#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/03/2010 00:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σοσιαλιστικό ξύλο είναι φαίνεται πιο γλυκό

 

Αν δίπλα στη Μέρκελ, ήταν ο  Καραμανλής και  απαντούσε  «ότι αγαπάμε τα νησιά μας και δε είναι λύση η πώληση», φαντάζεσθε τι θα γινόταν στα κανάλια;  Πόσα «τραπέζια» με έγκριτους δημοσιογράφους θα είχαν οργανωθεί; Πόσες ώρες θα μιλούσαν για τον «μειοδότη» πρωθυπουργό;   Τώρα πέρασε και δεν ακούμπησε! Θεωρώ τραγική την απάντηση του Πρωθυπουργού. Αντί να στείλει στο διάβολο, αυτόν που υπέβαλε την ερώτηση, μπήκε στον κόπο να απαντήσει.  Μα δε βρέθηκε κανένας να τον προετοιμάσει;

Αν κυβερνούσε η ΝΔ και υπουργός Προστασίας του Πολίτη ήταν ο… Πολύδωρας ή ο Μαρκογιαννάκης, και έπεφτε τόσο ξύλο όσο χθες δεν θα σηκώνονταν μέχρι και οι πέτρες; Αν η ΝΔ έριχνε δακρυγόνα κατά ιστορικού στελέχους της Αριστεράς δεν θα είχαμε αυτήν την στιγμή πολύωρα παράθυρα να μιλούν για το κράτος της Δεξιάς, για «χούντα» και για άλλα τέτοια; Ή μήπως το σοσιαλιστικό ξύλο είναι πιο γλυκό;

Και ο κ. Χρυσοχοϊδης;   Ακλόνητος! Στο απυρόβλητο. Μόνο που δε μας είπαν ότι τον Γλέζο τον …παρέσυρε ο βοριάς και οι αστυνομικοί έπεσαν κατά λάθος επάνω του.

Αν αυτά τα μέτρα που επιβλήθηκαν τα είχε πάρει μια συντηρητική κυβέρνηση (στο όνομα, επειδή αυτή που έχουμε τέτοια είναι) δεν θα είχαμε λαϊκή εξέγερση; Το  ΠΑΣΟΚ δεν θα έβγαινε στο… βουνό, δεν θα ξεσήκωνε τον κόσμο να αντισταθεί κατά του κεφαλαίου, των Ευρωπαίων και των αδίστακτων αγορών; Ακούσατε μήπως τίποτε αυτές τις ημέρες; Κάτι φανφάρες του ΚΚΕ και κάτι κορώνες του Τσίπρα που αγνοεί και εντελώς τα οικονομικά. Τα αντιλαϊκά μέτρα όταν ανακοινώνονται από (γιαλατζί) σοσιαλιστές είναι πιο ανεκτά;

Η απάντηση στους κ Μπόμπολα, Αλαφούζο, Αναστασιάδη, Χατζηνικολάου, Ψυχάρη κλπ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/03/2010 00:28:27

    Η απάντηση στους κ Μπόμπολα, Αλαφούζο, Αναστασιάδη, Χατζηνικολάου, Ψυχάρη κλπ.

    Διακεκριμενοι σοσιαλιστες ολοι τους.

    • nasos avatar
      nasos @ ψυχραιμια 06/03/2010 00:35:39

      Στο ίδιο μαγαζί ανήκουν όλοι τους,αυτό του Μεταπολιτευτικού Κατεστημένου.
      Όποιος εκδότης δεν συμορφώνονταν προς τας υποδείξεις,τον έτρωγε η μαρμάγκα,ή η 17Ν.

  2. Παντακης Γιωργος avatar
    Παντακης Γιωργος 06/03/2010 00:32:57

    Σφάξε με πασά μου ν’ αγιάσω*

  3. SKAIs avatar
    SKAIs 06/03/2010 00:33:55

    Μήπως τελικά μας αξίζει να "Πτωχεύσουμε" γιατί "πτωχοί τω πνεύματι" είμαστε πλέον....
    Φάκτορα έγραψες πάλι!

  4. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2010 00:39:26

    Η κίνηση του μαλλιού είναι όλα τα λεφτά.

  5. AsTaRoF avatar
    AsTaRoF 06/03/2010 00:50:31

    Χαχαχαχαχαχα. Σωστός. Να 'σαι καλά μου έφτιαξες το κέφι. Χαχαχαχαχαχα.

