#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/06/2011 20:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σύστημα τα έχει χάσει

[caption id="attachment_104943" align="alignnone" width="600" caption="Οι Μπολσεβίκοι έξω από τα Χειμερινά Ανάκτορα"][/caption]

Γράφει ο κ. Σταύρος Ψυχάρης στο κύριο άρθρο του στο "Βήμα της Κυριακής"

ΟΙ ΕΚΔΟΧΕΣ ΤΗΣ ΕΚΤΡΟΠΗΣ

"Η προ ημερών απόπειρα εισβολής «διαδηλωτών» στο κτίριο της Βουλής δεν είναι η πρώτη επίθεση στο Κοινοβούλιο. Έχει προηγηθεί και μια «επιτυχημένη»εισβολή το 1964 από ομάδα ετερόκλητων ατόμων με την ευκαιρία προεκλογικής συγκεντρώσεως του δεξιού υποψήφιου δημάρχου Γ. Πλυτά. Η εισβολή αυτή όμως ήταν άνευ σημασίας. Στο κτίριο εισέβαλαν περίπου 30 άτομα, τα οποία έφυγαν τρέχοντας μόλις οι χωροφύλακες ανέσυραν τις γνωστές αστυνομικές ράβδους!

Εντυπωσιακή η εισβολή, αλλά ουδείς έδειξε να φοβάται ότι κινδύνευσε το Πολίτευμα· σήμερα δεν ισχύει προφανώς το ίδιο. Η προ ημερών απόπειρα στην Αθήνα, όπως και η εν συνεχεία επίθεση εναντίον βουλευτών στην Κέρκυρα φόβισαν τους πολίτες
Τι συμβαίνει; Είναι οι κοινωνικές συνθήκες της εποχής μας που μεταβάλλουν τη διαμαρτυρία κοινωνικών ομάδων (που νιώθουν ότι αδικούνται) σε πυριτιδαποθήκη. Αν η ευημερούσα μερίδα της κοινωνίας ανησυχεί για τα προβλήματα δημόσιας τάξης, από την πλευρά τους οι ανήκοντες σε κοινωνικά στρώματα που κινούνται στα όρια της φτώχειας πιστεύουν ότι πρέπει και μπορούν να εξεγερθούν. Και να ανατρέψουν «την κοινωνία της αδικίας και της διαφθοράς». Και μετά;

Τι θα συμβεί αν ξεκινήσει η επανάσταση; Ανάκτορα θερινά ή έστω και χειμερινά δεν υπάρχουν πλέον. Μια ουσιαστική διασάλευση της δημόσιας τάξης θα οδηγήσει αφεύκτως στη βίαιη ανατροπή ή σε ένοπλη καταστολή.



Στην κοινωνία υπάρχουν και άτομα που θέλουν τη γενική ανατροπή. Δεν μπορούν προφανώς να την επιβάλουν διότι η συντριπτική πλειοψηφία του λαού ΔΕΝ θέλει. Ωστόσο υπό ορισμένες προϋποθέσεις μπορεί να προκληθεί τέτοια διασάλευση της τάξης που θα δικαιολογούσε έκτακτα μέτρα. Δηλαδή εκτροπή από τη συνταγματική τάξη. Αυτό θέλουν;"

Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς σε αυτό το άρθρο...

Τους πολίτες που φοβήθηκαν και οι οποίοι υποθέτουμε θα είναι περισσότεροι από εκείνους που συχνάζουν στα γραφεία της εφημερίδας του, ή στην Αθηναϊκή Λέσχη;

Τη  λύπη του βετεράνου της δημοσιογραφίας και των εκδοτικών μαχών για την απουσία των "Ανακτόρων" από την σημερινή συγκυρία;

Ποιος να κάνει άλλωστε αγαπητοί αναγνώστες την "ένοπλη καταστολή", αφού δεν υπάρχουν ούτε "Ανάκτορα", ούτε "στρατοκράτες" μαζί με την τελευταία εκδοχή των Παπανδρέου;

Ενώ όλοι αυτοί οι παράγοντες της ...δημοκρατίας συνυπήρχαν την τελευταία φορά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρης avatar
    Κρης 06/06/2011 20:23:16

    Υπάρχει και άλλος ''μουστερής'' την ίδια ημέρα

    ''Τανκς στους δρόμους: Σενάριο ή πιθανότητα;''
    h**p://www.tovima.gr/opinions/useropinions/article/?aid=404860

    • netakias.wordpress.com avatar
      netakias.wordpress.com @ Κρης 06/06/2011 22:47:45

      Φυλλάδες ήταν, φυλλάδες είναι....

