#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/04/2012 18:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σημείωμα του τραγικού αυτόχειρα

Με κάθε επιφύλαξη δημοσιεύουμε το σημείωμα που άφησε ο τραγικός αυτόχειρας του Συντάγματος, όπως μας εστάλη προ ολίγου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/04/2012 17:08:17

    Λευτεριάς λίπασμα αυτός ο νεκρός!

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/04/2012 17:21:13

    Διαφωνώ με την αυτοκτονία ως πράξη..όμως αυτό το σημείωμα δείχνει απίστευτη ανθρώπινη αξιοπρέπεια...

  3. Tonia G. avatar
    Tonia G. 04/04/2012 17:34:34

    Πρόκειται για δολοφονία συνεπώς...
    Το πρώτο αίμα χύθηκε.

    • svetlana avatar
      svetlana @ Tonia G. 04/04/2012 19:56:10

      Και οι δολοφονημένοι της Marfin? Ο εκτελεσμένος οικογενειάρχης στην Ηπείρου?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ svetlana 05/04/2012 00:29:43

        Aυτοι δεν μετρανε.Ουτε οι δολοφονημενοι απο τη 17Ν.

        • Tonia G. avatar
          Tonia G. @ ψυχραιμια 05/04/2012 09:51:03

          Μετράνε και παραμετράνε! Εχει δίκιο η Σβετλάνα. Είναι όμως άλλη περίπτωση ο θάνατος π.χ. των Θερμοπυλομάχων (έπεσαν παρότι μπορούσαν να διαφύγουν, δηλαδή πρόσφεραν τη ζωή τους αυτοβούλως) και άλλη η περίπτωση των ηρώων που δίνουν τη ζωή τους σε μια μάχη από την οποία θα μπορούσαν να βγουν και ζωντανοί.
          Είναι τελείως διαφορετική η χθεσινή ενέργεια και από τις υπόλοιπες αυτοκτονίες. Η χθεσινή ήταν Πολιτική Δήλωση ανάλογη άλλων παλαιότερων τεράστιων ιστορικά ενεργειών.

  4. Boson avatar
    Boson 04/04/2012 17:35:36

    Την ίδια ώρα κατατίθενται ...τροπολογίες.

  5. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/04/2012 17:38:27

    Θα πρέπει να του ζητήσουμε συγνώμη που επιτρέψαμε 2 χρόνια να κυβερνούν οι πολιτικοί κληρονόμοι του Τσολάκογλου. Αιωνία του μνήμη. Ας φροντίσουν όσοι μπορούν για την οικογένεια του. Αλληλεγγύη.

    ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ 1973 : ΕΡΓΑΤΗ ΠΕΙΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ
    http://fih.gr/images/86_1973_22ergatipeinas.jpg

    • crisis avatar
      crisis @ ΝΤΑΝΤΟΝ 04/04/2012 23:26:40

      κρεμαλα στη κοπρογενια του πολυτεχνειου.

  6. franc avatar
    franc 04/04/2012 17:59:00

    Aυτός κι αν είναι Θούριος του Ρήγα!!!....
    Το σύνθημα δόθηκε... Οπως πάντα ο Ελληνας απάντησε στην ντροπή και τον ξεπεσμό των Ευρωπαίων που πούληασαν τη μάνα τους Ελλάδα για το χρήμα, με το ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ.
    Και να σκεφτεί κανείς οτι μπορούσαν να λύσουν το πρόβλημα σε 5 λεπτα. Προτίμησαν τα κέρδη...
    Υπάρχει ακόμα πολιτικός που θα ζητήσει την ψήφο μας για να πεί Ναί στο μνημόνιο?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ franc 05/04/2012 00:32:19

      Oι Ευρωπαιοι δεν πουλησαν καμμια μανα.Εφαρμοζουν τις συμφωνιες που υπεγραφησαν εδω και χρονια.

