Το τελικό exit poll των πέντε τηλεοπτικών σταθμών
25/01/2015 20:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το τελικό exit poll των πέντε τηλεοπτικών σταθμών

36-38% ΣΥΡΙΖΑ - 26-28% ΝΔ

Διαφορά δέκα ποσοστιαίων μονάδων δείχνει το δεύτερο κύμα του exit poll των πέντε τηλεοπτικών σταθμών.

Συγκεκριμένα, ο ΣΥΡΙΖΑ λαμβάνει 36-38%, η ΝΔ 26-28%, το Ποτάμι 6-7%, η ΧΑ 6-7%, το ΚΚΕ 5-6%, το ΠΑΣΟΚ 4,2-5,2%, οι ΑΝΕΛ 4-5%, το Κίνημα ΣΔ 2,2-3,2% ενώ οι Πράσινοι/ΔΗΜΑΡ φαίνεται να λαμβάνουν 0,3-0,7%, ο ΛΑΟΣ 0,6-1,6%, ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ/ΜΑΡΣ 0,6-1,6% και τα άλλα κόμματα 3-4,6%. Σύμφωνα με το exit poll ο ΣΥΡΙΖΑ θα λάβει από 148 έως 154 έδρες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgosalexpoli avatar
    giorgosalexpoli 25/01/2015 19:26:35

    πολυ ωραια πραγματα ξημερωνουν για την Ελλαδα μας. οι ξεφτιλισμενοι ψηφοφοροι της παραταξης εδωσαν την χαριστικη βολη στην πατριδα. δεν με ενδιαφερουν τα οποια λαθη εκανε ο Σαμαρας απο την αρχη μεχρι σημερα αλλα αυτο το ποσοστο αποτελει ντροπη για την παραταξη. καλω τον πρωθυπουργο να παραμεινει αρχηγος να κανει σαρωτικες αλλαγες να μιλησει με τον Καραμανλη γιατι η χωρα θα περασει δυσκολα χρονια με τους Σταλινικους επανω. προσωπικα θετω τον εαυτο μου ταπεινο υπηρετη της παραταξης, δεν ζητησα και δεν πηρα ποτε μου τιποτα απο την ΝΔ αλλα το σημερινο δεν καταπινεται με τιποτα. δεν θα γραψω τιποτα αλλο γιατι ειμαι πολυ φορτισμενος.

  2. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 25/01/2015 19:31:47

    Ναναι καλά οι γιαλαντζί δεξιοί που έσπρωξαν μαζί με τους γνωστούς άγνωστους το παιδί στην εξουσία. Αν νομίζετε οτι λεφτά υπάρχουν περάστικά σας. Εμείς θα μείνουμε ακλόνητοι στα υπεσχημένα.

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 25/01/2015 19:39:07

    Πάντοτε η ελπίδα νικάει τον φόβο,αυτα αλλωστε ηταν τα δύο χαρακτηριστικά προεκλογικά.Φροντίστε να διαχειριστούμε την ήττα,στηρίξτε τον Σαμαρά και συνεχίζουμε

  4. Nick63 avatar
    Nick63 25/01/2015 19:40:22

    Ας φανούμε μεγαλόψυχοι και ας ευχηθούμε να μπορέσει ο, κατά πάσα πιθανότητα, αυτοδύναμος ΣΥΡΙΖΑ να κυβερνήσει με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη σύνεση για το καλό της πατρίδας. Από αύριο αρχίζει η αντιμετώπιση της πραγματικότητας που θα είναι, φοβάμαι, εξαιρετικά επίπονη και οδυνηρή για τον ίδιο το ΣΥΡΙΖΑ και την ηγεσία του, αλλά και για εμάς...

  5. tpe avatar
    tpe 25/01/2015 19:51:58

    Ελπίζω αυτή η ήττα να αποτελέσει το εφαλτήριο για τη δημιουργία μίας πραγματικής, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ, δεξιάς παράταξης. Όχι γιαλατζί δεξιάς, όχι περίπου δεξιάς ή περίπου κέντρου με ολίγην από ΠΑΣΟΚ. Η χώρα χρειάζεται μία ΞΕΚΑΘΑΡΗ ιδεολογικά και ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεξιά.

    • Ο Λούμπεν avatar
      Ο Λούμπεν @ tpe 25/01/2015 20:06:05

      με αυτό ακριβώς το σκεπτικό βγάλαμε τον Σαμαρά αρχηγό έναντι της Μπακογιάννη και νά τα αποτελέσματα!

