26/04/2009 22:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Το σχέδιο Ανάν είναι υπέρ της Τουρκίας»


___________________________________________________________________________________________
Όπως αποκαλύπτει σήμερα το «Έθνος της Κυριακής» ο τότε υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ Κόλιν Πάουελ με επιστολή (στις 18 Ιανουαρίου 2004) στον Τούρκο ομόλογό του Αμπντουλάχ Γκιουλ τον παρότρυνε να δεχθεί η τουρκική πλευρά το Σχέδιο Ανάν, καθώς όπως ανέφερε χαρακτηριστικά, «προστατεύει τα στρατηγικά συμφέροντα» της Τουρκίας και διευκολύνει την Ουάσιγκτον να υποστηρίξει την ένταξη της χώρας στην ΕΕ.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&tag=8400&pubid=3276784

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 26/04/2009 23:26:11

    ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΑΥΤΟ Ο ΔΡΑΚΟΥΜΕΛ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ,Η ΝΤΟΡΑ ΚΟΥΒΕΛΟΥ,ΟΙ ΡΟΖ ΣΟΡΟΔΙΑΙΤΟΙ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ,Ο ΜΠΡΑΒΟΓΙΩΡΓΟΣ ΤΗΣ ΤΣΑΝΤ,ΟΙ ΔΙΑΜΠΕΡΕΙΣ ΒΑΛΛΙΑΝΑΤΟΙ,ΟΙ ΜΠΙΣΤΟΣΗΦΟΥΝΑΚΗΔΕΣ,ΟΙ "ΚΑΘΗΓΗΤΑΔΕΣ" ΤΗΣ "ΠΑΝΤΕΙΟΥ" ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΑΛΑΛΑΖΟΝΤΑ ΚΥΜΒΑΛΑ;

  2. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 26/04/2009 23:36:20

    το κακο ειναι πως ξεχνατε οτι εκει κατω χασαμε εναν πολεμο...
    η θα πολεμησουμε να τους πεταξουμε στη θαλασσα η θα αποδεχτουμε σχεδια που κανουν αλλοι για μας, αλλάζοντας επουσιωδεις λεπτομερειες ως μοναδικη αμυντικη τακτική που μας εχει απομεινει...
    απο το σχεδιο Ατσεσον ως το σχεδιο Αναν καθε σχεδιο ηταν και χειροτερο, και το επομενο να δειτε ποσο χειροτερο θα ειναι...
    διαλεχτε: πολεμο να τους πεταξουμε στη θαλασσα η συμβιβασμος?
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ θελω. οχι κραυγες κατα των αμερικανων..

  3. osaperas avatar
    osaperas 26/04/2009 23:44:38

    Χωρίς να διαφωνώ για τον ρόλο των αμερικανών νομίζω ότι η συγκεκρίμένη φραση μάλλον "διπλωματική" ήταν. Δηλαδή μπορεί να υπάρχει στα δικά μας αρχεία μία ανάλογη επιστολή που να λέει πάνω κάτω ότι "το σχέδιο είναι υπέρ της Ελλάδας".

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/04/2009 23:47:45

    Ημουν βέβαιος πώς ο γνωστός ανώνυμος ΄διώκτης΄τού Ιγνατίου θα ξαναεμφανιζόταν...
    Βρέ ξυπνητήρι έχει ο άτιμος..
    Ακόμα τον τσούζουν τά λεφτάκια πού πήραν οι Ανανιστές στην Κύπρο.

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/04/2009 23:53:50

    Ο κ. Γ. Μπόμπολας είναι άνθρωπος με χιούμορ.

    Οφελήθηκε όσο κανένας από την "πρωθυπουργία" Σημίτη.
    Την περίοδο εκείνη έγινε από επιχειρηματίας μεγιστάνας - τοπικός έστω.

    Ο εκλεκτός του κ. Σημίτης υπήρξε μαζί με τους μη εξαιρετέους κ.κ. Μητσοτάκη (+Ντόρα), Γ.Α. Παπανδρέου και Αλαβάνο οι φλογεροί κήρυκες της άνευ όρων αποδοχής του Σχεδίου Ανάν στην κοινή γνώμη Ελλάδας και Κύπρου.

    [Απέτυχαν να πείσουν, ο Τάσσος άντεξε 5 χρόνια, αναμένουμε νέο "θαύμα" που θα σώσει τον κυπριακό Ελληνισμό, κυρίως από τους ηγέτες του].

