#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2012 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το χρονικό της επιστροφής της Ντόρας



Όπως θα έχετε αντιληφθεί αδιαφορούμε παγερά για το παρασκήνιο που οδήγησε στις επάνοδο της κ. Μπακογιάννη και των συνεργατών της στη ΝΔ. Κι αν κρίνουμε και από το χειροκρότημα στην προχθεσινή συνδιάσκεψη κάπως έτσι πρέπει να αισθάνεται και η πλειοψηφία των στελεχών της ΝΔ.

Επειδή όμως πολλοί αναγνώστες μας αρέσκονται στα παρασκήνια και ενδιαφέρονται να μάθουν,  αναδημοσιεύουμε όσες πληροφορίες διαβάσαμε κι εμείς σε συγκεκριμένα ΜΜΕ που τελευταία απολαμβάνουν της προτιμήσεως της Συγγρού. Γεγονός ασφαλώς άσχετο με το ότι τα ίδια ΜΜΕ έχουν διακριθεί στις επιθέσεις εναντίον των «λαϊκοδεξιών» και "σκληρών" κάποιου site. Ονόματα δεν λέμε, όλοι εδώ ζούμε και ξέρουμε τι γίνεται. Και κυρίως δεν ξεχνάμε.

Διαβάζουμε λοιπόν στον Κυριακάτικο Τύπο ότι η πολύ δύσκολη και «λεπτή» αποστολή προσέγγισης της Ντόρας ανατέθηκε στον Γιάννη Μιχελάκη.  «Παγοθραυστικό» ο εκπρόσωπος σε μια αποστολή «δίχως γυρισμό», με την έννοια ότι όποιο και να ήταν το αποτέλεσμα η κατάσταση ήταν ήδη lose-lose. Αυτή είναι  η καλύτερη εκτίμηση. Γιατί υπάρχει και χειρότερη. Που θυμίζει έναν κολυμβητή να διαπραγματεύεται με γυμνά χέρια με έναν καρχαρία.

Όπως διαβάζουμε ενεργό ρόλο έπαιξε και ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής, ο οποίος στην κηδεία της Μαρίκας Μητσοτάκη είπε στη Ντόρα ότι πρέπει «να τα πούνε». Τελικά τα είπανε και ο Καραμανλής της είπε «Ντόρα πρέπει να γυρίσεις». Κίνηση τεράστιας μεγαθυμίας επειδή από όσο θυμόμαστε όταν ο Κώστας έχασε τις εκλογές η Ντόρα του είπε «Κώστα πρέπει να φύγεις».

Αν αληθεύει πάντως η πληροφορία τότε το συμπέρασμα είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ στη ΝΔ δεν διδάχθηκε από τον  παρελθόν. Όλα αυτά που συνέβησαν με την Αγία Οικογένεια όνειρο ήταν και μόνο εμείς το βλέπαμε.

Στη συνέχεια Βαγγέλης Μεϊμαράκης και Γιάννης Μιχελάκης εισηγούνται πως θα πρέπει να γίνει άνοιγμα προς τα κόμματα της κεντροδεξιάς προκειμένου να συσπειρωθούν οι «γαλάζιοι» ψηφοφόροι. Έτσι ο Αντώνης Σαμαράς κάνει το πρώτο επίσημο βήμα και στην εισήγηση του στην συνεδρίαση της Εκτελεστικής Γραμματείας προτείνει τη δημιουργία ενός ευρύτερου ευρωπαϊκού μετώπου της Κεντροδεξιάς στην Ελλάδα.

Κοίτα να δεις ρε παιδί μου τι έγινε και κάποιοι σε ένα site φαγώθηκαν να γράφουν για πατριωτικά μέτωπα.

Τελικά δικαιώθηκε η Ντόρα καθώς όπως μας πληροφορούν τα ίδια ΜΜΕ ο Σαμαράς άλλαξε την φράση «κεντροδεξιό μέτωπο» και το έκανε «φιλοευρωπαϊκό μέτωπο» για να την ικανοποιήσει. Άλλωστε ποτέ δεν ήταν «κεντροδεξιά». Προς το «μεσαιοαριστερά» έκλεινε.

