#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2012 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το "φαινόμενο Ρουσόπουλου" επαναλαμβάνεται



Η εντύπωση που επικρατεί στην «πιάτσα» είναι ότι ορισμένοι στη ΝΔ επιδιώκουν την παλινόρθωση του κακού εαυτού της, σε ό,τι αφορά τουλάχιστον τους διορισμούς και τοποθετήσεις.

Ειδικά για τα κρατικά ΜΜΕ βλέπουμε να επαναλαμβάνεται το «φαινόμενο Ρουσόπουλου». Η τοποθέτηση δηλαδή σε διευθυντικές και διοικητικές θέσεις στα ΜΜΕ προσώπων που ξέρουν υποτίθεται την «πιάτσα», αλλά δεν θα τολμήσουν να κάνουν καμία ανανέωση, καμία ρήξη με το υπάρχον σύστημα των Μέσων Μαζικής Εξαπάτησης. Το μόνο που θα κάνουν θα είναι να προστατέψουν τα συμφέροντά αυτού του συστήματος, γιατί αυτό τους ανέδειξε, σε αυτό οφείλουν καριέρες και περιουσίες.

Στο τέλος κι αφού περάσουν ειδυλλιακά οι ημέρες ανοχής, θα δούμε τους ίδιους που ανέδειξε και προώθησε η κυβέρνηση Σαμαρά να στρέφονται εναντίον της, όπως δηλαδή συνέβη και με την κυβέρνηση Καραμανλή.

Παράδειγμα ένα από τα πρόσωπα που ακούγονται ως επιλογή του Μαξίμου για υπεύθυνη θέση σε κρατικό ΜΜΕ που παίζει κομβικό ρόλο στην ενημέρωση. Έκανε καριέρα αγιογραφώντας διάφορους βαρόνους και βαρονέτους της ΝΔ, μέχρι που απέκτησε επαφή με τα άδυτα των αδύτων, το «φαινόμενο Ρουσόπουλου» δηλαδή, με την βοήθεια του οποίου εκτινάχθηκε στις πρώτες θέσεις των τηλεοπτικών παραθύρων.

Και όταν ο κ. Ρουσόπουλος έγινε παρελθόν μαζί με το φαινόμενο , προσέγγισε φυσικά ανθρώπους του περιβάλλοντος του νέου ηγέτη, του Αντώνη Σαμαρά. Στον οποίο προσέφερε ανιδιοτελώς και αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες του, ενώ προηγουμένως τον πολεμούσε. Θέλησαν λοιπόν να τον ανταμείψουν και με μια θέση βουλευτή προς δόξαν της αξιοκρατίας, αλλά υπήρχε μεγάλος συνωστισμός υποψηφιοτήτων και επιπλέον στην περιοχή που θα εκτίθετο τα γιαούρτια είναι φτηνά.

Έτσι ανταμείβεται τώρα με την υψηλή θέση σε κρατικό ΜΜΕ, από όπου ασφαλώς θα αναπέμπονται καθημερινά δεήσεις υπέρ της μακροβιότητας της κυβέρνησης σωτηρίας (τους) και λησμονιάς του παρελθόντος.

Όλα αυτά μας προκαλούν δυστυχώς αφόρητη πλήξη. Μια θλιβερή αίσθηση déjà vu...

Για να διασκεδάσουμε λοιπόν αφιερώνουμε σε όσους απώλεσαν την μνήμη τους ένα δημοσίευμα εναντίον του σημερινού πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά, ένα από τα πολλά που έγραψε το ίδιο πρόσωπο στο όχι και τόσο μακρινό παρελθόν. Δεν έχει καμία σημασία το όνομα. Είπαμε, τα φαινόμενα καταδικάζουμε

[caption id="attachment_169470" align="alignnone" width="585" caption="κλικ για μεγέθυνση"][/caption]

[caption id="attachment_169471" align="alignnone" width="570" caption="κλικ για μεγέθυνση"][/caption]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 05/07/2012 12:51:16

    Ποιός είναι αυτός ο άθλιος που τα έγραψε αυτά? Είναι με τα καλά τους στην ΝΔ? Αυτόν τον ανόητο ΠΟΥ ΔΙΑΨΕΥΣΤΗΚΕ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ θα βάλουν σε υπεύθυνη θέση?

