13/10/2009 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το φάντασμα του … «Μπαϊρακτάρη» είναι εδώ



Αντεπίθεση ετοιμάζουν οι βαρόνοι των Media οι οποίοι διαπλέκονται και με τα μεγάλα δημόσια έργα, ήτοι Μπόμπολας, Περιστέρης, J&P Αβαξ, Κόκαλης, Κοπελούζος, Μυτιληναίος και λοιποί. Τα πρώτα δείγματα γραφής της νέας κυβέρνησης έχουν προς το παρόν «παγώσει» τους διαπλεκόμενους οι οποίοι έχουν ήδη ξεκινήσει «επαφές» με τους νέους υπουργούς. Δημήτρης Ρέππας και Τίνα Μπιρμπίλη κρατούν κατά βάση τα κλειδιά των μεγάλων έργων και των σημαντικών αναπτύξεων σε κατασκευές και ενέργεια, εκεί δηλαδή που είναι τα πολλά λεφτά.

Προς το παρόν οι εφημερίδες και τα κανάλια των νταβατζήδων «ξεσκονίζουν» παλτά των νέων υπουργών και συνεννοούνται για τα έργα που πρέπει να γίνουν.

Οι ρυθμίσεις που έχουν ανακοινωθεί μέχρι στιγμή δεν επηρεάζουν άμεσα τα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Αν όμως, ανακοινωθούν τίποτα αλλαγές στους διαγωνισμούς για έργα όπως η επέκταση της Αττικής οδού και οι επεκτάσεις του μετρό, το αεροδρόμιο στο Καστέλι Ηρακλείου και άλλα τέτοια τότε μην εκπλαγείτε αν δείτε ομαδική «αποδόμηση» της Μπιρμπίλη και του Ρέππα.

Η αρχική πρόθεση είναι να βρεθεί πεδίο συζήτησης για το νέο τρόπο ανάθεσης των δημόσιων έργων και για το πώς θα μοιραστεί η πίτα. Η συνέχεια θα είναι σκληρή αν η κυβέρνηση δεν ακολουθήσει τις βουλές της διαπλοκής.

Εδώ είναι το στοίχημα της νές κυβέρνησης. Θα τα βάλει με το πλέον διεφθαρμένο σύστημα που γιγάντωσε και επί εποχής Σουφλιά ή θα την κάνει... γυριστή και η... αντισυμβατική Τ. Μπιρμπίλη θα γίνει εν μια νυκτί …συμβατική;

Ο Μπαϊρακτάρης πιο επίκαιρος από ποτέ, όχι μόνο για τα σουβλάκια του...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2009 13:39:03

    εμείς εδώ; τι θα κάνουμε για αυτό; θα χαρακτηριστούμε αντεθνικοί πασόκοι αν πάρουμε το μέρος των "από 'δω". Εγώ λέω ΟΥΣΤ στους νταβαντζήδες. (άντε συμβιβάζομαι, νταβαντζηλίκι με μέτρο και διαφάνεια)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 13/10/2009 13:45:29

      Αν δημοσιευσουν τις συμβασεις θα ειμαι μαζι τους. Να εχουμε δουλεια να κανουμε οταν ειμαστε χαλαροι. Ολες τις συμβασεις προμηθειων εκτος των οπλικων.

      Νοσοκομεια, υπουργεια, κειτερινγκ, φυλαξεις, κινητα, αυτοκινητα, σχολεια, πανεπιστημια, ιματισμος, ενεργεια κλπ κλπ

      ΠΠ

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/10/2009 13:39:28

    Για να δούμε, ο Γιώργος "δεν χρωστάει σε κανέναν";
    Ε, τιραμόλα;

    • tiramola avatar
      tiramola @ Προφήτης 13/10/2009 13:45:54

      Προφήτη ζω ένα όνειρο!
      Έχω πάθει μπιρμπιλίαση...

      Σοβαρά τώρα , δεν είναι άκομψο να ζητάς και τα ρέστα?

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ tiramola 13/10/2009 13:59:42

        Η μπιρμπιλίαση περνάει με γκερεκίαση.
        Τη θεραπεία συνιστά ο πρόεδρός σας, την έχει δοκιμάσει.

        Ποια ρέστα;
        Τα 200 δις € που έφαγε το ΠΑΣΟΚ μεταξύ 1981-2004 ζητάω.
        Και τους τόκους για τα χρέη του που θα πληρώνω μέχρι να πεθάνω ζητάω.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Προφήτης 13/10/2009 14:03:30

          Πως θα γινόντουσαν τα σχολεία τα νοσοκομεία τα κέντρα υγείας οι γέφυρες και τα αεροδρόμια?
          Τζάμπα?

          Προφήτη η Μπιρμπίλη μεγάλωσε μόνη της το παιδί της γιατί ο άνδρας της δεν την άντεχε...
          Ξέρεις τι γυναίκα είναι?
          Περίμενε και θα δεις....

