18/02/2010 22:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το υπουργείο παιδείας φιμώνει τους φοιτητές!

Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα στην εφημερίδα «ΤΑ ΝΕΑ» το υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων ετοιμάζεται να ψαλιδίσει την συμμετοχή των φοιτητών στις εκλογές των οργάνων διοίκησης των ΑΕΙ και ΤΕΙ. Έτσι με το πρόσχημα της μειωμένης συμμετοχής που μπορεί να υπάρχει από τους φοιτητές θα περιορίζει και την βαρύτητα των ψήφων τους. Αν για παράδειγμα σε μία σχολή φοιτούν 2000 φοιτητές και προσέλθουν να ψηφίσουν οι 1000, αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να μειώνεται στο μισό και η βαρύτητα στην ψήφο του καθενός.

Πρόκειται για πρωτόγνωρα τεχνάσματα που δεν συμβαίνουν σε καμιά χώρα στον κόσμο σε οποιαδήποτε εκλογική διαδικασία. Αν θέλει η κυβέρνηση, να εφαρμόσει αυτό το ανήκουστο μοντέλο ψηφοφορίας και στις δημοτικές και στις εθνικές εκλογές και δεν θα εκλεγεί δήμαρχος σε κανένα δήμο. Η αποχή από οποιαδήποτε εκλογική αναμέτρηση ουδέποτε μείωνε την βαρύτητα της ψήφου αυτών που ψήφιζαν. Ούτε η ίδια η κυβέρνηση θα είχε εκλεγεί αν υπολογιζόταν το ποσοστό της αποχής στις εθνικές εκλογές πριν από πέντε  μήνες. Σε κάθε δημοκρατία τα αποτελέσματα των εκλογικών διαδικασιών προκύπτουν από αυτούς που προσέρχονται στις κάλπες, όσοι και να είναι αυτοί!

Ας σταματήσει λοιπόν το υπουργείο αυτά τα κόλπα στις πλάτες του φοιτητικού κινήματος γιατί θα το βρει απέναντί του! Και αν πιστεύει η υπουργός κ. Διαμαντοπούλου ότι οι φοιτητές που θα προσέλθουν μαζικά στις κάλπες να ψηφίσουν είναι οι διεφθαρμένοι, ενώ τα μέλη ΔΕΠ είναι η αμόλυντη φωνή του Πανεπιστημίου ας έλθει μια βόλτα από τα αμφιθέατρα να μας το πει!

Το φοιτητικό κίνημα δεν θα αφήσει κανένα να το φιμώσει!

Νέος Φοιτητής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 18/02/2010 22:49:52

    πολύ σωστό το μέτρο. Μόνο έτσι θα βλέπουν οι υποψήφιοι την πλάτη σε αυτούς που την γυρίζουν.
    Πρέπει όμως να ισχύσει γενικώς, και στις εθνικές εκλογές.
    Μπας και ξεφορτωθούμε τους ελεεινούς.

  2. Φερώνυμος avatar
    Φερώνυμος 18/02/2010 22:53:45

    Διαφωνώ με τις απόψεις του σχολίου. Η αποχή θα έπρεπε να προσμετράται και έτσι θα υπήρχε κίνητρο στους πολίτες να συμμετέχουν ενεργά. Στην αρχαία Αθήνα
    η συμμετοχή στην εκκλησία του Δήμου ήταν υποχρεωτική για όλους. Στις σημερινές «αντιπροσωπευτικές δημοκρατίες» οι συμμετέχοντες μηχανισμοί αυτό
    που θέλουν είναι απλή συγκατάθεση κάθε τέσσερα χρόνια και λευκή επιταγή στο
    νομοθετικό τους έργο. Ισως έφτασε η στιγμή να ορίσουμε ξανά την έννοια της
    Δημοκρατίας: Το πολίτευμα όπου οι πολίτες νομοθετούν αυτοπροσώπως. Μόνο ένα
    τέτοιο πολιτικό σύστημα πραγματώνει το κοινό συμφέρον.
    Τελειώνοντας: Θα ήταν πολύ χρήσιμο αυτή η ρύθμιση να επεκταθεί και στις
    βουλευτικές εκλογές!

  3. δρόμος avatar
    δρόμος 18/02/2010 23:04:31

    Θα ήθελα παρακαλώ ο νέος φοιτητής να μας πληροφορήσει σε ποιές χώρες του κόσμου οι (νέοι,ειδικά) φοιτητές συμμετέχουν στην εκλογή των οργάνων διοίκησης των πανεπιστημίων.
    Επίσης, αναρωτιέμαι σε ποιές άλλες χώρες του κόσμου εφαρμόζονται τα ελληνικά συστήματα συνδιαλλαγής φοιτητικών παρατάξεων και ΔΕΠ ... και με τι κόστος για την πνευματική καταξίωση των ιδρυμάτων.

    • chalkion avatar
      chalkion @ δρόμος 19/02/2010 08:15:45

      Ακόμη και στις μετεγγραφές φοιτητών φίλε μου.

  4. giorgos26 avatar
    giorgos26 18/02/2010 23:04:58

    ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΚΟΛΠΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ!
    ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΜΑΖΙΚΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥΣ!

  5. Άφατος avatar
    Άφατος 18/02/2010 23:07:50

    Εκπλήσσομαι που δημοσίευετε τέτοια ανάρτηση. Αυτή η αστειότητα με το "φοιτητικό κίνημα" πρέπει να τελειώνει. Ένα σύνθημα είναι και τίποτα παραπάνω. Οι εν λόγω κύριοι που το παίζουν επαναστάστες το μόνο που πετυχαίνουν είναι να διαιωνίζουν την κατάσταση μπάχαλου που επικρατεί στα ελληνικά πανεπιστήμια. Τώρα θυμήθηκαν να διαμαρτυρηθούν που θα χάσουν την πρόσβαση και τα αλισβερίσια με τους καθηγητάδες;

    Οι φοιτητικές κομματοκεντρικές παρατάξεις πρέπει να καταργηθούν και η συμμετοχή στις φοιτητικές εκλογές να γίνεται μόνο με ανεξάρτητους υποψηφίους με ονοματεπώνυμο.

