11/05/2009 12:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το φάρμακο έγινε για τον ιό, ή ο ιός για τον φάρμακο;


__________________________________________________________________________________________
Ο... κατασκευασμένος ιός των χοίρων που φθάνει πλέον με ελάχιστους θανάτους αλλά πολλά κρούσματα μέσω του τρόμου των ΜΜΕ σε όλα τα σπίτια κάνει αναγκαίο το φάρμακο tamiflu.

Και ενώ υπάρχουν και άλλα αντιικά φάρμακα που αντιμετωπίζουν την νόσο μόνο αυτό έχει βγει παγκοσμίως ως το φάρμακο στο οποίο ο ιός είναι ευαίσθητος.

Η ROCHE κάνει τρελές πωλήσεις και από πίσω βρίσκεται ο πρώην αντιπρόεδρος των ΗΠΑ. Το «γεράκι του Πενταγώνου»,ο υπουργός Άμυνας των ΗΠΑ, Ντόναλντ Ράμσφελντ! Διότι είναι μεγαλομέτοχος της εταιρίας βιοτεχνολογίας «Gilead Sciens»,η... οποία έχει τα δικαιώματα του περιζήτητου φαρμάκου tamiflou (ταμιφλού) - παίρνει από την ελβετική «Roche» («Ρος») το 10% των πωλήσεων - του μόνου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την καταπολέμηση της νόσου στους ανθρώπους.

Το Tamiflu είναι ένα φάρμακο που περιέχει τη δραστική ουσία οσελταμιβίρη. Κάποτε αυτό πήγε να γίνει με την νόσο των πουλερικών όταν και πάλι αναστατώθηκε όλος ο πλανήτης αλλά το tamiflu δεν έκανε καλή δουλειά. Τώρα όμως ο ιός είναι στα μέτρα του φαρμάκου. Το φάρμακο έγινε για τον ιό ή ο ιός για τον φάρμακο;

ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 11/05/2009 12:28:35

    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΙΔΗΣΗ ΠΑΛΙ ; ; ; ; ;

    "Μαζική αυτοκτονία μέσω internet απέτρεψε η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.
    Νεαρά άτομα είχαν δημιουργήσει ιστοσελίδα ζητώντας από νέους σε όλη τη Ελλάδα να τους ακολουθήσουν στην αυτοκτονία.
    Οι αστυνομικοί εντόπισαν ηλεκτρονικά τα ίχνη 64 ατόμων και ειδοποίησαν τους οικείους τους." ΣΚΑΙ.gr

    "

  2. Factorx avatar
    Factorx 11/05/2009 12:40:39

    το έχουμε ξαναγράψει πρόσφατα νομίζω. ¨η είναι άλλο;

  3. Factorx avatar
    Factorx 11/05/2009 12:40:39

    το έχουμε ξαναγράψει πρόσφατα νομίζω. ¨η είναι άλλο;

  4. kanis avatar
    kanis 11/05/2009 12:48:37

    Ηταν πρώτη είδηση στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ στις 12.00 κι υπάρχει και στην ιστοσελίδα τους σαν σημερινή είδηση.
    Αν δεν κάνω λάθος εδώ είχε γραφτεί κάτι για 6-7 'ατομα, με αφορμή την δολοφονική επίθεση αυτόχειρα σε σχολή. Τώρα μιλάνε όμως για συγκεκριμένο ιστότοπο προτροπής σε αυτοκτονία και για 64 άτομα...στην Ελλάδα μάλιστα!!!!
    Σε ποιόν ανήκει ο ιστότοπος ...;;; Τι είναι αυτοί οι 64; ...δεν διευκρινίζεται.

  5. kanis avatar
    kanis 11/05/2009 12:48:37

    Ηταν πρώτη είδηση στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ στις 12.00 κι υπάρχει και στην ιστοσελίδα τους σαν σημερινή είδηση.
    Αν δεν κάνω λάθος εδώ είχε γραφτεί κάτι για 6-7 'ατομα, με αφορμή την δολοφονική επίθεση αυτόχειρα σε σχολή. Τώρα μιλάνε όμως για συγκεκριμένο ιστότοπο προτροπής σε αυτοκτονία και για 64 άτομα...στην Ελλάδα μάλιστα!!!!
    Σε ποιόν ανήκει ο ιστότοπος ...;;; Τι είναι αυτοί οι 64; ...δεν διευκρινίζεται.

