#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/12/2012 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το τέλος του φορολογικού παράδεισου της Κύπρου φέρνει το Μνημόνιο



Ένα νέο… Αττίλα, αυτή τη φορά οικονομικό κι όχι εξ Ανατολών, αλλά εκ Δυσμάς, θα ζήσει τα επόμενα χρόνια η Κύπρος μετά την υπογραφή του Μνημονίου. Κι αν θέλετε να πούμε την αλήθεια, ο βασικός υπαίτιος της καταστροφής της κυπριακής οικονομίας που την εξανάγκασε να υπογράψει συμφωνία με την τρόικα, είναι καθαρά η Ελλάδα. Οι κυπριακές τράπεζες εκτέθηκαν στα ελληνικά τοξικά ομόλογα, κουρεύτηκαν και τελικά προκάλεσαν σεισμό στην οικονομία. Έτσι η κυπριακή κυβέρνηση αποφάσισε να μπει στο μνημόνιο διότι η κατάρρευση των τραπεζών θα οδηγούσε σε κατάρρευση και της οικονομίας.

Ήδη, όπως όλα δείχνουν, θα χρειαστούν περί τα 10 δις ευρώ για την ανακεφαλαιοποίηση των κυπριακών τραπεζών που ακολουθούν τη μοίρα των ελληνικών και κινδυνεύουν να παραδώσουν το τιμόνι στους ξένους.

Σύμφωνα με πληροφορίες που μετέδωσε η τηλεόραση του Ραδιοφωνικού Ιδρύματος Κύπρου, από τη μέχρι τώρα μελέτη των δεδομένων της Πίμκο το ποσό αναμένεται να είναι γύρω στα 9.3 δισ.ευρώ κατ' ανώτατο όριο. Στο ποσό περιλαμβάνεται και το ποσό του 1.8 δισ.ευρώ που έχει ήδη δοθεί από το κράτος στη Λαϊκή Τράπεζα, το οποίο δεν θα έχει πρόσθετες επιπτώσεις στο δημόσιο χρέος.

Η τρόικα είχε περιλάβει στο μνημόνιο ένα προκαταρκτικό ποσό 10 δισ. ευρώ για τις τράπεζες. Το ποσό ανακεφαλαιοποίησης, από το οποίο θα εξαρτηθεί κατά πόσο το δημόσιο χρέος θα είναι διαχειρίσιμο, δηλαδή κάτω από το επίπεδο του 120% του ΑΕΠ, αναμένεται να ανακοινωθεί επίσημα τη Δευτέρα.

Ωστόσο, θα πρέπει να επισημάνουμε ένα σοβαρό κίνδυνο για την Κύπρο. Η παράδοση των κλειδιών των τραπεζών της στους ξένους δανειστές μέσω της ανακεφαλαιοποίησης ουσιαστικά ανοίγει το δρόμο στους Ευρωπαίους να έχουν πλήρη στοιχεία για τους πελάτες των κυπριακών τραπεζών. Αντιλαμβάνεστε τι σημαίνει αυτό για την Κύπρο; Χιλιάδες πελάτες της που κρύβονταν πίσω από την ανωνυμία μιας τραπεζικής κατάθεσης, θα γίνουν γνωστοί στις Βρυξέλλες και στις κοινοτικές αρχές και φυσικά και στο ΔΝΤ.

Αν αυτό δε σημάνει το τέλος του άλλοτε φορολογικού παράδεισου της Κύπρου, τότε τι σημαίνει;

Λέτε γι’ αυτό το λόγο να έβαλε τα κλάματα ο Πρόεδρος Χριστόφιας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αριστος2 avatar
    αριστος2 10/12/2012 09:33:26

    Προφανώς γι’ αυτό το λόγο έβαλε τα κλάματα ο Πρόεδρος Χριστόφιας.
    Και επίσης διότι κατάλαβε κι αυτός όπως όλοι μας οτι το τούνελ στο οποίο μας έχουν χώσει οι Υπερτραπεζίτες με τους Γερμανούς συμεργούς τους είναι όχι μόνο χωρίς φώς αλλα κυρίως χωρίς έξοδο. Μπαίνουμε στη φάση της υποδούλωσης των αδυνάτων Ευρωπαίων προκειμένου να διασωθούν (αν τα καταφέρουν) οι Γερμανοί...