      • franc avatar
        franc @ ψυχραιμια 05/04/2012 09:15:32

        Mπα, ξέρεις εσύ κανέναν απ' αυτούς που να μην την πούλησε? ή που να μην είναι έτοιμος να την πουλήσει αρκεί να τα βρείτε στην τιμή? Ακριβώς φίλε μου. Οι Ευρωπαίοι εφαρμόζουν συμφωνίες. Πάντα έτσι κάνουν όλες τις βρώμικες δουλειές τους. Και τυο Μανχάτταν με συμφωνία το πήρανε. Με συμφωνίες που κάνουν όχι βέβαια με εμένα και σενα, τα κορόιδα που θα πληρώσουμε ή θα πεθάνουμε, αλλά με κάποιους που ούτε καν διαβάζουν τις συμφωνίες που υπογράφουν αφού ξέρουν οτι έτσι κι αλλοιώς εμείς που θα πληρώσουμε ούτε τους ψηφίσαμε ούτε πρόκειται να τους ψηφίσουμε ούτε και κανείς θα τους τιμωρήσει ποτέ, ενώ αυτοί έχουν προεισπράξει τον μισθό της ύβρης απο τους "συμβαλλόμενους". Εδώ και χρόνια αυτοί που ίδρυσαν την ΕΕ άλλα είχαν συμφωνήσει. Είχαν συμφωνήσει για αξίες που δεν αποτιμώνται σε χρήμα. και σήμερα τις βλέπουν να έχουν μετατραπεί μόνο σε χρήμα, κέρδος, ανταγωνιστικότητα, κέρδος απο όλο και περισσότερους για όλο και λιγωτερους. Είναι κυριολεκτικά να αυτοκτονείς με την κατάντια όλων τους...Aκόμα δεν κατάλαβες τίποτα? Πιστεύεις στις "Συμφωνίες"? μεταξύ "ίσων"? σου είπανε?

      • franc avatar
        franc @ ψυχραιμια 05/04/2012 09:17:23

        Αγαπητέ ψυχραιμία, ξέρεις εσύ κανέναν απ' αυτούς που να μην την πούλησε? ή που να μην είναι έτοιμος να την πουλήσει αρκεί να τα βρείτε στην τιμή? Ακριβώς φίλε μου. Οι Ευρωπαίοι εφαρμόζουν συμφωνίες. Πάντα έτσι κάνουν όλες τις βρώμικες δουλειές τους. Και τυο Μανχάτταν με συμφωνία το πήρανε. Με συμφωνίες που κάνουν όχι βέβαια με εμένα και σενα, τα κορόιδα που θα πληρώσουμε ή θα πεθάνουμε, αλλά με κάποιους που ούτε καν διαβάζουν τις συμφωνίες που υπογράφουν αφού ξέρουν οτι έτσι κι αλλοιώς εμείς που θα πληρώσουμε ούτε τους ψηφίσαμε ούτε πρόκειται να τους ψηφίσουμε ούτε και κανείς θα τους τιμωρήσει ποτέ, ενώ αυτοί έχουν προεισπράξει τον μισθό της ύβρης απο τους "συμβαλλόμενους". Εδώ και χρόνια αυτοί που ίδρυσαν την ΕΕ άλλα είχαν συμφωνήσει. Είχαν συμφωνήσει για αξίες που δεν αποτιμώνται σε χρήμα. και σήμερα τις βλέπουν να έχουν μετατραπεί μόνο σε χρήμα, κέρδος, ανταγωνιστικότητα, κέρδος απο όλο και περισσότερους για όλο και λιγωτερους. Είναι κυριολεκτικά να αυτοκτονείς με την κατάντια όλων τους...Aκόμα δεν κατάλαβες τίποτα? Πιστεύεις στις "Συμφωνίες"? μεταξύ "ίσων"? σου είπανε?