      • Σωκράτης avatar
        Σωκράτης @ Ο Λούμπεν 25/01/2015 21:06:31

        Λο'υμπεν Με τόσα βαρίδια που του φορτώσαμε (εσωτερική αντιπολίτευση και συγκυβέρνηση) πολύ καλά τα κατάφερε

  6. Θετταλός avatar
    Θετταλός 25/01/2015 19:53:05

    Ψηλά το κεφάλι όλοι! "Μακάρι" η διαφορά να είναι η μεγαλύτερη δυνατή, γιατί ο πάταγος της πτώσης τους θα είναι ανάλογα ηχηρός. Πλέον δεν υπάρχουν δικαιολογίες από κανένα συμπατριώτη μας. Επιτέλους εκτονώθηκαν. Επιτέλους. Τώρα όμως να περιμένουν και τα επίχειρα των επιλογών τους. Ευτυχώς που ο "σοφός" Ελληνικός Λαός απέτρεψε τον κίνδυνο να γίνουμε μια κανονική χώρα. Συνεχίζουμε λοιπόν...

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 25/01/2015 19:58:02

    Τα έχω γράψει εκ των έξω απο καιρό στους φίλους νεοδημοκράτες, αλλά εις οθόνες μη βλεπόντων: Tο "επιτελείο στρατηγικής" δεν "έκανε" για μεγάλο λαικό πολυσυλλεκτικό κόμμα πολιτικής (και όχι ιδεολογικής) ενότητας. Είναι καλό μόνον για λέσχη συζητήσεων ή think tank.

    • Ο Λούμπεν avatar
      Ο Λούμπεν @ Uncle Stgm 25/01/2015 20:08:09

      το επιτελείο δεν έκαμε ούτε για πολιτική, ούτε για ιδεολογική ενότητα. Πού είναι η... κεντροδεξιά; Πού είναι οι κεντρώοι;

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Ο Λούμπεν 25/01/2015 20:29:19

        Στον ΣΥΡΙΖΑ και στο Ποτάμι βέβαια.

        • Ο Λούμπεν avatar
          Ο Λούμπεν @ Uncle Stgm 25/01/2015 20:51:33

          και εξακολουθείς να υποστηρίζεις την πολυσυλλεκτική στρατηγική;

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Ο Λούμπεν 25/01/2015 21:24:12

            Ναι, γιατί αυτή εξασφαλίζει, προ παντός άλλου, την πολιτική ηγεμονία, την εξουσία και μέσω αυτής, την προσφορά στον Τόπο.

          • Ο Λούμπεν avatar
            Ο Λούμπεν @ ΙΚΟ 25/01/2015 21:31:11

            αυτό μας διδάσκει η εμπειρία του δικομματισμού της μεταπολίτευσης και προπαντώς οι επιδόσεις της ΝΔ στον τομέα άντλησης ψήφων από τον κεντρώο χώρο;

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Ο Λούμπεν 25/01/2015 22:30:30

            Απολύτως, ναι!

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Ο Λούμπεν 25/01/2015 23:06:41

            Απολύτως, ναι!!!

  8. tt avatar
    tt 25/01/2015 19:58:12

    Αναμενω πρωτο νόμο, πρώτη μέρα , με ένα άρθρο : κατάργηση μνημονίων. Εννοείται πως σε διαφορετική περίπτωση "δεν πληρώνω, δεν πληρώνω ".

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ tt 25/01/2015 22:58:21

      Δηλαδή, τώρα ο σύριζα από τη θέση του φοροεισπράκτορα, θα συνεχίζει να υποκινεί το κίνημα "ΔΕΝ Πληρώνω" ;

  9. Επιμηθέας1821 avatar
    Επιμηθέας1821 25/01/2015 19:58:45

    Αντώνη, άλλαξέ τα ΟΛΑ. Πάρε κεφάλια! ... Όσο για τους ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ που το ρίξανε σύριζα (γιατί υπάρχουν και τέτοιοι, το γνωρίζω), ένα πράγμα έχω να ειπώ: ΑΙΔΩΣ ΑΧΡΕΙΟΙ!

  10. extra_medium avatar
    extra_medium 25/01/2015 20:00:51

    Σεβόμαστε τα αποτελέσμα των εκλογών. Μια χαρά βασιλιάς των τρελών θα είναι ο Τσίπρας.

  11. dexi_half avatar
    dexi_half 25/01/2015 20:05:15

    Η ΝΔ φυλάκισε τη ΧΑ για να μη ξεφύγει η χώρα από τον Κομμουνισμό που κατάφεραν άλλες χώρες. Η Ρωσία, η Κίνα κ.α. Σήμερα η ΝΔ θα έκανε περίπατο. Δεξιά δεν μπορεί να γίνει με Μαρξιστές. Όταν κάποιος γίνει Κομμουνιστής είναι για πάντα, ας αλλάζει προβιά

  12. extra_medium avatar
    extra_medium 25/01/2015 20:05:22

    Σεβόμαστε τα αποτελέσματα των εκλογών. Μια χαρά βασιλιάς των τρελών θα είναι ο Τσίπρας.

