04/08/2011 15:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σκάνδαλο Proton Bank απειλεί την κυβέρνηση

Το σκάνδαλο της Proton Bank απειλεί να μολύνει την κυβέρνηση ως γάγγραινα. Οι άκομψοι χειρισμοί Βενιζέλου για να μην υπάρξει έλεγχος και ποινές στην τράπεζα επέφεραν το πρώτο πλήγμα στην αξιοπιστία του υπουργού Οικονομικών. Και οι «μυρωδιές» από το σκάνδαλο Κοσκωτά επανήλθαν στο πολιτικό σκηνικό.
Στη Βουλή η ΝΔ με τον Μ. Κεφαλογιάννη και δευτερευόντως ο ΣΥΡΙΖΑ έθεσαν το θέμα. Το ΚΚΕ σιώπησε και ο Καρατζαφέρης τάχθηκε αναφανδόν με τον Βενιζέλο.
Σε εμφανώς δύσκολη θέση ο Βενιζέλος επεχείρησε να μιλήσει εκ μέρους του πρωθυπουργού και να ισχυριστεί ότι απειλείται από την «Ελευθεροτυπία». Ισχυρίζεται ότι υπάρχει απόπειρα να αμφισβητηθεί η σταθερότητα του τραπεζικού συστήματος, επειδή ζητούν να τηρηθούν οι νόμοι για την Proton Bank.
Υπενθυμίζουμε
-Ο έλεγχος της Αρχής για την καταπολέμηση μαύρου χρήματος βρήκε μαύρη τρύπα στην Proton Bank και «περίεργες» συναλλαγές με τις επιχειρήσεις του πρώην ιδιοκτήτη της Λαυρεντιάδη, που έχει φύγει στο εξωτερικό.
-Ο Βενιζέλος έδωσε χρήματα από τα διαθέσιμα του δημοσίου στην Proton Bank παρά το ότι δεν το επέτρεπε το νομοθετικό πλαίσιο που ισχύει από την περίοδο Σημίτη, το 1997, και παρά το ότι είχε δύο αρνητικές εισηγήσεις από υπηρεσιακούς παράγοντες του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους.
-Ο Βενιζέλος κατέθεσε τροπολογία με αναδρομική ισχύ για να νομιμοποιήσει εκ των υστέρων τις ενέργειές του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 04/08/2011 15:37:24

    Δεν απειλεί τίποτα και κανένα.
    Το παλάτι δεν φοβάται. Παντεσπάνι υπάρχει για όλους.

  2. Orestios avatar
    Orestios 04/08/2011 15:49:40

    Οι φορολογούμενοι πλήρωσαν το σκάνδαλο της Proton??????????????????????????

  3. Θάνος avatar
    Θάνος 04/08/2011 16:37:19

    Σςςςςςςςς μην φωνάζετε δυνατά γιατί θα ξυπνήσετε την ΝΔ.

  4. Jimakos avatar
    Jimakos 04/08/2011 16:42:11

    To σύστημα ΠΑΣΟΚ σε πλήρη δραση! Μέσα στη διάσωση των τραπεζών συμπεριέλαβαν και καραμπινάτες απάτες με απόφαση του πρωθυπουργού Βενιζέλου.

  5. Orestios avatar
    Orestios 04/08/2011 17:36:54

    Δηλαδή ο Βενιζέλος πήρε από τα λεφτά των φορολογουμένων και τα δώρισε στα golden boys της τράπεζας??? Γι΄αυτό ετοιμάζουν την σφαγή των μισθών?????
    Αυτό δεν είναι σκάνδαλο?????????????????????
    Σαν να λέμε πως ο υπεύθυνος του δημόσιου ταμείου καταχράστηκε χρήματα για να σώσει τους φίλους του τους τραπεζίτες?????????????????????????

    • manos avatar
      manos @ Orestios 04/08/2011 19:15:12

      Μα Ορέστιε γιατί σου κάνει έκπληξη?
      Μήπως από το Νοέμβρη 2009 δεν ζούμε ένα συνεχές σκάνδαλο?
      Φαντάσου μεγαλοστέλεχος επιχείρησης και να πει σε τραπεζίτη ότι ο τιτανικός βυθίζεται. Ή ότι τα στελέχη της επιχείρησης είναι διεφθαρμένα. Ή ότι έχω το πιστόλι στο τραπέζι.
      Η τράπεζα θα ξεκωλ....... την επιχείρηση, και το μεγαλοστέλεχος θα απολυόταν αφού πρώτα θα πλήρωνε για όλη την ζημιά.
      Κάθε ομοιότητα με πράγματα, πρόσωπα, ή γεγονότα, είναι τελείως συμπτωματική.