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Κρης 07/06/2011 07:46:38

      Ούτε για να τυλίξεις ψάρια στη λαϊκή δεν είναι αυτές οι εφημερίδες γιατί θα δηλητηριάσουν τα ψάρια...

  2. kostasthess avatar
    kostasthess 06/06/2011 20:28:34

    εφαγε το κραξιμο της ζωης του με αυτο το αρθρο απο τους αναγνωστες του ομως..

  3. Ίωνας avatar
    Ίωνας 06/06/2011 20:29:47

    Αναλύοντας πιο προσεκτικά το άρθρο του κυρίου Ψυχάρη και εμβαθύνοντας στα ενδότερα των νοημάτων του, εύκολα συμπεραίνουμε. " Από την πόρτα μου περνάς και τηγανίζεις ψάρια. Δώσε μου ένα κεφτέ, τί ωραία που είναι η Άνοιξη".

  4. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 06/06/2011 20:43:22

    Αν λυπάται που δεν υπάρχουν ανάκτορα,μην ανησυχεί, μπορούμε να επισκεφθούμε τα "δικά" τους.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/06/2011 20:51:28

    Παραφράζοντας Σαίξπηρ ...:

    Ένα δάνειο ένα δάνειο. Την πένα μου για ένα δάνειο.

  6. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 06/06/2011 20:59:22

    Είναι εκτός πραγματικότητας όπως η κυβέρνηση των επί 30ετία πράσινων χρυσοκανθάρων που έφαγαν χρήματα 150 ετών σε 30 χρόνια που κυβέρνησαν

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/06/2011 21:00:42

    Τι δουλειά κάνει ο Ψυχάρης; Δηλαδή, από τι ζει;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 06/06/2011 21:09:53

      Του πολιτικού κατά Mencken:
      Αν ένας πολιτικός ανακάλυπτε ότι υπήρχαν κανίβαλοι στην περιφέρειά του, θα τους υποσχόταν ιεραπόστολους για δείπνο .... γράφει ανά περιφέρεια.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 06/06/2011 21:12:43

      Αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να το βρεί ούτε ο Άγιος Φανούριος, Αρχαίε.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ archaeopteryx 06/06/2011 21:48:51

      Αν γράψω αυτά που ξέρω από γνωστή μου, κόρη διαπρεπούς μετριοπαθούς κεντροδεξιού δημοσιογράφου, αποβιώσαντος εδώ και κάμποσα χρόνια, θα μου διαγράψουν το σχόλιο...
      Είναι ευφυέστατος άνθρωπος πάντως, αυτό μπορώ να το γράψω. Για τα υπόλοιπα, τα αφήνουμε.

  8. nasos avatar
    nasos 06/06/2011 21:14:02

    μάλλον τον πήραν τα χρόνια και έχει ξεμωραθεί εντελώς ο Ψυχάρης,συγχέει την κατάρρευση του κρατικοδίαιτου καταστημένου της Μεταπολίτευσης
    9του οποίου ο ΔΟΛ υπήρξε βασικός πυλώνας) με την κατάρρευση της Δημοκρατίας
    δηλαδή κατά τον Ψυχάρη ή θα συνεχίσουμε να έχουμε το ίδιο σύστημα με την ίδια νοοτροπία να μας κυβερνάει ή δεν θα έχουμε καθόλου Δημοκρατία
    δηλαδή είτε είναι πολύ αλαζόνας είτε όπως προείπα πάσχει από γεροντική άνοια

  9. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 06/06/2011 21:26:28

    Στο "Μπομπολέϊκο" ανακάλυψαν και ..."σταγονίδια"!!! χαχαχα
    h**p://www.imerisia.gr/article.asp?catid=15459&subid=2&pubid=111335300

