07/12/2008 23:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σύστημα ανησυχεί


________________________________________________________________________________
Έψαχνα να βρω δήλωση του Γιώργου Παπανδρέου για την δολοφονία του νεαρού και δεν την έβρισκα. Ρώτησα και άλλους συναδέλφους που κάνουν ρεπορτάζ ΠΑΣΟΚ και δεν ήξεραν. Βρήκα μόνο μια πολύ μετριοπαθή ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου του ΠΑΣΟΚ που καταδικάζει τη στάση της αστυνομίας και επισημαίνει ότι οι ευθύνες της πολιτικής και φυσικής ηγεσίας της αστυνομίας είναι μεγάλες και πρέπει να τις αναλάβουν στο ακέραιο. Στην ανακοίνωση προστίθεται πως το ΠΑΣΟΚ παρακολουθεί τις εξελίξεις και τα επεισόδια και μόλις έχει στοιχεία στη διάθεσή του θα προχωρήσει στην έκδοση σχετικής ανακοίνωσης (δείτε εδώ). Είναι λοιπόν προφανές ότι η δήλωση του ΠΑΣΟΚ είναι συγκρατημένη και επιφυλακτική.

Όσο για τον κ. Παπανδρέου δεν έβρισκα δήλωση του επειδή δεν έγινε καμία ειδικά για το τραγικό γεγονός. Ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης μίλησε γι αυτό μόνο κατά τη διάρκεια της ομιλίας του στην ετήσια γενική συνέλευση της Ένωσης Εισαγγελέων, γεγονός που κατά την γνώμη μου από μόνο του λέει πολλά.

Ιδού τι είπε σύμφωνα με το http://www.ant1online.gr/: «Τη θλίψη του για τον άδικο χαμό του 16χρονου, που τραυματίστηκε θανάσιμα τη νύχτα του Σαββάτου, από σφαίρες ειδικών φρουρών, μελών περιπολικού, εξέφρασε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Παπανδρέου, κατά την ομιλία του την Κυριακή στην ετήσια γενική συνέλευση της Ένωσης Εισαγγελέων»

Ενώ, το http://www.in.gr/: το μετέδωσε ως εξής: «Ζούμε στιγμές θλίψης» είπε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου και μίλησε για ύπαρξη ευθυνών, οι οποίες πρέπει να αποδοθούν».

Η δική μας ερμηνεία είναι ότι ο κ. Παπανδρέου αποφεύγει προς το παρόν να «σηκώσει» το γεγονός σε αντίθεση πχ με τον Αλέκο Αλαβάνο. Αυτό μπορεί καταρχήν να έχει σχέση με τους ψηφοφόρους στους οποίους απευθύνεται και πολλά άλλα που αφορούν τους επικοινωνιολόγους, όπως η ηγετική εικόνα που του διαμορφώνουν. Μπορεί όμως η δήλωση του κ. Παπανδρέου να ερμηνευθεί και ως «φοβική». Επειδή είναι επίσης φανερό ότι όλο το πολιτικό σύστημα ανησυχεί από την έκρυθμη κατάσταση  στην οποία μπορεί να οδηγήσουν τα επεισόδια. Θέλουμε τη γνώμη σας γιατί μπορεί και να κάνουμε λάθος.

Και κάτι άλλο: Γιατί δεν κάλυψε η τηλεόραση τα γεγονότα που ακολούθησαν την δολοφονία του νεαρού Αλέξη όπως μπορούσε και όπως θα έπρεπε; Μήπως φοβούνται τίποτα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. krogias avatar
    krogias 08/12/2008 00:07:50

    Έκανε δηλώσεις ο Παπανδρέου.
    Δείτε στη σελίδα του
    http://www.papandreou.gr/papandreou/content/Document.aspx?d=6&rd=7739474&f=1359&rf=1307755822&m=11717&rm=14550071&l=2

  2. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 08/12/2008 00:17:06

    Η δύναμη του ΠΑΣΟΚ είναι η ίδια η ΝΔ. Κανένα κόμμα από τα δύο δεν θέλει την κατακρήμνιση του άλλου γιατί μετά δεν θα έχει λόγο ύπαρξης.
    Το ένα τρέφεται από το άλλο, και τα δύο μαζί από τις σάρκες μας.
    Για αυτόν λόγο πιστεύω ότι ο ΓΑΠ κάνει το κουνέλι και περιμένει πρώτα η κυβέρνηση να κάνει δηλώσεις.

  3. Τάκης avatar
    Τάκης 08/12/2008 00:20:36

    Είναι αλήθεια ότι τέτοιες καταστάσεις μόνο επί δεξιάς κυβέρνησης αναβιώνουν. Η στάση του Γ. Παπανδρέου ειναι απλά μια υπεύθυνη στάση χωρίς διαθέσης πολιτικής εκμετάλλευσης και χωρίς καμία φοβία. Υπήρχαν και επί ΠΑΣΟΚ κουκουλοφώροι αλλά όχι σε τέτοια έκταση όπως τα τελευταία χρόνια. Εξάλλου το ΠΑΣΟΚ είχε αναμορφώσει (κατά γενική ομολογία) το πρόσωπο της αστυνομίας και είχε αποκαταστήσει τη σχέση εμπιστοσύνης της με το πολίτη γι αυτό και τέτοια φαινόμενα στο κέντρο της αθήνας περιορίζονταν κάθε 17η του Νοέμβρη.

    Η εξυγίανση της αστυνομίας αναπόφευκτα αποτελεί πρώτη προτεραιότητα για την επόμενη κυβέρνηση υπό τον Γ. Παπανδρέου και οι ευθύνες του για τη σύνταξη ενός ολοκληρωμένου σχέδιου προς αυτήν την κατεύθυνση είναι ήδη μεγάλες.

  4. θύμα πραίτορα avatar
    θύμα πραίτορα 08/12/2008 00:22:18

    Δευτέρα πορεία, Τρίτη η κηδεία του άτυχου παιδιού.
    Καλά κάνουν και ανυσηχούν με τέτοια πίεση και ανέχεια.
    Αλήθεια ο πραίτορας, ο 37χρονος ντε, όνομα δεν έχει;

    omadavirus.org/ylika/graphics/police

  5. dfd avatar
    dfd 08/12/2008 00:23:20

    mpikes sto site you pasok?

  6. pasokoi avatar
    pasokoi 08/12/2008 00:25:55

    ton kalteza poios ton skotose; poios katelise to asulo to 95; tous syntaksiouxous poios tous ksulokopouse;

  7. Factorx avatar
    Factorx 08/12/2008 00:29:44

    Φυσικά κα μπήκα στο σαιτ του ΠΑΣΟΚ. Επαναλαμβάνω δεν θέλουμε να κάνουμε κριτική - μακρυά απο εμας η σπέκουλα σε τέτοια γεγονότα. Αλλά ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΌΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ

    Είπε μεταξυ αλλων: "Ταυτόχρονα, πρέπει να σταθούμε με πραγματική αγωνία και ευθύνη στα αίτια που γεννούν αυτά τα φαινόμενα. Τα κοινωνικά αίτια, την διαχρονική παρουσία των γνωστών - αγνώστων, τη στάση των αστυνομικών δυνάμεων...Η ελληνική κοινωνία δεν αντιλαμβάνεται γιατί επαναλαμβάνονται τέτοια φαινόμενα και ζητά επίμονα και δικαίως, να υπάρξει επιτέλους από την πολιτεία μια υπεύθυνη αντιμετώπιση. Ζητά το αυτονόητο: Μια ευνομούμενη πολιτεία...."

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ;

    Τη στιγμή που όλοι μιλάμε για δολοφονία απο όργανο της αστυνομίας.

    Τι είναι αυτα; : "Ζούμε στιγμές θλίψης και απογοήτευσης. Αδύναμοι μπροστά στην απώλεια μιας ανθρώπινης ζωής, μπροστά στην απώλεια σεβασμού απέναντι στον πολίτη, μπροστά στην απώλεια σεβασμού της κοινής λογικής..."

    Ειναι σαφές: αποφεύγει να επιτεθει σε Καραμανλή. Φοβούνται μην πέσει η κυβερνηση.

  8. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 08/12/2008 00:29:47

    Η αντιπολίτευση φαίνεται να μην μπορεί να οικοδομήσει προοπτικές που να ανταποκρίνονται στις προτεραιότητες του κοινωνικού συνόλου, σε μεγάλο βαθμό βασίζεται στην ισορροπία των συμφερόντων και το δείχνει.
    Η προσπάθεια εκμετάλλευσης του κοινωνικού-συναισθηματικού κλίματος το επιβεβαιώνει

  9. bgt avatar
    bgt 08/12/2008 00:34:15

    Ποιο συστημα μωρε ανυσηχει?
    Αφου ολη αυτη η ιστορια μερος του συστηματος ειναι.
    ή μηπως οι αντιεξουσιαστες του κωλου που καινε απο δω και απο κει ανεξελενγκτα χρονια τωρα δεν ειναι κατευθυνομενοι?
    Να μου εξηγησει καποιος πώς κατα τη διαρκεια των Ολυμπιακων οι επαναστατες της φακης δεν εκαναν επισοδεια? Σεβαστηκαν το αρχαιο πνευμα αθανατο? Αφου τα αναρχοχουλιγκανακια υποτιθεται ειναι εναντιων συστηματων, τραπεζων, διαφθορας οτι δηλαδη ειναι σημερα οι ΟΑ.
    Γιατι τα πουλακια μου τοτε δεν εκαψαν την Αθηνα?
    ή γιατι η αστυνομια εκανε ΚΑΛΑ τη δουλεια της ή γιατι ολοι ειναι μεσα στο κολπο.

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/12/2008 00:40:13

    Τό σύστημα θα ανησυχήσει εάν όντως ξεσπάσει μεγάλη οικονομική κρίση και οι αντιδράσεις είναι ανεξέλεγκτες.
    Απο την άλλη παρότι δέν υποστηρίζω Γ.Α.Π.έχω τήν εντύπωση πώς έπραξε σωστά.
    Ηγέτης τής Αξ.Αντ. είναι ,μέ προοπτική διακυβέρνησης τής Χώρας.
    Δεν κατέφυγε σέ βερμπαλισμούς καί αντιμετώπισε ψύχραιμα την κατάσταση.
    Τι θάπρεπε να κάνει δηλαδή??
    Να κηρύξει ΄επανάσταση΄μαζί με τούς καθοδηγούμενους ΄αντεξουσιαστές΄ πού κάποιοι τείνουν να ηρωοποιήσουν??
    Aλλο η καταδίκη τής αποτρόπαιης δολοφονίας και άλλο η ανάδειξη τών ΄κουκουλοφόρων΄ως δύναμη ΄ανατροπής΄.

  11. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 08/12/2008 00:46:19

    Εσύ δηλαδή δεν ανησυχείς;

    Μετά από δύο μήνες το θέμα θα έχει ξεχαστεί.

  12. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 08/12/2008 00:48:38

    Αρωμα αλλιεντε μου θυμιζει ολη αυτη η ιστορια που αποτελει κατ εμενα συνεχεια ενος σεναριου...
    Σα;λβατορε Αλλιεντε... Εχουμε καπακι και το ΣΥΡΙΖΑ που στις δημοσκοπησεις συρρικνωνεται... Ολα αυτα μαζι δενουν καπου???

  13. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 08/12/2008 00:51:10

    Μηπως θαπρεπε να ανησυχει ΟΛΟΣ ο λαος και να σκεφτει ωριμα και ψυχραιμα επιτέλους????

  14. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 08/12/2008 00:55:13

    Τωρα το λαικιστικο οτι "τετοια επι δεξιων κυβερνησεων συμβαινουν" και αλλα παρομοια μαλλον κομματικο φανατισμο δηλωνουν. Να θυμισω την αρση του Ασυλου στο πολυτεχνειο επι Ανδρεα_Κουτσογιωργα? Να θυμισω Καλτεζα- Μελιστα? Να θυμισω περιεργη συμπαθεια Λαλιωτη - κουκουλοφορων (αγανακτησμενων πολιτων?)
    Γιατι αραγε οταν ολος ο κοσμος κοιταει το φεγγαρι εμεις επιμενουμε να κοιταμε το δαχτυλο???
    Η συνταγη ειναι made in USA η made by Mosant?

  15. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/12/2008 01:05:57

    Νομίζω ότι είναι πολύ σωστή η επισήμανσή σου Φάκτορα. Εγώ δεν θα έδινα την ερμηνεία που δίνεις εσύ (φοβάται μην πέσει η κυβέρνηση), όμως νομίζω ότι μπορούμε να εμπιστευόμαστε το κριτήριό σου σε αυτό το θέμα. Και πάλι δεν θα έδινα την ίδια ερμηνεία ("το σύστημα ανησυχεί"). Δηλαδή θα ήμουν πιο καλοπροαίρετος. Όντας επίσης πεπεισμένος ότι αυτές οι ιστορίες βρίσκουν κάποια υπερατλαντική αναφορά στο αμερικανικό παρακράτος των Σόρων, εντύπωση προκαλεί ότι ο ΓΑΠ αποφεύγει να ταυτιστεί με αυτές τις ενέργειες. Αν είναι έτσι, αυτό είναι καλή ένδειξη. Μπορεί πάλι να είναι σωστή η δικιά σου ερμηνεία. Θα δείξει. Τίποτε ή σχεδόν τίποτε δεν μένει τελικά κρυφό. Ούτε καν οι πραγματικές προθέσεις Χαρδαβέλα που "θα έβγαζε επιτέλους το φάκελο της Κύπρου στον αέρα" και δεν έβγαλε τελικά σχεδόν τίποα και μόνον αυτά που ήδη ξέραμε (άσχετο, αλλά μου έχει κάνει εντύπωση).

  16. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 08/12/2008 01:09:47

    Ο Γιωργάκης δεν ανησυχεί για το σύστημα ούτε αντιδρά έτσι λόγω υπευθυνότητας. Απλώς φοβάται μη χάσει τους νοικοκυραίους που πανικοβάλλονται μ' αυτά που βλέπουν στην τηλεόραση, αυτούς του μεσαίου χώρου ντε! Από την άλλη κινδυνεύει να χάσει και κάποιους από τα αριστερά με τη μουδιασμένη στάση του. Αυτήν τη δουλειά κάνει τώρα ο Αλαβάνος.

    Δεν βλέπω σημαντική διαφορά στην αστυνομία με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ. Άντε να αποδώσουμε έναν τόνο περισσότερη μπρουταλιτέ στους οι ορίτζιναλ δεξιούς. Η διαφορά είναι ότι επί ΠΑΣΟΚ, οι πασόκοι χρησιμοποιούν τα επιχειρήματα που τώρα χρησιμοποιούν οι δεξιούληδες. Επί ΝΔ οι δεξιούληδες μένουν μόνοι τους και οι πασόκοι παριστάνουν τους αριστερούς.

    (Περισσότερο απ' όλα τ' άλλα αγανακτώ με τους "αγανακτισμένους πολίτες". Άλλη αγανάκτηση έχω εγώ.)

  17. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 08/12/2008 01:19:30

    Αντιγραφω απο γνωστο blog και υιοθετω φυσικα (ρεσαλτο)

    Το παρακράτος των λακέδων

    Ξεχύθηκαν τα σμήνη των λακέδων. Από τους άμβωνες (ΜΜΕ) της νεοταξικής εκκλησίας θρηνούν σπαρακτικά και ουρλιάζουν ηθικολογικά. Τι αχαλίνωτη υποκρισία φρενοβλάβειας. Θρηνούν για το θάνατο του παιδιού αυτοί, οι ίδιοι ακριβώς, που ευλογούσαν και χειροκροτούσαν τη ΝΑΤΟϊκή, μαζική σπορά του θανάτου εναντίον της Γιουγκοσλαβίας, του Ιράκ και του Αφγανιστάν!!!
    Όλοι αυτοί που δεν έχουν χύσει ούτε ένα δάκρυ για το θάνατο εκατομμυρίων παιδιών από τους γκάνγκστερ της υφηλίου, αυτοί που δεν τους καίγεται καρφί για τα εκατομμύρια παιδιά που πεθαίνουν καθημερινά μέσα στις γαλέρες- κάτεργα της Νέας Τάξης.
    Μας πουλάνε ευαισθησία και «ανθρωπισμό» οι στυγνοί «νταβάδες» των ΜΜΕ, αυτοί που πλουτίζουν από το ανθρώπινο αίμα και οι έμμισθοι γενίτσαροί τους.
    Όλα τα ασπόνδυλα, τύπου Λαζόπουλου, που συσσωρεύουν εκατομμύρια φιλώντας τις μπότες των «νταβάδων», βγήκαν με μελοδραματικό ύφος να θρηνήσουν, αναθεματίζοντας όχι το απάνθρωπο και κτηνώδες καπιταλιστικό σύστημα, όχι, έστω το κυβερνητικό οικοδόμημα (κυβερνητικά κόμματα και τους κομματικούς στυλοβάτες), αλλά ένα και μόνο κυβερνητικό διαχειριστή: τη «λεπρή δεξιά». Το «εκσυγχρονιστικό» κράτος και παρακράτος που κυβέρνησε τόσα και τόσα χρόνια και ουσιαστικά κυβερνάει ακόμα, μένει στο απυρόβλητο. Αυτό δεν είναι «δεξιά», είναι «αριστερά»!!!
    Όλοι οι γνωστοί τηλεμαϊντανοί, γνωστοί και κρυφοί πράκτορες και προβοκάτορες, σε διατεταγμένη υπηρεσία, παρελαύνον από τους τηλεοπτικούς άμβωνες!!!
    Όλο το «εκσυγχρονιστικό», δωσίλογο σκυλολόι, ανενδοίαστα και ξετσίπωτα, μας παραδίδει μαθήματα «ανθρωπισμού», «δικαίου» και …πολιτικής αντίστασης στο «κράτος της δεξιάς»!!!
    Όλο το μακάβριο ιδεολογικό κατεστημένο με πολιτική αιχμή τη νεοταξική ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ παρελαύνει και αυτό, αφηνιασμένα και κακουργηματικά από τους μακάβριους καθεστωτικούς άμβωνες για να δώσει πολιτική κάλυψη στη φασιστική ψύχωση των κουκουλοφόρων.
    Γιατί οι ψυχώσεις των πανελλαδικών καταστροφών, φωτιών, βιοπραγιών και της αχαλίνης βίας και τρομοκρατίας των επιδρομέων, δήθεν αντιεξουσιαστών, είναι ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ.
    Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ είναι αυτές οι μαζικές ψυχώσεις της καταστροφής, της βίας και της τρομοκρατίας, αυτή η βαρβαρότητα και η τυφλή μαζική βία.
    Γι αυτό το αποτρόπαιο, μαζικό ψυχωτικό αμόκ, ο ορισμός του φασισμού, δεν μιλάει κανείς. Απεναντίας το καλύπτουν και το επικαλύπτουν οι μηχανισμοί της προπαγάνδας, οι μπράβοι τους και τα «αριστερά» φερέφωνα.
    Εδώ δεν έχουμε συνειδητό λαϊκό κίνημα. Έχουμε «ψυχωτικό κίνημα» του «αριστερού παρακράτος». Έχουμε την τυφλή, καταστροφική βία, κατευθυνόμενη και καθοδηγούμενη, με πολιτικούς μπροστάρηδες, τα «αριστερά» φερέφωνα.
    Αυτές οι μαζικές ψυχώσεις, αυτή η πολιτική «αριστερή» φρενοβλάβεια είναι ο ορισμός του φασισμού. Ορισμός που έχει δοθεί και αναλυθεί από τους μεγάλους Επαναστάτες του σοσιαλισμού…
    Αυτό που ζούμε σήμερα είναι η πιο μακάβρια γκριμάτσα της φασιστικής Πανούκλας. Ο νεοταξικός φασισμός με μάσκες «αναρχικές», «αριστερές» και «προοδευτικές».
    Έχουμε μπει στο δρόμο της κατάλυσης των πάντων, στο δρόμο νέων ιστορικών συμφορών…
    Πιστεύω, ότι ελληνικός λαός, δεν θα ξεγελαστεί από τις παρακρατικές σειρήνες του νέου φασισμού…

    _________________
    «Οι Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης μέσα
    σε καπιταλιστικό καθεστώς, είτε είναι απραγματοποίητες,
    είτε είναι αντιδραστικές»(Λένιν)

  18. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/12/2008 01:20:53

    Και εγώ ανησυχώ επειδή ορισμένοι προσπαθούν έντεχνα να περάσουν σέ ολόκληρη την Κοινωνία τήν λογική τής Συλλογικής Ευθύνης.
    Πού προσπαθούν να περάσουν την αντίληψη πώς όλοι φταίνε γιά τίς κρατικές ακρότητες...
    Πού τεχνηέντως προσπαθούν να δημιουργήσουν συναισθηματα ενοχής σέ όποιους τολμήσουν νά αρνηθούν νά συμμετέχουν σέ ΄αγιοποιήσεις΄.
    Πού προσπαθούν να επιβάλλουν ένα συγκεκριμένο ΄κλίμα΄θεωρώντας ως ΄αντιδραστικούς΄όλους εκείνους πού βλεπουν μέ επιφύλαξη αυτά πού τούς σερβίρουν στο πιάτο.
    Πού ζητάνε ΄ομολογίες πίστεως΄και πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων απο τήν ανάποδη.
    Αλλη ανησυχία έχω...........

  19. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/12/2008 01:23:07

    Δεν έχουν διαφορά κατά βάθος οι δεξιοί με τους αριστερούς. Η διαφορά είναι ότι ο δεξιός γουστάρει περισσότερο την κρατική βία ενώ ο αριστερός την αντι-κρατική βία. Τώρα αυτά αλλάζουν και από άνθρωπο σε άνθρωπο, δεν είναι απόλυτα, αλλά σε γενική κατεύθυνση είναι έτσι, διότι το κράτος είναι αστικό δημιούργημα και ως εκ τούτου η δράση του είναι πιο αγαπητή στους "νομοταγείς" δεξιούς πολίτες και λιγότερο αγαπητή στους "επαναστατικούς" αριστερούς πολίτες.

