01/10/2008 23:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σχόλιο της ημέρας

Ξέρετε γιατί σκάνε τα άστρα στα καλά καθούμενα;

Γιατί το «απ΄ έξω» τους πιέζει πάρα πολύ το «από μέσα» τους. Και εκεί που όλα ήταν φωτεινά, ξαφνικά και σε 10 δευτερόλεπτα, όπως λένε οι σπουδαγμένοι, ο πυρήνας του άστρου καταρρέει και γίνεται μία μικρή μπαλίτσα.

Και τι γίνεται το απ΄ έξω;

Το κλαταρισμένο «από μέσα» του ρίχνει μία κατακέφαλα, αυτό παίρνει φωτιά και εκτοξεύεται στο διάστημα.

Και μετά;

Μετά τραβάς κάτι καταπληκτικές φωτογραφίες του πτώματος.

γάιδαρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/10/2008 23:46:22

    γάϊδαρε, δεν έιπες ότι η μικρή μπαλίτσα είναι η μαύρη τρύπα που ρουφάει τα πάντα

  2. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 02/10/2008 00:26:53

    Κάτι σαν το δημόσιο χρέος ένα πράγμα ?

  3. Ζαγκάλο avatar
    Ζαγκάλο 02/10/2008 00:40:50

    Τελικά αν και συμπαθής γάϊδαρος έχεις δίκιο.

    Μόνο από μεταμοντέρνα ή σουρεαλιστική άποψη μπορεί να δει κανείς την πολιτική(*) κατάσταση στην Ελλάδα σήμερα.

    *(υπάρχει άραγε κάτι τέτοιο πλεόν στην χώρα σήμερα; αμφιβάλλω)

  4. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/10/2008 00:55:04

    Ασχετο αλλα επικαιρο...

    Τα ριαλια,ριαλια,ριαλια,τα σελινια μονα και διπλα,ω,ω,ω,ω,ω...


    Ανορθωση ε?Να...

  5. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 02/10/2008 02:13:40

    Η παρομοίωση είναι χαρακτηριστική. Το αποτέλεσμα δεν είναι πάντοτε μια μαύρη τρύπα, που ρουφάει μεν τα πάντα, αλλά τα εκσφενδονίζει από την άλλη πλευρά ανανεωμένα και ισχυροποιημένα. Μπορεί να είναι και ο εκφυλισμός και σε ένα "μαύρο νάνο".
    Το ανάλογο στην κυτταρογέννεση είναι η καρκινική μίτωση. Όταν η στατική ανισορροπία μεταξύ πυρήνα και κυτταροπλάσματος, είναι τέτοια, που δεν επαρκεί για μία ευκρινή διάσπαση του πυρήνα και τον οδηγεί σε θρυμματισμό.
    Κάθε νόσος είναι μια προσπάθεια ενός οργανισμού να ανακτήσει την υγεία σε ανώτερο επίπεδο. Αποτελεί ταυτόχρονα ευκαιρία, που μπορεί να οδηγήσει σε ανάκτηση της ευρωστίας, ή κίνδυνο με μοιραία εξέλιξη, που οδηγεί σε μόνιμες βλάβες, κατάπτωση, ή το θάνατο.
    "Άρον τον κρέβατον σου και περιπάτει", είναι η επιταγή. Δηλαδή βάλε το ανοσοποιητικό σύστημα που διαθέτεις σε δράση. Πίστεψε σε αυτό και ακολούθησε την οδό της θεραπείας. Κάποιοι, που δεν θέλουν να αντιμετωπίσουν την νόσο με ρεαλισμό, καταφεύγουν στα γιατροσόφια και τους κομπογιαννίτες.
    Η ζωή δίνει πάντοτε περισσότερες ευκαιρίες. Όσο μεγαλύτερη είναι η ολιγωρία, τόσο δυσκολεύει το ξεπέρασμα της κρίσης και οικοδομούνται τα αδιέξοδα.
    Δεν χρειάζεται να εξετάσουμε τις επί μέρους συγκυρίες, όταν υπάρχει πλήρης υπεκφυγή: Αποπομπή του Γιώργου Ζορμπά, κουκούλωμα της υπόθεσης Ζαχόπουλου, προώθηση ακραιφνώς αντικοινωνικών μέτρων στην ασφάλιση, την φορολογία, την εκπαίδευση, εμμονή στην κάλυψη όχι μόνο προσώπων, αλλά κύρια ενόχων καταστάσεων, κοινές στρατιωτικές ασκήσεις με το Ισραήλ, αμφίβολη στάση στα εθνικά, λεονταρισμοί αντί αυτοκριτικής, προσπάθεια παροπλισμού βουλευτών.
    Ο Ροζέ Γκαροντί αναλύει στο μνημειώδες έργο του "Ελευθεριά", ότι το τυχαίο αποτελεί έκφραση της αιτιότητας. Και ότι η αιτιότητα αποτελεί έκφραση της αναγκαιότητας. Έτσι ο προβληματισμός δεν μπορεί να αφορά πλέον τον "αν", αλλά συγκεκριμένα το "πως" και "πότε".
    Βέβαια θα ήταν μοιραίο να θεωρήσουμε, ότι στο κοινωνικό νοσοκομείο υπάρχει θάλαμος μόνο για την κυβέρνηση και τον Πρωθυπουργό. Η εντατική έχει πολλά κρεβάτια. Και κάποιοι μάγκες ειδικεύτηκαν να κόβουν σωληνάκια.