  6. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 11/05/2009 12:51:08

    Αντίθετα με την τρομοκρατία που αναπτύσσουν τα παγκόσμια ΜΜΕ, το ξεσκέπασμα της απάτης από τον ΠΠ, θα γαληνέψει τον πανικό και κανείς Μήτσος δεν θα αγοράσει το tamiflu του Ράμσφελντ.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/05/2009 16:05:40

    Κρίσιμη και καίρια η ερώτηση του ΠΠ και μάλλον αυτονόητη η απάντηση (για τους έχοντες ανοιχτό μυαλό).

  8. Κανένας avatar
    Κανένας 11/05/2009 16:13:29

    Η θνησιμότητα της γρίπης των χοίρων είναι μικρότερη από 1% (η συνηθισμένη εποχιακή γρίπη σκοτώνει περισσότερους). Κι όμως, την παρουσιάζουν ως τη μέγιστη απειλή για την ανθρωπότητα. Είναι προφανές ποιοι ευνοούνται απ' αυτό.

    Κάθε τρεις και λίγο εμφανίζεται και ένας ιός που μας απειλεί, και κάνουν τρελές πωλήσεις τα αντιικά. Coxakie, SARS, γρίπη των πτηνών, γρίπη των χοίρων. Όλες οι παραπάνω ασθένειες είχαν ένα πολύ ενδιαφέρον κοινό χαρακτηριστικό. Εμφανίστηκαν την άνοιξη! Και ενώ ήταν προφανές ότι δεν μπορούσαν να εξελιχθούν σε πανδημία, εφόσον δεν τους αρκούσε ο χρόνος (οι ιώσεις ευνοούνται από τη συγκέντρωση πολλών ανθρώπων σε κλειστούς χώρους κατά τους χειμερινούς μήνες, οπότε το καλοκαίρι απλά εξαφανίζονται), τα ΜΜΕ βάλθηκαν να μας πείσουν για το αντίθετο.

  9. Hase avatar
    Hase 11/05/2009 22:13:48

    Εκτος απο την γριππη των χοιρων υπαρχει και η ακρως μεταδοτικη γριππη των ΜΜΕ.
    Αρκει λοιπον το CNN να μεταδωσει κατι και ολες οι τηλεορασεις του κοσμου να αρχισουν να μιλουν γιαυτο. Και οσο φουσκωνει τεχνιτα το θεμα τοσο περισσοτερο βομβαρδιζονται οι Μητσοι ολου του κοσμου με αυτα που θελουν να του περασουν. Ετσι υπαρχει παντα ενα θεμα για συζητηση αλλα παραλληλα υπαρχουν και πωλησεις των διαφορων ταμιφλου και ζουνε αυτοι καλα και μεις χειροτερα.

  10. ????? avatar
    ????? 11/05/2009 22:51:32

    Thn pleiopsifia ths Roche thn exei h Novartis me to D. Vasella.
    Ti asteia einai afta pou mas passareis?

  11. AnonymOs avatar
    AnonymOs 11/05/2009 23:09:33

    " ....πολλά κρούσματα μέσω του τρόμου των ΜΜΕ σε όλα τα σπίτια...."

    Κρούσματα..., απ' τά ΜΜΕ ? Αμάν !!
    Δηλαδή, όταν φταρνίζεται η Τηλεόραση, σέ πόσα μέτρα απόσταση πρέπει νά κάθομαι, Γιατρέ ? ?

    Καί, by the way, Γιατρέ, γράψε μου ένα "άλλο" αντιϊικό φάρμακο, πλήν Ταμιφλού, εί δυνατόν καί αντιανοησιακό....

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/05/2009 23:33:43

    μπορώ να σας πω 10άδες φουστιές των μεγάλων φαρμακευτικών, αλλά συγγνώμη, θεωρώ μη σοβαρό το ότι φτιάχνει μια φαρμακευτική γρίππες για να πουλά το φάρμακο. Εκτός εάν θεωρήσουμε ότι η Ισπανική γρίπη του Α' ΠΠ είναι και αυτή συνομωσία των ...μπολσεβίκων (ή του Κάϊζερ θα έλεγα εγώ ο φιλογερμανός)

  13. το φαντασμα του Ρενου avatar
    το φαντασμα του Ρενου 12/05/2009 01:06:32

    Καλα τα λεει ο archaeopteryx.