    • Άφατος avatar
      Άφατος @ Άφατος 18/02/2010 23:09:16

      (Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής παρεμπιπτόντως οπότε τα σάπια αλλού)

  6. neosfoititis avatar
    neosfoititis 18/02/2010 23:10:46

    symfono oti yparxoun kai foitites pou einai diaplekomenoi, ostoso tora mporoume oloi mas na pame na pshfhsoume kai na kathorisoume to apotelesma.
    ektos an pisteuei kaneis oti oi kathightes einai mh diaplekomemoi kai epomenos an metraei mono h dikh tous pshfos auto einai anotheuth dhmokratia!!
    oi kathightes na deis file mou ti zhtane gia na pshfisoun tous ypopsifious!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ neosfoititis 18/02/2010 23:22:40

      αν είσαι ο ίδιος νέος φοιτητής της ανάρτησης, πες μου ακόμη σε παρακαλώ σε ποιά χώρα σπουδάζεις και γιατί δεν χρησιμοποιείς το ελληνικό πληκτρολόγιο. Όσο για τις αιτιάσεις σου για τη δημοκρατία, άσε καλύτερα, οι συμψηφισμοί άλλα συστήματα υποστηρίζουν. Αφού όμως είσαι νέος φοιτητής, πότε πρόλαβες να έχεις τόση πληροφόρηση για τα τεκταινόμενα ?

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ neosfoititis 18/02/2010 23:27:58

      Απάντησε σε παρακαλώ στον κο. εισαγγελέα

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/02/2010 23:15:59

    Τα ....μαθηματικά του ΠΑΣΟΚ ήταν πάντα περίεργα και δημιουργικά, όπως και η λογιστική του. Φαίνεται πάντως, ότι προβλέπουν ότι οι δικοί τους δεν έχουν όρεξη να συμμετέχουν.
    Τώρα, το αν είναι σωστό οι φοιτητές να ψηφίζουν για τα όργανα διοίκησης των ΑΕΙ ΤΕΙ, αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/02/2010 23:17:11

    Χαχαχα.
    Ο ιστορικός ρόλος των σοσιαλδημοκρατών-πολιτικών απατεώνων είναι να περνάνε τα αντιλαϊκά έως φασιστικά μέτρα που δεν μπορούν να περάσουν οι συντηρητικοί.
    Αν τα 'κανε αυτά ο Καραμανλής οι συνιστώσες του κυρ-Αλέκου θα ξήλωναν τα πεζοδρόμια.

    Σοσιαλδημοκράτης υπουργός Δημοσίας Τάξης έδωσε τη διαταγή να ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΕΙ η Ρόζα Λούξεμπουργκ, μην ξεχνάμε.
    Κι ο Γκολνενσταϊν δεν θα δίσταζε ...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Προφήτης 18/02/2010 23:25:32

      Πολύ σωστά.
      Και να θυμόμαστε και λίγο την ιστορία, γιατί τώρα τελευταία έχει αρχίσει και επιστρέφει σαν φάρσα και πολύ άσχημη μάλιστα!

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Προφήτης 19/02/2010 00:46:25

      Σωστόοος Προφήτη..
      Αλλως τε η δεξιά σοσιαλδημοκρατία έχει επανειλημένα χρησιμοποιηθεί γιά την υπέρβαση και ΄επίλυση΄τών καπιταλιστικών κρίσεων πρός όφελος τών πολιτικών και οικονομικών ελίτ.
      Θυμάσαι τά εκσυγχρονιστήρια πού πανηγύριζαν για την εκλογή τού κλαριτζή τού Κλίντον στο Αμέρικα..??Γέμισε μπόμπες τον κόσμο και τά εκσυγχρονιστήρια απο ΄υποχρέωση΄χειροκροτούσαν θεωρώντας οτι έραινε την ανθρωπότητα μέ άνθη............

  9. giorgos avatar
    giorgos 18/02/2010 23:24:00

    Α ΡΕ ΠΑΣΟΚΑΡΑ!!!!
    ΑΘΑΝΑΤΟ ΚΟΜΜΑ!!
    ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΧΑΜΗΛΕΣ ΒΑΘΜΙΔΕΣ!!
    ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΚΑΘΗΓΗΤΑΔΕΣ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΚΛΕΚΤΟ ΤΟΥΣ!!!

  10. thespieys avatar
    thespieys 18/02/2010 23:36:21

    Φάκτορα θα διαφωνήσω για πρώτη φορά με μια αναρτηση του antinews. Για να το πω απλά, έχοντας συμμετασχει ενεργά σε κορυφαια φοιτητική παραταξη και ως έκπροσωπός της σε όλα ανεξαιρετως τα οργανα της σχολης και του παν/μιου, ένα εχω μονο να πω: ΕΞΩ ολες οι κομματικες παραταξεις απο τα ανωτατα εκπαιδευτικα ιδρυματα.
    Μια συμβουλή προς όλους τους πρωτοετείς, σημερινούς και πρωτοετείς: Μακρυα κ αγαπημενοι από τα "τραπεζακια" των παραταξεων, διαβασμα, διαβασμα και παλι διαβασμα. Στρεψ΄τε τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς σας σε δημιουργικές δραστηριότητες. Οι αφισοκολλησεις, οι ανουσιες συζητησεις με τα υποψηφια κομματοσκυλα, οι πορειες κι όλα τ΄άλλα δεν οδηγούν που-θε-νά. Μόνο μεσω της Παιδείας μπορεί να αλλαξει κατι σε αυτο το τόπο.

    • man8os avatar
      man8os @ thespieys 19/02/2010 00:51:39

      Kαι πως θα βγουν οι καινουριοι πολιτικοι?
      Αν δεν μπεις στην πολιτικη απο το αμφιθεατρο πως θα μπεις?

    • GK avatar
      GK @ thespieys 19/02/2010 01:18:34

      ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΡΓΟ. ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΒΓΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΝΕΟΛΑΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΕΚΑΡΑ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΣ ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟΙ.....

  11. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 18/02/2010 23:39:25

    τελικώς εφαρμόσθηκε να ψηφίζουν άμεσα οι φοιτητές για τους υποψηφίους πρυτάνεις και όχι οι φοιτητικές παρατάξεις; απίστευτο.....