    Σήμερα, ο κ. Μπόμπολας, μέσα από τις σελίδες της εφημερίδας του, εκθέτει ανεπανόρθωτα τον εκλεκτο του.
    Και την αμερικανοπαρέα.

    Ίσως βέβαια κι αυτός να θεωρεί πως "σε λίγα χρόνια όλα ξεχνιούνται", οπότε οι ευνοούμενοί του δεν κινδυνεύουν από λαϊκή μήνι ή απλό φτύσιμο.

    Τα δημοσιογραφικά παπαγαλάκια της εποχής που έσκουζαν για "τους οπισθοδρομικούς που ανακόπτουν την πορεία προόδου της Κύπρου" σίγουρα δεν ντρέπονται. Έχουν ξεκοκκαλίσει προ καιρού τα χρήματα των επιταγών που έλαβαν σε εξώφληση της "υποστήριξης".

    Ψάχνω αρχείο για τι έγραφαν κάτι γεωργελέδες και σια, τότε. Θα βρω ..




    Κυπρίους και έλληνεςκαταλμανανς

  6. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 26/04/2009 23:54:30

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΣΒΟΛΗ.ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΤΟΧΗΣ.ΕΧΟΥΜΕ ΘΥΜΑΤΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΥ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΕΠΟΙΚΟΥΣ.
    ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ,ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΕΚΤΟΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ,ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Ο ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ ΣΤΟΝ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΑΚΟ ΠΟΛΕΜΟ.

  7. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 26/04/2009 23:55:57

    @Προφήτης
    Ο Τασσος (με δυο σσ) ειναι αυτος που τα'πεινε στην ταβερνα και ελεγε στην παρεα του παμε να σφαξουμε κανεναν τουρκο για επιδορπιο ?(δεκαετια 50 -60 λεμε)

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/04/2009 23:57:09

    η τελευταία ακατάληπτη πρόταση από τον Δαίμονα του πληκτρολογίου

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/04/2009 23:59:21

    3πκ
    Τράβα να τα πεις στις μάνες των αγνοουμένων

  10. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 27/04/2009 00:02:41

    @ 7
    να σου απαντησω εγω: οπ ΓΑΠ ειπε ναι και ειναι αισχιστο και θα τον κυνηγαει, οχι επειδη ειπε "ναι" αλλά επειδη θελησε να προκαταλαβει τους ελληνοκυπριους, ως μη ωφειλε!

    ΥΓ:επι τη ευκαιρια αφου μπαινετε στο νετ επρεπε να εχετε μπει τοτε και σε κυπτριακα τσατ ρουμς και να συζητησετε με τον "βαθυ" λαό.
    δεν θελαν το σχεδιο Αναν -απλως- γιατι δεν θελαν τα λεφτα της Ε.Ε. να πηγαινουν και στους τουρκοκυπριους...
    τοσο απλα...

  11. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:03:13

    Λαθος Πληροφόρηση...απο τά τρία τά πουλάκια.
    Ο Βασιλείου ήταν αυτός πού έλεγε όσο περισσότεροι σφαγμένοι έλληνοκύπριοι και όσο λιγότερο ελληνοκυπριακό έδαφος τόσο το καλύτερο γιά το Φέσι πού φορώ.
    Το παρέδοσε μετά στον Αναστασιάδη και σε μερικούς Ακελικούς.
    Υποθέτω πώς ο Λυσσαρίδης φίλος τού Ανδρέα δέν εκφράζει την εκσυγχρονισμένη Σημιτική Πασοκιά.

  12. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 27/04/2009 00:05:10

    @Προφήτης
    οι μανες των αγνοουμενων εχουν τον πονο τους. δεν μας εχουν αναγκη ουτε εμενα ουτε εσενα για παρηγορια

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/04/2009 00:09:08

    Στις φωνές των προοδευτικών ανθρώπων όλου του κόσμου υπέρ του δικαιώματος της αυτοδιαθέσεως της Κύπρου και της Ενώσεώς της με την Ελλάδα, ήρθε να προστεθή χθες και η φωνή –η μόνη μέχρι στιγμής από τουρκικής πλευράς– του μεγάλου Τούρκου ποιητού Ναζίμ Χικμέτ.

    Ο Χικμέτ απηύθυνε μήνυμα στους Τούρκους της Κύπρου, στο οποίο τονίζει ότι η Κύπρος ήταν πάντοτε ελληνική. Δεν υπάρχει, γράφει, κανένα ζήτημα για την ελληνικότητα της νήσου. Η πλειοψηφία των κατοίκων της είναι Έλληνες και δίκαια αγωνίζονται για την Ένωσιν της νήσου με την Ελλάδα.