  2. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/07/2012 12:58:07

    Χμ... Καὶ ἐπειδὴ εἶμαι καὶ ἄσχετος (καὶ ἀπόδημος), ἁπλῶς θὰ περιμένω μέχρι νὰ ἀναφέρει κάποιος σχολιαστὴς τὸ ὄνομα...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/07/2012 13:24:26

      Το όνομα... μα ποιο να είναι αυτό το όνομα... ίσως και να είναι υποσύνολο του ονοματεπωνύμου τού καθ' ύλην αρμοδίου υφυπουργού...

      • Factorx avatar
        Factorx @ Αυριανιστής 05/07/2012 14:05:35

        λάθος, αλλά το όνομα δεν έχει σημασία

      • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ Αυριανιστής 05/07/2012 14:22:04

        Μαριάννα Πυργιώτη

  3. alvita avatar
    alvita 05/07/2012 13:28:32

    "Αν ήμουν στη θέση της Ιστορίας θα γέλαγα.... Ως γνωστόν όμως δεν είμαι η Ιστορία", γράφει ο/η συντάκτης του κειμένου. Αν είναι δυνατόν! Για ποιούς περνούν τους εαυτούς τους; Τι καλαμοκαβαλάρηδες είναι αυτοί ρε; Στείλτε τους λοιπόν, στην .... ιστορία (μπας και μάθουν τι εστί Ιστορία).

  4. man8os avatar
    man8os 05/07/2012 13:30:40

    ???
    Αν τετοιο τομο παρει υπευθηνη θεση θα προκειται περι σκανδαλου

  5. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 05/07/2012 13:54:20

    ......Δεν το παίζουμε το όνομα ...κρεμάλα ή σταυρόλεξο, του στυλ, αρθρογράφος, πολέμιος του Α.Σαμαρά, υποψήφιος να αναλάβει κρατικό πόστο, τόσα αγράμματα το πρώτο είναι.....;;;;; Ποιός είναι αυτός τελικά;; Εμάς εκτός από τα...φαινόμενα, μας αφορούν ΚΑΙ τα ονόματα...

    • Factorx avatar
      Factorx @ BLACKQUEEN 05/07/2012 14:06:14

      μα είναι ...ΟΛΑ τα ονόματα - χα χα χααααα

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Factorx 05/07/2012 14:29:39

        ...γελᾶς;;; Γελᾶς!!!

        (Ἐδῶ ταιριάζει τὸ ζουράρειο Γελᾶς Ἑλλὰς Ἀποφράς.)

  6. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 05/07/2012 14:11:24

    Ο Νίκος Σίμος πάντως δεν είναι τυχάρπαστος, ούτε ξένος με τη ΝΔ. Ο Εθνάρχης Καραμανλής τον είχε στο επιτελείο του.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 05/07/2012 18:35:32

      Δεν λεω βρε παιδί μου, αλλά αυτό από πότε είναι προσόν;

  7. alvita avatar
    alvita 05/07/2012 14:11:26

    Πάντως, ένα ξέρουμε. Είχε για φίλο του/της το Μιχάλη το Λιάπη. Προφανώς, κάπου εκεί στο τένις ο κυριλάτος/η αρθρογράφος θα τον γνώρισε, και θα επείσθη με τα επιχειρήματα του γίγαντα Λιάπη για το Σαμαρά. χαχαχαχα

  8. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 05/07/2012 14:47:21

    Διαβάζω στο σαιτ που έχει αναλάβει να κάνει τις διαρροές της νέας διακυβέρνησης ότι αυτά που έγραφε χθες το antinews για το Νίκο Σίμο στην ΕΡΤ και την Μ. Πυργιώτη είναι εισηγήσεις, στον πρωθυπουργό ο οποίος θα δώσει την τελική έγκριση το αμέσως προσεχές διάστημα. Σύμφωνα με το ίδιο "αμφότεροι έχουν προσφέρει πολλά στη Νέα Δημοκρατία τα τελευταία χρόνια συμμετέχοντας ενεργά στην πορεία Σαμαρά προς την ανάληψη της διακυβέρνησης". Δείγμα της προσφοράς στον Σαμαρά είναι και το άρθρο της Μ. Πυργιώτη στον Τύπο της Κυριακής το Μάϊο του 2001 που δημοσιεύει το antinews (το βρήκαμε Φάκτορα, τι νόμισες;)

