#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σχισμένο συμβόλαιο με την Χρυσή Αυγή



Έχω την άποψη και την έχω καταθέσει πολλάκις εδώ μέσα πως η ΧΑ ενισχύθηκε και εξακολουθεί να ενισχύεται εκλογικά και δημοσκοπικά από συνέλληνες που κατά βάση έχουν υποστεί βαριές και ανήκεστες οικονομικές βλάβες λόγω της κρίσης. Η εκλογική και δημοσκοπική αυτή ενίσχυση δίδεται κατά την άποψή μου στην βάση ενός άγραφου συμβολαίου – υποσχετικής που λέει περίπου τα εξής:

«Εγώ ο Έλληνας ψηφοφόρος σας ψηφίζω – στηρίζω με προσδοκώμενη αντιπαροχή εσείς να εκδικηθείτε για λογαριασμό μου το σάπιο πολιτικό σύστημα που με κατάντησε παρία και χρεοκόπησε την χώρα μου. Γνωρίζω πως δεν πρόκειται να λύσετε τα σοβαρά προβλήματα της χώρας, περιμένω όμως από εσάς τουλάχιστον να χώσετε φυλακή κανέναν κλέφτη, να συγκρουσθείτε με τους διαπλεκόμενους της ισχύος και του χρήματος, να βάλετε μέσα κανέναν μεγαλόσχημο που βούτηξε το χέρι του στον κρατικό κορβανά και τέλος, να προκαλέσετε τον τρόμο και τον φόβο στο πολιτικό σύστημα που με κατέστρεψε και με κατάντησε παρία».

Το συμβόλαιο αυτό, παρόλο που από την μεριά των ψηφοφόρων – υποστηρικτών της ΧΑ τηρήθηκε κατά γράμμα, με αποτέλεσμα να την φτάσουν στο 15% και βάλε δημοσκοπικά, από την πλευρά των εθνικοσοσιαλιστών χρησιμοποιήθηκε σαν πατσαβούρα, μην γράψω τίποτε χειρότερο.

Το μόνο που στάθηκαν τόσον καιρό ικανοί να προσφέρουν ως αντίδωρο αυτής της αφελούς πλην όμως συγκινητικής υποστήριξης οι νεοναζί της ΧΑ ήταν, περιστασιακή συνοδεία σε γριούλες, σπασμωδικές κινήσεις διανομής συσσιτίου και τροφίμων (μονάχα σε Έλληνες) που δεν φτάνουν στο χιλιοστό της προσφοράς της Εκκλησίας ή της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, σποραδικές άνανδρες δολοφονικές επιθέσεις σε Πακιστανούς, Μπαγκλαντεσιανούς, Ινδούς και άλλους ΑΝΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΣ λαθρομετανάστες, θρασύδειλες απειλές και απόπειρες αυτοδικίας σε λαϊκές αγορές που κόπηκαν μαχαίρι μετά την επέμβαση του εισαγγελέα, ένα ελαφρύ σφαλιαρομπουνίδι της ντροπής στον τηλεοπτικό αέρα και μάλιστα εναντίον γυναίκας αντιπάλου (η εκτόξευση του νερού στην κ. Δούρου δεν λαμβάνεται υπόψη), ένας επικός αυτοπυροβολισμός από κακή χρήση αυτόματου όπλου, διάφορες απολαυστικές πλην όμως αστείες και ατελέσφορες λεκτικές διαμάχες εντός της αίθουσας του κοινοβουλίου, και κάποιες γελοίες παρελάσεις δίκην σχολικών αγημάτων σε γυμναστικές επιδείξεις από μαυρομπλουζάδες με παντελόνια παραλλαγής και άρβυλα στα πόδια, που περισσότερο θυμηδία προκάλεσαν παρά φόβο στο σύστημα.

Και κατόπιν, το μόρφωμα αυτό των νεοναζί, διέπραξε διπλό μοιραίο λάθος που συνιστά σχίσιμο του προαναφερθέντος συμβολαίου εν μέση αγορά! Αρχικά, διέπραξε την ύβρη να αμαυρώσει το μνημόσυνο των πεσόντων στην πηγάδα του Μελιγαλά, προπηλακίζοντας μάλιστα γέροντες και συγγενείς των θυμάτων, Έλληνες τούτη την φορά και απλούς, καθημερινούς πολίτες σαν εσάς κι εμένα. Στην συνέχεια δε, σα να μην έφθανε αυτό, έφτασε στο σημείο να διοργανώσει (κατά τα φαινόμενα και τις ανακοινώσεις της αστυνομίας) το επεισόδιο στην Νίκαια, που οδήγησε τελικά ένα μέλος-φίλο της οργάνωσης στην έσχατη πράξη της δολοφονίας για πολιτικούς λόγους. Και ποιον δολοφόνησε ο εν λόγω φίλος-μέλος της ΧΑ; Έναν απλό ΕΛΛΗΝΑ πολίτη, σαν εσάς κι εμένα! Έναν φτωχό, θύμα των μνημονίων και της κρίσης σαν όλους μας!

Νομίζω πως η ΧΑ ξεπέρασε πλέον τα εσκαμμένα! Η Πολιτεία λοιπόν, θα πρέπει άμεσα να λάβει τα προσήκοντα μέτρα ώστε να τεθεί το πρόβλημα της εγκληματικής αυτής οργάνωσης στις σωστές δικονομικές του βάσεις. Από την άλλη, πιστεύω πως όσοι καλόπιστοι πολίτες υπέγραψαν – πιθανώς μέσα στην απελπισία τους –αυτό το άγραφο συμβόλαιο υποστήριξης με τους νεοναζί, θα πρέπει να ανατρέψουν τις καταπατημένες από τους εθνικοσοσιαλιστές συνθήκες, και αφού συμμαζέψουν τα συντρίμμια των προδομένων τους προσδοκιών για εκδίκηση,  να στραφούν πλέον σε δημοκρατική ψήφο προς δημοκρατικούς πολιτικούς σχηματισμούς, είτε αυτοί υπάρχουν ήδη είτε θα πρέπει να δημιουργηθούν εκ του μηδενός. Αποδείχτηκε πως δεν έχουν τίποτε πια να περιμένουν από τον εθνικοσοσιαλιστικό εσμό της ΧΑ.

