#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2010 07:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το στρες της μαγειρικής θέλει προσοχή – σκοτώνει



Όλοι έχουμε αντιληφθεί τη τελευταία τηλεοπτική μόδα που σαρώνει τον κόσμο, και που στην Ελλάδα έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, με αποτέλεσμα φέτος τα κανάλια να γεμίσουν από παρόμοιες εκπομπές. Μιλάω για τις εκπομπές μαγειρικής, που με τις διάφορες εκφάνσεις τους έχουν κερδίσει το τηλεοπτικό κοινό, ακόμη και εμένα. Να βλέπω τον Μποτρίνι να τσιρίζει ή και να χλευάζει (έστω και στημένα) και να γουστάρω.

Όμως, αυτό που συμβαίνει με τον πατριάρχη του εν λόγω τηλεοπτικού είδους είναι, αν μη τι άλλο, τουλάχιστον αξιοπερίεργο. Μιλάμε για τον σούπερ διάσημο και πετυχημένο σεφ, τον Σκωτζέζο Gordon Ramsay, ο οποίος έχει κερδίσει πλούτη και φήμη με τις τηλεοπτικές μαγειρικές του εκπομπές του όπως το Kitchen Nightmares, και το  Hell's Kitchen.

Ένας εστιάτορας του New Jersey, την επιχείρηση του οποίου «βοήθησε» ο περίφημος σεφ πριν από τρία χρόνια, στα πλαίσια του Kitchen Nightmares, αυτοκτόνησε πηδώντας από γέφυρα στα νερά του ποταμού Hudson. Όταν τον μάλωνε ο σεφ για την απόδοσή του, τον είχε προειδοποιήσει πως αν δεν στρώσει, η επιχείρηση του θα βουλιάξει στον ποταμό Hudson! Η επιχείρηση μπορεί να μην βούτηξε, όμως ο καταχρεωμένος Joe Cerniglia έκανε προχθές το απονενοημένο διάβημα.

Και δεν είναι ο πρώτος. Περιέργως, μια άλλη σεφ, η Rachel Brown, που στο παρελθόν  είχε διαγωνιστεί στην ρεάλιτι εκπομπή Hell's Kitchen, που παίζεται με μεγάλη επιτυχία στην Αμερική, είχε αυτοκτονήσει με πιστόλι λίγο μετά από την αποχώρησή της από το σόου. Προφανώς το στρες των μαγείρων είναι πολύ μεγαλύτερο από ότι νομίζουμε. Προσοχή στη κουζίνα λοιπόν.

S.A. (ABC News)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nyfitsa avatar
    nyfitsa 30/09/2010 08:23:55

    Οι αδύναμοι χαρακτήρες να μην πηγαίνουν στα reality.!Aυτά τα σόου είναι για «χοντρόπετσους» …σαν τους πολιτικούς. Στην περίπτωση του Πάγκαλου, αν συμμετείχε στην ρεάλιτι εκπομπή Hell’s Kitchen …θα τον έστελνε τον Gordon Ramsay …στο Hell.. !!, xa, xa, xa.

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 30/09/2010 08:39:08

    Στο μεταξύ βγήκε βρώμα ότι ο Ράμσεϊ κάνει στο δικό του εστιατόριο αυτά για τα οποία ψέγει τους διαγωνιζόμενους στο ριάλιτί του, δηλαδή σερβίρει κατεψυγμένα, προμαγειρεμένα φαγητά, κλπ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Στέργιος 30/09/2010 10:48:54

      Δυστυχώς σήμερα οτιδήποτε αγοράζεται απ έξω είναι επικίνδυνο για την υγεία. Έχουν αρκετά πρόσθετα κι ενισχυτικά. Εγώ έχω μια ευαισθησία στο στομάχι και τα καταλαβαίνω αμέσως.

  3. ευτυχια avatar
    ευτυχια 30/09/2010 09:17:29

    Στην Ελλάδα έχουμε τόσα χρόνια το Drakoula's kitchen, το Karatzaferis' kitchen και τώρα το MNEMONIUM kitchen. Κάθε βουλευτική έδρα κι ένα μαγεριό!