  9. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 05/07/2012 15:48:27

    Πάντως για δημοσιογράφο ψιλοαποτυχημένη και επιεικώς άσχετη με το αντικείμενο, δεν τα έχει πάει και άσχημα. Όποιος είχε τη θεία τύχη να την ακούσει να δίνει τις πολύτιμες συμβουλές της σε θέματα τάχα μου πολιτικής επικοινωνίας, με καταλαβαίνει. Άλλο να την διαβάζεις και άλλο να την ακούς... ολόκληρη. Πιστεύω βαθιά ότι το ΑΠΕ χρειάζεται οπωσδήποτε και επειγόντως ενίσχυση και ανανέωση με μια προσωπικότητα παπικού αναστήματος, όπως ακριβώς η Μαριάννα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Τιγράνης 05/07/2012 18:36:09

      Χαίρε Τιγράνη.

  10. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 05/07/2012 15:52:04

    Σε κάθε περίπτωση, προειδοποιήσαμε εγκαίρως για το «déjà vu ενός εφιάλτη», φωνάξαμε, θυμώσαμε, ξεπεράσαμε τις δικές μας κόκκινες γραμμές∙ ε από ένα σημείο και μετά… είπαμε και ελαλήσαμε και αμαρτίαν ουκ έχομεν. Αν αυτοί δεν θέλουν να σωθούν, με το ζόρι παντρειές δεν γίνονται.

    • Γλαυξ avatar
      Γλαυξ @ Τιγράνης 05/07/2012 16:10:22

      Ανμου επιτρέπετε Τιγράνη όταν λέτε "Αν αυτοί δεν θέλουν να σωθούν, με το ζόρι παντρειές δεν γίνονται" ποιους ακριβώς εννοείτε ; μιλάμε για την
      πατρίδα μας ή για κάποια κόμματα και τα προσωπικά - θεμιτά μεν αδιάφορα
      για τον λαό δε - όνειρα κάποιων ;

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Γλαυξ 05/07/2012 17:00:58

        Εννοώ τους έχοντας την ευθύνη των αποφάσεων και των επιλογών. Σε κοινοβουλευτικές δημοκρατίες η σωτηρία ή η διάλυση της πατρίδας, ο παράδεισος και η κόλαση, περνά, καλώς ή κακώς, μέσα από κόμματα, τα οποία με τη σειρά τους στελεχώνονται από πρόσωπα. Αν ο Σαμαράς δεν νικήσει το ίδιο του το κόμμα και δεν το οδηγήσει στη νέα εποχή (νέα μεταπολίτευση το ονομάσαμε, αλλά μέχρι και εμείς κουραστήκαμε να μας ακούμε πια), τότε πάμε για άλλα. Μέχρι τώρα πάντως, η αίσθηση που υπάρχει από την κατάρτιση των ψηφοδελτίων μέχρι και σήμερα είναι ότι η ΝΔ, αργά αλλά σταθερά, κερδίζει τις μάχες και επιβάλλει τον παλαιοκομματικό και εκπασοκισμένο της εαυτό. Πράγμα που ασφαλώς βολεύει ολόκληρο το πολιτικό σύστημα για διαφορετικούς λόγους, εξ ου και η αστεία αντιπολίτευση μέχρι τώρα. Αναμένουμε κινήσεις αντιστροφής του κλίματος από τον Πρωθυπουργό πριν είναι οριστικά αργά.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Τιγράνης 05/07/2012 19:02:51

          Πόσα κανάλια στήριξαν Σαμαρά;
          Πόσα ραδιόφωνα;
          Πόσες εφημερίδες και περιοδικά;
          Πόσα διαδικτυακά μπλογκ έκαναν μεγάλο αγώνα;
          Έλα μου ντε! Στα δάχτυλα του ενός χεριού μετρούνται.
          Μέσα σ' αυτά ένας άξιος δεν υπάρχει; Μην τρελαθώ!