  6. http://skandalosiemens.wordpress.com/ avatar
    http://skandalosiemens.wordpress.com/ 02/10/2008 03:25:50

    ΤΟ ΑΘΛΙΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΤΡΩΝΩΝ ΤΟΥΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΑΔΙΚΗΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ‘ΚΥΚΛΟΥ’
    ΠΟΥ ΛΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ

    ΑΝΑΜΕΙΝΑΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΖΙΜΕΝΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΤΙΜΩΡΗΤΟ ΤΩΝ ΦΑΥΛΩΝ

    ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ
    ——————————————–
    ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΣΕ ΟΜΗΡΙΑ
    ———————–

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/10/2008 08:59:02

    Το σύμπαν των πολλών διαστάσεων. Το ελληνικό σύμπαν έχει μία: πάνω και κάτω.

  8. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 02/10/2008 09:13:44

    Χαζέ του χωριού, το συνεχίζω.
    Τζίγγερ θεέ πάρε την ΠΑΕ!!!!
    Περαστικά μας.

  9. θρύλος avatar
    θρύλος 02/10/2008 09:19:40

    ρε βαζέλα φάκτορα ευχαριστήθηκες με την τριάρα.... Γράψε τώρα κάτι για τον Κόκκαλη για να ξεθυμάνεις... Ξέρεις εσύ από τις διασυνδέσεις σου....

  10. rs avatar
    rs 02/10/2008 10:00:50

    Σχεδόν "άσχετο".
    Ρε παιδιά τι έπαθαν οι βάζελοι;
    Το ΠΑΣΟΚ πρέπει να διδαχθεί απο το "χουνέρι" τους.
    Μην χαίρονται και πολύ με τα χάλια της ΝΔ γιατί οι εκλογές θάναι στραπάτσο και για τους δύο.

  11. Factorx avatar
    Factorx 02/10/2008 10:19:46

    @Θρύλος. Είπαμε το μόνο που δεν αλλάζει κανείς είναι ομάδα. Είμαια γαύρος πριν καν γενηθείς έσυ.

  12. θρύλος avatar
    θρύλος 02/10/2008 10:29:43

    φάκτορα εγώ είμαι ολυμπιακός από την εποχή που τα παρατσούκλια 'γαύρος, βαζέλα΄ θεωρούνταν βρισιές.

  13. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/10/2008 10:30:25

    @FactorX

    Κανείς δεν είναι τέλειος!!!

  14. Factorx avatar
    Factorx 02/10/2008 11:17:48

    Θρύλε: για να μην μπερδεύεσαι και κάνεις λάθος εκτιμήσεις. Το έχουμε ξαναγράψει εδω. Δεν υπάρχουν διαπλεκόμενοι επιχειρηματίες εξ΄ ορισμού, επειδή στόχος του καθένα είναι να κάνει τη δουλειά του όπως μπορεί απο αρχής μπίζνες. Το προβλημα είναι οι λαδοπόντικες πολιτικοί. ¨Οταν λοιπόν ο Μητσοτάκης μίλησε για "διαπλοκή" παγίδεψε και μπερδεψε το σύμπαν

  15. ntinos avatar
    ntinos 02/10/2008 13:25:08

    Και τι γίνεται το απ΄ έξω;

    Το κλαταρισμένο «από μέσα» του ρίχνει μία κατακέφαλα, αυτό παίρνει φωτιά και εκτοξεύεται στο διάστημα.

    Αυτό αν το άστρο εξαρχής είχε μάζα πάνω από ένα όριο. Αν το αστέρι ήταν αστεράκι, και το "από μέσα" και το "έξω" καταρρέουν μαζί και πεθαίνουνε παρέα...

  16. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 02/10/2008 14:29:44

    Βέβαια το σχόλιο έγινε για να βγούμε λιγάκι από τα ζέοντα, αν και κάποιος μπορεί να βρεί και μερικές ομοιότητες με τα τρέχοντα της σήμερον.
    Για αυτό καθεαυτό το θέμας της κατάρρευσης των αστέρων, η θεωρία μέχρι σήμερα λέει ότι αυτή είναι υποχρεωτική γιά όλα τα άστρα που η μάζα τους υπερβαίνει το όριο Chandrasekhar δηλαδή 1,4 φορές την μάζα του δικού μας Ήλιου.
    Αυτών των άστρων στην πραγματικότητα καταρρέει ο πυρήνας και με εξαιρετικά βίαιο τρόπο εκτινάσει την υπόλοιπη μάζα του άστρου στο διάστημα. Ο πυρήνας καταλήγει σε αστέρα νετρονίων ή σε μαύρη τρύπα.
    Τα μικρότερα άστρα γλυτώνουν την κατάρρευση και καταλήγουν σε λευκούς νάνους.

  17. katinistan avatar
    katinistan 02/10/2008 14:46:14

    Den xerw ti lete eseis alla h lysh einai mono mia Venizelos Eyaggelos.Voulhsh hthos ypshlh nohmoshnh kai telos xortatos.oloi oi alloi einai aplws odontokremes opws elege h palia diafhmhsh

  18. katinistan avatar
    katinistan 02/10/2008 14:55:27

    botilia epideixh gnwsewn kaneis?h analysh?kai kapoia alla palhkaria milousan me iatrikh orologia gypsous kai ta omoia.Oso gia to Israel kapote ftaigane oi kommounistes twra to Israel kai oi Araves.Ante deite poso ftaime oloi kai afhste to Roger Caroudy

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/10/2008 16:04:56

    υπάρχει και η θεωρία του πολυδιάστατου σύμπαντος που λέει ότι η μαύρες τρύπες που προέρχονται από όλα αυτά τα αστροφυσικά είναι σημεία επαφής των διαφόρων branes (που είναι τα πολυδιάστατα φύλλα του σύμπαντος που που και που ακουμπάνε μεταξύ τους). Χαμός. Κάτι σαν να έχουν επαφή οι Βενιζελικοί με τους Μητσοτακικούς ή η Αλέκα με τον Καρατζαφέρη!