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 25/01/2015 20:05:49

    Οι εκλογικές μάχες κερδίζονται στο "κέντρο". Τσίπρας και Παππάς, με τον "παράδοξο" τρόπο τους, έδωσαν μαθήματα για το πως καταλαμβάνεται υπο συνθήκες κρίσης το ιδεολογικό και κοινωνικό "κέντρο" μιας κοινωνίας. Έστω και με εργαλείο ένα κόμμα που ονομάζεται "ριζοσπαστικό αριστερό". Αντίθετα, το επιτελείο της ΝΔ με σκληρές ιδεολογικές εμμονές και με περιφρόνηση αριστερίστικου τύπου του πολυσυλλεκτικού ορθολογισμού ως "μεσαιοχωρίτικου" παραχώρησε αμαχητί τον "μεσαίο" χώρο στον ΣΥΡΙΖΑ.

    • extra_medium avatar
      extra_medium @ Uncle Stgm 25/01/2015 20:19:06

      Καταλαμβάνεται με τα ψέματα και τις υποσχέσεις για μάσα.

    • George N avatar
      George N @ Uncle Stgm 25/01/2015 20:34:59

      Αυτές οι "αναζητήσεις" είναι που έχουν κάνει τη ΝΔ να μην ξέρει που πατά και που πηγαίνει. Η συνταγή για δεξιά κόμματα είναι απλή και πετυχημένη διεθνώς. Δεν χρειάζεται να ξανα-ανακαλύψουμε τον τροχό. Ασφάλεια, νόμος, τάξη, μικρό κράτος, μικροί φόροι, ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα. Δεν είναι και rocket science. Τότε δεν χρειάζεται να πηγαίνεις εσύ εκεί που νομίζει ο κάθε επικοινωνιολόγος ότι είναι ο κόσμος αλλά έρχεται ο κόσμος εκεί που είσαι εσύ. Ούτε χρειάζονται πολυσυλλεκτικότητες, κοινωνικές ομάδες, κοινωνικοί χώροι, κέντρα, περίκεντρα και απόκεντρα. Αν είναι καλό το φαγητό ο κόσμος το βρίσκει το εστιατόριο κι ας είναι καλά κρυμμένο.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ George N 26/01/2015 12:12:29

