- όπως αναφέρεται- μετά την παρουσίαση από τον υπουργό Οικονομικών Γιώργο Παπακωνσταντίνου των δύο σεναρίων για το Πρόγραμμα Σταθερότητας ξεκαθάρισε ότι «πρέπει να πάμε πιο γρήγορα» και πρόκρινε την εφαρμογή του τριετούς προγράμματος. Το άλλο σενάριο ήταν αυτό- το από ημερών γνωστό- του Προγράμματος Σταθερότητας τετραετούς διάρκειας που προέβλεπε στο τέλος της τετραετίας, το 2013, τη μείωση του ελλείμματος κάτω από 3%. Ο κ. Παπανδρέου, που είναι της άποψης ότι η κυβέρνηση πρέπει να ανοίξει όλα τα θέματα στο διάστημα αυτό που διαθέτει απόθεμα πολιτικού χρόνου και τη γενική αποδοχή της κοινής γνώμης ότι πρέπει να ληφθούν μέτρα για την οικονομία, οδηγήθηκε στην απόφασή του- σύμφωνα με κυβερνητικές πηγές- με γνώμονα το συμφέρον της χώρας. Όπως ανέφεραν, στόχος της θεαματικής κίνησής του ήταν όχι απλώς να προλάβει όποιες αντιδράσεις των κοινοτικών στο Πρόγραμμα Σταθερότητας, αλλά και επιπλέον να στείλει το μήνυμα ότι η κυβέρνησή του «και θέλει και μπορεί (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4554098).

Η αλήθεια φυσικά εδώ: http://www.antinews.gr/?p=30159

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 07/01/2010 13:57:43

    Η μαφία των ΜΜΕ είναι συγκεκριμμένη.
    Όσο και να προσπαθούμε είναι μια κατάσταση καλά ελεγχόμενη και δύσκολα αναστρέψιμη.Τι μπορούμε όμως να κάνουμε προκειμένου να αφυπνίσουμε τον κόσμο μα αντιδράση στα παραμύθια που διαβάζει.Γιατί όσο αφορά για το αν είναι παραμύθια αυτά που ακούει είναι πεποισμένος.Απλά δεν αντιδρά κανένας και ας το γνωρίζουν οτι τους προετοιμάζεται κεφαλοκλείδωμα.

  2. tiramola avatar
    tiramola 07/01/2010 13:59:29

    Καλημέρα!
    Ποιό είναι το ψέμα αρχηγέ μου?
    Το ότι η κυβέρνηση ζητούσε 4 χρόνια για να μειωθεί το έλλειμμα στο 3% και η Κομισιον τις έδωσε 3?
    Και είναι τόοοοοοοσο μεγάλη κωλοτούμπα αυτό?
    Και αν έχεις τόση πρεμούρα για την "αντικειμενικότητα" των ΝΕΩΝ , γιατί δεν έχεις αντίστοιχη για τα παραμύθια και τις συκοφαντίες που γράφουν ο ΕΤ και η Απογευματική ας πούμε σε καθημερινή βάση?
    Είναι υπεράνω κριτικής αυτοί επειδή είναι εφημερίδες της δεξιάς?
    Και αν το σχέδιο της κυβέρνησης είναι "μπακάλικο" μήπως έχει η αντιπολίτευση κανένα "super market" και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι?

    • ΜΗΤΣΟΣ avatar
      ΜΗΤΣΟΣ @ tiramola 07/01/2010 14:07:31

      Ένα πράγμα θα σου πω:

      ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

      Υ.Γ.:(τα έχει ο Τσουκάτος)

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ tiramola 07/01/2010 14:13:16

      ....."Δεν είναι πρόβλημα τα λεφτά" :Γεώργιος Geoffrey Ανδρέα Παπανδρέου. Δηλαδή Γεώργιος ο Β΄(κατηγορίας)

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ tiramola 07/01/2010 14:22:48

      Εάν Ο Γιωργάκης επεδίωξε την τριετία και δεν του επεβλήθη (προφανώς για να μην ρεζιλευτεί - άλλη μία φορά) τότε γιατί δεν ανακοίνωσε το πρόγραμμα / πρόταση της Ελληνικής κυβέρνησης που είχε υποσχεθεί ότι θα στείλει στον Αλμούνια αρχές γενάρη;
      Άσε βρε tiramola, δεν το βλέπεις ότι μπάζουν τα σενάριά σας εκεί στην Ιπποκράτους;
      Μόνο το ότι ιδρώνουν καθημερινά μπροστά στα κανάλια ο ψευταράκος Παπακωνσταντίνου και η (αν μη τί άλλο αξιοπρεπής) Κατσέλη τα λέει όλα.
      Το επόμενο βήμα πάντως θα έχει την πιό μεγάλη πλάκα από όλες.
      Ποιό;
      Μα η αύξηση του ΦΠΑ βέβαια, την οποία αναθεματίζατε προεκλογικά (όπως και τόσα άλλα).
      Περαστικά στο λαό, ας πρόσεχε που την έριχνε.