    Το πρόβλημά μου εμένα είναι άλλο. Δεν είδα πολύ τηλεόραση χθες και σήμερα και έτσι δεν "έζησα" και πολύ το θέμα. Όμως τώρα είδα τις ειδήσεις της ΝΕΤ και άκουγα (από τη ΝΕΤ και όχι από κανάλια τύπου Alpha) παντού να φωνάζουν τη λέξη δολοφονία δολοφονία δολοφονία. Λες και δεν έχει ξαναγίνει ποτέ δολοφονία σε αυτόν τον τόπο. Τι να πούμε! Η λέξη αυτή δολοφονία, με τον τρόπο που λέγεται, μου θύμισε, για να πω την αλήθεια, τη λέξη Βατοπαίδι. Με τον ίδιο τρόπο λέγεται.

    Πείτε με ανισόρροπο, πείτε με ό,τι θέλετε, πάντως σας λέω ακριβώς τη σκέψη μου. Όχι γιατί θέλω να καταλήξω αυτή τη στιγμή κάπου, αλλά απλώς γιατί θέλω να την πω. Νομίζω ότι πρόκειται για μια ακόμη φορά για κατευθυνόμενες κραυγές, ερειδόμενες πάνω σε ένα πραγματικό ζήτημα το οποίο προκάλεσε αντιδράσεις που από κάθε άποψη είναι απολύτως αδικαιολόγητες, για να μιλήσουμε με ουδέτερες εκφράσεις.

  20. john avatar
    john 08/12/2008 01:25:08

    Είναι προφανές ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο.

    Οι διάφορες πολύχρωμες φράξιες με τα εργαλεία τους συνεχίζουν απροκάλυπτα.

  21. Factorx avatar
    Factorx 08/12/2008 01:25:48

    Γιατί δεν κάλυψε η τηλεόραση τα γεγονότα που ακολούθησαν την δολοφονία του νεαρού Αλέξη όπως μπορούσε και όπως θα έπρεπε;

    Μήπως φοβούνται τίποτα

  22. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/12/2008 01:28:59

    Φάκτορα, αν φοβούνται κάτι και το ξέρουν τόσοι πολλοί, ώστε να έχουν συντονισμένη στάση, δεν θα έπρεπε να το γνωρίζουν ήδη και κάποιοι που θα μας το έλεγαν κι εμάς; Μπορεί να είναι κι όπως τα λες, αλλά μπορεί να μην μπορούν απλώς να διανοηθούν ότι ένα γεγονός που δεν είναι πρωτοφανές (όσο θλιβερό και καταδικαστέο και αν είναι), προκάλεσε τέτοιες πρωτοφανείς αντιδράσεις.

    Παρόλα αυτά δεν είδα χθες βράδυ καθόλου τηλεόραση και μπορεί να μην αντιλαμβάνομαι τι θέλεις να πεις.

  23. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 08/12/2008 01:34:22

    Συμφωνώ με το 27 του factorx. Πράγματι, ήταν η πρώτη φορά που δεν καλύφθηκαν όπως θα έπρεπε τα επεισόδια. Άλλες φορές έκαναν την τρίχα τριχιά. Τώρα κάηκε το πελεκούδι και ήταν πολύ προσεκτική η κάλυψη.

  24. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/12/2008 01:36:38

    Ερώτηση για διευκρίνιση: από όλα τα κανάλια ήταν προσεκτική η κάλυψη ή υπήρχαν κάποιες διαφοροποιήσεις;

  25. Κεντροαριστερός Ψάλτης avatar
    Κεντροαριστερός Ψάλτης 08/12/2008 01:39:13

    Το σκάφος είναι ήδη ακυβέρνητο. Το σύστημα Καραμανλή είναι κλινικά νεκρό. Θα περάσουν όμως ένας δυό-μήνες ακόμα μέχρι να γίνει καταφανές τοις πάσι. Ακόμη και στους διαμορφωτές της γνώμης.
    Τότε πατρίκιοι και πληβείοι, επώνυμοι και μή, θα περιμένουν με αγωνία το νέο καπετάνιο ν' ανέβει μετά βαίων και κλάδων στη γέφυρα του βυθιζόμενου σκάφους. Αλλοίμονο, αυτόν που κατεξοχήν λοιδωρούσαν.
    Τότε κι αυτός, ελπίζει ότι θα ξέρει περισσότερα απ' ότι τώρα για τα ρήγματα στα ύφαλα, για την κατάσταση των μηχανών, για τα (πενιχρά) αποθέματα καυσίμου, για την ψυχολογία των ναυτών. Και ίσως, ποιοί θα είναι καταλληλότεροι για λοστρόμοι, και ποιοί γνωρίζοντες και πατριώτες θα φιλοτιμηθούν να τον ενημερώσουν για τα (πλαστογραφημένα) ημερολόγια του σκάφους, τη φάλτσα πορεία, το ταμείο της απογραφής και της ιερής ληστείας.
    Τώρα είναι πολύ νωρίς, ελλείψει συνειδητοποίησης και πληροφορίας. Άς ελπίσουμε ότι τότε δεν θα είναι πολύ αργά.
    Αυτός θα είναι ο θρίαμβος του ταπεινωμένου (και η ταπείνωση του θριαμβευτή). Αυτό είναι το συγκριτικό πλεονέκτημα της Δημοκρατίας.
    Μέχρι τότε, για μάς τους πολίτες, περίσκεψη, αυτοκριτική, ανοιχτά μάτια. Και Θρήνος για το παιδί, οργή για τους άρπαγες.
    Λέτε να έδωσαν την εντολή "βαράτε" για να σιγήσει 2-3 μέρες το Βατοπαίδι;
    Κλείνει και η Επιτροπή οσονούπω, αλλά άν τυχόν ναί, θα πρόκειται για κίνηση άφρονα, αυτοκαταστροφική.

  26. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/12/2008 01:44:15

    Ανώνυμε 1:42, ο καθένας έχει καταλάβει κάτι δικό του. Εγώ ομολογώ ότι δεν έχω καταλάβει τι γίνεται. Δεν μας λες τι κατάλαβες εσύ μπας και καταλάβουμε κι εμείς; (εγώ τουλάχιστον, που δεν κατάλαβα).

  27. Factorx avatar
    Factorx 08/12/2008 01:47:59

    Μόνο ένας τυφλός δεν βλέπει οτι υπάρχει κενό εξουσίας, με την ανυπαρξία πρωθυπουργού και κυβέρνησης. Όταν λέω "συστημα" δεν εννοώ οτι είναι και ....οργανωμένοι; Χρησμοποιώ απλώς την πιο συνήθη λέξη γι αυτό που εννοείται. Ο Καραμανλής κατέρρευσε πολύ αιφνιδαστικά και πολύ γρήγορα. Και δεν ξέρουν τι να κάνουν. Ερχεται τώρα και ο φόνος και τρελαίνονται. Η σταση των καναλιών ήταν στάση αυτοσυντήρησης κυρίως. Πήραν τα αφεντικά, αυτά ξέρουν την κατάσταση του Καραμανλή, ξέρουν επίσης οτι και ο Γιώργος δεν είναι έτοιμος (αν θα είναι ποτέ) υπάρχουν και όλα αυτα γύρω μας και με την οικονομική κρίση και είπαν στά φερέφωνα: "σιγά - σιγά και με το μαλακό". Αυτό εικάζω οτι έγινε.

    Και κάτι άλλο: κι εγώ μπορώ να φτιάξω ένα σενάριο συνωμοσίας και πολύ αληθοφανές, δεν έχω όμως κανένα στοιχεία για κάτι τέτοιο. Αντιθέτως όλα με οδηγουν στο "κενό εξουσίας"

  28. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/12/2008 01:53:27

    Η γνώμη μου για το κενό εξουσίας που αναφέρεις είναι ότι έχει δημιουργηθεί κατάσταση παρόμοια με αυτή προ του 1967 (αν και δεν έζησα εκείν την περιόδο, μιλάω για την αυθόρμητη αίσθησή μου). Η διαφορά, η μεγάλη διαφορά, είναι ότι τώρα δεν υπάρχει προοπτική να επιβληθεί στρατιωτικό καθεστώς όπως τότε. Από εκεί απορρέει το κενό εξουσίας, από το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική στην επελθούσα αποσταθεροποίηση.

    Το ερώτημα, σε αυτά που λες, είναι ΓΙΑΤΙ δεν θέλει ο ΓΑΠ να πέσει η κυβέρνηση, όπως μας λες, που μάλλον έχεις δίκιο. Αν ήθελε, θα ήταν η χρυσή του ευκαιρία τώρα να κάνει την επίθεση στα χειμερινά ανάκτορα.

  29. bgt avatar
    bgt 08/12/2008 01:54:47

    Factorx!
    Μα το κενο εξουσιας υπαρχει απο τη στιγμη που εγινε προθυπουργος ο ΚουΚου ο Βου.
    Υπηρχε κρατος στις μεγαλες πυρκαγιες περυσι? Μηπως στις υποκλοπες? Στην προστασια του πολιτη? Στην υγεια? ΠΟΥ υπαρχει το κρατους του ΚουκουΒου? Κι ομως αυτο το ανυπαρκτο κρατος ο κοσμος το ξαναψηφισε.

    Και τωρα δηλαδη απορουμε για τα προσφατα συμβαντα? Μα βρε παιδια ζουσαμε σε αλλη χωρα? ή μηπως ο δολοφονημενος και ο δραστης επεσαν στη χωρα μας απο τον ουρανο?

  30. probokator2 avatar
    probokator2 08/12/2008 01:59:19

    νομίζω (πρόχειρη εκτίμηση) ότι
    1) επειδή υπάρχει απελπισία και οργή σε πολύ κόσμο (όχι μόνο λόγο του ασυνομικού αυταρχισμού που συναντά κάθε μέρα αλλά και των συνθηκών ζωής καθώς και κάθε άλλη μορφής αυταρχισμών που τρώει στη μάπα από τον εργοδότη του μέχρι τις τράπεζες κλπ) μία απαίτηση παραίτησης του Καραμανλή από το Γ.Α.Π. μπορεί να ξεκλειδώσει βαλβίδες ασφαλείας με αποτέλεσμα να πέσει ή να αποδυναμωθεί πλήρως η Ν.Δ αλλά με μη-ελεγχόμενο τρόπο για το "σύστημα" και επομένως για τους μελοντικούς πολιτικούς σχεδιασμούς.
    2) Σε κάθε περίπτωση ο Γ.Α.Π. εξαρτάται πολύ από τους δημοσκόπους του ώστε τη στιγμή που πυκνώνει ο χρόνος να μην μπορεί να πάρει απόφαση - προτιμά τις καθυστερήσεις μέχρι να φανούν που πάνε τα πράγματα και σε τι βαθμό μπορεί να τα ελέγξει και να τα καναλιζάρει. Αυτό βεβαια είναι το βασικό μειονέκτημά του: δεν μπορεί να είναι ηγέτης, που απαιτεί αποφάσεις σε μηδέν χρόνο, αλλά παραμένει απλός αρχηγός (ωστόσο πρέπει επίσης να συνεκτιμήσει κανείς την ανακοίνωση της ΠΑΣΠ).

  31. Κεντροαριστερός Ψάλτης avatar
    Κεντροαριστερός Ψάλτης 08/12/2008 02:02:36

    Το κενό εξουσίας, απόλυτο ή μερικό, υπήρχε από τις πυρκαιές και αρκετά πρίν. Εδώ και 3-4 μήνες σαμποτάρουν το μηχανοστάσιο και ανοίγουν τρύπες στ' αμπάρια. Ποιοτική πρόοδος. Σ' ένα ρημαγμένο ερείπιο δεν βρίσκονται εύκολα τα ίχνη της κλοπής, βλέπετε.
    Ο Παπανδρέου θ' αναλάβει σπασμένο καράβι. Να μήν είναι επιφυλακτικός, προσεκτικός, καχύποπτος;

  32. Factorx avatar
    Factorx 08/12/2008 02:09:59

    Τώρα παίζουμε με τις λέξεις; Ευφυολογούμε; Αν είναι έτσι να πάω να κοιμηθώ. ΚΕΝΟ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΒΑΤΟΠΕΔΙΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ. Ο Καραμανλής ούτε να καταλάβει δεν μπορεί τι του συνέβη. Προηγουμένως υπήρχε κάτι . Ενα χρόνο πριν άκουγαν Καραμανλή ή Αγγέλου ή Ρουσόπουλος και έτρεμαν (τα οργανα) τωρα όποιος γλυτώσει.

  33. probokator2 avatar
    probokator2 08/12/2008 02:25:07

    κάποιο είδος "κενού εξουσίας" άρχισε να διαμορφώνεται όταν ο "κανένας" κατέγραφε εκπληκτικά ποσοστά και κανένα κόμμα δεν εξασφάλιζε (στις δημοσκοπήσεις) αυτοδυναμία. Με το Βατοπαίδι πήρε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά αυτό το "κενό εξουσίας". Στις πυρκαγιές δεν υπήρχε κανένα κενό εξουσίας απλά φάνηκε η διάλυση του κράτους και η αδιαφορία για την οργάνωση στοιχειωδών λειτουργιών του.

  34. bgt avatar
    bgt 08/12/2008 02:25:16

    Τι να σου πω βρε Φακτορα, define "κενο εξουσιας" σε παρακαλω γιατι μπορει και γω να χανω κατι.

  35. λαπ avatar
    λαπ 08/12/2008 02:29:13

    Δεν συμφερει να πει κατι παραπανω. Η κυβερνηση θα λεει οτι υποκινει τη βια.

  36. Robin Hood avatar
    Robin Hood 08/12/2008 02:34:11

    @λ 46
    απ τα είπες όλα με 14 λέξεις. Απλή λογική.
    Τους αφήνει ν΄ αυτοκτονήσουν... ακόμα πιό πολύ.

  37. ANTIo1 avatar
    ANTIo1 08/12/2008 02:38:45

    Πώς μπορείτε να μιλάτε με όλες αυτές τις αόριστες υποθέσεις. Φαίνεται να σας αρέσει που έγινε αυτό, αφού δεν ψάχνετε να βρείτε τι πραγματικά συνέβη... Σας ενδιαφέρει πότε θα πέσει ο ΚΚ και αν θα πρέπει να έρθει Ο ΓΑΠ που όμως δεν είναι έτοιμος.... αλλά τα κανάλια που ρίχνουν δυο μήνες τώρα τον ΚΚ τελικά δεν κάλυψαν όπως θα έπρεπε τα γεγονότα γιατί δεν θελουν και αυτοί μαζί με τον ΓΑΠνα πέσει ΤΩΡΑ ο ΚΚ... περιμένουν δηλαδή κανα δυο μήνες και μεά θα τον ρίξουν....
    Τελικά μήπως το σύστημα που φαβάται είστε... εσείς???
    Καληνύχτα σας κάποτε θα ξημερώσει και για εσάς!!!!

  38. λαπ avatar
    λαπ 08/12/2008 02:50:27

    (το προηγουμενο σχολιο δεν ξέρω που χάθηκε... και το ξανα γράφω)
    Ειδατε την προβοκατσια του mega? Αλλαξαν τον ηχο του βιντεο της δολοφονιας ωστε να ακουγεται φασαρια και συνθηματα, για να φανει οτι γινοταν καβγας και τα παιδια φωναζαν "Το αιμα κυλαει, εκδίκηση ζητάει". Ντροπη τους. Το ιδιο και στο Σκαι, το "ρεπορταζ" του και την "αναλυση" μπουρδολογίας απο τον Παπα(τζη)χελά.

    Οσο για τον Παπανδρέου. Αμέσως να ψάξετε συνωμοσίες...
    Οτι τον συμφέρει λέει. Αυριο πρωθυπουργός θα είναι και δεν θέλει τέτοια περιστατικά. Ασε που ζει με το φόβο των καναλαρχών. Οτι λέει του το γυρίζουν μπούμερανγκ.

  39. probokator2 avatar
    probokator2 08/12/2008 02:55:34

    Για τους ιδιοκτήτες υπάρχουν ασφαλιστικές εταιρείες συνήθως που αναλαμβάνουν και ζημιές έναντι πυράς κλπ.
    Ως γνωστόν οι ασφαλιστικές εταιρείες δεν ασφαλίζουν εργαζόμενους έναντι του κινδύνου ανεργίας ή απωλειας εισοδήματος. Οπότε για τους εργαζόμενους δεν υπάρχει τίποτα ουσιαστικό, ούτε για αυτούς ούτε για όσους θα απολυθούν στο προσεχές διάστημα ή απολύθηκαν στο προηγούμενο.
    Αλλά ποιός νοιάζεται; ο θίασος των μπαρόζων πάντως όχι - μαζί με τους εγχώριους εκπροσώπους τους. (Ας είναι καλά οι off-shore μπίζνες και οι ιθαγενείς που τους ανέχονται και τους εκλέγουν).
    Ετσι ή αλλιώς αν οι ιθαγενείς διαμαρτυρηθούν έχουν φροντίσει με όλο τον εξοπλισμό των δακρυγόνων και των αερίων που ψεκάζουν τα ΜΜΕ να βγάλουν το σκασμό από το κλάμα ή από την αφυδάτωση του εγκεφάλου.

  40. λαπ avatar
    λαπ 08/12/2008 02:58:47

    @52
    Οι τραπεζιτες δηλαδη; Μη φοβασε, ελάχιστα μικρομαγαζα ειναι κατεστραμένα απο μερικους τραμπουκους. Εκτος κι αν λυπασε τις τράπεζες. Ή λυπάσε τις ασφαλιστικές; Ξυπνήστε λίγο ρε παιδιά. Εδώ το ΠΡΕΖΑtv εχει βαλει ηχητικά με ανθρώπους να ξυλοκοπουνται...

  41. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 08/12/2008 03:03:34

    Είναι θεμιτό να μην συγχέουμε την κυβέρνηση με την εξουσία. Η κυβέρνηση αποτελεί ένα διαχειριστικό υμένα στην επιφάνεια του συστήματος. Συχνά χρειάζονται κάποιο χρόνο για να το συνειδητοποιήσουνε αυτό και οι ίδιοι, διότι η όποια ψευδαίσθηση εξουσίας είναι από τη φύση της βαυκαλισμός. Στην ουσία βαδίζουν τύποις εκούσια σε ένα προ πολλού προκαθορισμένο δρόμο. Όλα πρέπει να φαίνονται ότι γίνονται με φυσικό τρόπο. Η ηδονή της εξουσίας είναι η αίσθηση υπεροχής, ότι τα νήματα που κινούν τα ενεργούμενα πρόσωπα παραμένουν αόρατα. Κι όμως: αυτό που τους προδίδει σχετικά εύκολα, είναι η μελέτη της κινησιολογίας.
    Πραγματική εξουσία σημαίνει πλήρη υποδούλωση. Μόνο όσοι πιστοποιούν πλήρη υποδούλωση στους ανωτέρους, αποκτούν ψιχία πραγματικής εξουσίας. Πρόκειται για σύστημα αυστηρά κάθετο. Μόνο όποιος δέχεται να εξουσιάζεται ολοκληρωτικά, καταργώντας κάθε ίχνος προσωπικότητας, δικαιούται να εντάσσεται οργανικά σε αυτό. Παύει να είναι ο εαυτός του και γίνεται εξάρτημα του μηχανισμού. Οι λόγοι που οδηγούν στην ένταξη είναι περισσότεροι του ενός, πάντοτε όμως ειδεχθείς. Οι βρικόλακες αναγνωρίζονται μεταξύ τους από τους κυνόδοντες, που έχουν υποστεί επιμήκυνση. Οι εξουσιαστές από μια παράξενη δυσοσμία και κάτι λαδιάρικο, που μόνο το δικό τους ή άλλο έμπειρο μάτι μπορεί να διακρίνει. Όποιος έχει πολύ νταραβέρι με χαφιέδες, γιατί του κάθονται στο σβέρκο, αν δεν είναι αφελής, είναι σε θέση μετά κάποιο διάστημα, να τους αναγνωρίζει.
    Ο Γιώργος Παπανδρέου, όπως έχω ισχυριστεί από παλιότερα βρίσκεται σε άτυπη συμμαχία με τον ΚΚ. Γνωρίζουν ότι υπάρχει σχέδιο να τους φορτώσουν την πτώση του δικομματισμού. Βρίσκονται σε συνεχή επικοινωνία και συντονισμό. Και οι δυο διακρίνονται για έλλειψη θάρρους και αναποτελεσματικότητα. Έμαθαν από μικροί να στηρίζονται στις πλάτες της εξουσίας. Το μοιραίο είναι επόμενο να επέλθει. Τα προβλήματα στα σενάρια των εξουσιαστών θα προκύψουν από αλλού. Γνωρίζουν ότι δεν ελέγχουν τα πάντα, γι΄αυτό βιάζονται με ρυθμούς πανικού. Εδώ είμαστε.
    Νομίζω ότι συχνά έβγαινε από τις αράδες μου από παλιότερα η εκτίμηση, ότι μέσα στο Δεκέμβριο θα πέσει η Κυβέρνηση ("μαύρα Χριστούγεννα για τον Καραμανλή"). Είναι προφανές ότι μετά την πτώση του ξεκινάει και το σχέδιο για χοντρή αποσταθεροποίηση των Βαλκανίων. Οι κυνόδοντες όσων ακολουθούν θα χαρακτηρίζονται από αυξητική πορεία.

  42. λαπ avatar
    λαπ 08/12/2008 03:05:49

    @56
    Δηλαδη; Το aplharadio παιζει μαιμουδες;

    Μάλλον εσυ εισαι μαιμου !

