26/10/2010 16:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το υπουργικό Συμβούλιο της Τουρκίας συζητά τα ελληνικά χωρικά ύδατα

Το τουρκικό υπουργικό συμβούλιο συζήτησε θέματα που αφορούν την υφαλοκρηπίδα του Αιγαίου, τον διεθνή εναέριο χώρο και την έκταση των χωρικών υδάτων στο Αιγαίο, μεταδίδει το τηλεοπτικό δίκτυο Kanal D.

    Σύμφωνα με τον ανταπoκριτή του δικτύου, από την Άγκυρα, το υπουργικό συμβούλιο συζήτησε σενάρια για την επέκταση των ελληνικών χωρικών υδάτων σε μερικές περιοχές στα 7 μίλια και σε μερικές 8 μίλια. 

    Η συζήτηση διήρκεσε 4,5 ώρες και έγινε στο πλαίσιο της ανασκόπησης της επίσκεψης του Τούρκου πρωθυπουργού Ταγίπ Ερντογάν στην Αθήνα.

    Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Τζεμίλ Τσιτσέκ απέφυγε να διαψεύσει τις πληροφορίες αυτές, λέγοντας ότι «ανακοινώσεις σε τέτοια ζητήματα κάνει το υπουργείο Εξωτερικών όταν θεωρείται σκόπιμο. Απ΄ όσο γνωρίζω δεν υπήρξε τέτοια ανακοίνωση».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 26/10/2010 18:38:19

    Ε έτσι είναι τα κατάφερε ο ΓΑΠ να μας κάνει και με την βούλα γιουσουφάκια.

  2. A.M. avatar
    A.M. 26/10/2010 18:52:23

    Μας κάνουν και χάρη τα μεμέτια και σείς διαμαρτύρεστε;!!

    12 ναυτικά μίλια είναι τα χωρικά μας ύδατα γείτονες!
    12! ούτε 7 ούτε 8 ούτε 11,9. Είναι 12 στρόγγυλο!
    Και τα νησιά μας έχουν υφαλοκρηπίδα. Σημειώστε το κι αυτό!

    ΓΑΠ μας άκουσες;
    12!
    Και δεν σου δίνουμε κανένα δικαίωμα να παραχωρήσεις ούτε ένα μέτρο στους τούρκους.
    Τόπιασες;

  3. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 26/10/2010 18:55:45

    είδηση που μετέδωσε το τουρκικό κανάλι για λόγους εσωτερικής κατανάλωσης.......

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ δαιμονάκι 26/10/2010 19:21:48

      Ναι οκ έτσι θα ήθελες...

      BRAVO GIORGOS

  4. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 26/10/2010 19:00:35

    Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη (ΑΟΖ) έχουν όλα τα κατοικίσημα νησιά βάση του Δικαίου της Θάλασσας.....το πρόβλημα για την Τουρκία ότι η ΑΟΖ του Καστελόρριζου την αποκόπτει από την Ανατολική Μεσόγειο(διότι η ΑΟΖ του Καστελόρριζου εφάπτεπαι με την ΑΟΖ της Κυπριακής Δημοκρατίας).....δηλαδή η Τουρκία δεν θα έχει πρόσβαση στα πλούσια κοιτάσματα της Ανατολικής Μεσογείου, και προσπαθεί εκβιαστικά με απειλές να αποτρέψει την Κυπριακή Δημοκρατία από την εκμετάλλευση της δικής της ΑΟΖ........

    Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος που η Τουρκία διεκδικεί και δεν αναγνωρίζει την ελληνική κυριαρχία σε μικρά κατοικήσιμα νησάκια όπως το Αγαθονήσι.

  5. A.M. avatar
    A.M. 26/10/2010 20:50:23

    @δαιμονάκι
    Το θέμα για εμάς τους Έλληνες δεν είναι το τι κάνει και τι επιδιώκει η Τουρκία ούτε το γιατί το κάνει.

    Το θέμα είναι αν εμείς προστατεύουμε τα κυριαρχικά μας δικαιώματα ή όχι.

    Το ότι η ΑΟΖ του Καστελόρριζου εμποδίζει την Τουρκία στο να έχει πρόσβαση στα κοιτάσματα της Ανατολικής Μεσογείου ποσώς μας ενδιαφέρει.
    Ας μην έχει!
    Ποιός λέει ότι η Τουρκία πρέπει να έχει πρόσβαση σε όλα τα κοιτάσματα της Μεσογείου;
    Το ορίζει κάποιος ότι αυτό είναι σώνει και καλά δικαίωμα της Τουρκίας;

    Και όσο για το αν αναγνωρίζει ή όχι μικρά νησάκια η Τουρκία και αυτό είναι επίσης δικό της πρόβλημα όχι της Ελλάδας.

  6. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 26/10/2010 21:40:47

    @ A.M.....ασφαλώς οι επιδιώξεις της Τουρκίας είναι "δορυφοροποίηση" της Ελλάδας και διχοτόμηση του Αιγαίου.....και συμφωνώ μαζί σου ότι η Ελλάδα πρέπει να προστατεύει τα κυριαρχικά της δικαιώματα και τους πολίτες της.......στα σχόλιό μου απλώς ανέδειξα μια βασική αιτία αμφισβήτησης της ελληνικής κυριαρχίας από την Τουρκία.....

  7. lazaros avatar
    lazaros 27/10/2010 00:37:32

    εχει γουστο να κανει ο γαπ τετοια συμφωνια! θα πηδηχτω απ το παραθυρο!!

  8. costas avatar
    costas 27/10/2010 09:02:41

    επειδει οπου σταθει και οπου βρεθει πεταει για ξεκαρφωμα την λεξη ¨πατριδα" δεν το εχεις ικανο να το κανει; τον λαοπλανο.....