31/07/2010 10:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το τίμημα της αλαζονείας είναι η αποτυχία

Una salus victis nullam sperare salutem





Η χώρα έχει παραλύσει από την πρώτη πετυχημένη απεργία εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Η κυβέρνηση αυτάρεσκα, πιστεύοντας ότι αφού κατάφερε να γεμίσει ενοχές τους πολίτες, ότι τάχα αυτοί φταίνε, για το σπάταλο και διεφθαρμένο κράτος, μπορεί να πράξει οτιδήποτε και σε βάρος οποιουδήποτε.

Και σε ένα πρώτο βαθμό το πέτυχε.

Μείωσε αυθαίρετα τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων με το ύπουλο επιχείρημα : εσείς οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίτε για τα ελλείμματα.

Μείωσε αυθαίρετα τις συντάξεις, με το επίσης ύπουλο επιχείρημα : εσείς οι συνταξιούχοι φταίτε για τα ελλείμματα.

Έδιωξε τους παράνομα (αλήθεια είναι οι μόνοι;) διορισμένους στα stage βροντοφωνάζοντας: εσείς των stage φταίτε για τα ελλείμματα.

Και νόμιζε δικαιολογημένα η κυβέρνηση ότι μπορούσε να κάνει οτιδήποτε.

Το τίμημα της αλαζονείας όμως είναι η αποτυχία.

Αυτάρεσκα λοιπόν και αλαζονικά τα έβαλαν με του φορτηγατζήδες. Κι εδώ την πάτησαν γιατί απλούστατα οι κυβερνώντες από την μια μάλλον είναι απλώς ερασιτέχνες και από την άλλη είναι εξωφρενικά αμαθείς.

Αιώνες πριν ο Μέγας Βιργίλιος στην Αινειάδα , ΙΙ, 354 έγραφε «Una salus victis, nullam sperare salutem» Μια ελπίδα έχουν αυτοί που δεν έχουν καμιά ελπίδα, να συνειδητοποιήσουν ότι δεν έχουν καμιά ελπίδα.

Και αυτό συνέβη. Η κυβέρνηση βάζοντας στην γωνία τους φορτηγατζήδες, αποκλείοντας τους οποιαδήποτε εναλλακτική λύση, τους στέρησε από κάθε ελπίδα. Και σ αυτό ακριβώς το σημείο συνέβη το απροσδόκητο. Συνειδητοποίησαν οι φορτηγατζήδες ότι δεν έχουν καμιά ελπίδα, επομένως και δεν έχουν να χάσουν τίποτα, άρα… αγώνας μέχρι εσχάτων.

Την λύση επομένως δεν μπορούν να την δώσουν οι φορτηγατζήδες, η κυβέρνηση μπορεί να την δώσει. Ας ελπίσουμε να το καταλάβουν οι  χαλίφηδες που κατάφεραν επιτέλους να γίνουν οι νέοι βεζίρηδες στη θέση των προηγουμένων βεζίρηδων.
http://greeksagainststupidity.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 31/07/2010 11:26:29

    Χαλιφηδες,που τετοια τυχη!Δεν βλεπω αλαζονεια απλη υπαλληλικη νοοτροπια.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ donaE 31/07/2010 11:51:21

      Ολόσωστη...ευνούχοι θεματοφύλακες της βίβλου των εντολών των φούφουτων.


      ΥΓ

      Quiz:

      Τι έλεγε ο κύριος Λοβέρδος για την ...επιστράτευση το 2006;
      Η απάντηση στο mail του Φάκτορα ...γιατί η συνέχεια της συνέπειας πρέπει να αποκαλύπτεται συνεχώς με αυτούς που μπλέξαμε...

      και για να μην βγουν τα τρολ της Ιπποκράτους ορίστε και η σελίδα του:

      http://www.loverdos.gr/gr/article_detail.php?Mid=28&Sid&sub1=1&sub2=1&fCat&art=295

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ donaE 31/07/2010 12:00:56

      Ολόσωστη και μάλιστα όχι υπάλληλοι αλλά ευνούχοι στο χαλιφάτο των φούφουτων.