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 19/02/2010 18:26:12

      Φίλε του Λαού στην συζήτηση με τον Δρόμο κάτωθεν έθιξα την αναγκαιότητα συμμετοχής των αποφοίτων στις εκλογές Πρυτάνεων. Θεωρώ εξ ορισμού αναγκαίο αυτοί που αγοράζουν το "προϊόν" να έχουν ψήφο. Το θέμα είναι πότε και πως. Το πως προφανώς το έλυσε η Γιαννάκου καταργώντας την ψήφο των φοιτητικών παρατάξεων και εισάγοντας την συμμετοχή όλων των φοιτητών. Καλό θα ήταν ένας τωρινός εξαετής φοιτητής που έζησε την αλλαγή να μας μιλούσε για τα αποτελέσματά της (είναι γνωστή σε όλους μας η συναλλαγή των υποψηφίων πρυτάνεων με τις φοιτητικές παρατάξεις και τα δούναι και λαβείν τους).
      Τώρα το Υπουργείο Παιδείας επιχειρεί να προσαρμόσει το ποσοστό συμμετοχής σε απόλυτους αριθμούς, εάν προσέλθουν 1000 θα μετρά για δέκα ψήφους π.χ., εάν προσέλθουν 500 θα μετρά για πέντε ψήφους. Ουσιαστικά επανεισάγει πλαγίως εργαλεία στις φοιτητικές παρατάξεις, ήτοι οι φοιτητές αντί να είναι στα αμφιθέατρα θα είναι στους διαδρόμους να στρατολογούν ψηφοφόρους (δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο από την Διαμαντοπούλου).
      Θεωρώ και επιμένω πως στην εκλογή των Πρυτανικών αρχών θα πρέπει να έχουν λόγο οι Απόφοιτοι των τελευταίων τριών χρόνων. Είναι αυτοί που περάσανε, είδανε, αγοράσανε και πορεύονται με την πραμάτεια που τους δώσανε στο αγώγι της ζωής πλέον. Αυτοί είναι οι πλέον κατάλληλοι να συμβάλλουν στην βελτίωση των Πανεπιστημίων. Έχουν τελειώσει τα μαθήματά τους, συνεπώς δεν έχουν ανάγκη την φοιτητική παράταξη να τους "συνδράμμει" με θέματα εξετάσεων. Είναι αυτοί που έζησαν τους καθηγητές, είδαν ποιοί πάνε στ έδρανα και δεν στέλνουν τους βοηθούς τους, είδαν ποιοί καθηγητές έχουν διοικητικές και οργανωτικές ικανότητες και έχουν Όραμα για την Σχολή τους. Μπορεί αυτό να μην εφαρμόζεται πουθενά, αλλά και η σημερινή εξαθλίωση του Ελληνικού Πανεπιστημίου πουθενά αλλού δεν συμβαίνει. Οι ενέργειες ανασυγκρότησής τους πρέπει να βγαίνουν μέσα από τις ανάγκες του συγκεκριμένου περιβάλλοντος και όχι από κειστάντις αλλοπαρμένων και αλλαχούθεν. Καταλήγοντας γιατί μακρυγόρησα, αλλά χαλάλι γιατί άξιζε η πάσα σου, μόνον εάν οι Καθηγητές γνωρίζουν πως θα κριθούν από αυτούς που αγοράσαν την τσάπα για να πάνε να σκαλίσουν το χωράφι τους, μόνον τότε θα πάψουν να πουλάνε μπακιρένιες.
      (μπορεί το καθηγητικό απόστημα να έχει βαθύτατες και τεκτονικές ρίζες στην ελληνική πραγματικότητα, αλλά όσο απαξιώνεται η εθνική μας παιδεία θα είναι και το μόνο πραγματικά χαμμένο, οι εποχές άλλαξαν, η παντοκρατορία των ανάξιων φθίνει)

  12. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 18/02/2010 23:50:16

    προσπαθώ να μεταφράσω την ανάρτηση:
    υποτίθεται πως η άμεση ψηφοφορία από τους φοιτητές για την εκλογή πρυτάνεως συμμετέχει σε ποσοστό 10%. Δηλαδή τρεις υποψήφιοι λαβόντες ο ένας 30%, ο άλλος 50% και ο άλλος 20% από τους φοιτητές. Στην αναμέτρηση τους στην τελική ψηφοφορία προσέρχονται με προίκα 3%, 5% και 2% ψήφων ανεξαρτήτως εάν ψήφισαν 100 ή 1000 φοιτητές. Και το υπουργείο θέλει να προσαρμόσει αυτά τα ποσοστά αναλόγως της φοιτητικής συμμετοχής. Αν είναι να κάνει κάτι τέτοιο είναι προτιμότερο να καταργήσει εντελώς την συμμετοχή των φοιτητών στην εκλογή πρυτάνεων και να την αντικαταστήσει με την συμμετοχή των αποφοίτων των τελευταίων δύο ετών οι οποίοι και έχουν σαφή και ολοκληρωμένη άποψη πλέον για τους υποψηφίους και δεν εξαρτώνται άμεσα πλέον από τους βαθμούς τους (χμ, πιθανόν εξαρτώνται για τα μεταπτυχιακά τους, άρα αυτό θέλει λίγο επεξεργασία ακόμη...)χ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ B.K.Σ. 18/02/2010 23:56:33

      αυτό ακριβώς είναι που εφαρμόζεται στα σοβαρότερα ιδρύματα σρον κόσμο. Ο αστερίσκος για τα μεταπτυχιακά ισχύει βέβαια, είναι όμως σχετικά εύκολο να ρυθμισθεί.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ B.K.Σ. 18/02/2010 23:59:17

      συγνώμη, είπες "αποφοίτων" ? αυτό δεν μπορεί να γίνει, των τελειοφοίτων όμως ναι.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 19/02/2010 00:11:30

      Οι στο τελευταίο έτος εν Ελλάδι χρωστάνε της παναγιάς τα μάτια από μαθήματα συνήθως.
      Δεν μπορεί να γίνει διότι έχουμε μάθει το μυαλό μας να δουλεύει με τυποποιημένα κουτάκια. Εάν ξεβολευθούν οι καθηγητές και εξαρτώνται από την ψήφο των ανέργων που βγάζουν ίσως αναγκασθούν να δουν την τριτοβάθμια εκπαίδευση εκ νέου ως λειτούργημα...

