#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2011 10:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το χρέος δεν μειώνεται με τον θάνατο της οικοδομής



Την προηγούμενη εβδομάδα έγιναν δύο συνέδρια για την αγορά ακινήτων, την ατμομηχανή της οικονομίας όπως χαρακτηρίζεται. Η οικοδομή απασχολεί πάνω από ένα εκατ. εργαζόμενους, από τους οποίους οι 400 χιλ. οικοδόμοι και δίνει δουλειά σε 160 επαγγέλματα. Γενικά η κτηματαγορά αποτελεί και την χρυσοτόκο όρνιθα της πολιτείας χάρη στους απίστευτους φόρους που έχουν επιβληθεί.

Μεγάλο κομμάτι της αγοράς είναι και η εξοχική κατοικία, εκεί που η Ελλάδα το καλύτερο «οικόπεδο» του πλανήτη έχει χάσει κατά κράτος από τις άλλες μεσογειακές χώρες. Χάρη στις διευκολύνσεις για μεγάλες επενδύσεις και στις χαμηλές τιμές για καλό προϊόν, μας ξεπέρασαν όλοι. Ισπανοί, Πορτογάλοι, Κύπριοι, Βούλγαροι, Τούρκοι. Είναι χαρακτηριστικό ότι το 2008 αγόρασαν στα γειτονικά παράλια εξοχικό πάνω από 10.000 Έλληνες.

Το πρώτο συνέδριο είχε ως στόχο να προσελκύσει Ρώσους επενδυτές αλλά εκείνα που έκαναν εντύπωση ήταν τα… γκάζια που έριξαν οι Ρώσοι στην Ελλάδα. Μας είπαν αναξιόπιστους, ότι δεν έχουν καλά στατιστικά στοιχεία, ότι οι τιμές είναι υπερβολικά υψηλές. Και το φοβερό: Χαλκιδική, Κρήτη, Κέρκυρα κι άλλες περιοχές θεωρούνται παραμεθόριες. Επομένως, αν κάποιος θέλει να αγοράσει σπίτι και είναι εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, όπως οι Ρώσοι, πρέπει να ζητήσει ειδική άδεια από το υπουργείο Άμυνας. Ζήσε Μάη μου…

Στο δεύτερο σενάριο για τα ακίνητα, αυτό που ακουγόταν συνεχώς είναι «που είναι οι εκπρόσωποι της κυβέρνησης, που είναι οι πολιτικοί;»

Κανένας δεν έκανε τον κόπο να έλθει και να πει το θα κάνει η κυβέρνηση για να βγει από το τέλμα η οικοδομή. Ζητούσε ο κόσμος κάποιον να του απαντήσει, αλλά ουδείς εκπρόσωπος της κυβέρνησης υπήρχε.

Από την άλλη, την οργή του κόσμου αντιμετωπίζουν πλέον και οι εργολάβοι οικοδομών. Αφού συσσώρευσαν τεράστια κέρδη, όταν ήλθε η ύφεση δεν αντιλαμβάνονται ότι θα καταστραφούν αν δε ρίξουν τις τιμές. Ο κόσμος πλέον δεν έχει χρήματα και το φθηνό δάνειο από την τράπεζα τέλειωσε, οπότε αν δεν πέσουν οι τιμές για να αγοράσει ο κόσμος, θα διαλυθούν τα πάντα.

Η ουσία είναι μία: Σε έναν τόσο κρίσιμο τομέα η κυβέρνηση αγοράζει… αγρό. Αυξάνει τους φόρους αντί να τους μειώνει, διώχνει τις μεγάλες επενδύσεις, διώχνει τους ξένους που θέλουν να έλθουν στην Ελλάδα, και τους στέλνει αλλού, δεν δίνει κίνητρα για αγορά σπιτιών από τον κόσμο, «ποινικοποιεί» την ιδιοκτησία. Κι αφού τα κάνει όλα αυτά, θέλει να μειώσει το χρέος και το έλλειμμα. Μα αν η μεγαλύτερη βιομηχανία στην Ελλάδα, το ακίνητο και η οικοδομή είναι σε ημιθανή κατάσταση, γιατί να ελπίζουμε σε ανάκαμψη της οικονομίας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 21/03/2011 11:00:34