        ++ George αν επιτρέπεις να καταθέσω κι εγώ τη συμφωνία μου, είναι άλλο η μετριοπαθής έκφραση μίας ιδεολογίας (έναντι του φανατισμού) και άλλο η "ιδεολογία-αυγό". Δεν είναι το πρόβλημά μας να φτιάξουμε μια ιδεολογία για να χωράει τα πάντα. Όμως κάποια στιγμή πίστευα πως όταν λες το 'σωστό' είναι αυταπόδεικτο. Μετά είδα πως τίποτα δεν είναι αυταπόδεικτο, όσο κι αν αυτό φαίνεται τραγικό. Μετά κατάλαβα πως καλά κάνει και δεν είναι αυταπόδεικτο, και με μεγάλο σοκ είδα πως ο 'λαϊκιστής' μερικές φορές φτάνει να έχει δίκιο (όχι για το λόγο που νομίζει, αλλά δίκιο!!!). Άντε μετά να του πεις πως έχει δίκιο, κι εσύ βεβαίως αυτό θες να γίνει στο τέλος, αλλά δεν είναι ο ....τρόπος αυτός. ΕΝΩ μάλιστα, οι δικές σου πράξεις μόνο εκεί δεν το πάνε το αποτέλεσμα (τουλάχιστον εμφανώς). Πρέπει να εκπαιδεύσουμε και να αποδείξουμε στους ανθρώπους 1) ότι έχουμε ιδεολογία και 2) ότι αυτή τους βοηθάει. Δεν ήταν ιδεολογικό το πρόβλημά μας στην ουσία. Στη σημερινή πραγματικότητα όμως, ήταν, με την έννοια πως μας έχει πάρει φαλάγγι η ταμπέλα ότι είμαστε η ελιτίστικη άρχουσα τάξη (!!), οι ανάλγητοι νεοφιλελεύθεροι, που παράλληλα είναι και ψιλοανίκανοι, ψιλοτζάκια κλπ. Και κοιταζόμαστε οι νεοδημοκράτες μεταξύ μας και τσιμπιόμαστε, γιατί βλέπουμε να μας συμφέρει η ...αναδιανομή, γιατί είμαστε κόρες και γιοι μικροαστών (που σνομπάρει η αριστερά), χωρίς μεγάλα Ε9 ενώ οι αριστεροί φίλοι μας, μια χαρά, καθηγητές σε πανεπιστήμια κρατικοδίατοι κλπ, ξέρετε μην τα ξαναλέμε. Άκουσα χθες τον Τσακαλώτο να λέει "ότι χαίρεται για τους αριστερούς που για χρόνια σε αυτή τη χώρα δεν είχαν στον ήλιο μοίρα" και ξανατσιμπιέμαι γιατί τα τελευταία 40 χρόνια που ζω δεν είδα κανέναν αριστερό να μην έχει στον ήλιο μοίρα, αντίθετα. Επίσης, ως κερασάκι, η συγκυρία μας έκανε εφαρμοστές της *αντίθετης* ιδεολογίας (or is it???) και η ΝΔ είχε το απίθανο πρόβλημα του 'άντε να αποδείξεις'. Πως η ΝΔ δεν είναι σήμερα ο πραγματικός της εαυτός, αλλά της έλαχε ο λαχνός του μνημονίου (=οι επιπτώσεις του παρελθόντος) και άρα π.χ. δεν μπορεί να μειώσει φόρους, αντίθετα πρέπει να τους αυξήσει. Πως είμαστε οι προστάτες της μεσαίας τάξης και δεν εκχωρούμε την κοινωνική ευαισθησία στην αριστερά, όταν και το ξύλο του ξεπουλούντος φάγαμε, και αποκρατικοποιήσεις δεν κάναμε (ή δεν είδε κανείς ακόμα τα οφέλη τους), και οι θεσμοί δεν ενισχύθηκαν (απουσιάζει έμπειρο και έντιμο πολιτικο-τεχνοκρατικό προσωπικό), και δεν έγινε ένα πρόγραμμα να βοηθήσει τους πιο φτωχούς, και περιμένουμε από τον Αβραμό να λύσει τη μετανάστευση, και από κάτι άλλους να φέρουν την ανάπτυξη. Θέλει πολύ καλή θέληση να πιστεύεις ακόμα. Και κάποιοι που δεν γνωρίζουν το Σαμαρά δεν άντεξαν. Κι εμείς που γνωρίζουμε, αντέχουμε, αλλά τουλάχιστον σε αυτά που περνάνε από το δικό του χέρι, να παρακαλέσουμε όχι άλλα λάθη. Εμείς που ΔΕΝ ψηφίσαμε ποτέ τίποτα άλλο από αυτόν. Αρκετά προβλήματα στήνει η ζωή μπροστά σε όποιον έχει να αντιμετωπίσει 40 χρόνια λαϊκισμό. Δεν είπαμε να γίνουμε Αρκάδι, συντεταγμένες λύσεις θέλαμε. Αλλά υπήρχε περιθώριο για πιο δραστικές λύσεις, για να ξαναστήσουμε τη χώρα. Ή υπάρχουν τώρα. Αλλιώς Πρόεδρε τίποτα δεν θα έχει νόημα και τσάμπα η χολή που έσκασες κι εσύ κι εμείς. Just do it. Please!

  14. Θετταλός avatar
    Θετταλός 25/01/2015 20:15:55

    Έδωσαν μαθήματα, δηλαδή με λαϊκισμό καταλαμβάνεται το Ελληνικό πολιτικό κέντρο. Περιμένουμε επίσης την επιτυχία αυτής της στρατηγικής και σε Ευρωπαϊκό επίπεδο. Για να δούμε τώρα, από αύριο τι θα γίνει;

  15. Νεύτων avatar
    Νεύτων 25/01/2015 20:45:27

    Αντώνη, το είχα γράψει μήνες πριν: "Άλλαξέ τα όλα". Δεν έχεις υλικό; Βρες καινούργιο! Υπάρχουν πάρα πολλοί εκεί έξω που βαρέθηκαν τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα στη ΝΔ, και κουράστηκαν να βλέπουν κλειστές πόρτες στην παράταξη! Και που κουράστηκαν από το φόβο που μοίραζες, κουράστηκαν να σου ζητούνε να δώσεις ελπίδα και όραμα...Και υπάρχουν πολλοί ικανοί εκεί έξω, δικοί μας, που έφυγαν σε Ποτάμια και αλλού, γιατί ακριβώς ο κομματικός μηχανισμός τους έκλεισε την πόρτα, έμμεσα ή άμεσα. Και είναι πολλοί αυτοί που σε στήριξαν το 2009. Και είναι πολλοί εκείνοι που αισθάνθηκαν ότι τους ξέχασες. Για να συνεχίςουν να υπάρχουν όλοι εκείνοι οι δεινόσαυροι της πολιτικής που εξαφανίστηκαν από τον αγώνα εδώ και μήνες, κοπτόμενοι για την δικιά τους και μόνο πολιτική επιβίωση. Αντώνη, με Ντινόπουλους, Γιακουμάτους και άλλους ηχηρούς-άφαντους από την άλλη μεριά θα τσαλαβουτάς. ΝΕΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ; ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΠΟΡΕΙΣ;Αν δεν μπορείς, άστο...Προσωπικά, ως Σαμαρικός ως το κόκκαλο, συνεχίζω να πιστεύω σε σένα. Και δε θα κρυφτώ να το λέω. Και δεν κέρδισα τίποτε ποτέ από αυτό. Μάλλον έχασα. Έμεινα όμως με την ικανοποίηση ότι είχα την ευκαιρία να σε εκλέξω ως αρχηγό της ΝΔ, για να τ´αλλάξεις όλα!ΚΑΝ´ΤΟ Γ.. ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ! ΚΑΝ´ΤΟ!!!

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Νεύτων 25/01/2015 21:12:48

      +10000000 ΚΑΝ´ΤΟ Γ.. ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ! ΚΑΝ´ΤΟ!!!

  16. toxo avatar
    toxo 25/01/2015 20:48:23

    Συνεχίζεται το παιχνίδι των γκαλοπατζήδων,δηλ.να πριμοδοτούν τον ΣΥΡΙΖΑ, ακόμη και μετά τις εκλογές.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ toxo 25/01/2015 21:27:19

      Αποκλείεται η διαφορά να είναι μεγαλύτερη από 8%. Φαίνεται ότι δεν έκαναν άριστη δουλειά οι πασόκοι του Αλέξη στο κόμμα.

  17. Α-δεξιος avatar
    Α-δεξιος 25/01/2015 21:15:17

    Πονάω που βλέπω σημαίες με σφυροδρέπανα. Φαίνεται ό,τι πρέπει να πιούμε κι αυτό το ποτήρι...

    • ΙΚΟ avatar
      ΙΚΟ @ Α-δεξιος 25/01/2015 21:30:51

      Μην τα λαμβάνεις και πολύ υπόψη σου. Λάβαρα κάποιας απολιθωμένης συνιστώσας του ΣΥΡΙΖΑ του 3% είναι, όχι του σημερινού >35%.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Α-δεξιος 25/01/2015 21:40:04

      Καλά ξεχάσατε το 43,9 του γιωργάκη το 2009 και τον καταποντισμό του το 2012; Δεν ήρθε για να μείνει ο Αλεξ.Το έχουμε ξαναδεί το έργο. Οταν δεν θα τον θέλουν θα τον τσακίσουν οι πάντες. Να κοιτάξτε τί θα γίνει με το τρίτο κόμμα.

    • Απόδημος avatar
      Απόδημος @ Α-δεξιος 25/01/2015 23:31:44

      Μια και μόνο Ελληνική σημαία...Που καταντήσαμε...

    • Απόδημος avatar
      Απόδημος @ Α-δεξιος 25/01/2015 23:32:04

      Μια και μόνο Ελληνική σημαία...Που καταντήσαμε...

    • Απόδημος avatar
      Απόδημος @ Α-δεξιος 25/01/2015 23:32:25

      Μια και μόνο Ελληνική σημαία...Που καταντήσαμε...

    • Απόδημος avatar
      Απόδημος @ Α-δεξιος 25/01/2015 23:32:44

      Μια και μόνο Ελληνική σημαία...Που καταντήσαμε...

    • Απόδημος avatar
      Απόδημος @ Α-δεξιος 25/01/2015 23:33:05

      Μια και μόνο Ελληνική σημαία...Που καταντήσαμε...

    • Απόδημος avatar
      Απόδημος @ Α-δεξιος 25/01/2015 23:33:26

      Μια και μόνο Ελληνική σημαία...Που καταντήσαμε...

    • Απόδημος avatar
      Απόδημος @ Α-δεξιος 25/01/2015 23:33:47

      Μια και μόνο Ελληνική σημαία...Που καταντήσαμε...