          • Τιγράνης avatar
            Τιγράνης @ Δαναός 05/07/2012 19:56:42

            Υπάρχουν, πως δεν υπάρχουν, μόνο που αυτοί δεν έχουν ύφος χιλίων καρδιναλίων, δεν πουλάνε φούμαρα, δεν τραπεζώνουν ό,τι κινείται και αναπνέει, δεν ανήκουν στη κλειστή κάστα των θαμώνων της Μεγάλης Βρετανίας. Στην Ελλάδα του ό,τι δηλώσεις είσαι, η ΝΔ έχει εξελιχθεί σε γη της επαγγελίας για κάθε είδους τυχοδιώκτη. Εκκλησία κλέβουν οι άνθρωποι βέβαια...

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Τιγράνης 05/07/2012 20:12:51

            Τιγράνη επειδή ου νόσος το εράν αλλά το μη εράν τον πρώτο λόγο έχουν οι... γαργάρες!

          • Τιγράνης avatar
            Τιγράνης @ Δαναός 05/07/2012 20:18:17

            Θέλει το μέτρο της και αυτή Δαναέ, γιατί έχω ακούσει ότι η πολλή γαργάρα... τυφλώνει.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Τιγράνης 05/07/2012 20:27:12

            Λες;

          • tak avatar
            tak @ Τιγράνης 05/07/2012 20:40:22

            Δαναέ μου, πήρες απαντήσεις; Θέλεις κι άλλες; Άσε να ξανακαθίσουμε στα αυγά μας...

          • Τιγράνης avatar
            Τιγράνης @ Τιγράνης 05/07/2012 20:41:25

            Καλά, δεν το ξέρω και στα σίγουρα. Ένας φίλος μού το ΄πε...

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Τιγράνης 05/07/2012 20:55:13

            Αυτός ο άτιμος ο Αστυάνακτας;

          • ελεθεριαδου βουλα avatar
            ελεθεριαδου βουλα @ Δαναός 05/07/2012 20:05:20

            ΠΑΤΡΙΔΑ ΡΟΔΟΠΗΣ
            σηκωθηκε σε εναν νομο Ντοροκρατουμενο και ειπε Σαμαρας, και πολεμηθηκε 3 χρονια (εκτος και εντος κομματος) και λυγισε με την κριση και σταματησε την εντυπη εκδοση λιγο μετα τις εκλογες
            αυτα

    • Factorx avatar
      Factorx @ Τιγράνης 05/07/2012 18:36:50

      Χαίρε Τιγράνη

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Factorx 05/07/2012 19:40:44

        Ούλέ τε και μέγα χαίρε Φάκτορα

  11. Μανος avatar
    Μανος 05/07/2012 15:52:25

    Κανενας απο τους παλαιους πολιτικους που βρισκοντε στην βουλη δεν καταλαβε την ετοιμηγορια του εκλογικου σωματος.Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα την ανοδο της Χρυσης Αυγης και οσο λειτουργουν με τον τυχαρπαστο αυτον τροπο τοσο την θρεφουν.Τους ειναι αδιαφορο βεβαια γιατι ολοι τους εχουν ενα μονο ενδιαφερον την "κονομα"οσο για μετα βλεπουμε και οπως ολοι γνωριζετε ο υφηπουργος των οικονομικων αρχισε αμεσως τα ρουσφετια,ο δε πρωθυπουργος δεν πτοηθηκε απο την καταγγελια και συνεχιζει να αδιαφορει.

  12. Iωάννης33 avatar
    Iωάννης33 05/07/2012 16:01:55

    Πάντα είχε πρόβλημα αυτή η παράταξη στο να εξαργυρώνει "γραμμάτια φιλίας''.

  13. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 05/07/2012 16:03:26

    Η Ελλάδα έχει ένα και μόνον αλλά σημαντικότατο πρόβλημα από το οποίο και
    πηγάζουν όλα τα υπόλοιπα. Δεν διαθέτει πολιτικούς πατριώτες που θέτουν εαυτούς στην υπηρεσία της πατρίδας. Το δε αστείο της υπόθεσης είναι ότι
    μερικοί πολιτικοί το γνωρίζουν αυτό ενώ άλλοι με υπερμεγέθη εγωϊσμό νομίζουν
    ότι είναι πατριώτες και θα σώσουν τον τόπο.
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη ο ΓΑΠ ανήκει στην πρώτη περίπτωση και ο
    ΑΣ στη δεύτερη.
    Θα ήθελα να πιστεύω λοιπόν ότι δεν θα διαβάζουμε σε αυτόν τον φιλόξενο χώρο πως δεν επέτρεψαν διάφοροι - εντός και εκτός κόμματος/κυβέρνησης - στον πρωθυπουργό να ξετυλίξει το έργο του.
    Οι συνεργάτες του ΑΣ φάνηκαν από την προεκλογική περίοδο εκτός αν τους
    αποκρύπτει.. τι να πω πια.
    Η ψήφος μας δυστυχώς πήγε στο λιγότερο κακό.