  43. λαπ avatar
    λαπ 08/12/2008 03:11:13

    Μπασκινα ανώνυμε χχχχχχχχ το καταλαβαμε, εισαι μπάτσος, χχχχχχχχ

    factοrx: Επειδή είσαι νέος, θυμίζω οτι δεν βρίζουμε

  44. probokator2 avatar
    probokator2 08/12/2008 03:16:29

    Νομίζω ότι η στάση του ΓΑΠ είναι λάθος
    Επειδή τώρα παίζεται μία στιγμή χωρίς επιστροφή.
    ή θα διαλυθεί τώρα ο παρακρατικός μηχανισμός που έχει υφανθεί εντός των σωμάτων δημόσιας τάξης ή με δεδομένη την κρίση, την αδυναμία κάλυψης στοιχειωδών απαιτήσεων κράτους προνοιας και επομένως με μόνη διέξοδο και πρόταση της ΝΔ την μεταμόρφωση σε αστυνομικό κράτος για την αντιμετωπίση της διάλυσης του κοινωινκού ιστού σε λίγο καιρό θα αισθάνεται η μεγάλη μερίδα ανθρώπων που εκρποσωπεί ο ΓΑΠ όπως πολλοί αμερικάνοι
    δημοκράτες (πολίτες) επί εποχής μπούς
    Τώρα πέρα από τη βαθιά θλίψη πρέπει να απαιτήσει τη διάλυση του παρακράτους εντος των σωμάτων ασφαλείας (το οποίο αρχισε να φτιάχνεται και επί ΠΑΣΟΚ για νη μην ξεχνιόμαστε) και επομένως να μη προτείνει αστυνομική λύση ξεπεράσματος της κρίσης. Διαφορετικά ότι έγινε χτές στην Αθήνα και αλλού θα είναι παράδεισος μπροστά σε αυτά που θα ζήσουμε στο μέλλον

  45. λαπ avatar
    λαπ 08/12/2008 03:27:09

    Σορυ αλλα δεν αντεχα. Αφου βλεπεις.. ο ιδιος *@&@^@$ αφήνει προβοκατόρικα σχόλια...

  46. Factorx avatar
    Factorx 08/12/2008 03:32:26

    Τι να κάνω κι εγώ γ@3$%* την π*7&)(($# μου !!!

  47. κινημα avatar
    κινημα 08/12/2008 03:34:24

    βρε ανιστορητα ουφο.
    που την βλεπεται την κρατικη καταστολη?
    υπηρχε στο παρελθον,γιατι υπηρχε κινημα.
    χωρις λαικο κινημα που αμφισβητει το συστημα,δεν
    υπαρχει λογος καταστολης.
    τωρα εαν εσεις θεωρειται λαικο κινημα την "εξεγερση" των παιδιων της αρχουσας ταξης,το δεχομαι.
    ενας ψυχοπαθης αστυνομικος δολοφονησε ενα παιδι.
    τελεια και παυλα.

  48. Factorx avatar
    Factorx 08/12/2008 03:42:25

    Εντάξει είστε μαθημένοι όλοι από τα επαναστατικά εγχειρίδια και μόλις ακούσατε «κενό εξουσίας» τρελαθήκατε μπας και σας βρήκε η επανάσταση στην πολυθρόνα και δεν την καταλάβατε.

    Υπάρχει όμως, η εξής κατάσταση:

    1. Μια κυβέρνηση στου κουτρούλη ο γάμος
    2. Αμφισβήτηση του αρχηγού του κυβερνώντος κόμματος χωρίς καμία προοπτική εναλλακτικής εξουσίας – αν βγει η Ντόρα το κόμμα θα διαλυθεί
    3. Ο ΓΑΠ δεν είναι έτοιμος να κυβερνήσει
    4. Δεν υπάρχει «σύστημα ΠΑΣΟΚ», «σύστημα ΝΔ» και «σύστημα διαπλοκής», ο Λαμπράκης αποχώρησε, από τους άλλους κανείς δεν είναι του διαμετρήματος του, τα παιδιά «λίγα».
    5. Ο κρατικός μηχανισμός σκέφτεται μόνο μήπως χάσει το εφάπαξ και η πολιτική εξουσία δεν έχει κανένα κύρος
    6. Ο λαός στην δίνη της οικονομικής κρίσης της αηδίας για όλους κλπ κλπ

    Νομίζω λίγοι θα διαφωνήσουν με τις εκτιμήσεις αυτές. Μόνο ανεγκέφαλοι της Ρηγίλης. Πως την ορίζουμε λοιπόν αυτή την κατάσταση;

  49. Factorx avatar
    Factorx 08/12/2008 03:44:04

    @κινημα: Απο ιστορία ξέρεις, αλλά απο τρόπους μηδεν μου φαίνεται. Χρειαζόσουν και το "ουφο" για να θεμελιώσεις τα επιχειρήματά σου;

  50. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/12/2008 03:50:20

    “ΟΤΑΝ Η ΣΥΜΦΟΡΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ, ΛΟΓΆΡΙΑΖΈ ΤΗΝ ΓΙΑ ΠΟΡΝΗ"- Ελύτης

    *****

    Αστυνομνία: "Περί την 21.00 ώρα της 6/12/2008 περιπολικό αυτοκίνητο του Αστυν. Τμήματος Εξαρχείων στο οποίο επέβαιναν δύο (2) Ειδικοί Φρουροί δέχθηκε επίθεση στη συμβολή Χ. Τρικούπη και Ναυαρίνου, με ρίψη αντικειμένων από τριάντα (30) άτομα περίπου.

    Μετά την αρχική επίθεση, το πλήρωμα του περιπολικού στάθμευσε το αυτοκίνητο επί της οδού Χ. Τρικούπη (πλησίον αστυνομικής δύναμης) και κατευθύνθηκαν πεζή προς τους επιτιθέμενους για την σύλληψή τους.

    Οι συγκεντρωθέντες, πάντα κατά τους ισχυρισμούς των Ειδικών Φρουρών, επιτέθηκαν εκ νέου στους δύο Ειδικούς Φρουρούς, οι οποίοι αντέδρασαν: ο μεν ένας δια ρίψεως χειροβομβίδας κρότου – λάμψεως, ο δε άλλος με χρήση του υπηρεσιακού του όπλου πυροβολώντας τρεις φορές, (ΔΕΝ λέει πώς), με συνέπεια τον θανάσιμο τραυματισμό του ανηλίκου, που μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο «Ευαγγελισμός»."

    ***

    ΑΝΤ1, (: σαν δείγμα, γιατί όλοι τα ίδια είχαν): "Νύχτα τρόμου με ανήλικο νεκρό στα Εξάρχεια

    “Όλα ξεκίνησαν περίπου στις 9 το βράδυ του Σαββάτου, όταν ομάδα περίπου 50 κουκουλοφόρων, θέλησε να επιτεθεί σε διμοιρία ΜΑΤ που βρίσκεται στη Χαριλάου Τρικούπη, κοντά στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ.

    Την ώρα που οι κουκουλοφόροι βρίσκονταν στο σημείο, ένα περιπολικό της αστυνομίας ήταν σταματημένο σε κόκκινο φανάρι και έτσι η ομάδα των νεαρών βρήκε την ευκαιρία να επιτεθεί με πέτρες και ξύλα. Οι δύο αστυνομικοί που βρίσκονταν στο περιπολικό, στην προσπάθεια τους να αμυνθούν πυροβόλησαν στον αέρα για εκφοβισμό, όπως υποστήριξαν οι ίδιοι, και μια σφαίρα εξοστρακίστηκε με συνέπεια να τραυματίσει θανάσιμα έναν ανήλικο".

    ***

    Χ. Μόρφος, ("Θεαμαπάτη") Είπε:
    7/12/2008 στο 2:15 π.μ.

    Εκείνο που μ’ “αρέσει” είναι ότι όλα τα “επίσημα” ενημερωτικά [;] σάιτ, μηδενός εξαιρουμένου, κάνουν λόγο για “νεκρό 16χρονο”, “16χρονος τραυματίστηκε θανάσιμα”, “θάνατος 16χρονου από σφαίρα”… Κανένα δεν κάνει λόγο για εν ψυχρώ δολοφονία…

    Κι οι πιο “ωραίοι” είναι όλοι οι “ενημερωτικοί” μπλογκεράδες που είναι εξαφανισμένοι… Σαββατόβραδο στα σκυλάδικά τους.

    ***

    “15χρονος νεκρός από σφαίρα ασυνομικού”

    Ομάδα αντιεξουσιαστών επιτέθηκε με μολότωφ. πέτρες και λοστούς εναντίον περιπολικού στα Εξάρχεια. Ένας εκ των αστυνομικών τους πυροβόλησε με αποτέλεσμα να τραυματιστεί θανάσιμα ένας 17χρονος”, -γράφει στο κεντρικό θέμα της η e- εφημερίδα του “Δημοσιογράφου”. Ώρα; 01: 27.

    *****

    TO WHOM IT MAY CONCERN

    «Δεν είχα τελειώσει καλά καλά το σχόλιο αυτό και ήλθε η είδηση. Ενας αστυνομικός, ο Αθανάσιος Μελίστας, σκότωσε πυροβολώντας τον δεκαπεντάχρονο Μιχάλη Καλτεζά. Κατασκευάζεται ήδη σενάριο με βάση το κατά πόσον ο νεαρός δεκαπεντάχρονος ήταν ή δεν ήταν "επικίνδυνος" αναρχικός. Ωστε η κτηνωδία του αστυνομικού να γίνει... νόμιμη άμυνα», (18-11-85).

    Και 7 Νοεμβρίου 1988: «Να είναι ελεύθερος ύστερα από δίκη ο δολοφόνος ενός δεκαπεντάχρονου παιδιού, ενώ τα ανύποπτα παιδιά μας παραμορφώνονται μες στις Ασφάλειες για πλημμελήματα. (...)».

    (ΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ, άραγε, ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ;;;)

  51. probokator2 avatar
    probokator2 08/12/2008 03:55:19

    "όπου ακούς για τάξη ανθρώπινο κρέας μυρίζει" Ελύτης
    ή κάπως έτσι γιατί η μνήμη μου έχει αδυνατίσει

  52. probokator2 avatar
    probokator2 08/12/2008 04:08:42

    Συγνώμη για το μεγάλο παράθεμα αλλά το βρήκα στο δίκτυο, μίας και ο "νήπιος γέρων" μου ξύπνησε μνήμες
    Μαρία Νεφέλη, Ελύτης
    Ακούσατε τα λόγια της παρθένας:
    τους πολλούς παραποιεί ο Ένας.

    Ανάλογα με τους καιρούς ντύνεται τον χιτώνα
    του Στρατηγού και ανακηρύσσεται «δια βοής» στην Αγορά ο Υπέρτατος Άρχων που περιβάλλεται τη μεγαλοπρεπή πορφύρα με σκήπτρο και με στέμμα ελέω Θεού που ευλογεί με τιάρα και με μίτρα - που εν ονόματι του Κόμματος και του Λαού προχωράει με κάννες και μ' ερπύστριες

    (άντε συ χελιδόνι - τσιουτσίουσε αν κοτάς!)

    εωσότου το Σώμα του Στρατού και το Σώμα του Ανθρώπου γίνουν όπως το θέλησε και η θεωρία -Ένα.
    Προπαντός η σκοπιμότητα

    Η Μαρία Νεφέλη λέει:

    μ' ένα φωσάκι ατομικό κι ένα κλαδί μυρτιάς στο χέρι.

    Το λέω λοιπόν και ας μην έχει αξία
    μιας που μου το 'φερε η ομοιοκαταληξία.
    Προτού προφτάσει ο Ένας και με αλλάξει
    προτού επιβάλει μια. «καινούρια τάξη»
    το ξαναλέω και γεια σας - πάω φυλακή:

    ένα φεγγάρι ανήκει στην Αμερική
    μα μια ψυχή που δεν πουλιέται - στα Μάταλα ή στο Κατμαντού.
    Κάθε καιρός κι ο Στάλιν του.

    Όταν ακούς "τάξη" ανθρωπινό κρέας μυρίζει.


    Και ο Αντιφωνητής:
    φτάνει κι εκείνη από ψηλά σαν άγγελος του Ρούβλιεφ
    είναι τέρας·
    ποιο το φως το αληθινόν κανείς δεν ξέρει.
    Προσοχή Μαρία Νεφέλη - κατά δω το αυτόματο
    κι εσείς όσοι οπλισμένοι
    νάνοι του παραμυθιού μάγισσες και θηρία
    γυναίκες άντρες με τσαπιά ξινάρια
    πέτρες απ' το λιθόστρωτο βενζιναντλίες αμάξια
    επάνω του!

    (ω Παρθένα μου το 'λεγες Συ)

    Κάθε καιρός κι η Ουγγρική του εξέγερση.



    Αν είναι να πεθάνεις πέθανε αλλά κοίτα να γίνεις ο πρώτος πετεινός μέσα στον Άδη.

  53. maria avatar
    maria 08/12/2008 04:35:26

    to gegonos oti o papandreoy arkestike se mia dilosi einai pros timin toy poy den ekmetaleyetai to thanato gia mikropolitikes skopimotites se antithesi me ton allo poy ekmetaleyetai tetoia peristatika gia na mas deiksei poso foyska einai to komma toy poy trefetai apo tetoia peristatika.kai sti teliki ntropi se opoiondipote ekmetaleyetai tetoies katastaeis gia na anadeixthei

  54. probokator2 avatar
    probokator2 08/12/2008 04:53:34

    @71 maria

    Αυτό περί εκμετάλευσης ή μη καταστάσεων είναι υποκριτικό.
    Από τη στιγμή που κάποιος είναι πολιτικός εξ' ορισμού α) μιλά ή σιωπά για να εκμεταλευτεί καταστάσεις και β) το σημαντικότερο, το ξέρει ότι αυτό κάνει.
    Επομένως ο λόγος ή η σιωπή (τα τεθλιμένα ή τα άγρια λόγια)εξυπηρετούν μία πολιτική που θέλει να χαράξει για να εκμεταλευτεί τις καταστάσεις. Αν ο ίδιος το ξεχάσει (πράγμα σπάνιο και σε στιγμές προσωπικής κρίσης) του θυμίζουν οι εσωκομματικοί αντίπαλοι και οι σύμβουλοί του
    Επίσης πρέπει να πάρεις υπόψη σου ότι πάντα, ως τώρα τουλάχιστον, όταν δολοφονείται κάποιος οι κατέχοντες την εξουσία και επομένως τυπικά υπόλογοι(στη προκειμένη περίπτωση ΝΔ)έχουν ως επιχείρημα ότι "τέτοιες στιγμές θλίψης δεν πρέπει να λέμε τίποτα, όταν περάσουν θα τα συζητήσουμε όλα". Πρόσφατο παράδειγμα οι δηλώσεις στελεχών της ΝΔ αλλά και η στάση της ΝΔ στις πυρκαγιές (για να μη πούμε ότι το σχήμα "τώρα δεν είναι ώρα διότι άλλο είναι το θέμα ή άλλος έχει την ευθύνη το ακούμε συνέχεια τα τελευταί χρόνια, από τα ομόλογα μέχρι το Βατοπαίδι δεν πρέπει να μιλάμε γιατί είναι δουλειά άλλου να ασχοληθεί). Φυσικά αυτή η άλλη ώρα δεν έρχεται ποτέ.
    Εξ' ατνικείμενου ο Γ.Α.Π. γνωρίζει ότι επιλέγοντας την ίδια γραμμή (θλίψη) με την Ν.Δ. υποστηρίζει ή δημιυοργεί γραμμές ανοχής στη Ν.Δ.
    Τώρα ως άνθρωπος μπορεί να λυπάται αυτό όμως δεν έχιε να κάνει καμία σχέση με τις δηλώσεις του. Δεν τις κάνει ως γιώργος αλλά ως πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ,
    Το προηγούμενο 24ωρο ο χρόνος ήταν πυκνός. Που σήμαινε ότι θα μπορούσε μία δήλωση από το Γ.Α.Π. για παραίτηση μία κυβέρνησης που δημιου΄ργησε δολοφόνους να προσλαμβανόταν εντελώς διαφορετικά από το "πλήθος" από ότι η ίδια δήλωση αν εκστομιστεί αύριο ή μεθαύριο. Μπορεί να αναγκαζόταν να ρίξει τη κυβέρνηση τη Ν.Δ. ακόμη και αν δε το ήθελε.
    Διότι υπάρχει ενα βασικό ζήτημα στη πολιτική που είναι ο χρόνος, δηλαδή ο χρόνος που χρειάζετι για να διαμορφωθεί μια πρόσληψη του γεγονότος. Αν η πρόσληψη της δολοφονίας γίνει ως έργο ενός τρελλού είναι διαφορετική η συλλογική αντίδραση από το να προσληφθεί η δολοφονία ως έμμεσο έργο μίας κυβέρνησης που πρέπει να παραιτηθεί.
    Αυτά τα ολίγα, για να μην κάνουμε κατάχρηση χώρου και χρόνου

  55. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 08/12/2008 05:18:27

    στο χωρίο μου λένε «είδες ποτέ ο τυφλός να βγάλει το μάτι του γκαβού» ετσι είναι και στην περίπτωση αυτή χερι-χερι πανε.

  56. probokator2 avatar
    probokator2 08/12/2008 05:39:00

    συνέχεια @72

    αλλά και το καλοκαίρι του 2007 ο Γ.Α.Π. είχε καθυστερήσει για 24 ώρες να κάνει δήλωση περί ευθυνών της Ν.Δ. και έμενε στη γραμμή περί ευθύνης μπροστά στην καταστροφή. Μετά που έλεγε να παραιτηθεί η κυβέρνηση των πυρκαγιών (λόγω διάλυσης του συστήματος πυροπροστασίας) πλέον το "πουλάκι" τότε είχε πετάξει.
    Η διαφορά από τότε είναι τώρα "θεωρεί" ότι κάνει παιχνίδι από θέση "ισχύος" έναντι της Ν.Δ. αλλά η τυφλή στήριξη γιαν παράγει πολιτική στα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων γνώμης των target group συνιστά διαχρονικό μειονέκτημα.

  57. ataktos avatar
    ataktos 08/12/2008 06:38:38

    Ποιος από σας ξέχασε την μεγάλη πυρκαγιά στην Πελοπόννησο .Αποτέλεσμα ο ΚΚ και ΓΑΠ αντί να καταποντιστούν στης εκλογές βγήκαν και πανηγύρισαν .
    Σήμερα καίγεται το κέντρο της πρωτεύουσας σίδερα ,μπετό ,τσιμέντα, ανθρώπινες ψυχές και ζωές . Αυτοί πάλι στο καβούκι τους με της δηλώσεις από χαρτάκια .Ανεύθυνοι και μίζερη .
    Εσωτερική κρατική τρομοκρατία το λένε!!!!! .
    Σε τι διαφέρει από τους δίδυμους πύργους .Εδω δεν πρόλαβαν να βρουν έναν Μπιν Λαντεν ,εντελώς απροετοίμαστη για τραγωδίες και συμφορές ,όλο μπαχα μπουχα .

  58. Nick avatar
    Nick 08/12/2008 06:45:46

    Η πλάκα είναι ότι ο κόσμος πήρε πρέφα γιατί γίνονται αυτά.

    Και επειδή όλο αναφέρεστε στην οικονομική κρίση, αντί για μαγαζιά, γιατί δεν καίνε τη Βουλή;

    Εάν όλες αυτές οι επιθέσεις γινόντουσαν επειδή ο κόσμος έφτασε στο αμήν (που έφτασε, όπως και η υπόλοιπη Υφήλιος), τότε θα βλέπατε πολιτικούς να κυνηγιούνται.

    Έχουμε καιρό ακόμη. Προς το παρόν, ας απολάυσουμε τις ροζ και πορτοκαλί επαναστάσεις.

    Όσο για τον ΓΑΠ, ελπίζω να κατάλαβε σε ποίο λόμπυ συμφέρει να ανήκεις. Πάντως όχι στο φιλο-αμερικανικό...

  59. thanos avatar
    thanos 08/12/2008 07:04:53

    11-Factorx Says:
    December 8th, 2008 at 12:29 am

    "Ειναι σαφές: αποφεύγει να επιτεθει σε Καραμανλή. Φοβούνται μην πέσει η κυβερνηση."
    Factorx αυτο ειναι δικο σου συμπερασμα Η' καποια σοβαρη πηγη σου το ειπε? Δηλαδη αν τον στολιζεμε κοσμιτικα επιθετα λες ο Καραμανλης να μας ελεγε Good bye? Δεν το νομιζω.
    Εγω απο παρτη μου εχω διαπιστωσει πως
    Οταν κανει μια σοβαρη δηλωση διχως φανφαρες τον κατηγορουν οτι δεν τα χωνει στον Καραμανλη,ειναι πολυ χαλαρος και κατι τετοια.
    Οταν κανει προσωπικη επιθεση,τοτε παλι τον κατηγορουν για μικροπολιτικη.Τελος παντων τι θελετε να γινει νουμερο σαν τον Αλαβανο? και να αποκαλει τον πρωθυπουργο της χωρας "μαφιοζο"? Βρε λετε να θελει ο Αλαβανος να πεσει η κυβερνηση για να γινει Πρωθυπουργος? Γιατι δεν αναφερετε πουθενα τη δηλωση της Παπαρηγα? σε τι πνευμα ηταν γραμμενη?

  60. ataktos avatar
    ataktos 08/12/2008 07:22:23

    Διαβάζω προσέχτηκα τα διάφορα σχόλια και δεν συγκρατούμε να προσθέσω τα ακόλουθα
    η αίτια τον αναταράξεων που δημιουργήσαν εκρηκτική κατάστασει ήταν η φοιτητικές εκδηλώσεις και διαμαρτυρίες της πέμπτης που διαδήλωσαν και σωστά για της περικοπές στον προϋπολογισμό του Σ.Ν. της Κυβερνήσεις .Αυτή η λεπτομέρεια περίεργος διαφεύγει από τα περισσότερα blogs με εξαίρεση το antinews.gr ,καλά οι τηλεοράσεις είναι για να την κλήση κανείς . Όλα τα ξένα ειδησεογραφικά δελτία το επισημαίνουν και το τονίζουν . Άρα προκύπτουν και πολιτικές ευθηνές!!!! και είναι απαράδεκτο αυτό το κρυφτούλι .
    Γίναμε πάλι ρεζίλη διεθνώς

  61. ataktos avatar
    ataktos 08/12/2008 07:36:12

    Thano – και την ανικανότητα πολιτικής πρόβλεψης εσύ δεν την βλέπεις πουθενά .Σε πείραξε η λέξει μαφίοζο και πρεπει να κανουμε αναλυση σε δηλωσει Αλεκας εισε σοβαρος η κομματικος .

  62. Κανένας Από Σας avatar
    Κανένας Από Σας 08/12/2008 07:42:52

    Οι τράπεζές σας, τα σούπερμάρκετ σας, τα lifestyle καταστήματά σας, η Ερμού σας, όλα αυτά δεν είχαν ούτε ίχνος πυρασφάλειας, όπως θριαμβευτικά ορίζουν οι αστικοί σας νόμοι με τεράστια ακρίβεια. Όλοι αυτοί οι αγανακτισμένοι μεγαλοεπιχειρηματίες θα έπρεπε σήμερα να είναι στο αυτόφωρο της δημοκρατίας σας, δίπλα στους δολοφόνους σας. Έτσι λαμπαδιάζει ένα πολυόροφο κτίριο; Σαν βαμβάκι; Έτσι καίνεται; Αλήτες, το μόνο που σας νοιάζει είναι να διαμορφώσετε την κοινή γνώμη όπως προστάζουν τα sms από τη ΓΑΔΑ. Τα μπουρδελομάγαζά σας κάηκαν, μαζί με τα παραρτήματα των δανειο-νταβατζήδων σας, γιατί πολύ απλά είναι φτιαγμένα έτσι. Άντε λοιπόν να αδειάσετε από τα κινητά σας τα μυνήματα από την ασφάλεια και να βάλετε λίγο το μαλακισμένο μυαλό σας να σκεφτεί. Ετσι καίγονται πολυόροφα κτίρια; Μαλάκες! Έχετε το θράσσος να μιλάτε για εργαζόμενους σε πολυκαταστήματα: αναρωτηθήκατε πόσοι θα προλάβαιναν να βγουν αν καίγονταν το μπουρδέλο εν ώρα αιχμής, με κόσμο μέσα; Όχι, γιατί όλοι αυτοί οι αγακακτισμένοι μεγαλοεπιχειρηματίες πληρώνουν κάθε χρόνο μίζα στην πυροσβεστική για να μην τους ελέγχει. Όσο πιο μεγάλο είναι το κωλομάγαζο, τόσο πιο μεγάλη είναι η ταρίφα. Στα κωλοκάναλά σας, που στοιβάζετε κοσμάκη για να κάνει χάζι τον Χαζόπουλο, από που τους βγάλετε άμα αρπαξουν τα σκηνικά; Αλλά ξέχασα - άλλο η φωτια που βάζουν οι αναρχικοί - άλλο η φωτιά που βάζουν οι επιχειρηματιες. Έχουμε πόλεμο, καταλάβετέ το.

  63. ataktos avatar
    ataktos 08/12/2008 07:43:26

    Anonymous -Όλα τα ξένα ΜΜΕ αναφέρουν τα ονόματα τον δραστών-φρουρών συνημμένα http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,6035827,Grecja__Aresztowano_2_policjantow_po_smierci_16_letniego.html

  64. Τσογλανος avatar
    Τσογλανος 08/12/2008 07:59:44

    Για να μαθαινουμε και κατι

    ΣΑΛΑΒΡΑΚΟΥ Γ. Χρύσα
    Κανάρη 9, 106 71 Αθήνα
    τηλ.: (210) 364 1096, fax: (210) 364 3161
    e-mail: damianos@internet.gr

  65. ataktos avatar
    ataktos 08/12/2008 09:03:20

    ανanoymous - το συμπερασμα σου σπαει κοκαλλα ....
    τωρα ο Μπουλης μπορει να κανει νανι και εσυ να παρεις υπερωρια .Μπραβο σου !!

  66. Papanakos avatar
    Papanakos 08/12/2008 09:25:29

    ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΕΠΙΒΙΩΣΕΩΣ Α,Β,Γ,Δ, 1 - 265 Ο.Ε.Α.

    http://ellhnkaichaos.blogspot.com/2008/12/1-265.html

  67. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2008 09:35:23

    Η αποψη μου είναι ότι ο ΓΑΠ φοβάται ότι ο αναρχικός χώρος είναι πλέον ανεξέλεγκτος.
    Υπαρχει στρατός δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων έτοιμων να τα κάψουν όλα και συντονισμένος.
    Το γεγονός αυτό θέτει επιτακτικη την ανάγκη αντιμετωπισης του.Η ιδεολογική υπεροχή του ΠΑΣΟΚ και της αριστεράς στην Ελλάδα βασίσθηκε στη μεταπολιτευτική ατμόσφαιρα ότι μόνος κίνδυνος για τη δημοκρατία είναι η ακροδεξιά και οτιδήποτε "αριστερό" δεν μπορεί να είναι παρά καλό.Αυτό όμως δεν μπορεί να συμβαδίσει με την αντιμετώπιση των αναρχικών.Η μεταπολιτευτική ιδεολογία δέχθηκε ένα χτύπημα με την εξάρθρωση των τρομοκρατών της 17Ν αλλά επειδή ήταν λίγα μέλη τα μπουρδούκλωσαν δήθεν ότι επρόκειτο για "ποινικό" ζήτημα και πέρασε χωρίς συνέπειες .
    Τώρα όμως είναι αναγκασμένοι από τα πράγματα να συγκρουσθούν με ένα ρεύμα χιλιάδων -αν δηλαδή δεν το αφήσουν να τα καίει.
    Ο ΓΑΠ φοβάται ότι αυτή η σύγκρουση θα ανατρέψει τις ιδεολογικές σταθερές στην Ελλάδα και ακόμη και αν κερδίσει τώρα μακροπρόθεσμα θα ευνοηθεί η δεξιά.
    Οι κυβερνήσεις του Κέντρου-μεταξύ των οποίων και του παππού του -ήταν οι κυβερνήσεις του εμφυλίου πολέμου αλλά ιδεολογικά την όλη κατάσταση την εκμεταλλεύθηκε η δεξιά.Αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά και γιαυτό προσπάθησαν και προσπαθούν να πείσουν ότι οι τρομοκράτες ήταν ποινικοί ή παρασυρμένοι,οι αναρχικοί προβοκάτορες κλπ-σε καμμία περίπτωση να μη ονομασθεί επίσημα κομμάτι του "προοδευτικού" χώρου ως εχθρός του πολιτεύματος.Η νοοτροπία αυτή όμως και η ανοχή οδήγησαν στη γιγάντωση των αναρχικών που δεν μπορούν να την αγνοήσουν και τα περιθώρια στενεύουν.

  68. DAN avatar
    DAN 08/12/2008 09:39:17

    Factorίσκοι, ορισμένες φορές το παρακάνετε, κι εσείς !..."Τι φοβάται το σύστημα;", ρωτάτε. Η κατάσταση μοιάζει με τα "προχουντικά", αλλά και με, τα λίγο πριν, τα "μεταχουντικά" : είναι κατάσταση ανατροπής !...
    Κάποιοι θέλουμε κι επιζητούμε την ανατροπή της νεοδεξιάς του Καραμανλή του μικρού, ορισμένοι όμως έχουν καλλιεργήσει και καλλιεργούν τη θεωρία του "τσουβαλιού" για την πολιτική και τους πολιτικούς. Συμπορεύεστε ?...
    Να φύγουν όλοι ! Λένε τα ...ανώνυμα blogs και οι ...επαναστάτες τύπου Μάκη, Λαζόπουλου... Περίπου στα ίδια κι ο Αλαβάνος : να φύγει η Κυβέρνηση, αλλά δεν συνεργάζομαι με το ΠΑΣΟΚ... Δηλαδή τι ;
    Το ξανάγραψα πρόκειται για γεγονός, (ο τραγικός χαμός του 15χρονου) που συμπυκνώνει τις κοινωνικοπολιτικές διεργασίες. Δεν μπορούσε να γίνει αλλοιώς και δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά : η νεοδεξιά του Καραμανλή του μικρού, θα πέσει και ως δολοφονική...Και ο λαός θα κληθεί στις κάλπες και θα ψηφίσει ΠΑΣΟΚ, γιατί δεν είναι, ούτε blogger, ούτε Λαζόπουλος, ούτε Μάκης, ούτε Αλαβάνος, ούτε ...FactorX... Δεν θα μπορούσε να είναι άλλωστε...

  69. Αμομφάρετος avatar
    Αμομφάρετος 08/12/2008 09:39:31

    Τα συνήθη φληναφήματα και οι αναπόφευκτες θεωρίες συνομωσίας. Όλοι εμείς είμαστε ΠΟΛΙΤΕΣ, κατέχουμε δηλαδή το υψηλότερο αξίωμα που υπάρχει! Είμαστε οι μοναδικοί φορείς εξουσίας και αναθέτουμε την άσκησή της, στο όνομα και για λογαριασμό μας, σε όποιον επιλέγουμε κάθε φορά. Υποτασσόμαστε αυτόβουλα στην αρχή της πλειοψηφίας και λύνουμε τις διαφερές απόψεών μας ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΜΕΣΑ.
    Αυτοί που έκαψαν χθες την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη δεν είναι “πολιτικοί μας αντίπαλοι”. Δεν εντάσσουν τους εαυτούς τους στην κοινή συμφωνία που κάναμε όλοι μας να κυβερνιέται η χώρα μας με ένα συγκεκριμένο δημοκρατικό πολιτικό σύστημα. Δεν θέλουν να είναι “πολίτες”.
    Σε ό,τι με αφορά, η ηλικία, η κοινωνική προέλευση, τα κίνητρα, τα συναισθήματα και οι αντιλήψεις των ανθρώπων αυτών δεν έχουν καμμιά κρίσιμη σημασία. Συγκρατώ μόνον την βασική διαπίστωση ότι θέλουν να καταστρέψουν την κοινωνική συμφωνία της δημοκρατικής διακυβέρνησης, με την οποία διάλεξα να ζω. Χρησιμοποιούνται και καθοδηγούνται άραγε από κάποιους; Ίσως ναι, αλλά πάντως όχι στον βαθμό και για τους λόγους που διατυπώθηκαν σε κάποια σχόλια. Σε κάθε περίπτωση, είναι ΕΧΘΡΟΙ μου και σαν τέτοιους τους θεωρώ και τους αντιμετωπίζω, τουλάχιστων μέχρι να προτείνουν κάποια εναλλακτική μορφή διακυβέρνησης αρκετά ρεαλιστική ώστε να αξίζει τον κόπο να την σκεφθώ και να την συγκρίνω με αυτήν που εγώ έχω διαλέξει.
    Ο θάνατος του παιδιού είναι αναμφίβολα ένα τραγικό γεγονός. Αν υπάρχουν γι’ αυτόν ποινικές ευθύνες, θα τις αποδώσει η δικαιοσύνη, που εγώ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ θεσμοθέτησα. Αν υπάρχουν πολιτικές ευθύνες, θα τις αποδώσω εγώ ο ίδιος, με τον τρόπο που εχώ έχω επιλέξει να αποδίδω ευθύνες, στα πλαίσια του πολιτικού συστήματος που εγώ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ θεσμοθέτησα και με το οποίο διάλεξα να ζω. Την υπέρτατη εξουσία που έχω, ως δημιουργός και “χρήστης” του κράτους που εγώ έφτιαξα, δεν θα την απεμπολήσω και δεν θα την παραδώσω ως βορά στις ορέξεις και τις επιδιώξεις κανενός!
    Αυτό που με λυπεί περισσότερο απ’ όλα είναι να βλέπω ΠΟΛΙΤΕΣ που απεκδύονται εθελοντικά την υπέροχη αυτή ιδιότητα και αρχίζουν να σκέφτονται και να ενεργούν σαν ΥΠΗΚΟΟΙ.

  70. Ο ακατονόμαστος avatar
    Ο ακατονόμαστος 08/12/2008 09:46:49

    ...κι ο Θρύλος ανησυχεί μήπως χάσει το πρωτάθλημα...

  71. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 08/12/2008 09:52:54

    "Η ιδεολογική υπεροχή του ΠΑΣΟΚ και της αριστεράς στην Ελλάδα βασίσθηκε στη μεταπολιτευτική ατμόσφαιρα ότι μόνος κίνδυνος για τη δημοκρατία είναι η ακροδεξιά και οτιδήποτε “αριστερό” δεν μπορεί να είναι παρά καλό" (# 87 ψυχραιμια).

    Προσθέτω: "Η πολιτική συνειδητοποίηση του Έλληνα από τον εμφύλιο και δώθε, με όλους τους ενδιάμεσους "σταθμούς" (με κεντρικό το "Πολυτεχενίο") στηρίχθηκε σ' ένα και μόνο στερεότυπο. Την αντίσταση ή την "αντίσταση". Χωρίς εισαγωγικά, αλλά κυρίως σε εισαγωγικά. Η "συνειδητοποίηση" δεν έρχεται στον νέο έλληνα πολίτη μέσα από λογικές και κοινωνικές διεργασίες. Ένα ανύπαρκτο γνωστικά και κοινωνιολογικά σχολείο και πανεπιστήμιο υποκατάσθηκαν από τους "αγώνες" του πεζοδρομίου. Οι οποίοι, βεβαίως, είναι απαραίτητοι, όταν σκοπεύουν σε κάτι. Όταν αφ' ενός συμπληρώνουν ή έπονται μιας διαυγούς ιστορικής συνείδησης και αφ' ετέρου σκοπεύουν σ' ένα σχέδιο της μελλοντικής ζωής, ιδιωτικής και κοινωνικής. Και αν υπήρχε ή υπάρχει κοινωνικό έλλειμμα από την μια πλευρά (αντικομμουνισμός, συντηρητισμός, αυταρχισμός), η άλλη πλευρά (αριστερή αντίληψη, δημοκρατική παράταξη κτλ.) όφειλε να το διορθώνει. Χύσαμε πολύ αίμα, κόψαμε πολλές δάφνες, τραγουδήσαμε με τον Ελύτη και τον Θεοδωράκη, ηρωϊκά μέν, αλλά πεισιθανάτια εμβατήρια, στοιχειώδες πολιτικό νιονιό όμως ποτές δεν αποκτήσαμε" (Διοτίμα, από άλλο post).

    Ερώτημα: Θέλουμε ένα κράτος ή όχι; Απ' ό,τι διαβάζω, οι περισσότεροι "ανησυχούν" για το "κενό του κράτους (εξουσίας)", κατά συνέπεια υποθέτω ότι έχουν ανάγκη ένα κάποιο κράτος (κρατική εξουσία, συνεπώς και βία). Για να μην πολυλογώ, βλ. συνέχεια # 89 Αμομφάρετος.

  72. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2008 10:00:48

    Στην ελληνική μεταπολιτευτική κοινωνία δεν υπάρχουν ως αξίες ο Νόμος και η Τάξη.
    Οταν ακόμη και το δήθεν ακροδεξιό κόμμα της χώρας έχει σύνθημα "ρήξη και ανατροπή" -αν είναι δυνατόν-σημαίνει ότι το μπάχαλο είναι γενικό.
    Εχει φθάσει στα όρια του.
    Νόμος και Τάξη δε σημαίνει αυτό που έκανε ο αστυνομικός το Σάββατο που πρέπει να φάει ισόβια.
    Νόμος και Τάξη όμως σημαίνει ότι την ίδια ώρα που ο πυροβολών χωρίς αιτία αστυνομικός τιμωρείται άλλοι αστυνομικοί έχουν διαταγές σε περίπτωση που δεχθούν επίθεση τα τμηματα τους με μολοτωφ να πυροβολήσουν.

  73. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2008 10:09:16

    Να προσφέρω εγώ την δική μου εκδοχή του κενού εξουσίας;

    Τα εύκολα λεφτά για τις τράπεζες τέλειωσαν. Η (με συγχωρείτε) ληστρική χρέωση του spread θα μειωθεί από την ύφεση.

    Οι κρατικοδίαιτοι, εν γένει, θα αντιμετωπίσουν τα άδεια κρατικά ταμεία και τις άδειες τσέπες των φορολογούμενων

    Τα μεγάλα έργα τέλειωσαν και όσο και να εκτραπεί ο Αχελώος, οι εθνικοί μας χωματουργοί είναι χωρίς αντικείμενο. Μια από αυτές τις μέρες θα ανακλύψουμε ότι οι χωματουργεί έχουν βιάσει την χώρα, και θα τα ανακαλύψουμε επειδή δεν έχει άλλα λεφτά για χωματουργικά. Φτάνει πιά!

    Οι εφοπλιστές βγάζουν το 1/4 του τι έβγαζαν πέρυσι τέτοιο καιρό και θα κόψουν τα πολλά πολλά *(τι νομίζατε; κυριλέ φορτηγατζήδες είναι)

    Οι πετρελαιάδες και αυτοί θα μαζευτούν. Από 150 σε 45, άντε 50. Πόσο καιρό μέχρι να πέσει η βενζίνη; Τρώνε με δύο μάγουλα τώρα, αλλά και αυτοί θα αρχίσουν να φοβούνται τις λεμονόκουπες.

    Η Μαφία μας θα ανακαλύψει ότι ο λουφές είναι σοβαρά περιορισμένος, και αφ' ενός θα τρώγονται μεταξύ τους, αφ' ετέρου δεν θα έχει νόημα να σώζονται από Κυβερνήσεις που δεν έχουν να μοιράσουν. Αυτόι είναι το κενό εξουσίας.

  74. ilenia avatar
    ilenia 08/12/2008 10:09:23

    Κι αν πρόκειται για αλλαγή σεναρίου προκειμένου να αποστρέψουμε το βλέμμα μας από το Βατοπαίδι και τις εκεί πολιτικές ευθύνες;
    Εντολή άνωθεν πάλι, γιατί πραγματικά ο εν ψυχρώ πυροβολισμός ήταν αψυχολόγητος.
    Η βίαιη πράξη δεν προκλήθηκε εν βρασμώ ψυχής κατά τη λεκτική διαμάχη, αλλά μετά το πέρασμα του χρόνου.
    Μετά το κλείσιμο της αυλαίας, ο Πρωθυπουργός εξαφανίζεται και προστατεύεται μέσω της απουσίας του, όπως άλλωστε έχει κάνει σε όλες τις περιπτώσεις που αφορούσαν τους άμεσους συνεργάτες του", Ζαχόπουλος, Ρουσσόπουλος κλπ
    Και στη συνέχεια, οι γνωστοί όλων μας κουκουλοφόροι-άγνωστοι και μη συλήψιμοι για τις 10.000 αστυνομικούς που προστατεύουν την Αθήνα, εκφράζουν τη λύπη τους με τους γνωστούς τρόπους καταστρέφοντας περιουσίες μικρομεσαίων και όχι των υπευθύνων. Απο ποιους κινούνται λοιπόν;Από αυτούς που μένουν ενέπαφοι από την λεηλασία : κυβέρνηση και πολλά κατέχοντες

  75. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 08/12/2008 10:18:52

    @ archaeopteryx & ilenia
    Παιδιά, μην το βασανίζετε. Για να επιχειρήσεις τόσα "σκόπιμα" πράγματα, χρειάζεται στοιχειώδες νινιό. Έστω κουτοπονηριά. Έχω τη γνώμη ότι το πολιτικό μας σύστημα τείνει περισσότερο προς την πλευρά της πλήρους ηλιθιότητας. Πράγμα βέβαια εξ ίσου εγκληματικό, αν όχι εγκληματικότερο, από την πολιτική σκοπιμότητα κτλ.

  76. ataktos avatar
    ataktos 08/12/2008 10:25:08

    DAN-Τελικά με υποχρεώνεις να ζω στη χώρα μου με το δίδυμο που ονομάζω ελλαδισταν, απαγορεύοντας στον Αλαβάνο να εκφράζει πολιτικό λόγο που δεν σου είναι αρεστός .Κρίμα ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό τον εξουσιαστικό εγωισμό σου , μιας και χειρίζεσαι σχεδόν άψογα τον λόγο σου ,και λέξεις π.χ. πολίτη ,υπήκοο κλπ .

  77. ataktos avatar
    ataktos 08/12/2008 10:30:00

    archaeopteryx-APSOGO!!

  78. Skoko :-) avatar
    Skoko :-) 08/12/2008 10:30:08

    @FactorX

    Εάν ήμουν στη θέση σου θα έγραφα ένα μόνο σχόλιο στο blog -ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ- και τρεις τέσσερεις κουβέντες.

    Η μία από τις κουβέντες θα είναι ότι 15χρονος δολοφονήθηκε αναίτια από ειδικό φρουρό. Η δεύτερη θα αφορά τα επεισόδια που ακολούθησαν σχεδόν σε κάθε πόλη της Ελλάδας. Η τρίτη θα αφορούσε την ΜΗ-παραίτηση της ηγεσίας της Αστυνομίας και του Υπουργείου.

    Για την στάση των κομμάτων, πρωθυπουργών, αστυνομίας, υπουργών και λοιπών θα τα έγραφα από αύριο...

    Με εκτίμηση

  79. KaryID avatar
    KaryID 08/12/2008 10:31:32

    Από τις διάφορες εκδοχές που διαβάζω εδώ, σκέφτομαι μήπως η καταστροφή των καταστημάτων της ΕΡΜΟΥ δεν είναι τελείως τυχαία.
    Γιατί εκεί ξαφνικά έπρεπε να ισοπεδωθεί ένας ιστορικός εμπορικός δρόμος που φιλοξενεί καταστήματα, τα οποία κατά κάποιον τρόπο έχουν "μείνει" έξω από την ομπρέλα των μεγάλων εμπορικών κέντρων;
    Τα σκέφτηκα όλα αυτά με βάση τις αναρτήσεις που έκαναν σχολιαστές και οι οποίοι εκφράζουν μισοαστεία-μισοσοβαρά! μια υποψία για "ανοικοδόμηση" της περιοχής γύρω από το Πολυτεχνείο, το Μουσείο κλπ. και με αναφορές στους μεγάλους εμπρησμούς τη δεκαετία του '80.

  80. ... avatar
    ... 08/12/2008 10:46:09

    Όσοι κατέβουμε σήμερα στην πορεία, να κρατάμε από ένα κέρι... Ειρηνικά και σιωπηλά.

  81. KaryID avatar
    KaryID 08/12/2008 10:55:30

    Αλλοίμονο στην οικογένεια που θα χάσει άνθρωπο σε περιστατικό κρατικής βίας, έμμεσης ή άμεσης, και χρειαστεί να προσφύγει στη δικαιοσύνη.
    Δεν θα μπορεί να έχει εμπιστοσύνη ούτε στο δικηγόρο στον οποίο θα προστρέξει.

  82. Chris avatar
    Chris 08/12/2008 10:56:04

    Τα πράγματα είναι απλά: Η δολοφονία του παιδιού ήταν μια ανεπιθύμητη παρενέργεια ενός παρακρατικού συστήματος που έχει εγκαθιδρυθεί εδώ και πολλά χρόνια στα Εξάρχεια. Το χρησιμοποιούν όποτε χρειάζεται οι κυβερνώντες για να δυσφημούν τους λαϊκούς αγώνες και για να φοβίζουν τους μικροαστούς - νοικοκυραίους ώστε να κάθονται σπίτι και να συντηρηκοποιούνται.
    Το μυστικό είναι η "σύγκρουση" να μένει πάντα σε ελεγχόμενα επίπεδα και να περιορίζεται στη συγκεκριμένη περιοχή, βγαίνοντας προς τα έξω μόνο όποτε χρειάζεται να φοβηθεί ο κόσμος (στο Πολυτεχνείο, σε μεγάλες απεργίες, σε μαθητικές πορείες κλπ). Γιατί άραγε δεν πήγαν ποτέ οι αντιεξουσιαστές να κάψουν καταστήματα και ΙΧ στο Κολωνάκι; Πέντε λεπτά δρόμος είναι, γεμάτος στενά που δεν μπορούν να ελεγχθούν και δεν θα τους περίμενε και κανείς. Πάντα λαϊκές γειτονιές την πληρώνουν...
    Έλα όμως που μέσα σε όλο αυτό το "χρήσιμο" σκηνικό χειραγώγησης του κόσμου βρέθηκε και ένα κουτσαβάκι, που προφανώς βλέπει και οράματα που και που, και υπερέβη τα όρια και τράβηξε το όπλο...Θα γινόταν κάποτε, έτσι δεν είναι;

  83. Kain avatar
    Kain 08/12/2008 10:56:08

    @Ανώνυμε κουφιοκέφαλε 10:27

    θα μας κλάσετε τα @@..και προσέξτε γιατί ο απλός κοσμάκης έχει φτάσει στα όρια του

  84. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 08/12/2008 10:57:42

    Το σύστημα είναι ετοιμοθάνατο αλλά ποτέ δεν πεθαίνει. Η Έφη Θώδη ετοιμάζει κρεατόπιττα με αρνάκι στο alter, άρα tout va bien.

    Οι βιτρινοθραύστες δεν έχουν δείξει καμμία ένδειξη αυτοοργάνωσης παρά μόνο μία βλακώδη έξαρση βανδαλισμού. Η κατεστημένη αριστερά αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στον προσαιτερισμό τους ή την καταγγελία τους, χωρίς αξιόπιστη εναλλακτική πρόταση.

    Μην ξεχνάτε ότι μετά τον γαλλικό Μάη ο Ντε Γκωλ σάρωσε. Ο Καραμανλής θα πάει σε εκλογές με αμβλυμένη τη μνήμη της Βατοπεδιάδος και επικαλούμενος το φόβητρο χάους εν μέσω οικονομικής κρίσης. Το κράτος θα χρειαστεί 53 δις δανεικά σε ακριβό χρήμα, και οι Τούρκοι έχουν εκδώσει φιρμάνι όπου βάζουν άγριο χέρι στην κυπριακή υφαλοκρηπίδα. Τα κεφάλια μέσα σε λίγο.

    Άσε που φοβάμαι ότι το επόμενο θύμα θα είναι από δίκαννο περιπτερά που τούχουν ρημάξει το περίπτερο.

  85. Περαστικός avatar
    Περαστικός 08/12/2008 10:58:16

    Δε μπορώ να εκτιμήσω αν πράγματι η μετριοπαθής στάση του Γιωργάκη αποσκοπεί στο να αποτελέσει δεκανίκι της κυβέρνησης και του συστήματος γενικά...
    Αντιλαμβάνομαι όμως ότι κι αν ακόμη ήθελε να προκαλέσει πτώση της κυβέρνησης αυτή τη στιγμή, τίποτα δεν τον βεβαιώνει ότι το κόμμα του θα εισπράξει τα αναμενόμενα οφέλη και θα μπορέσει να κυβερνήσει. Αυτό δηλαδή που φοβάται είναι η ενίσχυση της αριστεράς. Υπό τις παρούσες συνθήκες είναι απίθανο να προκύψει αυτοδύναμη κυβέρνηση για το Πασόκ. Σε ένα υποθετικό σενάριο όπου μπορεί να προκύψει συνεργασία με το Σύριζα αυτή θα γίνει με τους επαχθέστερους για το Πασόκ όρους όσο αυξημένη είναι η εκλογική δύναμη του Σύριζα... Επομένως αυτή τη στιγμή το Πασόκ έχει διπλό στόχο: Αποδυνάμωση της ΝΔ και του Σύριζα ταυτόχρονα. Κι έτσι εξηγείται κατά τη γνώμη μου αυτή η "δειλία" του Γιωργάκη...
    Ταυτόχρονα, τα γεγονότα αυτά αποτελούν για το Σύριζα δίκοπο μαχαίρι. Από τη μια αποτελεί κατεξοχήν αποδέκτη της λαϊκής δυσαρέσκειας σε τέτοιες καταστάσεις και είναι ο άμεσα ωφελημένος. Από την άλλη αποτελεί το πρώτο στόχο των πολιτικών του αντιπάλων ως "υποκινητή των επεισοδίων, "υποστήριξης των κουκουλοφόρων" και τα λοιπά γνωστά... Αν ο κόσμος το φάει τότε το κύμα υποστήριξης που εισπράττει είναι σαφώς περιορισμένο. Είναι σαφές λοιπόν ποιοι είναι οι πιο κερδισμένοι από "κουκουλοφόρους","καταστροφές", "ανρχικούς"
    Απλή αριθμητική...

  86. salmonellas avatar
    salmonellas 08/12/2008 10:59:03

    Καταρεει η κυβερνηση και μαζυ της η χωρα. Η ΝΔ ειναι εντρομη, ο πρωθυπουργος συνδιαλεγεται αλλα δεν επικοινωνει με το λαο που τον επελεξε, οι υπουργοι κρυβονται και ο λαος εδειξε τα πρωτα δειγματα λαικης εξεγερσης. Πολλοι διαβαζουν αυτα τα σημαδια αλλα κανουν τον Κινεζο. Αυτο ξερετε που οδηγει? Στην επιδεινωση της καταστασης, μια επιδεινωση που θα κοστισει πολλα σε πολλους. Αυτα συμβαινουν οταν οι πολιτικοι ταγοι δεν στεκονται στο υψος των περιστασεων.

  87. neoinileias avatar
    neoinileias 08/12/2008 11:01:29

    Κοινωνικές μεταβολές & πολιτική πραγματικότητα
    Αν προσπαθήσουμε να κάνουμε κάποιες κριτικές παρατηρήσεις και προσεγγίσεις, αυτό που προκύπτει ξεκάθαρα από oλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας είναι ο κόσμος στον οποίο ζούμε όλοι, ένας κόσμος που κρύβει μεγάλες αντιφάσεις και αντιθετικές τάσεις.
    Μέσα σε αυτό το κατά γενική ομολογία ρευστό περιβάλλον σημαντική μερίδα του πληθυσμού αντιλαμβάνονται την τρέχουσα οικονομική και πολιτική κατάσταση ως σοβαρό πρόβλημα, θεωρούν ότι ελάχιστοι ασχολούνται με θέματα που τους αφορούν. Το νέο πλαίσιο που έχει διαμορφωθεί σε μεγάλο βαθμό είναι σημείο αναφοράς για το σχεδιασμό του συνόλου των κοινωνικών δραστηριοτήτων, μετά και τα τελευταία εκτεταμένα επεισόδια και την κατάσταση που δημιουργήθηκε για ορισμένες οικονομικές και κοινωνικές ομάδες η δημοκρατία εκλαμβάνεται ως απειλή.
    Από την άλλη πλευρά το πολιτικό σύστημα ως σύνολο δείχνει σημάδια κόπωσης, οι γενικότερες πολιτικές κτλ εξελίξεις έχουν μετατρέψει τα πολιτικά δεδομένα και εκ των πραγμάτων υποχρεώνουν τόσο την κυβέρνηση όσο και τα κόμματα της αντιπολίτευσης να αναπροσαρμόσουν την πολιτική τακτική τους.
    Η εικόνα του πολιτικού σκηνικού με τα πολλά πεδία έντασης, θυμίζει παλιότερες εποχές. Μέσα σε αυτό το ανισσόροπο πολιτικό κλίμα και με την κοινωνική δυσπιστία δεδομένη η ανησυχία στην κυβέρνηση για τις επιπτώσεις από τα γενικότερα γεγονότα και τα δυσάρεστα ευρήματα των δημοσκοπήσεων είναι έκδηλη. Στην απέναντι όχθη η αντιπολίτευση φαίνεται να μην μπορεί να οικοδομήσει προοπτικές που να ανταποκρίνονται στις προτεραιότητες του κοινωνικού συνόλου, σε μεγάλο βαθμό φαίνεται να βασίζεται στην ισορροπία των συμφερόντων. Γενικότερα όμως, το πολιτικό σύστημα ως σύνολο δείχνει ότι, δυσκολεύονται να ερμηνεύσουν τις τάσεις και τα «θέλω» της καθημερινής ζωής των ατόμων ως κοινωνικού συνόλου.
    Στο παραπάνω συντελεί και το γεγονός ότι εδώ και κάποια χρόνια οι κοινωνικές δομές έχουν αλλάξει, η μεσαία τάξη που ήταν αφετηρία κοινωνικών εξελίξεων έχει πάψει να υπάρχει με τη μορφή που τη γνωρίζαμε μέχρι πρόσφατα. Το φαινόμενο ενισχύει τις κοινωνικές μεταβολές και την ανακατανομή του εισοδήματος. Όσο οι πολίτες θα δυσανασχετούν η σύγκρουση θα κλιμακώνεται κόβοντας και τις όποιες γέφυρες συμβιβασμού.
    Συνεπώς, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ο νέος πολιτικός χάρτης ακόμη δεν έχει διαμορφωθεί. Η παραπάνω ερμηνεία αποκαλύπτει ότι το άμεσο μέλλον θα δείξει αν η χώρα μας θα μπορέσει να ξεφύγει από το μίζερο πολιτικό παρελθόν της χρόνιας αναποτελεσματικότητας και να αναπτύξει μια νέα διαφορετική πολιτική κουλτούρα, για να γίνει όμως αυτό συνεπάγεται εγκατάλειψη της μέχρι σήμερα πολιτικής πράξης και όχι μόνο, το σημείο είναι αφετηριακό, προς το παρόν, επιτρέπεται να αμφιβάλλουμε…

  88. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 08/12/2008 11:10:13

    Προχθές το έγραψα, θα το ξαναπώ..Η δολοφονία του μαθητή είναι η αρχή του τέλους του Καραμανλή που ξεκίνησε την καριέρα του σε ένα σουβλατζίδικο στο Μοναστηράκι και την τελειώνει με τα χέρια βουτηγμένα στο αίμα κάπου στα Εξάρχεια. Από την άλλη ο Γιώργος Παπανδρέου δείχνει να φοβάται να αναλάβει το τιμόνι. Όταν ερχόταν δεύτερος στις δημοσκοπήσεις τον έβλεπες, είχε μια άνεση,μια ασφάλεια, τώρα μου θυμίζει φοβισμένη αλεπού στην μέση της ασφάλτου η οποία παρακολουθεί, νύκτωρ, με γουρλωμένα μάτια την εξουσία να έρχεται κατά πάνω της σαν τρελή Νταλίκα. Πολύ λίγος ο Γιωργάκης, σε τι αδιέξοδο είμαστε, το έχουμε πάρει είδηση?

  89. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2008 11:10:20

    KaryID

    στην δικιά μου δουλειά, που είναι λίγο διαφορετική από τις εδω συζητήσεις, έχω μάθει ότι δεν υποάρχει τρέλλα ή παραλογισμός ή ακράια ηλιθίοτης... υπάρχει πονηριά και μεθόδευση, όχι πάντα ελέγκσιμη, όχι 100% προβλέψιμη, αλλά...

    μην έχεις τύψεις για την συνομωσιολογία, είναι πολλά τα λεφτά.

  90. donaE avatar
    donaE 08/12/2008 11:13:00

    @...Άσε που φοβάμαι ότι το επόμενο θύμα θα είναι από δίκαννο περιπτερά που τούχουν ρημάξει το περίπτερο. Υπαρχει κενο εξουσιας και μαλιστα εδω και καιρο,και ο καθενας κανει οτι θελει.Σαν να παιζαμε σε ενα θεατρικο εργο και τωρα η παρασταση τελειωσε.

  91. aris avatar
    aris 08/12/2008 11:13:02

    Κάποιος έγραψε " όταν οι υπουργοί προβάλουν το νόμιμο ως ηθικό οι πιτσιρικάδες λένε ότι το παράνομο είναι ηθικό". Λέω πως έχει απόλυτο δίκιο.
    Αναρωτιούνται οι νοικοκυραίοι και μαζί και πολλοί σχολιαστές παραπάνω, γιατί οι καταστροφές, τα σπασίματα, οι εμπρησμοί. Όχι, αποφασίζουν, δεν είναι κίνημα αυτό!
    Κατά βάθος έχουν στο μυαλό τους πως αφού ενσωμάτωσε εμάς το σύστημα, δεν μπορεί κανείς πλέον να τα βάλει μαζί του. Λίγο ακόμη πιο βαθιά αν πας θα βρεις και την μικροαστική επανάπαυση και παράδοση μας άνευ όρων. Το σύστημα κατάφερε να μας αγοράσει, άλλους πιο φθηνά, άλλους πιο ακριβά.
    Ίσως να μας ενοχλεί που μας κυνηγάνε οι τράπεζες, που τα λαμόγια της πολιτικής μας κοροϊδεύουν και η μόνη τους έννοια είναι πως θα τα κονομήσουν και το πώς θα διαχειρίζονται την εξουσία τους αφήνοντας μας πάντα στην απέξω. Ίσως να μας ενοχλεί το ότι η καθημερινότητά μας δεν είναι δική μας, ο χρόνος μας δεν είναι δικός μας. Αλλά δεν βαριέσαι. Το βράδυ μπροστά στην μεγάλη οθόνη μας είμαστε οι απόλυτοι κυρίαρχοι. Βρίζουμε τον Ευαγγελάτο, ανακαλύπτουμε την ανεντιμότητα του Ζούγκλα, περιφρονούμε τον Πρετεντέρη, γελάμε με τα παχάκια του Καμπουράκη, φθονούμε τα κοσμήματα της Τρέμη. Ωστόσο τα λύματα τους θέλουμε , δεν θέλουμε τα καταπίνουμε.
    Η δημοκρατία μας σε όλο της το μεγαλείο! Και ποιοι είστε εσείς ρε πιτσιρικάδες που φοράτε μια κουκούλα και τα σπάτε? Όχι δεν ανήκετε στην Δημοκρατία μας!
    Ποιος ξέρει, μάλλον ο Σόρος σας κουνάει σαν μαριονέτες. Σίγουρα αυτό θα είναι!
    Θέλουν να γκρεμίσουν τον Καραμανλή που τα βρήκε με τον κομουνιστή τον Πούτιν και φέρνει στην Ελλάδα το κόκκινο, το επαναστατικό πετρέλαιο.
    Μα αυτή είναι μια σκέψη που την κάνουν οι πιο υποψιασμένοι. Αυτοί που διάβασαν το μανιφέστο σε μετάφραση Λιακόπουλου.
    Οι άλλοι, ο Σωρός, απλώς θυμίζουμε την σκηνή εκείνη της ταινίας ο Ρημαγμένος Απρίλης, με τα βόδια που γυρνάν γύρω γύρω από την μηχανή που λιώνει τα ζαχαροκάλαμα και το αφεντικό τους να τα μαστιγώνει αλύπητα. Σε κάποια στιγμή το ένα από αυτά γονατίζει από την κούραση και ο δυστυχής ιδιοκτήτης τους τα αφήνει ελεύθερα να ξεκουραστούν, μα αυτά χωρίς ζυγό και μαστίγιο συνεχίζουν το δρομολόγιο που έχουν μάθει. Γύρω γύρω, έτσι χωρίς σκοπό και νόημα.
    Η δημοκρατία μας. Η δημοκρατία των αστικών επαναστάσεων και των εργατικών διεκδικήσεων.
    Πού είναι όμως ρε παιδιά αυτή δημοκρατία που κατακτήσαμε?
    Μήπως εννοείτε την δημοκρατία των παραγραφών των πολιτικών αδικημάτων? Την δημοκρατία του γκλόμπ στην ράχη των φοιτητών? Την δημοκρατία των κομμάτων που το μόνο που τους νοιάζει είναι η ύπαρξή τους? Την δημοκρατία των χορτασμένων και εκφυλισμένων συνδικαλιστών? Την δημοκρατία των δημοσιογράφων υπηρετριών ιδιωτικών συμφερόντων, των δημοσιογράφων της συγκάλυψης? Την δημοκρατία των τραπεζών και των κερδών τους?
    …Λες και δεν τα βλέπετε. Αλλά είπαμε, τα βόδια και η άτιμη συνήθεια της υποταγής.
    Γι αυτό αντί να κρίνετε αυτά τα παιδιά με τις κουκούλες, κατεβάστε λίγο την ιδεολογική σας μυτούλα και πέστε τους κάτι πιο ουσιαστικό αν έχετε να πείτε.
    Δυστυχώς δεν έχουμε να τους μεταλαμπαδεύσουμε κάποια αξία για την οποία θα πρεπε να αγωνιστούν. Όλα τα όπλα που είχαμε κερδίσει με τους αγώνες μας, τα παραδώσαμε ξανά σε μια Βάρκιζα διαρκείας από την μεταπολίτευση και μετά.
    Τι περιμέναμε δηλ από αυτά τα παιδιά?
    Τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν από το να ξεράσουν αυτή την τυφλή βία που δέχονται σε όλη τους τη ζωή?
    Πρωτογενής και απόλυτη βία. Έχει όμως μια κάποια υγεία αυτή η βία.
    Συνειδητοποιήστε το επιτέλους.

  92. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 08/12/2008 11:14:42

    Έλειψα απο τον "πολιτισμό" για τρείς μέρες και εκεί που βρέθηκα δέν είχα απολύτως καμία επαφή με την ελληνική πραγματικότητα. Ήμουν στα σύνορά μας βόρεια της Καστοριάς, όπου δέν ακούς ούτε ελληνικό ραδιόφωνο ούτε βλέπεις ελληνική τηλεόραση. Και καθώς δέν ξέρω ούτε αλβανικά ούτε σκοπιανά πληροφορήθηκα μόνο μετά απο την Βέροια οδεύοντας προς Θεσσαλονίκη και σε νυκτερινό δελτίο ειδήσεων τα καθέκαστα των τελευταίων τριών ημερών. Το πρωϊ της Κυριακής μόνο είδα κάποιους Θεσσαλονικείς, που έφευγαν απο την Καστοριά για την Θεσσαλονίκη ολοταχώς, επειδή, όπως έλεγαν, τους είχαν κάψει δύο μαγαζιά στην Εγνάτία.

    Ζήτησα απο την ΕΡΑ1 να μάθω σε ποιό μήκος κύματος γίνεται το πρόγραμμά της αντιληπτό στην δυτική Μακεδονία και το κνώδαλο στο τηλέφωνο μου απήντησε ότι, δέν ξέρει. Με παρέπεμψε στο 6066000 για να πληροφορηθώ απο εκεί το μήκος κύματος στα ΕφΕμ, αλλά η απάντηση ήταν ότι, αριθμός αυτός δέν λειτουργεί!

    Αθάνατη Ελλάδα. Να σου λένε στο ραδιόφωνο ότι, οι αστυνομικοί σκότωσαν το παιδί σου και εσύ, ευρισκόμενος εκεί στα βόρεια της χώρας, να μήν μπορείς να το πληροφορηθείς απο το ελληνικό και εθνικό ραδιορφωνικό δίκτυο, που το χρυσοπληρώνεις με τα τέλη στην ΔΕΗ.

    Ζήτω η Ελλάδα, καράβι στο Αιγαίο χωρίς καπετάνιο και χωρίς προορισμό!

    Άς συνεχίσω όμως επι της ουσίας. Έφαγαν το παιδάκι των 15-16 ετών οι μπασκίνες. Έτσι μας λένε. Γιατί όμως;

    Φορούσε κουκούλα ή όχι; Έκαμε άσχημες χειρονομίες προσβάλλοντας τους χωροφύλακες; Είχε καμιά δουλειά στην φασαρία παιδάκι πράμα, του οποίου τα βρακιά δένουν ακόμα ο πατέρας και η μάνα του, σαν μόνοι υπεύθυνοι για την ανατροφή του παιδιού τους, την ανάπτυξή του και την ασφάλειά του. Και δή στα Εξάρχεια, στο άντρο της αναρχίας που, εσκεμμένα ή όχι, ακόμα δέν έχουν καταφέρει να καθαρίσουν οι διάφοροες κρατικές υπηρεσίες απο τους κάθε είδους περιθωριακούς;

    Κανείς δέν γράφει μέχρι σήμερα ότι, ο αποδημήσας πιτσιρικάς προσπαθούσε να προφυλαχθεί στον δρόμο απο το μπαράκι μέχρι το σπίτι του. Αντίθετα στραβωμένος απο τον προσηλυτισμό της κάποιας πολιτικής παράταξης και ιδεολογίας, τελείως άκριτα, επειδή στην ηλικία αυτή το μόνο που μπορεί να του συμβεί είναι να γίνει πειθήνιο όργανο μέχρι και καμικάζι του κάθε πολιτικού αρχηγού με ελληνικό ή και ξένο διαβατήριο, πήγε να προσβάλει ή έστω και να απαντήσει προσβάλλοντας τον εντεταλμένο που θα προσπαθήσει να περιφρουρήσει τους υπόλοιπους 'Ελληνες απο το μίσος που κουβαλάει αυτό το μπάσταρδο και απο τις ενέργειες μίσους που διαπράττει. Και άν δέν είναι έτσι όπως νομίζω και πιστεύω, πείτε εσείς τι είναι;

    Πολλά κεφάλαια για συζητήσεις θα ανοίξουν. Μακάρι και για να μείνουμε μόνο στα λόγια. Αλλά, άν είναι να φθάσουμε στα άκρα, τότε, και για να μήν κρυβόμαστε, άς πάρουμε και εμείς ένα όπλο, άς φορέσουμε και καμιά κουκούλα και όταν οι άλλες κουκούλες πλησιάσουν το μαγαζί μας το αυτοκίνητό μας και με κανένα μολότωφ πάνε να κάψουν και εμάς, άς φροντίσουμε να έχουμε πλάϊ μας και κανέναν Εισαγγελέα. Οπότε καθαρίζει η μία κουκούλα την άλλη Και επειδή οι κουκούλες διατελούν στο κρατικό απυρόβλητο, να είναι σίγουρος και ο Εισαγγελεας ότι, δέν μπορεί να με συλλάβει έστω και άν έχω ξαπλώσει καμιά δεκαριά κουκούλες που με σφυριά και λοστούς γκρέμιζαν προσόψεις και κόπους μιάς ζωής.

    Δέν φθάνει φίλοι μου μόνο ένας νεκρός σε μία τέτοια περίπτωση. Γιατί σήμερα έχει ζυμωθεί νεαρόκοσμος στο αντάρτικο των πόλεων με αρχηγούς ΣΥΡΡΙΖΑ,ΠΑΣΟΚ, παρακλάδια διάφορα και βάλε, περι τα 4.000 αλητήρια που ξεκινούν τον νέο εμφύλιο.

    Γιατί ρε παιδιά; Τί κακό έχει η χώρα μας και πρέπει να φθάνουμε κάθε φορά στην γελοιοποίηση της μπανανίας; Μπορεί να αναλογισθεί κανείς ότι, άν είχαμε απεξαρτητοποιηθεί απο τον ξένο παράγοντα που τον συναντούμε καθημερινά μέσα στην χώρα μας και άν είχαμε έστω και έναν πολιτικό, που θα έπαιζε το κεφάλι του για το συμφέρον της Ελλάδος, δέν θα φθάναμε στους χθεσινούς και προχθεσινούς εφιάλτες;

    Γιατί σίγουρα δεν υπάρχει ένας φυσιολογικά σκεπτόμενος και μηδενικά φανατισμένος, να προτείνει την κατάργηση του κράτους, της αστυνομίας εν προκειμένω, γιατί ασφαλώς θα σκέπτεται και το "μετά" μιάς τέτοιας αποφάαεως.

  93. aris avatar
    aris 08/12/2008 11:25:47

    faktor χτες μου έσβησες σχόλια που έβριζα
    καλά έκανες μα όσο βλέπω σχόλια σαν του ΠΕΛΙΑΣ από πάνω όπου αποκαλεί μπάσταρδο το νεκρό παιδί μου έρχεται να κάνω εμετό...

    factorx: δεν νομίζω οτι βρίζει, υποθετικός λόγος αστυνομικού είναι. αν κάνω λάθος να το σβήσω

  94. donaE avatar
    donaE 08/12/2008 11:26:34

    @ΠΕΛΙΑΣ παντως δεν εχεις και αδικο,γιατι αυτοι που φωναζουν κατ'εξοχην μολις τους θιξεις καλουν την αστυνομια,η διαμαρτυρωνται στο αφεντικο σου,στον μπαμπα σου,απευθυνωνται γενικα στην εξουσια,πολυ ευκολα.

  95. donaE avatar
    donaE 08/12/2008 11:27:24

    @ aris Η βια εχει υγεια οσο δεν ασκειται σε εμας τους ιδιους γιατι ποιος του αρεσει να τον δερνουν?

  96. AnonymousX avatar
    AnonymousX 08/12/2008 11:29:18

    Εγώ να πω, χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιους πως όταν έχεις στην Αστυνομία άτομα που τα επώνυμά τους παραπέμπουν σε περιοχές που οι διαφορές λύνονται με όπλα, φυσικό και επόμενο να έχεις και ανάλογες καταλήξεις σε ανάλογες περιπτώσεις. Δεν είναι τυχαίο πως όλη η ελληνική μαφία αλλά και τα σώματα ασφαλείας (όπως αστυνομία, λιμενικό κτλ κτλ) είναι γεμάτα από -Ακης, -Εας, -Ακος, δηλαδή Κρητικούς και Μανιάτες! Στην περίπτωση της δολοφονίας του 15χρονου νεαρού, αυτός που τράβηξε την σκανδάλη ήταν -Εας.

  97. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 08/12/2008 11:29:33

    Προς ΠΕΛΙΑ

    Πως τολμάς και χαρακτηρίζεις ένα νεκρό παιδί το οποίο απλά δεν ήθελε να έχει τον ίδιο με εσένα βολεμένο πισινό, μπάσταρδο? Θα έπρεπε να ντρέπεσαι να σκυλεύεις νεκρούς. Είσαι κακός φασίστας παλαιάς κοπής, ντροπή σου!

  98. KaryID avatar
    KaryID 08/12/2008 11:31:17

    @archeopteryx: πραγματικά, η αφέλεια είναι επικίνδυνη, δεν επιτρέπεται, αυτή όμως δεν είναι ζωή, από το πρωί μέχρι το βράδι το μυαλό τοποθετημένο σε μη ανθρώπινες σκέψεις.

  99. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2008 11:31:51

    νομίζω, πελία, ότι είσαι θυμωμένος, με άλλα, και το βγάζεις, άκομψα, εδώ.

  100. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2008 11:39:52

    KaryID, θα σου θυμίσω το μιούζικαλ:

    Money makes the world go around,
    the world go around, the world go around,
    Money makes the world go around,
    it makes the world go round.

    A mark, a yen, a buck or a pound,
    a buck or a pound, a buck or a pound,
    Is all that makes the world go around,
    that clinking clanking sound,
    Can make the world go round.

    διαφωνείτε, συμφωνείτε, μέχρι να διώξετε το υπηρετικό προσωπικό και να κάνετε πρωτογενώς ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ασχέτως χρώματος, φυλής, ιδεολογίας

    the clinking, clanking sound
    of Money, money, money, money,
    Money, money, money, money,
    Get a little, get a little,
    Money, money, money, money,
    .........
    is all that makes the world go round

    ακόμα και τους θανάτους αθώων και ενόχων.

    Δυστυχώς ο Ελύτης, ο Σεφέρης και ο Ρίτσος έχουν ξεχαστεί

  101. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 08/12/2008 11:40:58

    ειναι μεγάλη η πολιτική ξηρασία και η πυρκαγιά ηταν θέμα χρόνου

  102. donaE avatar
    donaE 08/12/2008 11:43:01

    Αναρωτιεμαι η αντιπολιτευση δεν πρεπει να παιξει τον ρολο της.Πιο δυνατη στιγμη που θα βρει.Μηπως τελικα δεν θελουν να παρουν την εξουσια?Γιατι,τοσο χαλια ειναι τα πραγματα.

  103. aris avatar
    aris 08/12/2008 11:44:18

    @donaE η γέννηση έχει βία, το ίδιο και ο θάνατος
    καμιά αλλαγή δεν γίνεται ειρηνικά

  104. ειρηνικός avatar
    ειρηνικός 08/12/2008 11:50:06

    @Aris 125, αυτό που λες είναι δογματική ψιλοανοησία που δικαιολογεί νοητικούς τεμπέληδες και πραγματικούς σφετεριστές. Πριν απαντήσεις θυμωμένα, σκέψου τι σου λέω.

  105. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2008 11:52:39

    @ Dona E
    Φυσικά και θέλουν να πάρουν την εξουσία.Μόνο που σκέπτονται ότι θα έχουν να αντιμετωπίσουν τις ορδές που έκαψαν τα πάντα για δύο μέρες.

  106. Lara avatar
    Lara 08/12/2008 11:56:36

    Πολυ κουρασμενος φαινεται να ειναι ο Πελιας απο τα οσα συμβαινουν στον περιγυρο, αλλιως δεν εξηγειται
    ο ανεξηγητος εκνευρισμος του.
    Τα, παιδια που βγαινουν στους δρομους να βγαλουν το θυμο δεν ειναι του γειτονα, αλλα ειναι και δικα μας παιδια.

    Σ' αυτη την ακραια κατασταση, που ωθουνται θεωρουμαστε ολοι συνυπευθυνοι.

    Γιατι κοινωνια δε σημαινει συναγωγη, συναθροιση λαου μοναχα, αλλα και επιλογη αισθηματος μαζι.


    λαρα

  107. aris avatar
    aris 08/12/2008 11:58:55

    Αντιγραφή από τον πιτσιρίκο:
    "Κάποτε οι άνθρωποι σκέφτονταν πως "αυτό θα μπορούσε να είναι το δικό μου παιδί".
    Σήμερα οι άνθρωποι σκέφτονται πως "αυτό θα μπορούσε να είναι το δικό μου μαγαζί".
    Ελλάς Ελλήνων Καταστηματαρχών. Εκτός από τα καταστήματά σας και τα αυτοκίνητά σας, φροντίστε να ασφαλίσετε και τα παιδιά σας. Πού ξέρετε; Μπορεί να γίνετε πλούσιοι μια μέρα."

  108. stavros avatar
    stavros 08/12/2008 12:00:16

    Η δολοφονία του νεαρού στα Εξάρχεια οφείλεται σε ένα συνδυασμό συμπτώσεων, λαθών και παραλείψεων από πολλούς εμπλεκόμενους (έλλειψη σωστής εκπαίδευσης των αστυνομικών, οικογενειακό περιβάλλον του νεαρού, προσωπικά προβλήματα του ειδικού φρουρού, ειδικό κοινωνικό "κλίμα" στα εξάρχεια, κλπ).
    ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι ούτε ο νεαρός ήθελε να πεθάνει ούτε ο ειδικός φρουρός (με 3 παιδιά) να σκοτώσει, η ΑΠΟΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΥΣΗ.
    Το πρόβλημα θα λυθεί ΜΟΝΟ με τη ΜΟΝΙΜΗ τοποθέτηση χιλιάδων καμερών ΝΕΑΣ τεχνολογίας σε σημεία ενδεχόμενης ανάφλεξης (εξάρχεια, γήπεδα, εμπορικά κέντρα, κλπ), όπως και επίσης στα κράνη των αστυνομικών.
    Το κόστος σήμερα είναι εξαιρετικά μικρό, η φερεγγυότητα δοκιμασμένη και η λειτουργία πολύ απλή (σημείωσε ότι σε μερικές χώρες χρησιμοποιούνται ακόμη και από την εφορία όταν ελέγχουν εταιρίες για να μην τα παίρνουν οι εφοριακοί υπάλληλοι και να μην τους διαβάλλουν οι ελεγχόμενοι).
    Δύο είναι οι καθοριστικοί παράγοντες για την επιτυχία του εγχειρήματος:
    (1) η on-line μετάδοση (σε σκληρό δίσκο στη ΓΑΔΑ και χρήση στοιχείων ΜΟΝΟ υπό την εποπτεία εισαγγελέα, με ταυτόχρονη εγγραφή χρόνου -από δορυφόρο- και τόπου -από GPS, δουλεύουν και στο σκοτάδι) και
    (β) θεσμικό πλαίσιο που θέτει προ των προσωπικών ευθυνών τους τόσο τους αστυνομικούς όσο και τους παρανομούντες πολίτες.

    Όλα τα άλλα είναι blame game.

    Η κακιά στιγμή πάντοτε παραμονεύει, όποιο κόμμα και να κυβερνά (ας θυμηθούμε τον Καλτεζά επί Ανδρέα Παπανδρέου το 1985).

    Υπάρχει βέβαια και η λύση να κάνουμε αυτό που κάναμε πάντα.
    Να αλληλοκατηγορηθούμε και να αφήσουμε το θέμα ως έχει, μήπως το πρόβλημα φτιάξει από μόνο του, τρομάρα μας.

  109. DAN avatar
    DAN 08/12/2008 12:00:25

    Φίλε, ataktos, προσπαθώ να διαβλέψω τη νομοτέλεια των πραγμάτων, πιθανά ωμά και, βέβαια, υποκειμενικά... Είμαι της σύνθεσης γι αυτό μου τη δίνουν οι γαντζωμένοι και αρκούμενοι στην άρνηση... Μίλησα για κατάσταση ανατροπής κι έτσι - πιστεύω - πως είναι. Το 1967 και το 1973 είχαμε καθεστωτικές αλλαγές. Τώρα τι ; Να φύγουν η πολιτική και οι διεφθαρμένοι πολιτικοί που λένε οι "επαναστάτες" των ΜΜΕ και των ανώνυμων Blogs ; Και νάρθουν ποιοι ; Ο Βγενόπουλος ή η Γιάννα ; ΄Η ο λαός, νέτα σκέτα, που βαυκαλίζονται οι αφελείς(?)...
    Σ΄ αυτό το δίλλημα η απάντηση της πλειοψηφίας του ΣΥΡΙΖΑ, (Αλαβάνος), είναι, επίτηδες στείρα, για μικροκομματικούς λόγους. Σ΄ αυτό διαφωνώ κι όχι σε πολλές σωστές θέσεις του...

  110. Αμομφάρετος avatar
    Αμομφάρετος 08/12/2008 12:06:24

    @AnonymousX:11.29
    Είμαι κι' εγώ -εας και μάλιστα παιδιόθεν εκγυμνασμένος στην χρήση των όπλων από τον πατέρα και τον παππού μου! Ούτε περήφανος είμαι, ούτε ντρέπομαι γι' αυτό, ούτε παρεξηγούμαι από το post σου, που έχει άλλωστε κάποια δόση αλήθειας. Θα μου επιτρέψεις όμως να σου πω ότι τέτοια σχόλια (και μάλιστα σε τέτοιες στιγμές) είναι μάλλον εύκολο να παρεξηγηθούν. Αυτό σου το λέω με κάθε καλή διάθεση και με εκτίμηση σε σένα και τις απόψεις σου.

  111. ataktos avatar
    ataktos 08/12/2008 12:06:45

    Χαίρομαι που πάλι όλοι μαζί συμμετέχουμε στο εδώ διάλογο .Σας ευχαριστώ και προτείνω και άλλο το άνοιγμα των bolt necks- του λόγου μας και της σκέψης .Αξίζει .

  112. neoinileias avatar
    neoinileias 08/12/2008 12:06:59

    Απαράδεκτο το συμβάν, όχι όμως να τα σπάσουμε όλα, είναι εικόνα αυτή που έχει σήμερα η Αθηνά και οι άλλες πόλεις, λες και έχουμε πόλεμο., αν ήθελε να έρθει και κάποιος ξένος στην Αθήνα για Χριστούγεννα, τώρα θα την αποφύγει.

    Η γενική ζημιά είναι μεγάλη, οι έφηβοι πρέπει να βρουν άλλο τρόπο να διαμαρτύρονται. Πως μπορώ να σκεφτώ ότι αυτά τα παιδιά που σήμερα σπάνε τα πάντα αύριο θα κάνουν κάτι καλό για την πατρίδα τους. Το εκπαιδευτικό σύστημα έχει τεράστιο δομικό πρόβλημα.

  113. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2008 12:08:05

    @ DΑΝ
    H ερώτηση έχει απαντηθεί από τον Καραμανλή στη Θεσσαλονίκη.Οταν τέθηκε το ενδεχόμενο νέου κόμματος ειπε ότι είναι καλοδεχούμενο το όποιο νέο κόμμα και ας παρουσιασθεί.
    Δεν παρουσιάσθηκε μέχρι στιγμής και δεν βλέπω να παρουσιάζεται κανείς.
    Στις προηγούμενες καθεστωτικές αλλαγές όλοι ήξεραν την εναλλακτική λύση περίπου.Τώρα δεν ακούγεται τίποτε παρά μόνο αοριστολογίες.
    Αν προσέξεις οσοι φωνάζουν απλώς φωνάζουν χωρίς προτάσεις ή ευχολόγια.

  114. KaryID avatar
    KaryID 08/12/2008 12:13:20

    Πελίας: είσαι απαράδεκτος για τις λέξεις που χρησιμοποιείς για το παιδί αυτό. Όλα τα άλλα μπορούμε να τα συζητήσουμε. Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά, αλλά ποτέ μην λες ποτέ.

  115. AnonymousX avatar
    AnonymousX 08/12/2008 12:19:04

    @Αμομφάρετος

    Δεν είχα ρατσιστική διάθεση στο συγκεκριμένο post, απλά ανέφερα κάτι που έχω παρατηρήσει. Επίσης είχα δει παλαιότερα σε ανάρτηση γνωστού blog για τη γενικότερη προτίμηση στις προσλήψεις των Σωμάτων Ασφαλείας ατόμων με Κρητική ή Μανιάτικη καταγωγή.

  116. ... avatar
    ... 08/12/2008 12:19:57

    Ρε παιδιά, δεν μπορεί να είναι αλήθεια ότι είδαν αστυνομικούς, ντυμένους στα μαύρα σε στυλ αντιεξουσιαστών, να βγαίνουν από κλούβες και να μπαίνουν στην πορεία... Δεν το πιστεύω...

  117. vel avatar
    vel 08/12/2008 12:23:04

    ΠΕΛΙΑΣ: Δηλαδή, με λίγα λόγια, εσύ τώρα είσαι ο "εντεταλμένος" του Ελληνικού κράτους για την προστασία της ζωής των πολιτών... και λές αυτά που λές..
    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΛΟΙΠΟΝ!

  118. Helmut avatar
    Helmut 08/12/2008 12:23:04

    @archaeopteryx: είσαι ιδιαίτερα επιεικής με τον ΠΕΛΙΑ που έχει αποδείξει επανειλημμένως με αρκετά ποστς του το πόσο ακροδεξιό φασιστοειδές υποκείμενο είναι.

    Τώρα που νοσταλγεί την εποχή της χωροφυλακής και αποκαλεί ένα νεκρό 15χρονο παιδί "μπάσταρδο" εσύ απλώς τον δικαιολογείς ως "θυμωμένο" (προφανώς γιατί δεν έπιανε ΕΡΑ ΣΠΟΡ στις Πρέσπες...) και θεωρείς αυτό το φασιστικό παραλήρημα "άκομψο".

    Δεν είναι "άκομψη" η τοποθέτηση του ΠΕΛΙΑ. Είναι κατάπτυστη, αηδιαστική, αποκρουστική.

  119. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2008 12:26:53

    χμμ... συμφωνώ μαζί σου, Helmut, αλλά αν πειστεί να πάει σε ψυχίατρο, αντί να με βρίσει, καλύτερα δεν θα είναι?

  120. somis avatar
    somis 08/12/2008 12:30:37

    Από τις 09.οο μέχρι τώρα, στους δρόμους του Αργους Πελοποννήσου, τα λύκεια της πόλης, πάνω από 200 μαθητές, διασχίζουν συνεχώς τους ίδιους δρόμους,πάνω κάτω, με ευρηματικά συνθήματα κατά της αστυνομίας !
    Είχα καιρό να δω κάτι αληθινό, αισιόδοξο ! Νέους με πάθος !

  121. AnonymousX avatar
    AnonymousX 08/12/2008 12:42:08

    @somis
    Το κακό είναι πως αυτοί οι 200 μαθητές θα γίνουν κάποτε 30 και εκεί που αγωνίζονταν για τα όνειρά τους θα καταλήξουν να αγωνίζονται για τα όνειρα των αφεντικών τους (και βέβαια για να επιβιώσουν). Το βλέπω αυτό γύρω μου, το βλέπω δυστυχώς σιγά-σιγά να έρχεται και σε μένα.

  122. AnonymousX avatar
    AnonymousX 08/12/2008 12:48:18

    @ 146 Anonymous

    Τώρα το κατάλαβες φίλε μου; Αυτές τις στερεότυπες εκφράσεις τις ξεπατικώνουν από παλαιότερες περιπτώσεις...φυσικά δεν εννοούν τίποτα από αυτά που λένε! Ο αστακός και το ακριβό κόκκινο κρασί θα φαγωθούν και θα καταπωθούν με μεγάλη άνεση και χωρίς τύψεις...

  123. Le canard avatar
    Le canard 08/12/2008 12:49:57

    Ανώνυμε ας μείνουν 30. Προς το παρόν ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΕΣ, ΣΤΟΥΣ ΜΠΑΤΣΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣ.

  124. AnonymousX avatar
    AnonymousX 08/12/2008 12:54:03

    @Le canard

    Αγαπητέ φίλε,
    εννοούσα 30 χρονών. Συγγνώμη για την παράλειψη. Δυστυχώς η κοινωνία που ζούμε σκοτώνει αυτούς που έχουν όνειρα για κάτι καλύτερο, αλλά αφήνει ελεύθερα τα "αρπακτικά" και τους τυχοδιώκτες.

  125. Le canard avatar
    Le canard 08/12/2008 13:01:44

    Οι γενιές του Πολυτεχνείου, του 114, και οι επόμενοι της Μεταπολίτευσης, ας βγούν από το καβούκι τους. Τα παιδιά τους σε τελική ανάλυση θα στηρίξουν.

