#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2012 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το χαστούκι στη Λιάνα ενισχύει το ΚΚΕ



Το χαστούκι στη Λιάνα, οι χυδαίοι αριστερισμοί περί αντάρτικου πόλεων, αλλά και οι αναδυόμενες προγραμματικές αντιφάσεις του ΣΥΡΙΖΑ, φαίνεται πως κάνουν ένα μεγάλο κομμάτι του παραδοσιακού αριστερού κόσμου να επιστρέφει στο ΚΚΕ ή να μην τον εμπιστεύεται.

Αυτό που αποτυπωνόταν στις δημοσκοπήσεις άλλα και ήταν φανερό σε επίπεδο κοινωνίας, ήταν η βίαιη μετακίνηση ψηφοφόρων που βρίσκονταν στον ευρύτερο κύκλο επιρροής του ΚΚΕ. Ιδιαίτερα δυναμική καταγράφηκε η μετακίνηση νέων ψηφοφόρων, που είχαν ψηφίσει ΚΚΕ το 2009. Παραδόξως το κομμάτι της φοιτητικής νεολαίας που έφυγε από την «καλπη του ΚΚΕ» δεν στράφηκε με τον ίδιο ζήλο προς τον ΣΥΡΙΖΑ όσο προς την ΑΝΤΑΡΣΥΑ.

Αυτή η μετακίνηση μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα αυξανόταν με αποτέλεσμα τα ποσοστά του κόμματος αλλα και η δυναμική παρέμβαση του στην κοινωνία να μειώνεται.

Οφείλουμε να τονίσουμε πως σε κάποιο βαθμό η παράδοξη αντικομουνιστική ρητορική που υιοθέτησε σε κάποιο βαθμό η ΝΔ, συσπείρωσε μια μερίδα των ιστορικών ψηφοφόρων της Αριστεράς προς τον ΣΥΡΙΖΑ από 55 ετών και πάνω.

Στο ίδιο πλαίσιο το ηλικιακό χάσμα μεταξύ Αλέξη και Αλέκας, αποτέλεσε ελκυστικό δόλωμα για τους νέους.

Το τελευταίο όμως διάστημα υπάρχει μια αντίστροφη ροή.

Και σε αυτό έχουν παίξει ρόλο δυο γεγονότα.

1. Το χαστούκι στη Λιάνα. Στο πιο ιδεολογικά συνεκτικό και κομματικά συσπειρωμένο κόμμα, αρκεί απλα να κατεβάσεις μερικές αφίσες του από την Πατησίων, για να υπάρξει συστράτευση μελών και φίλων. Προφανώς αν επιτεθείς στην πρώτη εκλεγμένη βουλευτή  και πιο δημοφιλές στέλεχος, τότε η συσπείρωση θα είναι μεγαλύτερη.

2. Το αντάρτικο πόλεων. Ο αριστερισμός ήταν πάντα η παιδική ασθένεια του κομμουνισμού. Για πολλούς παραδοσιακούς αριστερούς είναι και η κρυφή γοητεία της μπουρζουαζίας. Με άλλα λόγια θεωρούν πως τέτοιες πρακτικές, που δεν έχουν μαζί τους, ένα μεγάλο και πλατύ λαϊκό κίνημα,  δε θα κάνουν τίποτε άλλο από τα νομιμοποιήσουν το σύστημα να λάβει και άλλα μέτρα καταστολής και περιορισμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και των λαϊκών ελευθεριών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. andreas avatar
    andreas 11/06/2012 11:49:13

    Telika apo to xastouki deixnoun enisxymenoi to KKE kai i XA..... mpas kai to eixan stimeno ... hahaha

  2. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 11/06/2012 11:54:24

    Λάθος. Το χαστούκι ενισχύει τη Χ.Α. Στο πρόσωπο της Κανέλλη ο Έλληνας βλέπει το πρόσωπο του πολιτικού κόσμου. Θέλει κάποιος να τους σφαλιαρώσει, έστω και ο Κασιδιάρης. Το ΚΚΕ μας αφήνει χρόνους μαζί με το ΠΑΣΟΚ και αυτός είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος που δεν μισώ τον Τσίπρα. Ο άνθρωπος εκτός από το ότι θα μας απαλλάξει μία διαπαντός από τη μαμά της καταστροφής(ΚΚΕ) και την καταστροφή(ΠΑΣΟΚ) θα καταφέρει μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα να ενοχοποιήσει με στοιχεία και όλους αυτούς που μέχρι σήμερα το παίζουν παρθένες. Τώρα εάν θα είναι μέσα στο ελικόπτερο και ο ίδιος ή θα βρεί άλλο τρόπο, δεν το ξέρω. Υπομονή θα κάνω μέχρι το Φθινόπωρο για να δώ αυτόν τον λαό να φωνάζει Σταύρωσον αυτούς τους οποίους επέλεξε ως σωτήρες. Χαίρομαι όμως γιατί πλησιάζει η ώρα της ολικής κάθαρσης... Ούστ από δώ κοπρίτες αριστεροί...