  2. ataktos avatar
    ataktos 31/07/2010 11:28:05

    μα με τόσα σκουλήκια στον κόρφο ..ποιο υγείες ζωντανό θα άντεχε τόσα χρόνια ..μόνο ένα και σχιζοφρενικό και ανήθικο ..ψοφίμι

  3. tsilivithras avatar
    tsilivithras 31/07/2010 11:39:41

    "Πρόθυμοι ηλίθιοι" που λένε και τα αμερικανά.
    Συμφωνώ με την ατάκα αν και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετά έξυπνοι για να φτάσουν και σε βαθμό αλαζονείας.
    Όχι ότι αποκλείεται κιόλας...μιλάμε για την παράταξη που ισοπέδωσε την χώρα χρόνια τώρα.

    Συμφέροντα εξυπηρετούν και προβάρουν ρούχα για λογαριασμό άλλων.

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 31/07/2010 12:03:24

    Σε μιά επανάσταση, το προλεταριάτο δεν έχει να χάσει τίποτα, παρά μόνο τις αλυσίδες του.
    (Κ.Μαρξ, Φρ.Ένγκελς:Κομμουνιστικό Μανιφέστο)

    • Gogos avatar
      Gogos @ εναςάσχετος 31/07/2010 12:53:35

      ο κ. Ρέππας δεν ήταν ο πρώτος που εισήγαγε την έννοια της Κοινωνικής Μηχανικής και του Κοινωνικού Αυτοματισμού?

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Gogos 31/07/2010 13:00:42

        Ένα σημερινό πόστ εδω στο αντινιούζ μίλάει γι αυτό το θέμα. Ό Ρέππας τα εισείγαγε απο την Αμερική.

        "Το τελευταίο στάδιο του κοινωνικού αυτοματισμού είναι ο κοινωνικός κανιβαλισμός.."

  5. ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
    ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ 31/07/2010 12:09:10

    «…Όσο τα έθνη μεταμορφώνονται σ’ απλές κοινωνίες ανθρώπων, τόσο φτωχότερα καταντούν, τόσο δηλαδή λιγώτερες απαίτησες ανθρώπων και ορμών μπορούν να ευχαριστήσουν. Και κείνα τα έθνη φτωχαίνουν και καταντούν κοινωνίες όπου οι άνθρωποι όλα ισοπεδώνονται μικραίνοντας και γενάμενοι φιλήσυχοι, χωρίς ορμές πολλές και έντονες, χωρίς πλούτη από νιάτα, δίχως τρέλα και λαχτάρες και καρδιοχτύπια, δίχως τυχοδιωκτική όρεξη, χωρίς λάμψη, χωρίς πολεμική μανία.»

    ”Οι δημοκρατίες είναι ελληνικό πολίτευμα, ολιγαρχικές όμως δημοκρατίες”. “Οι Έλληνες είμεθα ολιγαρχικοί και όχι δημοκρατικοί και όχι συχνά χανόμαστε από τα λόγια και δεν το καταλαβαίνομε πως δεν είμαστε δημοκρατικοί”. Αντιμάχεται το Σύνταγμα – που το θεωρεί αρρώστια – και δεν “συγχωρεί στον πατέρα του, που έχει ζωή μέσα του το ότι προσκολλήθηκε στους συνταγματικούς τύπους”. Τον κουράζει “η εκλογική, επαρχιακή και κοινοβουλευτική ζωή”.

    “…Ο ελιτισμός του Δραγούμη με νιτσεϊκή προέλευση περισσότερο, παρά με γνώση, αν μπορώ να κρίνω, της έρευνας και των εργασιών των Vilfredo Pareto, Gaetano Mosca και Robert Michels, περιορίζεται στο αίτημα της δημιουργίας μιας ηγετικής αριστοκρατίας εξαιρετικών ανθρώπων. Η εκπαίδευσή τους θα ήτανε στα πλαίσια της εθνοκεντρικής ιδεολογίας και η πειθαρχία τους στρατιωτική. Στην ίδια γραμμή βρίσκεται κι’ η σκέψη: “να διοικηθή στρατιωτικά η Ελλάδα. Κάθε νομός να έχει Ταγματάρχη για Νομάρχη. Κι’ έτσι όλα θα μπουν σε τάξη…”