    Απευθυνόμενος ειδικώτερα στην τουρκική μειονότητα της Κύπρου, ο Τούρκος ποιητής τονίζει ότι πρέπει να συνεργασθή με τους Έλληνες Κυπρίους για την απαλλαγή της νήσου από τον αγγλικό ιμπεριαλισμό.

    Μόνο, γράφει, όταν η νήσος απαλλαγή από τους Άγγλους ιμπεριαλιστάς, οι Τούρκοι κάτοικοί της θα μπορέσουν να ζήσουν πραγματικά ελεύθεροι. Κι αυτό δεν μπορεί να γίνει παρά με την ενότητα του κυπριακού λαού, με τη συνεργασία από Τούρκους και Έλληνες Κυπρίους στην πάλη εναντίον του ξένου δυνάστου. Εκείνοι, καταλήγει, που προσπαθούν να στρέψουν τους Τούρκους εναντίον των Ελλήνων, μόνον το συμφέρον του ξένου κατακτητή εξυπηρετούν.

    Αυγή, 17/4/1955

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:10:54

    Τό 77% τού ΟΧΙ τσούζει όλους τούς ενδοτικούς και θά τούς τσούζει στόν αιώνα τον άπαντα.
    Ονειρό τους να κυματίζει η Τουρκική Σημαία σέ ολόκληρη τήν Κύπρο μπάς και πάρουν τζάμπα κανένα Χωραφάκι στά Κατεχόμενα ,μέ δικηγόρο τήν Κυρία Μπλαίρ.
    Βέβαια το κακό είναι πώς τώρα πού οι Τουρκοκύπριοι μαζί μέ τούς Εποίκους εξέλεξαν τον Ακροδεξιό στά Κατεχόμενα θά ξαναφανεί το αληθινό πρόσωπο τής Τουρκίας...
    Αλλά σιγά μήν βάλουν μυαλό.

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/04/2009 00:11:18

    3πκ
    Τράβα να τα πεις και στους Ίμβριους, στους Τενέδιους και στους Κωνσταντινουπολίτες, θλιβερό γιουσουφάκι

  16. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 27/04/2009 00:12:47

    :aris lalidis Says

    ΜΑ ΕΣΥ ΕΠΑΙΖΕΣ ΤΟ ΕΝΑ.
    ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ,ΑΘΛΙΕ Α(Υ)ΝΑΝΙΣΤΗ

    -εγω δε ξερω τι παιζω, αλλα θετω ενα ερωτημα: πολεμος η αποδοχη?

    -εγω ειμαι υπερ του πολεμου εδω και χρονια.

    - πριν 20 χρονια θα τη νικουσαμε την τουρκια. πριν 10 ενδεχομενως, αλλα δυσκολα.
    - τωρα μαλλον οχι.

    Μια χωρα που χανει καθε χρονο 1600 νεκρους στην ασφαλτο, φοβαται μπας και εχουμε μερικους δεκαδες νεκρους σε θερμο επεισόδιο...

    καποιοι σαν τον aris lalidis μας οδηγησαν στην ντροπή του 1987
    και επι τη ευκαιρια aris lalidis τι ηλικια εχεις?
    ποσο ησουν το 74? πηγες αραγε εθελοντης να πολεμησεις τους τουρκους?
    και αν τοτε ησουν μικρος μηπως πηγες εθελοντης- πολεμιστης στους σερβους οταν τους την πεσαν οι αμερικανοι?
    αν ουτε αυτο, μπορείς να ντραπεις λιγακι για οσα λες

  17. Tufail avatar
    Tufail 27/04/2009 00:15:02

    Οι παπαριές του Ιγνατίου αποκαλύφθηκαν, τον πιστεύουν πλέον μόνο όσοι εθελοτυφλούν. Άντε τώρα τον που βγάλαμε και "έγκυρο" δημοσιογράφο. Ούστ ρε...

  18. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 27/04/2009 00:18:53

    @ Σπύρος
    -τα ξερω πολυ καλα. μιλησα για τον τασσο, επειδη το ονομα αυτο αναφερθηκε απο τον προφητη
    -τελικα καθε γνωμη που αντιτιθεται στη δικη σας πρεπει να ειναι σημιτική ή γιωργακική πασοκια?
    -περι προσωπικης γνωμης δεν εχεται ακουσει?
    να υποθεσω κι εγω οτι κρινετε εξ ιδιων τα αλλοτρια?