    Πόσοι ἀπὸ τοὺς 400.000 οἰκοδόμους γιὰ τοὺς ὁποίους μιλᾶτε εἶναι Ἕλληνες; Ζῶ σὲ διαμέρισμα ποὺ κτίσθηκε ἀπὸ Πολωνοὺς τὴν δεκαετία τοῦ '90 καὶ γειτονεύω μὲ πολυκατοικία ποὺ κτίζεται σήμερα ἀπὸ Ἰνδοπακιστανούς. Μᾶς κοροϊδεύετε μὲ τὴν "μεγαλύτερη βιομηχανία στὴν Ἑλλάδα";

    Ἡ μαζικὴ ἀνοικοδόμηση ἐξοχικῶν γιὰ πώληση σὲ ξένους ὀφελεῖ μόνον τοὺς ἐργολάβους, τοὺς καταπατητές, τοὺς μεταπράτες γῆς, τοὺς μεσίτες. Κανέναν ἄλλον. Οἱ ὑπόλοιποι χάνομε ἁπλῶς τὴνγῆ, τὴν ὀμορφιά καὶ τὴν φυσιογνωμία τῆς χώρας μας. Ἡ πρώτη διδάξασα Ἰσπανία τὸ ἔκανε καὶ σήμερα - μὲ κατεστραμμένα τὰ μεσογειακά της παράλια - χρεωκοπεῖ ἐπίσης.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κοινὸς νοῦς 21/03/2011 12:19:07

      Τις προάλλες μας βοήθησε σε μια μετακόμιση ένας Αλβανός (γιατί φυσικά τους Έλληνες τους πονάει η μέση για να μεταφέρουν πράγματα) και μας έλεγε πως θα την κάνει σιγά σιγά τώρα που πέφτουν οι δουλειές, αφού στην Αλβανία τελειώνει τριώροφη οικοδομή. Με 7 χρόνια δουλειάς σε οικοδομές κλπ.! Κατά τα άλλα, έφταιγε το αυτοκίνητο για την εξαγωγή συναλλάγματος, το ότι έχουμε χτίσει τη μισή Αλβανία με τις δουλειές που δεν γούσταραν να κάνουν οι φραπεδοφόροι κανακάρηδές μας το ξεχνάμε...

      • Αστος avatar
        Αστος @ TopGunZ 21/03/2011 14:37:57

        Νομιζω οτι προσεγγιζεις μονο το μισο προβλημα TopGunZ, μπορει να αρνιονταν να παει ο μεσος "φραπεδοφορος νεανιας" να δουλεψει στην οικοδομη αλλα δες και απο την αλλη τι του προσφερονταν.

        "- 500 ευρωπουλακια ,χωρις ενσημα για 12ωρο...Θες? Καλως.
        Δεν θες? Παιρνω αλβανο και μου βγαινει και φτηνοτερα....." ελεγε το αφεντικο. Και εκει που το ταμειο ανεργιας ηταν 400 ευρω σου ελεγε ο ανεργος νεανιας
        {Δε γ...μεις που δεν γ....μεις, δεν πας για ψαρεμα?}.
        Και ποιος μπορει να τον κατηγορησει οταν ειτε εχει 1 ειτε 2 ειτε κανενα πτυχιο οι προοπτικες για επαγγελματικη αποκατασταση ηταν οι (σχεδον) ιδιες εντος των τοιχων (αν δεν εχεις μπαρμπα στην Κορωνη), μονο εξω οι συνθηκες ισως να ηταν λιγο καλυτερες με την παροδο του χρονου και δεδομενου οτι ησουν καλος σε αυτο που εκανες. Αλλα εκει ησουν ξενος σε ξενη χωρα και το να μη σου φερθουν ως ισαξιο εξ'αρχης και οτι θα πρεπει να δουλεψεςι 2 φορες πιο σκληρα για να αποδειξεις την αξια του ειναι κατι που πρεπει να το περιμενει καποιος που ξενιτευεται.

        Και ολα αυτα με τις ευλογιες της εκαστοτε κυβερνησης στο ονομα της ευρωπα'ι'κης πορειας και ανταγωνιστικοτητας της χωρας....