    «…Οι κουρασμένοι κάνουν κοινωνίες εβραίικες με μόνο σκοπό τη γενική αλληλοβοήθεια, οι κουρασμένοι, που δεν έχουν πια ορμές, παρά μόνο γούστα, οι κουρασμένοι, που μόνο τη ζωούλα τους κοιτάζουν, που αλτρουίζουν μόνο για να υπηρετήσουν καλλίτερα το μικροσυμφέρο τους, οι κουρασμένοι, που βαστιούνται από τα χέρια σε μιαν αλληλεγγύη, γιατί φοβούνται να περπατήσουν μοναχοί τους, μην τύχη και κοπιάσουν πάρα πολύ, οι κουρασμένοι, που το στρατιωτικό γι’ αυτούς είναι βάσανο, γιατί δεν υπηρετεί τη ζωούλα τους, οι κουρασμένοι, που εχθρούς δεν έχουν.

    Του Αλέξη η ψυχή, συναρπασμένη από σιχαμάρα για το μικράνθρωπο, φώναζε ολημερίς: -Κάτω οι μασόνοι, οι Εβραίοι, οι σοσιαλιστές!”

    ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ
    14 Σεπτεμβρίου 1878 - 31 Ιουλίου 1920

  6. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 31/07/2010 12:14:08

    Αυτή η κυβέρνηση δεν θέλει και δεν μπορεί να δώσει καμμιά απολύτως λύση. Κατέλαβε την εξουσία,εξαπατώντας όσους αφελείς την ψήφισαν, (λεφτά υπάρχουν),για να εκτελέσει τις διαταγές των πατρόνων της. Και οι πάτρωνες διέταξαν να εξαθλιωθεί παντοιοτρόπως ο Ελληνικός Λαός,να αφαιρεθούν από την χώρα όλες της οι πλουτοπαραγωγικές της δυνατότητες, να μπει άγριο χέρι στους φυσικούς της πόρους και τέλος η ρακένδυτη Ελλαδίτσα να ηττηθεί σε όλα τα Εθνικά της θέματα,κάτι που είναι απλά ζήτημα χρόνου να συμβεί. Οι ...άσπονδοι φίλοι μας,των γνωστών κύκλων του εξωτερικού,μαζί με τα ντόπια ενεργούμενά τους,το μόνο πρόβλημα που είχαν,ήταν ότι δεν μπορούσαν να βρουν κάποιο ...πολιτικό,που να γίνει πειθήνιο όργανο και πράκτοράς τους. Τελικά όμως, απ ότι φάνηκε,τον βρήκαν. Ο μεγαλωμένος με ανθελληνικό τρόπο, από την μισελληνίδα μάνα του, Γιώργος Παπανδρέου,δέχτηκε να παίξει αυτόν τον ρόλο και τώρα καρπωνόμαστε όλοι τα αποτελάσματα. Μόλις ανέλαβε την εξουσία,η πρώτη του δουλειά ήταν να κάνει την ρύθμιση-σκάνδαλο Τ+10. Αμέσως μετά,άρχισε τις βόλτες του στην Εσπερία,διαλαλώντας στον κάθε ανθέλληνα ότι η χώρα που κυβερνάει,οικονομικά,είναι σαν τον Τιτανικό,που οδεύει κατ ευθείαν πάνω στο παγόβουνο.Αποτέλεσμα? Εκτίναξη των spreads σε δυσθεώρητα ύψη και απώλεια της δυνατότητας δανεισμού. Με αριστοτεχνικό τρόπο,μετέτρεψε, κατά τις επιταγές των αφεντικών του,το πρόβλημα ελλείματος της Ελλάδας σε πρόβλημα δανεισμού και την στραγγάλισε οικονομικά. Ακολούθησαν άλλα ψέματα,όπως ότι ενεργοποιώντας τον μηχανισμό στήριξης,έχουμε το πιστόλι γεμάτο κι έτοιμο πάνω στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων,μόνο που το πιστόλι αυτό,λίγο καιρό μετά,μας το έβαλε εκεί που ξέρουμε,εντάσσοντας την χώρα στο ΔΝΤ, αν και ισχυριζόταν ότι αυτό θα συμβεί μόνο σαν έσχατη λύση. Το ψέμα της υπόθεσης