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:22:47

    20@
    Αυτό γιά τον Τασσο και τίς Ταβέρνες πού τάπινε είναι έγκυρη πληροφόρηση δηλαδή???
    H Eρώτησή μου για τον Λυσσαρίδη ήταν σαφέστατη.
    Αλλως τε είναι γνωστό τό μίσος τού Σημίτη γιά οτιδήποτε Ανδρεϊκό.

  20. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 27/04/2009 00:23:41

    @Προφήτης Says
    "Στις φωνές των προοδευτικών ανθρώπων όλου του κόσμου υπέρ του δικαιώματος της αυτοδιαθέσεως της Κύπρου και της Ενώσεώς της με την Ελλάδα, ήρθε να προστεθή χθες και η φωνή –η μόνη μέχρι στιγμής από τουρκικής πλευράς– του μεγάλου Τούρκου ποιητού Ναζίμ Χικμέτ"

    -ΑΝ ησουνη 16χρονος θα σε δικαιολογουσα. τωρα οχι. οι ποιητες ομορφαινουν τον κοσμο μας, αλλα δεν τον διαμορφωνουν

    -πολεμος η οχι?

  21. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 27/04/2009 00:25:58

    @τρια πουλακια
    "ΟΥΚ ΕΠ ΑΡΤΩ ΖΗΣΕΤΑΙ ΜΟΝΟΝ"
    ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΩ.
    ΗΜΑΡΤΟΝ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ 1987(ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΧΙΛΙΟΔΑΡΜΕΝΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ;)
    Ο ΕΝΔΟΤΙΣΜΟΣ,Ο ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΣΜΟΣ ΚΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΑΛΚΟΡΕΚΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

  22. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 27/04/2009 00:26:14

    @Σπύρος
    οσο δεν παιρνει εγκυρωτατη. αλλα περαν αυτου διαβασε την ιστορια του κυπριακου απο ΟΛΕΣ τις πηγες.
    θα εκπλαγεις με την μαλακια που τους εδερνε...

  23. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:26:35

    Τρία Πουλάκια@Γενικώς...
    Η Ερώτηση περί Πολέμου γιατί επαναλαμβάνεται μονίμως??
    Την περίοδο τού Δημοψηφίσματος,είχαν ξαμολυθεί οι Δρουσιώτηδες,οι Ανδρουλάκηδες ,οι Σωμερίτηδες ,οι Ιοί και οι Πρετεντέρηδες και μιλούσαν διαρκώς γιά Πόλεμο τρομοκρατώντας τον Κόσμο.
    Μετά το 77% έγινε κανενας πόλεμος και δεν το πήραμε χαμπάρι???

  24. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 27/04/2009 00:27:36

    @aris lalidis

    σαρδαμ ηταν . στο 1897 αναφερομουν.
    σε αυτο ζηταω συγνωμη

  25. Tufail avatar
    Tufail 27/04/2009 00:29:43

    Με την αποκάλυψη της διαστρέβλωσης δηλώσεων Αμερικανών αξιωματιουχων πάνω στις οποίες βασίστηκε η σπίλωση ανθρώπων στην Κύπρο, της παραποίησης της έκθεσης Nathan associates κ.λ.π.

  26. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:31:14

    27@
    Ας δεχτώ πώς ισχύει η ιστορία τής Ταβέρνας.
    Μήπως θυμάσαι το 50-60 τι γινόταν με την Αγγλική Κατοχή και τον ρόλο τών Τουρκοκυπρίων τότε??
    Ηταν ή δεν ήταν πρόθεση τών Αγγλων να τούς στρέψουν κατά τών Ελληνοκυπρίων,πού είχαν ξεσηκωθεί?
    Kαι ας ξαναδεχτώ τήν δήλωση στην Ταβέρνα.
    Αυτή καθορίζει την στάση τού Παπαδόπουλου 40τόσα χρόνια μετά??
    Τότε τι να πούμε γιά τον Βασιλείου και τούς Ημετέρους του,πού εισήγαγαν τήν Φυλετική θεωρία τών Νεοκυπρίων γιά να αποδείξουν πώς οι Ελληνοκύπριοι δέν έχουν καμιά σχέση με την Ελλάδα??
    Και μιλάμε για επίσημη Κυβερνητική Πολιτική.

  27. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:32:17

    Ε βέβαια σπιλώθηκε ο Δρουσιώτης και έτρεχε να στήνει Ταινίες δήθεν Ντοκυμανταίρ μετά πού τις παρακολούθησε αυτός και 100 κολλητοί του.

