#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2010 10:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σήριαλ με τους λεπρούς κόντρα στο σήριαλ με τους ...κουλούς



Κάποτε, όταν μιλούσε ο Κωνσταντίνος Καραμανλής (ο… κανονικός όχι ο άλλος) ή ο Ανδρέας Παπανδρέου και παλαιότερα ο Γέρος της Δημοκρατίας, ο Π. Κανελλόπουλος και πολλοί άλλοι πρωθυπουργοί αυτής της χώρας, ο κόσμος τους παρακολουθούσε με προσοχή. Μπορεί η τηλεόραση να μην ήταν κυρίαρχο στοιχεία στη ζωή, αλλά έτσι κι αλλιώς ο πολιτικός λόγος είχε κάτι να πει. Τώρα…. Γιώργος Παπανδρέου

Αποφάσισε, λοιπόν, ο πρωθυπουργός να δώσει συνέντευξη τύπου, διακαναλική μάλιστα και να μεταδοθεί μαγνητοσκοπημένη σε όλα τα μεγάλα κανάλια τη Δευτέρα το βράδυ, στο prime time. Εβαλαν, λοιπόν οι φωστήρες κάτω το πρόγραμμα της τηλεόρασης και έντρομοι διαπίστωσαν ότι την ώρα που θέλουν να βάλουν τη συνέντευξη, δηλαδή στις 9.30 το βράδυ έχει προγραμματιστεί η… Σπιναλόγκα, δηλαδή η σειρά «Το Νησί» που σπάει τα ρεκόρ της τηλεθέασης.

Σοκ στο επικοινωνιακό επιτελείο του Μαξίμου, όχι κανένα άλλο λόγο αλλά διότι ακόμη και οι ίδιοι, ακόμη και ο πρωθυπουργός θα προτιμούσε να δει το έργο με τους λεπρούς παρά να δει το πράσινο σήριαλ με τους… κουλούς, αυτούς δηλαδή που αδυνατούν να κυβερνήσουν τη χώρα. Από το να ακούνε τις ίδιες υποσχέσεις για έξοδο από την κρίση, από το να μιλά ο κ. Παπανδρέου μ’ αυτή την ακαταλαβίστικη γλώσσα, καλύτερη η Σπιναλόγκα. Τουλάχιστον εκεί γίνονται και μαθήματα ανθρωπιάς…

Ετσι, αποφασίστηκε να μεταδοθεί στις 9.00 η συνέντευξη ώστε να την προβάλει και το Mega και στη συνέχεια να δει ο κόσμος και το Νησί.

Μήπως, όμως, να σκεφτούν καλύτερα να στείλουν τον πρωθυπουργό εξορία στη Σπιναλόγκα μπας και γράψει θεαματικότητες ανάλογες του Νησιού;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. geomak avatar
    geomak 23/10/2010 11:20:21

    ANOIXTE TA ΣΧΟΛΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΧΩΡΙΣ Ε-ΜAIL ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΩΝΙΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΩΣΠΡΕΠΕΙΣΜΟΥΣ.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ geomak 23/10/2010 13:47:07

      Θα λύσουμε τα προβλήματά μας με το βρίσιμο ελεύθερο;

      Ξέρω έναν καλύτερο τρόπο εκτόνωσης. Κατεβείτε στην επόμενη διαδήλωση-πορεία, κι ας μην το επιτρέπει το κόμμα σας. Κι εκεί βρίστε όσο τραβάει η ψυχούλα σας.

      Διότι αντι-μνημονιακός αγώνας μόνο με την κάλπη, είναι λίγο γιαλαντζί...

      Θραξ Αναρμόδιος

  2. αντισταση avatar
    αντισταση 23/10/2010 11:27:28

    Oι φορτηγατζήδες στο Παρίσι που κλείσαν τη ΛΕΑ και τα κλειστά διυλιστήρια
    Ο Καρατζαφέρης που μας καλεί να διαλέξουμε μεταξυ Τρόικας ή Τούρκων
    Το τηλεφώνημα του Σημίτη και οι διαδηλωτές της Ακρόπολης που ενοχλούν τον Τσοχατζόπουλο
    Δυο τηλεφωνηματα από από δύο πολιτικά γραφεία μέγιστων πολιτικών
    http://www.youtube.com/watch?v=Br6f3Wx_C6Y

