#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2011 11:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το τέλος της κυβέρνησης Παπανδρέου είναι προδιαγεγραμμένο



Δεν χρειάζονται περίπλοκες αναλύσεις και βαρυσήμαντες αποκαλύψεις για να αντιληφθεί κάνεις ότι ο Γ. Παπανδρέου οδεύει με μαθηματική πλέον βεβαιότητα προς εκλογές.

Ο ίδιος μπορεί να διασώζεται ακόμα δημοσκοπικά. Μπορεί επίσης να δείχνει ακόμα ότι κάτι κάνει στην Ευρώπη και να το περνά αυτό στον κόσμο με την βοήθεια των κρατικοδίαιτων ΜΜΕ. Όμως όποιες αποφάσεις κι αν επιτυγχάνει έξω δεν μπορεί να τις περάσει στο εσωτερικό. Για δυο απλούστατους και κυρίαρχους λόγους:

Πρώτον: οι ίδιοι οι υπουργοί του δεν έχουν ούτε την διάθεση, ούτε το πολιτικό και ψυχικό σθένος να εφαρμόσουν τα μέτρα και τις αποφάσεις που λαμβάνονται.

Δεύτερον: Ο κρατικός μηχανισμός που καλείται να τις εφαρμόσει είναι ο ίδιος ακριβώς που πλήττεται από τα μέτρα.

 

Το τέλος λοιπόν είναι προδιαγεγραμμένο και ο κ. Παπανδρέου αναζητά πλέον την καλύτερη στιγμή για να πάει σε εκλογές. Πότε θα το κάνει; Το Φθινόπωρο υποστηρίζουν συγκλίνουσες εκτιμήσεις.

 

Προς το παρόν αναζητά διέξοδο σε έναν ανασχηματισμό μπας και καταφέρει να δώσει κάποια ώθηση στην κυβέρνησή του.

 

Γίνονται επίσης συζητήσεις για την συμμετοχή και στελεχών από τα εξαπτέρυγα της κ. Μπακογιάννη και του κ. Κουβέλη, ενώ ο κ. Καρατζαφέρης θεωρεί ως βέβαιη την υπουργοποίησή του.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Rote Phane avatar
    Rote Phane 28/03/2011 12:15:07

    ΜΑΚΑΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
    ΕΤΣΙ ΘΑ ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΣΤΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ.
    ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η Ν.Δ;
    ΑΠΟ ΥΓΕΙΑ ΠΩΣ ΠΑΕΙ. ΟΣΟΝ ΔΙ ΗΜΑΣ ΚΑΚΩΣ ΥΓΙΕΙΑΙΝΟΜΕΝ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΨΟΦΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ................!

  2. ataktos avatar
    ataktos 28/03/2011 12:23:43

    καλά ... μάγος είσαι??

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/03/2011 12:30:26

    Aκουσα οτι θα ανασχηματισει 2-3 λαδιαρηδες...!!! για τους οποιους εχει στα χερια του στοιχεια λογαριασμων...!!! οι αλλοι ανασχηματιζομενοι θα ειναι σταχτη να κερδισει χρονο που δεν εχει.

    Εμεις εχουμε χρονο??

    ΠΠ

  4. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 28/03/2011 12:33:09

    Βάστα Ρόμελ.
    Δεν είμαστε έτοιμοι ακόμη.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2011 12:34:35

    Θα φέρει και τον Άκη από την εφεδρεία;
    Τον Γιάννο;
    Μήπως θα επιστρατεύσει και τη Σαρρή;
    Ε ρε πλάκες...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 28/03/2011 12:49:58

      μη μας κανει καμαι τριπλα με Τραγκα και πεθανουμε !! χαχαχα

      ΠΠ

  6. katalytikos avatar
    katalytikos 28/03/2011 12:49:44

    το δικό μας τέλος, ...... συζητείται.
    Η κυβέρνηση έχει πολύ έργο ακόμη να ολοκληρώσει!!
    Αν δεν δρομολογηθούν λύσεις σε εθνικά θέματα, .... εκτός απροόπτου, δεν έχει εκλογές.

  7. anonymos avatar
    anonymos 28/03/2011 12:52:21

    Εγραψες η Σαρρή υπουργός Πολιτισμού με Κουβέλη υφυπουργό.

  8. STAM avatar
    STAM 28/03/2011 13:10:37

    Αυτοί θα φύγουν μετά από εθνική καταστροφή ή πολύ μεγάλη εθνική ήττα (το ίδιο είναι).

  9. an.vorinos avatar
    an.vorinos 28/03/2011 13:24:31

    Οι εκλογες οψεποτε γινουν δεν θα λυσουν προβληματα -οπως εξαλλου και οι πρηγουμενες- αλλα θα δημιουργησουν περισσοτερα στους επερχομενους .Χρονο εχουμε ας υπαρχει και υπομονη.

