#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2013 14:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το χάος στην Ανώτατη και Ανώτερη Εκπαίδευση αποτυπωμένο σε ένα χάρτη

[caption id="attachment_206510" align="alignnone" width="560" caption="κλικ για μεγέθυνση"][/caption]

Το χάος στην εκπαίδευση όπως αποτυπώνεται στον χάρτη της Ανώτατης Εκπαίδευσης τώρα.

Αυτή είναι η υφιστάμενη κατάσταση.

Δεν πρέπει αυτό να αλλάξει;

 Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. yellow avatar
    yellow 01/03/2013 14:52:50

    Έπρεπε να είχε αλλάξει από πολύ πολύ καιρό πριν!
    Οι τωρινές αλλαγές είναι απλά ... κοπτοραπτική .... για το πως θα εξοικομήσουμε κάποια ευρώ χωρίς να λαμβάνουμε υπόψην τι γίνεται με το θέμα των υπαλλήλων, της κατεύθυνσης που θέλουμε να στρέψουμε την εκπαίδευση και την έρευνα.

    Γενικά: Οι πολιτικές αποφάσεις πρέπει να λαμβάνονται στην ώρα τους!!
    Και η ώρα τους ήταν ΧΘΕΣ να μην πω ΠΡΟΧΘΕΣ!

  2. dima avatar
    dima 01/03/2013 14:57:41

    απο χθες επρεπε να αλλαξει και οι τελευταιες κινησεις του υπουργειου ειναι ακομα ατολμες. Υπαρχουν πολλα ΤΕΙ και αρκετα ΑΕΙ που βγαζουν ανεργους εφ' ορου ζωης. Ριζικη μειωση των εισακτεων απο προχθες για σοβαρες σπουδες σε αυτους που το αξιζουν. Οχι αλλη εξισωση προς τα κατω στην πανεπιστημιακη εκπαιδευση

  3. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 01/03/2013 14:58:09

    Και η τοπική οικονομία, τα μικροκαταστήματα και τα ψιλικατζίδικα τι θα κάνουν? Κλέφτες θα γίνουν?

    Θα πρέπει να αναβαθμίσουν ποιοτικά το προϊόν τους, τις υπηρεσίες τους, να γίνουν ανταγωνιστικοί προσελκύοντας τουρίστες, να ξεφύγουν από το ραχάτι και την κρατικο-δίαιτα τους.

    Είναι πράματα αυτά, πολύ περισσότερο εν μέσω κρίσης? Τι λέτε τώρα, αστειεύεστε μάλλον, κε αρθρογράφε!

  4. δημης avatar
    δημης 01/03/2013 15:01:37

    -ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΟ ...ΧΑΟΣ..
    -ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΤΟ..ΑΝΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΟ... ΧΑΟΣ...
    -ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΘΑ..ΞΑΝΑΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΟΥΝ ΤΟ... ΧΑΟΣ...
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΡΤΗΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΠΟΤΥΠΩΝΕΙ;;;;
    ΤΟΥΣ..ΑΘΩΟΥΣ ΤΟΥ... ΑΙΜΑΤΟΣ....

  5. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 01/03/2013 15:52:34

    Αγαπητέ Θ. καίριο το ερώτημα. Ο χάρτης διατυπώνει την ουσία του επιχειρήματος πως η ποιότητα είναι αντιστρόφως ανάλογη της ποσότητας. Με 269!!! τμήματα ΑΕΙ και άλλα τόσα ΤΕΙ θα έπρεπε να είμαστε το κέντρο της γής στην εκπαίδευση (η κα. Διαμαντοπούλου θα την προτιμούσε στα Αγγλικά βεβαίως-βεβαίως, ως "ανώτερη γλώττα").
    Και για να παραφράσουμε την χουντική ρήση "κάθε χωριό και γυμναστήριο κάθε πόλη και σταδιο", κάθε πόλη και ΑΕΙ κάθε χωριό και ΤΕΙ.
    Καλό ΣΒΚ.