  10. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 06/06/2011 21:46:44

    Ιδιοι κι απαράλλαχτοι μια ζωή...Οι πάντα "πρόθυμοι" και "τακτοποιημένοι" με κάθε εξουσία και κάθε κατάσταση.Εχω μια απορία (καθ'ότι ιστοριοδίφης): αυτό το δανειάκι της "Εθνοσωτηρίου" (από τα κρατικά ταμεία βεβαίως) ξεπληρώθηκε ποτέ; Για τα"Μεταπολιτευτικά" δεν χρειάζεται,τα είδαμε όλοι μας.
    Τώρα που "κόψαν" οι δουλειές, πάλι τον κρατικό κορβανά έχουν στο μάτι.Εχει γούστο να ακούσουμε για κανένα "πρόγραμμα στήριξης των Μ.Μ.Ε." που βοηθούν τη δημοκρατία.Πλάκα θα είχε.Πάντως τα στυλιάρια τα έχω βάλει να μουλιάζουν.

  11. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 06/06/2011 21:47:58

    Kαι όμως Ανάκτορα υπάρχουν και μάλιστα έχουν τόσο πολύ δεθεί με την Εξουσία και τη διαχείριση του Δημοκρατικού μας Πολιτεύματος, που μόνο αυτοί με τις ενέργειές τους θα κατορθώσουν να οδηγήσουν αυτό το Κίνημα της Διαμαρτυρίας σε ανατροπέα του Πολιτικού μας συστήματος.

  12. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 06/06/2011 22:45:19

    Ο Ψυχάρης, που ήταν όταν έπαιρνε 180εκ € το Μέγαρο με εγγύηση του δημοσίου;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ netakias.wordpress.com 07/06/2011 11:00:38

      90 δεν ήταν; όχι ότι έχει πολύ σημασία, κανονικά έπρεπε να είναι 0.

  13. Κώστας avatar
    Κώστας 06/06/2011 22:46:13

    " Δηλαδή εκτροπή από τη συνταγματική τάξη. Αυτό θέλουν;"

    λέει ο Ψυχάρης. Το συγκρότημα του οποίου πάντα απερργαζόταν την εκτροπή. Θυμάσαι κυρ Σταύρο γιατί καίγαν τις εφημερίδες σου οργισμένοι οι οπαδοί της Ένωσης Κέντρου; Γιατί απεργαζόσαστε την εκτροπή!
    Θυμασαι κυρ Σταύρο τα "κεντροδεξιά" σενάρια τη δεκαετία του 1980; Τα προωθούσατε εσείς οι του Συγκροτήματος.
    Θυμασαει κυρ Σταύρο τη "Ντόλυ" και τα "παραιτηθείτε κ.Παπανδρέου"; Αυτά ήταν καλες εκτρπές ε κυρ Σταύρο; Τα θυμάσαι βρε ή ήπιες νερό του Καματερού και σου κάηκαν τα εγκεφαλικά κύτταρα;

    ...Μην φοβάσαι. Δεν θα κάνουμε ντου στη Βουλή. Στη Μιχαλακοπούλου θα κάνουμε....

  14. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 06/06/2011 22:50:51

    Κάτι ξέρει ο Ψυχάρης και το πρώην αφεντικό του απο ένοπλες καταστολές. Αν και σοσιαλιστές οι άνθρωποι έχουν την μεγαλύτερη εμπειρία.

  15. parsifal avatar
    parsifal 06/06/2011 23:23:56

    Ο εν λόγω κύριος γνωρίζει πολύ καλά απο "ενοπλη καταστολή", θυμηθείτε ποιός είναι ενας απο τους κουμπάρους του... Τον επεσκίασε βεβαίως η κουμπαριά με τα νέα τζάκια, αλλά το 70 υπάρχει !
    Γνωρίζει δε και απο πρώτο χέρι τι σημαίνει καταστολή, αφού ως νεογέννητο επεβίωσε υπο την προστασία της ΟΠΛΑ στην Νεάπολη, οταν οι γονείς του επικηρυγμένοι απο τους Σούρλες και τους Χίτες εγκατέλειψαν την Θεσσαλία...
    Οι αναφορές του στο θέμα εχουν εναν και μόνον σκοπό, οπως ολες οι ανάλογες διαφόρων "κύκλων" και του "ειδικού τύπου" : Την καλιέργεια κλίματος φόβου, κτυπώντας στο αριστερό υποσυνείδητο που γέμει φαντασμάτων "Χούντας", "στρατιωτικών - ΜΑΤ" κλπ...