          • Factorx avatar
            Factorx @ tiramola 13/10/2009 15:45:26

            κι εγώ χώρισα και μεγάλωσα το παιδί μου μόνος μου επειδή η γυναίκα μου δεν με άντεχε, αλλά ούτε καν οδηγός υπουργικού δεν έγινα

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Factorx 13/10/2009 16:13:42

            μας πουλας το "χωρισμενος" για να βρεις γκομενα ?? χαχαχα να κανουμε κομμα ΑΝΤΙχωρισμενων κ οποιος οποια αντεξει ! οκ??

            ΠΠ

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Factorx 13/10/2009 16:18:38

            Θα σε πάρουμε στα υβριδικά.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 13/10/2009 16:25:27

            Ιδεα για ΓΑΠΠ, ολοες οι Ελληνικες συμμετοχες στο ραλλυ Ακροπολις να ειναι υβριδικες !!! to make a statement ρε παιδι μου !!

            Φακτωρα ετοιμασου για νεα σχολη ανωνιοδηγικης οδηγησης.

            ΠΠ

            ΥΓ. πλακα πλακα καλα τους κανει με τα υβριδικα τους υπουργους και δημοσιους λειτουργους και παει λεγοντας! Αν κανει και διαφανη διαγωνισμο ( οχι ολα στο Βασιλακη.. ) θα το χαρω πολυ.

          • greekpoliticalreview avatar
            greekpoliticalreview @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 17:34:46

            χαχαχαχαχαχαχαχαχα !!!!

            (to make a statement βρε παιδί μου)

            σκοτώνει αν το φανταστείς !

          • ataktos avatar
            ataktos @ Factorx 13/10/2009 16:22:51

            τρέλα που φοράς αγαπητέ μου

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 13/10/2009 14:00:50

        εε καλα.. λιγο πιο κομψο απο την Τσε_Μπιρμπιλη

        ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 13/10/2009 14:07:15

        γκρινιάζετε όσο θέλετε! και για την μεν Γκερέκου φάτε μάτια ψάρια, για την δε Μπιρμπίλη, εγώ περιμένω να δω δείγματα και δήγματα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 13/10/2009 13:48:19

      Ο ΓΑΠΠ χρωσταει δε χρωσταει.. το κομμα ειναι σιγουρο οτι χρωσταει. Τωρα τι σχεση εχει ο ΓΑΠΠ με το κομμα μενει να φανει συντομα νομιζω...

      Του θυμιζω το 1εκ Μαρκα-Μιζενς του Τσουκρατου στα ταμεια του κομματος ΤΟΥ. Τι κανει? Εγγραφες στο χιονι εγιναν??

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 13:52:08

        πολιτικός να μην χρωστάει σε κανέναν... χλωμό. Και του Λένιν τα έξοδα τα πλήρωναν οι ...Γερμανοί.

        • donaE avatar
          donaE @ archaeopteryx 13/10/2009 13:56:07

          Πάρβους ε;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 13/10/2009 14:05:24

          μα έγραψε το spiegel ολόκληρο κατεβατό... δες το "αλλενάκι"

  3. Υ. avatar
    Υ. 13/10/2009 13:42:27

    Σε ένα παλαιότερο άρθρο, είχα γράψει
    Από τα δύο ζάρια του τραπεζιού, οι μιντιοεργολαβονταβατζήδες έχουν “φτιάξει” το ένα. Τον ΓΑΠ. Ετοιμάζονται να “φτιάξουν” και το άλλο. Την Ντόρα.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 13:58:38

    6 εδρες το καθενα. Οταν ερχεται ασσο-δυο τι κανουμε?? Τα κοκκαλα "σπανε"...

    ΠΠ

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 13/10/2009 14:06:54

    Άς σκεφθούμε αντισυμβατικά, ΠΑΣΟΚοΝεοΔημοκρατικά:
    Τίνα Μπιρμπίλη + Σταύρος Δήμας κρατούν μεγάλα κλειδιά.
    Green + Black. Λείπει όμως το κίτρινο, άν βρεθεί θα έχουμε τη σημαία της Τζαμάικα. Καραιβική, πειρατεία, highjack, το εννοείτε; Και πάει η καλή παλιά Ελλάδα των εργολάβων, μπεταζήδων, οδοποιών, ΛαλιωτοΣουφλιάδων;
    Λέτε; Λέτε το αναγκαίο media - "κίτρινο - οικολογικό" να είναι ο Αλαφούζος με Καθημερινή και ΣΚΑΙ;
    Απίθανο, αλλά μερικές φορές η πραγματικότητα ξεπερνά και την πιό καλπάζουσα φαντασία. Εδώ ο Γιώργος νίκησε κατά κράτος τον Κώστα!

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Sic transit gloria mundi 13/10/2009 14:28:00

      Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία αδερφέ.Μακάρι αλλά..

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ greekpoliticalreview 13/10/2009 14:31:23

        Μίλησα εγώ για ελπίδα;
        Για πραγματικότητα που αλλάζει, μόνον.
        Καλό ή κακό; Ίδωμεν.

        • greekpoliticalreview avatar
          greekpoliticalreview @ Sic transit gloria mundi 13/10/2009 15:06:46

          Καλά ντε μη βαράς (lol) , με μπέρδεψε μάλλον η Τζαμάικα.