Εκεί όμως που μπερδευτήκαμε τελείως είναι που έγινε η τελική συνάντηση Σαμαρά - Μπακογιάννη. Την προηγούμενη εβδομάδα έγραφαν ότι έγινε σε σπίτι επιχειρηματία, χθες έγραψαν ότι έγινε στο σπίτι του Μιχελάκη. Λέτε  να μην έγινε καθόλου τελικά και όλα αυτά που βλέπουμε να είναι ένα όνειρο;

Πέπλο μυστηρίου καλύπτει και τον ακριβή αριθμό των συναντήσεων, αλλά και το  κατά πόσο η ΔΗΣΥ ήταν έτοιμη να τα «τινάξει» όλα στον αέρα, ή απλά υπήρξαν «αυτοκτονικές» σκέψεις εντός της…

Σας αποκαλύπτουμε επίσης ότι υπήρχε και μια μυστική εισήγηση, η επαναπροσέγγιση να γίνει από τα 2Φ, (Φάκτορα και  Φαήλο), αλλά η ΔΗΣΥ ζητούσε επίμονα και αδιαπραγμάτευτα μόνο εμένα και τον Ροδινό.

Συμβιβάστηκαν με τον Μιχελάκη, όταν είδαν μια έρευνα γνώμης, στην οποία έψαχναν στα «λοιπά» το ποσοστό της ΔΗΣΥ.

Έτσι χάθηκε το αποκλειστικό ρεπορτάζ και οι αυθεντικοί διάλογοι, αλλά διεσώθη ο «στρατιώτης Ντόρα».

Στη διάσωση του στρατιώτη Ράιαν είχαν πέσει λιγότερα κορμιά…

Η απαίτηση να μην είναι ο Φαήλος στις λίστες, διαψεύδεται πάντως κατηγορηματικά. Οι Ανεξάρτητοι Έλληνες την διαδίδουν.

Από την άλλη παρατηρούμε διάφορους να παθαίνουν με τη Ντόρα το «σύνδρομο της Στοκχόλμης».

Τους συνιστούμε μελέτη των κοινοβουλευτικών λόγων του Ανατολάκη και τα άπαντα του Βελόπουλου ως βραχυχρόνια θεραπεία.

Μακροχρόνια πρέπει να συμβιβαστούν. Η Ντόρα για τη ΝΔ είναι κάτι σαν το Μνημόνιο για την Ελλάδα.

Παράδειγμα:  η επαναφορά της έφερε την πόλωση. Αρχικά μέσα στη ΝΔ, μετά ανάμεσα στις συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ.

Από την ημέρα της επιστροφής της στην κεντρική πολιτική σκηνή, τσακώθηκε μέχρι κι ο Σκανδαλίδης με τη Διαμαντοπούλου για την έδρα στην Αθήνα…

Μόνο οι «Γλάροι» του Καμμένου δεν πολώνονται, ούτε με τον «Γλάρο» του Τσέχοφ. Πρωτότυπα «δράματα»…

Ενώ και το ΚΚΕ μας παροτρύνει να μην εμπιστευτούμε τον ΣΥΡΙΖΑ.

Για τη Ντόρα δεν είπε κάτι ο Περισσός, οπότε είναι μάλλον ασφαλές να την εμπιστευτούμε, ειδικά αυτή την περίοδο που αιμοδιψείς μαοϊκοί εφορμούν στην εξουσία, θέλοντας να εγκαθιδρύσουν τον λαϊκό σουρεαλιστικό καπιταλισμό…

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 28/05/2012 11:37:50

    Με τη Ντόρα στη ΝΔ, θα αντιμετωπίσει το κόμμα τον Χριστοφοράκο και τον Καραβέλα σαν τελειωμένη ιστορία;

  2. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 28/05/2012 11:43:50

    Ο Σαμαράς παίζει σκάκι με αντίπαλο τον κρατικοδίαιτο σοσιαλισμό και τον έφερε σε αδιέξοδο. Η Ντόρα, ο Καραμανλής, ο Μεϊμαράκης, ο Μιχελάκης, ο Κρανιδιώτης και όλοι οι άλλοι μαζί παραμένουμε τα πιόνια μέσω των οποίων θα έρθει η τελική νίκη. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Ένα είναι το ζητούμενο, το συμφέρον του τόπου και μπροστά σ'αυτό το εθνικό συμφέρον οφείλουμε όλοι να προσθέσουμε και όχι να αφαιρέσουμε.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Δεξιόχειρας 28/05/2012 11:49:22

      Σωστά. Και άμα ξανακουνηθεί κανείς, θα τον (την) στείλουμε από εκεί που ήρθε.