  16. δημης avatar
    δημης 07/06/2011 00:57:56

    ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ...ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΕΧΕΙ ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ ΔΩΣΕΙ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΡΑΦΗΣ..
    -ΤΟ "ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΒΗΜΑ" Η...ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΦΥΛΛΑΔΑ ΕΓΙΝΕ...ΒΗΜΑ
    -ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟ..ΕΚΑΙΓΑΝ...
    -ΣΤΗΝ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ.....
    ....
    -ΣΤΗ ΕΣΩΚΟΜΑΤΙΚΗ ΠΑΙΔΙΟΥ -ΧΟΝΔΡΟΥ........
    ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΠΕΣ...ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ.....

  17. Γιώργος ξενιτεμένος avatar
    Γιώργος ξενιτεμένος 07/06/2011 01:14:01

    "Πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος του ακραίου συντηρητισμού ή της συνταγματικής εκτροπής σε τέτοιες περιόδους μεγάλης αναταραχής και αναστάτωσης."

    Τάδε έφη Αντώνης Καρακούσης, επίσης από το ΒΗΜΑ (με ημερομηνία 05.05.2011). Ενορχηστρωμένη η επίθεση...

    Ο σχετικός σύνδεσμος:
    http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=404968&h1=true

    Φιλικά από Λωζάννη,
    Γ.

  18. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 07/06/2011 10:37:39

    ΔημΒας

    κυρ Ψυχάρη
    τεκνό του συγχωρεμένου, με "αριστερές" καταβολές και δεξιότατη τσεπάρα, ιντριγκαδόρε, σπεκουλαδόρε, βολεψάκια, πεμπτοφαλαγγίτη,
    όταν ο κόσμος θα ξανακάψει τη φυλλάδα σου, όπως τότε που την έκαψαν οι αναγνώστες της, πρόσεξε μην κάψουν και σένα.
    Αμάν πιά με εσάς του "δημοκρατικούς" εκατομυριούχους που καταστρέψατε την Ελλάδα.

  19. greekreview.blogspot.com avatar
    greekreview.blogspot.com 07/06/2011 10:47:47

    Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η... ΕΕ; του Γιώργου Δελαστίκ

    http://greekreview.blogspot.com/2011/06/blog-post_07.html

  20. politiko on avatar
    politiko on 07/06/2011 23:19:45

    Για άλλη μία φορά θα πω αυτό που έχω ξαναγράψει από τούτη εδώ την σελίδα. Όσο το καθεστώς γενικότερα , αλλά και το Πράσινο καθεστώς ειδικότερα καταρέει , άλλο τόσο θα ξεδιπλώνεται και η δυσοδία του , αλλά πολύ περισσότερο βλεποντας ότι κλειδωνίζεται συθέμελα θα ανασσύρει κάθε τόσο από το σεντούκι της διαφθοράς - διαπλοκής, φυλλάδες και τηλ. σταθμούς δείχντοντας τα δόντια του. Μήπως η πρώτη φορά είναι που ξαναβγάζει ο συγκεκριμένος τύπος από το χρονοντούλαπο την κακή δεξιά; Η απάντηση σε αυτήν την φυλλάδα θα είναι μία: αυτοί και όλοι η παράσινη βρώμα που εδώ και είκοσι επτά χρόνια με το σύνθημα της φασισιτκής δεξιάς εκάμανε και κάνουν με την ανοχή του πιο ανόητου λαού τις πιο φασιστικές σκέψεις πργματικότητα , πότε θα πέσουν από το δικό τους Τατόϊ και από δικό τους βασίλειο να ηρεμήσουμε επιτέλους; !!!! Α! και καθώς πέφτουν να μην ξεχάσουν να πάρουν μαζί τους και ό,τι ξεχασμένο έχει ξεμείνει , τύπου Λαλιώτη ή δεν ξέρω τί, γιατί δεν το έχουν σε τίποτε να ξαναγυρίσουν και τότε... μαύρο φίδι που μας έφυγε. ΟΥΦ ηρέμησα!!!!