Akenaton

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 21/09/2013 10:05:18

    Αγαπητέ Akenaton σε διαβάζω πάντα με προσοχή μπορείς όμως να μου εξηγεισεις τι ακριβώς έγινε στο Μελιγαλα σφαγή πατριωτών η δοσιλογων αν έγινε το δεύτερο για να διασωθεί η ελίτ των δωσιλογων μήπως αυτοί οι δωσιλογοι κ´ οι απογονοι τουκυβερνούσαν την χώρα τα τελευταία 50 χρόνια κ´ όπως τότε έτσι κ´ τώρα θολωνουν τα νερά χρησιμοποιούν την Χ.Α για να διασωθούν πάλι;;;;;;;;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Διηνεκης 21/09/2013 11:41:57

      Η ιστορία με τον δοσιλογισμό έχει φουσκωθεί πάρα πολύ. Περίμενα, κρίνοντάς από άλλα σχόλιά σου, περισσότερο κριτική σκέψη και όχι αναμάσημα αριστερών τσιτάτων. Ο εγκληματίας Βελουχιώτης δεν έσφαξε μόνο δοσίλογους, έσφαξε αποδεδειγμένα και αθώους πολίτες και μάλιστα είχε διακηρύξει την ανάγκη να σφαγούν και αθώοι. Υπάρχει μαρτυρία αυτήκοου, από τη Μηλιά Μετσόβου, γνωστού του Ευαγγέλου Αβέρωφ και είναι καταγεγραμμένη στο ¨Φωτιά και Τσεκούρι".
      Στον Φενεό ταγματασφαλίτες εσφάγησαν ή ήταν ένα κανονικό στρατόπεδο συγκέντρωσης-κολαστήριο, ένα ελληνικό γκουλάγκ;
      Αφού το ποιόν των αρχηγών των κομμουνιστών εκείνης της εποχής είναι γνωστό, το έχει ομολογήσει ο ίδιος ο Κύρκος για το τί ΑΠΟΒΡΑΣΜΑΤΑ και ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ήταν, ένα μάτσο αγράμματοι φανατισμένοι εκδοροσφαγείς, που ούτε Μαρξ στα ελληνικα δεν μπορούσαν να διαβάσουν. Σιάντος, Βλαντάς, Μάρκος, Βαφειάδης. Λούμπεν στοιχεία που ήθελαν να κυβερνήσουν την Ελλάδα (βλ. Παναγιώταρος, Λαγός, κλπ, κλπ). Δεν χρειάζεται να προσπαθούμε να παρουσιάσουμε τα πράγματα αλλιώς από ό,τι ήταν....
      Όταν ο ακαδημαϊκός Θανάσης Βαλτινός δημοσίευσε το μυθιστόρημα "Ορθοκωστά" έγινε σεισμός στον χώρο της Αριστεράς, δέχτηκε φοβερή επίθεση και από την "Αυγή" (διότι το αίμα νερό δεν γίνεται...). Μιλάει εκεί και για τα Τάγματα Ασφαλείας και τον δοσιλογισμό και το ΕΑΜ....Το μυθιστόρημα κυκλοφορεί, διάβασέ το. Και δεν είναι γραμμένο από δεξιό (αν διαβάσεις το "Συναξάρι του Ανδρέα Κορδοπάτη" που το έγραψε ο ίδιος, καταλαβαίνεις). Γι' αυτό και τους έκανε ζημιά...
      Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να προσπαθούμε εδώ να γυρίσουμε πίσω στο παρελθόν τόσο πολύ. Δεν θα το έκανα, αλλά εσύ πήγες το θέμα πίσω στον Εμφύλιο.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Διηνεκης 21/09/2013 12:55:57

      Φίλε μου, έχουν περάσει σχεδόν 70 χρόνια από τότε! Η εκδήλωση ήταν ένα απλό, ανθρώπινο μνημόσυνο. Πάνω από 1.000 άνθρωποι σφάχτηκαν εκεί μέσα, όντας αιχμάλωτοι πολέμου. Άσχετα από τον βαθμό ενοχής του καθενός - αν υπήρξε, επειδή ποτέ δεν δικάστηκαν - δεν παύει να είναι μια από τις μελανότερες σελίδες της ιστορίας μας και οι τότε νεκροί δικαιούνται τουλάχιστον την μνήμη των ζωντανών συγγενών και απογόνων τους. Αυτή την μνήμη αμαύρωσαν οι "λόχοι" της ΧΑ και αυτό αποτελεί ύβρη κατά τον αξιακό μας κώδικα ως Έθνους και ως λαού.

  2. iakovos avatar
    iakovos 21/09/2013 10:22:28

    Το άρθρο είναι εύστοχο και απαντά σε όλους αυτούς που χαρακτήρισαν 600.000 ψηφοφόρους της ΧΑ ναζιστές.
    Μια σημείωση όμως.
    Μην περιμένει κανείς ότι αυτός ο απλός κόσμος που για να εκδικηθεί αυτούς που τον κατάντησαν παρία θα επιστρέψει στο μαντρί. Αυτό το φαντάζονται εκεί στην ΝΔ αλλά κάνουν λάθος.
    Παρόλο που τα φώτα έχουν στραφει προς την ΧΑ η παράνοια στην καθημερινότητά μας συνεχίζεται και χειροτερευει μέρα με την μέρα.
    Μικρό παράδειγμα:
    Πατέρας 3 παιδιών πηγαίνει στην εφορία για ενημερότητα ώστε να εισπράξει 2.000€ + φπα. Έχει κάνει ρύθμιση για τα χρέη του και πληρώνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ την δόση του.
    Ο έφορος του λέει ότι τα 2000 ΚΑΙ το ΦΠΑ (ήμαρτον) που θα εισπράξει θα παρακρατηθούν έπειτα από σχετική εντολή από την εφορία προς την τράπεζα έναντι του συνολικού ποσού της οφειλής του. άσχετα αν είναι ενήμερος στις δόσεις του.
    Έλεος του ελέους.....

    • yianna avatar
      yianna @ iakovos 21/09/2013 10:50:36

      Δεν βλέπω κάποιο παραλογισμό της εφορίας στο συγκεκριμένο περιστατικό που αναφέρεις. Εάν σε σένα όφειλε κάποιος €10,000 και εσύ του όφειλες 2,000 θα του επέστρεφες τα 2,000 χωρίς να σου έχει εξοφλήσει τα 10,000?
      Μα να διαμαρτυρόμαστε και για τα αυτονόητα?

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ yianna 21/09/2013 12:14:33

        Ναι, όμως όταν η εφορία ΟΦΕΙΛΕΙ σε κάποιον και αυτός ο κάποιος δεν οφείλει στην εφορία, τι γίνεται;

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ yianna 21/09/2013 12:53:08

        Αν εγώ έχω ένα κατάστημα και μου πληρώνουν τα ενοίκια, θα είχε νόημα να πω, όταν πηγαίνω να ψωνίσω από το κατάστημα που διατηρεί ο ενοικιαστής μου ότι "δεν σε πληρώνω τώρα και παρακρατώ τα ενοίκια των επόμενων μηνών" χωρίς να τον ρωτήσω;

        Πόσο μάλλον όταν το κράτος μετέχει σε κάθε πτυχή της οικονομικής ζωής.

        Η φορολογική ενημερότητα είναι ένας εξωφρενικός θεσμός που πιστεύω μάλιστα ότι αρκεί να καταργηθεί αυτή για να πάρει μπρος η μηχανή ανάπτυξης της χώρας.

        Δεν υπάρχει σε κανένα άλλο μέρος του κόσμου η φορολογική ενημερότητα. Το κράτος απλώς επιστρατεύει τους μηχανισμούς των νόμων που ισχύουν και για τους ιδιώτες, προκειμένου να εισπράξει τα χρωστούμενα, και μετάχει φυσιολογικά στην όλη οικονομική ζωή.

