01/12/2009 19:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ταξίδι έχει σημασία, όχι ο προορισμός



Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μεν' η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωϊά να είναι
που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους,
να σταματήσεις σ' εμπορεία Φοινικικά,
και τες καλές πραγμάτειες ν' αποκτήσεις,
σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κ' έβενους,
και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά,
σε πόλεις Αιγυπτιακές πολλές να πας,
να μάθεις και να μάθεις απ' τους σπουδασμένους.
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί ειν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει
και γέρος πια ν' αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στο δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.
Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.
Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.

Κωνσταντίνος Καβάφης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 01/12/2009 19:44:46

    Είναι δηλαδή πτωχική η Ιθάκη; Φάκτορα, αν είναι έτσι, ζήτω που καήκαμε.

    Ήμουν βέβαια στους καχύποπτους από την αρχή, αλλά, άλλο να το ξορκίζεις, άλλο να συμβαίνει. Άλλο να το λέει ένας σχολιαστής ως κουβέντα του άερα, άλλο να το λες εσύ.

  2. isnogood avatar
    isnogood 01/12/2009 19:46:48

    ''....μέσα στα καπηλειά και τα χαμαιτυπεία της Βυρητού κυλιέμαι. μες σ ευτελή κραιπάλη διάγω ποταπώς. Το μόνο που με σώζει σαν εμορφιά διαρκής, σαν άρωμα που επάνω στην σάρκα μου έχει μείνει, είναι που είχα δυο χρόνια δικό μου τον Ταμίδη, τον πιο εξαίσιο νέο, δικό μου όχι για σπίτι ή για έπαυλι στον Νείλο.''

    Αντ αυτού


    ....ΝΙΚΗΤΑΣ

  3. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 01/12/2009 19:49:06

    Και στη χειρότερη περίπτωση που η Ιθάκη φανεί πτωχική, ο αγώνας άξιζε από μόνος του.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Κώστας Θ. 01/12/2009 20:06:00

      Ναι, σύμφωνοι. Απλώς σοκαρίστηκα διότι η διαπίστωση προέρχεται από το Φάκτορα, τον έγκυρο Φάκτορα.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Blimblomblim 01/12/2009 20:12:11

        Όταν μερικοί υποστηρίζαμε τον κ Σαμαρά ως άνθρωπο, αλλά βλέπαμε τους .."μνηστήρες" της αυλής του, δεν λέγαμε λόγια του αέρα.
        Θα δούμε....

  4. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 01/12/2009 19:51:30

    Ὢ λιγοστοί, Ὢ διαλεχτοί!

    Ὢ λιγοστοὶ κι ὢ διαλεχτοὶ κι ἀρίφνητοι αὔριο ἴσως!

    Εἶναι μία ἀλήθεια κάτου ἐδῶ ποὺ τὴ χτυπάει τὸ μίσος,

    εἶν᾿ ἐδῶ πέρα μία Ὀμορφιὰ ποὺ ἡ καταφρόνια δένει,

    κι εἶν᾿ ἐδῶ πέρα μία Ἀρετὴ δειλὴ καὶ ντροπιασμένη.

    Ὢ νέοι, ὢ πρωτοξύπνητοι στὸ φῶς, χαρὲς τ᾿ Ἀπρίλη,

    ἀπὸ τοὺς πράσινους κορμοὺς γινοντ᾿ οἱ ἄσπροι στύλοι!

    Στὴ χώρα ἐσεῖς οἱ λειτουργοὶ κι οἱ λατρευτάδες εἶστε·

    δὲ φτάνει· ἐμπρὸς! γιὰ τοὺς Θεούς, ὢ νέοι, πολεμεῖστε.

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 01/12/2009 19:56:58

    Τελικά ο Σαμαράς πρέπει να είναι πολύ σπουδαίο άτομο.
    Γιατί τον κρύβανε τόσο καιρό άραγε?

  6. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 01/12/2009 20:19:37

    Το ταξίδι μπορεί να έχει σημασία για τον Αντώνη αλλά ο προορισμός έχει σημασιά και για μας.
    Αρκετά δεν ταξιδεύουμε τόσα χρόνια;

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Καππαδόκης 01/12/2009 20:29:41

      Εξαρτάται αν είσαι επιβάτης ή ....κωπηλάτης.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ εναςάσχετος 01/12/2009 20:31:57

        xaxaxa σωστός οι κωπηλάτες της γαλέρας ποτέ δεν νοιάζονταν για τον προορισμό μόνο για τις αλυσίδες τους...

      • Καππαδόκης avatar
        Καππαδόκης @ εναςάσχετος 01/12/2009 21:40:29

        Χρόνια κωπηλάτης, τώρα επιβάτης, αύριο αναβάτης.