  6. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 01/03/2013 16:26:36

    Είναι κι αυτό ένα από τα εγκλήματα των άχρηστων και ανεπαρκών που μας κυβερνούσαν τα τελευταία 30 χρόνια.
    Έγκλημα διότι κατέστρεψε νέους δίνοντας τους την καραμέλλα του πτυχίου.

  7. wheel45 avatar
    wheel45 01/03/2013 17:23:13

    Υδραυλικούς, Ηλεκτρολόγους, ξυλουργούς, γεωργούς, κλπ. θα έχουμε στη χώρα ή μόνον άνεργους πτυχιούχους?

  8. mimikos avatar
    mimikos 01/03/2013 19:39:00

    .....οποτε καλα εκανε ο Στυλιανιδης κ μιλησε για μετοχοποιηση κ για δημοσια δυο ταχυτητων...... ?

  9. mimikos avatar
    mimikos 01/03/2013 19:39:01

    .....οποτε καλα εκανε ο Στυλιανιδης κ μιλησε για μετοχοποιηση κ για δημοσια δυο ταχυτητων...... ?

  10. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 02/03/2013 16:52:39

    Πω, πω, τί μου θύμισε! Εκείνο το "κάθε πόλη και στάδιο, κάθε χωριό και γυμναστήριο"! Κι όμως αυτό είχε εν τέλει και κάποια λογική, αφού αφορούσε σε αθλητικούς χώρους φτιαγμένους με προδιαγραφές, για να γυμνάζονται παιδιά και μεγάλοι, της τοπικής κοινωνίας! Τούτο όμως το σκορποχώρι των σχολών και των τμημάτων εξυπηρετεί εν μέρει την τοπική κοινωνία και ενώ είναι πιο δαπανηρό, υποβαθμίζει την ποιότητα των σπουδών, με τους αλεξιπτωτιστές επισκέπτες καθηγητές και τα ελλιπή εποπτικά μέσα διδασκαλίας. Οι σπουδές πρέπει να γίνονται σε μεγάλα Πανεπιστημιακά ιδρύματα – Πανεπιστημιουπόλεις, πλήρως εξοπλισμένα με όλα τα διδακτικά και εργαστηριακά μέσα και με σταθερό διδακτικό προσωπικό!

  11. lazaros avatar
    lazaros 02/03/2013 19:30:47

    επειδη ουσιαστικα μιλαμε για τα ΤΕΙ ανω ραχουλας...θα επρεπε οι φοιτητες να ολοκληρωσουν τις σπουδες τους ,να σταματησουν νεες εισαγωγες φοιτητων και κατοπιν να καταργηθουν τα τμηματα...γενικως τα τει πρεπει να περιοριστουν.αλλα και καποια περιφερειακα ΑΕΙ χαμηλης ζητησης και εκτος Θεσσαλονικης και Αθηνας και αυτα θα επρεπε να κλεισουν...
    τελος οι καθηγητες πρεπει να περιοριστουν κατα πολυ,στα καλυτερα βιογραφικα καθως και οι εισαχθεντες...

    γενικως οσα τμηματα δεν εχουν ζητηση στην αγορα εργασιας,αλλα και μεταξυ των φοιτητων ,τα οποια ειναι εκτος θεσσαλονικης και αθηνας πρεπει να καταργηθουν...στο συνολο οι εισαχθεντες πρεπει να μειωθουν στο μισο κατα την γνωμη μου...επομενως και οι καθηγητες..ενω οι προπτυχιακες σπουδες πρεπει να γινουν τριετιας...στο σχεδιο ΑΘηνα μεγαλο λαθος ειναι η καταργηση του τει πληροφορικης θεσσαλονικης...κανενα τμημα απο θεσσαλονικη και αθηνα δεν πρεπει να καταργηθει,αφου μιλαμε για σχολες με ζητηση και αρκετο κυρος...αντιθετως οι σχολες που πρεπει να καταργηθουν βρισκονται σε ραχουλες εξω απο τις δυο μεγαλες πολεις..εκεινες ναι πραγματι ειναι βαρος στην χωρα..

  12. ETSI avatar