Villa d
Villa d' este
05/09/2014 17:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ταξίδι του Τσίπρα στο Κόμο αναστατώνει τον ΣΥΡΙΖΑ

Που να τρέχει ο Αλέξης στη ΔΕΘ, είπε να κάνει ένα καλό διήμερο στο Κόμο μαζί με άλλους «συστημικούς» όμως ηγέτες και οικονομολόγους. Θα είναι εκεί πρώην πρωθυπουργοί της Ιταλίας, ο Μπαρόζο, ο Τρισέ, ο Γερμανός υπουργός Γιεργκ Ασμουσεν, και οι Επίτροποι Χοακίν Αλμούνια και Μισέλ Μπαρνιέ.

Μεγάλη είναι η αναταραχή στις τάξεις των ακραίων αριστερών του ΣΥΡΙΖΑ, εκείνων που ακούνε Ευρώπη και βγάζουν σπυράκια. Είναι πολλοί οι συγκεκριμένοι: Από τους λεγόμενους και «άπλυτους» των Εξαρχείων μέχρι τους πιο διαλλακτικούς της ομάδας Λαφαζάνη. Γιατί έχουν πάθει ταραχή; Για μια λέξη: Κόμο. Είναι η μικρή και πανέμορφη πόλη της Ιταλίας όπου υπάρχουν και ορισμένα πανάκριβα ξενοδοχεία.

Ο σύντροφος Αλέξης λοιπόν, ο αντισυστημικός και πάντα επαναστάτης Τσίπρας αποφάσισε να αποδεχθεί την πρόσκληση για να παρευρεθεί στο «Φόρουμ του Κόμο» το οποίο διοργανώνεται από το ιταλικό ίδρυμα European House – Ambrosetti.

Προφανώς έμαθαν για το... μεγαλείο της σκέψης του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ και τον καλούν για να τους δώσει τα φώτα στην «ατζέντα για την αλλαγή της Ευρώπης». Η πλάκα είναι ότι το φόρουμ συνέπεσε με τα εγκαίνια της ΔΕΘ, όπου θα διαδηλώσουν χιλιάδες εργαζόμενοι και θα έπρεπε να βρίσκεται στην κορυφή της πορείας ο αντισυστημικός Αλέξης. Μεγάλο το δίλημμα; Να πάει στην πορεία μέσα στην υγρασία της Θεσσαλονίκης και μετά να φάει κοψίδια στα Λαδάδικα; Ή να πάει στο Κόμο και στο ξενοδοχείο «Βίλα ντ ΄Εστε» όπου έχει όλα τα κομφόρ τα οποία δεν συναντά συχνά ο Αλέξης στα ταξίδια του στη Βενεζουέλα.

Που να τρέχει στη ΔΕΘ, είπε να κάνει ένα καλό διήμερο στο Κόμο μαζί με άλλους «συστημικούς» όμως ηγέτες και οικονομολόγους. Θα είναι εκεί οι πρώην πρωθυπουργοί της Ιταλίας Ενρίκο Λέτα και Μάριο Μόντι, ο τέως πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο, ο τραπεζίτης Ζαν-Κλοντ Τρισέ, ο Γερμανός υπουργός Γιεργκ Ασμουσεν, και οι Επίτροποι Χοακίν Αλμούνια και Μισέλ Μπαρνιέ.

Στην Ιταλία λένε ότι η συνάντηση αυτή ονομάζεται «ιταλική λέσχη Μπίλντερμπεργκ» αλλά στον ΣΥΡΙΖΑ δεν τολμάνε να το πουν, κάνει... τζιζ το όνομα. Ενας αριστερός ηγέτης να βολοδέρνει μαζί με την ευρωπαϊκή πολιτική και οικονομική νομενκλατούρα; Θα αναστηθεί ο Μαρξ και ο... Τσάβες και θα τους πλακώσει στις φάπες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 05/09/2014 19:39:03

    Χαχα ετσι ακριβως! Μεσα στο μυαλο του ειναι το αρθρο. Και μεχρι να φθασει και στην ηλικια του ΓΑΠ θαχει μαθει ολα τα τερτιπια, μεχρι και ζεϊμπεκικο θα μας χορεψει....

    • ΔΔΝ avatar
      ΔΔΝ @ Ρηνα 05/09/2014 21:42:41

      ΚΑΛΟ !!!! ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !!!!!

  2. CHRIS avatar
    CHRIS 05/09/2014 20:07:59

    Ο Ντράγκι άρχισε εμμέσως να "κόβει χρήμα". Σιγά σιγά θα ασπαστούν το δόγμα του Keynes.