  4. tsilivithras avatar
    tsilivithras 30/09/2010 09:29:40

    Ο Μποτρίνι είναι για πολλές φάπες.Να βάλεις στην μπρίζα την ηλεκτρική χαστουκιέρα και να την βγάλεις μόνο μετά από υπερφόρτωση δικτύου.
    Ομοίως ήταν και πολλοί "καταστηματάρχες" που έβγαιναν στην εκπομπή του.
    Όσο στημένο κι αν ήταν το show ώρες ώρες απορούσα πως διάολο μερικοί άνθρωποι κρατάνε μαγαζιά όντες από άσχετοι εώς επικίνδυνοι.

    Ο Ράμσευ είναι ωραίος τυπάκος...έχει κι αυτό το αλήτικο στυλάκι και "γράφει" ωραία στην TV.
    Προσωπικά προτιμώ Jamie Oliver.

    Η μαγειρική είναι αντικαταθλιπτικό σπορ.
    Σε βοηθάει να χαλαρώνεις, να συγκεντρώνεσαι και να γίνεσαι δημιουργικός.
    Τα όποια "αυτοκτονικά" έχουν να κάνουν με τον ψυχαναγκασμό των tv-show και την ψυχική αδυναμία των ανθρώπων.

    • lampros avatar
      lampros @ tsilivithras 30/09/2010 14:38:50

      """Ο Μποτρίνι είναι για πολλές φάπες.Να βάλεις στην μπρίζα την ηλεκτρική χαστουκιέρα και να την βγάλεις μόνο μετά από υπερφόρτωση δικτύου."""

      Γιατί δεν μας είπες...

      Ο Μποτρίνι είναι ο ίδιος στο μαγαζί του εξαιρετικός μάγειρας, με πολλαπλά βραβεία...

      Και η εκπομπή του μας δείχνει τι αηδίες μας σερβίρουν άσχετοι έως επικίνδυνοι εστιάτορες και με τι συνθήκες λειτουργούν τα μαγαζά τους...

      Τα "στημένα" κλπ δεν με ενδιαφέρουν, κλασσική ελληνική συνωμοσιολογία.

      Τι έστησαν δηλαδή; Την κακή κατάσταση του κάθε μαγαζιού; Μήπως οι υπεύθυνοι της εκπομπής προσέλαβαν τους άσχετους μάγειρες και σερβιτόρους; Δεν βλέπετε ότι οι αντιδράσεις των εστιατόρων είναι 90% κλασσικές ελληνικές τσαντίλες και "δεν θα μου πείς εσύ τι θα κάνω";

      Καθόλου στημένο δεν είναι --άντε να διάλεξαν τις πιο ζουμερές στιγμές. Αυτό που αποκομίζεις συνήθως είναι ότι οι περισσότεροι δεν κάνουν για εστιάτορες και δεν είναι καθόλου επαγγελματίες. Χαζοί είναι να το στήσουν αυτό;

  5. metalhead avatar
    metalhead 30/09/2010 10:34:56

    ειναι τοσο ελεεινές αυτες οι εκπομπες και όλα τα ριάλιτι γενικά,που και ολοι να αυτοκτονουσαν δε θα με χάλαγε και πολύ.τις σφαίρες τις κάνω δώρο

  6. Misha avatar
    Misha 30/09/2010 11:16:52

    Τα reality και οι κάθε λογής τατιανιές είναι Η απόδειξη για την ηθική σύνολης της «ελεύθερης αγοράς».
    Συναισθήματα, οικογενειακά προβλήματα, οικονομικές δυσκολίες βγαίνουν όλα στο χυδαίο παζάρι της τηλεθέασης, κράχτες για τους διαφημιζόμενους ...
    Ποιος νοιάζεται για τους αυτόχειρες;
    «Ας ...προσεχαν» που θα έλεγε και ο Σημιτάκος

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/09/2010 15:29:44

    Ton Αδωνι θα κυνηγανε... !

    ΠΠ