  13. c.m. avatar
    c.m. 18/02/2010 23:59:52

    αν ειναι μαγκες εκει στο υπουργειο ας αφησουν μονο τους φοιτητες να ψηφισουν και θα καταλαβουν τι μαυρο θα φανε οι εκλεκτοι τους!
    αν σκεφτουν να μας φιμωσουν και να ψηφισουν μονο οι εκλεκτοι τουσ καθηγητες εκλογες δεν θα γίνουν!!

  14. neosfoititis avatar
    neosfoititis 19/02/2010 00:11:20

    agaphte sunadelfe eimai sto 2 etos sto biologiko.
    sto biologiko exoume 58 kathightes. h pshfos ayton tha metraei parapano apo thn pshfo 1000 foithton apo tous 1300 pou eimaste sth sxolh symfona me ta mathimatika toy ypourgeiou!!!
    an auto den einai fasismos kai kathodhghsh toy apotelesmatos tote ti einai!?
    kai mhn mas pei h diamantopoulou oti oi 1000 foithtes tha einai diaplekomenoi!!
    ntroph!!!!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ neosfoititis 19/02/2010 00:18:00

      Νέε Φοιτητή όπως οι καθηγητές δεν συμμετέχουν στην εκλογή των φοιτητικών σας οργάνων διότι θα ήταν φασισμός κάτι τέτοιο, έτσι και η δικής σας συμμετοχή στην εκλογή των οργανωτικών δομών του πανεπιστημίου αγγίζει τα όρια του φασισμού. Αλλά επειδή εμείς στην Ελλάδα έχουμε μια ανωτερότητα και μια ιστορία με τον φασισμό, επιλέξαμε ως κοινωνία οι νεοσσοί να συμμετέχουν στα της Παιδείας -τρομάρα της, για να κάνουν την διαφορά -κι ας γράφουν με γκρηκλις και δεν θά ΄πρεπε να είναι καν σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

    • ΑΝΙΔΕΟΣ avatar
      ΑΝΙΔΕΟΣ @ neosfoititis 19/02/2010 04:03:55

      Να εχετε μονο μια ψηφο αυτη του εκλεγμενου σας εκπρωσοπου ετσι γηνεται ανα τον κοσμο και προκοβουν...

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ neosfoititis 19/02/2010 07:50:19

      Στο βιολογικό ελληνικά δεν σας μαθαίνουν?

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ neosfoititis 19/02/2010 10:46:57

      Eίχα γράψει και εγώ σχόλιο για τα υπέροχα φραγκοχιώτικα (greeklish) του Νέου Φοιτητή, αλλά μου το κόψανε, γιατί προφανώς ήταν πολύ δηκτικό (και όχι δεικτικό, Νέε Φοιτητή, σκοπός του ήταν να δαγκώσει και όχι να δείξει).
      Κατά τα άλλα, τα παιδάκια των κομματικών σωλήνων, των εκδρομών στην Αράχωβα, τη Μύκονο και της κατάληψης για χαβαλέ, θέλουν να φτιάξουν την Ανώτατη Εκπαίδευση...
      Απίστευτη λοβοτομή...

  15. giannis.g avatar
    giannis.g 19/02/2010 00:22:54

    ΜΠΡΑΒΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ!!
    ΜΗΠΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗΣ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ!!!

  16. GK avatar
    GK 19/02/2010 01:13:13

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΡΟ!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΠΕΙ ΦΡΕΝΟ ΣΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΟΠΑΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΡΟΘΑΛΑΜΟ ΤΗΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΑΝΕΛΙΞΗΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΠΡΥΤΑΝΕΩΝ ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΟ.... ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΛΥΠΟΥΜΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΕ Η ΝΔ, ΑΝ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΠΩΣ Η ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ ΠΡΟΔΠΑΘΗΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ

  17. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 19/02/2010 01:19:14

    Πέρσι τέτοιο καιρό σε όλα τα ΤΕΙ και ΑΕΙ γινόταν καταλήψεις.
    Σε πολλά γυμνάσια και λύκεια σε όλη τη χώρα είχε καταλήψεις και αποχές.
    Οι καθηγητές όλων των βαθμίδων κάναν απεργίες.
    Φέτος ξαφνικά όλα καλά.
    Που είναι το φοβερό και τρομερό φοιτητικό κίνημα;
    Που είναι οι ευαισθητοποιημένοι καθηγητές να απεργήσουν για το μέλλον της παιδείας;
    Τώρα ζητάτε να σας λυπηθεί το πασοκ που περσι σας εκμεταλλεύτηκε για να κάνει αντιπολίτευση.
    Μάλιστα τα χειρότερα έπονται,γιατί αν θυμάστε η ΕΕ είναι οπαδός της ιδιωτικής πανεπιστημιακής εκπαίδευσης και τώρα θα είναι δύσκολο να πούμε ξανα όχι.Αν το άρθρο 16 σας φάνηκε απαράδεκτο να σας δω τώρα τι θα λετε.
    Λουστείτε τα τώρα για να βάλεται μυαλό.

  18. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 19/02/2010 01:21:22

    Αγαπητέ Φάκτορα, πισεύω ότι ήλθε η ώρα να αποκλείεις όσους γράφουν σε Γραικοαγγλικά, ως προσβάλλοντες την γλώσσα μας. Αν κάποιος έχει αδυναμία Ελληνικού πληκτρολογίου ας εξαιρείται, ζητώντας το στον πρόλογο.
    Ως προς το θέμα, πραγματικά προξενεί απορία η απαίτηση του Νέου Φοιτητή να συμμετέχουν με καθοριστικό τρόπο οι φοιτητές στην στελέχωση και τα όργανα διοικήσεως των Ιδρυμάτων. Άλλωστε, η "κατάκτησή" τους αυτή δεν μπορεί να είναι άμοιρη ευθυνών για την στρέβλωση των σχετικών διαδικασιών και το κατάντημα των Ιδρυμάτων και των παρεχομένων σπουδών, αφού ταυτίζεται χρονικά με αυτό. Και μάλλον σε αυτό αποσκοπούσε, εξ' αρχής. Η συμμετοχή δηλαδή φοιτητών χωρίς προσωπικά κριτήρια στην ψηφοφορία εξασφάλιζε την επικράτηση κομματικών και πελατειακών κριτηρίων.
    Μόνον οι φοιτητές του τελευταίου έτους, μπορούν να έχουν επαρκώς εναργή εικόνα, για να συμμετάσχουν σοβαρά στις διοικητικές διαδικασίες, και άν. Και επειδή εξαρτήσεις υπάρχουν, ούτως ή άλλως, σε όλους, πιστεύω ότι θα ήταν μάλλον θετική η (περιορισμένη) συμμετοχή τους.