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 04/08/2011 19:19:44

        Συμπτωματική του κερατά

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 04/08/2011 18:15:21

    Ειδικό Δικαστήριο για τον Βενιζέλο.

  7. Γιαννάκης avatar
    Γιαννάκης 04/08/2011 18:25:04

    Η "ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ" είχε έργο να επιτελέσει...
    Δέν είναι αργά για να ολοκληρώσει

  8. Orestios avatar
    Orestios 04/08/2011 18:41:41

    Μετά την τροπολογία περιμένουμε να ακούσουμε: Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό.

  9. Orestios avatar
    Orestios 04/08/2011 19:17:23

    Άρχισε να βουΐζει ο πλανήτης για τις ματσολιές Βενιζέλου

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 04/08/2011 19:18:05

      RT @AnonLegionGR: @zerohedge #Greece has a new scandal involving Proton Bank CEO and allegedly (per newspaper @enetgr) fin min @EVenizelos.

  10. Orestios avatar
    Orestios 04/08/2011 19:19:27

    Το ταξίδι Βενιζέλου στο Αμέρικα έχει καμία σχέση με το σκάνδαλο Βενιζέλου?

  11. Krax avatar
    Krax 04/08/2011 20:07:51

    Μικρότερο αλλά πανομοιότυπο με το σκάνδαλο Κοσκωτά .
    Ρωτήστε και τον Πέτσο.

  12. Στέλιος Ντεληνάτσος avatar
    Στέλιος Ντεληνάτσος 04/08/2011 20:22:40

    Τι ποσό δόθηκε στην proton bank γνωρίζουμε? Για να ξέρουμε ποσό μαλάκες είμαστε που τους ανεχόμαστε, όχι τίποτα άλλο..

  13. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 04/08/2011 23:04:27

    Μούγκα από όλα τα ΜΜΕ. Ακόμα και ο Ελεύθερος τύπος κάνει μία(1) μόνο αναφορά στο θέμα έχοντας σαν τίτλο τον ισχυρισμό του εμπλεκόμενου (κ φυσικά αθώου) υπ. Οικ :

    "Το δημόσιο έχει στρατηγικά συμφέροντα στην Proton Bank, γιατί έχει επενδύσει χρήματα στο όνομα της ευστάθειας του συστήματος", δηλώνει ο υπ. Οικονομικών Ευ. Βενιζέλος

    Μούγκα... Μπουκωμένοι με ευρώ όλοι...

  14. δημης avatar
    δημης 05/08/2011 00:48:12

    ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΠΕΔΩΣΕΙ ΤΩΡΑ...
    -ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΥΣ ..ΑΛΛΟΥΣ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΧΑΛΑΝΕ ΚΟΣΜΟ...
    -ΟΤΑΝ ΞΕΠΟΥΛΑΜΕ ΚΑΙ ΞΕΠΟΥΛΙΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ...ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ....ΠΑΤΡΙΩΤΙΜΟ...ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ...ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ..... ΓΙΑ ΤΗΝ...ΠΑΤΡΙΔΑ......ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ..ΤΟ..ΒΑΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΛΑΤΕΜΑ (ΤΗΣ ΤΣΕΠΗΣ ΜΑΣ) ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ..ΚΛΠ, ΚΛΠ....
    ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ (ΤΟΝ ΦΟΡΕΣΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΔΗΛ)..
    ΤΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΠΑΣΟΚ.....

  15. ataktos avatar
    ataktos 05/08/2011 00:54:16

    για να δούμε πως θα ...νταεντησουν.... το περπάτημα του ρήγματος στο Ορυχείο Μαυροπηγης .... άρε Παπακωνσταντηνου τι σου έτυχε...χιχχι

  16. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 05/08/2011 11:38:48

    Μήπως το ότι πρόεδρος της εν λόγω τράπεζας είναι ο γνωστός κος Σπέχαρντ παίζει ρόλο στο κουκούλωμα που πάει να γίνει?

  17. δημητρης γεωργακοπουλος avatar
    δημητρης γεωργακοπουλος 18/08/2011 16:30:30

    διαβαστε στην αναζητηση ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ sea2010dg