  18. Κληρικός  της  εορτολογικής   καινοτομίας avatar
    Κληρικός της εορτολογικής καινοτομίας 25/01/2015 21:28:51

    Kι εγώ βλέπω την σημαία με τα οκτώ χρώματα του ουράνιου τόξου να κυματίζει στα κεντρικά γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ στην Κλαθμώνος. Τρέξανε οι συνάνθρωποι μας με τη γνωστή ιδιορρυθμία να κάνουν αισθητή την εμφάνιση τους. Μη χάσουν...

  19. Απόδημος avatar
    Απόδημος 25/01/2015 21:45:51

    Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ με αλλά χρώματα και σημαιάκια. Αλλά είναι πραγματικά μελαγχολικό να λέγεται ότι η Ελλάδα κυβερνιέται από αριστερούς (αν και είναι μεταλλαγμένοι Πασόκοι, αριστεροί μεν αλλά light).Το παρηγορητικό είναι ότι η ΝΔ κρατάει τις δυνάμεις της μετά από πολλά αντιλαϊκά μέτρα. Το μεγάλο μου ερώτημα και σοκ: τους ΑΝΕΛ, ποιος τους ψηφίζει;

  20. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/01/2015 21:54:48

    Με τέτοια πολιτική οποιοδήποτε αποτέλεσμα κάτω από 10 μονάδες διαφορά είναι επιτυχία.
    Μη χάνεται η ευρύτερη εικόνα, οι ψηφοφόροι δεν είναι "τέρατα" επειδή δεν έκαναν σε κάποιους το χατήρι , είναι άνθρωποι με σάρκα η οποία έχει απαιτήσεις και ψυχή που έχει ευαισθησίες.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Προφήτης 25/01/2015 22:19:59

      Και όχι μόνον αυτό. Η ΝΔ επιβίωσε από αυτήν την πολιτική. Το ΠΑΣΟΚ, αν και εφτάψυχο, πέθανε-πεθαίνει. Είναι εννέα μονάδες πάνω από το Μάιο του 2012 και δύο μονάδες πίσω από τον Ιούνιο του 2012. Και μάλιστα επιβίωσε μέσα από τεράστια σφάλματα, ουσίας και επικοινωνίας, οικονομικά και πολιτικά. Αμέτρητα σφάλματα. Παρόλα αυτά, ενέκρινε την πολιτική της τελικά ποσοστό περίπου ίδιο με αυτό που την εξέλεξε το 2012. Ό,τι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δύνατο. Αύριο ο ΣΥΡΙΖΑ καταρρέει υπό το βάρος των εσωτερικών του αντιφάσεων. Υπό την απόλυτη αδυναμία εκπλήρωσης οποιουδήποτε είδους υποσχέσεων. Είμαι χαρούμενος. Μάλλον για τον ίδιο λόγο που είναι κατήφεις οι ΣΥΡΙΖΑίοι. Ο όρος "Πύρρειος νίκη" παίρνει άλλο νόημα πλέον στην πολιτική μετά από σήμερα. Όσο για τη χώρα, θα δείξει πόσο τυχοδιώκτης θα είναι ο Αλέξης. Όσο περισσότερο τυχοδιώκτης θα είναι, τόσο περισσότερο κακό θα κάνει στη χώρα. Η πολιτική ηγεμονία της δεξιάς ξεκινάει σήμερα. Όσο και εάν φαίνεται παράξενο να λέγεται κάτι τέτοιο σε μια τέτοια στιγμή.

  21. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 25/01/2015 22:00:12

    Μια γερή δόση ιδεών Ευάγγελου Αντώναρου και Γιάννη Λούλη (για να μη πω και Πάκη και με κρεμάσετε ανάποδα) είναι απαραίτητη αυτή τη στιγμή στη ΝΔ. Δεν ειρωνεύομαι, σοβαρολογώ απολύτως γιατί με ενδιαφέρει να περισωθει οτι βιώσιμο και χρήσιμο συστατικό θπάρχει στο σώμα του παλιού κομματικού συστήματος, το οποίο θα κηδευτεί σε λίγο/ "Καραμανλισμός" λοιπόν, και δή του αυθεντικού και πραγματικού φερώνυμου, και μάλιστα της Β' περιόδου. Τον χρειαζόμαστε ή θα τον χρειαστούμε οι Έλληνες. Και οι αριστεροί επίσης.