  19. Νίκος avatar
    Νίκος 19/02/2010 06:04:17

    To πρωτογνωρο ειναι οτι συμμετεχουν οι φοιτητες στην εκλογη!!! πρυτανεως. σε κανενα σοβαρο κρατος με σοβαρα πανεπιστημια δεν συμβαινει αυτο. και οσοι βιαστουν να μιλησουν περι "δημοκρατιας" αυτο δεν ειναι "δημοκραρτια" αλλα κομματικη φαυλοκρατια.

  20. Νίκος avatar
    Νίκος 19/02/2010 06:07:24

    και επιτελους να σταματησει καποτε αυτη η αναρτηση των λατινοαρκουδοελληνικων. μα να μην υπαρχει αξιοπρεπεια σε ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ;

  21. niko avatar
    niko 19/02/2010 07:52:22

    Προσωπικά συμφωνώ ότι η κατάσταση με τα κομματικά-προσωπικά παιχνιδάκια στο Πανεπιστήμιο πρέπει να τελειώνει. Φυσικά μαζί θα πρέπει να τελειώνει και η παντοδυναμία των πρυτάνεων και τα παιχνιδάκια των πρωτοβάθμιων σε βάρος των υπολοίπων ΔΕΠ. Όπως και οι εκβιασμοί διδασκόντων προς τους φοιτητές ή συμπεριφορές τύπου "δεν περνάει πάνω από 10%".
    όμως ναι να μειωθεί ή και να καταργηθεί η συμμετοχή των φοιτητών. Όμως στάθμιση της ψήφου (όσο υπάρχει) με βάση τη συμμετοχή -να με συμπαθάτε- απλώς δεν υπάρχει. Δεν είναι δυνατόν να μην ξέρεις ΠΟΣΟ μετράει η ψήφος σου! Απλώς είναι ένα ακόμα παιχνιδάκι του ΠΑΣΟΚ για να ανακατέψει την τράπουλα.

  22. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 19/02/2010 08:14:47

    Μηπως η εικονα των πανεπιστημιων κατοπτριζει αυτη της κοινωνιας μας και του δημοσιου ?
    Ο καθενας να κανει τη δουλεια του
    Οι φοιτητες να ασχολουνται με τα μαθηματα τους και οχι με τα πολιτικα.
    Οπως και οι καθηγητες ......

  23. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/02/2010 09:05:57

    Αν και με βρίσκει μάλλον σύμφωνο η κλιμάκωση του συντελεστή στάθμισης ανάλογα με τη συμμετοχή -και επομένως διαφωνώ με την ουσία του άρθρου του "Νέου Φοιτητή"-, διαφωνώ εντούτοις με διάφορες γνώμες που εκφράζουν "έκπληξη" για τη δημοσίευση του άρθρου στο antinews και επομένως "παραινούν" να μη δημοσιεύονται τέτοια άρθρα. Μήπως τελικά αυτές οι "παραινέσεις" θα ήταν η πραγματική φίμωση, οπότε οι εκφραστές τους καλά θα έκαναν να τις σκεφτούν διπλά; Από αυτή την άποψη και μόνο, πολύ καλά έκανε ο Φάκτορας και δημοσίευσε το άρθρο.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Αυριανιστής 19/02/2010 11:36:21

      Πάντως, ήταν από τα ατυχέστερα δημοσιευματα του Antinews, κατά τη γνώμη πολλών εδώ μέσα (και τη δική μου). Και σκέψου ότι ο συντάκτης του άρθρου, "Νέος Φοιτητής", στη συνέχεια δημοσιεύει σχόλιο σε άψογα greeklish! Aπό εκεί και πέρα μπορείς να καταλάβεις...

      • Factorx avatar
        Factorx @ Μάρκο Τ 19/02/2010 11:50:03

        Αγαπητε Marko T θα στο πω κομψα: Ειναι ενοχλητική η αμετροέπειά σου. να χρησιμοποιείς τις σελίδες μας για να εκφέρεις δίκην Ιεροδικαστή γνώμη επι παντός του επιστητού, αλλά σε άφησα να γραφεις. Επεδιη λοιπόν δεν το κατάλαβες ακόμα, το Antinews είναι πανω απ΄όλα βήμα διαλόγου. Ο καθενας εχει το δικαίωμα να προβάλει τις απόψεις του. Ακόμα κι εσυ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Αυριανιστής 19/02/2010 11:54:47

      Mπα ,οχι.Το antinews ξεκινησε σαν αριστερο ιστολογιο ασχετα αν του καναμε μετα καταληψη οι δεξιοι λογω Σαμαρα.Στην αριστερα το φοιτητικο κινημα,τα αμφιθεατρα,οι καταληψεις και τα λοιπα ειναι "τα βιωματα μας" που ελεγε και ο Αλαβανος στη βουλη ενω για μας τις συντηρητικουρες εστω και αν ασχοληθηκαμε παλια με τη ΔΑΠ φαινεται αφυσικο να ψηφιζουν οι φοιτητες τους καθηγητες τους.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Αυριανιστής 19/02/2010 12:05:25

      Πιστεύω κι εγώ ότι το γεγονός της δημοσίευσης, άσχετα με το περιεχόμενο της ανάρτησης, είναι σωστό, αν μη τι άλλο επειδή δίνει την αφορμή για μια συζήτηση ουσίας.
      Έθεσα όμως χθες βράδυ (σχόλιο 18/2 ώρα 23:22) και ένα ζήτημα αξιοπιστίας, σε σχέση με τη χρήση του λατινικού πληκτρολογίου: δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν φοιτητής σε ελληνικό πανεπιστήμιο να χρησιμοποιεί υπολογιστή χωρίς ελληνικό πληκτρολόγιο : σε τι γλώσσα παραδίδει τις εργασίες του ?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Αυριανιστής 19/02/2010 12:07:38

