31/08/2008 01:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το τέλος του πολιτικού χρόνου και ο Ρουβίκωνας

 

_____________________________________________ 

Το τέλος του καλοκαιριού σημαίνει και την έναρξη μιας σύντομης και πολύ κρίσιμης φάσης των πολιτικών εξελίξεων, όπως δείχνει ήδη η πρώτη δημοσκόπηση.

Με τα οικονομικά μέτρα να συρρικνώνουν το προβάδισμα της ΝΔ και την απειλή της εμπλοκής δύο πλέον - και όχι μόνο ενός - εν ενεργεία υπουργών στα μαύρα ταμεία της Ζήμενς να επικρέμεται πάνω από το Μαξίμου, το πραγματικό πρόβλημα για τον Πρωθυπουργό είναι αν μπορεί να διατηρήσει τον έλεγχο της κατάστασης μέσα σε ένα εξαιρετικά ασταθές και απρόβλεπτο περιβάλλον ηγεμονίας.

Αντίστοιχο είναι και το πραγματικό πρόβλημα της μείζονος και ελάσσονος αντιπολίτευσης. Μέσα σε ένα εξαιρετικά ρευστό και αντιφατικό περιβάλλον διαμαρτυρίας, δεν μπορεί να εγγυηθεί καθόλου μια δυναμική αλλαγή διακυβέρνησης στο ορατό μέλλον.

Το αποτέλεσμα είναι μια μοναδική παγκόσμια επίδοση και ένα πρωτόγνωρο δομικό πρόβλημα: Μια εξαιρετικά προβληματική, ασθενής (και ως εκ τούτου διεφθαρμένη) εκδοχή αυτοδύναμης διακυβέρνησης, ελλείψει αντιπάλου.

Επειδή λοιπόν ο «πολιτικός χρόνος» τελειώνει πολύ πιο γρήγορα από όσο ήλπιζαν πέρυσι τέτοια εποχή και επειδή οι σημερινοί πρωταγωνιστές του πολιτικού παιγνίου, οι κ. Κ. Καραμανλής και Γ. Παπανδρέου, έχουν αποδείξει ότι δεν μπορούν να βρουν τον τρόπο και κυρίως την τόλμη και το σθένος για να ανατρέψουν αυτήν την εικόνα, τότε θα πρέπει να ετοιμαστούμε όλοι να διαβούμε τον Ρουβίκωνα.

Αυτό δεν σημαίνει κατ΄ ανάγκη νέα κόμματα. Όσο κι αν κινούνται μερικοί (μεγαλοδιαπλεκόμενοι) για την δημιουργία ενός νέου κόμματος που θα κόψει κι άλλα ποσοστά από τον βαριά νοσούντα δικομματισμό, τα κόμματα δεν γίνονται και κυρίως δεν γεννιούνται με δημοσκοπήσεις.

Αλλά για μια μακρά και παρατεταμένη περίοδο ασταθών κυβερνήσεων, όπου το πολιτικό σύστημα αποχαιρετά – με κρύα καρδιά – την εποχή της αυτοδυναμίας και διαβαίνει – επώδυνα και τραυματικά – τον Ρουβίκωνα προς μια νέα εποχή κυβερνήσεων συνεργασίας….

Βοήθειά μας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πάνος Αϊβ avatar
    Πάνος Αϊβ 31/08/2008 02:02:22

    Σκάνδαλα
    Δίπλα σε όλες αυτές τις προκλήσεις, μπορεί κανείς να προσθέσει μια σειρά ονόματα που συμβολίζουν το “ήθος” της κυβέρνησης Καραμανλή: Πανάγος, Ρεγκούζας, Μαντούβαλος, Τσιτουρίδης και μια σειρά άλλοι γαλάζιοι που απλώσαν τα δίχτυα τους από το παραδικαστικό μέχρι τους κουμπάρους της γαλακτοβιομηχανίας και τα ομόλογα που κλέβουν τα λεφτά των Ταμείων. Πέντε χρόνια πριν έρχονταν σαν κυβέρνηση της “σεμνότητας και της ταπεινότητας”!!!
    Τα κατορθώματα της κυβέρνησης Καραμανλή δεν χωράνε σε ανθρώπινο νου! Ηρθε η ώρα να απαλλαγούμε από αυτή την κυβέρνηση των σκανδάλων.
    Το ερχόμενο Σάββατο 6 Σεπτέμβρη 2008 να ανέβουμε ΟΛΟΙ στην Θεσσαλονίκη, ας τους δείξουμε τα δόντια μας… “Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά”