  6. nasos avatar
    nasos 13/10/2009 14:20:45

    Να μου το θυμηθείτε,ο Παπακωνσταντίνου θα είναι αυτός που θα κάψει την Κυβέρνηση,θα ξεκινήσει ο Κουρής τα πρωτοσέλιδα για τις συμβάσεις ΟΤΕ-Ζίμενς την εποχή που ο Παπακωνσταντίνου ήταν μέλος του ΔΣ του ΟΤΕ(πράγμα που δεν το αναγράφει στο βιογραφικό του,φοβάται άραγε κάτι;) και μετά δεν θα ξέρει που να κρυφτεί ο Γιώργος ''δενχρωσταωσεκανεναν'' Παπανδρέου.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ nasos 13/10/2009 14:30:03

      Ο Κουρής δεν παίζει να επιτεθεί προς το παρόν , υπάρχουν κάτι εικονικά τιμολόγια εκεί στο ΥΠ.ΟΙΚ , βλέποντας και κάνοντας θα το πάει ο γιαλαντζί Κεφαλονίτης

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ greekpoliticalreview 13/10/2009 14:41:23

        Ο αδερφος του ομως ειναι παιχνιδιαρης !!

        ΠΠ

        • greekpoliticalreview avatar
          greekpoliticalreview @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 14:52:15

          Καλά αυτός είναι εντελώς γκα-γκα δεν μετράει.

          Ο άλλος όμως είναι διάολος..

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ nasos 13/10/2009 14:30:04

      Ο Κουρής έχει ήδη καεί προ πολλού (οικονομικές ατασθαλίες, χρωστάει στη Μιχαλού), τον έχουν στο χέρι.
      Η Siemens έχει όντως ράμματα, αλλά για τη γούνα πολλών, πάρα πολλών. Θα έχει προσεχώς και αγωγούς μεταφοράς ρεύματος από τη Σαχάρα. Ποιός τρελός "διαπλεκόμενος" θα κάψει εκ των προτέρων τα χαρτιά του, που θα είναι χρήσιμα στο μέλλον; Αυτή η ιστορία δεν έχει αρχή και τέλος. Καπιταλισμό δεν θέλουμε άλλωστε;
      Ο Χριστοφοράκος τι γίνεται άραγε; Τουμπεκί ψιλό με μαιντανό γαρνιτούρα;

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Sic transit gloria mundi 13/10/2009 14:45:23

        Καμμένος ο Κουρής ? Χμμ , με τις επενδύσεις που κάνει δεν μου φαίνεται για καμμένος.

        Ο Κουρής ανέκαθεν ήταν ο Joker της εκκάστοτε κυβέρνησης και αν δεν τον καθαρίσουν με τα εικονικά σημαίνει ότι τον αφήνουν στο ψυγείο για όταν θα χρειαστεί.

        Η Siemens από την άλλη όντως ξέρει πολλά για πολλούς αλλά τα ίδια που ξέρει η Siemens τα ξέρουν και οι της Debevoise οπότε "γνώση που διαρρέει παύει να είναι ισχυρή"

        Θα δούμε φίλε, είναι νωρίς ακόμα για να δούμε ποιός θα στρατευτεί με ποιόν.

  7. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 13/10/2009 14:33:53

    Πάντως μεταξύ μας πέραν των Μπόμπολα,Περιστέρη και από πέρυσι και Μαρούλης (ΑΕΓΕΚ/Ιόνιος) δυνατότητα χαμηλού κόστους μεγάλα project δεν μπορεί κανένας να προσφέρει.

    Είναι μια προσφορά 20 χρόνων κυβερνήσεων...

  8. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 13/10/2009 14:35:22

    Χώρια που η ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η πεθερά.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Καθρέφτης 13/10/2009 14:45:48

      lol!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ greekpoliticalreview 13/10/2009 14:49:31

        Εγω εζησαν ολοι οι γαμπροι και οι νυφες του Μητσοτακη της Μαρικας και της Θοδωρας. Σωστος ο Καθρεφτης.

        Απ αυτους πρεπει να παρουμε συνεντευξη. 3χLOL

        ΠΠ

  9. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 13/10/2009 15:25:28

    Αγαπητοί συν-σχολιαστές.
    Ο κ. Παπανδρέου θα μας εκπλήξει.
    Είναι φύσει ευγενής και έχει άλλη νοοτροπία από αυτή που έχουμε συνηθίσει για τους πολιτικούς.
    Θα κόψει κ..ους και έξοδα.
    Θα επιφέρει τομές σε θέματα που λιμνάζουν 35 χρόνια τώρα.
    Θα συγκρουστεί, ασχέτως επιτυχίας, και με συντεχνίες και με διαπλεκόμενα.
    Θα δούμε σίγουρα αρκετά ευτράπελα από τους πάλαι ποτέ πρασινοφρουρούς.
    Θα δούμε όμως και άμεση αντίδραση από τον κ. Παπανδρέου εάν δεν χάσει όπως κάνει μέχρι τώρα την επαφή του με την κοινωνία και το διαδίκτυο.
    Το να συγκρουστεί με τους νταβατζήδες δεν είναι δύσκολο.
    Φέρνει 3-4 μεγάλες εταιρείες από έξω, φτιάχνει και τους διαγωνισμούς σε πρότυπα που δεν μπορούν να ακολουθήσουν οι εγχώριοι, και τους τρίζει τα δόντια.
    Άλλωστε η προεκλογική δήλωση για αρχι-τέκτονες από έξω δεν είναι τυχαία.
    Και να δείτε μετά αν μαζεύονται και αν συμβιβάζονται.
    Απλοϊκό λίγο στην διατύπωση αλλά προσθέστε και το αλατοπίπερο που μου λείπει.
    Τις συντεχνίες μπορεί να τις τσακίσει εάν τις εκθέσει στην κοινωνία, έτσι απλά
    Θα καταφέρει κοντολογίς να πάρει μαζί του το 80% του λαού και των ψηφοφόρων.
    Όλα τα παραπάνω θα τα κάνει διότι τα πιστεύει, και όχι διότι του τα έχει πει απαραίτητα κάποιος άλλος.