    • ΜΗΤΣΟΣ avatar
      ΜΗΤΣΟΣ @ tiramola 07/01/2010 14:25:24

      Δεν θέλω να σε θίξω αλλά η καλύτερη περίοδος για τον οπαδό ενός κόμματος είναι η αντιπολίτευση.Θυμήσου τον εαυτό σου πριν ένα χρόνο.Για όλα ήταν ένοχοι οι άλλοι.Τώρα υπερασπιζόμενος την επιλογή σου πρέπει να καταπίνεις τον Ρόβλια,τα τέλη κυκλοφορίας τους, απόφοιτους λυκείου γγ στα υπουργεία ,και μάλιστα να τους δικαιολογείς για κάθε κολοτούμπα.Τι νομίζεις οτι κάνει η αριστερά τόσα χρόνια;Με δεδομένη την θέση στην αντιπολίτευση και τους βουλευτικούς μισθούς κατηγορούν τους πάντες και τα πάντα.
      Πολιτική σκέψη παράγεται μόνο στην αντιπολίτευση.Η κυβέρνηση πνίγεται στην καθημερινότητα και μαζί και η κρίση των οπαδών της.

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΜΗΤΣΟΣ 07/01/2010 14:38:02

        Για τα τέλη κυκλοφορίας να δεχτώ ότι έπρεπε να καταργήσουν το νόμο Σουφλιά κατευθείαν από την στιγμή μάλιστα που έκοψαν την απόσυρση.
        Η παραδοχή του λάθους από τον Παπανδρέου έγινε με καθυστέρηση.
        Είπε όμως και για αναδρομική ισχύ σε σχέση με τα τέλη που θα πληρώσουμε του χρόνου...
        Θα κριθεί!
        Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι παραμύθια για αντιπολιτευτικό μπούγιο...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 07/01/2010 14:40:37

          και στις ΑΠΕ θα πει "συγγνώμη, λάθος" όταν ο κόσμος ξεσηκωθεί με τα αυξημένα τιμολόγια της ΔΕΗ και η βιομηχανία μετακομίσει αλλου. Βιομηχανία που ηλεκτροδοτείται με ΑΠΕ, μόνο στο Λούκυ Λουκ.

        • ΜΗΤΣΟΣ avatar
          ΜΗΤΣΟΣ @ tiramola 07/01/2010 14:52:14

          Τα ραβασάκια του Ρόβλια (πρώην θεματοφύλακας της διαφάνειας) ήταν κι αυτά τέχνασμα της διαλυμένης ΝΔ;
          Ή τα βιογραφικά στο δύκτιο που δεν τα είδε κανένας και βάλαν στιε θέσεις τα κομματόσκυλα που δεν εκλέχτηκαν;
          Αλλά θα σου πω μια φράση γιατί βλεπω οτι δεν κατάλαβες ότι μ'αρέσει η καζούρα:
          "Βάρκα και μοτοσυκλέτα αγοράζουν το χειμώνα"
          Εγώ τώρα ζω το χειμώνα μου.

          • tiramola avatar
            tiramola @ ΜΗΤΣΟΣ 07/01/2010 14:59:52

            Μην είσαι οπαδός ρε ΜΗΤΣΟ...
            Ραβασάκια σαν αυτά που υπήρχαν στο γραφείο του Ρόβλια υπάρχουν σε όλα τα βουλευτικά γραφεία...
            Οι περισσότεροι Έλληνες ψηφίζουν τον "άνθρωπό" τους για να τους βρει ακόμα και τάφο με καλή θέα...
            Δεν κατάλαβες ότι η παραίτηση Ρόβλια είναι reference για όποιον βουλευτή τολμήσει στο μέλλον να εξυπηρετήσει?
            Κατά τα άλλα έχεις να μας παραθέσεις κανένα πίνακα με αποτυχόντες πολιτευτές που κατέλαβαν θέση στο κρατικό μηχανισμό?
            Ετσί , για να κάνουμε σύγκριση με το συνέβαινε μέχρι τώρα...

          • ΜΗΤΣΟΣ avatar
            ΜΗΤΣΟΣ @ tiramola 07/01/2010 15:26:10

            Οσο για τους απόφοιτους λυκείου διάβασε αυτό :

            http://emprosdrama.blogspot.com/2009/12/blog-post_9791.html

          • ΜΗΤΣΟΣ avatar
            ΜΗΤΣΟΣ @ tiramola 07/01/2010 15:47:41

            Αφιερωμένο για τις 100 μέρες ακυβερνησίας!
            http://troktiko.blogspot.com/2010/01/blog-post_2518.html
            (φέτος θα περάσουμε υπέροχα!!!)

          • Giorgos_T avatar
            Giorgos_T @ tiramola 07/01/2010 16:21:33

            @ Tiramola

            Προσπαθώ να συγκρατήσω την αγανάκτηση μου.

            Ξέρεις οτι εγώ δεν γράφω κομματικά.

            1. Για το διαγωνισμό Γενικών Γραμματέων τι λες;

            πόσο στατιστικά πιθανό είναι όλοι οι άξιοι να είναι ΠΑΣΟΚ και ο μοναδικός νεοδημοκράτης να είναι λαμόγιο ;

            Έχω όμως κάτι φιλαράκια απο Αμερική που σκέφτονται να κάνουν ένσταση αλλά με τον τρόπο που το στήσανε δεν ξέρω αν υπάρχει νομική βάση.