      • man8os avatar
        man8os @ Κώστας Θ. 28/05/2012 11:54:23

        Υπομονη χρειαζεται τωρα. Μετεκλογικα πολλα μπορουν να γινουν

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ Κώστας Θ. 28/05/2012 12:03:37

        Καλά όνειρα!

        • man8os avatar
          man8os @ ο Μήτσος 28/05/2012 12:15:03

          Μην αμφιβαλεις

        • ο Μήτσος avatar
          ο Μήτσος @ ο Μήτσος 28/05/2012 12:16:59

          Μετεκλογικά θα διεκδικήσει καρέκλα. Υπομονή και θα δεις! 2 βδομάδες μείνανε...

  3. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 28/05/2012 11:48:36

    Mπορεί να είναι προσωπικό λάθος με προσωπικό ρίσκο.Ας φροντίσει τα νώτα του και να ανακόψει τις όποιες ιδέες για μελλοντική αρχηγία.Πάντως πολιτικά έχει όφελος και αυτό φαίνεται ότι μέτρησε για τον Σαμαρά περισσότερο.

  4. Α avatar
    Α 28/05/2012 12:20:46

    Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες ... να αντιμετωπίζουν προβλήματα!
    Τώρα, που διακυβεύονται πολλά, πρέπει να εφαρμόζεται το ρητό: Τα εν οίκω μη εν δήμω.
    Τίποτε άλλο.
    Άλλωστε δίνεται η ευκαιρία στον κάθε ένα που έχει την διάθεση να βοηθήσει στον κοινό αγώνα, να το αποδείξει.

  5. manolis avatar
    manolis 28/05/2012 12:29:23

    Από την στιγμή που δεν αναδείχθησαν αξιόλογα στελέχη τα τελευταία δύο χρόνια, θεωρώ σωστή κίνηση την επιστροφή της Ντόρας (αν και πανηγύριζα όταν έφυγε...)

  6. juliet avatar
    juliet 28/05/2012 12:34:46

    Μικρέ ,έχεις σκεφτείς γιατί δεν ήθελε εσένα και τον Κώστα; Αυτά κάνουν οι κακές παρέες.....την καλημέρα μου και καλή βδομάδα.

  7. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/05/2012 12:39:14

    Συμφωνω απολυτα με τον ''Α''. Γενικα το εξαντλησαμε αυτο το θεμα. Παντως τετοιες μερες με το ΣΥΡΙΖΑ προ των πυλων της Πατριδας, το να αρχισει ΠΑΛΙ μια τετοια συζητηση ειναι στα ορια του αυτο-καταστροφικου (για να μην πω, εκ του πονηρου και παρεξηγηθω). Οποτε αρκετα περι ΔΗ.ΣΥ. Εχουμε αλλα φλεγοντα προβληματα και θεματα προς συζητηση...

    • στράτος avatar
      στράτος @ Μικρασιάτης 28/05/2012 14:40:43

      Το να βάζεις τις λέξεις Ντόρα και Πατρίδα στην ίδια πρόταση, είναι τουλάχιστον αστείο (για να μην πω προσβλητικό).

      Τόσο όσο και το να βάλει τις λέξεις ΣΥΡΙΖΑ και Πατρίδα στην ίδια πρόταση. Δεν έχει διαφορά.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ στράτος 28/05/2012 22:10:05

        Ναι, αλλά άμα βάλεις στην ίδια πρόταση την Ντόρα και τον ΣΥΡΙΖΑ γίνεται καλό τζέρτζελο...

  8. Flat avatar
    Flat 28/05/2012 12:41:48

    Λυπάμαι που το λεω. αλλα καλύτερα μια επιστροφή της μπαμπουλίνας στην ΝΔ παρά επιστροφή της δραχμής.

  9. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 28/05/2012 12:57:48

    Εάν θεωρείς έγκλημα το γεγονός ότι η Ν.Δ κατέβηκε σ'αυτές τις εκλογές χωρίς να τάξει ούτε ψίχουλο και ξεκαθάρισε η ήρα από το σιτάρι τότε δεν κατάλαβες τίποτα. Δυστυχώς ενώ κάποιοι θα δικαιωθούν από τη σταθερότητα των πολιτικών τους θέσεων κάποιοι άλλοι θα αναγκαστούν από τα πράγματα να έρθουν κοντά στη Ν.Δ αφού πλέον οι αντίπαλοι βγήκαν στο αδιέξοδο.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/05/2012 13:17:46