  28. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 27/04/2009 00:34:12

    @Σπύρος
    τελευταιο για τι αυριο εχει δουλεια:
    γιατι επαναλαμβανεται ο πολεμος ... γιατι το ειπα απο την αρχη: εκει κατω χασαμε εναν πολεμο. η θα τον ξανακανουμε να τους τα παρουμε πισω η θα λειτουργησουμε αμυντικα, να περισωσουμε οτι μπορουμε..
    το επομενο σχεδιο θα ειναι χειροτερο. δεν μας ευνοει ο τοπος και ο ΧΡΟΝΟΣ
    δεν το βλεπετε (και με την σταση Ομπαμα)? σε λιγο θα αμυνωμαστε υπερ αιγαιου και σεις παλι θα ζητατε ψηφισματα απο τον ΟΗΕ (σαν αυτα για την κυπρο και την παλαιστινη)...
    και οντως θα ερχονται τα ψηφισματα και θα κλαιγεστε γιατι δεν εφαρμοζονται...
    και τα εθνικα μας συμφεροντα (δεν λεω "ζωτικα" μας γιατι εχει κακοποιηθει η λεξη) θα συρικνώνονται..

  29. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 27/04/2009 00:37:16

    και κατι αλλο σπυρο:
    - οι πρετεντερηδες, οι σωμεριτηδες και οι ιοι τον λεγαν τον πολεμο ΑΠΟΦΕΥΚΤΑΙΟ κακο.
    εγω το αναφερω ως ΑΝΑΓΚΑΙΟ κακο.
    αν δεν μπορουμε να τον κανουμε δεν εχουμε παρα την διπλωματια

  30. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:37:45

    34@
    Τά περί Πολέμου δέν συζητούνται.
    Η Απορία μου είναι γιατί θά πρέπει να υπάρξει καλά και σώνει ΄λύση΄ εντός τού έτους.
    Ασε πού πιστεύω πώς η Τουρκία δέν επιθυμεί λύση,εκτός εάν οι παραχωρήσεις τής Ελληνοκυπριακής πλευράς υπερβούν τά όρια.
    Υ.Γ.
    Καλή Εβδομάδα.

  31. Factorx avatar
    Factorx 27/04/2009 00:46:14

    Η θέσεις μας ως site και παλαιότερα ως Αντι για το Κυπριακό είναι δεδομένη. Επειδή όμως ανέκαθε με έτρωγε και είχα γράψει κι ένα σχετικό κομμάτι παλιά στο Αντί ("Σ΄αγαπώ και ένοπλα"¨- άντε να το βρω τώρα) θέτω στους΄φίλους ένα απλό ερώτημα: Πως εξηγείται και η Κύπρος είναι το μοναδικό κατεχόμενο μέρος του κόσμου όπου δεν έγινε αντάρτικο;;;; !!!!

  32. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/04/2009 00:49:22

    Το πιο πιθανό, ο Μπόμπολας στέλνει μήνυμα στους επίδοξους δελφίνους της εξουσίας, ΓΑΠ και Ντόρα :
    υπάρχουν ράμματα και για τη γούνα σας.

    Και μάλιστα στην αχίλλειο πτέρνα τους : την αμερικανοδουλεία.
    Έξυπνη κίνηση και αποδοτική εκδοτικά. Το 90% των Ελλήνων είναι αντι-αμερικανοί.

    Κάποιοι θα το ερμηνεύσουν ότι ο ΓΑΠ δεν έχει "προσκυνήσει" τους νταβατζήδες, γι' αυτό τού την πέφτουν.

  33. Tufail avatar
    Tufail 27/04/2009 00:49:38

    Ε βέβαια, αν αστέρας της δημοσιογραφίας είναι ο Λιάτσος, γιατί να μην είναι και ο Ιγνατίου; Τι κι αν πουλάνε παραμύθια, αυτό που μετράει είναι να πουλάνε τα δικά μας παραμύθια.

  34. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:51:07

    Για τον Δρουσιώτη πείτε μας και για τα ντοκυμανταίρ του.

  35. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/04/2009 00:55:11

    Εγώ είχα από παλιά άλλη απορία :
    γιατί η 17Ν, ο Κουφοντίνας και η παρέα (τότε δεν γνωρίζαμε ποιοι ήταν η 17Ν - ούτε τώρα, αλλά αυτό είναι άλλο ευαγγέλιο) δεν πήγαιναν στην Κύπρο να αποδείξουν την πατριωτική μαχητικότητά τους κάνοντας ένοπλες επιθέσεις κατά Τούρκων;

  36. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:56:01

    Στον Καθρέφτη σου κοιτιέσαι και απο μόνος σου αγαπιέσαι Μακάριε..