  7. tiramola avatar
    tiramola 01/12/2009 20:24:42

    factorx: μπορείς να μην χ....κάθε συζήτηση. Θα σε στείλω στον ΓΑΠ να λιβανίζεις

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 01/12/2009 20:29:56

      μεγάλε, αγόρασες το πρωί που σου είπα; Θα είχες +5%, από την ώρα που στο είπα. Όλα επειδή υποτίθεται είπαν οι Γερμανοί ότι δεν θα μας αφήσουν να φαλίρουμε. Βέβαι πρόσεχε, κυκλοφορύν παπαγάλοι

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 01/12/2009 22:15:43

      Είναι γεγονός ότι η ποίηση δεν είναι στα καλύτερά μου.

  8. Eastrader avatar
    Eastrader 01/12/2009 20:35:39

    Ενταξει παιδια,καλα ολα αυτα,αλλα εγω δεν θελω ουτε ταξιδι ωραιο ουτε Ιθακες πτωχικες.Προτιμω τα εργα.Να δω φως.Τα πανηγυρια για εμενα τελειωσαν την Κυριακη το βραδυ.Το αγγουρι(μετα συγχωρησεως), ειναι τεραστιο και τα προβληματα αξεπεραστα.Οχι οτι ο Αντωνης θα τα λυσει,δεν μπορει αλλωστε αφου δεν κυβερναει,αλλα τουλαχιστον ας αρχισει να σπρωχνει τον Τζεφρυ,και ας αρχισει να βαζει και μια σειρα στο κομμα.

  9. Y. avatar
    Y. 01/12/2009 21:31:41

    Και τώρα τι θα κάνουμε χωρίς βαρβάρους? (.....μήπως πρέπει να παραμείνουν υφιστάμενοι?)
    Αυτοί οι βάρβαροι ήταν μια κάποια λύση (....ως εκ του γεγονότος, ....ως εκτόνωση)

  10. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 01/12/2009 22:43:10

    Αντωνη ΣΑμαρα ΝΕΕ ΗΓΕΤΗ ΜΑΣ ξεβρωμισε το μαγαζι. Δεν χρειαζονται πολλες ευγενειες και χαμηλοι τονοι. Ακομη και ο Ιησους Χριστος στην καταλληλη στιγμη πηρε το φραγγέλιο και διέλυσε τους διεφθαρμενους. Με δυναμισμο και πυγμή!!!Ο Κασσίμης μετα την αποψινη του εμφάνιση στο MEGA πρέπει να πεταχτει με τις κλωτσιές εξω από το κόμμα. Το ιδιο και διάφοροι άλλοι Μητσοτακικοί που βγαίνουν στα ΜΜΕ και σπερνουν τη διχόνοια και το διχασμό...ΑΝΤΩΝΗ ΠΑΡΕ ΚΕΦΑΛΙΑ!!!Η βάση βράζει. Καθάρισε το μαγαζί από τη βρωμιά και το σπόρο του διχασμού.

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 01/12/2009 22:48:39

      ο ΚΑΣΣΙΜΗΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΛΕΟΝ Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ.

      Ειναι γελασμενος αν νομιζει οτι θα προκαλεσει τον ΣΑΜΑΡΑ να κανει κινησεις που θα εξυπηρετησουν τη αισθηση διασπασης του κομματος.

      Αυτα κε Κασσιμη να τα κανετε αλλου ειναι προφανες οτι δεν γνωριζετε την λογικη σαμαρα.

      Αντε στο καλο απο μονος σας....εξαλλου η πορτα διπλα σας ειναι.

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ loretta 01/12/2009 23:09:52

        Πτωχοί τω πνεύματι..
        Και πάνω από όλους ο απίστευτος Λούλης.
        Που είδε θυμό στο πόπολο και για αυτό εξελέγη
        Ο Σαμαράς.
        Κύριε Λούλη μας, ο κόσμος όταν θυμώνει, δεν πάει όπως στις 4/10 ή πάει για μπάνια, όπως στις ευρωεκλογές, δεν στήνεται στις ουρές.
        Ήταν θετική η ψήφος και το ξέρετε
        Το άαλο φοβερό επιχειρημα ήταν ότι όπως οι Συντηρητικοί της Αγγλίας, έτσι και η ΝΔ θα συρρικνωθεί αν δεν απευθυνθεί στο μεσαίο χώρο.
        Πρώτον, τελείως διαφορετικές χώρες.
        Η σκληρή Θάτσερ εδώ δεν θα άντεχε 1 χρόνο και εκεί βαρέθηκε να κυβερνά.
        Όσο για το ιδεολόγημα του μεσαίου χώρου είναι αστειότητα και πιστωθήκατε μία νίκη ώριμου φρούτου το 2004, που το ΠΑΣΟΚ θα έπεφτε και με τον ακραίο χώρο.
        Η δε λογική σας χάνουμε 5% προς ΛΑΟΣ και 13% αριστερά, άρα να πάμε αριστερά είναι υπεραπλούστευση των πραγμάτων και υποκρύπτει μία αντίληψη πολιτών-προβάτων.
        Αν ο Σαμαράς εκφράσει την πατριωτική Αριστερά θα μας πείτε πόση είναι αυτή.
        Με τέπιοιυς συμβούλους καλά που κράτησε και έξι χρόνια ο Καραμανλής.
        Λόρδε Λούλη, οι φίλοι σας του κομματικού κατεστημένου έχασαν, λυπάμαι

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 02/12/2009 00:14:09

          αμ είναι πολλή η πατριωτική αριστερά, είτε εγκλωβισμένη στη παράδοση των δύο κουκουε είτε στο καπάτσο πασοκ. και τρέμει το φυλλοκάρδι τους που θα τους την πάρει ο Σαμαράς... τρέμει!!!