      συγνώμη, ψυχραιμία, δεν φαίνεται αφύσικο, παράλογο και διεθνώς ανεφάρμοστο είναι, ας μας πουν πού τα είδαν αυτά να γίνονται

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Αυριανιστής 19/02/2010 12:13:04

      @ Ψυχραιμία,
      καλέ εδώ αι γενεαί αι πάσαι έχουν μπερδέψει την δεξιά και την αριστερά τους!
      Σε λίγο, κρεμμύδι - σκόρδο θα φωνάζουμε.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Αυριανιστής 19/02/2010 12:14:46

      O Σαμαράς φταίει τώρα; Το μπέρδεμα υπάρχει από την εποχή του Μολότωφ και του Ribbentropp, για να μη πάω πιό πίσω!

  24. Ψάλτης avatar
    Ψάλτης 19/02/2010 09:24:19

    Mόνο έκπληξη προκαλέί το αρχικό σας σχόλιο Φάκτωρ. Ϊσως σφάλλω, αλλά πάντως σε κανένα σημαντικό πανεπιστήμιο διεθνώς δεν ψηφίζουν οι μαθητευόμενοι...μάγοι!, ούτε φυσικά κομματίζονται όπως σε εμάς με τα γνωστά αποτελέσματα από το 74 μέχρι σήμερα. Αν οι εκάστοτε φοιτητές το επιθυμούν ας ενταχθούν σε καποιο κόμμα ή έστω νεολαία κόμματος, μπάς και μπεί λίγο νέο(;) αίμα σε αυτά. Εννοέιται δε, ότι φρίττω με τον αενάως προβαλλόμενο στην χώρα μας νεολογισμό "φοιτητικό κίνημα". Έλεος...

  25. Ψάλτης avatar
    Ψάλτης 19/02/2010 09:28:31

    Ζητώ συγνώμη διότι συγχύσθηκα πρωϊ-πρωϊ, αν είναι ακριβές το δημοσίευμα, μετά λύπης μεν , συγχαίρω δε, την ορθώς αποκαλούμενη παλαιότερα βλαχο-γκαουλαϊτερ Υπουργό Παιδείας μας. Ίσως με την απάλειψη του όρου "Εθνική", η παιδεία μας να βαίνει σε αντεθνική/νεοταξική κατεύθυνση αλλά ίσως σε επίπεδο ΑΕΙ/ΤΕΙ να γίνει τελικώς τουλάχιστον σκέτη "Παιδεία".

  26. giannis.g avatar
    giannis.g 19/02/2010 09:45:30

    Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ!!
    ΑΙΣΧΟΣ!

  27. TopGunZ avatar
    TopGunZ 19/02/2010 10:06:16

    Αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ, πως είναι δυνατόν ο μαθητής να ψηφίζει για τον δάσκαλο! Ειδικά ο νέος φοιτητής, έχει τόση πια γνώση και ωριμότητα με το που μπαίνει στο πανεπιστήμιο ώστε να μπορεί να αξιολογήσει το επιστημονικό, διδακτικό και διοικητικό έργο ενός ανθρώπου καμιά 20-30 χρόνια μεγαλύτερού του. Προς Θεού, σε καμιά περίπτωση δεν θεοποιώ τους καθηγητές, αλλά ήμαρτον. Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων είμαι φοιτητής (δυστυχώς λόγω δουλειάς τείνων στο "αιώνιος") και συμμετείχα σε μεγάλη φοιτητική παράταξη, αλλά στο μέτρο που θεωρούσα σωστό, δλδ μια κοινωνικοιδεολογική "παρέα", με ελαφρά "συνδικαλιστική" δράση σε ότι αφορούσε τα καθημερινά προβλήματα του φοιτητή στη σχολή μου. Αυτό είναι υγιές. Το αλισβερίσι με τις καθηγητικέ και τις κομματικές κλίκες είναι απαράδεκτο.

  28. παρνασσος00 avatar
    παρνασσος00 19/02/2010 10:07:57

    Καλά το πάει η υπουργος!!
    Μήπως στο τελος θέλει να διορίσει αυτή τους πρυτάνεις??
    Οι πολιτικοί πρέπει να καταλάβουν ότι τα πανεπιστήμια έγιναν για τους φοιτητές. δεν λέω ότι οι φοιτητές πρέπει να έχουν το πρώτο λόγο, αλλά δεν θα τους καταντήσουν και τον τελευταίο τροχό της άμαξας!!!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ παρνασσος00 19/02/2010 10:54:34

      Αυτά σε παρακαλώ να τα γράψεις και σε κανένα φίλο σου από δυτική Ευρώπη ή βόρεια Αμερική, για να κατανοήσει σε ποιο βαθμό είμαστε Μπανανία. Αν δεν το έχει καταλάβει ακόμα.
      Επίσης, αν έρθει στην Ελλάδα να μην παραλείψεις να του κάνεις μία ξενάγηση στα ωραία πανεπιστήμιά μας, όπως τα κατάντησαν οι "φοιτητές".
      Πληροφοριακά, αναφέρω ότι, αν και τα προπτυχιακά μου τα έκανα στο Καποδιστριακό, τα παιδιά μου, πρώτα ο Θεός, σκοπεύω να τα στείλω ευθύς εξαρχής στο εξωτερικό και για προπτυχιακά.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ παρνασσος00 19/02/2010 10:56:15

      Απορία: Το ψευδώνυμο παρνασσοςοο παραπέμπει στις γνωστές επιμορφωτικές φοιτητικές εκδρομές στην Αράχοβα;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ παρνασσος00 19/02/2010 11:32:17

      @Μάρκο Τ
      Θα σου συνιστούσα να το ξανασκεφτείς πριν αποφασίσεις να στείλεις τα παιδιά σου a priori στο εξωτερικό και για τις προπτυχιακές σπουδές. Επιστρέφοντας, θα αντιμετωπίσουν σοβαρά προβλήματα έκφρασης και γλωσσικού συλλογισμού στα ελληνικά. Εκτός αν προεξοφλείς ότι θα παραμείνουν και για εργασία (μόνιμα) στη χώρα των σπουδών τους.