αποδεικνύεται από την συνέντευξη στη ΝΕΤ,αρκετούς μήνες πριν,του υφυπουργού οικονομικών,του ανεκδιήγητου εκείνου Σαχινίδη,που είπε ότι από την αρχή,σκοπός της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ ήταν η ένταξη της χώρας στο ΔΝΤ. Εύγε Joefrey-Γιωργάκη!!!!! Κατάφερες να εγγραφείς στην ιστορία ως νέος Τσολάκογλου,ζηλώσας δόξαν μεγάλην. Αποτέλεσμα της παράδοσης της χώρας στις κατοχικές δυνάμεις του ΔΝΤ? Κατ αρχάς,σύμφωνα με δηλώσεις υπουργών,απώλεια μέρους της Εθνικής μας κυριαρχίας. Η βουλή δεν μπορεί πλέον να νομοθετεί ερήμην της τρόικας,δημιουργώντας έτσι τεράστιο συνταγματικό έλειμμα και πραξικόπημα.Καταλύθηκε η Δημοκρατία,ή ότι της είχε απομείνει. Οι περικοπές μισθών,επιδομάτων,συντάξεων και δώρων,που ακολούθησαν,είναι γνωστές σε όλους. Δημιουργήθηκαν στρατιές νεόπτωχων και άνεργων,που μετά τις αυξήσεις των τιμών σε βασικά αγαθά αγγίζονται πλέον από το φάσμα της πείνας και της εξαθλίωσης. Ο Παπανδρέου και ο Παπακωνσταντίνου ήξεραν καλά,ότι περικόπτωντας τους μισθούς και τις συντάξεις,αφαιρούσαν από τους Έλληνες την αγοραστική τους ικανότητα,με συνέπεια την πτώχευση χιλιάδων μικρομεσαίων επιχειρήσεων,τον στραγγαλισμό της αγοράς και την δημιουργία στρατιών νέων ανέργων. Κι ύστερα ήρθε το ...ασφαλιστικό του Λοβέρδου. Κεντρικό του νόημα? Δεν υπάρχει σάλιο,συμβιβαστείτε. Κροκοδείλια δάκρυα από τον κατά τα άλλα συμπαθέστατο υπουργό,αλλά αποτέλεσμα μηδέν. Στερεί από τον Έλληνα και την Ελληνίδα το δικαίωμα να γεράσει αξιοπρεπώς. Θα δουλέψουμε περισσότερο,θα πληρώσουμε περισσότερες κρατήσεις,θα ζήσουμε λιγότερα χρόνια σαν συνταξιούχοι και τελικά θα εισπράξουμε συνολικά πολύ λιγότερο ποσό σαν σύνταξη. Μας ληστεύουν ξανά,αλλά ο υπουργός Λοβέρδος το ...πάλαιψε!!! Λες και δεν υπάρχει φαρδειά-πλατειά η υπογραφή του στο μνημόνιο που υπέγραψε η Ελλάδα με την τρόικα... Οι μόνοι,που άφησε ανέγγιχτους η Κυβέρνηση, είναι οι κατ ευφημισμόν δημοσιογράφοι,με αποτέλεσμα η συντριπτική τους πλειοψηφία να παριστάνουν τους κυβερνητικούς εκπροσώπους,προβοκάροντας ότι απέμεινε από την ...φουκαριάρα την κοινή γνώμη.Ο Ελληνικός Λαός κατάντησε να ...ενημερώνεται από δημοσιογράφους του φυράματος ενός Χρήστου Κώνστα,ενός Πορτοσάλτε,ενός Χατζηνικολάου κι ενός Μπάμπη Παπαδημητρίου. Πάλι καλά που υπάρχει το Διαδίκτυο και τα μπλογκς. Ελπίδα,παρ όλα αυτά,φαίνεται να υπάρχει. Μετά το στραπάτσο της κατοχικής κυβέρνησης από τους φορτηγατζήδες,όλοι πλέον καταλαβαίνουμε ότι την υπερεκτιμήσαμε. Δεν είναι ανίκητη. Ας δηλώσουμε ενεργά όλοι μας την συμπαράστασή μας στους αυτοκινητιστές κι ας αγωνιστούμε μαζί τους,πριν να είναι πολύ αργά. Ας περισώσουμε ότι μπορούμε. Το χρωστάμε στα παιδιά και στα εγγόνια μας. Το αστείο παρατράβηξε. Φτάνει πια.

