#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2013 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σενάριο-μούφα των επαναληπτικών εκλογών



Τι κοινό έχει ο Μιχαλολιάκος με τον Μπερλουσκόνι; Εκτός από το γεγονός ότι ο ένας είναι πολύ φασίστας και ο άλλος ολίγον, το κοινό τους είναι ότι την ίδια ακριβώς ημέρα και για διαφορετικούς βέβαια λόγους, διέρρευσαν την πληροφορία ότι θα ζητήσουν ομαδικές παραιτήσεις βουλευτών για να προκαλέσουν εκλογές.

Βεβαίως στην Ιταλία αν γίνει κάτι τέτοιο πάμε σίγουρα σε εθνικές εκλογές καθώς το κόμμα του Σίλβιο είναι κυβερνητικός εταίρος και θα πέσει η κυβέρνηση επομένως.

Στην ελληνική πραγματικότητα, για δεύτερη φορά η Χρυσή Αυγή επαναφέρει αυτό το σενάριο και από χθες βουίζει ο τόπος ότι μπορεί να παραιτηθούν οι βουλευτές της σε 15 περιφέρειες της χώρας για να γίνουν εκλογές αφού θα παραιτηθούν και οι επιλαχόντες τους.

Βεβαίως αυτό δε σημαίνει ότι πάμε σε γενικές εκλογές αφού δεν προβλέπει κάτι τέτοιο το Σύνταγμα και δεν υποχρεώνει κανένας την κυβέρνηση να το κάνει.

Πιθανότατα να είναι μια επίδειξη πυγμής από τον Μιχαλολιάκο, αλλά για ποια πυγμή μιλάμε όταν οι Χρυσαγίτες με την πιθανότητα διώξεων έχουν λουφάξει και κλείνουν γραφεία; Μόνο ο Κασιδιάρης εμφανίζεται κι αυτός δεν προλαβαίνει να πληρώνει παράβολα για τις μηνύσεις που κάνει.

Το θέμα είναι το θα συμβεί αν πάμε σε ομαδικές παραιτήσεις και πώς θα γίνουν οι εκλογές; Για παράδειγμα θα μπορούν να πάρουν μέρος όλοι ή κάποιοι από τους παραιτηθέντες βουλευτές; Κι αν μέχρι τότε η Χρυσή Αυγή έχει κηρυχθεί εγκληματική οργάνωση για ποιες εκλογές θα μιλάμε;

Επίσης, μιλάμε για εκλογές για μία έδρα σε κάθε περιφέρεια. Με δεδομένες τις δημοσκοπήσεις θα την κέρδιζε η ΝΔ ή ο ΣΥΡΙΖΑ που θα ενισχύονταν περαιτέρω από το «δώρο» του Μιχαλολιάκου. Μήπως ορισμένες από τις 18 έδρες τις χάσει η Χρυσή Αυγή και τελικά μπει στη Βουλή αλλά ψαλιδισμένη; Αυτό το σκέφτεται καλά ο Μιχαλολιάκος και γι’ αυτό δεν έχει προχωρήσει σε μια κίνηση περισσότερο εντυπώσεων παρά ουσίας. Επομένως… μάλλον μούφα το σενάριο

Τι απαντά η Χρυσή Αυγή στο σενάριο; Πως "θα χρησιμοποιήσουν κάθε νόμιμο μέσο για να υπερασπιστούν τα συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματά τους που καταπατούνται βάναυσα από μία ξενόδουλη κυβέρνηση".  Μας έγιναν και υπερασπιστές της Δημοκρατίας και απαιτούν συνταγματικά δικαιώματα τα οποία οι ίδιοι έχουν τσαλακώσει.

Και για να θυμόμαστε και το παρελθόν, άλλη μια φορά έχει γίνει αυτό και το έκανε… το ΠΑΣΟΚ. Ήταν η εποχή που έδυε το άστρο του Τσοβόλα μετά την καταδίκη του από το Ειδικό Δικαστήριο. Ο τότε βουλευτής Β΄ Αθήνας είχε καταδικαστεί σε φυλάκιση και στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων και έπρεπε να πάρει τη θέση του άλλος βουλευτής του ΠΑΣΟΚ. Με εντολή Ανδρέα τότε παραιτήθηκαν όλοι οι επιλαχόντες και η μεγαλύτερη περιφέρεια της χώρας οδηγήθηκε σε εκλογές τις οποίες κέρδισε το ΠΑΣΟΚ διότι δεν κατέβηκε η ΝΔ (που ήταν τότε στην κυβέρνηση) αλλά και γιατί ο βασικός αντίπαλος ήταν ο…Βασίλης Λεβέντης της Ένωσης Κεντρώων. Την έδρα κέρδισε με μεγάλη πλειοψηφία για το ΠΑΣΟΚ ο Γεώργιος-Αλέξανδρος Μαγκάκης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ms avatar
    Ms 26/09/2013 09:41:11