      Η δική μου γνώμη, είναι προπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα και μεταπτυχιακές στο εξωτερικό.

    • zonitis avatar
      zonitis @ παρνασσος00 19/02/2010 11:57:48

      Σωστος αυριανιστη. Απο προσωπικη πειρα μπορω να πω πως αν τελειωσα γυμνασιο (εξαταξιο ηταν τοτε) στην Ελλαδα και ηρθα για σπουδες στο εξωτερικο στα 20 μου, δυσκολευομαι λογω γλωσσας (ορολογια περισσοτερο) να παρω μερος σε συζητησεις που εφορουν το αντικειμενο μου (οικονομικα, πληροφορικη)

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ παρνασσος00 19/02/2010 12:27:00

      @ zonitis
      αγαπητέ εσύ δυσκολεύεσαι γιατί παρέμεινες εκεί και είναι φυσικό να απομακρύνεται η ευκολία χρήσης της γλώσσας. Δυστυχώς τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα σήμερα είναι τόσο εξαθλιωμένα (λόγω αυτών που ήδη επισήμαναν οι σχολιαστές και άλλων αντίστοιχων καταστάσεων ) που μόνον αφωνία δημιουργούν, άρα ο κίνδυνος είναι κατά πολύ μεγαλύτερος. Ο Μάρκος Τ κάτι ξέρει.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ παρνασσος00 19/02/2010 12:28:46

      για πες μας όμως, εκεί που σπούδασες ψήφιζες για την εκλογή του πρύτανη ?

    • zonitis avatar
      zonitis @ παρνασσος00 19/02/2010 14:27:31

      Χαχαχα...Ναι βεβαιως. Αφου δεν γινοταν οι εκλογες αν δεν παρευρισκομουν εγω..χαχαχα.

  29. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 19/02/2010 10:50:35

    Να καταργηθεί τελείως η συμμετοχή φοιτητών στις πρυτανικές εκλογές. Το πρυτανικό συμβούλιο είναι διοικητικός θεσμός. Πουθενά στον κόσμο δεν συμμετέχουν φοιτητές σε εκλογές σε πρυτανικά συμβούλια.
    Όσο για το "φοιτητικό κίνημα", αυτό το ΠΡΑΓΜΑ απλά δεν υπάρχει. Ενδεχομένως υπήρχε πριν τη δικτατορία και σίγουρα υπήρχε στα τελευταία χρόνια της δικτατορίας. Σήμερα είναι φαιδρό να μιλάμε για φοιτητικό κίνημα. Υπάρχει μόνο κίνημα χαβαλέ.

  30. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 19/02/2010 10:51:26

    Και κίνημα μάσας επίσης, καθώς και κλίκας. Με πρωτοστατούντες διαπλεκόμενους φοιτητοπατέρες, όλων των χρωμάτων.

  31. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 19/02/2010 14:20:58

    Ρε πώς αλλάζουν οι καιροί!

    Θυμάμαι στα πρώτα μεταπολιτευτικά χρόνια τις ομηρικές ιδεολογικοπολιτικές μάχες για τη λεγόμενη τότε «συνδιοίκηση» που ήταν το αίτημα της ρεφορμιστικής αριστεράς και την καταγγελία των αριστεριστών για ξεπούλημα των αγώνων και συστημική ενσωμάτωση της φοιτητικής νεολαίας εννοούμενης τότε και ως επαναστατικής πρωτοπορείας.

    Έκτοτε κύλισε πολύ νερό στο αυλάκι. Περάσαμε σε μια υπερβολική για τους ίδιους τους πανεπιστημιακούς (θυμίζω απλώς τη μεγάλη επιρροή της Αριστεράς και σ΄αυτούς) συμμετοχή των φοιτητών της τάξης του 42,5% και μάλιστα δι΄αντιπροσώπων. Επί της τρισκατάρατης για πολλούς Γιαννάκου το ποσοστό μειώθηκε στο 40% και συνδυάστηκε με την «καθαρτήρια» άμεση ψηφοφορία όλων των φοιτητών. Και σήμερα μελετάται η ποσόστωση για όλους τους συμμετέχοντες – ανάλογα με την προσέλευση στις κάλπες.

    Η απόλυτη ένδειξη της σύγχυσης – ή ακριβέστερα της σύγκλισης των άκρων έστω και ετεροχρονισμένα – αποτυπώνεται στο αποτέλεσμα του επιχειρήματος για μη συμμετοχή των φοιτητών ή για μειωμένη συμμετοχή τους στην εκλογή των πανεπιστημιακών οργάνων, όπως ακριβώς πρέσβευαν οι αριστεριστές του 70/80. Εδώ η ιστορία αυτοσαρκάζεται, αποκαλύπτοντας de facto αταίριαστες συμμαχίες μεταξύ υποστηρικτών της πανεπιστημιακής αυθεντίας και ανατροπέων του συστήματος.

    Ενδιαφέρον όμως έχει η άποψη των πανεπιστημιακών – που ας τονιστεί εδώ ρητά ότι ΔΕΝ ανήκουν κατά πλειοψηφία στα δύο μεγάλα κόμματα. Μεγάλη μερίδα τους και μάλιστα από αυτούς που πρωτοστάτησαν ως φοιτητές στην διεκδίκηση του δικαιώματος να έχουν τόσο μεγάλη επιρροή στο αποτέλεσμα των εκλογών, αντιμετωπίζουν πλέον ως δάσκαλοι με μεγάλο σκεπτικισμό την ίδια τους την ... προηγούμενη κατάκτηση. Εδώ η ιστορία εκδικείται, αναδεικνύοντας την καταδικστέα κάποτε «εκλογίκευση» ως τη λύση των αδιεξόδων ενός ανεξέλεγκτου και ανερμάτιστου «εκδημοκρατισμού».

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ antiathlitikos 19/02/2010 15:26:49

      Φίλε του λαού και δικέ μου.