        Τα "αυτονόητα" αυτά λοιπόν είναι "αυτονόητα", κατά έναν περίεργο τρόπο, μόνον στο Ελλαδιστάν (ούτε καν σε άλλα τριτοκοσμικά κράτη) και σε καμιά άλλη χώρα. Δεν σας παραξενεύει αυτό; Δεν σας προβληματίζει;

    • Ελευθεριάδου Βούλα avatar
      Ελευθεριάδου Βούλα @ iakovos 21/09/2013 12:54:03

      αυτό είναι παντελώς άδικο αλλά όχι καινούριο δυστυχώς, ελπίζω να είναι από αυτά που θ αλλάξουν, νομίζω εμπνεύσεως Βενιζέλου

  3. Αγρότης avatar
    Αγρότης 21/09/2013 10:53:48

    Το πρόβλημα είναι οι οπαδοί αυτής της οργάνωσης, που στις μέρες της κρίσης έγιναν πολλοί. Άνθρωποι χωρίς παιδεία, πολύ εύκολα κατευθύνονται με μόνο σκοπό την εκδίκηση (γιατί άραγε;). Λυπηρό (και άλυτο πρόβλημα) που στους κόλπους της βρίσκονται άνθρωποι νέοι.

  4. MCA avatar
    MCA 21/09/2013 10:55:17

    Η Χ.Α. έχει πείσει πολύ κόσμο ότι μπορεί να είναι αποτελεσματική ως τιμωρός,αλλά και στο λαθρομεταναστευτικό. Αυτά τα δύο έδρασαν συμπληρωματικά και πολλαπλασιαστικά στην αύξηση της δύναμης της.
    Πως τα κατάφερε; Πείθοντας για το αγαθό των προθέσεων της και χάρη στην οργανωμένη βία.
    Για την οργανωμένη βία δεν αρκεί το χρήμα. Χρειάζεται ιδεολογικός φανατισμός τον οποίο προσφέρουν απλόχερα οι σημερινές ακραίες κοινωνικές συνθήκες.

  5. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 21/09/2013 11:05:01

    Η ΧΑ την "πατησε" οπως το πασοκ το 81. Γεμισε με λουμπεν στοιχεία - πολλα προερχομενα απο το πασοκ- επιρρεπη στην παραβατική συμπεριφορα. Και στο πασοκ μεν αυτο ηταν συμβατο με την ποιοτητα του κομματος απο γεννεσεως τους και με δεδομένη την οικονομικη ευμαρεια της εποχης του επετρεψε να "μεγαλουργησει". Για την ΧΑ αυγη ομως ηταν καταστροφικό επειδη τα ατομα αυτα λογω επιπεδου αδυνατουν να κατανοησουν και αρα προσβαλλουν την Εθνικιστική ιδεολογία (αν η ΧΑ εννοουσε οτι ηταν Εθνικιστικο Κινημα)
    Συμφωνω λοιπον απόλυτα με την αναρτηση πλην των σημειων
    1. "πεσόντων στην πηγάδα του Μελιγαλά" ΔΕΝ ηταν "πεσόντες". Ηταν σφαγιασθεντες με αγριο τροπο και επι 4ημερο αιχμαλωτοι. Ηταν αμαχοι (γυναικες, παιδια και τραυματίες) και μαχιμοι οχι "ταγματασφαλίτες" (ορο που πρεπει να χρησιμοποιειτε με μετρο γιατι τα ταγματα - που τα ελεγαν ευζωνικα ταγματα και οχι ταγματα ασφαλειας- εγιναν κατα μιμηση των δημοκρατικων ταγματων ασφαλειας που οι βενιζελικοι ιδρυσαν, αρχηγοι των οποιων ηταν ο Ζερβας, ο Ντερτιλης - του χουντικου ο πατερας- και ο Πάγκαλος παππους και ηταν εμπνευση του τελευταίου. Ακομα δε ο ορος χρησιμοποιηθηκε αρχικα για δυο ομαδες σλαυοφωνων που ιδρυσαν οι γερμανοι στη Θεσ/νικη. Πολλοι σλαυόφωνοι ενταχθηκαν στον "δσε" κατοπιν) αλλα οπλισμενοι ανθρωποι προγραμμενοι απο το εαμ / κκε το οποιο κατα την κατοχη ειχε διαπραξει πολλα εγκλήματα κατα Ελλήνων που δεν επιδεχονταν μπολσεβικοποιησης με βαση το δογμα Ζεγγου. Ο Φενεός, η Στιμαγκα, το Αγιονόρι, ο Αχλαδόκαμπος, η Τατάρνα, η Αρναία, κα μαρτυρουν για αυτο)
    2. "να στραφούν πλέον σε δημοκρατική ψήφο προς δημοκρατικούς πολιτικούς σχηματισμούς, είτε αυτοί υπάρχουν ήδη είτε θα πρέπει να δημιουργηθούν εκ του μηδενός". Ποιοι ειναι οι υπαρχοντες δημοκρατικοί σχηματισμοί; Αν εννοειτε το πασοκ και τις αλλες "δημοκρατικες" δυναμεις, προτιμώ την δΕΙμοκρατία τη ΧΑ από τη δΕΙμοκρατία των αριστερων. Οι πρωτοι πλενονται τουλάχιστον
    Οσο για τους σχημτισμούς που "θα πρέπει να δημιουργηθούν εκ του μηδενός" θα πρεπει πρωτα να εχουν δημιουργηθει συνθηκες υγειας στην κοινωνια ωστε τα σαπρόφυτα να μην μπορουν να αναπτυχθουν (απο "επιχειρηματιες" της πασοκοκρατίας ως το σκουπίδι του μεσαίου χωρου και τους λιγουρηδες που ψηφιζαν πασοκ για μια παρανομη συνταξη). Αλλοιως θα δημιουργηθούν κομματα τυπου λοβερδου

  6. zoi avatar
    zoi 21/09/2013 11:12:03

    Κοίτα γύρω σου την παράνοια που επικρατεί. Μπορώ να σου γράψω 10 παρανοικά πράγματα που ζω στην καθημερινότητά μου που δεν τα έχω υπογράψει σε κανένα συμβόλαιο με κανέναν. Και όμως μου τα επιβάλλουν. Δεν ψήφισα ποτέ Χρυσή Αυγή όχι γιατί επειδή μου λέτε ότι είναι ναζιστές, εγκληματίες κλπ αλλα γιατί δεν μου το επιτρέπει η μόρφωσή μου και η παιδεία μου. Αυτή η παιδεία όμως δεν μου επιτρέπει να ψηφίσω και τους άλλους. Αυτούς που ανήκουν στο συνταγματικό τοξο ή μη. Εχουμε μία Χρυσή Αυγή που αλωνίζει και εμείς στέλνουμε φακέλους στην αντιτρομοκρατική για σύσταση οργάνωσης. Λυπάμαι τον δικαστή που θα είναι αναγκασμένος να φτιάξει το κατηγορητήριο. Ένα κατηγορητήριο που θα είναι τόσο αόριστο που και ο πρωτοετής φοιτητής της Νομικής θα μπορέσει να το αντικρούσει. Έκανε η Χρυσή Αυγή το μεγάλο λάθος και εμείς αναλωνόμαστε στα παράθυρα για το ποιος είναι συνταγματικός και ποιος όχι. Πιο πολλές φορές άκουσα να κατηγορείται άλλο κόμμα παρα η Χρυσή Αυγή. Και προσπαθώ να καταλάβω εάν το πολιτικό σύστημα, ναι αυτό που νομίζει ότι ανήκει στο συνταγματικό τόξο, είναι ανίκανο ή επικίνδυνο. Φτιάξε λοιπόν καινούργιο συμβόλαιο, καθαρό, χωρίς καν αντιπαροχή με τον κόσμο και μετά απαίτησε να σκίσει αυτό που έχει φτιάξει με την Χρυσή Αυγή. Γιατί το δικό σου συμβόλαιο δεν τήρησες και ο αφετερου συμβαλλόμενος αναγκάστηκε να καταφύγει αλλού. Μη κατηγορείς τον κόσμο λοιπόν. Ξαναδιαβασε το συμβόλαιό σου και δες ποιες συμφωνίες δεν τήρησες