            Κατάλαβες για τι λαμογιά μιλάμε;

            Γιατί δεν θες να καταλάβεις πόσο νοσηρότερο είναι να υπόσχεσαι σε κάποιον οτι θα κανεις κατι καλο και τελικα να κανεις το συνηθες κακο απο το να μενεις στα ιδια;

            Γιατι δεν θες να νιωσεις οτι οι προσληψεις γενικων γραμματεων δεν ειναι διαφημιση των οποιων πτυχιων καποιων στελεχων του ΠΑΣΟΚ ; Που ειναι τα στοιχεια των αλλων υποψηφιων;


            2. Ο Παπανδρέου΄συγκράτησε τους ψηφοφόρους του 2004 (και πρόσθεσε 100.000 πιπίνια για να συμπληρώσει εκείνους που φυσιολογικά απεβίωσαν) με υποσχέσεις.

            Επίσης ισχυρίστηκε οτι δεν γνώριζε το μέγεθος του ελλείματος ενώ από το Φεβρουάριο η Τράπεζα της Ελλάδας είχε προειδοποιήσει για την εκτίναξη του, λόγω των μη δραστικά θεραπευόμενων δομικών αδυναμιών της ελληνικής οικονομίας και το συνδυασμό τους με την οικονομική κρίση.

            Σε ρωτώ λοιπόν:

            Εαν η ΝΔ έπαιρνε το Φεβρουάριο τα τρέχοντα μέτρα θα τη στήριζε το ΠΑΣΟΚ (ενώ η ΝΔ στηρίζει το ΠΑΣΟΚ τώρα);

            Υποσχέθηκε ή οχι πράγματα που θα ήταν απραγματοποίητα και επικίνδυνα ακόμα και με μικρότερο έλλειμα;

            Όταν άκουσε οτι το έλλειμα ήταν μεγαλύτερο άλλαξε την προεκλογική του τακτική;

            Διόγκωσε ή οχι το έλλειμα του 09 προσθέτοντας τις δαπάνες του 10, ώστε να δείξει μετά οτι ελάττωσε το έλλειμα;

            3. Δέχεσαι σε ένα χρόνο από τώρα, εαν γράφεις στη λίστα του ΑΝΤΙ, να αφαιρέσεις από το τότε έλλειμα το 3% που πρόσθεσε η μεταφορά δαπανών;

            Δέχεσαι να μην ρίξεις το βάρος στην ΕΕ εαν αποτύχει η οικονομική πολιτική της κυβέρνησης;

            Πως θεωρείς το γεγονός οτι η κυβέρνηση της ΝΔ ΔΕΝ υπέστη την ανηλεή διεθνή κριτική που ήδη υπέστησαν οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ; Πρόκειται για συνομωσία;

            Τέλος, τι θα κάνεις εαν η ανεργία εκτιναχθεί στο 20% στο τέλος του προγράμματος σταθερότηας και ακόμα ένα 10% κατρακυλήσει στο επίπεδο φτώχειας, διότι η κυβέρνηση δεν έχει πάρει όύτε ένα αναπτυξιακό μέτρο παρά το ότι η διεθνής οικονομάι εξέρχεται από την κρίση;

            4. και τέλος τι έχεις να πεις για το γεγονός οτι το ΑΛΗΘΙΝΌ έλλειμα εκτινάχθηκε κατα 5% σε ένα έτος παρά τον τεράστιο δανεισμό για τη στήριξη των τραπεζών, σε περιβάλλον διεθνούς ύφεσης και χωρίς καν πρόγραμμα σταθερότητας, το οποίο εξαρχής αντιπολιτεύθηκε το ΠΑΣΟΚ υπονομεύοντας την ελληνική οικονομία με τον ισχυρισμό οτι υπάρχουν χρήματα;

            και πως εξηγείς οτι ετσι προστατεύθηκε σχετικά το βιοτίκο επίπδεο τω πολιτών μέχρι να βγουμε απο την κριση ενώ τώρα ζητούνται θυσίες χωρις περιεχομενο (με..τετραψηφια νουμερα στον οτε για να καταγγελεονται οσοι δεν κοβουν αποδειξη .... αλλα χωρις εκπτωση στη φορολογια για οσους παιρνουν την αποδειξη) που θα ρίξουν τους μισθωτους στον Καιαδα; Ειναι αμοιρη ευθυνων για αυτο η τεχνητη διογκωση του ελλειματος απο την κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ;

            και γιατί εαν υπήρχε υπόνοια οτι δεν υπαρχουν το ΠΑΣΟΚ αντι να ειναι επιφυλακτικο ως οφειλε εξαπάτησε τις αγορες;

            Αυτα τα πολυ βασικα, απο καποιον μη οικονομολογο.