  126. Le canard avatar
    Le canard 08/12/2008 13:02:25

    Σωστό το περί 30 ετών. Ενας λόγος παραπάνω να τους στηρίξουμε, για να μην φτάσουν στα τριάντα και γίνουν γιαπάκια του κώλου.

  127. provokatoras avatar
    provokatoras 08/12/2008 13:10:57

    Ο διαχειριστής του Αντι, είναι γνωστός προβοκάτορας που σχετίζεται με τις δίκες Κοσκωτά το '89-90 και με τις δ΄λικες για τον ΕΛΑ. Γνωστό δημοσιογρΑΦΙΚΌ ΛΑΜΌΓΙΟ ΠΟΥ ΧΑΦΙΕΔΊΖΕΙ και καρφώνει κόσμο δεξιό-αριστερό και γενικά όποιον μπαίνει στο μάτι της εξουσίας.

    Είναι προβληματικός και πορώνεται με τις ταραχές ώστε να πουλήσει εκδούλευση προς όλες τις πλευρές.

    Υπάρχον πλήρη στοχεία για τη δράση του όπως και στοιχεία επικοιωνίας.

    Και να κόψει τις μαλακίες ότι το σύστημα τον αδικεί γιατί αυτός είναι παίκτης του συστήματος και ένα απο τα καλύτερα εξαρτηματά του.

    Θα πάρεις άυξηση τώρα? Πόσα σου δίνουν, 1.500-1800Ε το μήνα για το μπλογκ?

  128. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/12/2008 13:12:44

    ΛΕΣ; ΕΧΕΙ ΓΟΥΣΤΟ...

    February 16th, 2008 at 6:11 pm

    “Ο Mαλέσιος έδωσε στον Aθανασούλη «δουλειά της Ασφάλειας των Ολυμπιακών Αγώνων αξίας 86 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ 700 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ δραχμών»,
    ANTI WEBLOG, 2-2-08.

    +

    “Απίστευτο!!! Είναι ποτέ δυνατόν????? 2.600.000,00 € να διαχειρίζεται μέσω προσωπικού λογαριασμού συνδικαλιστής του υπ. Πολιτισμού και να μην έχει περάσει ακόμη κανένας τις πύλες του Κορυδαλλού; .. Τι Μιθιδρατισμός είναι αυτός; Τι άλλο πρέπει να συμβεί; Μήπως, θα πρέπει να αρχίσουν ν’ανάβουν στους δρόμους, κάποιοι τα πούρα τους με εκατοντάεβρα (100 €) για να ξεσηκωθούμε και να τους πάρουμε με τις πέτρες;", (Σχόλιο άλλου ποστ, για την Ζαχοπουλιάδα).

    Έπ’ αυτών, λάβαμε την εξής Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Σ Τ Ι Κ Η ανταπόκριση απο το Μέλλον, μέσω του διεθνούς Πρακτορείου ειδήσεων PKME (“Pisteve Kai Mh Ereyna”):

    Αθήνα, 20 Νοέμβρη 2011


    Για τρίτη ημέρα συνεχίζονται στην Αθήνα και σε πολλές πόλεις της Ελλάδας οι βανδαλισμοί, οι πυρπολήσεις και οι εκτελέσεις. Μανιασμένα πλήθη όλων των ηλικιών έχουν καταλύσει την έννομο τάξη, πυρπολώντας αστυνομικά τμήματα, εταιρείες security, τράπεζες, εφορίες. Εισβάλουν σ’ αυτά και συλλαμβάνουν τους διευθυντές και διοικητές τους οδηγώντας τους σε κρεμάλες στημένες στην μέση πλατειών.

    Στα πλούσια βόρεια και ΝΑ προάστια, ρακένδυτοι πρώην συνταξιούχοι μαζί με νεαρούς αλά Κομαντάτε Μάρκος κουκουλοφόρους, βάζουν φωτιά σε βίλες αμύθητης αξίας, ενώ σέρνουν από τα μαλλιά έξω τους ενοίκους και τους αποκεφαλίζουν όπως πάλαι ποτέ στο Ιράκ ο Ζαρκάουι. Φήμες ότι βάζουν τα παιδιά μεγιστάνων, πολιτικών και συνδικαλιστών στον φούρνο με πατάτες, δεν μπόρεσαν να διασταυρωθούν και παραμένουν στα επίπεδα της φήμης.

    Η θέση του Στρατού παραμένει ουδέτερη, αν και πολλά στρατόπεδα σε διάφορα μέρη της μεθορίου προσχώρησαν με τον οπλισμό τους στους στασιαστές. Δεν είναι, πλέον, καθόλου παράξενη εικόνα στην Αθήνα, -αλλά, αντιθέτως, φυσιολογική-, το να βλέπεις περιπολικά της Αστυνομίας γεμάτα κουκουλοφόρους (και στρατιώτες!) που αλαλάζουν πολεμοχαρώς κραδαίνοντας ψηλά τα κλεμμένα από αστυνομικούς όπλα, ενώ από τα ηχεία των στερεοφωνικών των περιπολικών ακούγονται στη διαπασών παλιές επιτυχίες των Lennon, Θεοδωράκη, Rage Against The Machine, ΤΡΥΠΕΣ, Clash, Ξυλούρη, Manu Chao, Active Member κλπ.

    Η διεθνής κοινότητα παραμένει σύξυλος παρατηρητής, για την ώρα, αφού δεν υπήρχε πρόβλεψη τέτοιου σεναρίου από τις μυστικές υπηρεσίες και η κάθε επέμβαση κρίνεται από αμφίβολη μέχρι καταστροφική. Η ΕΕ και οι ΗΠΑ, μέσω των υπουργών τους Δημόσιας Τάξης, Άμυνας και Εξωτερικών, συσκέπτονται, σήμερα, στο Λονδίνο, με κύριο θέμα την αποτροπή -ένεκα μιμητισμού- παρόμοιων εξεγέρσεων στις χώρες τους.

    Από χθες, αργά το βράδυ, όπως έγινε γνωστό στην κοινή συνέντευξη τύπου των υπουργών εσωτερικών ΕΕ και ΗΠΑ, απαγορεύτηκε στις χώρες τους η οποιαδήποτε αναμετάδοση εικόνων από την “Εξέγερση των Απελπισμένων” στην Ελλάδα, όπως οι ίδιοι οι κάτοικοί της την ονόμασαν.

    Μεγάλη εντύπωση έχει προκαλέσει η επιλογή της Ακρόπολης των Αθηνών ως χώρου στέγασης του στρατηγείου των εξεγερμένων πλιατσικολόγων. Η πληροφορία ότι ο δημοφιλής μουσικός "Πλιάτσικας" ηγείται των συγκεκριμένων ταγμάτων απαλλοτριώσεων, όπως οι ίδιοι αδιάντροπα αποκαλούν τις κλοπές και τις ληστείες των περιουσιών των νοικοκυραίων, κρίνεται ως φερέγγυα, αν και δεν μπόρεσε να διασταυρωθεί.

    Έκπληξη, επίσης, έχουν προκαλέσει τα κοινά rave και ρεμπέτικα γλέντια μετά άκρατης οινοποσίας και ατέλειωτων εδεσμάτων, στην Βραυβρώνα, τον Μαραθώνα, την Βουλιαγμένη, την Ν. Μάκρη, του Στρέφη, του Φιλοπάππου, τον Λυκαβηττού και την Πάρνηθα. Το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται και στην Θεσσαλινίκη, τα Γιάννενα, την Πάτρα κ.α.

    Η όλη κατάσταση των τριών τελευταίων ημερών φανερώνει ότι αυτοί οι όλως παραδόξως αυτοοργανομένοι Έλληνες είναι οι μόνοι, πράγματι, που μπορούν να βάλουν τάξη σε τέτοιο φοβερό χάος! Μάλλον είναι φυσιολογικό για τους Έλληνες κάτι τέτοιο, αφού οι αρχαίοι τους πρόγονοι ήταν αθεόφοβοι και δεν είχαν σαν αρχή του Κόσμου τον Θεό μας, αλλά το …ΧΑΟΣ!

    (του ανταποκριτού μας, Τάνγκα- Λιάγκα- Μάγκα- Τράγκα- Δάγκα)

  129. babis avatar
    babis 08/12/2008 13:16:11

    Σημερα το πρωι κατέλαβαν το ελληνικό προξενιο στο Βερολινο. Κατέβασαν την σημαια και βαλανε μια που γραφει "κρατος δολοφονος"

  130. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2008 13:18:21

    σωστός ο νήπιος

    μετά τους ευλογημένους και τις οικολόγριες, έχουμε το ΠΚΜΕ!

  131. Spiros avatar
    Spiros 08/12/2008 13:24:08

    Και μετα ηρθε το ΚΚΕ, και εσβησε τις φωτιες και ζησανε αυτοι καλα και 'μεις καλυτερααααααα

  132. Le canard avatar
    Le canard 08/12/2008 13:25:10

    @provokatoras

    Προβοκατοράκο, πολύ ενοχλημένο από την καλή παρουσία του μπλόγκ, τους σχολιαστές του και την επισκεψιμότητά του, σε βλέπω. Τι ζόρι τραβάς;

  133. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/12/2008 13:29:33

    Κενό εξουσίας?

    Μα φυσικά υπάρχει κενό εξουσίας.
    Για τον απλό λόγο ότι το ταμείο είναι άδειο και δεν υπάρχει τίποτα να μοιραστεί στα αφεντικά και στους πολιτικούς επιτετραμμένους τους.
    Σας κάνει εντύπωση που δεν κάνει δηλώσεις ο ΓΑΠ ή δεν φαίνεται ο ΚΚ ο Β?
    Να βγουν να πουν τι? όλοι έχουν αρχίσει να αντιλαμβάνονται ότι τελείωσαν οι λαγοί που είχε μέσα το καπέλο των μάγων.
    Αν αύριο είναι ηγεσία το ΠΑΣΟΚ ή κυβέρνηση συνεργασίας ή ξαναβγεί η ΝΔ, θα μειωθεί το έλλειμμα από το 18 % του ΑΕΠ? (άσε που είναι τόσο μόνο χάρη στην αναπροσαρμογή του 9,6 % του άσχετου κ Καθηγητή, στην ουσία είναι πολύ παραπάνω)
    Θα δοθούν κοινωνικές παροχές με τι?
    Θα πέσει το επιτόκιο δανεισμού του Ελληνικού Δημοσίου?
    Αν ανταλλάξουν θέση στα βουλευτικά έδρανα και στην ΕΤΕ ο κ Πρωτόπαππας με τον κ Κ Μητσοτάκη θα εξαφανιστεί η φτώχεια και η γενιά των 700 €?
    Θα πέσουν οι τιμές χωρίς να θιχτούν κεκτημένα και συνδικάτα (κλειστά επαγγέλματα) που στηρίζουν και χρηματοδοτούν / αιμοδοτούν τους κομματικούς μηχανισμούς?
    Θα εξαφανιστούν τα φακελάκια η παραπαιδεία και τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια?
    Σοβαρά τώρα: υπάρχει σκεπτόμενος Ελληνας που να μην γνωρίζει τι πρέπει να γίνει?
    Απλά τα παιδάκια που μας κυβερνούν φοβούνται το πολιτικό κόστος και έθαβαν είκοσι χρόνια τα προβλήματα κάτω από το χαλί.
    Μόνο που το χαλί έγινε βουνό και κανείς δεν μπορεί να δει πέρα από την κορυφή.
    Αυτό φοβούνται και αυτό είναι το κενό εξουσίας.
    Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΙΝΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ.
    (Οι τελευταίες μέρες της Αυτοκρατορίας, περιμένοντας τους βαρβάρους που δεν έρχονται)

    ΥΓ

    το σοβαρότερο πρόβλημα όμως είναι η έλλειψη παιδείας.
    Τα φαινόμενα αντιδικίας που οι τηλεοπτικοί μαϊντανοί δικαιολογούν ή καταδικάζουν ανάλογα με το χρώμα γυαλιών που φορούν.
    (είτε από την μεριά των μπάτσων που δολοφονούν είτε από την μεριά των αστυνόμων που κοιτούν άπρακτοι είτε από την μεριά των διαδηλωτών που καίνε είτε από την μεριά κάποιου πολίτη που ενδέχεται να αντιδράσει αν καεί το σπίτι του ή η δουλειά του ή το ΙΧ του)
    Εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα: η δικαίωση και η αποδοχή της αντιδικίας ως μέσο επίλυσης προβλημάτων θέσεων και θεωριών

  134. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2008 13:33:23

    @ νήπιος γέρων
    Το σενάριο σου περί ουδετερότητας του Στρατού παραλειπει το κομμάτι του ελληνικού λαού που δεν κατεβαίνει σε διαδηλώσεις και ταραχές.
    Το κομμάτι αυτό είναι φιλήσυχο και κάνει αισθητή την παρουσία του μόνο στις εκλογές.
    Δεν θα κινηθεί αν δεν πάρει εντολή από τα πάνω.
    Αλλά αν η εντολή δοθεί θα επιβάλει την τάξη.

  135. Factorx avatar
    Factorx 08/12/2008 13:38:36

    @ provokatoras156
    1.Καταρχήν γεμίσαμε προβοκάτορες. Καλώ τους σοβαρούς (προηγούμενους) να πάρουν τις αποστάσεις τους από τον βλάκα.

    2.Ευτυχώς που το μπλογκ δεν παίρνει φωτιά γιατί οι πανίβλακες θα το έκαιγαν όπως το Αντι επί εποχής Κοσκωτά

  136. ΔΙΚΑΙΟΣ avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ 08/12/2008 13:45:52

    ΣΤΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΤΩΡΑ!

    ΤΕΡΜΑ ΣΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

  137. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 08/12/2008 13:48:20

    Νωρίς είρθε η Άνοιξη. Γέμισε ο τόπος μπουμπούκια.

  138. PRIME avatar
    PRIME 08/12/2008 13:48:56

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ FACTORX ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
    TO DIKO MAS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΑΦΙΕΔΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΛΑ ΜΑΖΙΜΑ Σ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΜΕ

  139. Lara avatar
    Lara 08/12/2008 13:51:16

    Pros 166

    Εμ, βλεπεις το χατηρι σου αυτη τη φορα δε γινεται.
    διαγουμε για καλη μας ευτυχια βιον προνομιουχον μεσα στους κολπους της Μαμας Ευρωπης, που απαιχθανεται καθε λογης μορφης Χουντα.
    λαρα

  140. ΔΙΚΑΙΟΣ avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ 08/12/2008 13:51:38

    ΟΤΑΝ ΟΙ ΤΣΙΠΡΟΑΛΑΒΑΝΟΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΟΥΝ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ, ΤΟΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΑΠΟΣΥΡΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ

  141. ΔΙΚΑΙΟΣ avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ 08/12/2008 13:53:05

    ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΧΟΥΝΤΑ...ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΝΟΜΟ ΜΙΛΗΣΑ...ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ...ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ Η ΤΑΞΗ...ΑΝΟΗΤΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ

  142. ataktos avatar
    ataktos 08/12/2008 13:53:55

    ΔΙΚΑΙΟΣ-εσενα ακουσε ο Υπουργος Παιδιας και εκλεισε ολλα τα σχολεια στην πολη μου ?

  143. Lara avatar
    Lara 08/12/2008 13:58:21

    Αυτο που επειγει δεν ειναι η επιβολη στρατιωτικου νομου, αλλα ως το Συνταγμα οριζει διαλυση της Βουλης απο τον Προεδρο, που δε φαινεται να αντιδρα,
    εγκαθιδρυση μεταβατικης η υπηρησιακης κυβερνσης με προκηρυξη εκλογων.

  144. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 08/12/2008 14:00:20

    Αγαπητοί μου φίλοι συμφορουμίτες

    Αris, Παπαγεωργίου, archaeopteryx, Λάρα, KaryID,vel, anonymous και λοιποί,

    που ειλικρινά με εντυπωσιάσατε με τις απαντήσεις σας, θα σας απαντήσω και εγώ στην συνέχεια όσο μπορώ πιο εμπεριστατωμένα, με όσα στοιχεία διαθέτω, καθώς βλέπω ότι, όχι μόνο φλέγεσθε αλλά και φανατίζεστε απο κάποιον ή απο κάπου για να κάνετε αντίσταση. Και στο τέλος να φάτε και το κεφάλι σας. Δικό σας το πρόβλημα.

    Γιατί διαφορετικά ή δεν θέλετε ή δεν ξέρετε ή και δέν μπορείτε να εκτιμήσετε, πώς μπορεί να υπάρχει Ελλάδα με δημοκρατία, με κυβέρνηση και κράτος χωρίς να υπάρχει και αστυνομία κάθε είδους. Η Ιταλία διαθέτει 5 ή 7 αστυνομίες άν δεν κάνω λάθος.

    Το ίδιο και με τα παιδιά μας φίλοι μου. Που είναι, χωρίς καμία αντίρρηση, ο ανθός της δικής μας παραγωγής, που τον σπέρνουμε και μετά τον καλλιεργούμε για να μεγαλώσει, να αποκτήσει κορμό, φύλλα και άνθη. 'Αν όμως δέν κάνουμε τα δέοντα, όπως στην τριανταφυλλιά το μπαστουνάκι για να σηκωθεί και να πάρει τ'απάνω της, τότε ούτε τριανταφυλλιά θα έχουμε ούτε και τριαντάφυλλα.

    Το παιδί των 15 χρόνων, για τον θάνατο του οποίου θλίβομαι βαθειά, πόση μόρφωση, καλλιέργεια και κρίση και ειδικά πολιτική κρίση διαθέτει για να συμμετέχει ενεργά στην αντίσταση που - όπως και ό,τι να μου πείτε - είναι τηλεκατευθυνόμενη; Αλλά και να μήν είναι τηλεκατευθυνόμενη, εσύ, πατέρα και εσύ μάνα του παιδιού, που το αφήσατε να μπεί στον χορό της διαμαρτυρίας μέσα στα Εξάρχεια, χωρίς να περάσει κάν απο το άρρωστο - εν πολλοίς - μυαλό σας οτι, μπορεί να πάθει κάτι ανεπανόρθωτο, δεν είχατε ούτε την στοιχειώδη ανησυχία να το υποχρεώσετε να κάτσει φρόνιμα;

    Διαπιστώσατε μήπως ότι, το παιδί σας έχει αποκτήσει πλέον όλα τα ζητούμενα και ωρίμασε τόσο - δηλαδή περισσότερο και απο εσάς; - για να γίνει και Πρωθυπουργός; Μήπως σπούδασε επίθεση και άμυνα με τις σύγχρονες πολεμικές τέχνες και δέν το πιάνει κανένας κίνδυνος; Στον Θεό σας γονείς πιτσιρικάδων, που έχετε πάψει χρόνια τώρα να τους παρακολουθείτε και να τους ελέγχετε, αφήνοντάς τους σε κάθε είδους "μόδα" που τεχνηέντως εξαπλώνεται απο τα Πανεπιστήμια μέχρι τα πεζοδρόμια, συμπαρασέρνοντας το πολυτιμότερο κεφάλαιο της χώρας μας στην διαγραφή και εξαφάνισή του, την ελπίδα όλων μας.

    Και στα Εξάρχεια φίλοι μου, όπου το άνωθεν σχέδιο λέει "μήν θίγετε τα κακώς κείμενα" για να έχουμε έλεγχο κάθε ανωμαλίας; Μάλλον για παραμύθι πρόκειται. Γιατί θυμίζει κάτι άλλο, που μπορεί κάποια μέρα να προκύψει εκ των πραγμάτων.

    Είσαι ναρκομανής; Άν δέν μπορείς να το κόψεις πήγαινε εκεί, όπου θα βρείς όσο τραβάει η καρδιά σου. Πιές, ρούφα μέχρι να τελειώνουμε μαζί σου. Γιατί ούτε απο την ναρκοστρέφεια ούτε και απο την πολιτική μπορείς να ξεφύγεις. Εκτός άν δέν το καταλάβατε ακόμα.

    Γιατί φίλοι μου - και σας καλώ εδώ και τώρα να με διαψεύσετε - αμφότερα τα δεινά ζητούν οπαδούς, αφισσοκολλητές, χειροκροτητές και θύματα.

    Μπορείτε άραγε να ΜΗΝ ΑΝΗΚΕΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ;

    Γκε γκε;

    ΠΕΛΙΑΣ

  145. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 08/12/2008 14:03:41

    Άκουσα φήμες ότι θα τεθεί η Ελλάς σε καραντίνα λόγω εξαπλούμενης πανδημίας βλακείας.

  146. ataktos avatar
    ataktos 08/12/2008 14:06:34

    Lara- θυμάσαι το τραγούδι του Μικη
    Είμαστε 2
    είμαστε 3
    είμαστε 1013...
    Και άσε τους «στρατοκράτορες» να επιβάλουν τους Νόμους στους άλλους και όχι στο κεφάλι τους .αυτοί δεν κατάλαβαν ποτέ δυστυχώς τίποτα ….

  147. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 08/12/2008 14:09:32

    Οι γιοί των ΠΕΛΙΩΝ ρημάζουν τις πόλεις

  148. τιραμολα avatar
    τιραμολα 08/12/2008 14:12:53

    Οι μαθητες σε ολη την Ελλαδα που διαδηλωνουν αυτη την ωρα δεν εχουν γονεις?
    Εχω δυο παιδια.
    Ποια ειναι ρε παπαρα πελια η σωστη διαπαιδαγωγηση?
    Να σκυβουν το κεφαλι στο αθλιο συστημα που αποτελειται απο ολους αυτους για τους οποιους τοσα εχουν γραφτει παραπανω?
    Να μην πηγαινουν στα Εξαρχεια γιατι ειναι ...αβατο?
    Τι θα του πει του παιδιου ρε παπαρα αυριο οταν με το πτυχιο στο χερι θα ψαχνει καμια δουλεια part time για 500 ευρω?
    Να σκυψει το κεφαλι γιατι ετσι εχουν τα πραγματα?
    Τι του λες τωρα του παιδιου σου οταν αποκαλυπτεται στα ματια του η αθλια διαπλοκη μεταξυ πολιτικων-παπαδων-δικαστων και δημοσιογραφων που πλουτιζουν ξεπουλωντας την δημοσια περιουσια?
    Α να χαθεις....