    Εδώ τελειώνει το όνειρο και αρχίζει ο εφιάλτης.
    Έχοντας κερδίσει τις καρδιές του κόσμου, προχωράει και στα σημαντικά.
    Εθνικά θέματα και κοινωνική συνοχή της Χώρας.
    Οδηγός του ο διεθνισμός.
    Τα έχετε πει όλα εδώ μέσα, να μην τα επαναλάβω και ανατριχιάσουμε πάλι.
    No nations no borders, nor natives.
    All we need is love.
    Και τα ανωτέρω πάλι θα τα κάνει διότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ τα πιστεύει, περισσότερο από όσο του τα επιβάλλουν οι σκατόψυχοι.
    Όπως βλέπετε δεν τον κατηγορώ ούτε για σοράκι ούτε για αμερικανάκι και αυτό ίσως είναι το χειρότερο.
    Διότι εάν είναι, αυτό το έχουμε προβλέψει, εάν όμως δεν είναι και απλά υποστηρίζεται τι γίνεται;

    Το ερώτημα λοιπόν είναι ποια φωνή αντίδρασης μπορεί να υπάρξει για τα σημαντικά;
    Κατ΄ αρχάς μία υπεύθυνη Αξιωματική Αντιπολίτευση.
    Ας το έχουν στο νου τους σαν βασική παράμετρο οι όποιοι εκλογείς της ΝΔ όταν θα επιλέγουν Δημοκρατικά τον «επόμενο» αρχηγό τους.
    Κατά δεύτερον οι πραγματικά ελεύθερες και ανεξάρτητες φωνές του διαδικτύου.
    Ιδού πεδίον αντίστασης λαμπρόν.
    Εάν καταφέρουμε να περιορίσουμε τους άκαρπους και άτσαλους μικροδιαξιφισμούς μας, προς όφελος της επαγρύπνησης και αποφασιστικής διοχέτευσης της ενέργειας και της σκέψης μας στα σημαντικά, μπορεί και να βοηθήσουμε τις υγιείς πολιτικές δυνάμεις του τόπου να αναδειχθούν την ώρα που πρέπει.

    Εύχομαι να δούμε έστω και ένα μέρος του ονείρου και να μην ξυπνήσουμε κάποια μέρα ιδρωμένοι.
    Όποιος προσδοκά στα όνειρα να ξέρει ότι ο ύπνος περιέχει και εφιάλτες.
    Το τι από τα δύο θα δει εξαρτάται από τις, μέχρι την στιγμή του ύπνου, επιλογές του.
    Οπότε εάν δεν είναι σίγουρος, τουλάχιστον ας μείνει άγρυπνος

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ο νοών...νοείτω 13/10/2009 15:40:35

      Σε αυτη τη φαση μονο ο Καρατζαφερης μπορει να τον ζορισει στα σημαντικα οπως λες. ΘΑ συμφωνησω μαζι σου στο 50% του αρθρου σου.

      Η εισαγωγη μενει να αποδειχθει και προσωπικ αμφισβητω ΓΑΠΠ μαχητη της διαπλοκης και των ντοπιων συμφεροντων. Παλι θα χαιδεψει τ αυτια μας και στην ουσια δε θ αλλαξει τπτ. Θα μας πουλησουν κατι εφοσον το "αγορασουν οι ιδιοι".

      ΠΠ

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 15:58:37

        @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ,
        Η εισαγωγή είναι μέρος της ουτοπίας του ονείρου.
        Την χρησιμοποιώ περισσότερο διότι υπάρχουν πολλοί που απελπισμένα το αποζητούν και λιγότερο επειδή το αναμένω.
        Στην ουσία όμως, το όλον του σχολίου σκιαγραφεί την εκτίμησή μου για το τι πιστεύει και όχι για το τι μπορεί ή το τι θα κάνει εντέλει.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ο νοών...νοείτω 13/10/2009 16:11:35

          κ εγω με επιθετο Παπανδρεου και μουστακι θα ελεγα χειροτερα !! δε θα με πιανατε ουτε με λασσο. μεχρι και το καναβεραλ θα εφερνα στα Ιμια.