    • akenaton avatar
      akenaton @ zoi 21/09/2013 12:50:06

      Αγαπητή μου δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Η ΧΑ έκανε δύο μοιραία λάθη, δύο χονδροειδείς "πατάτες" που αποκάλυψαν ακριβώς το ποιόν της. Εκτός όμως από λάθη, οι ενέργειές τους αυτές μπορούν κάλλιστα να θεωρηθούν εγκληματικές ενέργειες συμμορίας αν η προδικασία καταφέρει να τεκμηριώσει το κατηγορητήριο. Γιατί να εξοστρακίσει η Δημοκρατία ένα τέτοιο μείζον δικονομικό και εν τέλει πολιτικό όπλο από το οπλοστάσιό της; Στην Δημοκρατία, γνωρίζουμε πως κάποια συμβόλαια που θα "υπογράψουμε" με την ψήφο μας, απλώς ποτέ δεν θα τηρηθούν σε όλους τους όρους τους. Όμως, με τα δημοκρατικά κόμματα, υπογράφουμε με την ψήφο μας κυρίως την διατήρηση της ίδιας της Δημοκρατίας. Εκείνο λοιπόν που βασικά περιμένουμε είναι αν δεν μας ικανοποιήσει μια δημοκρατικά εκληγμένη κυβέρνηση, να μπορούμε να την αλλάξουμε με την ψήφο μας στις επόμενες ελεύθερες εκλογές. Όσοι υπέγραψαν ή σκέφτονται να υπογράψουν το "κουρελόχαρτο" με την ΧΑ, όχι μονάχα δεν θα λάβουν την μοναδική αντιπαροχή που ίσως ανέμεναν, αλλά θα βρεθούν με τους εθνικοσοσιαλιστές στον σβέρκο τους και δυστυχώς και στο σβέρκο των υπολοίπων, εις τους αιώνας των αιώνων. Εκτός κι αν γνωρίζετε εθνικοσοσιαλιστικό ή κομμουνιστικό καθεστώς που να παρέδωσε την εξουσία μετά από ελέυθερες εκλογές.

      • akenaton avatar
        akenaton @ akenaton 21/09/2013 13:22:01

        Για να μην παρεξηγηθούμε το "δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα" αφορά την ισχύ και το "αλώνισμα" της ΧΑ. Κατά τα άλλα, στον οικονομικό τομέα είναι πράγματι τραγικά τα πράγματα.

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/09/2013 11:52:58

    Ας επανέλθω και πάλι στην προέλευση του δράστη, έχει μεγάλη σημασία:
    Κομμουνιστής από τα παιδικά του χρόνια (οι μαρτυρίες είναι πολλές), μέχρι τα 43 του, πήγε στη ΧΑ για χαρτζηλίκι, έγινε πρωτοπαλλίκαρο, διορίστηκε όλη η οικογένειά του, έκανε τις βρώμικες δουλειές...Τώρα τον πούλησαν, είναι η στιμμένη λεμονόκουπα. Το ΚΚΕ λέει δεν ήταν μέλος μας (όντως δεν ήταν, αλλά ήταν ψηφοφόρος τους δεδηλωμένος). Η ΧΑ λέει με αισχρή κυνικότητα δεν τον ήξερα, ένας περαστικός ήταν...Λογικό....Από τη μια λέω ότι δεν τον λυπάμαι, από την άλλη νιώθω μία συμπόνοια για τον άνθρωπο αυτό που αφαίρεσε τη ζωή ενός παλλικαριού και διέλυσε αρκετές άλλες, μαζί και τη δική του.
    Δεν άλλαξε όμως ιδεολογία στα 20, αλλά στα 43. Λογικά, αυτό δεν γίνεται, να αλλάζεις ιδεολογία στα 43....Άρα....Άρα, παρέμενε ένας κομμουνιστής στον οποίο είχε προστεθεί ένας φασίστας. Ταξικό μίσος + εθνικιστικό-φυλετικό μίσος. Συνδυασμός που σκοτώνει. Εδώ σκοτώνει κυριολεκτικά...
    Ο μικροαστός δεξιός, ψηφοφόρος της ΝΔ και περιστασιακός της ΧΑ (λόγω κρίσης, λαθρομετανάστευσης και φοβικής "μεσαιοχωρίτικης" πολιτικής της ΝΔ) δύσκολα θα τα έπαιζε τον ρόλο του Ρουπακιά. Δεν είναι από την ακτιβιστική "πάστα" του κομμουνιστή, όσο και αν ήθελε και αυτός ένα βόλεμα, κατά το ελληνικό πελατειακό κομματικοκρατικό σύστημα.
    Ο παλιός κομμουνιστής, μεγαλωμένος μέσα στο ταξικό μίσος και τους "αγώνες", ήταν ασφαλώς το καταλληλότερο πρόσωπο για να παίξει τον ρόλο του "χρήσιμου ηλίθιου" σε ένα ναζιστικό μόρφωμα με μιλιταριστική οργάνωση...
    Η ανάλυση του ζητήματος χωρίς το στοιχείο αυτό είναι ελλιπής.

    • akenaton avatar
      akenaton @ ΒΙΣ 21/09/2013 12:40:36

      Αγαπητέ ΒΙΣ, προσωπικά το έχω γράψει κατ' επανάληψη πως δεν θεωρώ δεξιά ή έστω ακροδεξιά τους εθνικοσοσιαλιστές. Αν δείτε την ιδεολογία τους, είναι πολύ κοντύτερα στην θεωρία της δικτατορίας του προλεταριάτου παρά σε οποιαδήποτε θεωρία δεξιού ή ακροδεξιού κόμματος, με μόνο κοινό σημείο έναν εθνικισμό που όμως για τους εθνικοσοσιαλιστές μοιάζει να υποτάσσεται πλήρως στις διαθέσεις και τις επιταγές του αρχηγού δηλαδή του "φύρερ". Οι κομμουνιστές από την άλλη, μυρηκάζουν έναν ψεύτικο διεθνισμό που όπως αποδείχτηκε περίτρανα από την ιστορία ήταν απλό προπέτασμα καπνού και ταυτίζουν το έθνος με το κόμμα και ειδικότερα με το πολιτ μπυρό. Κατά τα άλλα, έχουν πολλές κοινές μεθόδους δράσης και στο "προτσές" για την κατάληψη της εξουσίας αναμένεται αν δυναμώσουν είτε οι μεν είτε οι δε να χρησιμοποιήσουν παρόμοιες τακτικές και να εφαρμόσουν τις ανάλογες πρακτικές. Άρα μην ξαφνιάζεστε καθόλου αλλά και μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα για τους "μικροαστούς δεξιούς" επειδή μοιάζει σα να μην γνωρίζετε καθόλου τους "μικροαστούς δεξιούς". Κι όμως, το παράδειγμα της μητέρας σας όπως έχετε ομολογήσει, θα μπορούσε να σας διδάξει αρκετά. Να είστε πάντα καλά.

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ akenaton 21/09/2013 15:38:40

        Δεν είναι ώρα για θεωρητικές εξειδικεύσεις...ίσως όμως
        να χρειαστεί να ξεδιαλύνουμε δυό τρία πράγματα....!
        "Εθνικοσοσιαλιστές" ήσαν οι αδελφοί Γκέοργκ και 'Οττο
        Στράσσερ...ο Γκέοργκ υπέκυψε στή "νύχτα των μεγάλων
        μαχαιριών"...ο 'Οττο διέφυγε και έζησε ήρεμα μεταπολεμικά...τα τάγματα εφόδου αντικαταστάθηκαν απο
        τα ss, κι'αυτό ήταν όλο!...επρόκειτο για συμβιβασμό των
        μεγαλοαστικών στρωμάτων με τα ανερχόμενα μικροαστικά
        και την ηγεσία του στρατού για να εξυπηρετηθεί ο
        γερμανικός επεκτατισμός...στην πράξη,δεν υπήρξε
        "εθνικοσοσιαλισμός"....όπως,επίσης,δεν υπήρξε
        "κομμουνισμός",με όσα τουλάχιστον προδιέγραφε το μανιφέστο των Μάρξ-'Ενγκελς...αντί για τόν"συνασπισμό
        των ελευθέρων παραγωγών" είχαμε το κράτος των
        "δημοσίων υπαλλήλων",σε ιδιότυπη κρατική συσσώρευση..
        Ο Σταλινισμός και ο Ναζισμός υπήρξαν οι μεταφορείς
        των ανερχόμενων μικροαστικών στρωμάτων και του
        Μεγαλορωσσικού και του Γερμανικού Εθνικισμού....
        διέφεραν σε πολλά...έμοιαζαν σε άλλα....
        Νίκησε το πιό "ανθρώπινο"μοντέλο του ρουζβελτιανού νιού
        ντήλ...χάιδευε καλύτερα τίς τρέχουσες ανάγκες των
        ανθρώπων....οι μικροαστοί νίκησαν..η παλιά "αστική
        τάξη"έδωσε τη θέση της σε σφριγηλότερα και πολυπληθέστερα στρώματα...οι πλούσιοι βγαίνουν απο
        τα σπλάχνα των ανερχόμενων στρωμάτων....και καλό
        και κακό..τίποτε χωρίς συνέπειες...!
        Τώρα,έρχεται η νέα "κυκλική κρίση" του συστήματος....
        φτού κι'απ'την αρχή; ..δεν νομίζω!
        Στίς περιφερειακές χώρες τα πράγματα σφίγγουν...και
        σε μάς εντονότερα...άσε που οι "ελληνορθόδοξοι" δεν
        μπήκαν στον κόπο να συνομιλήσουν με τον ευρωπαικό
        διαφωτισμό,για να προκύψει μια δική μας πατέντα
        τέλος πάντων...απεύχομαι,το πρόβλημα στην ελληνική
        δεξιά να λυθεί μεταξύ του Αιγιαλείας και του Πειραιώς...
        και στην καθ'ημάς αριστερά μεταξύ παλαιάς και νέας
        ορθοδοξίας....διαπιστώνω,πώς όταν οι "κεντροστρεφείς"
        δυνάμεις παρακμάζουν και συρρικνώνονται, οι άλλοι
        ακονίζουν μαχαίρια....χρειαζόμαστε,επειγόντως
        ένα καταδικό μας ελληνικό "κοινωνικό συμβόλαιο"...
        ο Θεός να δώσει....! Συγνώμη,για τη φλυαρία!

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ βαγόνι 21/09/2013 15:58:08

          Μπορεί να διαφωνούμε πολιτικά, αλλά πάντοτε μου αρέσει να σε διαβάζω και έχεις πάντοτε κάτι πολύ ενδιαφέρον να πεις και με πολύ ιδιαίτερο τρόπο. Να είσαι καλά.

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ ΒΙΣ 21/09/2013 18:15:22

            Γειά σου ΒΙΣ...και πάντως καθόλου

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ βαγόνι 21/09/2013 18:16:16

            ..vicious!

        • akenaton avatar
          akenaton @ βαγόνι 21/09/2013 18:27:25

          Μου αρέσουν τα σχόλιά σας αγαπητέ(η); και πάντα τα διαβάζω με ενδιαφέρον. Δεν είναι ώρα ωστόσο για πιο αναλυτικά θεωρητικά επιχειρήματα. Είναι η ώρα της πολιτικής πράξης, της απάντησης της Δημοκρατίας στον κίνδυνο κατάλυσής της από τα ανερχόμενα άκρα. Ίσως ήταν και άτοπο εκ μέρους μου που έβαλα τέτοιο θεωρητικό θέμα αλλά ήταν κάτι που το έχω υποστηρίξει πολλές φορές σε αυτό το διαδικτυακό βήμα ...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ akenaton 21/09/2013 15:53:51

        Να με διδάξει τι κύριε; Ότι όποιος αγανακτήσει και πει μία κουβέντα παραπάνω, θα πρέπει η κουβέντα αυτή να καταγράφεται για να χρησιμοποείται εσαεί ως τεκμήριο ενοχής και μάλιστα εν δυνάμει τέλεσης αξιόποινων πράξεων; Είναι δυνατόν, τελικά, οι Εισαγγελείς Βισίνσκυ και οι Αστυνόμοι Σκέψης βρίθουν στον -τόσο ανεκτικό...- "φιλελεύθερο¨ χώρο; Και όμως, είναι...
        Σοβαρά πάντως: Θα πρότεινα, για να σας διευκολύνω πλειοδοτώντας, όσοι σε τηλεφωνική δημοσκόπηση δηλώσουν ως πρόθεση ψήφου τη ΧΑ, να καταγράφεται ο αριθμός τηλεφώνου τους. Και στη συνέχεια, η απομαγνητοφωνημένη απάντηση να αποστέλλεται στον εισαγγελέα (αν δεν είναι διαθέσιμος ο Βισίνσκυ, μπορεί να τον αντικαταστήσει κάποιος άλλος...).....

        • akenaton avatar
          akenaton @ ΒΙΣ 21/09/2013 18:23:55

          Με συγχωρείτε αν το έκανα, αλλά δεν ήθελα να σας θίξω. Ήθελα απλώς να σας δείξω, πως ένας απελπισμένος "μικροαστός δεξιός" δεν είναι ανίκανος να σηκώσει το μαχαίρι αν οργανωθεί και "γαλβανιστεί" κατάλληλα σε ψυχικό επίπεδο μέσα σε μια οργάνωση όπως τα τάγματα εφόδου ας πούμε. Κι εξάλλου, με εγκαλέσατε ουκ ολίγες φορές εδώ μέσα, τις περισσότερες αναπάντητες, νομίζω είχα το δικαίωμα να σας "τσιγκλίσω" κομματάκι!

      • IOKLOS ZARAS avatar
        IOKLOS ZARAS @ akenaton 21/09/2013 15:57:36

        ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ ο εθνικοσοσιαλισμος δεν ειναι Ακροδεξιά. Τα οσα εχουν γραψει οι πιο καθαροί εθνικοσοσιαλιστές- οι Οττο και Γκρεγκορ Στρασσερ- δειχνουν οτι περισσοτερο κλινουν προς την αριστερα. Πατερναλισμός τυπου πασοκ- το κρατος παντου
        Στην Ακροδεξια το Κρατος υπάρχει για να υπηρετεί το Εθνος
        - προστατευει τους κοινωνικα αδύναμους γεροντες, αρρωστους και αναπηρους και οχι καθε τεμπελη, ανίκανο και γιαλαντζι αναπηρο πασοκομουρη
        - παρέχει ασφαλεια και διασφαλίζει την Εθνική Κυριαρχία ενω εξοντωνει εξωτερικους και εσωτερικούς (τυπου το αιγαιο ανηκει στα ψαρια του)εχθρους
        -προστατευει, παιδαγωγει και εκπαιδευει τη νεα γενια ωστε να γινονται πολιτες τιμιοι, μορφωμενοι, με ηθος μαχητη και στα ειρηνικα αλλα και στα πολεμικα εργα αν χρειαστει
        - καθιστα σε ολους προφανές οτι δικαιωματα εχουν οσοι εχουν εκπληρωσει τις υποχρεωσεις τους στο Λαο και το Εθνος
        - ενθαρρυνει την εργασία αποκλειοντας την παρασιτικη δραστηριοτητα (εισοδηματιες, αγαμες θυγατερες, χρηματιστες κοκ) τσακιζοντας ακριβως με τον ιδιο αγριο τροπο τοσο εκεινο που δεν πληρωνει το εργατη οσο και εκεινον που κανει επαναστατικη γυμναστική σε βαρος τοσο της δουλειας του εργατη οσο και του κεφαλαιου του εργοδοτη (ναυπηγοεπισκευαστικη λχ)
        - Απαγορευει τη λεξη "απασχοληση" επι ποινη θανατου γιατι υποσκαπτει το ηθικο του Λαου. Η λέξη που επιβαλλεται ειναι η "εργασία" που ειναι προαπαιτούμενο για τη δημιουργία ισοβαρους σχεσεως εργοδοτη εργαζομενου
        Αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα τοσο για την ελαφροδεξια οσο και την κομμουνιστικογενη "δεξια" της ΧΑ

        • ο_χρηματιστής_της_γειτονιάς avatar
          ο_χρηματιστής_της_γειτονιάς @ IOKLOS ZARAS 22/09/2013 00:05:34

          Από πότε οι χρηματιστές θεωρούνται ότι ασκούν παρασιτική δραστηριότητα; Εκτελούν χρηματιστηριακές εργασίες για λογαριασμό των πελατών τους, που μπορεί να είναι ιδιώτες, επιχειρήσεις ή το ασφαλιστικό ταμείο που σου δίνει φάρμακα και σύνταξη. Μάλλον δεν γνωρίζεις για τι πράγμα μιλάς. Αν δεν υπήρχαν αυτοί θα έπρεπε η κάθε εταιρεία που χρειάζεται μέταλλα (βιομηχανικά ή ευγενή), πρώτες ύλες, συνάλλαγμα ή ρευστό (από διάθεση ομολόγων της ή μετοχών της) να συμμετέχει η ίδια στα σχετικά παζάρια των παραπάνω αγαθών. Δεν βρίσκεις ότι ίσως χρειάζεται εξειδικευμένη γνώση και εμπειρία για τα παραπάνω; Άλλο η τυπική δουλειά του χρηματιστή και άλλο η χειραγώγηση μετοχών ή άλλων τίτλων και η κερδοσκοπία από εσωτερική πληροφόρηση κ.λ.π. Τα τελευταία είναι απορριπτέα (και αν αποκαλυφθούν τιμωρούνται), το πρώτο όμως είναι εμπόριο αξιών. Όπως ο χασάπης δεν παράγει τα κρέατα που πουλάει στους πελάτες του και αγοράζει από τον παραγωγό, έτσι και ο χρηματιστής: εμπορεύεται αξίες και τίτλους. Ποια η διαφορά; Η τράπεζα που εμπορεύεται χρήμα, σε τι διαφέρει και δεν περιλαμβάνεται στη λίστα σου;

  8. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 21/09/2013 12:36:58

    Μα Αγαπητέ ΒΙΣ Ολα τα δεινά του τόπου απο τον καταραμένο εμφύλιο ξεκινάνε,τέλος πάντων ήταν ένα ρητορικό ερώτημα γιατί πιστεύω αν κατανοήσουμε το παρελθόν θα σταματήσουμε να κάνουμε λάθη στο μέλλον,άλλωστε γιαυτο ρώτησα γιατί υπάρχουν εδώ μέσα σχολιαστές με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία κ´ γνώση τις νεωτερη μας ιστορίας απο μένα όσο μεγαλώνω μαθαίνω,στην προπαγάνδα των αριστερών δεν πεφτω γιατί ξέρω αν λένε άσπρο τότε είναι σίγουρα μαύρο

  9. GO avatar
    GO 21/09/2013 12:37:24

    Γεια και χαρά σου, Akenaton!
    Αυτό το "νομίζω" στην αρχή της τελευταίας παραγράφου σου, τι το χρειάζεσαι;

    • akenaton avatar
      akenaton @ GO 21/09/2013 13:22:46

      Καλημέρα φίλε μου. Τω όντι, καθόλου δεν χρειαζόταν.

  10. Eva avatar
    Eva 21/09/2013 13:48:27

    Συν κάτι εθνικά θεματάκια......