  10. zackii avatar
    zackii 28/03/2011 13:25:07

    Γιά να γίνουν εκλογές πρέπει να τις θέλει και η ΝΔ. Αλλά από ότι φαίνεται δεν ...μπορούν τα παιδιά, και γιαυτό δεν θέλουν. Έτσι και να τις κάνει ο ΓΑΠ θα τις ξανακερδίσει. Έχουμε και το κίνημα δεν ψηφίζω δεν ψηφίζω -ό εστί μεθερμηνευόμενον ξαναβγαίνει ο ΓΑΠ, ξαναβγαίνει ο ΓΑΠ -και δέσαμε...

    • o aneksartitos avatar
      o aneksartitos @ zackii 28/03/2011 17:22:02

      πολυ σωστα

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/03/2011 13:40:13

    Μια πιο προσεκτική ανάγνωση στην κυριακάτικη των Αλαφούζων (που εκτάκτως κυκλοφόρησε το Σάββατο) δείχνει περίτρανα ότι το ίδιο το σύστημα έχει ξεγράψει τον ΓΑΠ. Τον θεωρεί πια κουτσό άλογο και του ζητάει ανοιχτά είτε την "έντιμη λύση" των εκλογών, είτε μια ιδιότυπη χούντα των τεχνοκρατών.

    1) Στο κεντρικό άρθρο: "Ο κ. Παπανδρέου πρέπει να αποφασίσει αν μπορεί επιτέλους να σχηματίσει μια ολιγομελή, αποφασισμένη κυβέρνηση που θα δουλεψει για τον ίδιο στόχο, χωρίς μαχαιρώματα και λαϊκισμούς. Αν βλέπει ότι το φορτίο που έρχεται δεν αντέχεται από το κόμμα του και τον ίδιο, η έντιμη λύση είναι είτε ο σχηματισμός μιας ευρύτερης κυβέρνησης με τη συμμετοχή εξωκοινοβουλευτικών, που μπορούν να χειρισθούν τα δύσκολα που έρχονται, είτε οι εκλογές.

    2) Στο άρθρο του Alexis: "αυτή η κοινωνία έχει δείξει ασύλληπτη ωριμότητα και αντοχή έως τώρα, πράγμα που δείχνει ότι ένα μεγάλο κομμάτι της καταλαβαίνει πως τα πάντα πρέπει να αλλάξουν. Για να γίνει, όμως, αυτό χρειάζεται ένας Καποδίστριας, ένας Eλευθέριος Βενιζέλος ή ένας Κωνσταντίνος Καραμανλής με ένα στρατό αποφασισμένων Tαλιμπάν τεχνοκρατών δίπλα τους."

    3) Επιστρατεύονται καθηγητές (Γιανναράς) για να εκμεταλλευτούν το (πάλαι ποτέ) "πατριωτικό" προφίλ που καλλιεργούσαν, προκειμένου τώρα να συκοφαντήσουν το Σαμαρά και να ζητήσουν ανοιχτά... εσωκομματικό πραξικόπημα (!) στη ΝΔ το οποίο θα τον θέσει υπό... επιτροπεία: "Eχει αποδειχθεί πια περίτρανα ότι σε καμιά από αυτές τις ιστορικές απαιτήσεις δεν μπορεί να ανταποκριθεί ο Aντώνης Σαμαράς. Σεμνός, μετρημένος, συμπαθής, αλλά χωρίς τη στόφα του ριζοτόμου ηγέτη. (...) Aπόμενει μία και μόνη δυνατότητα: η εσωκομματική ανταρσία. Που θα επιβάλει στον κ. Σαμαρά να συναποφασίζει με επιτελική ομάδα τριών ή τεσσάρων προσωπικοτήτων"

    4) Έτεροι καθηγητές (Μπουραντάς), αυτοί με διαχρονικά νεοφιλελεύθερο προφίλ, βγαίνουν ανοιχτά και ζητάνε κυβέρνηση "προσωπικοτήτων": "(Απαιτείται) μια ηγετική πρωτοβουλία από μια ομάδα ανθρώπων των οποίων το επαγγελματικό και κοινωνικό κύρος, οι θέσεις που κατέχουν σε οργανώσεις των κοινωνικών εταίρων (Δικαιοσύνη, Πανεπιστήμια, Επιμελητήρια, Επιστημονικές Ενώσεις, Επιχειρήσεις, ΣΕΒ, ΜΜΕ, Ιδρύματα, Κοινωνικούς θεσμούς, (ακόμη και Ελληνες της διασποράς) και οι δυνατότητές τους επιτρέπουν να συνασπίσουν τις υγιείς επιχειρηματικές, επαγγελματικές και πνευματικές δυνάμεις, στη βάση του εθνικού στόχου για την έξοδο από την οικονομική, πολιτική και κοινωνική κρίση καθώς και για τον ολικό επαναπροσδιορισμό της χώρας. (...) (Η πρωτοβουλία αυτή,) να ζητήσει τη λαϊκή ψήφο ως μια νέου τύπου πολιτική δύναμη, είτε να ζητήσει από τη Βουλή την ανάθεση της διακυβέρνησης της χώρας για όσο διάστημα χρειαστεί.