    • Ο Λούμπεν avatar
      Ο Λούμπεν @ Uncle Stgm 25/01/2015 22:04:06

      Ο Καραμανλισμός της Β' περιόδου προετοίμασε το έδαφος για την πράσινη λέλαπα. Αυτό θεωρείς ότι χρειαζόμαστε αυτή την στιγμή; Μήπως η ΝΔ θα πρέπει να προσαρμόσει τις στρατηγικές της επιλογές στα νέα δεδομένα;

    • extra_medium avatar
      extra_medium @ Uncle Stgm 25/01/2015 22:06:17

      Σας έλειψαν οι παλιές καλές μέρες του Πάκη που έκαιγε η ακροαριστερά την Αθήνα ανενόχλητη;

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Uncle Stgm 25/01/2015 22:13:22

      Έτσι, να πέφτουν οι μάσκες. Στη γραμμή που έδινε προηγουμένως το σταρ τσάνελ. Πώς φαίνονται τέλος πάντων οι παπαγάλοι...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Διογένης 25/01/2015 22:23:16

        Ποιές μάσκες; Άν και δεν είμαι ούτε ήμουν νεοδημοκράτης, ποτέ δεν έκρυψα πως αξιολογώ τον Κ. Καραμανλή 1974-1981 (αλλά και μετά ως Πρόεδρο κτλ). Μάρτυρές μου ολόκληρο το antinews, ιδίως οι παλαιότεροι σχολιαστές. Μη λέμε ό,τι θέλουμε αγαπητέ. Και δεν χρειάζεται να είναι κανείς οπαδός, για να εκτιμά τις άφθαρτες αξίες ενός πολιτικού χώρου. Ακόμη και αντίπαλου.

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ Uncle Stgm 25/01/2015 22:16:28

      Uncle Stgm Δεν πάμε μπροστά με το κεφάλι μας στραμένο πίσω. Για τον Πάκη σε συγχωρούμε. Τι το ήθελες αυτό με τον Αντώναρο; Μας αποτέλειωσες. Θυμίσου τον μόνο μια μέρα στο πρες ροομ ως κυβερνητικό εκπρόσωπο. Νεοδημοκρατισμό χρειαζόμαστε, όχι σε παλιότερα μοντέλα διακυβέρνησης που αρχικά μας έφεραν στην εξουσία αλλά τελικά μας εγκατέλειψαν μόνους στην ήττα

  22. Διογένης avatar
    Διογένης 25/01/2015 22:01:10

    Τηρουμένων των αναλογιών, τα πράγματα δεν είναι και τόοοσο άσχημα. Καταρχάς η διαπλοκή την τελευταία εβδομάδα πέρασε στο στρατόπεδο του διαφαινόμενου ως αδιαμφισβήτητου νικητή. Αυτό έδωσε αέρα στα πανιά του ΣΥΡΙΖΑ και έκοψε αέρα από τα πανιά της ΝΔ. Γνωρίζω ανθρώπους που το σκέφτονταν για Καμμένο για να υπάρχει ένα φρένο στον ΣΥΡΙΖΑ. Πασόκοι που είχαν αποφασίσει για ΝΔ είπαν να το ρίξουν τελικά ΠΑΣΟΚ για να γίνουν η "επίγεια εξυπηρέτηση", που είπε και ο Βενιζέλος, του ΣΥΡΙΖΑ, να μην τυχόν και γίνει κυβέρνηση μόνος του ο ΣΥΡΙΖΑ. Δηλαδή, το 8,8% διαφορά που δίνει ως εκτίμηση η Singular Logic έχει μέσα αρκετό "αέρα" από τη διαπλοκή. Δεύτερον, η ΝΔ έχασε μόνον 1,9% από το 2012. Με τόσα μέτρα, με τόσο πόλεμο, με τόση αμφισβήτηση, πάλι καλά. Και από αυτό το ποσοστό πολλοί είναι οι ψηφοφόροι του 2012 που δεν ψήφισαν τώρα και πολλοί αυτοί που ψήφισαν ΝΔ για πρώτη φορά τώρα. Τρίτον, γλιτώσαμε οριστικά από τον ΓΑΠ. Αυτό είναι. Μετρήθηκαν οι δυνάμεις του, οι δικές του χωρίς τη σφραγίδα "ΠΑΣΟΚ" είναι μάξιμουμ 2,5%. Όσα και της ατυχήσασας θυγατέρας όταν δοκίμασε μόνη της. Τέταρτον, το ΠΑΣΟΚ είναι πια μικρό κόμμα. Ίσως την επόμενη φορά να γλιτώσουμε οριστικά από αυτό. Πέμπτον και κυριότερο: Είδατε την κατήφεια έξω από την Κουμουνδούρου; Να είναι λέτε από την αγωνία για την αυτοδυναμία; Δεν νομίζω! Βασικά το σενάριο τους θυμίζει τόσο, μα τόσο πολύ το 2009! Ξέρουν τι τους περιμένει. Ξέρουν πολύ καλά ότι το αύριο θα είναι χειρότερο και όχι καλύτερο για το κόμμα τους. Με το ποσοστό που πήρε η ΝΔ υπό εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες, το σημαντικό είναι τώρα να διατηρήσει την ηγεσία ο Σαμαράς και να μην ενδώσει στις πιέσεις για παραίτηση. Το δεύτερο πιο σημαντικό, να αλλάξει τους άχρηστους από το επιτελείο του, και κυρίως τον αρχιάχρηστο στον οποίο οφείλονται όλα τα δεινά του, εκλογικά και πολιτικά. Μόνο να μην έρθει κάποια μεγάλη καταστροφή στη χώρα. Και τα άλλα θα τα λύσουμε. Είναι ακόμη ένα στάδιο στην ωρίμανσή μας ως λαού.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Διογένης 25/01/2015 22:22:46

