22/02/2012 11:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ρουσφέτι Λοβέρδου, Άννας στον Κρεμαστινό

(Ανανεωμένο). Ακόμα και τις τελευταίες ημέρες της κυβέρνησης Παπαδήμου, το ΠΑΣΟΚ κάνει τις τακτοποιήσεις και τα ρουσφετάκια του. Και τα κάνει ακόμα και σε κεντρικά νομοσχέδια, όπως ο εφαρμοστικός νόμος για την υγεία. Ο Λοβέρδος εν μία νυκτί μετατρέπει την Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας (παλαιά Υγειονομική Σχολή Αθηνών) σε ΑΕΙ!

Με 12 άρθρα σε ένα νομοσχέδιο 400 σελίδων η ΕΣΔΥ γίνεται «ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα», ενώ θα δίνει μεταπτυχιακά και διδακτορικά «κατ’ αναλογία με τα ισχύοντα στα ΑΕΙ» και θα μπορεί να κάνει και έρευνα. Μία πλήρης Ιατρική Σχολή δηλαδή.

Ποιο είναι το πολιτικό ενδιαφέρον; Ότι στο ΕΣΔΥ διδάσκει η Τζένη Κουρέα Κρεμαστινού, η οποία, εκτός από πρόεδρος του ΚΕΕΛΠΝΟ, είναι και σύζυγος του πρώην υπουργού και βουλευτή σήμερα του ΠΑΣΟΚ Δημήτρη Κρεμαστινού! Είναι προφανές ότι δεν αμφισβητούνται τα επιστημονικά προσόντα της, όπως και των άλλων διδασκόντων στο ΕΣΔΥ. Όμως δεν μπορεί κανείς να μην συνδυάσει την επίμαχη ρύθμιση με την πρωτοβουλία του Κρεμαστινού (και άλλων στελεχών του ΠΑΣΟΚ) για να τα βρουν ο Λοβέρδος με τον Βενιζέλο και να είναι κοινός υποψήφιος ο ένας από τους δύο!

Πριν από λίγο στην Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής η ΝΔ έθεσε θέμα για την ανωτατοποίηση της ΕΣΔΥ., ζητώντας να αποσυρθούν όλες οι διατάξεις που δεν εκπορεύονται από το μνημόνιο. Ο Λοβέρδος απάντησε ότι τα άρθρα για τον ΕΣΔΥ τα έβαλε η Διαμαντοπούλου και μετά την πίεση των βουλευτών της αντιπολίτευσης δεσμεύθηκε ότι θα τα αποσύρει την Πέμπτη, για να τα φέρει η Διαμαντοπούλου σε δικό της ΄νομοσχέδιο, αλλά αφού πρώτα συζητηθεί στην Επιτροπή της Βουλής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης ο Μεσσήνιος 22/02/2012 14:53:46

    Και τι το περίεργο/και νούργιο βλέπεις factorx; Μήπως και παλαιότερα δεν υπήρξε όφελος για το Κρεμαστινό επι εποχής Σκαλκέα και όφελος Σκαλκέα επι εποχής Κρεμαστινού; "το 'να χερι νιβει το άλλο..."λένε στο χωριό μου. Βλέπεις κανένα τρόπο να στηθεί καμμιά κρεμάλα ; και θα βρούμε το σχοινί, να 'σαι σίγουρος....

  2. Ιατρός avatar
    Ιατρός 22/02/2012 15:13:14

    Η Κρεμαστινού είναι και διευθύντρια στην Βιοιατρική και αυτός είναι ο λόγος που ο ΕΟΠΥΥ έχει βγάλει το πλαφόν από τις διαγνωστικες εξετάσεις στα Διαγνωστικά κέντρα (που ίσχυε στο ΙΚΑ και ΟΑΕΕ). Τώρα θα ανακοινωθεί ότι όλος ο προυπολογισμός του ΕΟΠΥΥ για το 2012 "φαγώθηκε" μέσα στους 2 πρώτους μήνες από τα διαγνωστικά κέντρα (με την γνωστή μέθοδο της απευθείας μίζας στον γιατρό επί του μικτού των συνταγων, που έχει καθιερώσει η Βιοιτρική πρώτη).

  3. Y. avatar
    Y. 22/02/2012 15:32:11

    Αυτό είναι μυριοστό του ΔΕ ΞΕΧΝΩ
    Γραφείο τεκμηρίωσης σκανδάλων (..ρόλο αντίστοιχο του Καφριμάχη) η Συγγρού διαθέτει? Ή αποσπασματικά?

    • Heaven avatar
      Heaven @ Y. 22/02/2012 15:55:26

      πόσο naive είσαι βρε Υ?
      πρώτα με εκείνο τον μαθηματικό τύπο των εκλογών 19/02, μετά με τις μεταγραφές, τώρα με το γραφείο τεκμηρίωσης σκανδάλων στη Συγγρου!!!
      Στην αμερική λένε: wake up and smell the coffee!
      or even better, grow up kid!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • Y. avatar
        Y. @ Heaven 22/02/2012 20:00:30

        Ρεαλιστική και πρακτική πρόταση ήταν. Με αναφορά σε γεγονός
        Κατά τα άλλα, υποθέτω να υπαινίσεσαι για την πολιτεία λειτουργίας της Συγγρού, άρα και του Σαμαρά? Συνεπώς, να πάμε να πνιγούμε? Ή καλύτερα, να τη κάνουμε?