  2. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 21/03/2011 11:00:35

    Πόσοι ἀπὸ τοὺς 400.000 οἰκοδόμους γιὰ τοὺς ὁποίους μιλᾶτε εἶναι Ἕλληνες; Ζῶ σὲ διαμέρισμα ποὺ κτίσθηκε ἀπὸ Πολωνοὺς τὴν δεκαετία τοῦ '90 καὶ γειτονεύω μὲ πολυκατοικία ποὺ κτίζεται σήμερα ἀπὸ Ἰνδοπακιστανούς. Μᾶς κοροϊδεύετε μὲ τὴν "μεγαλύτερη βιομηχανία στὴν Ἑλλάδα";

    Ἡ μαζικὴ ἀνοικοδόμηση ἐξοχικῶν γιὰ πώληση σὲ ξένους ὀφελεῖ μόνον τοὺς ἐργολάβους, τοὺς καταπατητές, τοὺς μεταπράτες γῆς, τοὺς μεσίτες. Κανέναν ἄλλον. Οἱ ὑπόλοιποι χάνομε ἁπλῶς τὴνγῆ, τὴν ὀμορφιά καὶ τὴν φυσιογνωμία τῆς χώρας μας. Ἡ πρώτη διδάξασα Ἰσπανία τὸ ἔκανε καὶ σήμερα - μὲ κατεστραμμένα τὰ μεσογειακά της παράλια - χρεωκοπεῖ ἐπίσης.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Κοινὸς νοῦς 21/03/2011 12:39:48

      @Κοινὸς νοῦς

      Ειναι όμως ελληνικές οι τράπεζες που δίνουν τα δάνεια... (λολ)
      Και μερικές είναι και κρατικές... (ξανα-λολ)

      Στην ελλάδα φούσκα ακινήτων δεν είχαμε όπως στις ΗΠΑ, όπου "τιτλοποιήθηκαν" (ωραίος όρος ε;) στεγαστικά δάνεια, που δεν επρόκειτο να αποπληρωθούν ποτέ.

      Αλλά έχουμε μια φούσκα στις τιμές και στα ενοίκια, που ούτε και τώρα στη μέση της κρίσης δεν λέει να πέσει, που η μισή ελλάδα είναι ξενοίκιαστη. Μεγάλη φουσκα.

      Κι αυτό δείχνει ότι οι ιδιοκτήτες ακινήτων, αρκετοί έστω από αυτούς, ανήκουν σε μια ομάδα του πληθυσμού, ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ φίλε μου από κρίση. Ούτε που την άγγιξε...

      Θραξ Αναρμόδιος

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/03/2011 11:09:42

    Εχω φρσκια ενημερωση της πειτυχιας του Μνημονιου και του ΓΑΠ..

    *Κατά 4,35% μειώθηκε πέρυσι το ΑΕΠ, σύμφωνα με τα στοιχεία που επεξεργάστηκε η ΕΛΣΤΑΤ. Στο τελευταίο τρίμηνο του έτους η ύφεση έφτασε στο 6,6%. Στο δ' τρίμηνο του 2010 η καταναλωτική δαπάνη μειώθηκε κατά 6,7%, σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2009. Η δημόσια κατανάλωση περιορίστηκε κατά 1,9%, ενώ η ιδιωτική κατά 8,6%. Οι ακαθάριστες επενδύσεις παγίου κεφαλαίου μειώθηκαν κατά 7,6% και οι συνολικές ακαθάριστες επενδύσεις κατά 19,4%.

    *Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδας, τον Ιανουάριο του τρέχοντος έτους, οι καταθέσεις στις εγχώριες τράπεζες ήταν κατά 4,1 δισ. ευρώ μειωμένες έναντι του Δεκεμβρίου 2010 και ανήλθαν στα 204,78 δισ. ευρώ.

    *Στα 22,4 δισεκ. ευρώ έφτασε το εμπορικό έλλειμμα της Ελλάδας τον Ιανουάριο του 2011 σημειώνοντας μείωση κατά 11,5 δισεκ. ευρώ σε σχέση με την ίδια περίοδο του 2010, σύμφωνα με στοιχεία της κοινοτικής στατιστικής υπηρεσίας Eurostat.

