13/05/2011 11:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σύστημα προδίδει τις δημοσκοπήσεις του

Αντιγράφουμε από την στήλη «Αγιογραφίες» του Δηµήτρη Μητρόπουλο στα σημερινά «Νέα»: «Οκτώ μήνες έχουν περάσει από τη ∆ΕΘ. Τότε ο Σαµαράς ήταν µακρινή κουκκίδα στον πολιτικό ορίζοντα. Οι περισσότεροι πίστευαν ότι θα χρειαζόταν τουλάχιστον ένας χρόνος για να φανεί πιο καθαρά. Το περίμεναν στη ∆ΕΘ του 2011 ή μετά. Ωστόσο, ήδη από τον μήνα που διανύουμε υπάρχουν δημοσκοπήσεις που φέρνουν τη Ν∆ µπροστά. Είναι με αυτό τον αέρα στα πανιά που είδαμε από πιο κοντά το σκάφος της Ν∆. Χωρίς τις δημοσκοπήσεις, οι απόψεις του Αντώνη για τη φορολογική πολιτική και την ανάπτυξη θα περνούσαν ντούκου. Με τις δημοσκοπήσεις, οι συνεργάτες του μπορούν να ονειρεύονται ότι αυτός που γύρισε από το κρύο για να γίνει αρχηγός της συντηρητικής παράταξης μπορεί να είναι ο αυριανός πρωθυπουργός».

Αν δεν κάνουμε λάθος – που δεν κάνουμε – δεν έχουν δημοσιοποιηθεί δημοσκοπήσεις που έχουν την ΝΔ στην πρώτη θέση. Εδώ δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Ή ο έγκριτος αρθογράφος ξέρει ότι θα βγουν δημοσκοπήσεις, ή ότι υπάρχουν και δεν έχουν βγει. Σωστά;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NWO avatar
    NWO 13/05/2011 11:54:24

    Σωστά, η δημοσκόπηση της GPO έδινε πρωτιά της ΝΔ.

  2. Tonia G avatar
    Tonia G 13/05/2011 11:58:43

    Ενδιαφέρον... για πες μας κι ότι άλλο μάθεις...

  3. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 12:11:26

    ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ.

  4. nick avatar
    nick 13/05/2011 12:24:09

    Δε λέει κάτι περίεργο. Τόσο καιρό έγινε προσπάθεια συντήρησης της κυβέρνησης με δημοσκοπήσεις εντελώς αναξιόπιστες.
    Απλά τώρα που σφίξαν τα τυρόγαλα και δεν μπορούν να κοροιδεύουν άλλο τον κόσμο, προετοιμάζουν τον κόσμο για την πρωτιά της ΝΔ στις δημοσκοπήσεις.

    Θυμίζω ότι πριν τις περιφερειακές η Public Issue έδινε εκτίμηση εκλογικής επιρροής ΠΑΣΟΚ 42% - ΝΔ 28% (διαφορά 14%). Στον πρώτο γύρο των περιφερειακών, στις 13 περιφέρειες τα ποσοστά ήταν ΠΑΣΟΚ 34,70% - ΝΔ 32,67% (διαφορά 2,03%). Δεν έπεσαν και πολύ έξω, μόνο 12 μονάδες!!!
    Τώρα η ίδια εταιρία δείνει 32-29, και παρατηρεί ότι για πρώτη φορά υπάρχει αξιόλογη κάθετη μετακίνηση ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ προς τη ΝΔ, πραγματική μεγάλη αύξηση των ποσοστών της ΝΔ (2% μέσα σε ένα μήνα), και μια δυναμική που αν συνεχιστεί έτσι τους επόμενους μήνες θα υπάρξει ανατροπή.
    Τι να υποθέσει ένας άνθρωπος όταν πριν 1 μήνα η ίδια εταιρία έδινε 6,5 μονάδες μπροστά το ΠΑΣΟΚ, πριν 2 μήνες 8 μονάδες μπροστά το ΠΑΣΟΚ και τον Σεπτέμβρη του 2010 17 μονάδες μπροστά το ΠΑΣΟΚ (44-27). Τότε δεν υπήρχε κοινωνική δυσαρέσκεια; Δηλαδή το ΠΑΣΟΚ που δεν έφτασε το 44% στις εκλογές του Οκτώβρη του '09, το έφτασε το Σεπτέμβριο του 2010 μετά από μνημόνια και τόσα μέτρα;
    Σιγά-σιγά θα προσαρμόσουν τις δημοσκοπήσεις στην πραγματικότητα. Δεν τους παίρνει άλλο...