  37. Tufail avatar
    Tufail 27/04/2009 00:58:48

    Πίσω στο εικόνισμα του αγαπημένου σου καγκεμπίτη για θυμιάτισμα και προσευχή.

  38. kanis avatar
    kanis 27/04/2009 00:59:59

    O Κόλιν Πάουελ, πως και γιατί, χάθηκε από το προσκήνιο,...τότε, υπέρ της λίζας της κοντής;

  39. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 01:00:59

    Είναι πολλά τά λεφτά απο τίς Μ.Κ.Ο.
    Τοσες οργανώσεις για την διάσωση τής Αρκούδας στην Κύπρο εμφανίστηκαν...
    Νά μήν γίνει και μιά ταινιούλα γιά ολες αυτές τις επιδοτούμενες Αρκουδίτσες ???
    Mόκο για την Ταινιούλα πάντως .

  40. kanis avatar
    kanis 27/04/2009 01:03:21

    @Προφήτη 41

    Εδώ κάποιος ανώνυμος, είχε απόσπασμα από πρακτικά της αμερ. γερουσίας, ότι ο κουφοτέτοιος ήταν υπάλληλος της εδώ τους πρεσβείας..αντε βγάλε άκρη δηλαδή!

  41. Tufail avatar
    Tufail 27/04/2009 01:05:54

    Καθένας με τη φαντασίωσή του, πάει πολύ όμως να επιμένει να συμμετάσχουν και οι άλλοι σ΄αυτήν. Άντε λοιπόν πάλι ξανά στη λατρεία του ξανθού γένους και το κράξιμο των αντιφρονούντων. Φτιάξε και κανά καλό παραμυθάκι για σόρους και αρκουδο - ΜΚΟ να τρομάζεις τα παιδάκια.

  42. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 01:10:03

    Τά μπέρδεψες έρημε.
    Αντιφρονούντες στόν ΄εκσυγχρονιστικό΄συρφετό ήσαν οσοι τολμούσαν να πάνε κόντρα στούς Πρετεντέρηδες ,στούς Σωμερίτηδες και στούς Δρουσιώτηδες.
    Και τίς παπαριές περί Ξανθού Γένους να τίς λές μέ τούς επιδοτούμενους πού κάνεις Παρέα.
    Πές μας τώρα για την Ταινία τού κυρ Μακάριου και γιατί την έφτιαξε άρον-άρον...
    Και τράβα στον κολλητό σου τον Δημητρά γιά να διαψευσετε παρέα τίς Μ.Κ.Ο .
    Και φεύγοντας πάρε και το δεκάευρο πού σούπεσε απο την τσέπη.

  43. Tufail avatar
    Tufail 27/04/2009 01:11:07

    Καλά πόσο είσαι, δεκατριών;

  44. Tufail avatar
    Tufail 27/04/2009 01:12:27

    Και συγνώμη που δεν έβαλα το "Ξανθό Γένος" με κεφαλαία, καλά έκανες και με διόρθωσες, με τα θεία δεν παίζουμε..

  45. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 01:13:13

    Το δεκάευρο.
    Ξέρεις εσύ.
    Πές μας για το Ντοκυμανταίρ τού κύρ Μακάριου ντέ.
    Αυτό πού έβαζε λυτούς και δεμένους να αποδείξουν πώς δέν τά πήραν οι Ναιναίκοι τού Ανάν.
    Τα άλλα ειναι για να αποπροσανατολίζεις την συζήτηση.

  46. Tufail avatar
    Tufail 27/04/2009 01:18:32

    Διαζύγιο με τη λογική ή πολύ μικρός για να ποστάρει;
    Οι Γκεμπελικές μέθοδοι είναι διαφανείς, τόσο πολύ φοβάσαι αυτό το ντοκυμαντέρ που μας έπρηξες;

  47. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/04/2009 01:24:56

    Οι HΠA θέλουν λύση στην Kύπρο για να έχουν εξαρτημένο κράτος

    O δημοσιογράφος Παύλος Tσίμας ρώτησε τον Nόαμ Tσόμσκι ποια η γνώμη του για το Σχέδιο Aνάν και για ποιους λόγους οι HΠA επείγονται να λύσουν το Kυπριακό. Ως προς το πρώτο, ο Tσόμσκι απέφυγε να τοποθετηθεί ευθέως, ενώ πριν απαντήσει στο δεύτερο, επεσήμανε ότι το ενδιαφέρον των HΠA για την Kύπρο και για όλη την περιοχή δεν είναι πρόσφατο, αλλά πάγιο.