  6. pizza avatar
    pizza 06/03/2010 01:24:56

    Καλο!!!! Τα ΜΑΤ βαρανε πιο μαλακα οταν ειναι το ΠΑΣΟΚ επανω. Ειναι η εκπαιδευση βλεπεις που τους κανει καθε κομμα

  7. thespieys avatar
    thespieys 06/03/2010 02:09:00

    Πολύ θα ήθελα να ψεκάσουν και το Τσίπρα, το μοναδικό αρχηγο πολιτικού κόμματος σε ευρωπαικό κράτος που έχει στο βιογραφικό του την ...επαναστατική δράση των μαθητικών καταλήψεων και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

  8. Justin Case avatar
    Justin Case 06/03/2010 02:30:16

    Φανταστείτε μόνο να μας έμενε ο παππούς εκεί στον "Άγνωστο Στρατιώτη" θα καιγόταν η Αθήνα 2 μήνες. Από τον 15χρονο στον 85χρονο... Δεν του έχει μείνει καθόλου μυαλό και εκείνου αλλά αυτοί που τον έστειλαν και τον έστησαν πρώτη γραμμή αποκαλύπτουν πόσο αδίστακτοι είναι. Είδες τρελλό γέρο? Τρελλός ήταν και νέος λεέι ο σοφός λαός.

  9. Έλλην του εξωτερικού avatar
    Έλλην του εξωτερικού 06/03/2010 02:55:36

    Δώστε τα όλα αντιπαροχή στους Γερμανούς. Για ένα λαμπρό μέλλον με εργασία και όχι φραπέδες όλη μέρα.

    Οι νεοέλληνες δε μπορούν να διαχειριστούν έστω και την μικρή σε έκταση χώρα τους. Και μη μου πείτε ότι φταίνε οι πολιτικοί γιατί εσείς τους εκλέγετε.

    Έχετε καταφέρει να έχετε το Κράτος και τη χώρα που αξίζετε.
    Χρυσό σας δίνουν, σκατά το κάνετε.

    Και μετά το 2013 ξεχάστε πλουσιοπάροχα πακέτα από Ε.Ε. Έχουν σειρά άλλες χώρες, οι οποίες φυσικά και θα σας προσπεράσουν.

    Αιδώς Αργείοι!

    • effie B. avatar
      effie B. @ Έλλην του εξωτερικού 06/03/2010 03:49:47

      Καλα εσυ απο που εισαι? Δεν εισαι απο μας? Τοσο ευγονικη πια επιδραση επανω σου αυτο το εξωτερικο!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Έλλην του εξωτερικού 06/03/2010 10:22:37

      Ε κοίτα, μέσα στους ξενιτεμένους μας ήταν και πολύ ριψάσπιδες, οι οποίοι βέβαια όταν έρχονται στο Ελλάντα για διακοπές βγάζουν όλα τους τα συμπλέγματα και γίνονται χειρότεροι Ελληναράδες, όταν δε είναι στο εξωτερικό είναι τιμητές των πάντων και υπερπατριώτες...

    • ._ avatar
      ._ @ Έλλην του εξωτερικού 06/03/2010 13:01:35

      Η μια κληρονομιά της τουρκοκρατίας ήταν ο ραγιαδισμός.
      Η άλλη ο φαναριωτισμός.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Έλλην του εξωτερικού 06/03/2010 22:47:45

      μιλάνε και οι Κύπριοι ελληνικά

  10. piraxtiri avatar
    piraxtiri 06/03/2010 02:59:43

    re ante kai sto diaolo telika kyria merkel,k alafouze ,k . BOBOLLLLLLLLLLLLLA

  11. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/03/2010 03:13:48

    Στά πλαίσια τής ΄φιλίας τών Λαών ΄τόπε ρέ παιδιά ο Γ.Α.Π.
    Τι παρεξηγιάρηδες πού είσαστε...Πηγατε να τον φάτε τον άνθρωπο.
    Οσο για τον Γλέζο μπράβο του..Οταν αγωνιζότανε αυτός γιά τήν Πατρίδα ,κάποιοι κονόμαγαν στην Μαύρη Αγορά ..
    Και η στάση απέναντί του είναι Κατάπτυστη..
    Αληθεια χάθηκε ο Ανθρωπος-Λάστιχο ή χειροκροτά τήν πιό αντιδραστική πολιτική τών τελευταίων 60 ετων?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Σπύρος 06/03/2010 10:23:58

      Και των ανθρώπων αυτών που κονομάγανε τους επιγόνους χειροκροτάει ο λαός ως εκ σοσιαλιστικής φιλοσοφίας ορμόμενους σωτήρες...