      Σωστότατη η ανάλυσή σου Διογένη.

    • George N avatar
      George N @ Διογένης 25/01/2015 22:31:14

      Το ποσοστό της ΝΔ είναι ανεβασμένο από πολλούς που φοβήθηκαν σύγκρουση με την Ευρώπη. Σε περίπτωση που αυτή δεν συμβεί εκλείπει και ο λόγος υποστήριξης τους. Κατά κάποιο τρόπο η ΝΔ είναι σε ένα αγώνα δρόμου. Να κερδίσει την εμπιστοσύνη πριν την αφήσουν σημερινοί της υποστηρικτές και οδηγηθεί σε συρρίκνωση παρόμοια με αυτή του ΠΑΣΟΚ. Θα ήταν θανάσιμο, για την ίδια, λάθος να θεωρήσει ότι το σημερινό της ποσοστό είναι η βάση της. Δεν είναι. Η εμπιστοσύνη δεν μπορεί να κερδηθεί ούτε με αλλαγές ηγεσιών, ούτε με απομάκρυνση "αχρήστων" . Χρειάζεται να αποφασίσει η ίδια τι είναι και τι εκπροσωπεί. Δεν είναι δλδ θέμα προσώπων αλλά πολιτικής πχ και η λίστα είναι ατέλειωτη: Τον Φιλελευθερισμό? Με 60% Δημόσιες δαπάνες? Την Ασφάλεια και τον Πατριωτισμό? Με σκάρτα 400 εκ για εξοπλισμούς και OPEX? Την ιδιοκτησία: Με ΕΝΦΙΑ?

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Διογένης 25/01/2015 22:39:01

      Πολύ ορθές οι τοποθετήσεις σου Διογένη. Η ''κατήφεια'' στην Κουμουνδούρου,εγώ θα έλεγα υποτονικότητα,ίσως να οφείλεται και στο ότι μπορεί να μη το πιστεύουν ότι έγιναν κυβέρνηση πιά... Επίσης,το ΠΑΣΟΚ είναι μεν μικρό κόμμα πιά,αλλά δεν εξαυλώθηκε όπως ο ΓΑΠ. Σε ενδεχόμενοι αποτυχία του ΣΥΡΙΖΑ ση διακυβέρνηση της χώρας,η πλειοψηφία των ψηφοφόρων του,πού λές ότι θα στραφεί πάλι;

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ Κυθήριος 25/01/2015 22:42:48

        Ωχ! Καλά λες! Αυτό το τελευταίο που λες δεν αποκλείεται καθόλου... Αν και δεν είμαι καθόλου σίγουρος, όμως δεν παύει να είναι ένα ενδεχόμενο κάθε άλλο παρά θεωρητικό...

  23. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/01/2015 22:11:30

    Nα λείπει ο καραμανλισμός Θείε.Το τι ενδιαφέρει εσένα δεν ενδιαφέρει εμάς.Δεν θέλω πρόεδρο που να "σέβεται και να τιμά τους αγώνες της αριστεράς". Όσο για τους Αντώναρους άφησαν ένα έλλειμμα θεόρατο και πουλάνε πνεύμα,έλλειμμα που ο Σαμαράς εξαφάνισε.

  24. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 25/01/2015 22:45:02

    Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι, πρίν ακόμη κάνουν δηλώσεις οι Πρόεδροι των δυό πρώτων κομμάτων,έχουν κάνει δηλώσεις ήδη στα γερμανικά ΜΜΕ στελέχη της γερμανικής κυβέρνησης και της κεντρικής τους Τράπεζας,λές και οι εκλογές εδώ, θα έκριναν την τύχη της Γερμανίας στην Ευρωζώνη...

  25. nektariosveria avatar
    nektariosveria 26/01/2015 00:16:35

    Στην ελλαδα διαχρονικα η δημαγωγια ειναι δημοφιλεστερη απο την αληθεια!