    Εγω ομως ρωταω αν δεν υπηρχε κανεις αλλος εκτος απο τη Ντορα στη ΝΔ που να ηξερε οτι 5 απο τα 19 μελη της διοικουσας του ησαν μαρτυρες υπερασπισης της 17Ν.
    Και αν υπηρχε γιατι δεν το ελεγαν;Εχουν οι λαικοδεξιοι καποιο προβλημα να καταδικασουν τους δολοφονους της 17Ν;

  11. man8os avatar
    man8os 28/05/2012 13:28:09

    Δε θα βρει

  12. ΚΜ avatar
    ΚΜ 28/05/2012 15:11:01

    Ώστε έτσι λοιπόν προέκυψε η (αμφιβόλου απήχησης στο λαό) ταμπέλα «φιλοευρωπαϊκό μέτωπο»; Κάτι δεν μου καθότανε καλά ούτως ή άλλως. Όπως είχα γράψει και σε άλλο σχόλιο:

    Άλλο να επιδιώκουμε (όπως ο Αντώνης Σαμαράς) διασφάλιση του εθνικού συμφέροντος στα πλαίσια της Ευρώπης και άλλο να ομνύουμε στην «φιλοευρωπαϊκότητα» εν γένει και στα συναφή ιδεολογήματα (όπως κάτι άλλοι).

  13. Νάσος avatar
    Νάσος 28/05/2012 15:35:22

    Η Ντόρα, ο Καραμανλής, ο Μεϊμαράκης, ο Μιχελάκης, ο Κρανιδιώτης ήταν στην "επιτυχημένη" κυβέρνηση που μας οδήγησε ΓΑΠ κ στο ΔΝΤ!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Νάσος 28/05/2012 18:34:59

      Γυάλισε το μάτι του Έλληνα, όταν ένας ψευτομεσσίας του έταξε χρήματα...
      ΥΓ: Τώρα γυαλίζει ακόμη το μάτι, αλλά από την πείνα...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Νάσος 28/05/2012 22:14:13

      Εεεεεεμ....τι?...... Σε ποιες ακριβώς θέσεις έπαιζαν ο Μιχελάκης και ο Κρανιδιώτης επί Καραμανλή? Όσο για το αν ήταν "επιτυχημένη", επέτρεψέ μου να αφήσω να μιλήσει η τελευταία συνάντηση του ΝΑΤΟ για αυτό. Το ότι ο Ελληνικός λαός πίστεψε το "λεφτά υπάρχουν" δεν αποτελεί πλήγμα για τη διακυβέρνηση Καραμανλή, αλλά για την ακεραιότητα και την ωριμότητα του μέσου ψηφοφόρου...

      • Aφροδίτη avatar
        Aφροδίτη @ TopGunZ 28/05/2012 22:41:14

        Ορθότατη η απάντηση, παληκάρι μου!!! Απ' ό, τι φαίνεται πάσχουμε από κοινό νου και επιλεκτική αμνησία.

  14. nestrom avatar
    nestrom 28/05/2012 16:16:28

    Η Ντορούλα θα θέσει θέμα ηγεσίας μετά τις εκλογές. Tότε να δω τι θα λέτε για τη "φοβερή" κινηση Σαμαρά, η οποία είναι και απολύτως αντιδημοκρατική (δεν επαναφέρεις κάποια που καταψήφισε ο λαός).
    Ας καθόταν και η Ντορούλα καμια δεκαετία σπίτι της, δεν θα πάθαινε τίποτα ο τόπος...

    • AM Παπαιωάννου avatar
      AM Παπαιωάννου @ nestrom 28/05/2012 17:47:21

      +10000000000000

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ nestrom 28/05/2012 18:43:17

      Πιθανό να συμβεί αυτό που γράφετε...όμως δε νομίζω να θεωρήθηκε από πολλούς ''φοβερή'' η κίνηση του Προέδρου προς τη Ντόρα..προσωπική μου γνώμη είναι πως ο Σαμαράς προέταξε το εθνικό συμφέρον πάνω από το προσωπικό..κι όπως φαίνεται η κίνηση αυτή ''του βγαίνει''...
      ΥΓ: Συμφωνώ και με το σχόλιο του ΚΜ..σωστός ο διαχωρισμός που κάνει..