    • apis22 avatar
      apis22 @ ΙΩΝΑΣ 31/07/2010 14:37:14

      ΕΥΓΕ.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΙΩΝΑΣ 31/07/2010 14:48:52

      Ας περισώσουμε ότι μπορούμε. Το χρωστάμε στα παιδιά και στα εγγόνια μας. Το αστείο παρατράβηξε. Φτάνει πια
      Αυτο τα λεει ολα.

      Ως ποτε παλληκαρια θα ζωμεν στα στενα, μοναχοι σαν λιονταρια στις ραχες στα βουνα καλυτερα μιας ωρας ελευθερη ζωη παρα σαραντα χρονια σκλαβια και φυλακη

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ΙΩΝΑΣ 31/07/2010 15:09:02

      "Μόλις ανέλαβε την εξουσία,η πρώτη του δουλειά ήταν να κάνει την ρύθμιση-σκάνδαλο Τ+10. Αμέσως μετά,άρχισε τις βόλτες του στην Εσπερία,διαλαλώντας στον κάθε ανθέλληνα ότι η χώρα που κυβερνάει,οικονομικά,είναι σαν τον Τιτανικό,που οδεύει κατ ευθείαν πάνω στο παγόβουνο."

      Ας προστεθεί και ότι έσπευσε να αφαιρέσει από δυο υπουργεία τις τοτεμικές (γι αυτούς) λέξεις "Μακεδονία" και "Αιγαίο" ώστε να προλειάνει το έδαφος για όσα θα ακολουθήσουν από ανατολάς και από τα βόρεια.
      Κυριολεκτικά ΕΤΡΕΞΕ να δείξει πόσο πρόθυμος είναι.

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ tsilivithras 31/07/2010 15:13:58

        +1000

  7. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 31/07/2010 13:35:54

    Η κυβέρνηση αποφάσισε -ή αν θέλετε αναγκάστηκε-να "ανοίξει" ένα από τα κλειστά επαγγέλματα. Ενα από τα επαγγέλματα που έγινε κλάδος από τη χούντα και δόμησε την ύπαρξη και την εξέλιξη του στις "αξίες" της.
    h**p://www.newsit.gr/default.php?pname=nikosBlogComment&post=164

    Στο μονοπώλιο, τον αυταρχισμό, και τον τσαμπουκά. Κάποιοι λίγοι εκλεκτοί εξασφάλισαν το 1971 τις άδειες έναντι …συμβολικού τιμήματος, και πίστεως στο καθεστώς και έγιναν μεγαλοεπιχειρηματίες.
    Σταδιακά τις "μοσχοπούλησαν"αφορολόγητα και ο μαύρος κύκλος που ξεκίνησε από τη χούντα κράτησε ως σήμερα αυτό το χρώμα -που είναι το δικό της χρώμα -σε όλο το φάσμα του. Μαύρα όλα.Το χρήμα, τα ωράρια των υπαλλήλων-οδηγών, η τεχνική κατάσταση πολλών από τα οχήματα τους και πολλά ακόμα.

    Θαυμαστε λογικη του Ευα_γελατου.
    Θυμηθηκε τη χουντα!!!
    και το 8ωρο μεγαλε μου δημοκρατη ο Μεταξας το επεβαλε μαζι με την ιδρυση του ΙΚΑ. Ισως για αυτο πανε κατα διαολου το 2010 επειδη ειναι εργα δικτατορικου καθεστωτος.
    Και προς θεου δεν ειμε υπερ ανελευθερων καθεστωτων αλλα πρεπει να επικρατει και κοινη λογικη, γιατι σε αντιθετη περιπτωση και δυο καλα αν εγιναν εκεινες περιοδους πρεπει να τα κατργησουμε επιεδη δεν υπηρχαν δημοκρατικες ελευθεριες...Μαλλον τους ασκους του Αιολου ανιγει ο κ Ευα-γελατος!!!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 31/07/2010 14:29:19

      Και μια απο τις απαντησεις στο σχολιο του newsit.
      ***Τα υπολοιπα τα αφηνω στην κριση σας