      1. «Πολιτική δια των εννοιών». Αναρωτιέμαι αν υπάρχει «άλλη» πολιτική. Γιατί ακόμη κι αν αυτή χαράσσεται στην «πράξη» είναι αδιανόητη «εκτός» εννοιών - πόσο μάλλον «χωρίς» έννοιες. Αλλά στο συγκεκριμένο θέμα το «αποτέλεσμα των επιχειρήματων» (όπως ρητά γράφω) για «άρνηση της συνδιοίκησης» λόγω αναρμοδιότητας ή αυταρχικής αντίληψης και για «άρνηση της συνδιοίκησης» λόγω φόβου συστημικής ενσωμάτωσης είναι το ίδιο: δεν υπάρχει συνδιοίκηση. Το αν αυτή ωφελεί ή βλάπτει την «πράξη» του κινήματος είναι πάντα το αέναο δίλημμα που συναρτάται με τον τελικό στόχο – είτε αυτός είναι η μεταρρύθμιση είτε η ανατροπή.

      2. Δε μίλησα προφανώς για κατάργηση της συνδιοίκησης (κατ΄αναλογία με αυτή των συνδικάτων στην οποία αναφέρεσαι) αλλά για «εκλογίκευση». Μια τέτοια «εκλογίκευση» υπήρξε και ο νόμος – πλαίσιο του ΠΑΣΟΚ, που προφανώς δεν είχε τα χαρακτηριστικά των ρεφορμιστικών διεκδικήσεων του 70, αλλά δημιούργησε ένα πεδίο νέων εξουσιαστικών αντιθέσεων που για μια ακόμη φορά αποκάλυψε τη (δια)φθοροποιό λειτουργία ΚΑΘΕ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.

      3. Η «νέα» εκλογίκευση αφορά τη λειτουργικότητα του ίδιου του εκπαιδευτικού συστήματος σε επίπεδο διοικητικών αρχών, η οποία ολοφάνερα πάσχει από κάθε άποψη, οδηγώντας σε διαλυτικά φαινόμενα τα Πανεπιστήμια ως θεσμούς παροχής ΓΝΩΣΗΣ και όχι πεδία επαναστατικής γυμναστικής. Η τελευταία θα ασκείται ούτως ή άλλως και στο διηνεκές, αλλά αυτό δε συσχετίζεται με το θέμα της ποσόστωσης στις εκλογές.

      4. Όταν, τέλος, αναφέρομαι στην «πανεπιστημιακή αυθεντία» δεν εννοώ στη συγκεκριμένη συνάφεια την «επιστροφή στην έδρα» αλλά στην άποψη ότι στα περί διοίκησης και λειτουργίας των ΑΕΙ δεν έχουν λόγο παρά μόνον οι διδάσκοντες, άποψη που σαφώς υποστηρίχτηκε από ορισμένους σχολιαστές.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ antiathlitikos 19/02/2010 16:02:13

      Τεράστιο θέμα, φίλε μου, αυτό το "αυτος που σπουδαζει πως θα μπορει να εχει λογο για αυτο που μαθαινει". Ατελείωτο ... Σχέση με το δάσκαλο, επιλογή συγγράμματος(ων), ανοικτό σχολειό (από κάθε άποψη), διάκριση πραγματολογικού και ιδεολογικοποιημένου, σύστημα αξιολόγησης (βάλτο και στον πληθυντικό), σχέση μάθησης και έρευνας (που αφορά και τους καθηγητές: μεγάλη συζήτηση). Αλλά ποιος ασχολείται μ΄αυτά; Να τονίσω πάντως ότι η "κριτική" γνώση "πρέπει" να υποστέλει την αντιθετική της παντιέρα όσο πλησιάζουμε προς τις λεγόμενες "θετικές" επιστήμες, γιατί κι αυτό ξεχνιέται πολλές φορές.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ antiathlitikos 19/02/2010 16:36:45

      Παρά το μεγάλο σεβασμό που του τρέφω ως διανοητή, ο Μάρτιν έχει πει κι αλλές χοντράδες. Αλλά μιας και ανέφερες τη θεολογία, εκτιμώ απείρως περισσότερο τον άθεο που ξέρει το Χριστανισμό από τον χάχα που περί άλλα τυρβάζει και δηλώνει άθεος, αδιάφορος ή ... χριστιανός. Θέλω να πω: ναι έχεις δίκιο, αλλά πολλες φορές ο "κριτικός" στοχασμός ως αυτοσκοπός παραλείπει τον κόπο να γνωρίσει πρώτα για τί "πράγμα" στοχάζεται και υποτιμά την ανάγκη να ξέρει σε τί αναφέρεται, έχοντας κολλήσει σε μια γενική θεωρία που νομίζει ότι έχει απάντηση για τα πάντα. Κι αυτό είναι εξίσου εγκλωβιστικό με τις χαζοχαρούμενες εκδρομούλες.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ antiathlitikos 19/02/2010 17:43:07

      η ΦΑΥΛΟΚΡΑΤΊΑ ευθύνεται για το μπάχαλο κύριοι, συντηρούμενη από την εισαγωγή του κομματισμού και του ψευδεπίγραφου εκδημοκρατισμού με συνδιοίκηση κλπ., που έχει καταντήσει αγοραπωλησία ακαδημαϊκών τίτλων και εκταμίευση ερευνητικών κονδυλίων. Τα έχουμε ξαναπεί πολλές φορές, είναι κρίμα να παστώνετε το μυαλό των νέων ανθρώπων με την απύθμενη πολυλογία σας που δεν οδηγεί πουθενά. Ο τόπος χρειάζεται γερά μυαλά και έντιμους μελλοντικούς πολίτες, και όχι χαβαλέ και διαπλεκόμενους από τα 20. Είστε και μεγάλοι άνθρωποι...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ antiathlitikos 19/02/2010 18:07:29

      Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, φυσικά και η διαπλοκή για τη βαθμολογία των φοιτητών και την εκλογή των διοικήσεων οδηγεί σε παραγωγή ανέντιμου πολίτη. Φυσικά και αποτύχαμε, ως προς αυτό .
      Και κυρίως, αυτό που ήθελα να πω είναι: την ανάρτηση την έκανε ένα νέο παιδί, που ίσως παρακολουθεί την εξέλιξη της συζήτησής μας. Έχετε κάτι να του πείτε που θα το βοηθήσει στη ζωή του ?