    «Όλη η περιοχή έχει τεράστια σημασία για τις Hνωμένες Πολιτείες. Για τις HΠA, η Mεσόγειος είναι ο «αγωγός» μέσα από τον οποίο περνάει το πετρέλαιο της Mέσης Ανατολής. H Ουάσιγκτον θέλει να λυθεί το Κυπριακό με τρόπο ώστε να υπάρξει ένα εξαρτημένο, ήσυχο κράτος, που δεν θα δημιουργεί προβλήματα. Τώρα, πιστεύουν ότι είναι μια καλή συγκυρία για να γίνει αυτό.

    Επίσης, οι HΠA θέλουν να λυθεί το Κυπριακό για να μπει η Τουρκία στην Ευρωπαϊκή Eνωση. Εκεί, η Tουρκία -μια απόλυτα πιστή σύμμαχος, που ξέφυγε για λίγο στον πόλεμο του Ιράκ και τώρα έχει επανέλθει στη γραμμή- μπορεί να δράσει ως φορέας της αμερικανικής επιρροής.

    Οι κύριοι εχθροί των HΠA είναι η Γαλλία και η Γερμανία, καθώς υπάρχουν πάντοτε ανησυχίες ότι η E.E. θα αποκτήσει ανεξάρτητη φωνή. H μετατροπή της E.E. σε χαλαρότερο σχήμα περιορίζει αυτή την απειλή. Kαι ως προς αυτό, η Tουρκία θα είναι πολύ αποτελεσματική π.χ. από τη Λεττονία.

    O κορυφαίος στόχος της αμερικανικής πολιτικής από τον B΄ Παγκόσμιο Πόλεμο ήταν η διαφύλαξη των πετρελαϊκών αποθεμάτων. Ως το 1974, οι HΠA αντιμετώπιζαν ρητά την Ελλάδα όχι ως ευρωπαϊκή χώρα αλλά ως τμήμα της μεσανατολικής περιφέρειας, εντάσσοντάς τη στο γραφείο του Στέιτ Nτιπάρτμεντ που ασχολούνταν με την Eγγύς Ανατολή. H Τουρκία έχει εξαιρετική στρατηγική σημασία στο πλαίσιο αυτό διότι, μαζί με το Ισραήλ, είναι τμήμα του περιφερειακού συστήματος που χρησιμοποιούν οι HΠA για να υποτάσσουν τις πετρελαιοπαραγωγές μοναρχίες», τόνισε ο Tσόμσκι.

    «ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ» 22-04-2004

  48. kanis avatar
    kanis 27/04/2009 01:28:01

    ...τελικά αληθεύει η φήμη, ότι η Ντόρα μάζεψε ..διάφορα παπαγαλάκια..και τους μίλησε περί ρεαλιστικής λύσης του Κυπριακού;

  49. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 01:28:45

    E,καλά ρέ Προφήτη και εσύ.
    Τι βάζεις σχολιασμούς τού Τσόμσκυ??
    Θά αναγκάσεις τον δεκάευρο τόν Τούφα να γράφει αρλούμπες καί νά πουλάει τρέλλα πάλι μπάς και ξεφύγει απο τά δύσκολα.

  50. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 01:30:53

    56@Kanis
    Aπίθανο δέν είναι.
    Μήν ξεχνάς πώς ο Πατέρας της είχε παλιότερα δηλώσει στην Καθημερινή πώς ο Παπαδόπουλος πρέπει νά πέσει απο την Προεδρία.
    Μιά γενιά είναι όλοι τους.

  51. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 01:32:12

    Η καλύτερα Φάρα.

  52. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 27/04/2009 01:33:30

    @15 Προφήτης Says:
    "".... Η πλειοψηφία των κατοίκων της είναι Έλληνες και δίκαια αγωνίζονται για την Ένωσιν της νήσου με την Ελλάδα....""
    Ε, όχι και αγωνίζονται για την ΄Ενωσι. Μόνοι τους διάλεξαν την αυτοδιάθεση. Για να είναι κράτος και όχι νομαρχία της Ελλάδος. Και ο τότε ηγέτης τους Μακάριος, εθνάρχης και πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας και όχι νομάρχης όπως ο ίδιος έλεγε.