  149. Skoko :-) avatar
    Skoko :-) 08/12/2008 14:16:32

    @all
    Προς αυτούς που ξεκινήσανε την επανάσταση, αυτούς που εφαρμόσανε στρατιωτικό νόμο, αυτούς που είδανε τα ανίερα σχέδια, αυτούς που θυμήθηκαν κάθε ιστορία άσχετη ή σχετική.

    Πως το λέγανε το παιδί που δολοφονήθηκε?

    Με εκτίμηση

  150. Lupus avatar
    Lupus 08/12/2008 14:28:46

    Αναρτήστε τώρα, τις προτάσεις του εισαγγελέα για την δίκη της ζαρντινιέρας που εξελίσσεται σήμερα (Δευτέρα 08/12). Με τέτοιες γελοίες και προκλητικές στάσεις ας μην περιμένουν κάτι καλύτερο από οργή που θα μετατραπεί σε λαίλαπα.

  151. KaryID avatar
    KaryID 08/12/2008 14:41:42

    @ΑΣΕΒΗ ΠΕΛΙΑ: καθόλου δεν θλίβεσαι για το θάνατο όπως γράφεις στο δεύτερο σχόλιό σου, όπου φρόντισες να εξωραϊσεις το λεξιλόγιό σου.
    Είσαι ο μοναδικός σχολιαστής σε όλο το διαδίκτυο που χρησιμοποίησε την έκφραση:
    ΑΠΟΔΗΜΗΣΑΣ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ.
    Στην ελληνική μυθολογία και στην αρχαία ελληνική τραγωδία από την οποία έλκεις το όνομά σου Πελία ο νεκρός αδελφός ήταν ιερό πρόσωπο.
    Ως εδώ και μη παρέκει. Και πολύ ασχοληθήκαμε μαζί σου.

  152. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 08/12/2008 14:42:17

    Τιραμόλα,

    γιατί σε στεναχωρεί το πρόβλημα; Επειδή το παιδί σου θα πετάξει πέτρες στους αστυνομικούς στα Εξάρχεια ή επειδή δέν είσαι σίγουρος - γιατί αυτό δείχνουν τα λόγια σου και τα ερωτήματά σου -, άν θα του επιτρέψεις πάει εκεί για να διαμαρτυρηθεί;

    Είπαμε φίλε Τιραμόλα. Δικό σου είναι το πρόβλημα και δική σου η πατρική ευθύνη.

    Και μήν νομίζεις ότι, με την διαμαρτυρία για την φτώχεια και την ανεργία θα λύσεις το πρόβλημα της οικογενείας σου. Σήμερα έχουμε κατάληψη θέσεων εργασίας απο ξένα χέρια σε ποσοστό 30 %. Εκεί όπου τα παιδιά μας μπορούν να κερδίσουν άφθονα λεφτά και πολλά περισσότερα απο τα ελάχιστα που ζητάς και διαμαρτύρεσαι. Αρκεί να αφήσεις την Αθήνα και να πάς λίγο παραέξω. Και φυσικά αρκεί να μήν ζητάς μία θέση τεμπέλη και άχρηστου στο δημόσιο ή στον δήμο.

    Ανοίξτε τα μάτια σας και μήν χάβετε ό,τι σας σερβίρουν. Μήν αφήνετε τους ξένους να γίνονται αφεντικά των παιδιών σας.

    ΠΕΛΙΑΣ

  153. Lara avatar
    Lara 08/12/2008 14:44:29

    Το καθηκον του καθε σωφρονα Πολιτικου ειναι και θα παραμενει
    η καλλιεργεια,
    ο εξωραισμος,
    η ευημερια
    και η
    μακροημερευση της κοινωνιας.

    Της κοινωνιας με υποδομες και θεμελια αγωνων κερδισμενα.
    Της δροσοσταλαχτης Αυγης
    της Τοτε Νιοτης Δημιουργημα.
    Ποιος νους,
    ποιο λογικο φανταζοταν
    πως αστοχοι ενηλικες θα ριχναν στο γκρεμο;
    νεοι ξανα στους δρομους,
    στις πλατειες, σε σταθμους και σε σχολεια
    ψαχνουν χαμενα δικια
    στειρες Ελευθεριες για παιδια.
    λαρα

  154. vel avatar
    vel 08/12/2008 14:53:52

    ΠΕΛΙΑ, το παιδί σου παίζει ποδόσφαιρο στο playstation ΤΩΡΑ..
    πρόσεχε θα σου ξεφύγει ..θα εξελιχθεί σε Beckham κλπ..και άντε να το μαζέψεις μετά ..
    Εγώ θα σου πώ ένα πράγμα μόνο :
    "Πασών αρχών ανωτέρα η διάκρισις" αυτό μόνο διδάσκω στα παιδιά μου...

  155. donaE avatar
    donaE 08/12/2008 14:54:14

    Αυτη η συζητηση πρεπει να γινει χωρις συναισθηματικη φορτιση,με ολους τις παραμετρους,μεσα.Και αλλες φορες η εξουσια εχει στραφει εναντιον πολιτων και ανηλικων αλλα δεν ακουστηκε κουβεντα.Αργα ξυπνησαμε και μου φαινεται πως θα ξανακοιμηθουμε συντομα.

  156. ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ avatar
    ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ 08/12/2008 15:02:22

    Από αξιόπιστη πηγή που εργάζεται σε νοσοκομείο έμαθα, ότι καταστηματάρχης που το μαγαζί του καταστράφηκε από φωτιά που έβαλαν οι αναρχικοί έκανε απόπειρα αυτοκτονίας.
    Για τον νεκρό μαθητή υπάρχει ο δολοφόνος και θα καταδικαστεί.
    Ο ηθικός αυτουργό της απόπειρας αυτοκτονίας πως θα πιαστεί και πως θα κατά δικαστεί?

  157. donaE avatar
    donaE 08/12/2008 15:21:24

    @196 καλυτερα μαλιστα να μην κανει καθολου αντιπολιτευση,για να μην εκτεθει και αποκτησει εχθρους.Μη χειροτερα τι αλλο θα ακουστει...

  158. Factorx avatar
    Factorx 08/12/2008 15:28:23

    Μην τους δέρνετε!", "Είναι 15 χρονών παιδιά!"
    "Μην τους δέρνετε!", "Είναι 15 χρονών παιδιά!", "Δεν ντρέπεστε;", "Μας ρίχνουν χειροβομβίδες στα πόδια", "Οι άνθρωποι είναι φονιάδες", "Φωνάξτε εισαγγελέα!".
    Αυτά δεν είναι λόγια διαδηλωτών αλλά του ρεπόρτερ του alpha radio, Γιώργου Κακούση.
    Λεμόνια

    Στο συγκλονιστικό του ρεπορτάζ, εχθές το απόγευμα, απο την Ομόνοια είδε δίπλα του μια διμοιρία ΜΑΤ, να χτυπά παιδιά 15 ετών, αφού τους είχαν περάσει χειροπέδες και ξέσπασε. Μαζί του πολίτες όλων των ηλικιών που αγανακτισμένοι γιούχαραν τους αστυνομικούς.

    Αυτό το ρεπορτάζ δεν το είδαμε ούτε το ακούσαμε στο βραδινό δελτίο του τηλεοπτικού σταθμού του Alpha. Το ηχητικό το ανέβασε ο Παναγιώτης του "Πρόχειρου Τετράδιου" (http://proxeirotetradio.blogspot.com/2008/12/blog-post_08.html) Πατήστε http://papachatzis.tumblr.com/post/63589410/policeviolence για να το ακούσετε.

    Ο Γιώργος Κακούσης είναι γνωστός για την καθημερινή εκπομπή "Σεμνά και Ταπεινά", που παρουσιάζει μαζί με τον Δημήτρη Πετρόπουλο στον Alpha Radio, από 13.00 έως 15.00 (εδώ το live stream) και θα τον ακούσω σίγουρα σήμερα!

    Το ηχητικό υπάρχει και σε mp3 στο rapishare εδώ

  159. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/12/2008 15:34:01

    Το παιδι, κακως σκοτωθηκε.Period.
    Oμως αυτο,δε δινει σε κανεναν το δικαιωμα να αποκλειει συνοικιες να κοβει δροους, να αποκοβει πολιτες και να καιει και να δηωνει ο,τι βρει.
    Εδω, οπως ξερουμε ολοι, η κριση της οικονομιας, ειναι στο δρομο και σε λιγο θα μας κανει τσα, αν και ηδη, εχει δειξει τα δοντια της, αφου ως και ταβερνες στο Μοναστηρακι, κλεινουν, απο ελλειψη πελατειας.
    Δηλαδη, θελετε μερικοι απο δω μεσα, να τα καταστρεψουμε ολα, οπως εκανε και ο Σαμψων στο Ναο του Βααλ, ριχνοντας τις κολωνες του κατω και φωναζοντας, αποθανετω η ψυχη μου, μετα των αλλοφυλων;
    Αυτο θελετε; Να καταστραφουμε ολοι, επειδη καποιος μαλακας και ανεγκεφαλος, τραβηξε οπλο και καθαρισε, κυριολεκτικα και μεταφορικα;
    Εκτος και αν οι φωναζοντες κατι τετοιο, ειναι,η ηλιθιοι, η loosers,που βγαζουν και τη δικη τους απελπισια φωναζοντας επισης το παραπανω συνθημα.
    Αλλα δεν τους ειπε κανεις, να ελθουν στην Αθηνα, χωρις προσοντα και να ζητανε σωνει και καλα, να κανουν ο,τι δουλεια γουσταρουν και οχι ο,τι δουλεια μπορουν.
    Και μη μου πειτε για πτυχια, γιατι το ξερουμε καλα πως διδονται, πολλα απο τα πτυχια αυτα σημερα.
    Οι πιο πολλοι, δεν θα επρεπε να εχουν, ουτε απολυτηριο Λυκειου.
    Οσον αφορα στην επαναστατικοτητα των νεων,ενας αλλος λογος, ειναι καθαρα ψυχολογικος, και δεν εχει να κανει με αποτυχια στη ζωη και ελλειψη ονειρων.
    Ειναι πολλα παιδια, που εχουν αλυτες συγκρουσεις με τους γονεις τους, και ιδιως με τον ηλιθιο πατερα τους, που το επαιζε συμφωνα με το ρητο, παρε σκυλο, να γινεις αφεντης, κατ αναλογιαν, κανε παιδι, για να γινεις αρχηγος.
    Ετσι τα παιδια, εχοντας οργη με τον πατερα τους, τα βαζουν με ο,τι τους τον θυμιζει, δηλαδη την πασης μορφης εξουσια.(Εχω κανει κι εγω τις μαλακιες μου ως νεος, συμφωνα με τα παραπανω, γιατι και μενα ο πατερας μου, ηταν του ιδιου φυραματος,και μαλιστα απο τους πλεον αγριους).
    Αν δε με πιστευετε, ρωτηστε καναν ψυχο-τετοιο,να σας το επιβεβαιωσει.
    Παντως, ειναι κριμα, για να κανουν μερικοι ψυχοθεραπεια δωρεαν, να καταστραφει η χωρα μας,αφου η ληρωμη της, θα γινει.Οχι ομως απο τους "ασθενεις",αλλα απο μας.

  160. nikh avatar
    nikh 08/12/2008 15:39:57

    O νεο-φασισμός των ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΩΝ εν δράσει.

    Το παρακράτος εν δράσει.

    Δίκτυο η ΑΛ-ΚΑΪΝΤΑ, δίκτυο έχουν και οι πέραν
    του Ατλαντικού.
    Φαίνεται πως γνωρίζουν τόσο καλά πως να το διαχειρίζονται και να λειτουργεί στα σχέδιά τους.

  161. AnonymousX avatar
    AnonymousX 08/12/2008 15:40:16

    @Factorx

    Δεν έχουν μπει τα links που αναφέρεις

  162. ΚΙΚΗ avatar
    ΚΙΚΗ 08/12/2008 15:43:09

    Οι κουκουλοφόροι είναι
    οι ιδεολογικοί ροπαλοφόροι της δυτικής αυτοκρατορίας.

    Το ένα - και το σπουδαιότερο σκέλος της- είναι η
    προπαγάνδα την οποία κάνουν μέσω του internet
    και των διαφόρων 'καλοπροαίρετων' και μίσθαρνων δημοσιογράφων.

  163. donaE avatar
    donaE 08/12/2008 15:46:07

    Η δολοφονια δεν δικαιολογειται ποτε,ομως δεν νομιζω πως 15 χρονα εχουν καμια δουλεια να φωναζουν στους δρομους.Οποιος παει σε τετοια μερη θα φαει ξυλο,αν οχι απο την αστυνομια απο αυτον που του καιει το μαγαζι.Αν εχει αποψη πανω σε αυτο ας το κανει,αλλα 15 χρονων τι γνωριζει?Αντισταση ετσι για πλακα δεν εχει νοημα.Προκειται για παιδια που κανουν πλακα-οπως ολοι μας καποτε.Και ειναι λογικο για την ηλικια τους.Μολις δωσουν εξετασεις θα δηλωσουν αστυνομικες σχολες γιατι εχει σιγουρα λεφτα.Ρωτηστε τους.

  164. doctor X avatar
    doctor X 08/12/2008 16:28:09

    O ανώνυμος βλακόφλωρος πιό πάνω που πληκτρολογεί και ξαναπληκτρολογεί τη λέξη "μολότωφ" έχει κάνει το "σύστημα" να ανησυχεί;; Εκτός από τον αυνανισμό, φίλε, υπάρχει και το φυσιολογικό σέξ. Μη μας πρήζεις με τις φαντασιώσεις σου, και στο κάτω κάτω μην αυνανίζεσαι σε κοινή θέα... (για τον φλώρο το λέω, φάκτορα).

  165. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 08/12/2008 17:09:05

    Τι ήταν τελικά η δολοφονία αυτή; Μεμονωμένο περιστατικό; Τραύμα στη Δημοκρατία και κοινωνία; Ατυχές περιστατικό; http://www.galop.gr/index.php?topic=240

  166. donaE avatar
    donaE 08/12/2008 17:41:24

    @203 ασκηση εξουσιας απο εξουσιαζωμενο.

  167. κραδασμοί συστήματος avatar
    κραδασμοί συστήματος 08/12/2008 19:12:53

    Το σύστημα χτυπιέται στην 'αχίλλειο πτέρνα του' παγκοσμια, σήμερα.Οι συνέπειες μόλις έχουν αγγίξει την ελληνική κοινωνία,αλλα αν συνδυαστούν με την ανικανότητα των κυβερνόντων και την παγκόσμια καταβαραθρωση της ιδεολογίας που εφάρμοσαν,δίνει ένα μίγμα,αποτέλεσμα του οποίου είναι η σημερινή ,κατάντια.Το ποτήρι του εξωραισμένου ντόπιου συστήματος αδειάστηκε ή χύθηκε το εναπομείναν περιεχόμενό του και με το τελευταίο γεγονός.. τους έπεσε από τα χέρια.Δεν ξαφνιάζουν τέτοια γεγονότα σε αυτές τις συνθήκες . Μάλιστα ,διώχνω τώρα κάποιες ενοχές ,για τον τρόπο που χαρακτήρισα blogger κατα την χρονική στιγμή της διασταύρωσης του γεγονότος σε αυτό το blog , θέλοντας να σηματοδοτήσω τον ιδεολογικό φορέα 'λογική' από την οποία εμφορούνται άτομα ,εκτελεστές τέτοιων πράξεων, γιατί όχι μόνο επαληθεύομαι για τον χαρακτηρισμό των προσώπων,αλλά ισχύει μαθηματικά το ο.ε.δ.Ωστόσο,πιστεύω ότι η κονωνία θα ακολουθήσει θέσεις οριακές,μέρος των οποίων είναι αυτά που ζούμε,σαν αποτέλεσμα της οικονομικής κατάστασης και φυσικα με όλες τις συνέπειες στα άλλα επίπεδα.

  168. μαθητρια 2ας Λυκειου απο Χανια avatar
    μαθητρια 2ας Λυκειου απο Χανια 08/12/2008 20:21:43

    Δεν ειναι δυνατον ενας καποιος που θελει να λεγεται αστυνομος,των ειδικων δυναμεων,πατερας 3 παιδιων να ΔΟΛΟΦΟΝΕΙ εν ψυχρο ενα 15χρονο.Μετα απο μερικα χρονια τα ιδια του τα παιδια θα ειναι σε αυτη την ηλικια,θα ειναι καλυτερα αν τον βλεπουν μεσα απο τα σηδερα της φυλακης?
    Αυτος ο ιδιος ο ξεφτιλισμενος ο ανθρωπος δεν το εχει βαρος στην συνειδηση του?

  169. donaE avatar
    donaE 08/12/2008 20:45:59

    Μεγαλωνοντας θα δεις πως απο τα πολλα βαρη οι περισσοτεροι, δεν την νοιωθουν πια την συνειδηση τους.Αν ειχανε δηλαδη ποτε συνειδηση.

  170. κραδασμοί συστήματος avatar
    κραδασμοί συστήματος 08/12/2008 21:20:04

    @206 Ο καθένας έχει τη δική του ΙΘΑΚΗ και τη δική του πορεία, να φθάσει σε αυτή.Κράτα το πανί γερά, κόντρα στους ανέμους και την ΙΘΑΚΗ σου, μην αφήσεις να την εκπορθήσουν.ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ.

  171. Σύλβια avatar
    Σύλβια 08/12/2008 23:51:55

    Ποόιος δολοφωνεί την κοινή γνώμη;
    Όχι για αυτό έγινα δημοσιογράφος.
    Τα μάτια σας, παδιά... είναι πολύτιμα.

  172. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 09/12/2008 19:24:51

    'Αν δέν είναι λάθος η πεποίθησή μου ότι, για να ξεσηκωθεί όλη η χώρα με κοπάδια αλαλάζοντα και πυρπολούντα ό,τι βρεθεί στον δρόμο τους, με επι κεφαλής ομάδες καθοδηγητών με χωνιά και μεγάφωνα, με οργάνωση οπλοστασίων σε Πανεπιστημιακά Άσυλα κ.λ.π., χρειάζονται χρήματα σωρηδόν, τότε τα χρήματα αυτά δεν είναι ελληνικά. Έρχονται απο έξω και ξοδεύονται αφειδώς, για να πέσει η σημερινή κυβέρνηση, που αρκετές φορές αρνήθηκε να πράξει, όσα της προδιέγραφε ο υπερατλαντικός σύμμαχος και Μεγάλος Αδελφός.

    Καλύτερος και πλέον αξιόπιστος μάρτυς είναι την στιγμή αυτή το Cnn, που είναι το μόνο που λέει ότι, όλη η Ελλάδα κινητοποιείται για να ρίξει την κυβέρνηση Καραμανλή. Σε πλήρη αντίθεση με όλα τα ευρωπαϊκά ΜΜΕ που αποδίδουν, με μελανά χρώματα βέβαια, τα τεκταινόμενα, αλλά χωρίς καμία αναφορά σε τέτοιου είδους εξελίξεις.

    Ήδη έγραψα για τον Αλέξη. Αρκετά σκληρά και τότε. Γι'αυτό επι του παρόντος θα κλείσω με την έκφραση της αηδίας μου για όσα συμβαίνουν με το παιδί αυτό - δέν έφταιξε το ίδιο σε τίποτε βέβαια - που το έφτιαξαν οι γονείς του. Η μάνα, Αρμένισα ζάπλουτη με χρυσοχοείο στην οδό Βουκουρεστίου και ο πατέρας μηχανικός. Χωρισμένοι και χωρίς κανένα ενδιαφέρον για την ανατροφή του χαμένου αυτου νέου, που όπως ακούστηκε απο συμμαθητές του έλεγε ότι, δέν γύριζαν να τον κοιτάξουν. Αλήτεψε απο νωρίς και το πρώτο σχολείο δεν θέλησε να τον κρατήσει. Στο τέλος τον παρέσυραν και οι καθοδηγητες στα Εξάρχεια για τις ... μεταπτυχιακές του σπουδές στην τρομοκρατία του αντιεξουαστικού χώρου.

    Και απο την πολλή θεωρία στην πολλή πράξη έφαγε ο Αλέκος το κεφάλι του εις δόξαν των ξενοκινητων καθοδηγητών του, των γονέων που αμελούν, των δασκάλων, που εν πολλοίς έχουν γίνει χειρότεροι απο τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους και των αρμοδίων και υπευθύνων υπηρεσιών τάξεως και ασφαλείας, που ουδέποτε αποφάσισαν ή διατάχθηκαν να καθαρίσουν αυτόν τον χώρο, όπου μαζί με το διπανό άσυλο των ανιάτων αναρχικών και του αντιεξουσιαστικού χώρου (κάτι μου λέει ότι, η συχνή επανάληψη απο τα ΜΜΕ και τα επίσημα χείλη θα το αναδείξει και σε κόμμα της ελληνικής πολιτικής)λειτουργεί σε άγνωστη έκταση και βάθος βιοτεχνία παραγωγής όπλων αντιμετωπίσεως των δυνάμεων ασφαλείας και πυρπολήσεων και καταστροφών ακινήτων και κινητών περιουσιών μαζί με την παραγωγή διεστραμμένων εγκεφάλων νεαρής ηλικίας.

    Για την πιο πανω πεποίθησή μου και επειδη το γραφείο μου βρίσκεται στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και πάντα στον δρόμο απο τις οποιεσδήποτε πορείες, κλείδωσα το "μαγαζί" και κατέβηκα να αλητέψω και εγώ χθές με τα "παιδάκια", τους σύγχονους Μιαούληδες, μπάς και μάθω κάτι περισσότερο.