  14. ελεθεριαδου βουλα avatar
    ελεθεριαδου βουλα 05/07/2012 16:08:36

    και γω φωναζω για την ΠΑΤΡΙΔΑ αλλα κανεις με ακουει
    αλλωστε ποση πολυτελεια εχουμε να ακυρωνουμε μεσα ενημερωσης που ηταν πιστοι και μαζι μας στα δυσκολα?

  15. Τζώννυ Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννυ Μπη Γκουντ 05/07/2012 17:01:21

    Η Πυργιώτη τότε (2000-01), αλλά ειδικά το 2005 έκανε αισχρό πόλεμο κατά του Χριστόδουλου και γενικότερα κατά της Εκκλησίας και της πίστης με ειρωνίες και άλλα ωραία. Άλλο διαφωνία, άλλο αισχρό πόλεμο.

  16. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 06/07/2012 00:11:35

    Γιατί να υπάρχουν κρατικά ΜΜΕ;
    Γιατί να πληρώνω φόρο για δαύτους;
    Πλήρης ιδιωτικοποίηση όλων των κρατικών ΜΜΕ τώρα.
    Ή κλείσιμο.
    Ελπίζω στον Ράιχενμπαχ...

  17. giorgos gianniotis avatar
    giorgos gianniotis 06/07/2012 09:17:25

    Αληθεια ποτε εκανε παραταξιακο αγωνα η .κΠυργιωτη και δεν το πηραμε χαμπαρι.Λιβανιστηρι στην καθε μορφη εξουσιας κρατουσε και ουδεποτε εσπασε ενα αυγο για ΝΔ.Αφου προωθησε την ιδεα του Καραμανλισμου μεσω του ιδρυματος, θατριζουν τα κοκκαλα του εθναρχη,τωρα υπαρχει ο φοβος να δωσει περπατησια και στον Σαμαρισμο μεσω των μεσων που θελουν να της εμπιστευτουν.Υπαρχει και αλλη λυση αν δεν κατσει η αξιοποιηση της Μαριανας και ειναι αυτη της Αννας μς το τσουλουφι που εκανε εμφανιση στην Συγγρου, μη παει ο νους στο πονηρο, και δηλωνει παρουσα για πασαν αξιοποιησην και αν γρειαστει μπορει και να θυσιαστει για την εθνικη σωτηρια!

    • tak avatar
      tak @ giorgos gianniotis 06/07/2012 09:45:40

      Γεια στο στόμα σου Γιώργο απ' τα Γιάννινα!

  18. λόρδος νόρθκλιφ avatar
    λόρδος νόρθκλιφ 06/07/2012 17:51:59

    Να ιδιωτικοποιηθούν όλα τα ΜΜΕ. Να πάψουν οι κάθε είδους παροχές (ισολογισμοί, προκηρύξεις) και λοιπά νταβατζιλίκια που πληρών0υμε όλοι μας για να κάνουν κάποιοι αντιπολίτευση ή συμπολίτευση. Να γίνουν τα ΜΜΕ κακονοικές επιχειρήσεις χωρίς έμμεσσες επιδοτήσεις ΤΩΡΑ. Χωρίς ανεξάρτητα και ελεύθερα ΜΜΕ η κεντροδεξιά θα είναι αιώνια αντιπολίτευση ακόμα κι όταν κυβερνάει. Δεν είναι τυχαίο ότι οι εκδότες της Βραδυνής, της Απογευματινής και του ΕΤ είχαν βίαιο θάνατο. Τα ονόματα που συζητεί η Συγγρού είναι για γέλια. Δεν έχουν τα ουσιαστικά προσόντα να βοηθήσουν την παράταξη.