            5. Εαν αυτη η κυβερνηση σε εναμιση χρονο αποτυχει (που -αυτονόητα- δεν το ευχομαι γιατι λυπαμαι το λαο) και φύγει νύχτα θα της κανεις την οξεια κριτικη που εκανες στον καραμανλη για τα σοβαρα λαθη του;

          • loretta avatar
            loretta @ tiramola 07/01/2010 21:32:40

            χαχαχα βρε συ ΤΙΡΑΜΟΛΑ ακομα το ονειρο GAP βλεπεις??

            ξυπνα το απολυτο κενο ειναι...!!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ tiramola 07/01/2010 21:13:38

      Tiramola είσαι όλα τα λεφτά. Σύμφωνα με τον Αρχηγό σου ΥΠΑΡΧΕΙΣ!!!!
      Αλήθεια αυτά που λές τα πιστεύεις;;;;

  3. άστεγος avatar
    άστεγος 07/01/2010 14:05:29

    Το "θα βελτιώσουμε το πρόγραμμα της απόσυρσης" έγινε κατάργηση της απόσυρσης.
    Το "θα προσλάβουμε αξιοκρατικά και όχι κομματικα" έγινε πρόσληψη κομματόσκυλων (ακόμη και λυκείου) σε ανώτατες θέσεις υπουργείων.
    Το "τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα" έγινε αύξηση φορολογίας, πάγωμα μισθών και ατέλειωτη ανεργία.
    Το "ο Καραμανλής δεν είναι παραγωγικός" έγινε μπορεί να αργήσουμε ακόμη και ένα χρόνο να στελεχώσουμε τη δημόσια διοίκηση.
    Άρα, λοιπόν, το θέμα δεν είναι πόσο κοντά ποδάρια έχουν τα ψέματα του Γιωργάκη και της παρέας του. Το θέμα είναι ότι προσπαθούμε να βρούμε έστω και μία αλήθεια ανάμεσα στα τόσα λεγόμενα και δεν υπάρχει πουθενά.
    Ψέματα.
    Μόνο.

  4. tiramola avatar
    tiramola 07/01/2010 14:10:41

    Γράφει σήμερα η "Ε"

    ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ το Σύμφωνο Σταθερότητας ότι το σχέδιο αντιμετώπισης δημοσιονομικής κρίσης από μία χώρα της Ε.Ε. πρέπει να είναι τριετούς και όχι τετραετούς διάρκειας. Δεν το γνώριζε, άραγε, το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, το οποίο έως προχθές κατάρτιζε τετραετές σχέδιο;

    Είναι άλλο πράγμα αυτό (το οποίο και δεν αναφέρεται στο ποστ , εκτός και αν κάνει λάθος η εφημερίδα) και άλλο τα περί "ψέματος".

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/01/2010 14:16:53

    για να μην είμαστε άδικοι, δεν είναι δυνατόν να μην κάνει πολλές τούμπες η Κυβέρνηση. Διαχειρίζεται κάτι που είναι πάνω από τις δυνατότητες φυσιολογικών κυβερνήσεων και σίγουρα αντίθετο στην πράσινη σοασιαλιστική ψυχή. Πως να μοιράσεις πλούτο σε βασικά μη παραγωγικούς, όταν δεν υπάρχει πλούτος, ή αυτοί που τον έχουν δεν σε εμπιστεύονται?

    Είστε σε αδιέξοδο βρε τιραμόλα, δεν με χαροποιεί, γιατί εδώ ζω, αλλά αδιέξοδο. Θα χαλαρώσετε λέει τον Τειρεσία... αφού λες είσαι του ιδιωτικού τομέα, να πεις στο τμήμα ελέγχου πιστώσεων να αρχίσει να προσέχει, τριπλα, και αναγκαστικά να περιορίσει τον τζίρο για να μην φωνάζει το αφεντικό...

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 07/01/2010 14:24:46

      Δεν ξέρω αν είναι σε αδιέξοδο...
      Εκείνο που ξέρω είναι ότι περιθώρια για αντιπολίτευση προκειμένου ο εκλεκτός μεσσίας εκ Μεσσηνίας της ιστοσελίδας αλλά και της συντριπτικής πειοψηφίας των σχολιαστών υπάρχουν και θα υπάρχουν σε πολλά επίπεδα.
      Αν όμως αυτή η κυβέρνηση αποτύχει στα οικονομικά δεν σε σώνει ούτε ο θεός ο ίδιος...
      Να εύχεσαι λοιπόν αν όχι να επιτύχει τουλάχιστον να τα μαζέψει κάπως..
      Προς όφελος όλων μας..

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 07/01/2010 14:26:38

        σου είπα... δεν με χαροποιεί, γιατί εδώ ζω.

        • tiramola avatar
          tiramola @ archaeopteryx 07/01/2010 14:33:40

          Δυστηχώς(για σένα) ή ευτυχώς(για μένα) άλλη ανάπτυξη εκτός από την λεγόμενη πράσινη δεν υπάρχει...
          Μιλώντας με έναν συνάδελφο που διαχειρίζεται το ISO στην Σωληνουργεία Κορίνθου μου είπε ότι κάνουν προσπάθεια προκειμένου να είναι έτοιμοι για κατασκευή του στελέχους βάσης ανεμογεννήτριας.
          Θέλω να πιστεύω ότι από το project πρωτίστως θα ωφεληθούν οι Ελληνικές βιομηχανίες.
          Και εκεί θα περάσει από εξετάσεις η σημερινή κυβέρνηση....