    • Paynek avatar
      Paynek @ Δεξιόχειρας 11/06/2012 12:57:03

      Κατανοείς λοιπόν οτι ενισχύονται τα άκρα. Πιάνεσαι επίσης απ'την φαυλότητα της αυθεντίας της Κανέλλη που προσπαθεί αδιάλειπτα να περάσει,να συμφωνήσω και σε αυτό. Αποκεί και πέρα όμως,αν νομίζεις οτι για τον Τσίπρα, μέσα στην ατυχία μας πρέπει να χαιρόμαστε κάπως που θα μας απαλλάξει απο την καταστροφή των άλλων, ακόμα και αναγνωρίζοντας οτι θα μας φέρει σε άλλη μεγαλύτερου μεγέθους παρακμή, τότε μάλλον γελιέσαι, γιατί εναποθέτεις λόγω αγανάκτησης και δεξιών αντανακλαστικών την σειρά των προτεραιοτήτων σου σε μια μοιρολατρική σειρά κάποιων αναγκαίων "τάχα μου" γεγονότων που πρέπει να λάβουν χώρα προς τέρψιν μιας χυδαίας νέμεσις. Αν γίνουν όπως τα περιγράφεις τα γεγονότα,τότε η κάθαρση που περιγράφεις πιστεύω οτι δεν θα αργήσει απλά,αλλά ίσως δεν γίνει και καθόλου,γιατί θα έχουμε άλλα σημαντικότερα να ασχοληθούμε,όπως που βρίσκεται η διέξοδος απο την ζούγκλα που θα βιώνουμε.
      Και προς Θεού, μην το πάρεις οτι σου κουνώ κανένα δάχτυλο,αλλά ξέρεις τι λένε όταν σου δείχνει κάποιος το δάσος..πόσω μάλλον όταν κινδυνεύει αυτό να μετατραπεί σε ζούγκλα.

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Δεξιόχειρας 11/06/2012 13:10:07

      Συμφωνω!
      ΚΑι θα προσθεδω οτι εγω προσωπικα το χαρηκα και για την ιδια ,-καλα για την αλλη δεν το συζητω, επερεπε να φαει και αυτη μια για να στρωσει- για να μπει λιγο στην θεση της για πολλους λογους
      Αρκετα με το νταβαντζηλικη του καθενος
      ΚΑι ο νοων νοείτο

    • voter avatar
      voter @ Δεξιόχειρας 11/06/2012 13:44:09

      Δυστυχώς φίλε "Δεξιόχειρα" , αν έρθει αυτή η ώρα "να δώ αυτόν τον λαό να φωνάζει Σταύρωσον αυτούς τους οποίους επέλεξε ως σωτήρες" , πολύ φοβάμαι οτι δεν θα μπορείς καθόλου να χαρείς .
      Εδώ πλέον δεν ισχύει " ας καταστραφουν για να μάθουν " αλλά είναι σαν να λες " ας καταστραφούμε για να μάθουν " , πραγμα το οποιο δεν νομίζω να το πιστεύεις .

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Δεξιόχειρας 11/06/2012 14:11:26

      Φίλε Δεξιόχειρα, φοβάμαι ότι σεις οι "ακραιφνείς" έχετε το γονίδιο της αυτοκαταστροφής.
      Πολιτική είναι εν πρώτοις η επιλογή αντιπάλου. Εσείς τα βάζετε με όλους ταυτόχρονα. Καμμιά φορά, και με τους "δικούς σας".
      Να δώ με ποιούς θα κάνετε συμμαχική κυβέρνηση, άν με το καλό έλθετε πρώτοι και πάρετε τις 50 έδρες....
      Αφού όλοι οι άλλοι είναι καταστροφή (εκτός από σας που είστε αυτοκαταστροφή)....