  5. δρόμος avatar
    δρόμος 13/05/2011 12:34:35

    Ανεξαρτήτως των πονηρών παιγνιδιών των δημοσκόπων, η διαπίστωση Μητρόπουλου είναι σωστή: χωρίς το βάρος της ήδη καταγεγραμμένης αντιστροφής τάσεων, ουδέποτε θα καταδεχώντουσαν οι αξιότιμοι κ.κ. δημοσιογράφοι μας να ασχοληθούν με τη ΝΔ και τις προτάσεις της. Όπως έγινε και με το Ζάππειο Ι, άλλωστε, που το χλεύασαν όσο τίποτε. Τώρα πια δεν τους παίρνει άλλο, και αναγκάζονται, εκόντες-άκοντες, να γλύψουν εκεί που έφτυναν... Νομίζουν ότι ξεχάσαμε κιόλας αυτά που έλεγαν και έκαναν ... χαχα...

  6. GSV avatar
    GSV 13/05/2011 12:43:23

    Οσο εξουσια και να εχεις, οσο επιρροη στα ΜΜΕ να διαθετεις, τη ταση τουλαου δεν μπορεις να την αλλαξεις!

    Η προπαγανδα που εφαρμοζεται μηνες τωρα θα εκανε και τον Γκεμπελς να ζηλεψει! Αλλα η προπαγανδα εφτασε στα ορια της γιατι το φτυαρι που κρατουν για να σκεπαζουν τις φωνες του κοσμου, δεν αρκει πια!

    Δυστυχως, ο George δεν εμαθε απο τον μπαμπα του

    Το ποταμι δεν γυριζει πισω, φωναζε ο Αντρεας!

    Εμ ουτε τωρα θα γυρισει πισω...

    Ηρθε η ωρα το ποταμι να γινει χειμαρος και να παρασυρει ολα αυτα τα κατακαθια που επιβουλευονται τη χωρα μας.

    Ειμαστε Ελληνες, ειμαστε ο σπορος που δεν πεθαινει....και δεν γουσταρουμε μια παγκοσμια διακυβερνηση και μαλιστα γρηγορα!

  7. man8os avatar
    man8os 13/05/2011 13:33:28

    Οσο και αν μαγειρευτικε η προηγουμενη δημοσκοπιση, η αληθεια ειναι μια. Σημερα Παρασκευη 13 του μηνα η ΝΔ ειναι μπροστα σε οποια δημοσκοπιση και αν γινει. Σε 1 μηνα με σωστη τακτικη η ΝΔ θα ειναι 3 μοναδες μπροστα.

  8. nasos avatar
    nasos 13/05/2011 15:25:22

    όπως θες τις μαγειρεύεις τις δημοσκοπήσεις,εδώ βγήκε το Έθνος και έδινε 3,5% στο παντελώς άγνωστο Άρμα του Δημαρά

  9. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 16:03:20

    ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΑΙ ΧΘΕΣ , Ο ΜΑΥΡΗΣ
    ΑΜΦΙΣΒΗΤΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
    ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ "ΤΑΧΕΩΣ ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΜΕΝΗ".
    ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΟ ΖΑΠΕΙΟ.
    ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ .......ΑΝΑΛΥΤΩΝ

    • anonymos avatar
      anonymos @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 17:13:00

      Αντε ρε κάτι μας είπες

  10. one avatar
    one 13/05/2011 19:34:08

    To γκάλοπ της GPO έδινε (πριν το αλλάξουν)
    Πασοκ 21,5%
    ΝΔ 22,6%
    ΚΚΕ-Σύριζα στα ίδια επίπεδα του γκάλοπ.
    Λάος 3%.
    Ντόρα 1,8%.
    Οικολόγοι 1,9%.
    Χρυσή Αυγή-δεν αναφέρθηκε στο γκάλοπ-2%

  11. ΜΑΡΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΜΑΡΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ 14/05/2011 09:32:09

    Και τα επεισόδια στο κέντρο με τα ΜΑΤ γιατί άραγε να ήταν τόσο μεγάλα και αιαμτηρά; Μήπως επειδή την επομένη μιλούσε ο Σαμαράς και έπρεπε τα καθεστωτικά κανάλια να υποβιβάσουν το θέμα; Είναι τυχαίο άραγε το ότι όλοι ασχολούνται εδώ και μέρες με τα έκτροπα στο κέντρο από αναρχικούς και ακροδεξιούς;