  53. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/04/2009 01:36:23

    @46
    Καλό
    Ο πολιτικός "διάλογος" στην Ελλάδα, ιδίως μετά την εμπορική τηλεόραση, αποβλακώνει τους πάντες. Οι απλές αλήθειες και η ορθολογική ανάγνωση της πραγματικότητας έχουν ξεχαστεί.

  54. kanis avatar
    kanis 27/04/2009 01:36:26

    «Το Κυπριακό είναι πάντα στην καρδιά κάθε Έλληνα», επισήμανε ο πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας από τη Νάουσα
    ιν.γρ

  55. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/04/2009 01:39:26

    @57 Σπύρο
    Μπορεί να γυρίσει κι αυτός κάνα ντοκυμανταιρ, σαν το Μακάριο
    χαχα

  56. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/04/2009 01:42:24

    @47 kanis
    Κάτι είχε πάρει το μάτι μου, αλλά λίγο δύσκολο. Μη ξεχνάμε, πιθανό να βγουν αλλά πιθανό και να πεθάνουν στη φυλακή.

  57. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 27/04/2009 01:46:45

    @23 τρια πουλακια καθονταν Says:
    ""-πολεμος η οχι?""
    Πόλεμος εμείς οι Ελλαδίτες-καλαμαράδες, γιατί???
    Επειδή την κατοικούν Ελληνες??. Και στην Κων/λη κατοικούν Ελληνες και στη Ιμβρο και στην Τένεδο και στα Σκόπια και στην Βουλγαρία και στην Αλβανία. Γιαυτούς ίσως. Για την Κύπρο γιατί??
    Η Κύπρος διάλεξε αντι για την Ενωση να είναι ανεξάρτητο κράτος και ήδη είναι στην ΕΕ. Εάν κάτι διεκδικεί ας το πάρει μόνη της. Δεν θα ξαναπάω εγώ να βγάλω το φίδι από την τρύπα. Οπως έστρωσε να κοιμηθεί.

  58. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/04/2009 01:51:39

    @65
    μεσαίε
    Οι Γάλλοι λένε chercher la femme.
    Εμείς πρέπει να λέμε "αναζητήστε το Μακάριο".

  59. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 27/04/2009 03:21:00

    Ναι, "αναζητήστε το Μακάριο" για το Κυπριακό και για όλα τα μετέπειτα δεινά "αναζητήστε τον Αντρέα"

  60. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 27/04/2009 11:06:37

    Τι σχέση έχει η υπόθεση αυτή με το Βατοπέδι?

  61. αβγδεζηικλμνξοπ avatar
    αβγδεζηικλμνξοπ 27/04/2009 13:46:46

    Τα γνωστά Ανανάκια πρωταγωνιστούν ακόμα ενερυθρίαστα στην πολιτική ζωή της Ελλάδος και της Κύπρου. Οι θλιβεροί. Και μαζί τους και πίσω τους αυτοί που κατέφαγαν την ψυχή της Ελλάδος...........

  62. Φι avatar
    Φι 27/04/2009 15:16:25

    Σπύρο, οι Κύπριοι θέλουν διχοτόμηση. Ντου δεν βολεύει να κάνουμε κι ο Τάσσος το ήξερε.

  63. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 15:19:28

    Η Τουρκία πάντως θέλει σίγουρα διχοτόμηση και δύο ξεχωριστά Κράτη.
    Οι δηλώσεις τού νεοεκλεγέντος Τουρκοκύπριου εθνικιστή είναι σαφείς.

  64. Ηellenic avatar
    Ηellenic 27/04/2009 15:28:34

    To σχεδιο Αναν, οπως και καθε σχεδιο που σχεδιαζεται απο τριτους, θα ευννοει οπως και να εχει τον Νικητη και οχι τους ηττημενους,(1974) στην συγκεκριμενη περιπτωση τους Ελληνοκυπριους. Η μεγαλη μεχρι τωρα νικη της Ελλαδος και της Κυπρου ηταν η ενταξη στην Ε.Ε.

  65. Νἰκος avatar
    Νἰκος 27/04/2009 19:31:56

    @ τρια πουλακια καθονταν #2,

    Μην παραπληροφορεις. Δεν κυρηξε ποτε πολεμο η Τουρκια, δεν εγινε πολεμος αλλα ΕΙΣΒΟΛΗ.

    Προσεχε λοιπον τι λες.