          Δεν ξεχνω ποτε τα γονιδια που μεταφερει καθως και αυτα της Θοδωρας και του ΚΚ. Ειναι σαν να πιστευω οτι τα παιδια του πχ Λιακοπουλου εαν μεγαλωσουν στη Σουδια κ ερθουν να με κυβερησουν θα ξεχασουν τους Νεφελιμ. Δεν παιζει.. ( δεν εχω τπτ με το συμπαθη Λιακοπουλο )

          ΠΠ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ο νοών...νοείτω 13/10/2009 15:54:32

      Θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου σε ορισμένα που αφορούν τη διαφάνεια και την αξιοκρατία, με κάποιες επιφυλάξεις βεβαίως, αν δεν διέκρινα και αυταρχικότητα πίσω από την ευγένειά του.

      Το ουσιαστικότερο από αυτά που λες είναι ότι πολλά από αυτά τα πιστεύει. Του είναι βίωμα. Όποιος έχει σπουδάσει, εργαστεί, ζήσει εξωτερικό αντιλαμβάνεται πολύ καλά τι εννοώ.
      Εξ ου είναι ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑΝ ΑΥΤΟΥ.

      Αυτό είναι και ο εφιάλτης.
      Πιστεύει ακράδαντα ότι μπορεί να μεταφέρει εδώ ισοπεδωτικά τη νοοτροπία μιας μεγάλης από όλες τις απόψεις ηπείρου (σε έκταση, σε πληθυσμό, σε πλουτοπαραγωγικούς πόρους, σε στρατιωτική ισχύ).

      Διαφωνώ απολύτως με την αέναη μετάκληση εδώ ξένων εταιρειών.
      Μέχρι τώρα η Ελλάδα τι είναι;
      ΜΙΑ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΞΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
      Δεν έχουμε φθάσει ως εδώ και μη παρέκει με αυτό;

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ αλλενάκι 13/10/2009 16:09:48

        @αλλενάκι,
        Το τι θα χρησιμοποιήσει σαν μέσο αντιμετώπισης και ως αντίμετρα, δεν σημαίνει ότι με βρίσκει σύμφωνο.
        Ο Ισπανός όμως αρχιτέκτονας τριγυρίζει εδώ τις τελευταίες ημέρες.
        Αυτό είναι το στίγμα του.
        Άλλο εκτίμηση και άλλο υιοθέτηση.
        Οι φωνές δεν καλούνται να λάβουν μέρος σε επιλεκτικά θέματα.
        Η ευαισθησία σου στο συγκεκριμένο με βρίσκει σύμφωνο και το ξέρεις.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ ο νοών...νοείτω 13/10/2009 16:37:37

          Και βέβαια @Νοών...Νοείτω δεν μπορείς από τη μία να συμμετέχεις ευγενώς στο ΝΑΤΟ στην ΕΕ και σε άλλες παρόμοιες δομες και συναινείς όταν πρόκειται να βομβαρδιστούν ξένες χώρες και να αλλάξουν ξένα σύνορα και από την άλλη να το παίζεις διεθνιστής εκ του ασφαλούς μόνο για τη χώρα σου, ε;

        • ο νοών...νοείτω avatar
          ο νοών...νοείτω @ ο νοών...νοείτω 13/10/2009 16:43:58

          Προφανώς απευθύνεσαι στον κ. Παπανδρέου και στον επιλεκτικό του διεθνισμό.
          Αλλά να ξέρεις ότι, πρώτα ξεκαθαρίζεις με τους ενοχλητικούς, και μετά εφαρμόζεις στους υποτακτικούς.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ ο νοών...νοείτω 13/10/2009 16:52:10

          Τώρα συνεννοηθήκαμε. Εύγε!

    • Δωδωναίος avatar
      Δωδωναίος @ ο νοών...νοείτω 13/10/2009 16:07:48

      Η κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου θα κριθεί από το έργο της μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα.
      Η όποια εκ των προτέρων αντιπαράθεση (καλοπροαίρετη ή εμπαθής), δεν είναι μια καλή υπηρεσία στην κοινωνία.
      Σήμερα περίπου το 80% των Ελλήνων πολιτών, στηρίζει την κυβέρνηση και τις εύχεται τα καλύτερα..
      Αυτό είναι μια περίοδος χάριτος που δίνει ο απλός πολίτης του μόχθου και της καθημερινής αγωνίας και που την δικαιούται τουλάχιστον στην αρχή…. η κάθε κυβέρνηση….

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ο νοών...νοείτω 13/10/2009 22:40:11