      Αννα

      κ. Ευαγγελάτε, δεν νομίζετε πως η "αξιοπιστία" σας επιβάλλει μια πιο ψύχραιμη, νηφάλια και αντικειμενική τοποθέτηση; είμαι κόρη μεταφορέα νομαρχιακού φορτηγού. ο πατέρας μου πήρε την άδεια για τρίκυκλο επι χούντας αλλά καμία σχέση δεν είχε με το δικτατρικό καθεστώς!! η λάσπη που ρίχτετε σε έναν ολόκληρο κλάδο είναι πρωτοφανής! δεν περίμενα τέτοιο μένος και μια τόσο μονοδιάστατη άποψη από εσας! Ναι η απεργία έχει κόστος! Αλλά δεν σκεφτήκατε ότι για να επιμένουν τόσο οι απεργοί πρέπει μάλλον να θίγονται σοβαρά. Δεν είμαστε όλοι ¨Τζωρτζάτοι".. δεν έχουμε όλοι ντουζίνες αδειών... η μεγάλη πλειοψηφία του κλάδου είναι μεροκαματιάρηδες, ταλαίπωροι άνθρωποι που με δυσκολία τα φέρνουν βόλτα στην καθημερινή τους ζωή. γιατί η κυβέρνηση έδωσε ένα προσχέδιο νόμου για διαβούλευση και από την μια μέρα στην άλλη (στην κυριολεξία) το πήρε πίσω και κατέθεσε έναν τελείως διαφορετικό νόμο; γιατί το έκανε στην μέση του καλοκαιριού; γιατί ο κ. Ρέππας απαξίωσε έναν ολόκληρο κλάδο και δεν δέχτηκε ούτε καν να τους συναντήσει; ποιος είναι ο πραγματικός "τραμπούκος"; κι αν σας φαίνονται φαιδρά τα όσα εκτυλίχτυκαν μπροστά στο υπουργείο με την ποδοσφαιρικού τύπου συμπεριφορά των απεργών... έχετε δίκιο... δεν έχουν όμως την δική σας "κουλτουρα" και την δική σας "μορφωση" οι απεργοί. Βράζουν από θυμό... γιατι χάνουν την περιουσία τους... γιατί η κυβέρνηση τους ενέπαιξε... γιατί οι δημοσιογράφοι ξεσήκωσαν σταυροφορία εναντίον τους! Πραγματικά όλα τα κανάλια και -και δυστυχώς από οτι αντιλαμβάνομαι και τα ηλεκτρονικά μέσα- λειτουργούν σαν γραφείο τύπου του Πασοκ. Βασιλικότεροι του βασιλέως! Θα στραγγαλίσετε κάθε μορφή αγώνα κατά της κυβέρνησης... Μέχρι τώρα το επιτύχατε μια χαρά... Η απεργία είναι δικαίωμα που κατοχυρώνεται από το Σύνταγμα. Αν δεν συμφωνείτε πέστε το ξεκάθαρα... Να γίνει αναστολή του Συντάγματος και να κηρυχθει στρατιωτικός νόμος... ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΝΟΣΤΑΛΓΕΙ ΤΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΗΣ ΕΠΤΑΕΤΟΥΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ!

  8. Χρύσανθος Λαζαρίδης avatar
    Χρύσανθος Λαζαρίδης 31/07/2010 13:45:24

    Επιτρέψτε μου μια διόρθωση:
    Η ακριβής μετάφραση του λατινικού
    Una salus victis, nullam sperare salutem,
    είναι η εξής:
    Μια η σωτηρία για τους ηττημένους: καμιά να μην ελπιζουν σωτηρία!

    Δεν αλλάζει σε τίποτε την ουσία της ανάρτησης,βέβαια, αλλά εδώ ο Αινείας (στην Βιργιλίου Αινειάδα) μιλάει για σωτηρία που μπορεί να έλθει απο τον απελπισμένο αγώνα, "όλα για όλα".