  2. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 31/08/2008 03:50:48

    Το εκλογικό σώμα θεώρησε την αδράνεια, την άρνηση ανάληψης ευθύνης, την εφησύχαση, και την συνοδοιπορία με τα κόμματα ως τον μόνο προσοδοφόρο δρόμο. Κάτι σαν οργανισμός χωρίς αντισώματα στη φάση που η μόλυνση μετατρέπεται σε επιδημία.
    Αλλά δεν πειράζει. Για μια φορά ακόμη θα το λύσουν το πρόβλημα οι ανώνυμοι. Με τις ειρωνείες, τις προσβολές, τις απειλές, και τα καλυμμένα φιλονατοϊκά "επιχειρήματα".

  3. Greek citizen avatar
    Greek citizen 31/08/2008 09:45:10

    Σωστα τα λες ανονυμε! Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ θα προσγειωσει ολους μας.... τελος τα ονειρα...ο καραμανλης, παπανδρεου, τσιπρα...κλπ ειναι ανικανοι να μας βγαλουν απο τα ΑΔΙΕΞΟΔΑ! Ζητειται ΛΥΣΗ... ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 31/08/2008 11:56:16

    O λαος μας με το ονειρο δημιουργησε, με το ονειρο ταξιδεψε, με το ονειρο πολεμησε κι επεζησε.

    η σημερινη κατασταση θυμιζει χειμερια ναρκη. το ονειρο υποβοσκει και καθε 4 χρονια μας το σκοτωνουν. Εχει αισιοδοξια μεσα του ο Ελληνας ομως. Αυτη την αισιοδοξια εκμεταλλευονται οι εξυπνοι αναλυτες και επικοινωνιολογοι και μας προτεινουν Τσιπρες κ Βενιζελους. Δεν ασχολοθμαι με τη ΝΔ διοτι αυτοι ειναι Κινεζοι υπηκοοι του κερατα.

    Καλο θα ειναι στις επερχομενες εκλογες το ΑΝΤΙΝΕΑ να κανει το προφιλ του καθε υποψηφιου σε 1 σελιδα με τις σημαντικοτερες ατακες του και το "εργο" του. ΕΤσι να μην ξεχνανε οσοι δεν θυμουνται. Για ολα τα κομματα. Στο τελος καθε προφιλ η ερωτηση : Ζητα την ψηφο σας??

    Εαν μαζεψουμε καμια 50ρια απ ολους τους χωρους θα ειμαστε πολυ τυχεροι.

    ΠΠ

  5. Factorx avatar
    Factorx 31/08/2008 12:52:03

    Φοβερή ιδέα ΠΠ. Ξεκίνα

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/08/2008 13:13:24

    Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η κατάντια της σύγχρονης "πολιτικής" Ελλάδας, που δυστυχώς όμως είναι και ο καθρέπτης της υπόλοιπης.
    Η μόνη μας έννοια, η διαχείριση του πολιτικού μας χρόνου για τη διατήρηση των κεκτημένων, μέσα από τον έλεγχο της κατάστασης για τη εξασφάλιση των ηγεμόνων μετά των αυλοκολάκων.
    Τι ήταν όμως το πέρασμα του Ρουβίκωνα? Ένα όραμα, που έστω και από προσωπική φιλοδοξία, οδήγησε στην αλλαγή των δομών σε νέες στρατηγικές και πολιτικές.
    Πόσοι από τους 300 έχουν ένα όραμα εκτός από το κυνήγι του ονείρου της καρέκλας?
    Ποια προοπτική, ποιο όνειρο μπορούν μα μεταλαμπαδεύσουν στην κοινωνία?
    Ποια κινητήρια δύναμη μπορούν να ενεργοποιήσουν?
    Αυτοί που δεν μπορούν να λύσουν ούτε τα προβλήματα της καθημερινότητας.
    Οι παλαιότεροι πολιτικοί τουλάχιστον είχαν μια στόχευση, μια σκιαγράφηση του δρόμου και του τερματισμού, οι σύγχρονοι έχουν τις δημοσκοπήσεις.
    Η χώρα της δημογραφικής γήρανσης, της πολιτικής απαξίωσης, της ηθικής κατάπτωσης και της πνευματικής ένδειας.
    Η χώρα των κουμπάρων, των πνευματικών τέκνων, των τεκνών και των μαύρων λογαριασμών.
    Η αυλαία του τέλους.

  7. Το μωρό avatar
    Το μωρό 31/08/2008 23:09:21

    ΤΙ ΚΑΛΗ Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ !
    ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ?
    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ.