#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2008 02:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σύστημα της μίζας και της ρεμούλας «έσπασε»

(Ανανεωμένο). Συνεχίζεται αμείωτος ο καταιγισμός των αποκαλύψεων για την Ζήμενς. Έτσι μετά τους υπουργούς του ΠΑΣΟΚ σειρά έχει τώρα και υπουργός της ΝΔ. Σφίγγει, επίσης συνεχώς ο κλοιός γύρω από γνωστά στελέχη της περιόδου Σημίτη. Μετά το ιδιόχειρο σημείωμα, που βρέθηκε στα συρτάρια της Siemens, και έφερε στο φως μια μίζα δέκα εκατομμυρίων μάρκων, το 1998, για την οποία φωτογραφίζουν τον  Τάσο Μαντέλη  (προγραμματικές συμφωνίες του ΟΤΕ), νέα αποκάλυψη επίκειται και για άλλο στέλεχος της εποχής Σημίτη. Η «Κ» γράφει σήμερα ότι ύποπτος που θα καταθέσει τις προσεχείς ημέρες, θα κατονομάσει το συγκεκριμένο στέλεχος ως τελικό αποδέκτη ποσού 1 εκατ. γερμανικών μάρκων, που κατατέθηκε από τη Siemens σε τράπεζα του Ρότερνταμ. Όπως αναφέρουν δημοσιογραφικές πληροφορίες το συγκεκριμένο στέλεχος δεν ήταν υπουργός, αλλά στενός συνεργάτης του τότε πρωθυπουργού, πολύ στρατηγικά τοποθετημένος. Λέγεται επίσης ότι του άρεσαν και οι βόλτες με τα κότερα άλλων επιχειρηματιών που ασχολούνταν τότε με τον ΟΤΕ, αλλά τώρα περιέργως δεν ακούγονται πουθενά.

Οι κανονιοβολισμοί θα πλήξουν φυσικά και τη ΝΔ. Έτσι, ενώ η «Κ» αποκαλύπτει για το ΠΑΣΟΚ, το «Βήμα» έχει αναλάβει τις αποκαλύψεις για τους γαλάζιους και φημολογείται ότι στο στόχαστρο είναι πολύ γνωστός υπουργός που γνωρίζει πολύ καλά τα σιδηροδρομικά πράγματα. Χθες το «Βήμα» έγραφε ότι ο ένας εκ των χαρακτηρισθέντων ως διαχειριστής των «μαύρων ταμείων» στην Ελλάδα, ο Πρόδρομος Μαυρίδης, φέρεται να έχει χειριστεί δύο προμήθειες 250.000 και 1.500.000 ευρώ για συμφωνίες που έκλεισαν το 2005. Το δημοσίευμα, εμμέσως πλην σαφώς, αφήνει να εννοηθεί ότι πρόκειται για μίζες που πήραν μέλη της κυβέρνησης της ΝΔ και κρατικοί αξιωματούχοι για το πανάκριβο  ηλεκτρονικό σύστημα ασφαλείας των Ολυμπιακών Αγώνων, C4i, τους συρμούς για τον ΟΣΕ και την ηλεκτρονική προστασία των αντιαεροπορικών συστημάτων, Ρatriot

Ο καταιγισμός αποκαλυπτικών στοιχείων προς τον Τύπο, δείχνει ότι έχουν σπάσει πολλοί κρίκοι εντός του συστήματος μίζας και ρεμούλας που είχε οικοδομηθεί και λειτουργούσε επί δεκαετίες στη χώρα μας και άγγιζε κυρίως τα δύο κόμματα εξουσίας. Με αποτέλεσμα να προκαλούνται όχι μόνο ανησυχία και πανικός σε εμπλεκόμενους στο σκάνδαλο, αλλά και τρομερές συγκρούσεις και αλληλομαχαιρώματα ανάμεσά τους. Κομματάκι δύσκολο μας φαίνεται, λοιπόν, να συγκαλυφθεί το σκάνδαλο. Ίσως κάποιες πτυχές του. Όχι όμως, όλες. Άλλωστε, υπάρχουν και οι δύο μεγάλες πηγές των στοιχείων, το Μόναχο και η Νέα Υόρκη. Η συνέχεια αναμένεται πολύ ενδιαφέρουσα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 19/06/2008 06:55:48

    factorx kita ke ta prosopika sou simferonta
    ta korakia tou perifimou KKE
    tha sou fane ke tin televtea stagona nerou sto horio sou .
    ai ksipna epitelous apo to lithargo dioti se ligo den tha ehis pou na ksekourastis .

  2. ataktos avatar
    ataktos 19/06/2008 07:08:10

    Ke pou na ihate parakolouthisi tin hthesini ekdilosi
    sti Kozani tou somatiou Alilengii ke idrimatos Marangopoulou
    opou to ""bathi kratos"" tis DEH, YPAN ,LKDM estilan ta KORAKIA tous
    ke apousiasan o Nomarhis Dakis ,o Dimarhos Koukoulopoulos ,boulevtes
    Tsartsonis ,Papadopoulos klp PASOK ,KKE ,
    TO thrasos tou BATHI KRATOS den ehi ORIA
    SE AVTON TON TOPO!!!

  3. sovokai avatar
    sovokai 19/06/2008 08:04:52

    ειναι δυνατό να καταλαβαίνουμε τι λέτε και να γραφετε ελληνικά γράμματα

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/06/2008 08:10:04

    γεια σου σοβοκάϊ. Νομίζω ότι τα λατινικά είναι κάτι σαν πρόσθετο καμουφλάζ, σαν να γράφο εγό μαι γλοσα Μπωστ.

  5. Lakis avatar
    Lakis 19/06/2008 08:12:43

    Όλοι ευχόμαστε να έσπασε το σύστημα της μίζας και της ρεμούλας αλλά έσπασε όντως???

    Θα δούμε καμιά 15αριά (πρώην και νυν) υπουργούς, υφυπουργούς και γενικούς γραμματείς υπουργείων με χειροπέδες???

    Με το να διασυρθούν στα ΜΜΕ και να εξαφανιστούν πολιτικά δεν γίνεται τίποτε. Άλλωστε στα παλιά τους τα παπούτσια και αν "τελειώσουν" πολιτικά καθότι τον έχουν δεμένο τον γάιδαρο.

    Φυλακή θα πάει κανένας???

    Όχι να πάνε μέσα ο Χριστοφοράκος και ο Μαυρίδης οι οποίοι έδινα μίζες.

    Αυτοί που τις έπαιρναν θα πάνε μέσα???

    Με το να βγει ο Καραμανλής και ο ΓΑΠ και να "διαγράψουν" καμιά 20αριά ονόματα που ακούγονται και που θα ακουστούνε ΔΕΝ γίνεται Κάθαρση!

    Φυλακή θα πάει κανένας???

    Για τον ΓΑΠ (ιδιαίτερα μετά τη διαγραφή Σημίτη), το σκάνδαλο της ΖΗΜΕΝΣ είναι τεράστια ευκαιρία να "στείλει" και όλη την εκσυγχρονιστική παρέα του Σημίτη μιά και καλή!

    Για τον Καραμανλή είναι τεράστια ευκαιρία να απαλλαγεί μία και καλή από το Μητσοτακέικο και από καμιά 10αριά άλλους λαδιάρηδες!

    Όχι να διαγράψουν από το Κόμμα τους τα ονόματα που ακούγονται!

    Να τους πάνε μέσα για να δώσουν έτσι και οι δύο μαζί το στίγμα οτι ΤΕΡΜΑ η μίζα...!

  6. Λαρα avatar
    Λαρα 19/06/2008 08:52:04

    Ηρθε η ωρα της διαλυσης των δυο μεγαλων πολιτικων κομματων μετα τη θυελλα των μιζ/ερικων αποκαλυψεων και η συσταση νεων πολιτικων σχηματων.
    Κανεις ευφρων νους δεν παραχωρει τον εαυτο του στην υπηρεσια και διαιωνιση ενος διαβρωμενου πολιτικου συστηματος, που εθεσε τη χωρα μας στο Περιθωριο.
    Λαρα

  7. Theodore avatar
    Theodore 19/06/2008 09:12:22

    Tο συστημα αντεχει, γιατι εχει ασπιδα, τη δικη σας συμμετοχη στη μασα.
    Κλεψε λιγα εσυ, να κλεψω πολλα εγω.
    Ετσι ομως, ειμαστε και οι δυο ενοχοι.Αρα ο ενας, κρυβει και στηριζει τον αλλο.
    Και δεν ειναι ευκολο να σπασει, γιατι ολοι φοβουνται τη δικη τους αποκαλυψη και δε μιλανε.

  8. βαγγέλης avatar
    βαγγέλης 19/06/2008 09:15:20

    ελλάς ελλάς ολέ ολέ
    ελλάς του χαβαλέ
    που από τους κατοίκους σου οι μισοί κλέβουν
    και οι άλλοι μισοί βρίζουν αυτούς που κλέβουν
    γιατί απλώς τους ζηλεύουν που δεν είναι στη θέση τους για να κλέβουν....
    Ελλάς αρχαιοπληξία κλαψιά, μαγγιά, κλεψιά, πουτανιά και ορθοδοξία

  9. Nick avatar
    Nick 19/06/2008 09:18:30

    Βλέπω τις κρεμάλες να κάνουν χρυσές δουλειές...

  10. βαγγέλης avatar
    βαγγέλης 19/06/2008 09:39:51

    χαβαλέδες nick και ανώνυμε με τις κρεμάλες που ονειρεύεσθε δεν θα μείνει κανένας έλληνας

  11. ataktos avatar
    ataktos 19/06/2008 09:54:41

    apla ligoutsko mono ragise ke ksanageniete

  12. ataktos avatar
    ataktos 19/06/2008 10:00:27

    den blepete ti esoda ehoun apo ta kinita ke benzines
    oli san treli kanoume ta sabatokiriaka stous avtokinitodromous fevgontas apo tis polis mas gia ksekourasi ke me ta kolotilefona pali ke to thrasos tous .Gia avto protino oli ekso apo ton germaniko ote,cosmote ke as mas pane sta evropaika dikastiria na dite ti kseftila tha fane ta tsoglania typoy bgenopouli

  13. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/06/2008 11:03:10

    Το σύστημα δε θα καταρρεύσει. Θα γίνουν κάποιες διαπραγματεύσεις και βλέπουμε. Θα δούμε και τι θα γίνει και με το παραδικαστικό και το Ζαχόπουλο. από αυτές τις αποφάσεις και κυρίως από τον τρόπο εκτέλεσης των τυχόν ποινών θα βγάλουμε συμπέρασμα για τις συμφωνίες που έχουν γίνει.

  14. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/06/2008 11:04:28

    Α επίσης σας θυμίζω ότι υπουργοί πήγαν μέσα με ο καλαμπόκι παλιά και το ειδικό δικαστήριο. Το σύστημα όμως δεν καθάρισε αντίθετα βρώμισε περισσότερο.

  15. Nightwalker avatar
    Nightwalker 19/06/2008 11:57:10

    ρε παίδες ελλήνων να ρωτήσω κάτι......

    υπάρχει κανένας μέρος στον πλανήτη που πολυεθνικές εταιρίες δεν δίνουν μίζες σε κρατικούς μηχανισμούς για να πάρουν δουλειές???

    Εμείς εδώ τι έχουμε κάνει δηλαδή έχουμε ανακαλύψει τον τροχό? αυτή η συνήθης πρακτική.

    Εάν αποδειχτέι λοιπόν όντως ότι όντως τα πήραν υπουργοί, αξιωματούχοι κλπ τότε να πάνε όλοι μέσα, αλλιώς κανένας!!!

    Ούτε αυτοί της Ζήμενς! Διότι πώς θα πἀνε αυτοί μέσα εάν δεν αποδειχτελι ότι λάδωσαν με το στουπί??

    Κατά τα άλλα δεν καταλααβάινς τι ασχολειτε το ελληνικό κράτος ή δημοσιογράφοι με χρήματα μαύρα ή άσπρα που δεν είναι δικά του..............αλλά της Ζήμενσ...ειδικά όταν βλέπω κάτι επιστολές του 1991, 1993 σε εφημερίδες κλπ κλπ....... ας παμέ τότε και στν δεκαετία του 80 να αναζητήσουμε θαμένα χαρτιά.................

    τι να πώ.........

  16. βαγγέλης avatar
    βαγγέλης 19/06/2008 12:16:27

    χαβαλέ ανώνυμε με το ιαπωνικό σου μαχαίρι κάνε τρύπα στα σκατά για να μην πνιγείς

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/06/2008 12:26:17

    @nightwalker: υπάρχει μέρος στον πλανήτη που είναι αυστηρά παράνομο στις πολυεθνικές να δώσουν μίζες για να πάρουν δουλειές (αλλά δεν θα στο πω, γιατί θα μου την πέσουν όλοι...)

    Ρωτώ, ακαδημαϊκά, ποιός φταίει; η Ζήμενς, αν λαδώνει, ή οι πολιτικοί που έχουν φτιάξει έναν μηχανισμό για να λαδώνονται;

    Στο μέρος του πλανήτη που είναι παράνομες οι μίζες πολιτικών (όχι ότι δεν υπάρχουν απλά αν τον τσκώσουν τον που..., παέι με χειροπέδες στον ανακριτή), κάνει δουλειά η Ζήμενς; Λαδώνει και εκεί; ΟΧΙ, στις ΗΠΑ η Ζήμενς δεν λαδώνει, παιρνεοι δουλειές με το σπαθί της. ΟΚ, δέχομαι επιθέσεις τώρα...

  18. βαγγέλης avatar
    βαγγέλης 19/06/2008 12:33:56

    archaeopteryx στις ΗΠΑ μπορεί η siemens να μην δωροδοκεί... γιατί η μεγάλη δωροδοκία γίνεται για την κατασκευή πολεμικού οπλισμού.....

  19. Nightwalker avatar
    Nightwalker 19/06/2008 12:49:16

    Δεν υπάρχει μέρος στον κόσμο που τον διέπει "καπιταλιστική" κοινωνία και ελευθερία αγοράς που να μιζάρετε!!! Όσο για την Αμερική πάρε παράδειγμα την Ένρον! χαμός στο ίσωμα!!!!

    Το ότι εσύ και εγώ δεν ξέρουμε εάν λαδώνετε μια κοινωνία ή όχι δεν σημαινει πραγματικά ότι αυτή δεν λαδώνετε κιόλας!!!

    Θεωρὠ λοιπόν ότι άπαντες λαδώνονται για να κάνουν τις δουλειές τους, ειδικά δε εάν μιλάμε για πολυεθνικές εταιρίες που αποσκοπούν αποκλειστικά στο κέρδος!

    Εάν σου πούν να πέσεις από την γέφυρα κάτω σε άσφαλτο θα πέσεις?

    Όλοι αυτοί τις Ζήμενς προσφέρουν μίζες για να κάνουν την δουλειά τους!!! Το αν την πάρει την μίζα ένα δημόσιο πρόσωπο ή όχι έιναι άλλη υπόθεση! Ας δούμε λοιπόν ποιό δημόσιο πρόσωπο τα πήρε και συζητάμε! Οι άλλοι όμως είναι υπάλληλοι πολυεθνικής εταιρίας και εντάξει τουλάχιστον προσωπικά δεν εκπλήσομαι για την μίζα (όπως είπα δεν ανακαλύψαμε τον τροχό) δίνουν λόγο όχι στο δημόσιο πρωτίστως αλλά στην εταιρία τους. Οι δημόσιοι όμως υπάλληλοι έχουν σκοπό την διασφάληση των δημοσίων συμφερόντων! Οι υπάλληλοι της Ζήμενσ όμως όχι!

  20. Nightwalker avatar
    Nightwalker 19/06/2008 12:50:39

    Δεν υπάρχει μέρος στον κόσμο που τον διέπει “καπιταλιστική” κοινωνία και ελευθερία αγοράς που να μην μιζάρετε!!! Όσο για την Αμερική πάρε παράδειγμα την Ένρον! χαμός στο ίσωμα!!!!

  21. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/06/2008 13:00:14

    @Nick: "Βλέπω τις κρεμάλες να κάνουν χρυσές δουλειές…"

    @Anonymous: "Κρεμάλα στο σύνταγμα σε όλα τα λαμόγια… το σύστημα και η απληστία τους αναπαράγει".

    *****
    "Οργή λαού, φωνή θεού":

    "-ΠΟΥΚΑΜΙΣΑΔΕΣ, ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!"


    «Η ηθική κοινωνία, η κοινωνία των αγγέλων εκμεταλλεύτηκε ένα ηθικό μου παράπτωμα, βρίσκοντας την κατάλληλη ΠΟΛΙΤΙΚΗ αποδοχή (: και πολιτικό έγκλημα, μιας εξ αρχής, σύμφωνα με το θύμα!). Έπεσα βορά στο στόμα των λεόντων, (: α-πο-κλεί-ε-ται η Τσέκου, ο Κουτελίδας κι ο Μαλέρμπας να είναι «οι λέοντες». Όμως, τα ΜΜΕ, ο Τύπος, τα Κόμματα, το Κεφάλαιο, - μεμονομένα, συνδιασμένα ή συνολικά- , ταιριάζουν «ταμάμ»). Ένα ηθικό παράπτωμά μου, έδωσε την ευκαιρία σε εκβιαστές να αποκτήσουν υλικό .. Δεν μπόρεσαν να με σπιλώσουν ΠΟΛΙΤΙΚΑ και θέλησαν να με εξαφανίσουν ηθικά.

    Θέλετε αίμα;
    Θέλετε κρέας στην αρένα;
    Θα το έχετε.

    ..Θέλω να καταγγείλω τη στημένη εντιμότητα και να βάλω τέρμα σε ασύδοτα φαινόμενα ΝΕΟΦΑΣΙΣΜΟΥ».

    Ο ίδιος ο «κολλητός» του πρωθυπουργού και ΓΓ του υπουργείου Πολιτισμού, για να μπορέσει να έχει η παραπάνω καταγγελία του ουσία και να μην συγκαλυφτεί, αποφάσισε να την σφραγίσει με κατακόκκινο βουλοκέρι το αίμα του. Ήξερε, δηλαδή, ότι ο "κολλητός" του δεν θα την λάμβανε υπ’ όψιν του, (προφανώς, ως φίλοι, το συζήτησαν), είτε επειδή δεν ήθελε είτε επειδή δεν μπορούσε. Γι’ αυτό πήδησε στο κενό, ώστε ο θάνατός του να συγκλονίσει την ελληνική κοινωνία και να δρομολογήσει την καταλυτική παρέμβαση της ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ, οπότε και να αποκαλύψει, η «τυφλή», τα «ασύδοτα φαινόμενα ΝΕΟΦΑΣΙΣΜΟΥ».

    Σήμερα, έξη μήνες μετά, ο Ζαχόπουλος «φυγαδεύεται» με ασθενοφόρο στην Θεσ/νίκη, -το ιστορικό άντρο του ΝΕΟΦΑΣΙΣΜΟΥ!!! Το τι μεσολάβησε όλο αυτό το διάστημα, ώστε ο ΝΕΟΦΑΣΙΣΜΟΣ να μείνει στο απυρόβλητο και να χαίρει, σήμερα, άκρας υγείας, είναι γνωστό. Ακρογωνιαίος λίθος στην προσπάθεια συγκάλυψης αυτών των «ασύδοτων φαινομένων ΝΕΟΦΑΣΙΣΜΟΥ» ήταν η Δικαιοσύνη, μέσω του εκπροσώπου της, κ. κ. Ανακριτού, ο οποίος δεν έκανε την απλούστατη ερώτηση στον Ζαχόπουλο:

    «Ποιους εννοούσατε, όταν γράφατε "ευήκοα ΠΟΛΙΤΙΚΑ ώτα" και "ασύδοτα φαινόμενα ΝΕΟΦΑΣΙΣΜΟΥ;"».

    Όλως παραδόξως και συμπτωματικά, ήταν ο ίδιος ανακριτής, ο κ. Δ. Οικονόμου, που έβαλε την υπόθεση Στάζι – «Ρόκο» στο αρχείο. «Σύμπτωσις επαναλαμβανομένη παύει να είναι σύμπτωσις», -και είναι, ξεκάθαρα, «πτώσις», κ. Σανιδά, και λοποί ταγοί (lol) του Συστήματος εν Ελλάδι.

    Το συμπέρασμα είναι κοινό, πλέον, και για τον πιο κακοπροαίρετο ή καλοπροαίρετο πολίτη: δεν υφίσταται, δεν υπάρχει, δεν βρίσκεται Δικαιοσύνη σήμερα στην Ελλάδα, δυστυχώς. Μείναμε σαν κοινωνία απροστάτευτοι από τον βασικό πυλώνα της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ. Αλλά, όμως, αδέρφια, πρέπει κι ΕΜΕΙΣ να ζήσουμε, όσα χρόνια μας απέμειναν, και, κυρίως, να υπερασπίσουμε το δικαίωμα των παιδιών μας στην Ζωή. Οπότε, δεν θα είναι καθόλου περίεργο, αν ακούσουμε σε λίγο στους δρόμους και τις πλατείες το ΕΝΣΤΙΚΤΟ της ΑΥΤΟ-ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ μας να κραυγάζει:

    Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΑΠΕΒΙΩΣΕ!
    ΖΗΤΩ Η ΑΥΤΟ-ΟΡΓΑΝΩΣΗ, η ΑΥΤΟ-ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ, η ΑΥΤΟ-ΔΙΚΙΑ,
    τα ΛΑΪΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ!!!


    ΥΓ. "Ανταπόκριση από το άδηλο μέλλον" - http://www.antinews.gr/?p=1065

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/06/2008 13:59:28

    nightwalker, στην enron, έχουν πάει φυλακή, έχουν ξηλωθεί, έχουν παραιτηθεί, και εν πάσει περιπτώσει είναι κατακριτέοι!

    στο αν η Ζημενς λαδώνει στις ΗΠΑ μεσω στρατιωτικού υλικού, ψάχνω, ψαχνω, δεν καταλαβαίνω.

    Όχι ότι είναι αγγελικά πλασμένοι εκεί, απλά η ιδέα ότι θα λαδώσεις για να βγάλεις δίπλωμα οδήγησης, ή άδεια οικοδομής, ή συνταγή για αντιβίωση, είναι εξωπραγματική. Τσάκωσαν την Lockheed να «μεθοδεύει» στην Αίγυπτο και την περασαν γενέες 14. Όχι ότι έκλεισε η Lockheed, αλλά έγινε θέμα.

    Πες μου: φταίει η Ζήμενς που λαδώνει; ή οι πολιτικοί που έχουν νοθετικό πλέγμα που επιβάλει λάδωμα;

  23. Nightwalker avatar
    Nightwalker 19/06/2008 14:11:14

    Φταίει ο μηχανισμός λαδώματος των εκάστοτε κυβερνήσεων απανταχού!!! αυτό όμως δεν αλλάζει ποτέ!!! Το χρήμα κυριαρχεί!

    Το να πέφτουμε όμως από τα σύνεφα επειδή λάδωσε η Ζήμενς για να κάνει δουλείες στην Ελλάδα......ε όχι..........

    Εάν λοιπόν αποδειχτεί ότι τα πήραν πολιτικοι τότε όλοι μέσα...........αλλίως πολύ φασαρία για το τίποτα!!! και να μην αποδειχτει όμως αυτό δεν θα σημαίνει ότι δεν τα πήραν!! τουλάχιστον ένα μικρό δωράκι.................

  24. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/06/2008 14:21:51

    Η "SUEDEUTSCHE ZEITUNG" ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΙ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ !

    Με άλλα λόγια την προδοσία πολλοί την αγάπησαν τους προδότες κανείς. Σύντομο "flashbac" :
    Όταν αποχωρούσαν οι Ναζί από την Ελλάδα και την υπόλοιπη κατεχόμενη Ευρώπη...σε πολλές περιπτώσεις εκτελούσαν τους δοσίλογους; συνεργάτες τους , διερμηνείς , ¨κουκολοφόρους των μπλόκων" , βασανιστές της Μέρλιν κ.λ.π. Δεν τους είχαν καμιά ιδιαίτερη συμπάθεια , γνώριζαν "πως τα κάνουν όλα" , συνεπώς θα αποκάλυπταν στη συνέχεια και τη δική τους δράση...

    Γράφουν αναδημοσιεύουν λοιπόν τα σημερινά ρεπορτάζ στο διαδύκτιο ότι η Ντόρα Μπακογιάννη ( το γένος... "ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ" )στο παρελθόν έκανε διθυραμβικές δηλώσεις υπέρ των δραστηριοτήτων της Μήζενς ( "τεράστια η συμβολή της στην ανοικοδόμηση της Ελλάδας" )...

    Τα ίδια ρεπορτάζ αναφέρουν για την ύπαρξη φωτογραφιών που εμφανίζουν την κ. Ντ. Μπακο. να συνεγαλάζεται με τα γνωστά διευθυντικά στελέχη της Ζήμενς στην Ελλάδα ( κατά τον κόσμο "Μήζενς" ).