  12. Anonimi avatar
    Anonimi 06/03/2010 04:18:04

    Δεν ξέρω τι απάντησε ο ΓΑΠ στην Άνγκελα αλλά ο Γλέζος τώρα, στην ηλικία του είναι για διαδηλώσεις γέρος άνθρωπος; Τι περίμενε ότι θα είναι, βόλτα στο πάρκο;

  13. Άφατος avatar
    Άφατος 06/03/2010 05:06:59

    Εννοείται. Π.χ. το ΜΕΓΚΑ έδειξε πρώτα το γιαούρτωμα Παναγόπουλου και μετά τα δακρυγόνα σε Γλέζο. Φανταστείτε να είχε φάει τα δακρυγόνα ο Γλέζος επί ΝΔ! Θα είχε γίνει λαϊκά δικαστήρια σε ΜΕΓΚΑ, Βήμα, Νέα κλπ κλπ.

  14. τζών μπερνς avatar
    τζών μπερνς 06/03/2010 05:35:37

    [το σχόλιο είναι άσχετο με το θέμα, αλλά δεν βρηκα και κάτι σχετικό για να το κολλησω]
    Τόσες αναλύσεις εδώ μέσα και τόσοι σχετικοι με γεωπολιτικά παιχνιδιά, γιατί κανείς δεν αναφέρει το προφανές?

    Ο Ερντογάν έβαλε χοντρό χέρι στους εκεί αμερικανοτσολιάδες του στρατού, και αμέσως μετά, σε συνέντευξή του πρότεινε αμοιβαία μείωση των εξοπλισμών. Την επόμενη μέρα το Κογκρέσο(?) περνάει το πολυπόθητο ψήφισμα για τη γενοκτονία των Αρμενίων, όμως το timing είναι τέτοιο που πρέπει να είναι κανεις εντελώς πωρομένος για να μην καταλάβει ότι πρόκειται για διπλωματικά αντίπεινα και κυρίως προειδοποίση προς τον Ερντογάν.
    Αν δεν κόψουμε τον δυσβασταχτο κεφαλικό φόρο των εξοπλισμών,
    κάτι το οποίο μόνο αμοιβαία με την τουρκία μπορεί να γίνει,
    και τώρα είναι μια μοναδική ευκαιρία, κεφάλι δεν πρόκειται
    να σηκώσουμε. Κι όμως δεν το έχω δει πουθενά γραμμένο!

    Είμαστε όλοι τόσο πωρωμένοι να π/αρουμε με τα όπλα την Αγια Σοφιά,
    η τα παπαγαλακια των εμπόρων όπλων είναι τόσα πολλά?
    Είμαι μήπως απλά αφελής?

  15. αιχμηρος avatar
    αιχμηρος 06/03/2010 07:26:41

    ΑΝ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...ΚΑΙ ΓΟΝΟΝΤΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΩΡΑ
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΕΙ

  16. ataktos avatar
    ataktos 06/03/2010 08:46:34

    Είναι αίσχος τα ΜΑΤ να εκτονώνονται στους υπερήλικες .Να παραιτηθεί ο Χρυσοχοιδης !!!

  17. aris53m avatar
    aris53m 06/03/2010 08:47:13

    συγγνώμη, για να καταλάβω, βρίσκετε καμμία ιδεολογική (ή πρακτική) διαφορά μεταξύ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ?

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ aris53m 06/03/2010 08:59:38

      BEBAIΩΣ!!!!
      Καμμία ΔΕΞΙΑ κυβέρνηση δεν κατήργησε μισθούς.
      Θυμίζω δε ότι:
      1. η ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ εργασία θεσπίστηκε την 1η επταετία της ΝΔ.
      2. Η είσοδος μας στην ΕΟΚ μας έσωσε για 30 χρόνια.

      Με αριστεροσοσιαλιστικοτσιπρο καταστασεις μάλλον μας βλέπω να μας πηδάνε από το ... παράθυρο!

      ΖΗΤΩ Η ΓΕΝΙΑ ΤΩΝ 700 (Δραχμών???)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ aris53m 06/03/2010 10:26:06

      Η κυριότερη πρακτική διαφορά είναι ότι είναι τόσο ηλίθιοι στη ΝΔ που κρατούσαν τα ΠΑΣΟΚολαμόγια, ενώ οι ΠΑΣΟΚοι μέσα σε 5 μήνες έχουν αμολήσει τη κομματική σπάθη κατά δικαίων και αδίκων...