  3. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 23/10/2010 11:37:10

    Η μερα που πολλοι απο τους φωστηρες της Λεπρας του μνημονιου που θα εξωστρακιστουν στη Σπιναλογκα της πολιτικης,δεν ειναι μακρια.....τρομοκρατημενοι προσπαθουν να ψελλισουν το δικαιο της προδοσιας εναντι των Ελληνων.Κατι σαν το ΄΄οι Γερμανοι ειναι φιλοι μας΄΄ νουθετωντας και απειλωντας μαζι με τα συνδικαλιστικα κομματοσκυλα τους του λαο.Δεν πρεπει να τους επιτρεψουμε να συνεχισουν αλλο,οσο πιο γρηγορα φυγουν τοσο λιγοτερο ξεπουλημα και διαλυση της χωρας των θεσμων και των αξιων της πατριδας μας.Ας σκεφτουν καποιοι που συνεχιζουν να τους υποστηριζουν οτι η ΄΄γη και υδωρ΄΄που παρεδωσαν στους κλεπτοδανειστες της χωρας μας οοι κυβερνωντες δεν οδηγει στην ΄΄σωτηρια΄΄ της πατριδας αλλα στη διαλυση της.Σε 5 μερες ειναι η επαιτειος του ΟΧΙ....Ας πουμε οχι αλλη μια φορα στα φουσατα των νεοφασιστων τραπεζιτων και της παγκοσμιας διακυβερνησης....

  4. Orestios avatar
    Orestios 23/10/2010 11:40:50

    Διακαναλική κονσέρβα θα σερβίρουν δηλαδή?

    Τόσο πολύ φοβάται να γίνει ζωντανά η συνέντευξη?

    Μπορεί να θεωρείται ήδη τελειωμένος.

    • apis22 avatar
      apis22 @ Orestios 23/10/2010 14:45:14

      Πολύ σωστό το συμπέρασμά σου.

  5. zackii avatar
    zackii 23/10/2010 13:08:59

    Μα οι @@@κίες που θα πει θα χρειάζονται ρετουσάρισμα..Μπορεί ο ΓΑΠ να βγει ζωντανά? Θα γελάνε και οι τοίχοι..Αλλά ξέχασα. Είναι Έλληνας της διασποράς.
    Ευτυχώς έχω ένα θείο που σπούδαζε Αμερική επί χούντας και μου έλεγε κάτι περίεργα γιά ένα άλλο Έλληνα της διασποράς -συγγενή του ΓΑΠ- στον Καναδά...και κάτι περίεργα κουπόνια γιά τον αντιστασιακό αγώνα...

  6. σπυρος avatar
    σπυρος 23/10/2010 19:08:47

    Δηλαδή για να καταλάβω… το θέμα είναι η μαγνητοσκοπημένη συνέντευξη, άρα ρετουσαρισμένη και διορθωμένη, ή τα 12ποντα που θα ανεχτούν για άλλη μία φορά τέτοιου είδους συνεντεύξεις; Αλλά ένα βιογραφικό, που συμπεριλαμβάνει μια συνέντευξη του κ.κ. Πρωθυπουργού είναι ένα ακόμα σκαλοπάτι να ανέβεις τα μεγάλα σκαλιά, και να διαβείς την μεγάλη πόρτα , για το μεγάλο σαλόνι.
    Καλά τα σαΐνια του τηλεοπτικού δεν τον ειδοποίησαν ή ήταν πολύ απασχολημένα παρακολουθώντας την σειρά;
    Θερμή παράκληση προς το επιτελείο της συνέντευξης… Μήπως γίνεται να έχει δίπλα του, τον ,της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ αγαπημένο, Φόν Δρούτσα ; please????????!!!!!!!!!!

  7. Κωστας Ρ. avatar
    Κωστας Ρ. 24/10/2010 00:24:55

    ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΜΕ ΤΟ ΝΗΣΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΑ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ.ΟΙ ΕΚΦΡΑΣΤΙΚΕΣ ΑΒΕΛΤΗΡΙΕΣ ΤΟΥ ΓΑΠ ΜΑΣ ΕΞΗΛΙΘΙΩΝΟΥΝ.