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 07/01/2010 14:37:40

            τι έγινε; εξαντλήθηκε ο λιθάνθακας το τελευταίο τρίμηνο; ή επιταχύνθηκε η υπερθέρμανση του πλανήτη;

          • tiramola avatar
            tiramola @ archaeopteryx 07/01/2010 14:46:32

            θέλεις να παραδεχτώ ότι πρόκειται περί παγκόσμιας συνομωσίας?
            Άντε να το δεχτώ...
            Τον Παπανδρέου γιατί τον έχεις βάλει στο στόχαστρο?
            Ο Σαμαράς τι λέει για την υπερθέρμανση του πλανήτη?
            Τίποτα μήπως?
            Στην φορολογική αντίσταση δεν πρόκειται να σε ακολουθήσω.
            Αν όμως ονειρεύεσαι εταιρείες λαικής βάσης για το project της πράσινης ενέργειας , ονειρεύομαι μαζί σου!

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 07/01/2010 14:56:24

            ναι πιστεύω ότι οι ΑΠΕ είναι παγκόσμια μπαρούφα που έγινε μόδα με τον Gore. Επειδή τυχαίνει να έχω πρωτογενή άποψη για τα τεχνικά τους και τα οικονομικά τους, η μόνη λογική εξήγηση είναι μία γρήγορη κονόμα σε βάρος αφελών, και, κυρίως, ο υποβιβασμός χωρών στις οποίες επιβάλλονται (πχ Ελλάς)

            Μην το κάνεις προσωπικό, δεν έχω κανέναν σε στόχαστρο. Το Πασόκ δουλεύει σε κατεύθυνση που θυμίζει 4ο Ράϊχ, και δεν μου αρέσει. Αν βολεύει αυτό τους Αμερικάνους, πάλι δεν μου αρέσει. Και ο Σημίτης τα ίδια δεν έκανε? απλά τότε είχε κοκό...

            Μην με ακολουθήσεις στην φορολογική αντίσταση, πλήρωνε. Θεωρώ ότι η δουλειά μια Κυβέρνησης είναι να προαστατεύει τις τσέπες των πολιτών και όχι να τις ληστεύει. Ατυχώς για μας, θα τις ληστεύει (δεν είπα "ληστέψει").

            Αν θες να μετακομίσεις σρην πλατεία Βάθης, ελεύθερα. Αν θες να πληρώνεις πιο ακριβό ρεύμα χάρη στην Τερνα και την Ιμπερντρόλα, επίσης ελεύθερα. Εγώ δεν θέλω. Και δεν είμαι μόνος μου.

            Μην ξεχάσεις να ψηφίσεις στο πρεσσ-gr

          • Sporades avatar
            Sporades @ archaeopteryx 07/01/2010 15:43:36

            Τελικά αυτή η εμμονή κατα τον ΑΠΕ καταντά παθολογική. Γιατί δεν κάνεις συγκειμμένη την αντίθεσή σου. Δεν σου αρέσουν τα μεγάλης κλίμακας αιολικά πάρκα. Αυτό έχει νόημα. Σε πειράζει και ο ηλιακός θερμοσίφωνας; η γεωθερμία; η βιομάζα;

            Τζακάκι ανάβεις όταν πάς στο χωριό σου;
            (Γιατί εγώ διαφωνώ με την καύση βιομάζας απο τζάκια στην Αθήνα. Οχι για την μικρή ενεργειακή απόδοση, ούτε για την υπερθέρμανση του πλανήτη αλλά για τα παραγόμενα μικροσωμματίδια)

            Ξέρεις πόσα χρόνια ασχολούνται με τις ΑΠΕ πρίν απο τον Gore επιστήμονες και ερευνητικά κλεντρα; O Gore εκμεταλλεύεται την δουλεία άλλων για να πουλάει μούρη.

            Η υπόθεση ΑΠΕ είναι πολύ πιο σύνθετη και την υπεραλουστεύεις. Είναι μια αποκεντρωμένη τεχνολογία με εμφανέστατα δημοκρατικά χαρακτηριστικά (Οπως το διαδύκτιο) . Ο καθένας μπορεί να παράγει στον χώρο του την ενέργεια που έχει ανάγκη.

            Τα μεγάλα αιολικά όπως και όλα τα μεγάλα γενικώς έργα έχουν τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά και διαφορετικές πέρα απο τις περιβαλλοντικές κοινωνικές επιπτώσεις.

            Τέλος πάντων το θέμα δεν μπορεί να εξαντληθεί σε ενα κουτάκι του Αντινέων. Μπορει όμως να γίνει μια συζήτηση με ουσία και οχι με αφορισμούς.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Sporades 07/01/2010 16:09:32

            σποραδες, έχει γραφτεί εδώ, ξανα, μανά, αλλά αφού θες περίληψη παρ' την.