    *Έκτακτο σχέδιο αξιοποίησης εθνικών κληροδοτημάτων αξίας 10 δισ. ευρώ ενεργοποιεί η κυβέρνηση. Σύμφωνα με την εφημερίδα «Τα Νέα» τα εθνικά κληροδοτήματα αφορούν περιουσίες εθνικών ευεργετών, ενώ οι σχολάζουσες κληρονομιές είναι εκείνες που δεν έχουν γίνει αποδεκτές ή δεν έχουν βρεθεί οι κληρονόμοι τους.

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/03/2011 11:10:43

      ..και οι φιλοι !!!...

      *Το τεράστιο χρέος των ανεπτυγμένων χωρών -που εκτιμάται ότι θα ξεπεράσει το 100% του ΑΕΠ φέτος, για πρώτη φορά στη μεταπολεμική περίοδο- δεν είναι διατηρήσιμο και απειλεί να πυροδοτήσει μία παγκόσμια δημοσιονομική κρίση, προειδοποίησε, χθες, ο αναπληρωτής εκτελεστικός διευθυντής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου Τζον Λίπσκι.

      *Πάνω από το 6% αναρριχήθηκε το ποσοστό των μη εξυπηρετούμενων δανείων στην Ισπανία, αγγίζοντας το υψηλότερο επίπεδό τους από το 1995, όπως ανακοίνωσε σήμερα η κεντρική τράπεζα της χώρας.

      ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/03/2011 11:26:16

    .......εκει στη ΝΔ. το νου σας..!!
    οι Επιφανειες του Παμπουκη εχουν πετρελαιο και φ. αεριο απο κατω !!!!! θα τους ξεσκονισω λεμε.....!!! το ειπα !!! μην πει κανεις δεν ακουσε δεν ηξερε !!! οκ??

    ΠΠ

  5. koronakis avatar
    koronakis 21/03/2011 13:38:33

    Οτι και να ανακοινωσουν η κοινωνια το δεχεται και δεν αντιδρά!τσαμπα ο κοπος σας !!!

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 21/03/2011 14:23:52

    Καλά είναι δυνατό να πιστεύετε ότι η ελληνική οικονομία θα έπρεπε να βασίζεται στην οικοδομή; Έχουν καταντήσει οι πόλεις από τις χειρότερες του δυτικού κόσμου. Όλη αυτή η πολυκατοικία και κακό στο όνομα της ιδιοκατοίκησης θέλετε να πείτε ότι ήταν καλό για την οικονομία; Και όλα αυτά φυσικά άρχισαν με την αντιπαροχή. Επίσης έχετε δει πώς έχουν καταντήσει περιοχές εκτός πόλεων για τα μπάνια του λαού; Αν είναι να καταντήσουμε φαβέλες και να καταστραφεί όλο το περιβάλλον τότε συγγνώμη αλλά ας πτωχεύσουν όλοι οι εργολάβοι κι ας μείνουν οι μάστορες άνεργοι. Οι 3 πυλώνες της ελληνικής οικονομίας: Οικοδομή, Εισαγωγές αυτοκινήτων, Τουρισμός (πάλι μέσω τσιμέντου). Πραγματικά όλο και περισσότερο επιβεβαιώνομαι για το ποιος φταίει τελικά για τα χάλια της οικονομίας. Η κοντοφθαλμία μας και μόνο και αυτό φαίνεται βέβαια και από το επίπεδο των "οικονομικών αναλύσεων" που τις διαβάζει και τόσο κόσμος και παίρνει γραμμή.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 17:30:07

    Ποιός σοβαρός αγοραστής, που σέβεται το μέλλον των παιδιών του, θ' αγοράσει σ' αυτά τα επίπεδα τιμών που είναι ακόμα; Και θα πάρει και ενυπόθηκο δάνειο; Μόνον αφελής.
    Δια τους γνωρίζοντες τα στοιχειώδη της Τεχνικής Ανάλυσης, άν η καμπύλη των τιμών δεν πάει κάτω από τον κινητό μέσο όρο 10 ετών, δεν μπαίνει χρήμα. Αυτό αντιστοιχεί σε πτώση γύρω στο 40 % σε σχέση με τα μέγιστα του 2007 - 2008.