      Φίλε μου στο έχω ξανά γράψει.
      Ο ΓΑΠ θα αποτύχει όπως και όλοι οι προηγούμενοι.
      Απλά γιατί δεν θα έχει διαύλους επικοινωνίας.Στα γραφεία των Υπουργών ότι θέλουν οι "συντεχνίες" φτάνει.
      Αύριο κλείνει μια εβδομάδα κυβέρνηση.
      Δεν έχει γίνει τίποτα και δεν μιλάω για τις φωτογραφίες και τα πλάνα της τηλεόρασης.
      πχ
      Μαζεύει αιτήσεις για ΓΓ. Σωστός
      Κριτήρια; ή ο κ Πάγκαλος και ο κ Ραγκούσης θα ελέγξουν μερικές χιλιάδες αιτήσεις για 88 θέσεις; Γίνονται όλα αντικειμενικά και σωστά (γελοίο αφού η θέση είναι πολιτική και γίνονται χωρίς σχεδιασμό αλλά εγώ μαζί σου είναι μια αρχή έστω και πρόχειρη)
      Θα έρθει ο νέος. Με ποιον θα μιλήσει;
      Δεν έχουν βγει ακόμα ούτε οι εξουσιοδοτικές τι έχει ποιος.Φυσικό αφού τώρα επιλέγει ΓΓ. Φαύλος αέναος κύκλος.
      Τελειώνει σε μια εβδομάδα. Θα προχωρήσει σε κρίσεις και αξιολογήσεις. Άλλος ένας μήνας χαμένος.
      Μέχρι να στελεχωθεί και να λειτουργήσει το μαγαζί και δεν μιλώ για το κράτος ως σύνολο μιλάω για το κάθε Υπουργείο, εποπτευόμενο φορέα, κλπ θα έχει περάσει ένας μήνας. Πότε θα κάνει προϋπολογισμό για την επόμενη χρονιά σε τοπικό επίπεδο και όχι εθνικό;
      Θα διατηρήσει τους ίδιους; Θα τους αλλάξει; Θα καταρτίσουν οι άσχετοι προϋπολογισμό και το Πάσχα θα ψάχνει ο κάθε Υπουργός να δει τι φταίει...
      Δεν έχουν προχωρήσει καν σε απογραφή σε τοπικό επίπεδο. Πως θα σχεδιάσει και θα λειτουργήσει ο άριστος και όχι ο αρεστός;
      Έκανε συνενώσεις Υπουργείων. Σωστά, αλλά πρόχειρα.
      Θα συνενώσει λειτουργίες για να συμπιέσει ανελαστικές δαπάνες; Βγες στην αγορά και ρώτα πόσο χρόνο χρειάζεται η συνένωση πχ μηχανογραφικών συστημάτων. πχ μισθοδοσία ποιος θα βγάζει από τα δύο ή τρία Υπουργεία αφού παρά τις παπαριές που ακούγονται δεν υπάρχει ενιαίο μισθολόγιο. Διοικητικές λειτουργίες; Οικονομικές; Προγραμματισμός; Δεν ξέρω που εργάζεσαι αλλά φαντάσου να δουλεύεις σε ένα μαγαζί και να παίρνουμε και οι δύο τον ίδιο μισθό αλλά εσύ μερικά χιλιάρικα σε επίδομα. Το τίναξες στον αέρα το κτίσιμο και την λειτουργία των εργασιακών σχέσεων...
      Δεν θα ενοποιήσει λειτουργίες και δεν θα συμπιέσει κόστη; Τότε έκανε συνενώσεις για το θεαθήναι....

      -Ξέρει που θέλει να πάει
      -Δεν διαφαίνεται πως θα πάει
      -Καληνύχτα

      Μακάρι να διαψευσθώ αλλά σου λέω ότι βλέπω μέχρι τώρα...

      • Δωδωναίος avatar
        Δωδωναίος @ Ο Ιθαγενής 14/10/2009 08:21:56

        Φίλτατε Ιθαγενή,
        Σωστά, καλόπιστα και εμπεριστατωμένα αυτά που αναλύεις στο σχόλιο σου..
        Τα δέχομαι όλα όπως τα σχολιάζεις και δεν έχω αντίρρηση .
        Σαν απλός πολίτης άσχετος με τα επιδόματα και τα διάφορα…..αλλά προσοδοφόρα του (κατά τα άλλα παραγωγικότατου) Δημοσίου, θα κρίνω τον Πρωθυπουργό Παπανδρέου από το έργο του και ασφαλώς σε εύλογο χρονικό διάστημα.περιόδου χάριτος
        Το ψωμάκι μου το βγάζω «ιδρωμένο» σαυτό που λέμε "βιοπάλη" (τουτέστιν ο «κατά συνθήκην» σκληρός ιδιωτικός τομέας)
        Δεν είμαι "δεδομένος" και εξαρτώμενος από κανέναν. Στο «γενικό καλό» προσβλέπω και μόνο σε αυτό.
        Και αν ο «νέος» τα κάνει μπάχαλο "σαν τον «καταλληλότερο» απερχόμενο στο τέλος της «περιόδου χάριτος» δηλαδή , θα του πω:
        "Γιώργη ας πρόσεχες...και αν δεν τα κατάφερνες ας μη αναλάμβανες.."

  10. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 13/10/2009 18:12:25

    Τα παιδιά του Λιακόπουλου - Νεφελίμ; Χαχα. Μην του βάζετε ιδέες. Δεν αποκλείεται, ωστόσο, άμα αρχίσουν να πέφτουν οι πωλήσεις. Εδώ μας κυβέρνησαν τα παιδιά και τα ανίψια τόσων και τόσων, αυτό θα μας πειράξει; Τα έχουμε τα αντισώματα.