  3. Geros avatar
    Geros 06/09/2014 07:25:51

    Στην λίστα των ομιλητών είναι και ο Jakob Frenkel , πρόεδρος της διεθνούς JPMorgan. Πιο νεοφιλελεύθερος πεθαίνεις, και προσωπικός φίλος και συνεργάτης του Milton Friedman. Εμενα λέτε νεοφιλελεύθερο εδώ μέσα αλλα θα μας έρθει από την Ιταλία ο Αλέξης με καμια ιδέα για ... deregulation και θα τρέχετε!

    • Grigoris avatar
      Grigoris @ Geros 06/09/2014 07:47:38

      Mα ο ειλικρινής και δίκαιος νεοφιλελευθερισμός Γέρο συμφωνεί με τον Τσίπρα οτι οι τράπεζες και οι πολυεθνικές εταιρείες που έκαναν αλόγιστη διαχείρηση πρέπει να αφήνονται να χρεοκοπούν όπως όλοι και όχι να κρατικοποιούνται με χρήματα των φορολογουμένων. Σ΄αυτό νάσαι βέβαιος οτι και ο ο Jakob Frenkel, τουλάχιστο δημόσια, θα συμφωνήσει με τον Τσίπρα. Ο Νεοφιλελευθερισμός θέλει απελευθέρωση των εταιρειών στα κέρδη, αλλά θέλει ακόμα περισσότερο απελευθέρωσή τους στη χασούρα και τη χρεωκοπία, όταν κάνουν μακακίες που συμπαρασύρουν ακόμα και κράτη στη χρεωκοπία τους. Απλά οι υποστηρικτές του, αποφεύγουν αυτή την πλευρά συνήθως και λένε "It' s too big to fail" όταν χρεωκοπούν και παρακαλάνε γονατιστοί να τους κρατικοποιήσουν...

      • Geros avatar
        Geros @ Grigoris 06/09/2014 11:56:10

        Έχεις δίκιο , όχι μονο ο ειλικρινής νεοφιλελεύθερος αλλα ΚΑΘΕ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ θέλει οι εταιρείες να έχουν δικαίωμα στα κέρδη και υποχρέωση στην ανάληψη των ζημιών που δημιούργησαν. Ποιοι είναι οι νεοφιλελεύθεροι λοιπόν που όπως λες παρακαλάγανε γονατιστοί για να τους κρατικοποιήσουν? Εγώ δεν ξέρω ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ φιλελεύθερο οικονομολόγο να μιλούσε για Bailout ΚΑΝΕΝΟΣ , ούτε εταιρείας αλλά ούτε και κράτους .... Πως θα μπορούσε άλλωστε? Μόνο και η αναφορά της λέξης Bailout είναι αρκετή για να πάψει ένας οικονομολόγος να ανήκει σε αυτή την σχολή των οικονομικών. Μήπως τελικά και εσύ έχεις πέσει θύμα της δαιμονοποίησης της συγκεκριμένης θεωρίας? Νεοφιλελεύθερος στην Ελλάδα (και προφανώς για εσένα) σημαίνει "κάποιος με λεφτά που είναι αντιπαθητικός" , έτσι εσύ και οι άλλοι βαφτίζετε νεοφιλελεύθερους αθρώπους και πρακτικές που είναι στον αντίποδα της θεωρίας αυτής. Τέλος ο Τσίπρας ως βαθιά αμόρφωτος και ημιμαθής άνθρωπος έχει την τάση να ακούει ότι θέλει , να αποδέχεται από μια θεωρία όποιο κομάτι θέλει (το ίδιο δεν κάνει και με τον Κενσιανισμό που στην ουσία τον έχει μεταφράσει ως "κοφτέ και μοιράστε χρήμα μέχρι να έρθει η δευτέρα παρουσία" ?) μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει τις ιδεοληψίες του και την δίψα του για εξουσία.

        • ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. avatar
          ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. @ Geros 06/09/2014 12:56:40