      • nestrom avatar
        nestrom @ ΕΥΑ 28/05/2012 21:13:22

        Πραγματικά δεν μπορώ να κατάλάβω τι θετικό συνεισφέρει η Ντόρα στη ΝΔ ή γενικά σε κάποιον εθνικό σκοπό.
        Οι κινήσεις του Σαμαρά τα τελευταία δύο χρόνια είναι ακατανόητες.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ nestrom 28/05/2012 22:20:49

          Γιατί μπορώ εγώ; αλλά άβυσσος η ψυχή του δεξιού ψηφοφόρου..
          Οι κινήσεις του Προέδρου ίσως να φαίνονται ακατανόητες διότι σε κάποιες δεδομένες στιγμές άφηνε να τον προσπερνούν οι πολιτικές εξελίξεις..ενώ μπορούσε να τις προλάβει ο ίδιος..

    • Δεξιόχειρας avatar
      Δεξιόχειρας @ nestrom 29/05/2012 09:41:23

      Για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις από τις κάθε λογίς ανοησίες. Το θέμα αρχηγία Ντόρας έληξε για τη Ν.Δ!

  15. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 28/05/2012 16:57:53

    Μικρέ Οδυσσέα, καλό απόγευμα! Σημαντικές οι πληροφορίες σου, αλλά θα πρόσθετα και άλλη μία, που χρειάζεται ασφαλώς επαλήθευση, παρότι είναι και λογική και βαθιά ανθρώπινη!
    Έμαθα λοιπόν, εξ εγκυροτάτης πηγής, πως ο ενθουσιασμός του Αντώνη ήταν τόσο μεγάλος, που καταρρίπτει το μύθο πως η Ντόρα «διαπραγματεύτηκε σκληρά» για τα οφίκια. Σιγά τα οφίκια που πήρε με κοτζάμ 2,6%, άσε που έχει διεθνή αναγνώριση όπως επί παραδείγματι στη μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης!
    Ώρες ατέλειωτες, στο σπίτι του φίλου επιχειρηματία ή του εκπροσώπου και γι αυτό οι πληροφορίες παραμένουν ακόμα συγκεχυμένες, η Ντόρα αρνιόταν την 1η θέση στο Επικρατείας και ήθελε μάλιστα να μπει μετά και τον 1ο επιλαχόντα, δηλαδή στην 5η θέση. Παραδέχθηκε πως η τελευταία θέση η λεγόμενη και τιμητική δεν της ταιριάζει λόγω ύψους!
    Επίσης κάτι ανάλογο ζήτησε και για τα στελέχη της- πρώην βουλευτές της- υπερασπιζόμενη πως είναι ανήθικο να μπουν μπροστά από τους εκλεγμένους. Τα λόγια της φαίνεται πως αντέγραψε και ο παρ’ ολίγον βουλευτής Οικονόμου, αρνούμενος τη συμμετοχή του στο ψηφοδέλτιο της Φθιώτιδας!
    Στις σφοδρές αντιρρήσεις του Αντώνη μάλιστα, αναγκάστηκε να υπενθυμίσει πως τόσο η ίδια όσο και οι εν λόγω βουλευτές της, τις έδρες που κατείχαν ως το τέλος της θητείας της προηγούμενης βουλής, ήταν έδρες που ανήκαν δικαιωματικά στη Ν.Δ. και γι αυτό ζήτησε με ταπεινότητα και συγνώμη! Παραδέχθηκε πως ήταν μια αμέλεια εκ μέρους της, όμοια με την αμέλεια που επέδειξε τότε στην αποπληρωμή κάποιων ευτελών τιμολογίων, καθώς και στο προειδοποιητικό σήμα του προξένου, για το ζήτημα του Καράβελα!
    Ακόμα, για να γίνει εν τέλει πιο πιστευτή και για να καταδείξει στον αρχηγό της πως γυρίζει πίσω ως "απλή στρατιώτης" και μακριά από τις τότε επιδιώξεις της, τον παρεκάλεσε να σεβαστεί την επιθυμία της και του έθεσε το εξής δίλλημα: Πότε πρόκειται να δώσουν αγώνα τα μέλη της ΔΗ.ΣΥ. και οι οπαδοί της, όταν η εκλογή των επανακαμψάντων είναι βεβαία, ή όταν αποτελεί προϋπόθεση βελτίωσης του ποσοστού της Ν.Δ.; Λέγεται πως εκεί ο Αντώνης κλονίστηκε από το εύλογο δίλλημα, αλλά συγκλονισμένος από την τάση αυτοθυσίας της επαναπατριζόμενης, επέμενε στον αρχικό του σχεδιασμό.
    Άρα όσοι δεν είδαμε και με τόσο καλό μάτι τη συγκεκριμένη «ολική επαναφορά», μάλλον έχουμε άδικο και ο καιρός θα μας δικαιώσει! «Δικαιώσει» είπα; Μάλλον μου ξέφυγε! Το βέβαιον είναι πως το απεύχομαι και δηλώνω παρούσα!