    Συγκλονιστικό το κομμάτι αυτό, ιδίαίτερα, αν το δούμε μέσα απο τα συφραζόμενα (αν το βάλουμε μέσα στο context) της επικής αφήγησης:

    Η Τροία έχει πέσει, ολλούθε η Αχαιοί σκοτώνουν, λεηλατούν και καίνε τα πάντα, έντρομοι οι δούλοι του Αινεία τον ξυπνάνε και τον πληρωφορούν για καθέστατα.
    Εκείνος ψύχραιμος ζώνεται την αρματωσιά του και δίνει εντολές να μαζέψουν τα απαραίτητα που μπορουν να κουβαλήσουν και να συνταχθούν για ηρωϊκή έξοδο.
    Οι δούλοι σε πανικό αναρωτιούνται:
    -- Μα είμαστε πια πλήρως ηττημένοι. Δεν έχουμε καμία σωτηρία...
    Και ψύχραιμος ο Αινείας τους απαντά:
    -- Μια η σωτηρία για τους ηττημένους, καμιά να μην ελπίζουν σωτηρία.
    Παίρνει τον άρρωστο πατέρα του στους ώμους, βγάζει το σπαθί από το θηκάρι και επιχειρεί έξοδο με τους αναθαρρυμένους συντρόφους του...
    Σε λίγο, αιφνιδιάζοντας τους Αχαιούς, κατάφερε να ανοίξει δρόμο ως τα πλοία και να σωθεί...

    • man8os avatar
      man8os @ Χρύσανθος Λαζαρίδης 31/07/2010 13:53:04

      Κυριε Λαζαριδη,
      Θα πει κατι ο Σαμαρας για την απεργεια?
      Θα μεσολαβησει για την λυση της?
      Θα προτεινει να μην απαξιωθουν εντελως οι αδειες?
      Θα προτεινει αμνηστια σε οσοους σταματησουν την απεργεια?
      Θα καταθεσει προταση νομου και να πιεσει την κυβερνηση να την αποδεχτει?

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ Χρύσανθος Λαζαρίδης 31/07/2010 14:07:48

      εμείς είμαστε οι αχαιοί όμως. μην το ξεχνάμε ε. οτιδήποτε "τρωίζει" είναι εχθρικό προς εμάς και άρα κακό. πόσο μάλλον η ταύτιση με αυτούς

    • donaE avatar
      donaE @ Χρύσανθος Λαζαρίδης 31/07/2010 14:28:41

      Θα βρει εφαρμογη η θεωρια του χαους.Το πεταγμα της πεταλουδας θα γινει καποια στιγμη.

      • man8os avatar
        man8os @ donaE 31/07/2010 14:30:40

        Δε θελουμε να επαληθευτει αυτη η θεωρεια.
        Για αυτο τσιγκλαμε τις δυναμεις της ταξης να επικρατησουν πριν η εντροπια ξεπερασει το κρισιμο οριο.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ donaE 31/07/2010 15:18:25

        Η 'Υβρις έχει συντελεστεί εδώ και πάρα πολύ καιρό.
        Και νομίζουμε ότι με ευχολόγια θα καθυστερήσουμε την μανία της Νέμεσης;

        Στον ίδιο τόπο θα ξαναγεννηθεί η αρχαιο-ελληνική τραγωδία.

  9. Xρηστος avatar
    Xρηστος 01/08/2010 12:28:58

    θα συμφωνησω με τον tsilivithras. Η Νεμεσις ή θεια δικη, πειτε τη οπως θελετε, οταν πραξει αυτοβουλως οπως ακριβως οταν αντιδρα η Μητερα φυση σε οσα της εχουμε κανεις απο την βιομηχανικη επανασταση και υστερα Θα ειναι ανελεητα χωρις συναισθηματισμους,χωρις φανφαρολογιες χωρις προειδοποιησεις. Μια και εξω. Θα μου πειτε τωρα θα περιμενουμε σα τα προβατα ποτε θα πραξει η Νεμεσις. Οχι ο καθεις ειναι υπευθυνος των πραξεων του και οπως μου ελεγε ενας δασκαλος μου " εχεις βιβλιαριο για τις εκλογες και ψηφιζεις, τοτε εισαι υπευθυνος-συνυπευθυνος με ολους του υπολοιπους"
    Να ειστε ολοι καλα και ειμαι σιγουρος οτι καλυτερες μερες ερχονται απο εκει που δε το περιμενουμε. Αισιοδοξια πανω απ'ολα.