          @Geros "Ποιοι είναι οι νεοφιλελεύθεροι λοιπόν που όπως λες παρακαλάγανε γονατιστοί για να τους κρατικοποιήσουν?" Aν θέλεις μπορώ να σου φτιάξω μια λίστα σαν εκείνη της Λαγκάρντ. Σε παραπέμπω για αρχή στον ίσως αντιπροσωπευτικώτερο νεοφιλελεύθερο της εποχής μας Henry Paulson ,ζάπλουτο πρώην υπουργό οικονομικών των ΗΠΑ επι Μπούς και τη φωτογραφία του που έκανε το γύρο του κόσμου καθώς γονατιστός παρακαλούσε μέσα το Αμερικανικό κοινοβούλιο να ψηφίσουν την ουσιαστική κρατικοποίηση των φαληρισμένων μεγάλων τραπεζών και επιχειρήσεων όταν έσκασε η Leehman brothers το 2008. http://assets.forexlive.com/wp-content/uploads/2013/04/Paulson-begging-Pelosi.png Μήπως τελικά και εσύ έχεις πέσει θύμα της δαιμονοποίησης της συγκεκριμένης θεωρίας? Νεοφιλελεύθερος στην Ελλάδα (και προφανώς για εσένα) σημαίνει "κάποιος με λεφτά που είναι συμπαθητικός, επειδή δημιουργεί πλούτο και κάποτε ο Θεός θα δώσει ενα μέρος απο τον πλούτο του και στους εργάτες που τον παράγουν"? , έτσι εσύ και οι άλλοι βαφτίζετε νεοφιλελεύθερους αθρώπους και πρακτικές που είναι στον αντίποδα της θεωρίας αυτής για να σου ανταποδώσω το "επιχείρημα"... Αλήθεια ξέρεις εσύ κανέναν συμπαθή φτωχό που να είναι νεοφιλελεύθερος? O Τσίπρας δυστυχώς από όλους του πολιτικούς μας, είναι ο λιγώτρο αμόρφωτος και ημιμαθής άνθρωπος, έχει κι αυτός την τάση να ακούει ότι θέλει , να αποδέχεται από μια θεωρία όποιο κομάτι θέλει αλλά σίγουρα είναι λιγώτερο αμόρφωτος απο τον Σαμαρά και τον Βενιζέλο που κάνουν τα ίδια και είναι εντελώς άπληστοι για εξουσία, όπως είπε και ο Μπαλτάκος...

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 06/09/2014 13:19:19

    Όταν προ ετών επισκεφθήκαμε τις μαγευτικές λίμνες Como (Ιταλία) και Lugano (Ελβετία) (χριστουγεννιάτικη εταιρική εκδρομή), μάθαμε ότι: “εδώ οι ψαράδες επιτρέπουν στο γόνο να γίνεται γονιός”. Γι αυτό και η αλιεία στις λίμνες αυτές επιτρέπεται σε συγκεκριμένο χώρο, με παραδοσιακό καλάμι και δόλωμα και βάρκες με κουπιά. Απαγορεύονται τα εξωλέμβια, επειδή,“ο θόρυβος των μηχανών ενοχλεί τα ψάρια”. Αυτά τα εκπληκτικά, συνδυαστικά με τους περιπάτους στα περιποιημένα και πεντακάθαρα πάρκα στις όχθες των κρυστάλλινων λιμνών, μάς άφησαν τις καλύτερες των εντυπώσεων. Οι συγκρίσεις με το φονικό “ψάρεμα με δυναμίτη” ήταν τουλάχιστον, ντροπιαστικές. Στην ελβετική πλευρά, δεν το πιστεύαμε όταν είδαμε αγελάδα να φοράει ειδική σακούλα για τα ούρα και τα περιττώματα! Μάθαμε ότι οι Ελβετοί τσοπάνηδες και κτηνοτρόφοι τα μαζεύουν σ’ αυτές τις ειδικές σακούλες και τα πωλούν προς ανακύκλωση στις βιομηχανίες λιπασμάτων. Και είναι όλοι ευχαριστημένοι: κερδοφόρα η δωρεάν πρώτη ύλη και το φυσικό περιβάλλον διατηρείται πεντακάθαρο, αναβαθμισμένο και ζηλευτό. Τελικά, τίποτα δεν είναι τυχαίο σ’ αυτή τη ζωή!. Στα δικά μας υπέροχα χωριά, οι τσοπάνηδες στα κοπάδια τους, δίνουν το “ελευθέρας” να μπαίνουν όπου θέλουν αδιακρίτως. Πετρόχτιστα γεφύρια, πεζόδρομους, εθνικούς δρυμούς μέχρι και σε ξωκλήσια που έχουν τις πόρτες ανοιχτές, τα κοπάδια ελεύθερα μπαίνουν και λερώνουν. Για τη συγκεκριμένη ασέβεια, στις παρυφές της Βάλια Κάλντα, στη θεϊκής ομορφιάς Βοβούσα (τ’ όνομά της από τη βοή των πλούσιων νερών του Αώου που τη χωρίζει στα δύο), μ’ έναν πολλά-βαρύ κι ασήκωτο τσοπάνη γίναμε μαλλί-κουβάρι. Μέχρι και τα τσοπανόσκυλα ξεσηκώθηκαν. Και καθώς καθάριζα το εκκλησάκι, θυμήθηκα τον Ελύτη: “Ένα το χελιδόνι και η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο Ήλιος θέλει δουλειά πολλή.”

    • ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. avatar
      ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. @ η Dimi 06/09/2014 13:31:38

      Eίσαι τυχερή αγαπητή Dimi που δεν πήγες π.χ. στην Αίγυπτο και σε ακόμα πιο καθυστερημένες χώρες όπου θα γινόσουνα μαλλί-κουβάρι και πολύ χειρότερα, με τους καμηλιέρηδες και θα καθάριζες το εκκλησάκι όχι απο τα κατάλοιπα μόνο των καμηλών αλλα κυρίως και των καμηλιέρηδων...Οπως λες για ν΄αλλάξει ο κόσμος θέλει δουλειά πολλή, υπομονή πολλή, και χρόνο πολλών γενεών και όχι μόνο μίας...

    • ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ avatar
      ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ @ η Dimi 06/09/2014 19:26:31

      Με την αναφορά σας για την Ελβετία, μου θυμίσατε όταν οδηγούσα προ ετών στις εξοχές της και χρειάστηκε να αλλάξω λάδια, μιάς και είχα κάνει χιλιάδες χιλιόμετρα και η ένδειξη αλλαγής είχε ανάψει. Βρισκόμουν στη μέση του πουθενά, με χωράφια ακαλλιέργητα γύρω γύρω και μπήκα σε ένα κενό σημείο για να κάνω την αλλαγή. Εκεί που ήμουν σκυμμένος στο καπώ διαπίστωσα οτι είχαν σκύψει και άλλες δύο φιγούρες δίπλα μου. Σηκώνομαι και βλέπω δύο αστυνομικούς. Είχαν έρθει απο το περιπολικό και δεν τους είχα πάρει είδηση. Οταν με ρώτησαν τι έκανα, τους είπα πως ελέγχω την στάθμη των λαδιών και προσθέτω λίγο λάδι...(ευτυχώς είχα προλάβει να κλείσω απο κάτω την τάπα). Με χαιρέτισαν και απομακρύνθηκαν, αλλά παρέμειναν στο αυτοκίνητό τους και με παρακολουθούσαν...Και κάτι που μου είπαν κάτοικοι μιάς Κωμόπολης εκεί κοντά. Οταν ένα κινηματογραφικό συνεργείο γύρισε σκηνές με αυτοκίνητα σε οικόπεδα και σε άσφαλτο, ειδική υπηρεσία του Δήμου μέτρησε το μήκος των γραμμών που άφησαν οι ρόδες και υπολόγισε αντίστοιχο ποσό αποζημίωσης που θα πήγαινε στην συντήρηση των δρόμων. Και άλλα πολλά. Τέτοια περιστατικά στην Ελλάδα θυμίζουν ανέκδοτα...

      • helios avatar
        helios @ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ 07/09/2014 01:48:56