  18. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 06/03/2010 08:52:50

    Η διαφορά μεταξύ ΝΔ και πασοκ είναι ότι τωρα που είναι στην κυβέρνηση μπορούν και ελέγχουν το κράτος σε όλο του το μέγεθος.
    Η ΝΔ δεν μπόρεσε να διοικήση πραγματικά ούτε λεπτό.

    • moriarty avatar
      moriarty @ ΜΗΤΣΟΣ 07/03/2010 19:47:55

      Σιγά το κράτος... Δεν υπάρχει κράτος. Έχει διαλυθεί προ πολλού.

  19. hifi avatar
    hifi 06/03/2010 10:35:38

    Οχι, οι διαφορές ΝΔ / ΘΑΣΟΚ είναι στο στράτευμα: το ΘΑΣΟΚ έχει το πεζικό του σε καλές θέσεις στα ΜΜΕ -- γενικώς στα μέσα ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ.
    Ως γνωστό στην Ελλάδα δεν έχουμε ενημέρωση ή δημοσιογραφία αλλά ψυχαγωγία.

    Φαίνεται ότι στα ΜΜΨ είναι πιο "τρέντυ" το σαχλο-αριστερίζειν...

  20. ataktos avatar
    ataktos 06/03/2010 10:41:07

    Που βρίσκονται τώρα αυτοί που έπαιζαν τον ρόλο του προστάτη του λαού π.χ. Χρυσοχοιδης ,Βουγιας

  21. provato avatar
    provato 06/03/2010 11:07:40

    Στην φώτο βλέπουμε το σύντροφο Γλέζο άρτι ψεκασθέντα με το νέο σοσιαληστικό σπρέι προστασίας του πολίτη. Για όσους-ες ενδιαφέρονται κυκλοφορεί και σε μορφή υπόθετου. Πληροφορίες - παραγγελίες: μέγαρο Μαξίμου , Αθήνα.

  22. Χρήστος avatar
    Χρήστος 06/03/2010 11:09:40

    Ο Τιραμόλας που είναι; δεν έχει άποψη για το θέμα; δεν είναι άξιο λόγου φαίνεται...

  23. ataktos avatar
    ataktos 06/03/2010 11:52:50

    λες να ειναι Χουντα ???

  24. ... avatar
    ... 06/03/2010 12:19:00

    "Η απάντηση στους κ Μπόμπολα, Αλαφούζο, Αναστασιάδη, Χατζηνικολάου, Ψυχάρη κλπ."

    Ο Αλαφούζος μια χαρά στήριζε Καραμανλή μέχρι ένα σημείο, για Χατζηνικολάου μην μιλήσουμε καλύτερα. Ο Μπόμπολας πήρε περισσότερα έργα από κάθε άλλο επί Σουφλιά.

    Για τον Κουρή δεν βλέπω να λέτε τίποτα...

    Ο Θέμος δεν ήταν που εκβίασε τον Καραμανλή για τον Ζαχόπουλο και ήρθε σε συνδιαλλαγή μαζί του ο Ανδριανός; Δεν ξεχνάμε τόσο εύκολα...

    Τί έκανε η ΝΔ για να πλήξει τους νταβατζήδες; Οεο;

    Είναι αστείο να χτυπάτε το ΠΑΣΟΚ και να μη χτυπάτε τη ΝΔ. Μαζί πάνε αυτά. Την αλλαγή δεν θα την φέρει το ένα από τα δύο αυτά κόμματα.

  25. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 06/03/2010 12:48:46

    ΧΡΗΣΤΟΣ:γιατί σού έλειψε;;;;Φαίνεται πως έχει άλλες κομματικές 'δουλείες' και δεν..προκάμει.Μην μου σκάς όμως και μη σεκλετίζεσαι.Εστειλε αντικατατάτη Ρουμάνο !!!!

  26. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/03/2010 17:19:14

    Tiramola άλλαξες nick μάναμ??Η ασχολείσαι μέ τις λεπτομέρειες τής πωλήσεως τών νησιών και τού ξυλοδαρμού τών διαδηλωτών??

    Γράψε μας βρέ τουλάχιστον πώς η κατάσταση και τά μέτρα ΄δέν ανταποκρίνονται στις αρχές τού ΠΑΣΟΚ(χααααααααααχχχχχχχχχχχχχαα)αλλά ειναι αναγκαία΄οπως διατείνεται η νεοφιλελεύθερη Κυβέρνησή σου...