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 21/09/2013 18:59:05

    Αγαπητέ akenaton (απευθύνομαι επίσης στους αγαπητούς ΒΙΣ και βαγόνι), ολίγα "θεωρητικά" αλλά νομίζω με άκρως πρακτικές συνέπειες. Για "δεξιά", "αριστερά", για την Ελληνική κοινωνία και πολιτική :
    Όταν η Ρωσία και η Κίνα εισήλθαν στην δική τους επαναστατική επο­χή, οι επαναστάσεις στη Δύση είχαν ήδη ολοκληρωθεί. Και Λένιν, Μάο κτλ, που νόμιζαν ότι υπερ­πηδούσαν την λεγόμενη Αστική Επανά­σταση, έμοιαζαν να φθάνουν και να ξεπερ­νούν τη Δύση, τουλάχιστον, από πολιτική άποψη. Ωστόσο, αυτή η ελπίδα αποδεί­χθηκε απατηλή.
    Οι επαναστάσεις, που ονομάσθηκαν σο­σιαλιστικές, οδήγησαν σε δεσποτικά καθεστώτα, στα οποία η πολιτική αυθαιρεσία έμεινε απεριόριστη, χωρίς κανενός είδους συνταγματικό φραγμό. Η κατάληξη αυτή μπορεί να ερμηνευθεί μόνον από το περιεχόμενο και το καθοδη­γητικό μοτίβο αυτών των καθεστώτων: Την οικονομία, την επέλαση του νεωτερικού τεχνικού πολιτισμού, τη διάρρηξη των φραγμών που έχουν σχέση με την παλιά κοινωνική δομή και τη φύση. Μέσα σε μια τέτοια κατεύθυνση, η δυτικού τύπου δημοκρατία εμφανιζόταν ως εμπό­διο: Ο σταλινισμός και ο φασισμός ήταν δυο διαφορετικές τρομοκρατικές απόπειρες για να εξωθηθούν τα περιεχόμενα της Αστικής Επανάστασης, ο νεωτερικός μετασχηματισμός του συνόλου της κοινωνίας, πέρα από αυτήν.
    Οι πολιτικές μορφές που είχε παραγάγει η Αστική Επα­νάσταση απορρίφθηκαν ως επιζήμια εμπό­δια προς χάριν του περιεχομένου. Ο ναζισμός και ο κομμουνισμός - σταλινισμός ταυτίσθηκαν σε αυτό.
    Είναι όμως πράγματι αληθινό, ότι η δη­μοκρατία, τα ανθρώπινα δικαιώματα και οι πολιτικές ελευθερίες προκαλούν πάρα πολ­λές απώλειες, λόγω τριβής, στο δρόμο προς ένα θαυμαστό μοντέρνο κόσμο, στηριγμένο στην τεχνικο-οικονομική ουτοπία της απεριό­ριστης ανάπτυξης και υλικής αφθονίας. Ό­ταν η αριστερά κυριαρχείται από την αντί­ληψη ότι μια καλή ζωή είναι πραγματοποιήσιμη μόνον όταν οι παραγωγικές δυνάμεις απελευθερωθούν από τις αστικές αντιφάσεις και φραγμούς, ο Στάλιν της έχει ήδη κλείσει ραντεβού στη γωνία. Αυτήν την αδιαφορία για τις λεγόμενες αστικές ελευθερίες, την συμμεριζόταν και συμμερίζεται η αριστερά αυτού τού του είδους, αλλά και πολύ μεγάλο τμήμα της καθαρόαιμης Δεξιάς. Υπάρχει και επειδή ο «σκοπός» υψώνεται πάνω από τα «μέσα». Προκύπτει όμως επίσης σε πολύ σημαντικό βαθμό, από τον ίδιο το σκοπό που έχει επιλεγεί, το μεγάλο Μύθο της Υλικής Αφθονίας και της Ανάπτυξης.
    Ωστόσο, μέσα στις τόσο σκληρές αντιθέσεις των συμφερόντων, αποδείχθηκε ότι οι λεγόμενες αστικές πολιτικές μορφές και δικαιώματα είναι αυτές που αφήνουν μια «ρωγμή στο παρόν», επιτρέπουν να διακρίνουμε κάποια προοπτική, έστω και αβέβαια, για ένα καλύτερο μέλλον. Σε αντίθεση με τον κόσμo του μονοκομματικού κρατισμού που κατέρρευσε το 1989.
    'Ίσως αυτό συμβαίνει επειδή τα αστικά δικαιώματα και η κεφαλαιοκρατική οικονομία από τη γένεσή τους, δεν ήταν τόσο στενά συνδεδεμένα μεταξύ τους, όπως φαίνεται από πρώτη ματιά. Τα αιτήματα για αστικές ελευθερίες έχουν τραφεί από τα συμφέροντα των τεχνιτών και των αγροτών στις κοινότητες του χωριού και της πόλης, ήδη από το τέλος του Μεσαίωνα, και κατά κανόνα, σε αντίθεση με το κράτος. Αντίθετα, ο καπιταλισμός ήταν μάλλον μια εκδήλωση των κατόχων του χρήματος, επιχορηγούμενη από το κράτος και αναπτυσσόμενη μέσα σε ευνοϊκό καθεστώς θερμοκηπίου, στην αρχή τους τουλάχιστον. Η «Αστική Επανάσταση» αναπήδησε μέσα από ένα αντιφατικό συνονθύλευμα συμφερόντων και κατ' αντιστοιχία, ήταν άκρως αντιφατικό και το αποτέλεσμά της: Η εντολή της, θεωρητικά τουλάχιστον, ήταν ότι το κεφάλαιο και ο λαός πρέπει να συγκυβερνούν.
    Στον Ευρωπαϊκό και Βορειοαμερικανικό κόσμο, αφού εξαντλήθηκε η άγρια εκμεταλλευτική ορμή της πρώτης βιομηχανικής επανάστασης, ο βιoμηχανικός πολιτισμός συνέχισε το δρόμο του στην ώριμη φάση έχοντας σε ισχύ τα λεγόμενα τυπικά δικαιώματα των πολιτών, δικαιώματα τυπικής ισονομίας και συμμετοχής στο πολιτικό γίγνεσθαι.
    Η ουσιωδέστερη επιτυχία της "Δύσης" σε σύγκριση με την "Ανατολή" ήταν η σχετική ανεξαρτησία της κοινωνίας από το κράτος, η οποία στηρίζεται στα δικαιώματα του ατόμου. Πίσω από αυτό το γεγονός βρίσκονται οι πολιτικές της επαναστάσεις και οι μετέπειτα αγώνες, ταξικοί και πολιτικοί, συνδικαλιστικοί και πολιτισμικοί.
    Το πρόβλημα που έχομε τώρα εδώ μπροστά μας είναι μια αντιστροφή (ή διαστροφή) αυτού του αγώνα που καθόρισε όλο τον 20ό αιώνα: Ανήκαμε και ανήκουμε στην πολιτική "Δύση", αλλά στην Ελλάδα δεν έχουμε ούτε σχετική ανεξαρτησία της κοινωνίας από το κράτος, ούτε πραγματική κεφαλαιοκρατική οικονομία, ούτε πραγματικούς ταξικούς αγώνες (παρά μόνον αγώνες διαγκωνισμού "πελατών"), ούτε ευδοκίμησαν ποτέ οι πολιτικές μορφές που είχε παραγάγει η Αστική Επα­νάσταση, παρά μόνον με τη μορφή της γελοιογραφίας (πελατεία, κομματικό κράτος "παροχές", "κεκτημένα").
    Η ΧΑ και η ναζιστική μόλυνση είναι το οξύ σύμπτωμα μιας χρόνιας εκφυλιστικής νόσου. Ναι, ο υψηλός πυρετός πρέπει να ανακοπεί. Αμέσως, γιατί σκοτώνει και απο μόνος του. Αλλά τι θα γίνει με τα σάπια πνευμόνια, την αδύνατη καρδιά, τους μπουκωμένους από τα άλατα νεφρούς;
    Και το ερώτημα τίθεται ως εξής, υπο μορφή νοητικού πειράματος: Άν εξαφανισθεί απο τον πραγματικό κόσμο της Ελλάδας η ΧΑ. Μαζί της και η (υποτιθέμενη) "ίδια" εξτρεμιστική "αριστερά", ακόμη και όλη η αριστερά και κεντροαριστερά, όχι μόνον ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΔΗΜΑΡ, αλλά μαζί και το συρρικωμένο ΠΑΣΟΚ, ακόμη και η ομάδα του Λοβέρδου και η αντίστοιχη της Διαμαντοπούλου. Θα έχει αυτό επίπτωση στην "χρονια" ασθένεια; Θ' αλλάξει τίποτε;
    Η απάντηση είναι ΟΧΙ. Γιατί τις ίδιες κοινωνικές δυνάμεις, στοχεύσεις και αιτήματα, και κυρίως τις ίδες πολιτικές συντεταγμένες (πελατεία, κομματικό κράτος "παροχές", "κεκτημένα"), τις εξέφρασαν και εκφράζουν πολύ καλά ισχυρότατες δυνάμεις μέσα στην ακραιφνή δεξια. "Κατά σύμπτωση", εξίσου ρητορικά αντιδυτικές , αντιφιλελεύθερες και με ροπές τριτοκοσμικές, όπως οι αντίστοιχες γερμανοφάγες συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ, ή οι παλαιοανδρεικοί τροτσκίζοντες που μας κουβάλησαν εδώ το 1996 τον μεσανατολικό παλαιοκομμουνιστή Οτσαλάν, λανσάροντάς τον ως "εθνικό σύμμαχο".
    Άς απομονώσουμε το οξύ θέμα της ΧΑ. Άς το λύσουμε όλοι μαζί.
    Για να γυρίσει ο ήλιος και να διώξει την γενικευμένη μυκητίαση της χρόνιας "Ελληνικής πολιτικής ασθένειας", θέλει δουλειά πολλή. Πολύ περισσότερη, με πολλά δάκρυα και ιδρώτα.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Uncle Stgm 21/09/2013 19:39:38