        "Τέλος στη μαζική εισροή μεταναστών" ψήφισαν οι Ελβετοί ''Μια οριακή πλειοψηφία των Ελβετών ψηφοφόρων τάχθηκε σήμερα στο δημοψήφισμα που διεξήχθη υπέρ της πρότασης να επιβληθούν εκ νέου περιορισμοί στη μετανάστευση και να γίνει εκ νέου διαπραγμάτευση των συμφωνιών ανάμεσα στη Βέρνη και στην Ευρωπαϊκή Ένωση, σύμφωνα με το τελικό επίσημο αποτέλεσμα.'' Σοβαρά κράτη που υπερασπίζονται τα συμφέροντα τους,θυμάμαι να είχα διαβάσει ότι στην Ελβετία ένα μέρος της καθαριότητας στις δημόσιες υπηρεσίες και υποδομές τους είναι υποχρεωτικό να το αναλαμβάνουν οι ίδιοι οι δημόσιοι υπάλληλοι (http://www.nooz.gr/world/oi-elvetoi-dim-upalliloi-8a-ka8arizoun-tous-xorous-ergasias-tous).
        Όσον αφορά το μεταναστευτικό σε μια εκπομπή στην παλιά ΕΡΤ με τον Γιάννη Πολίτη και την Πηνελόπη Γαβρά είχαν καλεσμένους και διάφορους πολίτες. Ένας από αυτούς ήταν και ένας νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα. Επειδή πλέον ο μισθός του είχε μειωθεί πάρα πολύ και δεν τα έβγαζε πλέον πέρα οικογενειακώς αποφάσισε να μεταναστεύσει και να εργαστεί σε νοσοκομείο στην Ελβετία. Όταν τον ρώτησαν πως θα πάει απάντησε με χρονική σύμβαση εργασίας (αυτό που φωνάζω τόσο καιρό) και μάλιστα εξάμηνη (η γυναίκα και τα παιδιά του φυσικά θα μείνουν στην Ελλάδα) και το εξήγησε ότι θέλουν να προστατεύσουν τη χώρα τους από τους μετανάστες και τις μεταναστευτικές ροές.
        Έτσι τα σοβαρά κράτη προστατεύουν το κράτος τους και την εθνική και κοινωνική τους συνοχή σε αντίθεση με μας, όπου ο καθένας που μπαίνει παράνομα στην Ελλάδα νομιμοποιείται, του δίνουν άδεια παραμονής αορίστου χρόνου, αποκτά όλων των ειδών τα δικαιώματα (π.χ.δικαίωμα επανένωσης) και όλων των ειδών τα επιδόματα (π.χ. οικογενειακά επιδόματα ,επίδομα θέρμανσης, επίδομα ανεργίας κλπ …) και στο τέλος του χορηγείται και η ελληνική ιθαγένεια. Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ σοβαρών κρατών και κρατών με χαρακτηριστικά οίκου ανοχής. Μεταναστευτική πολιτική σημαίνει σχεδιασμός,οργάνωση,ποσοτικά και ποιοτικά κριτήρια,χρονικές συμβάσεις εργασίας(contract workers)κλπ…,και όχι φυσικά εισβολή,εποικισμός,εκτοπισμός ελλήνων εργαζομένων,πληθυσμιακή αλλοίωση,διάλυση της εθνικής και κοινωνικής συνοχής και δημιουργία ελληνικής μειονότητας στην Ελλάδα.

        • ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. avatar
          ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. @ helios 07/09/2014 09:28:36

          "Έτσι τα σοβαρά κράτη προστατεύουν το κράτος τους και την εθνική και κοινωνική τους συνοχή σε αντίθεση με μας". Kαι το πετυχαίνουν αυτό, όπως δημόσια δήλωσε προς τιμήν του και ο Δένδιας, αλλα οι Βόρειοι έκαναν πως δεν τον άκουσαν, επιβάλλοντας σε εμάς και τους άλλους Νότιους συνθήκες "Δουβλίνου" που μας υποχρεώνουν να κρατάμε τους μετανάστες της Ελβετίας της Σουηδίας της Γερμανίας και των άλλων πλουσίων του Βορρά μέσα στις χώρες μας. Απ' όποια πλευρά κι αν το δείς η "Ομοσπονδιακή ΕΕ της ισοτιμίας και της αλληλεγγύης" που ίδρυσαν ο Μιττεράν και ο Νελόρ, κατήντησε μετά το 1989 που ενώθηκαν οι Γερμανίες, όπως ομολογεί και ο ίδιος ο Ντελόρ, ένα τραπεζιτικό έκτρωμα εκμετάλλευσης των αδυναμιών του Νότου απο τους Βορείους. Μέχρι που θα πάει αυτό? Οπως διερωτάται και ο Υπουργός οικονομικών της Γαλλίας Aρνώ Μοντεμπούρ, που η Μέρκελ εν μιά νυκτί αντικατέστησε με έναν δικό της υπάλληλο της Goldman Sachs...Ως πότε παλληκάρια θα ζούμε στα στνά που έλεγε κι ο δικός μας Ρήγας Φερραίος? Ο Ντράγκι μάλλον σήκωσε το λάβαρο. Να δούμε αν θα το κρατήσει ψηλά...

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 07/09/2014 19:45:30

    Η Ελβετία ετησίως, επενδύει εκατομμύρια Ελβετικά Φράγκα στη ΑΠΟΤΡΟΠΗ και ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ της Λαθρομετανάστευσης. Με αποτρεπτικά/ δυσφημιστικά/ Προειδοποιητικά συνεχή spots στα media των χωρών "υψηλού κινδύνου", η Ελβετία ενημερώνει και προειδοποιεί για τις σοβαρές οικονομικές, υγειονομικές, φυλάκισης ετών, κοινωνικής απόρριψης συνέπειες για τους λαθρομετανάστες.. Η δαπάνη αυτή περιλαμβάνεται στον ετήσιο κρατικό Ισολογισμό. Η Ελβετία, είναι χώρα η οποία προτιμά να προλαμβάνει, αντί να θεραπεύει. Στη πατρίδα του Πατέρα της Ιατρικής Ιπποκράτη, εμείς, δεν το μάθαμε ακόμα.