  7. Δεξιός avatar
    Δεξιός 04/04/2012 18:05:32

    Δεν παρατάτε τις αηδίες;

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Δεξιός 04/04/2012 19:58:13

      Τουτέστιν;

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ Πεπόνης 04/04/2012 20:15:38

        Στον "Δεξιό" το τουτέστιν.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Πεπόνης 05/04/2012 00:35:13

          To αριστεριστικο μελο που εχει ηλικια δεκαετιων.
          Το ΠΑΣΟΚ ρημαξε τη χωρα με τη βοηθεια της αριστερας για τρεις δεκαετιες.
          Αν νομιζεις οτι υπαρχει ευκολος δρομος ανορθωσης ψηφισε τους.

          • Πεπόνης avatar
            Πεπόνης @ ψυχραιμια 05/04/2012 08:24:55

            Δεν κατάλαβα σε ποιόν απευθύνεται ο "Δεξιός" όταν λέει "δεν παρατάτε τις αηδίες".

            Τα πράγματα είναι πιο εύκολα από όσο φαντάζονται οι περισσότεροι. Απλά, αυτά τα απλά "πράγματα" ΠΡΕΠΕΙ να συμβούν. Δεν θα ανακαλύψουμε δα και τον τροχό, όταν χώσουμε επιτέλους τον Μάκαρο για τα καλά στην στενή και δεσμεύσουμε την περιουσία όλων των συγγενών μέχρι τρίτου βαθμού συγγένειας, μέχρι να επιστραφούν τα κλεμμένα ή μέχρι να μας πουν ποιός από όλους τα έχει ώστε να τα πάρουμε μόνοι μας. Δεν θα ανακαλύψουμε τον τροχό, αν επιτέλους οι κασέτες, που αποδεικνύουν πως τα παχύδερμα του Πειραιά ξεφτυλίζουν τον αθλητισμό και τις αξίες γενικότερα, χρησιμοποιηθούν προς όφελος του αθλητισμού και της κοινωνίας και του συνόλου. Δεν θα ανακαλύψουμε τον τροχό, αν οι νόμοι, που υπάρχουν, εφαρμόζονται για όλους το ίδιο, από τον φτωχομ@λάκα μέχρι τον πρόεδρο της Δημοκρατίας. Τέλος, δεν θα ανακαλύψουμε τον τροχό, αν θέσουμε τους πράκτορες των τραπεζών, τον ΓΑΠ με τα τσιρ(λ)άκια του, προ των ευθυνών τους και τους χώσουμε ισόβια πίσω από τις Σουηδικές Κουρτίνες.

            Απλά κάποια πράγματα πρέπει να συμβούν. Κοίτα, έχω ένα πιάτο μπροστά μου, και σκέφτομαι πόσο ωραία θα ήταν να βρίσκεται το πιάτο στο ράφι. Ακόμη κι αν το σκέφτομαι 18 δεκαετίες, το πιάτο δεν πρόκειται να μετακινηθεί ούτε ένα χιλιοστό. Αν το πιάσω και το βάλω το βάλω στο ράφι, η δουλειά τελειώνει σε 5 δευτερόλεπτα.

            Αν εσύ αυτά τα θεωρείς αριστερίστικο μελό, εγώ τα θεωρώ λύση.

  8. Δαναός avatar
    Δαναός 04/04/2012 18:17:56

    Με τι χέρι, με τι καρδιά να σχολιάσω και να πω τι;
    Ένας τέτοιος θάνατος μπορεί να γίνει και σύνθημα επανάστασης.
    Επικίνδυνοι δολοφόνοι ψάξτε λαγούμι να κρυφτείτε.

    • Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
      Δημήτρης Ιατρόπουλος @ Δαναός 05/04/2012 04:34:32

      Στο ίδιο δέντρο Δαναέ..
      Στο ίδιο δέντρο,κάποιοι πρέπει να κρεμαστούν ανάποδα όπως το μας θύμισε με τέτοιον τρόπο αυτός ο Δημήτρης..
      Δημήτρη μου..

      Γονατίζω μπροστά στη σωρό του Μεγάλου Συνέλληνα.
      Τίποτε άλλο.
      Σιγή..

    • franc avatar
      franc @ Δαναός 05/04/2012 09:35:30

      Σαν κι αυτόν που πέθανε αγαπητή juliet. Tώρα έχεις εναν λιγώτερο γύρω σου...