    • Aris M. avatar
      Aris M. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 01/12/2009 22:52:34

      Δεν χρειάζονται τέτοιες κινήσεις....θα τους αποβάλει ο ίδιος ο λαός της ΝΔ. Ήδη το έχει κάνει σε μεγάλο βαθμό άλλωστε.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Aris M. 01/12/2009 22:57:37

        Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος. Γενικώς, τα μηνύματα που εκπέμφθηκαν χθες και σήμερα δεν μου δείχνουν ότι πάμε για "αυτόματο" ξεκαθάρισμα. Σίγουρα χρειάζονται οι ισορροπίες, αλλά το βασικό είναι να μην φερθεί κομπλεξικά ο Σαμαράς σε αυτούς τους ανιδιοτελείς που τον στήριξαν. Να μην τους θεωρήσει δηλαδή δεδομένους και κάνει όλη την ώρα χατήρια στους μη δεδομένους. Θα καταρρεύσει, αν το κάνει αυτό, πολύ πιο γρήγορα από όσο νομίζει. Όσοι τον στήριξαν δεν θα αντέξουν τέτοια προδοσία του αγώνα τους.

  11. Factorx avatar
    Factorx 01/12/2009 23:01:40

    Με απογοητεύσατε. Το νόημα είναι "η μελαγχολία της νίκης". 'Αντε πίσω στο μαγκανοπήγαδο της καθημερινότητας. Δεν κουνιέται κανένας να ανεβούμε λίγο;

    • somis avatar
      somis @ Factorx 02/12/2009 00:13:56

      Φάκτορα, επειδή σε παρακολουθώ και σ'αγαπώ, δεν θέλω να σε στεναχωρώ, αλλά καιρός του είναι και το "μαγκανοπήγαδο".
      Καλή η "Σαμαρειάδα", καλός ο υπέρ πάντων αγών, μαζί σου ρε αδελφέ (φταις ! κοτζάμ αριστερός να κάνω αγώνα φόρα τζόγο για το Σαμαρά !), αλλά ας γυρίσουμε και στα "αντί" μας που τα ξέρουμε.
      Μην το κάνουμε το μαγαζί χώρο για κάθε πονεμένη δεξιούλα ψυχή, και ας είναι και σοβαρή !
      Με εκτίμηση

      • Factorx avatar
        Factorx @ somis 02/12/2009 00:15:31

        Yes sir

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ somis 02/12/2009 08:50:53

        Δε κατάλαβα. Μπορεί άνετα ο Φάκτορας να συνεχίζει να βάζει και κάποια post για μας τις «πονεμένες δεξιές ψυχές». Εσείς οι αριστεροί θα συνεχίσετε να ετοιμάζετε την επανάστασή σας και εμείς τη δικιά μας. Και θα βρισκόμαστε σε κάποια post να ανταλλάζουμε πληροφορίες.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Kώστας Θ. 03/12/2009 02:28:36

          χεχε Κώστα Θ. είμαι κι εγώ είμαι από την απέναντι όχθη που μ΄ έφερε ο ρους προς την δική σας. Άρα ο Φάκτορας δεν πρόκειται να με αγνοήσει, ;)

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Factorx 02/12/2009 08:26:41

      Kι εγώ αυτό νιώθω...
      Και τώρα τί κάνουμε ;

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Kώστας Θ. 03/12/2009 02:30:59

        δηλαδή τί περισσότερο πρέπει να κάνουμε από το να αφιερώνουμε κάθε μέρα πέντε ώρες στο Αντινέα για να διαβάζουμε όλες τις αναρτήσεις;!
        -ζούμε την ανάπαυλα του πολεμιστή, :)

      • Y. avatar
        Y. @ Kώστας Θ. 03/12/2009 02:46:20

        Τι 5 ώρες ΒΚΣ. έφαγα τα σωθικά μου σήμερα με το φάκτορα.
        Για το καληνύχτα, πάρτε το, για να κεφάρετε με τζιτζίρια
        http://www.youtube.com/watch?v=L1osL_mStOA

  12. ambrosiac avatar
    ambrosiac 01/12/2009 23:07:17

    Post coitum omne animal triste

    :)

  13. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 01/12/2009 23:08:00

    Άντε, ευτυχώς, μας ανέβασες λιγάκι. Νομίσαμε ότι είχαν πραγματική βάση τα περί πτωχνικής Ιθάκης.

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Blimblomblim 01/12/2009 23:12:40

      Έχω πρόταση για να ανεβούμε.
      Συνέδριο το Γενάρη, το Μάρτη εκλογές.
      Τις παίρνουμε και με απλή αναλογική!!!