    • The Saint avatar
      The Saint @ Αυριανιστής 29/03/2011 03:15:23

      Δέν είμαι και τόσο σίγουρος αγαπητέ Αυριανιστή, ότι η ...πολυκοσμία στην λήψη των -σοβαρων- αποφάσεων που απαιτούνται, θα είναι η καλυτερη λύση, θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο, λαμβάνοντας υπ'όψιν την ιδιοσυγκρασία των Ελλήνων, και την έντονη τάση τους γιά αρχηγιλίκι, και -πάνω απ'όλα- ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ προβολή...
      Τα παραδείγματα δυστηχώς είναι πολλά, απλά θα σου αναφέρω ότι εδώ σε περιόδους όπου υπήρχε ΕΝΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ αρχηγός, και κάποια στιγμή "εμφανίζονταν" ξαφνικά οι διαφωνούντες, και τα έκαναν μπάχαλο, φαντάσου να υπάρχουν όλες αυτές οι ...προσωπικότητες μαζί... ΧΑΟΣ!

      Ειμαστε κωλόφαρα, πάρτε το χαμπάρι, και το παιχνίδι έχει ήδη χαθεί... Γιατι μας έχουν μάθει, μας ξέρουν καλά, και μας "χτυπούν" μεθοδικά και με υπομονή εκεί που πονάμε...

  12. Ελευθεριακός Δεξιός avatar
    Ελευθεριακός Δεξιός 28/03/2011 14:21:30

    Υπάρχει μια λύση που είναι βέβαιη και δοκιμασμένη, και απ’ ότι φαίνεται θα συνεχίσει να ακολουθείται όσο υπάρχει το μνημόνιο. Δηλαδή αυτό που έκανε ο Καραμανλής. Αν θυμάστε ο Καραμανλής τα αδύνατα δυνατά να εξοργίσει τους οπαδούς του και στην συνεχεία πήγε στις κάλπες προτείνοντας «επώδυνα μέτρα».

    Κάτι τέτοιο ετοιμάζει και ο ΓΑΠ προκειμένου να παραδώσει την εξουσία και να φύγει νύχτα. Το θέμα είναι να μην κάνει ο Σαμαράς το Λάθος και πει "Λεφτά υπάρχουν ή "θα γίνουμε η Δανία του Νότου". Και επίσης θα πρέπει να πείσει σχεδόν 1,5 εκατομμύριο ψηφοφόρους της Ν.Δ. που τις προηγούμενες εκλογές δεν πήγαν στις κάλπες.

    Όσο για τις εκλογές, παίρνοντας υπόψιν το κλίμα που επικρατεί στην Κυβέρνηση του ΓΑΠ το πιθανότερο είναι να γίνουν μέσα στον χρόνο και μάλλον κατά τον χειμώνα. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι ο λαός δεν ψηφίζει για να εκλεγεί νέες κυβερνήσεις, αλλά για να τιμωρεί τις προηγούμενες κυβερνήσεις.

    • zackii avatar
      zackii @ Ελευθεριακός Δεξιός 28/03/2011 17:46:58

      Μόνο αυτό έκανε ο ΚΚ? Εδώ παραμονές εκλογών αύξησε γενναία τα διόδια γιά να εξοργίσει και τους πιό φανατικούς οπαδούς του μη τυχόν και δεν πάρει την αυτοδυναμία ο ΓΑΠ...

  13. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 28/03/2011 15:02:14

    Και μετά θα πάει Νέα Υόρκη?Τυχεροί εκεί στον ΟΗΕ,εξασφαλίσανε δωρεάν γέλιο απο τον καλύτερο κωμικό της εποχής μας.Ολοι στις κάλτσες λοιπόν.....

  14. koinos_nous avatar
    koinos_nous 28/03/2011 15:27:00

    Αδελφια το χρεος αυτο δεν ξεχρεωνεται οχι με το Σαμαρα αλλα ουτε και με τον Αβρααμ παπα.
    Μην τρεφετε ψευδαισθησεις.
    Δεν βγαινει ο λογαριασμος, το φωναζουμε εδω και καιρο.
    Η μονη ρεαλιστικη λυση ειναι μονο η σταση πληρωμων εξοδος απο το ευρω και επιστροφη στη δραχμη.
    Ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε.

    • Costas avatar
      Costas @ koinos_nous 28/03/2011 16:01:39

      Γεια σου κοινέ νου με τις ρεαλιστικότατές σου λύσεις.

  15. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 29/03/2011 10:21:49

    Διάβασα τον τίτλο και νόμιζα ότι είναι περίληψη ταινίας επιστημονικής φαντασίας. Αλλά τελικά είναι πολιτικό άρθρο. Κοίτα να δείς που υπάρχει κόσμος που πιστεύει ακόμη ότι αν γίνουν εκλογές θα τις χάσει ο γαπ και θα τις πάρει ο ΑΣ.

    Σωσιβιάκι παιδιά (κατά το παλαιό γηπεδικό "πασατεμπάκι παιδιά")?