  2. Nikolas avatar
    Nikolas 10/12/2012 10:00:37

    Πάλι φταίει η Ελλάδα για ότι γίνεται σε αυτό το νησί. Όπως τότε .... Η κεντρική τράπεζα της Κύπρου δεν φταίει. Οι τράπεζες δεν φταίνε. Ο ορφανίδης δεν φταίει, ο Σιαρλή δεν φταίει, όπως επίσης και ο Χριστόφιας. Οι αριθμοί όμως άλλα λένε :

    1. Με το PSI κουρέυτηκαν κατά 50% τα ελληνικά ομόλογα. Η επικαλούμενη τρύπα είναι 10 δις. Άρα με αυτό το σκεπτικό οι τράπεζες είχαν αγοράσει ομόλογα αξίας 20 δις. Ποιά κεντρική τράπεζα επέτρεψε να αγοράσουν ομόλογα αξίας ίσης με το ΑΕΠ της χώρας.

    2. Μήπως τα 10 δις θα κλείσουν τρύπες που οφείλονται σε ποσά που έχουν ήδη δώσει οι τράπεζες σε θαλασσοδάνεια ? Γιατί από όσο γνωρίζω έχουν δανείσει ήδη 70 δις σε μια χώρα με ΑΕΠ 18 δις.

    Ο χριστόφιας κλαίει μέσα στα πλαίσια του ψυχολογικού εκβιασμού που επιβάλλεται αυτή τη στιγμή στους Κυπρίους. Ο άνθρωπος απέδειξε ότι ούτε για κοινοτάρχης δεν κάνει. Να υποθέσω ότι δεν ήξερε για τις τράπεζες, όπως δεν ήξερε και για το Μαρί!!!

    Νικόλας, Λεμεσός.

    • kat avatar
      kat @ Nikolas 10/12/2012 17:07:08

      Ετσι ακριβώς.Κρίμα.

  3. Vrennus avatar
    Vrennus 10/12/2012 10:51:06

    Σιγά μην καταστράφηκαν οι κυπριακές τράπεζες από το κούρεμα των ελληνικών ομολόγων. Τόσο ανόητοι ήταν οι κύπριοι τραπεζίτες να κρατούν τα ελληνικά ομόλογα όταν όλες οι άλλες τράπεζες να ξεφορτωνόντουσαν όπως - όπως; Αν είνα έτσι, ας πρόσεχαν. Αλλά δεν είναι έτσι. Οι κυπριακές τράπεζες βούλιαξαν, αφ' ενός λόγω των θαλασσοδανείων που είχαν δώσει (και στην Ελλάδα) και αφ' ετέρου επειδή η ένταξη της Κύπρου στο ευρώ επέβαλε περιορισμούς στο απέραντο πλυντήριο που ήταν η Μεγαλόνησος. Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω γιατί οι Κύπριοι θέλησαν να μπουν στο ευρώ όταν κι η κουτσή Μαρία ήξερε ότι αυτό θα σήμαινε το τέλος του φορολογικού παραδείσου που ήταν η Κύπρος. Μωραίνει Κύριος κλπ. κλπ. Χαζοί είναι οι Εγγλέζοι που μένουν εκτός;

    • 1αριστος21 avatar
      1αριστος21 @ Vrennus 10/12/2012 21:56:11

      Μπορούσαν οι Κύπριοι να προβλέψουν τη Leehman Brothers?
      Oι Αγγλοι πως να μην μείνουν έξω αφού αυτοί είναι οι ιδρυτές του παγκοσμίου δικτύου των φορολογικών παραδείσων στα νησιά - αποικίες της Κοινοπολιτείας (Κέυμαν Μάρσαλ κλπ) ?

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/12/2012 11:20:12

    Η τρύπα δεν οφείλεται μόνον στα Ελληνικά ομόλογα.
    Έχουμε κατάρρευση της αγοράς ακινήτων και στην Κυπρο. Υποθήκες "κρέμονται ψηλά στον αέρα".
    Και επίσης, "μαύρο" χρήμα παέι κι έρχεται. Και ανεξυπηρέτητα δάνεια, πολλά δάνεια, όχι μόνον εντός Κυπρου. Όποιος ψάχνει γύρω από γνωστές υποθέσεις που έκαναν πολύ ντόρο στην Ελλάδα 2006 - 2009, βρίσκει Κυπριακές τράπεζες - ή Ελλάδικές συνδεδεμένες με αυτές.

  5. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 10/12/2012 12:15:59

    2,5 χρονια εδωσαν οι εκπροσωποι των δανειστων σε οποιον ηθελε να ξεφορτωθει τα ελληνικα ομολογα, αν οι τραπεζες της Κυπρου δεν το εκαναν ειναι δικο τους προβλημα.

    Η διαλυση του φορολογικου παραδεισου γινεται για ευνοητους λογους. Το προτεκτορατο της Γερμανιας-Ελβετιας (Λιχτενσταϊν) και το Λουξεμβουργο θελουν να καθαριζουν με τον Μεσογειο ανταγωνιστη τους, ειδικα τωρα που η Ελβετια αρχιζει η ιδια να απαρνιεται τον παραδεισο που εχει δημιουργησει γιατι της δημιουργει τεραστια προβληματα ανταγωνιστικοτητας το φρικιαστικα ανατιμημενο φραγκο (μεχρι και αυτοι εβαλαν μπρος τον εκτυπωτη για να γλυτωσουν). Αφιερωμενο σε οσους μωρους πιστευουν οτι ηρθε η τροϊκα να μας κανει κρατος υπο την επιβλεψη Γερμανων-Ολλανδων, κτλ. Ορεξη ειχαν οι Γερμανοι-Ολλανδοι, κτλ να προσθεσουν κι αλλο ανταγωνιστη στην προσελκυση των ελαχιστων πλεον επενδυσεων... Κι ολα αυτα απο αλλελεγγυη, ε...

    • 1αριστος21 avatar
      1αριστος21 @ Εθνικιστης 10/12/2012 21:52:07

      ΣΩΣΤΟΣ 1000++++

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/12/2012 13:18:05

    Η Pimco που "περιέγραψε" τα πιθανά σενάρια για το χρηματοπιστωτικό σύστημα της Κύπρου, προβλέπει και "ακραίο σενάριο" με πολύ μεγάλη μείωση τιμών στα ακίνητα οπότε θα ενεργοποιηθεί σχέδιο για "Bad Bank" από την Εταιρεία Διαχείρισης Κεφαλαίων (Asset Company Management) η οποία θα κληθεί να αποφορτίσει τις τράπεζες.
    Πρόκειται για λύση Ιρλανδικού τύπου. Στην Ιρλανδία, η ΝΑΜΑ, η αντίστοιχη εταιρεία, πήρε δάνεια ανταλλάζοντας ομόλογα αξίας 30δις ευρώ με κούρεμα στην αρχική τιμή των δανείων της τάξης του 58%.
    Αυτά δεν έχουν καμμιά σχέση με Ελληνικά ομόλογα, αλλά μόνον με το πρόβλημα των "καμμένων" υποθηκών, ως αποτέλεσμα της κατάρρευσης τιμών στα ακίνητα.

  7. Ο Μαυροs avatar
    Ο Μαυροs 10/12/2012 13:18:56

    Αξιοι τηs μοιραs τουs ειναι και κυπριοι ειδαν τα χαλια τηs ελλαδαs με τα μνημονια και εκαναν το ιδιο και αυτοι τοσο ηλιθιοι ειναι η μηπωs υπαρχει οργανωμενο σχεδειο εξοντωσηs των λαων στη μεσογειο ;

    • αριστος211 avatar
      αριστος211 @ Ο Μαυροs 11/12/2012 12:09:20

      Ανοργάνωτο σχέδιο υπάρχει αγαπητέ φίλε όπως λέει και ο Νόαμ Τσόμσκι.
      Οι Τραπεζίτες οταν "χρεωκοπούν" μία χώρα ή μια περιοχή όπως η Νότια Ευρώπη, καθιστώντας ληξιπρόθεσμα τα χρέη της μέσω των δικών τους "οίκων αξιολόγησης" (Η Ευρώπη δεν δικαιούται, δεν της επιτρέπουν να έχει δικόν της όπως η Ιαπωνία πχ.) δεν το κάνουν απο μίσος ή βάσει οργανωμένου σχεδίου, αλλα απλά για να αποφύγουν και άλλα σκασίματα Τραπεζών...Με την επιβαλλόμενη εσωτερική υποτίμηση στις αδύναμες χώρες, ξεχρεώνονται οι Τράπεζές τους και χρεώνονται οι φορολογούμενοι.
      Είναι απλό και όχι οργανωμένο σχέδιο. Σκάει η Τράπεζα? Πού θα βρούμε λεφτά να βουλώσουμε την τρύπα? Στούς "περισσότερο χρεωμένους", αφού ΟΛΑ τα κράτη είναι χρεωμένα στις Υπερτράπεζες που κατέχουν το 70% του χρήματος της γής...

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/12/2012 13:19:14

    "Με τα σημερινά δεδομένα, πλέον η απομόχλευση ενεργητικού για τις κυπριακές τράπεζες, δεν αφορά την επίτευξη κέρδους αλλά τη μείωση των ρίσκων".
    h**p://realestatenews.gr/real-estate-in-greece/realestate-world/18539-----15-

  9. Διογένης avatar
    Διογένης 10/12/2012 17:48:24

    "Η Ελλάδα" υπεύθυνη για τις τράπεζες της Κύπρου;;;... Για μια στιγμή: "Εθελοντικό" δεν ήταν το κούρεμα ή με γελάει η μνήμη μου;

    Άραγε οι τράπεζες της Κύπρου όταν υπέγραφαν "εθελοντικά" το κούρεμα, δεν ήξεραν τι υπέγραφαν;

    Τα hedge funds που αρνήθηκαν να πουν στο κούρεμα και τώρα εξοφλούνται και που ούτε ρήτρες συλλογικής δράσης αναγνωρίζουν, ούτε τίποτα, ήταν πιο έξυπνα;

    Αλλά και ρήτρες συλλογικής δράσης να είχαν ενεργοποιηθεί, η Κύπρος είχε ένα σημαντικό πλεονέκτημα που δεν το είχαν οι περισσότερες δυτικές χώρες έναντι της Ελλάδας: Συμφωνία προστασίας των επενδύσεων, με ρήτρα διαιτησίας υπέρ του ICSID. Άρα, οι κυπριακές τράπεζες μπορούσαν να γλιτώσουν τη δικαιοδοσία των ελληνικών δικαστηρίων για τα ομόλογά τους.

    Άραγε ο ανθέλληνας Χριστόφιας δεν μπορούσε να τους πει "δεν συμμετέχετε στο κούρεμα, αλλιώς σας κόβω τα πόδια"; Τώρα είναι αργά για δάκρυα.

    Τώρα λέει προσπαθεί να ενεργοποιήσει η Κύπρος τη ρήτρα διαιτησίας, αλλά, φευ, η υπογραφή έχει μπει, οι κυπριακές τράπεζες συμμετέσχαν "εθελοντικά" στο κούρεμα και καμία Ελλάδα δεν τους εξανάγκασε!

    Οποία υποκρισία έναντι των Κυπρίων, η μάνα Ελλάς συκοφαντείται για μια ακόμη φορά από τους ίδιους ανθέλληνες...

  10. jordan avatar
    jordan 11/12/2012 00:54:23

    Απορία: Καλά αυτοί ΑΟΖ χαράξανε......πετρέλαια και αέρια βγάζουνε με εταιρείες αμερικανικές, ρωσικές, γαλλικές.....με τους εβραίους συμφωνίες κάνανε για αγωγές.....και υποτίθεται ότι θα έβγαζαν τα πάτερά τους......και κατέληξαν στο μνημόνιο?????? Ε τότε τι μας τσαμπουνάνε εδώ διάφοροι για την ΑΟΖ τη δική μας και τα αέρια και τα πετρέλαια που έχουμε και αν τα βγάλουμε θα ξεχτρώσουμε και τέτοια άλλα πολλά???? Καλύτερα να μην τα βγάλουμε και καλύτερα να μην ανακυρήξουμε ΑΟΖ αφού δεν θα έχει αποτέλεσμα......τουλάχιστο μετά την καταστροφή ας βρουν κάτι τα παιδιά μας και ταεγγόνια μας....έστω και κάτω απ τη γή ή τη θάλασσα!!!!

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/12/2012 11:43:36

    Τα ΑΟΖ θέλουν 7 - 10 χρόνια τουλάχιστον, μέχρι να βγάλουν πετρέλαια και αέρια.
    Μέχρι τότε, ποιός ζεί ποιός πεθαίνει...