  9. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 04/04/2012 18:39:53

    Είναι τόσο δυνατή η φωνή του κ. Δημήτρη, που με έχει σαστίσει!

    Ο άνθρωπος αυτός είχε ζήσει κατοχή, τα μετράει τα λόγια του.
    Και η πράξη του στιγμάτισε με αιώνιες τύψεις, την «Ελλάδα του καναπέ».

    Κάτι πρέπει να γίνει, κάτι ουσιαστικό, με σχέδιο γιατί είμαστε με την πλάτη στον τοίχο.
    Ούτε «να στοχαστούμε», ούτε «το είχα πει», ούτε «το σύστημα δεν νοιάζεται», ούτε «αποτελεί ένδειξη», ούτε «Αιδώς Αργείοι», ούτε «οφείλει να τοποθετηθεί».
    Αντιλαμβάνεστε ότι το γεγονός αποτελεί καταλύτη. Τα περιθώρια τελείωσαν. Η κοινωνία δεν αντέχει άλλο τρόμο- χρειάζεται ελπίδα!
    -Κ. Σαμαρά, δεσμευθείτε για το τι θα πράξετε και κάνετε εκλογές.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/04/2012 19:48:08

    Είναι τραγικό το γεγονός, αλλά προς Θεού, δεν είναι οι αυτοκτονίες λύση σε προβλήματα, ούτε λύση σε αδιέξοδα (αν υπάρχουν αδιέξοδα, που δεν το πιστεύω). Υπάρχουν συνάνθρωποί μας με βαρύτατες αναπηρίες, με προβλήματα σοβαρότατα υγείας και με δυσκολίες οικονομικές, μητέρες μονάχες τους με παληκάρια σε κέντρα αποκατάστασης σε άθλια κατάσταση λόγω ατυχημάτων (γνωρίζω συγκεκριμένες περιπτώσεις) και όμως στέκονται στα πόδια τους. Είναι τραγικό αυτό που συνέβη στον κ. Δημήτρη, αλλά δεν είναι ούτε για ηρωοποίηση, ούτε για εκθειασμό, ούτε για εξυπηρέτηση σκοπιμοτήτων.

  11. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/04/2012 20:19:49

    ...Δεν έχω λόγια...

  12. Δραγουμης avatar
    Δραγουμης 04/04/2012 20:25:14

    ηθικοι αυτουργοι αυτοι που ψηφισαν το μνημονιο 1 και 2

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Δραγουμης 05/04/2012 00:20:06

      10000000

    • αδημοσιευτος avatar
      αδημοσιευτος @ Δραγουμης 05/04/2012 13:05:59

      εμεις οι ιδιοι δηλαδη. για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. ολοι μας. εχουμε ευκαιρια να διορθωσουμε το λαθος μας. ισως και την τελευταια

  13. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 04/04/2012 20:28:52

    Καμαρώστε έναν Μπεγλίτη, δηλώσεις στον ΣΚΑΙ:
    Τσαπανίδου: «Γιατί δεν κάνετε κάτι για αυτούς τους ανθρώπους, που λόγω οικονομικών προβλημάτων φτάνουν στην αυτοκτονία;»
    Μπεγλίτης : «σε αυτές τις περιπτώσεις ο σχολιασμός πρέπει να έιναι προσεκτικός. Εγώ έχω να πω ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν πολύ γενναίος και ευαίσθητος. Δεν μπορούμε όμως αυθαίρετα να συνδέσουμε την αυτοκτονία του με την οικονομική κατάσταση της χώρας. Κάθε οικογένεια έχει τα δικά της αδιέξοδα, τα δικά της προβλήματα. Το αν είχε χρέη ή δεν είχε είχε χρεή, το αν τα φαγαν τα παιδιά του ή τα φαγε ο ίδιος, τον ίδιο σεβασμό θα πρέπει να δείξουμε σ' αυτές τις περιπτώσεις»...
    Κόψτε έναν μα...κα, βρε ουστ παλιόσκυλο