            Κατ αρχάς, στην πράξη, ΑΠΕ είναι τα μεγάλα αιολικά. Τα άλλα είναι για φοιτητές ΤΕΙ και ερευνητές και εξειδικευμένες καταστάσεις.

            Τα μεγάλα αιολικά πάρκα κανουν τέσσερα πράγματα: 1) Ακριβαίνουν υπέρογκα το ρεύμα. Θα το δεις τώρα που δεν έχει λεφτα για επιδοτήσεις. Εσύ θα το δεις. Η τσέπη σου. 2) Καταστρέφουν γη που δεν έιναι για πέταμα. 3) Διαιωνίζουν και έχουν σαν προϋπόθεση εξάρτηση από αέριο και πετρέλαιο (για τεχνικούς λόγους) 4) Αναπαράγουν διαφθορά.

            Έχει γραφτεί σετική ανάρτηση με πολλά σχόλια πριν λίγες εβδομάδες, αν ενδιαφέρεσαι διάβασε. http://www.antinews.gr/?p=27290&cpage=1

            Σε αισχρή προπαγάνδα, η απάντηση είναι αναγκαστικά αφορισμοί. Δεν μπορώ να μεταφέρω μαθήματα θερμοδυναμικής, power engineering και ανάλυσης επενδύσεων δι αλληλογραφίας, και με συγχχωρείς.

            Θα βρεις πολλά στο διαδίκτυο υπέρ των αιολικών πάρκων. Το 99,9% είναι εμφανώς από κατασκευαστές και τύπους σαν την Τερνα (που έχει διορίσει τους υπαλλήλους της στο αρμόδιο υπουργερίο). Το 0,1% είναι από άλλους που δεν ξέρω τι είναι. Θα βρεις και κατά των αιολικών.

            Θα ανακαλύψεις ότι όσο πιο κοντά σε ανθρώπους πάει ένα αιολικό πάρκο, τόσο το αντιμετωπίζουν σαν χωματερή.

            Θα ανακαλύψεις ότι ένα επιχείρημα υπέρ είναι για να προλάβεις την καταστροφή του πλανήτη. Και αυτό είναι παραμύθι.

            Ο ηλιακός συλλέκτης ζεστού νερού στην ταράτσα κατανάλωσε περισσότερη ενέργεια για να φτιαχτεί από ότι θα σου αποδώσει σε ζεστό νερό. Και τα αιολικά πάρκα έτσι είναι (αν βάλεις και μεταφορά, εγκατάσταση, αναγκη για backup ισχύ κλπ.

            Καλό διάβασμα. Ή καλό χαράτσι, με την καινούργια σου θέα.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Sporades 07/01/2010 16:11:52

            Ρώτα και κανένα φουκαρά στην Σκύρο... Τι "σποράδες" είσαι...

          • papasimonaki avatar
            papasimonaki @ Sporades 07/01/2010 17:41:43

            Έχει απόλυτο δίκιο ο αρχαίος.

            Αν δεν βαριέσαι να διαβάζεις στα αγγλικά, ρίξε μια ματιά εδώ

            http://www.countryguardian.net/

            Το ουσιαστικό σημείο που όλοι ξεχνάνε είναι αυτό εδώ

            And the bitter irony is that wind farms will do little — or perhaps nothing — to reduce CO2 emissions. Because wind is unpredictably and continuously variable, wind power requires conventional back-up, and the more wind capacity in the system, the more variability, and the higher the required percentage of back-up to ensure continuity. Even the British Wind Energy Association (BWEA) accepts a figure of 75% back-up required. Generating industry players like E.ON say over 90%, while a recent House of Lords Report suggests that we’ll need 100% back-up. The back-up will generally be gas-fired power stations, which will be run intermittently, variably and sub-optimally to compensate for wind variation — and therefore run inefficiently, with higher costs and emissions than necessary. These higher emissions may well outweigh the CO2 emissions savings from wind. Certainly Denmark, with the highest intensity of wind generation in Europe, has amongst the highest per capita emissions in Europe.

            Τι σημαίνει όλο αυτό; Ότι η πράσινη ενέργεια δεν ζει χωρίς άμεσες και έμεσες επιδοτήσεις και ότι αναγκαζόμαστε να την πληρώσουμε όλοι μας. Ουσιαστικά, αναδιανομή πλούτου γίνεται... τα παίρνουν λίγα-λίγα από τους ιδιώτες και τα καρπώνονται οι 'επενδυτές' των ΑΠΕ, είτε μέσω τέλους ΑΠΕ (που κανείς δεν τολμά να αυξήσει) είτε μέσω του σχεδιαζόμενου νέου "πράσινου" φόρου.

            Παλιά λέγαμε ότι τα λαχεία, ΠΡΟΠΟ, κλπ είναι ουσιαστικά ένας τρόπος να φορολογείς τους φτωχούς (γιατί αυτοί κυρίως παίζουν τυχερά παιχνίδια) για να αναδιανέμεις πλούτο και να τρώει και το δημόσιο. Τα έργα ΑΠΕ και η καλοδιαφημιζόμενη 'πράσινη ανάπτυξη' είναι τρόπος να φορολογείς τους πάντες, να αυξάνεις την τιμή του ρεύματος σε όλους, και όλο αυτό για να κάνεις κάποιους λίγους 'επενδυτές' πλούσιους.