  11. αρης avatar
    αρης 13/10/2009 18:55:31

    ΠΑΣΚΕ ΕΛΠΕ

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    13/10/09

    Οι Εθνικές Εκλογές της 4ης Οκτώβρη ανέδειξαν νέα Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ. Η οποία θα πρέπει μετά την λαϊκή εντολή να αντιμετωπίσει φαινόμενα όπως αυτά που παρατηρούνται στα ΕΛΠΕ και αναφέρονται στο σημερινό Δελτίο Τύπου.
    Οι νοσηρές καταστάσεις, η σήψη και η παρακμή της Διοίκησης των ΕΛΠΕ συνεχίζονται.
    Οι κύριοι αυτοί που δυστυχώς μέχρι σήμερα μόνο αναστάτωση και αγανάκτηση έχουν δημιουργήσει στα ΕΛΠΕ μέσα από τις συνεχείς αμφιλεγόμενες διοικητικές δήθεν αναδιαρθρώσεις, προχωρούν ή επιθυμούν να προχωρήσουν σε διοικητικές πράξεις, αγνοώντας το γεγονός ότι στερούνται της εμπιστοσύνης από τη νέα πολιτική ηγεσία.
    1. Μετεγκατάσταση Νέου Διοικητηρίου στο Μαρούσι.
    Η Μετεγκατάσταση του Διοικητηρίου, με την περίφημη μίσθωση με την χρεωκοπημένη εταιρεία «ΕΚΤΑΣΙΣ» και το μηνιαίο μίσθωμα των 300.000 €, μόνο επιβάρυνση έχει δημιουργήσει στα ΕΛ.ΠΕ.
    Οι υπεύθυνοι υπηρεσιακοί παράγοντες της Μετεγκατάστασης κ.κ. ΣΙΑΜΙΣΙΗΣ, ΚΑΡΑΛΗΣ, θα απολογηθούν για τα υπέρογκα ποσά που έχουν κοστίσει μέχρι σήμερα οι τροποποιήσεις στο Κτίριο;
    Πώς ο Γεν. Δ/ντής Ανθρωπίνου Δυναμικού Ομίλου κ. Καραλής ζητά την μετακίνηση συναδέλφων από το Μαρούσι (πρώην ΔΕΠ-ΕΚΥ) στον Ασπρόπυργο και δίνει εντολές για μετακινήσεις από τις ΒΕΑ στο Ν. Διοικητήριο;
    Ακόμα και ο παραιτηθείς Δ/ντής Πιστωτικού Ελέγχου κ. Σταύρου ενημερώνει συναδέλφους μας ότι θα μετακινηθούν στο Ν. Διοικητήριο στο Μαρούσι. Υπάρχουν κρυφά οργανογράμματα;
    Κύριε Δ/ντα Σύμβουλε, πότε θα συζητηθούν ποιες Δ/νσεις, Τμήματα και πόσοι εργαζόμενοι ΕΛΠΕ θα πάνε στο Μαρούσι; Τι θεωρείτε τους συναδέλφους μας; Η Μετεγκατάσταση δεν θα γίνει αν δεν συμφωνηθούν από κοινού οι αναγκαίες ρυθμίσεις επί των εργασιακών.
    2. Προκήρυξη για την θέση Προϊσταμένων στο Τμήμα Μετοχολογίου.
    Η πρόσφατη προκήρυξη (09/10/09) για την παραπάνω θέση δείχνει ότι δεν έχετε αντιληφθεί ότι δεν μπορείτε πλέον να προβαίνετε σε τέτοιες ενέργειες.
    Εξάλλου το γεγονός ότι αποκλείετε στους πτυχιούχους ΤΕΙ να συμμετάσχουν στην προκήρυξη προσβάλλει το σύνολο των εργαζομένων.
    Κύριοι της Διοίκησης είστε εκτεθειμένοι και ηθικά βαριά λαβωμένοι και τούτο διότι πώς να εξηγηθεί ότι ο «ημέτερος» κ. Σπυρόπουλος ως απόφοιτος ΚΑΤΕΕ (;) εκτελεί χρέη Δ/ντή και οι πτυχιούχοι ΤΕΙ αποκλείονται από την παραπάνω προκήρυξη;
    3. Οι παρατυπίες της διαδικασίας προσλήψεων ΧΛΝ1 (Χειριστών Λειτουργίας Νότου μέχρι της ηλικίας των 26 ετών), οι προσλήψεις 20 υποψηφίων ηλικίας 27 ετών, ο αποκλεισμός των ΧΛΝ2 (ηλικίας μέχρι 35 ετών) έγιναν για να προσληφθεί τελικά ο ανιψιός του Αν. Γεν. Δ/ντή Νότου κ. Ρούτση;
    4. Τέλος πότε θα απαντήσετε κ. Πρόεδρε των ΕΛΠΕ πόσες προσλήψεις έχουν γίνει στην Διεθνή Συμβουλευτική ΕΛΠΕ ΑΕ; Σας έχει τεθεί εδώ και 4 μήνες από τον εκπρόσωπο των εργαζομένων στο Δ.Σ. ΕΛΠΕ συν. Α. Αθανασόπουλο, αλλά απαξιείτε μέχρι σήμερα να δώσετε απάντηση.
    Είναι δυνατόν να προσλαμβάνει η Διεθνής Συμβουλευτική ΕΛΠΕ Α.Ε. η οποία δεν έχει προϋπολογισμό και να υπογράφουν οι νεοπροσληφθέντες συμβάσεις με τα ΕΛΠΕ των 80.000 και 100.000 € και να συμμετάσχουν στο Ιατροφαρμακευτικό πρόγραμμα της Εθνικής Ασφαλιστικής; Η Δ/νουσα Σύμβουλος αυτής της θυγατρικής εταιρείας κ. Σ. Ψυλλάκη γνωρίζει ότι αυτό αποτελεί διοικητική πράξη που ζημιώνει τα ΕΛΠΕ και συνιστά θέμα για τους νομικούς;
    Ο Πρόεδρος της Διεθνούς Συμβουλευτικής ΕΛΠΕ Α.Ε., ο γνωστός κ. Α. Σιάμισιης, γνωρίζει τις διαδικασίες και τις συνέπειες των ενεργειών αυτών