  14. roadrunner avatar
    roadrunner 04/04/2012 20:31:06

    Τούτέστιν ....τα εξήγησε ο κ. Βενιζέλος, είπε:
    "Κακώς μιλάνε όσοι μιλάνε για τον 77χρονο που θυσιάστηκε. Έπρεπε όλοι να σιωπούν και να στοχάζονται....Να σιωπούν...και να στοχάζονται"

    Το είπε μια φορά εκτός Βουλής, και το επανάλαβε και από το Βήμα της Βουλής.

    Τέτοια πρόκληση, να θέλει να επιβάλει το νόμο της σιωπής..

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/04/2012 20:35:32

    Εδώ θυσιάζονται άνθρωποι, μπας και αφυπνιστούμε όλοι εμείς οι αναίσθητοι. Είναι "σκοπιμότητα" η αντίσταση;

  16. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 04/04/2012 20:39:39

    Τιμή & Δόξα στο Νεκρό!
    Ελαφρύ να είναι το χώμα που θα τον σκεπάσει.
    Όσο και αν ως Ορθόδοξος Χριστιανός διαφωνώ με την αυτοκτονία ως πράξη, δεν μπορώ να μην πω ότι μου θυμίζει τους πρώτους μάρτυρες που πέφταν στα λιοντάρια για την πίστη τους και για να δώσουν το παράδειγμα.
    Δυστυχώς είναι μόνο η αρχή.

    • franc avatar
      franc @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 04/04/2012 21:26:06

      Eχεις απόλυτο δίκιο αγαπητέ ΘΟΔΩΡΕ Κ.
      Πιστεύω κι εγώ όπως Αυτός, οτι οι νέοι χωρις μέλλον ("οι νέοι με τα πρησμένα πόδια που τους έλεγαν αλήτες") θα πάρουν τα όπλα
      και θα απελευθερώσουν την πατρίδα απ' τον ζυγό με τους φόρους υποτελείας και τις ύβρεις που μας επέβαλαν οι ξένοι τοκογλύφοι με τους ντόπιους συνεργάτες τους. Η ώρα πλησιάζει...

  17. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 04/04/2012 21:10:46

    φίλε μου δεν του "συνέβη" ... δεν πέθανε σε τροχαίο ούτε τον κτύπησε κεραυνός ... ΕΛΕΟΣ ...

    λίγο περισσότερο μυαλό , λίγη περισσότερη καρδιά και ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟΣ κομματισμός χρειάζεται ...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ EVANGELOS 04/04/2012 22:54:01

      "Σκοπιμότητες" λέω για αυτούς που εκμεταλλεύονται τον αδόκητο θάνατο του ανθρώπου. Να είστε σίγουροι πως ήδη βρίσκονται αρκετοί ακροαριστεροί, οι ίδιοι που πριν από 3 χρόνια ούρλιαζαν όταν έλεγε ο Καραμανλής για πάγωμα μισθών, οι ίδιοι που λένε τώρα ότι πρέπει να απελπιζόμαστε. Ε λοιπόν, όχι, δεν θα τους κάνουμε το χατίρι να σκορπίσουμε παντού μαύρη απελπισία!
      Ένας συνταξιούχος φαρμακοποιός 77 ετών αυτοκτονεί γιατί δεν τον φτάνει η σύνταξη. Είναι τραγικό, αλλά ξέρω ανθρώπους με παιδιά άρρωστα και με ανάπηρα παιδιά, που έχουν οικονομικά προβλήματα δυσβάστακτα, αλλά δεν το βάζουν κάτω. Δεν είναι όλες οι αυτοκτονίες ηρωικά Ζάλογγα!
      Χτες μου έλεγε γνωστή μου κοπέλα ότι την απόλυσαν απο την εργασία της μόλις έμεινε έγκυος, μετά από χρόνια προσπαθειών. Η εργασία της είναι σε μία εταιρεία πολυμετοχική. Την απέλυσαν άνευ αιτιολογίας. Δηλαδή, τι να κάνει αυτή η κοπέλα που περιμένει παιδί; Να πέσει σε κατάθλιψη, αυτό τη συμβουλεύουμε; Να αυτοπυρποληθεί μήπως;

  18. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 21:48:51

    Σ' αὐτήν τήν ἀνάρτησηνομίζω δέν πρέπει νά σχολιάσει κανείς, τό σημείωμα μιλάει μόνο του...