    Αρκετά για τη ΧΑ. Οχι ότι δεν χρειάζεται αλλά υπάρχουν τόσο σοβαρότερα θέματα. Πότε θα αναρτησετε άρθρο για το νέο φόρο ακινήτων για να κλαψει ο κάθε πικραμένος. Οταν θα πρέπει για ένα οικόπεδο στη Λουτσα 1 στρέμμα να πληρώνει ο άλλος 4οοο - 5000 ευρώ. Οι κομμουνιστές θα μας πάρουν τα σπίτια?

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Ms 26/09/2013 16:52:02

      Έχω ένα δασικό αγροτεμάχιο 1 στρέμματος στις πλαγιές του Γράμμου, δίπλα στα Αλβανικά σύνορα. Πληρώνει μόνο 2 Ευρώ.
      Αλλάζουμε, κ. Μs; Άν αποφασίσετε να το πάρετε, τα έχει όλα και συμφέρει, μέχρι και 2 φωλιές αλεπούς ενσωματωμένες και άδεια για χορτοκαλύβα. Θα εξασφαλισθείτε δια βίου...

      • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
        Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Uncle Stgm 26/09/2013 17:44:27

        Ααα να γεια σου!!

  2. GO avatar
    GO 26/09/2013 09:49:34

    Ούτε μία στο εκατομμύριο!

  3. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 26/09/2013 10:01:54

    Μακάρι να υπήρχε στην Ελλάδα Μπερλουσκόνι...!

    • Greg avatar
      Greg @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 26/09/2013 10:45:00

      Πες τα Χρυσόστομε.

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 26/09/2013 14:44:44

      Μακαρι !

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 26/09/2013 16:47:09

      Προφανώς κ. Πλούταρχε έχετε τα απαιτούμενα ώστε να προμηθευτείτε το αναγκαίο, αλλά πανάκριβο στα καταστήματα εσωρρούχων, τσίγκινο σωβρακάκι.
      Με μάς τους φτωχούς τι θα γινει; Πως θα προστατεύσουμε την τιμή και υπόληψή μας;

  4. Hawk avatar
    Hawk 26/09/2013 10:37:03

    Αγαπητό antinews μην μας τρομοκρατείτε με φωτογραφίες όπως η πιό πάνω.
    Είμαστε όλοι σε δύσκολη φάση.

  5. δρόμος avatar
    δρόμος 26/09/2013 10:46:04

    Αυτά τα περί συνταγματικών δικαιωμάτων να τα κατανοήσουν όσοι ψηφίσανε ΧΑ χάριν ... αντισυστημικής επαναστατικότητας.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ δρόμος 26/09/2013 17:39:38

      Πολύ καλό...

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 26/09/2013 11:40:00

    Ο αντιπαθής οργίλος κύριος της φωτό, μονίμως μάς.. πυροβολεί.
    Προφανώς διαισθάνεται ότι αυτή τη φορά το φούμο για τη ΧΑ
    θ' αγγίξει τη στρατόσφαιρα.

    • GO avatar
      GO @ η Dimi 26/09/2013 11:46:42

      Γι' αυτό Dimi, απερίφραστη καταδίκη απ' όλους μας, χωρίς υποσημειώσεις και αστερίσκους.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ GO 26/09/2013 15:50:45

        GO σε ό,τι με αφορά, από τον 10/2009, υπάρχουν στα δικά μου ξεκάθαρα γραπτά και θέση, μία έστω μία φορά υποσημειώσεις και αστερίσκοι;
        Εκ των προτέρων Eυχαριστώ για την απάντησή σου.

        • GO avatar
          GO @ η Dimi 26/09/2013 19:59:08

          Στο "μας" δίνω την έμφαση DIMI, στο "μας"!!!

  7. Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
    Μπάμπης...μπαμπίνος. 26/09/2013 12:26:33

    Φιλαράκι έχεις οικόπεδο 1 στρέμμα στη Λούτσα και θες να τη βγάλεις τζάμπα;
    Θα πλερώσεις τον φόρο σου γιατί το κράτος χρειάζεται χρήματα , αν δεν πλερώσεις εσύ που έχεις παραθαλάσσιο στην Λούτσα ποιος θα πληρώσει; μήπως ο παππούς με την σύνταξη του;
    Το πάρτι τελείωσε κύριοι , όποιοι έχουν περιουσία θα πρέπει να την αξίζουν κιόλας , όχι όπως όλοι οι νεόπλουτοι που γίναν μάγκες με τα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ και τώρα κλαίγονται!
    Γιατί εγώ δεν έχω παραθαλάσσιο στην λούτσα φίλε μου; στο πηγάδι κατούρησα μήπως;
    Γιατί δεν είχα το εισόδημα να το αγοράσω και να το συντηρήσω , γιαυτό.
    Οπότε σκάστε και πλερώστε τώρα τις λαμογιές σας και αν δεν μπορείτε πουλήστε κύριοι , απλό είναι.

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 26/09/2013 12:56:58

      Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα ε, μπαμπίνο;

      Ακόμα κι αν θεωρείς ότι δεν έχεις τίποτα για να σου πάρουν, έχεις την αξιοπρέπειά σου και την τιμή σου.
      Έτσι εύκολα θα τα παρέδιδες εάν στα απαιτούσαν;

      • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
        Μπάμπης...μπαμπίνος. @ πΔπ 26/09/2013 16:33:13

        Ρε φιλαράκι αν έχεις πληρώνεις!
        Αν δεν έχεις να πληρώσεις τον φόρο σου πουλάς μέρος της περιουσίας σου και ξεπληρώνεις.
        Αν πάλι δεν έχεις τίποτα γιατί να πληρώνεις για τους έχοντες για να μην πληρώνουν αυτοί;
        Γιατί το βρίσκεις παράλογο;

      • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
        Μπάμπης...μπαμπίνος. @ πΔπ 26/09/2013 18:03:25

        Όσο για την αξιοπρέπεια πΔπ , η τύπισσα την κάνει απ'το παράθυρο όταν απ'την πόρτα μπαίνει η ανέχεια.

        • πΔπ avatar
          πΔπ @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 27/09/2013 11:54:59

          Αυτό δεν είναι δικαιολογία για να είσαι άτιμος και αναξιοπρεπής.
          Όταν μεγαλώσεις, θα μάθεις και θα εκτιμήσεις.

    • Master avatar
      Master @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 26/09/2013 13:02:30

      Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου μόνο εάν κάποιος είναι Πασοκτζής/λαμόγιο μπορεί να διαθέτει παραθαλάσσιο οικόπεδο στη Λούτσα και γι' αυτό πρέπει να τιμωρηθεί. Εσύ προφανώς ως τίμιος κι όχι λαμόγιο δεν μπόρεσες ν' αποκτήσεις. Κρίμα, γιατί εγώ σκέφτομαι και μια άλλη εκδοχή...

      • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
        Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Master 26/09/2013 16:23:41

        Και τι θες να γίνει ρε μεγάλε; Τα 4 δις ποιος θα τα πληρώσει στην π@@στρόικα; εγώ ο άνεργος; η ο πατέρας μου ο συνταξιούχος του ΙΚΑ με τα 500 ευρά το μήνα ; και που του κόψανε και το ΕΚΑΣ .
        Αυτοί που έχουνε φράγκα θα πλερώσουν , αυτό πρέπει να κάνει ο Σαμαράς, επιτέλους σ'αυτην την χώρα , να πλερώσουν οι έχοντες , γιαυτό τον ψήφισα.
        Α.. και που'σαι Master , ο κουμπάρος μου από παλαια φώκαια αγόρασε ένα οικόπεδο για να χτίσει πριν καμία δεκαριά χρόνια προς τα κείνα τα μέρη και έσκασε για 400 μέτρα 140 χιλιάρικα , οπότε 1 στρέμμα φιλαράκι έχει μεγααλη αξία που ένας μεροκαματιάρης 'η μισθωτός δεν μπορεί να πλερώσει.Εκτός αν είναι λαμόγιο σαν τον κουμπάρο μου .....στην κλαδική του ΠΑΣΟΚ.
        Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να'γαπιόμαστε.

      • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
        Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Master 26/09/2013 16:29:35

        Η άλλη εκδοχή είναι να το πήρες προίκα οπότε πάω πάσο!

        • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
          Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 26/09/2013 16:37:21

          Οι επιλογές είναι τρεις κατε'με.
          Πασόκος -λαμόγιο- προικοθήρας, για μεγάλες περιουσίες μιλάμε πάντα , για να μην παρεξηγιέμαι.

          • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
            Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 26/09/2013 16:47:02

            Ο...αντιπρόεδρος πληρεί και τις τρεις!

      • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
        Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Master 26/09/2013 16:40:08

        Γιατί θεωρείς τιμωρία το να πρέπει να πληρώσει τον αναλογούντα φόρο του αυτός που έχει περιουσία;

    • el eternauta avatar
      el eternauta @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 26/09/2013 13:18:23

      Ο Μιλτος Β ο junior εισαι? Συνεχιστε ετσι και θα πανε για αυτοδυναμια μετα οι αλλοι

      • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
        Μπάμπης...μπαμπίνος. @ el eternauta 26/09/2013 16:56:45

        Ο μέσος νεοδημοκράτης ψηφοφόρος είμαι, η πλέμπα για μερικούς -μερικούς.

  8. Γιαννης Γκασιος avatar
    Γιαννης Γκασιος 26/09/2013 15:28:14

    Θα μου επιτρεψετε μια <> ερωτηση:
    Εφ οσον ολα τα κομματα του Κοινοβουλιο συμφωνουν για τι πραγματικα ειναι η Χρυση Αυγη, γιατι δεν παραιτουνται ΟΛΟΙ ωστε να γινουν ξανα εκλογες με επικρατεστερο το ενδεχομενο η Χ.Α. να μεινει εκτος;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γιαννης Γκασιος 26/09/2013 17:40:50

      Δηλαδή θα προκαλέσουμε αναταραχή στον τόπο και 2 μήνες χαμένους σε τέτοια δύσκολη φάση για να γίνει αυτό που πρέπει να κάνει ο λαός μόνος του; Απλά να απομακρυνθούν όλοι οι έχοντες νουν από το μόρφωμα. Και τέλος το παραμύθι για τους ναζί...

  9. martios avatar
    martios 26/09/2013 15:38:57

    Μηδενί δίκην δικάσης πριν ΑΜΦΟΙΝ μύθον ακούσης.

  10. Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
    Μπάμπης...μπαμπίνος. 26/09/2013 17:13:19

    Καταδικαστέα η Χ.Α. για της απόψεις της και της πράξεις της , αλλά βρε παιδιά χάνουμε την ουσία του πράγματος.
    Εγώ από τον άθλιο τον παπανδρεου περνάω αυτά που περνάω (άνεργος 2,5 χρόνια τωρα) και το απόκομμα του το Πασοκ, και εγώ όπως και η πλειοψηφία της παράταξης μας θα ήθελα να μπουν στην φυλακή αυτά τα εγκληματικά στοιχεία και να δημευτούν οι περιουσίες τους υπέρ δημόσιου, ο μιχαλιολάκος εμένα προσωπικά ούτε καλό αλλά και ούτε κακό μου έκανε, απεναντίας αυτοί που τώρα συγκυβερνάν με τον Σαμαρά μας ρίξανε στην κόλαση και δεν τρέχει μία!

  11. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 26/09/2013 17:39:08

    Σωστός...

  12. Ms avatar
    Ms 26/09/2013 20:33:49

    Μπαμπινο και σια η κακοήθεια σας δεν έχει όριο. Από ποτέ ένα στρέμμα στα μεσογεια η και γενικά παντού θεωρείτε μεγάλη περιουσία. Το γεγονός βέβαια ότι η γιαγιά μου ήταν σπαταναια και το έδωσε προίκα στην κόρη της την εποχή που στην ευρύτερη περιοχή της λουτσας έβοσκαν μόνο κατσικες και το στρέμμα μάλιστα ήταν αμελητέα περιουσία στους αμπελώνες των σπατων εκείνης της εποχής μάλλον δεν σε ενδιαφέρει.

    Το γεγονός ότι υπάρχουν ακόμη στην ευρύτερη περιοχή αρκετά αμπέλια που θα τους τα δημευσουν ούτε αυτό σε απασχολεί. Κατα τα αλλά πριμοδοτουμε την αγροτική ανάπτυξη....

    Το γεγονός ότι η μητέρα μου είναι συνταξιούχος του ΙΚΑ των 400 ευρώ ούτε αυτο σε απασχολεί. Το γεγονός ότι εγώ είμαι ιδιωτικός υπάλληλος ούτε αυτο σε απασχολεί. Μάλλον όμως κατα την τεράστια λογική σου είμαστε πασοκολαμογια.

    Τη κεκαλυμενη δημευση τη λέμε οι έχοντες να πληρώσουν. Να πληρώσουν τι σε κάτι που δεν έχει έσοδα.

    Αλλά η φωτισμένη ηγεσία μας και οι φανατισμενοι οπαδοί της θεωρούν την ιδιοκτησία έγκλημα και δή την τεράστια ακίνητη περιουσία του ενός στρέμματος.

    Μη στενοχώριεσαι δεν προκειτε να πουληθεί γιατί απλούστατα δε πουλιέται τίποτα.

    Απεναντίας η Δίκαιη κυβέρνηση μας, τιμωρεί τα πασοκολαμογια. Μόνο που πασοκολαμογια είναι όλοι οι Ελληνες που βρήκαν ένα χωράφακι από τον πατέρα τους. Βέβαια για τον άλλο ανεκδιήγητο πρέπει να καταραστω την ατυχία που είχε η γιαγιά μου να ζει στα μεσογεια και όχι στον γραμμο.

    Αν και θα το ξέρεις γιατί είσαι από τους μέσα για να υποστηρίζεις με τόσο σθένος την ηλιθιοτητα της αδικίας, σε πληροφορώ ότι η αγαπημένη μας κυβέρνηση θα μας δώσει τη δυνατότητα για να γλιτώσουμε τους φόρους να τα παραχωρησουμε στο κράτος. Και αυτο το ανάλγητο κράτος θα τα ενεχειρηασει για να πάρει καινουργια δανεικά από τις αγορές.

    Ετσι να μη μείνει κανείς Ελληνας με λίγη περιουσία

    Α και πληροφοριακά ο πατέρας μου ήταν στρατιωτικός, οπότε μάλλον καταλαβαίνεις τι ψήφιζε η οικογένεια.

    Επίσης πληροφοριακά δηλώνω ότι δεν με ενδιαφέρει που θα βρει το κράτος 4 δις για να επιστρέψει τα κλεμμένα, γιατί απλούστατα δεν έκλεψα ποτέ δραχμή, ούτε η οικογένεια μου. Να απολύσει δημόσιους υπαλλήλους και να σταματήσει τη χορήγηση συντάξεων σε 45 ηδες.

    Και δε με ενδιαφέρει και για ένα άλλο λόγο. Γιατί σε ένα χρόνο το κράτος θα ψάχνει 8 δις και σε 2 χρόνια θα ψάχνει 15 δις και δεν είμαι διατεθειμένος να διάθεσω αμαχητί το νεφρό μου.

    Α και μια απόρροια; Το κόμμα που υπερασπίζεται, στο θέμα της ατομικής περιουσίας σε τι διαφερει από τα κουμουνια. Εσύ πάνω στο συγκεκριμένο θέμα τι διαφέρεις από τον Κνιτη? Και τι έχει απομείνει πια σε αυτή την ερμη Νδ από την ιδεολογία της?

  13. yianna avatar
    yianna 26/09/2013 21:26:13

    Οικόπεδα και σπίτια σε Εκάλη, Πολιτεία - που δημιουργήθηκε από τον συνεταιρισμό των βουλευτών που έγιναν πλούσιοι πουλώντας τα - Ψυχικό, Φιλοθέη κλπ τα βλέπω να καταντάνε σαν τους πύργους στην Αγγλία και αλλαχού και να περιέλθουν στην περιουσία του Ελληνικού Δημοσίου.
    Και θα είναι δίκαιο γιατί ούτως ή άλλως αγοράσθηκαν από προμήθειες του Δημοσίου και μεγάλες μάσες. Δεν ήθελαν βρε παιδί μου να ζούνε στην Κοκκινιά, το Κερατσίνι και το Περιστέρι που γεννήθηκαν ήταν tres banal. Περαστικά τους.

  14. Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
    Μπάμπης...μπαμπίνος. 26/09/2013 21:52:38

    φίλε μου με παρεξήγησες!
    αναφέρομαι στην μεγάλη περιουσία που εσύ απο ότι διαβάζω δεν έχεις.
    απλά έτυχε να έχεις ένα οικόπεδο φιλέτο που η εφορία το φορολογεί άγρια!
    Εγώ στην θέση σου θα τους το παραχώρουσα απο τώρα για να αποφύγω τα χειρότερα (διώξεις φυλακίσεις κτλ).
    Έτσι κι αλλιώς θα το χάσεις σε κανα δυο χρόνια.
    Αυτο που προέχει τώρα είναι να πετύχουμε τους στόχους μας σαν χώρα απεναντι στους δανειστές μας.
    Δεν πρέπει να καταρέυσει το κράτος γιατι μετα πως θα πληρώνονται οι συντάξεις;
    Εχε εμπιστοσύνη στον Σαμαρά και στο επιτελείο του.Ξερουν τι κάνουν.

    • Ms avatar
      Ms @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 26/09/2013 22:25:54

      Οχι φίλε δε σε παρεξήγησα. Απεναντίας επιβεβαιωνεις τη κρίση μου.

      Να χάσω κάτι που δεν έκλεψα γιατί? Το χρωστω σε κανένα?
      Στη χώρα που έχασε την έννοια της πατρίδας και της ηθικής υποχρέωσης απέναντι στους πολίτες της?

      Σοβαρή χώρα που βάζει σα προτεραιότητα τους στόχους που θέτουν οι δανειστές και όχι το ίδιο το σώμα της τους πολίτες της.

      Να πληρωθούν οι συντάξεις? Ποιες? Αυτές των αγαμητων θυγατερων ή των 45 αρηδων εθελουσιων του ΟΤΕ της Ολυμπιακής κλπ. Μήπως του στρατού των ΔΥ που αντί να τους απολύσουμε τους βγάζουμε στη σύνταξη με ευνοϊκούς όρους. Μήπως τη δική μου σύνταξη που θα τη παρω στα 67 + και δε μου εγγυάται κανείς ότι θα πάρω έστω αυτά που έδωσα?

      Το κούρεμα δε διέλυσε τα ασφαλιστικα ταμεία? Και πιο πριν το παιξιμο στο χρηματιστήριο και ακόμη πιο πριν η άτοκη ¨δημευση¨ σε εποχές διψήφιου πληθωρισμου?

      Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε αυτους που εφαρμόζουν την αδικία και μου προσφέρουν το θανατηφόρο χρυσό χάπι.

      Ζητείται ελπίς και δυστυχώς η κυβερνηση έχει αποφασίσει να εξαφανίσει τους Ελληνες.

      Εχει διαλέξει στρατόπεδο και αυτο δεν είναι με την Ελλάδα.

      • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
        Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Ms 27/09/2013 00:23:22

        Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως δεν είσαι ψηφοφόρος της μεγάλης δημοκρατικής παράταξης μας , οπότε ότι και να σου πω θα είσαι αρνητικός.
        Δεν πειράζει , εξάλλου δημοκρατία έχουμε ότι θέλει ο καθένας ψηφίζει.
        Αυτό όμως που πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας είναι οτι η Ελλάδα τώρα μας χρειάζεται όλους, αριστερούς και δεξιούς , για να ξεφύγουμε από την κρίση.
        Φαίνεται να τα καταφέρνουμε χάρη στις άοκνες προσπάθειες της κυβέρνησης μας.
        Με τον .....αντιπρόεδρο έχω ένα θεματάκι αλλά .....αφού ο Πρωθυπουργός τον εμπιστεύεται , ε κάτι παραπάνω από εμένα θα ξέρει.
        Πρέπει να συνεισφέρουμε όλοι , εγώ προσωπική περιουσία δεν έχω αλλά ο πατέρας μου , συνταξιούχος του ΙΚΑ, έχει ένα σπίτι 85 τετραγωνικά και πληρώνει και αυτός 450 ευρώ χαράτσι , δύσκολα είναι η αλήθεια αλλά τι μπορούμε άλλο να κάνουμε;

        • Πουτσίνης avatar
          Πουτσίνης @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 27/09/2013 10:59:20

          Ω μίο Μπαμπίνο, κάρο :-)

          • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
            Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Πουτσίνης 27/09/2013 16:51:21

            Εγώ φιλαράκι ακούω Μπιθικωτσί , άντε και λίγο Στράτο , όπερα και τα σχετικά ακούνε οι ντιντίδες!