          • maquis avatar
            maquis @ tiramola 07/01/2010 15:43:04

            Τα Σωληνουργεία Κορίνθου καλά κάνουν και προσπαθούν να φιάξουν την σωλήνα της ανεμογεννήτριας. Ακόμα καλύτερα για το περιβάλλον θα έκαναν να μην ρίχνουν τα απόβλητά τους στο ΧΑΔΑ του Δήμου Θίσβης και δίπλα στο Λεοντάρι των Θεσπιών. Και να θυμωνται τους 6 νεκρούς απο την έκρηξη ασετυλίνης λιγα χρόνια πριν. Και πολλά άλλα με καταδίκες στην ΒΙΠΕ Θισβης. Ζήτω λοιπόν το περιβάλλον.

          • Μάρκο Τ avatar
            Μάρκο Τ @ maquis 07/01/2010 21:47:16

            Και εσείς από τη Θίσβη και το Λεοντάρι γιατί το ανέχεστε; (αν είσαι από εκεί). Δεν ευθύνεται και ο τοπικός Δήμος και οι πολίτες που ανέχονται ΧΑΔΑ και τέτοιες καταστάσεις;

      • πρασινάλογα avatar
        πρασινάλογα @ tiramola 07/01/2010 14:48:58

        "Αν όμως αυτή η κυβέρνηση αποτύχει στα οικονομικά δεν σε σώνει ούτε ο θεός ο ίδιος…"
        tiramola, εάν με αυτή σου τη φράση θέλεις να πείς ότι ο Γιωργάκης είναι η τελευταία μας ελπίδα να σώθεί η οικονομία τότσ είσι σε πολύ πιο βαριά κατάσταση από ότι υποψιάζονται οι θαμώνες τους blog αυτού.
        The writing is on the wall κι απαρόλα αυτά ο Γιωργάκης δεν μπορεί να τα δεί.
        Οι κοινοτικοί λένε: μειώστε τις δαπάνες του δημοσίου και μη στραγγαλίζετε την οικονομία και ο Γθωργάκης τί κάνει;
        Τα αντίθετα.
        Δηλαδή ο ΓΑΠ έχει την ψευδαίσθηση ότι με την πάταξη της φοροδιαφυγής θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε να χρηματοδοτούμε το αδηφάγο δημόσιο του 1 εκατομμυρίου Δ.Υ.
        Δεν φτάνουν ούτε για το γαμώτο.
        Τα πράγματα είναι απλά.
        Εάν ο ΓΑΠ δεν βάλει χοντρό χέρι στο δημόσιο, θα αναλάβει η Ε.Ε. και το ΔΝΤ, και μετά η μόνη επιλογή που θα έχει ο Γιωργάκης είναι άν θα παραιτηθεί άμεσα ή εάν θα αιμορραγίσει σταδιακά μέχρι πολιτικής εξάντλησης (burn out or fade away).

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ πρασινάλογα 07/01/2010 15:06:19

          αυτό που διαφεύγει (ίσως) από τον κάθε τιραμόλα, είναι ότι μέχρι πριν 12 ή 24 μήνες το Πασόκ του ΓΑΠ ήταν 2ο κόμμα, νομίζω. Και ο ΓΑΠ είχε περίπου μόνο ...εμένα για υποστηρικτή. Απλά δεν άντεξε ο κόσμος αυτό που φαινόταν σαν πλήρες φρακάρισμα του ΚΚ. Κατά τον Μποτίλια, έβαλαν και άλλοι το χεράκι τους, αλλά αυτό δεν έχει τώρα σημασία.

          Σημασία έχει ότι το Πασόκ, τα τελευταία χρόνια θεωρήθηκε ΑΝΕΠΑΡΚΕΣ. Και το πίστεψε τώρα ότι είναι λαοπρόβλητη Κυβέρνηση. Λαοπρόβλητη, με την πιο έντονα αρνητική ψηφοφορία που έχω δει ποτέ μου.

          Δεν συμφέρουν ποτέ οι συνεχόμενες εκλογικές αναμετρήσεις, αλλά το Πασόκ έχει μπει σε εθνικά ολισθηρούς δρόμους. Σε οικονομικά αδιαφανείς και απατηλούς δρόμους.

          Αν είναι να μας διαχειριστεί η ΕΕ ή το ΔΝΤ, δεν χρειάζεται Πασόκ. Το Δημόσιο πρέπει να μειωθεί κατά 20-30%. Το Πασόκ δεν μπορεί να το κάνει. Να γλυτώσουμε τα έξοδα και την μπουρδολογία.

          Να ζητήσω εγώ "εκλογές τώρα" δεν νομιμοποιούμαι. Να ζητώ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ όμως νομιμοποιούμαι. Είμαι φιλελεύθερος. Πιστέυω ότι Δημοκρατία είναι ο έλεγχος των φόρων σου.