  19. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/04/2012 22:33:16

    Σε τρεις παραγράφους ο άνθρωπος έγραψε για το τι γίνεται και το τι θα γίνει.
    Γιατί αν συνεχιστεί η κατάσταση οι επόμενοι νεκροί δεν θα είναι από αυτοκτονίες.

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/04/2012 22:50:06

    Διαφωνώ από θέση αρχής με την πράξη, σέβομαι τον αυτόχειρα και τη γενναιότητα του.
    Αλλά συγγνώμη. Τόσο για την ίδια την πράξη (κυρίως), όσο και για τις "δυναμικές αντιδράσεις" και τα "καλάσνικωφ", την ευθύνη θα την ψάξω αλλού, σε ποικίλες κατευθύνσεις. Μεταξύ των άλλων και στους ηθικούς αυτουργούς: Στους ποικίλους ΜουΜουΕ - αγιατολλάδες, τηλεοπτικούς, ραδιοφωνικούς, διαδικτυακούς ή άλλους, που μοιράζουν ιδεολογικά μασούρια δυναμίτιδας για να τα ζωστούν είτε απελπισμένοι, είτε φανατικοί, είτε αλαφροίσκιωτοι.
    Σαν να μην έφτανε η πραγματικότητα, σταλάζουν ιδεοληπτική μαυρίλα στην ψυχή δύστυχων ανθρώπων, για να τους χρησιμοποιήσουν στο "ευγενές" τους εγχείρημα: Στη φιλοδοξία του "γύπα", να συσσωρεύσει (πολιτικό) λίπος από τα πτώματα.
    Και να επενδύσει το οικονομικό του "λίπος" σ΄ ένα ακόμη πιό φτηνό οικόπεδο, γεμάτο πτώματα.

    • faioula avatar
      faioula @ Ο Θείος 04/04/2012 23:39:16

      Σου έχει συμβεί ποτέ να πεινάει το παιδί σου και να μην έχεις να του δώσεις να φάει;
      Απ το ύφος σου καταλαβαίνω πως μάλλον δεν σούχει συμβεί αυτό.

      Αν κάποια στιγμή το παιδί σου ή εσύ δεν έχεις να φάς και σας έχουν πετάξει στον δρόμο και δεν έχεις που να κοιμηθείς τότε αγιατολλάχ θα γίνεις και σύ και τρομοκράτης και παράνομος και οτιδήποτε για να επιβιώσεις.
      Να εύχεσαι μόνο να έχεις πάντα την δυνατότητα να σχολιάζεις αφ υψηλού και μέσα απ το σπίτι σου και φαγωμένος τους άλλους που οδηγούνται στα άκρα.

      Πάσχα έρχεται και άνθρωποι δεν έχουν να φάνε, κυριολεκτικά.
      Και εσένα σε πείραξαν οι ακρότητες των πεινασμένων και εξαθλιωμένων και όχι όσοι οδήγησαν τους ανθρώπους στην πείνα, στην εξαθλίωση και στις αυτοκτονίες.
      Όπως το βλέπει κάποιος, καθένας έχει τον τρόπο του.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ faioula 04/04/2012 23:50:03