    Είναι αυτή τη φορά δύσκολο να βρεθούν άνεργοι πρώην πράκτορες της "Stasi" που να βεβαιώνουν ότι η γνωστή φώτο του Μήτς με τους δύο "αντιχιτλερικούς" στρατιώτες στην Κρήτη είναι προϊόν "φωτομοντάζ" για να βλάψουν την γνωστή "αίγλη" του Μήτς και να κερδίσει τις εκλογές του 1985 ο Ανδρέας Παπανδρέου με τη συμβολή του γνωστού , κατα τις εκτιμήσεις της Αγίας Οικογένειας , "Μπέρια-Βισύνσκι" Κ. Λαλιώτη και της "Πράβδα" ( Αυριανής )...
    http://kourdistoportocali.blogspot.com/2008/06/blog-post_9295.html

    http://press-gr.blogspot.com/2008/06/siemens_7737.html

    http://press-gr.blogspot.com/2008/06/siemens_19.html

  25. kalongkas avatar
    kalongkas 19/06/2008 15:54:06

    Ο καταιγισμός αποκαλυπτικών στοιχείων προς τον Τύπο, δείχνει ότι έχουν σπάσει πολλοί κρίκοι εντός του συστήματος μίζας και ρεμούλας που είχε οικοδομηθεί και λειτουργούσε επί δεκαετίες στη χώρα μας και άγγιζε κυρίως τα δύο κόμματα εξουσίας.

    ===

    Βασικά δείχνει ότι ετοιμάζονται νέα κόμματα και νέα σκηνικά και ότι προετοιμάζουν το έδαφος καναλάρχες και εκδότες για την έλευση τους, κατεδαφίζοντας τους παλιούς τους αγαπημένους.

    Σιγά που έσπασε το σύστημα μίζας και ρεμούλας. Απλά οικοδομείται το νέο, όπως έγινε το 89.

  26. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/06/2008 17:05:19

    ΟΛΑ ΚΑΛΑ -ΚΑΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ - ΧΘΕΣ ΕΙΣΟΥΝΑ ΜΕ ΣΗΜΙΤΗ ΠΑΡΕΑ …

    UPDATE 15:55 Η δήλωση Τσουκάτου
    Ολόκληρη η δήλωση του Θόδωρου Τσουκάτου έχει ως εξής.
    «Ως μέλος της Κ.Ε. του ΠΑΣΟΚ και εν συνεχεία μέλος της Εκτελεστικής Γραμματείας μετείχα ενεργά στην οργάνωση της καμπάνιας για τις εκλογές.Δέχθηκα επίσκεψη στο γραφείο μου στο ΠΑΣΟΚ από τον κ. Μιχάλη Χριστοφοράκο και έγινα αποδέκτης πρότασης για οικονομική συνεισφορά στην καμπάνια του κινήματος και μου ζητήθηκε τραπεζικός λογαριασμός στο εξωτερικό για να γίνει η μεταφορά χρημάτων. Απευθύνθηκα σε γνωστό μου πρόσωπο που ανέλαβε να διευκολύνει το ΠΑΣΟΚ χωρίς δικό του όφελος και διεκπεραίωσε τη σχετική διαδικασία.
    Τα χρήματα, χωρίς άλλη δική μου ανάμειξη, ήρθαν στον τομέα Οικονομικού του ΠΑΣΟΚ, παρελήφθησαν από τους αρμόδιους του τομέα Οικονομικού και εισήλθαν στο ακέραιο στο ταμείο του κινήματος (ένα εκατ. μάρκα, δηλαδή 420.000 ευρώ. Δεν είχα ποτέ καμία προσωπική ανάμειξη ή άλλη αθέμιτη συμμετοχή.
    Σημειώνω επίσης ότι ποτέ δεν διαχειρίστηκα χρήματα στο κίνημα ούτε είχα οποιαδήποτε θέση στο δημόσιο. Οι δραστηριότητές μου στο ΠΑΣΟΚ ήταν πάντα πολιτικές και κινήθηκαν στα πλαίσια που όριζαν κάθε φορά τα αρμόδια όργανα του κινήματος.
    Κατά συνέπεια για κάθε εμπλοκή του ονόματός μου που θα με εμφάνιζε να έχω προσποριστεί οποιοδήποτε όφελος θα ασκήσω τα νόμιμα δικαιώματά μου».