    Η πολιτική σας είναι βασισμένη σε σαθρό τοπίο, αγνοώντας όλους τους κανόνες ηθικής και δικαίου. Η μόνη έντιμη πράξη που σας έχει απομείνει είναι να υποβάλλετε τις παραιτήσεις σας στην πολιτική ηγεσία. Η πολιτική των βατοπεδίων απορρίφθηκε από τον ελληνικό λαό.



    ΠΑΣΚΕ ΕΛΠΕ

  12. parsifal avatar
    parsifal 13/10/2009 23:05:31

    Νταβατζήδες η οχι, την σήμερον ημέρα και εκαστος στον τομέα του Κόκκαλης, Μπόμπολας και Σια αποτελεούν μονόδρομο για μεγάλα αναπτυξιακά εργα. Ποιός δηλαδή θα κάμει την επέκταση της Αττικής Οδού, ποιός μπορεί να το κάμει ? Ο φίλος του Βλαστού ?
    Ποιός μπορεί να αναλάβει τα ηλεκτρονικά των 400 BMP-3 εκτός απο την ΙΝΤRACOM Defense ? Υποχρεωτικά η κυβέρνηση θα διαπραγματευθεί και θα δουλέψει με αυτούς, αλλοιώς το κλείνουμε και γινόμαστε εναλλακτικοί...Πίσω στα αναλογικά κέντρα του ΟΤΕ πρίν το 90, πίσω στον καρόδρομο Σταυρός - Μαρκόπουλο κ.α.

  13. zntoup avatar
    zntoup 14/10/2009 10:17:53

    Μα είναι δυνατόν το ΠΑΣΟΚ να πάει τόσο εύκολα κόντρα στους ανθρώπους που το ίδιο με τόσο κόπο ανέθρεψέ; Ρωτήστε τον Λαλιώτη πόσα ξενύχτια έριξε και πόσους κουβάδες ιδρώτα έχυσε για να γίνει εθνικός εργολάβος ο Μπόμπολας με τον Κούτρα και από δίπλα τους Λαμπράκη - Ψυχάρη (είναι κι αυτοί μπλεγμένοι στην πίττα). Ξεχνάτε πως όταν η Ελευθεροτυπία έβγαλε στην σέντρα τον Σουφλιά για το αυθαίρετό του (για να δούμε τί θα κάνει τώρα το ΠΑΣΟΚ μ' αυτό) η μόνη εφημερίδα που βγήκε με πρωτοσέλιδο να τον υπερασπιστεί ήταν το Βήμα !!!

    Κι αφού ο μέσος νεοέλληνας είναι τόσο μακάκας (θυμάστε το Λαζόπουλο) να πιστεύει τον Πρετεντέρη και την Τρέμη περισσότερο από όσα γίνονται γύρω του, είναι λογικό πως, όπως μετά τις υποκλοπές η ΝΔ και ο Σουφλιάς τα έκαναν πλακάκια (αλήθεια εκείνη η υπόθεση τι γίνεται; εκείνο το παλικάρι ο Κωρονιάς τι κάνει;) έτσι τώρα οι Πασόκοι καλά κάνουν και το σκέφτονται να τα βάλουν με το εργολαβικό - εκδοτικό κατεστημένο. Θυμηθείτε πως ο Μπόμπολας μεσω του Έθνους άνοιξε το σκάνδαλο Κοσκωτά που έρριξε τον Ανδρέα Παπανδρέου, όταν ένοιωσε τα συμφέροντά του να απειλούνται απο την εκδοτική "Γραμμή" και την εφημερίδα "24 Ώρες" του Κοσκωτά.

    Αν δεν κοπεί ο ομφάλιος λώρος του πολιτικού χρήματος με ένα νέο εκλογικό σύστημα που δεν θα απαιτεί πολλά έξοδα από τους υποψηφίους - άρα και πρόθυμους χρηματοδότες, τίποτα δεν θα αλλάξει. Αυτό είναι το κυρίαρχο πολιτικό στοίχημα του Γ. Παπανδρέου για να μην βουλιάξει όπως ο Σημίτης. Όσο για την ΝΔ ... χαβαλέ ασκέρ ήταν κι έφυγε. Κρίμα γιατί πολύς κόσμος πίστεψε ειλικρινά τον Καραμανλή εκείνο το απόγευμα στου Μπαϊρακτάρη.