        Άν είχα το ένα χιλιοστό από όσα έχουν οι προπαγανδιστές των ΜουΜουΕ, θα αισθανόμουν πάμπλουτος.
        Αυτούς ακριβώς αποκάλεσα αγιατολλάδες, και όχι τους απελπισμένους. Ξέρω σε τι σπίτια μένουν, σε τι εστιατόρια τρώνε και που κάνουν διακοπές. Όπως οι Μεσανατολικοί αγιατολλάδες, είναι "ευκατάστατοι" και ξέρουν μόνον να σταλάζουν στις ψυχές μαυρίλα: Οι απανταχού της γής "ευκατάστατοι", ποτέ δεν ζώνονται μασούρια δυναμίτιδας. Δίνουν εντολές μόνον. Και ποτέ δεν απελπίζονται.
        Τα ζώνονται όμως φτωχοί ή απελπισμένοι. "Κρέας για τα κανόνια" κάποτε, κρέας για τα μικρόφωνά τους και για τα πορτοφόλια τους σήμερα.

    • franc avatar
      franc @ Ο Θείος 05/04/2012 09:48:40

      Oι ηθικοί αυτουργοί αγαπητέ Θείε, δεν είναι αυτοί που περιγράφεις. Αυτοί είναι απλά συναυτουργοί. Την "ιδεοληπτική μαυρίλα" στην ψυχή μας την στάλαξαν οι "εταίροι" μας που κάθε άλλο παρά ως ίσους και εταίρους μας αντιμετώπισαν σ' αυτή την κρίση. Μετά ήλθαν οι συνεργοί τους που αναφέρεις. Οσον αφορά τα μασούρια δυναμίτιδας δεν θα τα χρησιμοποιήσουν μόνο απελπισμένοι, φανατικοί, αλαφροίσκιωτοι.
      Θα τα χρησιμοποιήσουμε όλοι αν σπάσει το σκοινάκι με το οποίο παίζουν οι "ηθικοί αυτουργοί' του μνημονίου και κόντεψε να σπάσει ήδη 2 φορές αλλα πρόλαβαν την προηγούμενη μέρα να το χαλαρώσουν. Αν αυτο το γεγονός είναι η τρίτη φορά που τεντώνεται, θα καταφέρουν να το χαλαρώσουν πάλι πριν σπάσει? και ως πότε θα τα καταφέρνουν?

  21. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 05/04/2012 00:04:51

    Ισως πεθανε για να ζωντανεψουμε οι υπολοιποι....
    οπως καποτε Εκεινος σταυρωθηκε για να σωθουμε οι υπολοιποι...
    Ισως ακουγεται υπερβολικο ισως και υβριστικο για τον Θεανθρωπο...
    ομως ενας ανθρωπος που κατανικα τον φοβο της ανυπαρξιας για να ευοδωσει την δικη μας υπαρξη προκειμενου να ανασυνταχτουμε και να τιμωρησουμε τους φταιχτες που εφεραν το εθνος μας σε αυτην την καταντια, μονο ως εναν μαρτυρα επι της γης μπορω να τον δω..
    αλλη μια ηρωικη εξοδος (εστω και μοναχικη) απο τις πολλες που εχει ζησει η πληγιασμενη μας πατριδα...
    ελαφρυ ας ειναι το χωμα .....και βαρεια η συνειδηση εκεινων που κατεστρεψαν τον τοπο μας...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Σικελιανος 05/04/2012 00:25:25

      Φίλε Σικελιανέ,εἰλικρινά τό περίμενα κάποια στιγμή,νά συσχετιθεῖ ἡ σημερινή ἀπέλπιδα πράξη μέ τή θρησκεία μας καί τούς κανόνες τῆς Ἐκκλησίας,καί ἒρχομαι στό ἐρώτημα,μέ τήν ψυχή πού φεύγει τί γίνεται...;

      • Σικελιανος avatar
        Σικελιανος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/04/2012 02:22:03

        Η ψυχη που εφυγε σημερα καλλιστα θα μπορουσε να γινει σημαια...
        αλλα πλεον ολοι γιναμε παραστατες και ουδεις σημαιοφορος...

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Σικελιανος 05/04/2012 11:21:21

          Ἀφήνω τήν περιουσία μου στήν οἰκογένειά μου,τό σῶμα μου στή γῆ,τήν ψυχή μου στόν Οὐρανό.
          Μιχαήλ Ἂγγελος

  22. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 05/04/2012 00:38:01

    Έφυγε ένας αξιοπρεπής Άνθρωπος κι έδωσε παράταση ζωής στην Ελληνική Αξιοπρέπεια! Απέραντη θλίψη για μια πράξη που γεννά Ελπίδα!

  23. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 05/04/2012 02:27:55

    Ντροπή μας, για μα πούμε και την αλήθεια, γιατί βολεύει να φταίνε πάντα κάποιοι άλλοι!
    Μας φτύνω κατάμουτρα εμάς τους "νέους".

  24. Διογένης avatar
    Διογένης 05/04/2012 07:38:17

    Δεν συμφωνώ ότι είναι αξιοπρεπής, ούτε γενναία η στάση του. Τι πάει να πει "αν βρεθεί ο πρώτος, εγώ θα είμαι ο δεύτερος να πάρω το καλάσνικοφ"; Δειλία και μόνον δειλία προδίδει η αυτοκτονία. Να βγάλει άλλος τα κάστανα από τη φωτιά; Να γίνει άλλος ο πρώτος; Και αυτός τα παρατάει και φεύγει; Πού είναι η ελληνική του αγωνιστικότητα; Πού είναι ο ηρωισμός της φυλής; Η φυγή είναι εύκολη. Το να μείνεις και να πολεμήσεις είναι το δύσκολο.

    Δεν μπορεί και δεν πρέπει να γίνει ο άνθρωπος αυτός σύμβολο. Είναι σύμβολο φυγής και παραίτησης. Πολλοί, δυστυχώς πάρα πολλοί, όπως φαίνεται, συμπολίτες μας, συγκλονίζονται από το συμβάν. Είναι όντως τρομερό, αλλά η στάση αυτού του ανθρώπου που τα παράτησε και έφυγε δεν είναι επαινετή. Άλλο πρότυπο πρέπει να αναδειχθεί, πρότυπο αγωνιστικότητας και αντίστασης. Όχι πρότυπο φυγής και απόγνωσης.

    Να γινόταν αυτός ο πρώτος, που τον ψάχνει, να του πούμε μπράβο. Τώρα δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Τίποτα. Αυτό το τίποτα δεν είναι άξιο σεβασμού.

    • juliet avatar
      juliet @ Διογένης 05/04/2012 09:03:34

      ''Είναι αλήθεια πως χρειάζεται θάρρος για να αυτοκτονήσεις.Περισσότερο ωστόσο χρειάζεται για να αντέξεις τα βασανιστήρια''.

  25. Μαλτέζος avatar
    Μαλτέζος 05/04/2012 09:37:05

    Ανεξαρτήτως του τι γίνεται μετά-τα-φυσικά, αυτό το περιστατικό μπορεί να γίνει η αφορμή να χτυπήσουμε το κουδούνι του γείτονα, του παραδίπλα, και να ρωτήσουμε και κανένα "τι κάνεις, είσαι καλά; αν έχεις πρόβλημα μοιράσού το μαζί μου, δεν είσαι μόνος".. και αυτός ο άνθρωπος, και ο δραματικός του θάνατος, θα έχει προσφέρει ότι ανύψωσε λίγο τη συνείδησή μας και μας σήκωσε από τον καναπέ..

  26. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 05/04/2012 11:19:49

    Να υποθέσω οτι όλοι εσείς που δεν αυτοκτονείτε, έχετε πληγεί λιγότερο από τα μνημόνια;

  27. Δημήτρης, ετών 31 avatar
    Δημήτρης, ετών 31 05/04/2012 14:38:43

    Δηλαδή ρε υπερεπαναστάτες πατριώτες η λύση ποιά είναι; Να πάρει καλάσνικωφ ο κάθε ανεγκέφαλος και να αρχίσει να σκοτώνει αδιακρίτως, επειδή του κόψαν τη σύνταξη ή το μισθό; Λίγη κοινή λογική δεν βλάπτει.