      • Δεξιόχειρας avatar
        Δεξιόχειρας @ Ο Θείος 12/06/2012 11:35:15

        Την μπάλα την έχει ο ΣΥΡΙΖΑ. Αυτός να δούμε πώς θα ενεργήσει; Η Ν.Δ είναι προβλέψιμη, θα λειτουργήσει με γνώμονα το εθνικό συμφέρον, όπως πάντα Θείε.

  3. byt byt avatar
    byt byt 11/06/2012 12:10:15

    Και όμως ! Το χαστούκι του Κασιδιάρη ενισχύει το ΚΚΕ !!! Δεν είναι τυχαίο ότι ο Σκουρλέτης, αμέσως μετά το συμβάν, και νοιώθοντας ότι τα χαστούκια θα ενισχύσουν το ΚΚΕ βγήκε άμεσα στον Παπαδάκη για να καπηλευθεί το γεγονός και να μην αφήσει την Κανέλη να κάνει μόνη παιχνίδι. Και από εκεί που το ΚΚΕ έπαιζε να μην μπει στην Βουλή, τώρα με ένα 5% θα μπεί χωρίς άγχος. Και τα ψηφαλάκια από το 2,9-2,5 μέχρι το 5 τα κόβει από τον ΣΥΡΙΖΑ !!!

  4. giorgos avatar
    giorgos 11/06/2012 12:22:23

    Ο εχθρος του εχθρου μου ειναι φιλος μου

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ giorgos 11/06/2012 14:12:49

      Αυτοκαταστροφικό δόγμα. Με κάτι τέτοια, "Γιώργο χάσαμε" !!!!

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/06/2012 13:14:52

    Δηλαδὴ ἡ ἐπιζήσασα τοῦ... χαστουκικοῦ ὁλοκαυτώματος Λιάνα παίρνει ψήφους ἀπὸ τὸ ἐνδεχόμενο πρωτιᾶς τοῦ ΣΥΡΙΖΑ καὶ τοὺς... ἀναδιανέμει στὸ ΚΚΕ;;; Εὐχαριστοῦμε Λιάνα! Ζήτω ὁ θεότρελλος ὀρθοδοξοκομμουνισμός!

  6. Μάνια avatar
    Μάνια 11/06/2012 13:20:31

    http://www.zougla.gr/greece/article/stin-evelpidon-o-kasidiaris

    Αν το δει κανεις με λιγο χιουμοριστικό τρόπο , νομίζω οτι εχει να κερδίσει πολλα περισσότερα ο ιδιος αλλά και η χώρα.

  7. Maroulakos avatar
    Maroulakos 11/06/2012 13:20:35

    Αν είναι αλήθεια τότε η σφαλιάρα του Κασιδιάρη κάνει ένα πολύ μεγάλο καλό στην παράταξη

  8. Jimakos avatar
    Jimakos 11/06/2012 13:25:22

    Για πόσα χαστούκια είναι αυτοί που ψηφίζουν με βάση τα χαστούκια;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Jimakos 11/06/2012 13:33:04

      Για όσα είναι και αυτοί που ψηφίζουν βάσει των διαφόρων εκφάνσεων του "λεφτά υπάρχουν" αγαπητέ...

  9. TopGunZ avatar
    TopGunZ 11/06/2012 13:25:59

    Κι εγώ συμφωνώ με την ανάλυση. Μπορεί πολλοί να γράψανε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης "καλά της έκανε" και ίσως όλοι μας σε κάποια απόμακρη σκοτεινή γωνιά του εαυτού μας ηδονιστήκαμε ελαφρώς, αλλά σε επίπεδο εκλογικής επιρροής το χαστούκι απομόνωσε περαιτέρω τη ΧΑ και δημιούργησε άσχημες εντυπώσεις. Από την άλλη, ίσως όντως οδηγήσει σε μια συσπείρωση των ψηφοφόρων του ΚΚΕ αποδυναμώνοντας τον ΣΥΡΙΖΑ, έστω και κατ' ένα χρησιμότατο ελάχιστο.