      Παλαιοανδρεικοί μαοίζοντες και όχι τροτσκίζοντες, μας κουβάλησαν εδώ το 1996 τον Οτσαλάν. Μερικοί είχαν κάνει εισοδισμό στην νεοεκσυγχρονιστική - αναθεωρητική πασοκομαοική ομάδα του Πάγκαλου.
      Συγγνώμη, μπερδεύτηκα, είχαν και οι πασόκοι τις συνιστώσες τους.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Uncle Stgm 21/09/2013 19:48:53

      Εντυπωσιακό σχόλιο Θείε. Όπως πάντα σε πολλά συμφωνώ. Για να μην κλωθογυρνάω σε θεωρητικές ρετσέτες και αναλύσεις, έχω γράψει πολλάκις όσο πιο απλά γίνεται πως η μάχη και ο "πόλεμος" θα δοθεί ανάμεσα στους κρατιστές - νοσταλγούς του παλιού πελατειακού μοντέλου και τους φιλελεύθερους - οπαδούς της ανοικτής οικονομίας, της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και του κέρδους. Το κακό είναι πως στην Ελλάδα θα πρέπει όλα να στηθούν εξαρχής, αφού οι "ελίτ" μας, οι "επιχειρηματίες" μας, οι "κεφαλαιοκράτες" μας, οι "αστοί" μας ακόμη, ανήκουν όσο κι αν αυτό φαίνεται εφυολόγημα, επί το πλείστον στην πρώτη κατηγορία των φανατικών "κρατιστών" οπαδών της διαπλοκής, των δια-προσωπικών σχέσεων, της μίζας, των "κουμπάρων" και των δικών μας παιδιών. Πολύς αγώνας θα χρειαστεί και θα είναι πολυμέτωπος αν θέλουμε να αλλάξουμε αυτές τις παγιωμένες ακόμη και σε λάθος μεριά νοοτροπίες.

  12. George avatar
    George 21/09/2013 19:50:04

    Πόσο θα κρατήσει αυτό το αεράκι που σήκωσε το πέπλο από τη ΧΑ? Μόλις οι Α/Α πάρουν το "αίμα τους" πίσω, οι προβληματιζόμενοι σήμερα ψηφοφόροι της ΧΑ θα έχουν βρεί την δικαιολογία τους. Αν δε η αντίδραση δεν είναι το ίδιο σφοδρή θα αρχίσουν τα όργανα για υποκριτές πολιτικούς που χτυπάνε την πατριωτική ΧΑ κτλ. Φοβάμαι Acenaton ότι δεν λύνεται έτσι με καθαρή σκέψη δλδ. Οσοι την έχουν δεν θα είχαν ψηφίσει ΧΑ έτσι κι αλλιώς. Πρέπει να δωθεί ελπίδα στον οικονομικό τομέα και να μην σταματήσει στον Ακη η κάθαρση. Ο Δένδιας δε πρέπει να βρει επειγόντως τους άλλους 11 θεούς να βοηθήσουν τον Ξένιο Δία , τον έχει στο πόδι πάνω από χρόνο, χωρίς ούτε ένα break :-)

  13. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 21/09/2013 20:07:01

    Αkenaton,
    νικητής στα σημεία είναι όποιος επιβάλλει την αντζέντα του, τα θέματά του.
    Και σε αυτό το σημείο η ΧΑ σημείωσε επιτυχία. Ο εμφύλιος είναι προσφιλές θέμα της ΧΑ γιατί της επιτρέπει την καπηλεία. Τί και αν φωνάζουν "τιμή στους ταγματασφαλίτες ( βενιζελογενείς ή φον παπαδόγκωνες); Μήπως ακούν οι ψευτοπατριώτες; Εν ανάγκη με ένα πέταγμα της μπάλας στην εξέδρα περί των φόνων της ΟΠΛΑ και ξεχάστηκε το σύνθημα και κυρίως η ιδεολογία που το γεννά. Εδώ κομμάτι των δεξιών πίστεψε τις σάχλες του Πάνου, δεν θα ακουμπούσε χορδές το θέμα του εμφυλίου; Δες πόσα άρθρα και σχόλια γράφονται για τον Εμφύλιο. Ούτε οι αναγνώστες του Στόχου δεν παίρνουν τέτοιες δόσεις περί Εμφυλίου όσες παίρνουμε τις τελευταίες μέρες, ιδίως από το διαδίκτυο. Στο Απέραντο Φρενοκομείο και ενώ έχουμε χρεοκοπήσει , μη έχοντας ζέοντα θέματα του παρόντος και του πρόσφατου παρελθόντος, ας κάνουμε μια επίδειξη τρέλας αναψηλαφώντας τον Εμφύλιο επειδή ακροαριστεριστές και νεοναζί το θέλουν. Ας πέσουμε στην παγίδα τους...
    Επέβαλλαν την αντζέντα τους και την πάντρεψαν με το ψέμα (σε ό,τι αφορά την περίοδο Σαμαρά) περί "ελαφροδεξιάς". Με συμμάχους , στο περί ελαφροδεξιάς ψέμμα, τους "δεν είμαι χα, αλλά...". Και εκεί χρειάζονται απαντήσεις και κυρίως στο χρυσαυγίτικο δόλωμα περί ελαφροδεξιάς. Έχουμε παράδοση στο να πιάνονται κορόιδα και μετά να κλαίνε( βλ. ΛΑΟΣ).