  6. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 07/01/2010 15:14:44

    Έγινε δηλαδή όπως στο παλιό ανέκδοτο με την πρωινή αναφορά στο στρατό που ζητούσαν εθελοντές, και όλοι κάναν ένα βήμα ...πίσω, εκτός απ'τα κορόϊδα?

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ (Α)θανάσης 07/01/2010 15:20:33

      Αφού δεν τα κατάφερε η δεξιά ΝΔ να μειώσει τον δημόσιο τομέα θα τα καταφέρει το σοσιαλιστικό ΠΑΣΟΚ των συντρόφων συνδικαλιστών ?

  7. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 07/01/2010 15:20:15

    Βλέπεις οτι τώρα τα δικαιολογείς τα ραβασάκια .Πριν ένα χρόνο αυτά θα έλεγες για ένα υπουργό της ΝΔ;

  8. Nike Tras avatar
    Nike Tras 07/01/2010 16:02:28

    "Και η σβούρα μανιωδώς κινείται αλλά στην ιδία θέση μενει"

  9. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 07/01/2010 17:42:59

    @Οι κοινοτικοί λένε: μειώστε τις δαπάνες του δημοσίου και μη στραγγαλίζετε την οικονομία και ο Γθωργάκης τί κάνει;
    πρασινάλογα οι κοινοτικοί με την φράση τους αυτή φωτογραφίζουν τον Καραμανλή, ο Γιωργάκης προσπαθεί να κόψει ότι μπορεί αλλά βρήκε τέτοιο βουνό μπροστά του που όσο και άν προσπαθήσει αποτυχημένος θα βγεί και αυτός τελικά.

    • πρασινάλογα avatar
      πρασινάλογα @ Κεραυνός 07/01/2010 21:14:36

      Όπως τα λές είναι Κεραυνέ, πράγματι ο Καραμανλής δεν κτύπησε τη ρίζα του προβλήματος που είναι ο τεράστιος και απίστευτα σπάταλος δημόσιος τομέας.
      Η παγκόσμια κρίση και η διθνής ύφεση που έφερε σε παγκόσμιο επίπεδο ξεγύμνωσαν τις χρόνιες αδυναμίες μας σε παραγωγικό επίπεδο.
      Ο Γιωργάκης είναι ακόμη χιεότερος από το δειλό Καραμανλή διότι, ενώ ήξερε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ την επερχόμενη ύφεση έταξε λαγούς με πετραχήλια στο λαό, μόνο και μόνο για να πάρει την καρέκλα.
      Αε φάμε όλοι τώρα εικονικά σχέδια και virtual σοσιαλιστικά οράματα.

  10. JOHN avatar
    JOHN 07/01/2010 18:14:40

    Το να κανεις αφαιμαξη στα λαικα στρωματα και να στραγκαλιζεις την αγορα δεν ειναι λυση,ισως προσκαιρο μπαλωμα.Υπαρχουν πολλοι χαραμοφαιδες που τρωνε απο το δημοσιο χρημα!Εαν ο ΓΑΠ η οποιοσδηποτε αλλος φοβουνται να κανουν την υπερβαση ωστε να μπει μαχαιρι εδω και τωρα ακομη και σε παραλογα κεκτημενα,ας το κανουν καποιοι αλλοι που δεν θα υπολογιζουν το πολιτικο κοστος!Τα μετρα που μεχρι στιγμης προτεινονται εχουν αναδρομικο χαρακτηρα.Εδω και τωρα τι γινεται,που ψαχνουμε να βρουμε εγγυητες για νεα δανεια που πρεπει να παρουμε αμεσα για τρελλες και παραλογες τρεχουσες αναγκες.Και το προβλημα διαιωνιζεται!Η φοροδιαφυγη ειναι το ενα σκελος του προβληματος.Η αποπληρωμη παραλογων απαιτησεων ειναι πολαπλασια των φορων που μπορουν να εισπραχθουν διαιωνιζοντας επικινδυνα το προβλημα,με τραγικες συνεπειες.Η αποτυχια οταν το σκεπτικο ειναι μη θιξουμε κεκτημενα ειναι δεδομενη.Οι προκλησεις σε παγκοσμια κλιμακα ειναι μεγαλες,κι εμεις παραμενουμε δεσμιοι σε κλισε προηγουμενων δεκαετιων,που εχουν ξεπεραστει αποτη τρεχουσα πραγματικοτητα.Καποιος πρεπει καποτε να επιδειξει εργο και αυτος ο ηγετης οποιος και να ειναι θα μεινει στην ιστορια.

  11. aris53m avatar
    aris53m 07/01/2010 18:17:51

    Και εδώ τι γράφει η The Globe and Mail του Καναδά ....

  12. Hase avatar
    Hase 07/01/2010 21:31:27

    Ενταξει Τιραμολα, το οτι δουλευεις για το ΠΑΣΟΚ (και τα κονομας απο κει) δεν σημαινει οτι μπορεις να δουλευεις και εμας. Σταματα επιτελους το μπαλαμουτι.

    • loretta avatar
      loretta @ Hase 07/01/2010 21:50:42

      ...Ποσα να οικονομα ενας υπαλληλος και ποσα ενας εργοδοτης??