  10. Red avatar
    Red 11/06/2012 15:47:41

    Να πω κι εγώ δυό λόγια ως κομμουνιστής που συζητά πω καθημερινά με συντρόφους.
    Το χαστούκι στη Λιάνα ούτε μας εξέπληξε ούτε μας θύμωσε όσο νομίζετε ούτε ως ολοκαύτωμα το βιώσαμε. Το εντάσσουμε στο γενικότερο πλαίσιο αγοραίου αντικομμουνισμού που πάντα επιστρατεύει το κεφάλαιο όταν τα περιθώρια για παραχωρήσεις προς τη φτωχολογιά στενεύουν. Η αστική δημοκρατία ανέκαθεν ήταν περισσότερο ή λιγότερο δημοκρατία, ανάλογα με τις δυνατότητες και τις ανάγκες της κάθε εποχής.
    Σε δέκα (10) χώρες της ΕΕ το σφυροδρέπανο είναι απαγορευμένο. Στις 4 από αυτές η σβάστικα δεν είναι. Ας το σκεφτεί αυτό λίγο ο καθένας.
    Ο φασισμός έρχεται καλοάζοντας σε όλη την Ευρώπη, γιατί χωρίς αυτόν είναι αδύνατο να γυρίσουμε στην εποχή του ατμού εργασιακά.
    Όταν η τάχα δημοκρατική κυβέρνηση θα ιδρύει ειδικές οικονομικές ζώνες με €190 μισθό, κάποιος θα πρέπει να κυνηγάει τους κομμουνιστές με μαχαίρια στα σοκάκια για να μη κάνουν απεργίες και καταλήψεις.
    Το τίμημα στο τέλος δεν θα το πληρώσει το οποιοδήποτε ΚΚΕ, αλλά ο λαός.

    Κουίζ για δυνατούς λύτες: ποιος κορυφαίος Έλληνας επιχειρηματίας χρηματοδοτεί τα τελευταία χρόνια την ΧΑ;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Red 12/06/2012 13:44:11

      Αγαπητέ μου,
      είτε 190 μισθό έχουμε, είτε 1900 οι Κομμουνιστές θα συνεχίσουν να κάνουν απεργίες διότι μόνο αυτό ξέρουν να κάνουν.

      Η αντιμετώπιση της απορρύθμισης των εργασιακών σχέσεων γίνεται και με άλλους τρόπους.

  11. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 11/06/2012 23:33:36

    Ελάχιστοι ψηφίζουν με βάση τα χαστούκια. Ο κόσμος έχει πολύ σοβαρά προβλήματα, πολλοί άμεσης επιβίωσης (και φοβάται πολύ τα χοντρά παλούκια του μνημονίου που μπορεί να αρχίσουν στις 18/6), ώστε ν΄ασχολείται τόσο πολύ με τον κάθε Κασιδιάρη. Οχι ότι δεν έχει τη δική του σημασία το περιστατικό αυτό (δεν το είχαμε δει ως τώρα), αλλά, με τόσα αγγούρια στην καθημερινή ζωή, σε σχετικά μικρό βαθμό επηρεάζουν τη ψήφο αυτά.
    Το ΚΚΕ σίγουρα θα έχει απώλειες σε σχέση με την 6/5, ίσως όχι τόσο μεγάλες όσο κάποιοι λένε, αλλά μάλλον σημαντικές (ίσως -2,5 με 3%). Η γραμμή που ακολουθεί το καθηλώνουν σε ποσοστά του 1993 κατά τα φαινόμενα.

  12. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 12/06/2012 01:00:19

    Ο Πάκης πάντως δείχνει να χάνει με την παθητικότητα του...

  13. 333 avatar
    333 12/06/2012 14:08:12

    ‎- Το να σπας την Αθήνα και να πετάς κοτρόνες και μολότοφ δεν είναι Βία...είναι δημοκρατία.
    - Το να καις την Ελληνική Σημαία και να κρύβεσαι μέσα σε Πανεπιστήμια δεν είναι Βία...είναι δημοκρατία.
    - Το να καις 4 ζωές μέσα στην Μαρφιν δεν είναι βία...είναι δημοκρατία.
    - Το να συλλαμβάνουν παιδιά βουλευτών με τσεκούρια και μολότοφ αλλά να τα αφήνουν ελεύθερα δεν είναι βία...είναι δημοκρατία.
    - Το να πουλάς την Μακεδονία ,το Αιγαίο, την Ήπειρο και την Θράκη δεν είναι βία...είναι δημοκρατία.
    - Το να ρίχνεις νερό και 3 μπουνιές σε όλους αυτούς είναι βία και φασισμός.