  16. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 28/05/2012 19:32:33

    ΑΝΘΡΑΚΕΣ Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ. Από τους ψηφοφόρους της κας Μητσοτάκη οι μισοί ήταν Μουσουλμανοι της Θράκης , οι οποίοι θα πάνε στον κουβέλη. και μην ξεχνάτε και την γκαντεμιά της οικογένειας.

  17. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/05/2012 19:41:19

    ...αποψε θα υπαρξει ενα μικρο (ελπιζω) προβλημα στη Δυτικη Κρητη, με πρωην στελεχος του κεντρο-δεξιου (ή μαλλον κεντρώου χωρου) που θα κανει μια ''απροβλεπτη'' επιλογη... ελπιζω να μην εχουμε τοπικο κοστος, οχι τοσο σε ψηφους, αλλα σε γκρινια και θεωριες συνομωσιασ...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Μικρασιάτης 28/05/2012 20:19:43

      ...εννοω στελεχος πετυχημενο στη τοπικη αυτοδιοικηση, και ''εκλογικα'' και απο αποψη εργου που αφησε πισω του... /κριμα παντως. Αλλα τετοιες ωρες δεν υπαρχει πολυτελεια για πολλα-πολλα. Οποιος δεν ειναι μαζι μας, ειναι απεναντι μας.../

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Μικρασιάτης 28/05/2012 23:26:40

        Ο πρωην Νομαρχης Γρηγορης Αρχοντακης (ειχε εκλεγει με τη στηριξη της ΝΔ στις Νομαρχιακες εκλογες του 2006) , θα πολιτευει με τη Δημιουργια Ξανα στο νομο Χανιων στις εκλογες της 17-ης Ιουνιου. Ειχε αποχωρησει απ τη Νεα Δημοκρατια μετα την εκλογη Σαμαρα στις εσωκομματικες του 09, αλλα δεν στηριξε ιδιαιτερα τη ΔΗ.ΣΥ ουτε κατεβηκε υποψηφιος στις 6 Μαιου 2012. //Το αναφερω απλα ενημερωτικα για το σαιτ //

  18. metanastis avatar
    metanastis 28/05/2012 22:52:53

    Πέρασα πόρτα κόμματος για να ψηφίσω Αντώνη Σαμαρά.
    Επέστρεψα στην πατρίδα -παρ' ότι πρόσφατα εγχειρισμένος και παρά την αντίθετη οδηγία των γιατρών- για να ψηφίσω Αντώνη Σαμαρά και "λαική δεξιά" και όπως αλλιώς θέλετε πέστε τη.
    Έβγαλα αμέσως εισιτήριο για τις νέες εκλογές. Εννοείται βέβαια ότι δεν θα έρθω μιας και η παρουσία της κ. Μπακογιάννη με ενοχλεί. Πιο πολύ από τον σύριζα ή τους ανεξάρτητους κλπ. Έτσι από το να έρθω και να ρίξω καμμιά χρυσή αυγή από τα νεύρα μου, θα πάρω το ποδήλατο να πάω για καμμιά μπύρα!
    Λυπάμαι πάντως...
    Γεια χαρά antinews, keep walking!

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ metanastis 29/05/2012 01:34:54

      Αγαπητέ μετανάστη, σε νοιώθω! Πρέπει να σου πω, πως τώρα είναι περισσότερο από ποτέ άλλοτε απαραίτητη η ψήφος σου, γιατί ξέρεις πως καραδοκούν τα κοράκια! Αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις από θυμό ή απογοήτευση, είναι αυτό που εύχονται και μεθοδεύουν οι αλεξιπτωτιστές! Μην τους κάνεις το χατίρι. Πάμε μαζί και δυνατά, για να τους ανατρέψουμε τα ύπουλα σχέδια!

  19. Κεντροδεξιός ψηφοφόρος avatar
    Κεντροδεξιός ψηφοφόρος 29/05/2012 17:40:22

    Για μένα η ΝΔ τελείωσε με το που δέχτηκε ο ΑΣ πίσω τη Ντορίτα.
    Ο συμβολισμός είναι τραγικός. Το κόμμα παραδόθηκε στη διαπλοκή.