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ Y. 22/02/2012 20:12:31

          Υ. Σε αυτή τη χώρα, όποιος επιθυμούσε κάτι καλύτερο, ή όποιος έλεγε τα πράγματα όπως έπρεπε να ήταν, ήταν αφελής. Και γραφικός.

          Και είδαμε πού φτάσαμε.
          Δεν μασάμε.

  4. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 22/02/2012 16:17:13

    Και τι κάνει ο σύλλογος σας ρε γιατρέ;
    Μόνο για το 5ευρω στα εξωτερικά βγάζετε ανακοινώσεις.Που είναι το λειτούργημα και το πρώτα ο πολίτης που λενε και οι φαρμακοποιοί;
    Αλλά σκάνδαλο που μας εξυπηρετεί,δεν είναι σκάνδαλο!

  5. Y. avatar
    Y. 22/02/2012 21:44:25

    Η Ελλάδα της ήσσονος πριοσπάθειας

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Y. 22/02/2012 22:04:41

      Και τι προτείνεις Υ. ? Που βλέπεις φως ?

      • Y. avatar
        Y. @ Φελίζα 22/02/2012 23:10:40

        Ελπίδα και θετική διάθεση, ισονομία και απονομή δικαιοσύνης, και προπαντώς δουλειά

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ Y. 23/02/2012 21:24:56

          Από δουλειά ξέρουμε και δεν τη φοβόμαστε...αρκεί να έχουμε και να μας δίνει τα προς το ζειν, έτσι κι αλλιώς για ευ ζην ούτε κουβέντα σήμερα.
          Ισονομία και απονομή δικαιοσύνης? Είμαστε οι τελευταίοι τροχοί της αμάξης άρα δεν εξαρτάται από εμάς. Ελπίδα ...πρέπει να είσαι ελεύθερος και δεν είμαστε. Θετική διάθεση ..προυποθέτει τα ανωτέρω και δεν υπάρχουν για τους περισσότερους Έλληνες. Άρα ....από χορό του Ζαλόγγου ξέρουμε......

  6. mx avatar
    mx 23/02/2012 01:37:40

    papoutsanis elaiolado sapouni kanei ?

  7. φοιτητές της ΕΣΔΥ avatar
    φοιτητές της ΕΣΔΥ 23/02/2012 11:03:26

    Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η κ.Κρεμαστινού από το ακαδημαικό έτος 2011-12 έχει πάρει σύνταξη από την Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας και δεν έχει κανένα όφελος από το νομοσχέδιο.

    • Θ.Α. avatar
      Θ.Α. @ φοιτητές της ΕΣΔΥ 23/02/2012 22:59:35

      Γειά σας ρε λεβεντόπαιδα !!!! Κανείς άλλος θα πάρει σύνταξη ???? Μήπως ετοιμάζεστε για νέες αφίξεις, ώστε να αλλάξουν και οι γενιές (!!!) . Και για να είμαστε και εντάξει με όλα τα άλλα παιδιά που δεν επιλέγονται, καλύτερα να υπογράφετε σπουδαστές και όχι φοιτητές. Υπάρχει μεγάααααλη διαφορά.

    • Vicky avatar
      Vicky @ φοιτητές της ΕΣΔΥ 23/02/2012 23:08:18

      Είσαστε σίγουροι παιδιά ? Δεν έχετε ακούσει για συνταξιούχους καθηγητές που ορίζονται σαν υπεύθυνοι κάποιων έργων (σε ένδειξη σεβασμού παλιών εποχών), ή σε ομάδες Σοφών (!). Και εδω που τα λέμε τι προσφέρει σήμερα η Σχολή, όταν όλα τα αντικείμενα της υπάρχουν σε αντίστοιχες Πανεπιστημιακές ή / και σε ΤΕΙ και με σαφώς καλύτερα αποτελέσματα ? Αλήθεια πόσο κοστίζει η λειτουργία της κάθε χρόνο ? Το ξέρει κανείς ?

  8. Ιούδας avatar
    Ιούδας 23/02/2012 18:59:39

    Ξεχάσατε τον Κυριόπουλο.

  9. Vicky avatar
    Vicky 23/02/2012 22:54:29

    Πριν γίνει ΑΕΙ, που ο Κυριόπουλος το παλεύει χρόνια τώρα, δεν γίνεται κανένας έλεγχος στον Ειδικό Λογαριασμό της ΕΣΔΥ, να δούμε τη δραστηριότητα και τη παραγωγικότητα της ??? Δεν γίνεται κανένα ψάξιμο τι λεφτά έχει πάρει από τα Κοινοτικά Πλαίσια τα τα τελευταία χρόνια και για ποιά έργα ??? Δεν κοιτάμε λίγο τα μεταπτυχιακά (!!!) που χορηγεί σε υπαλλήλους του Υπουργείου και τι έκανε η αλήστου μνήμης Μαριλίζα για να μη πάρουνε πίσω τα παρανόμως χορηγηθέντα επιδόματα σε αυτούς ??? Δεν κοιτάνε λίγο ποιά είναι η νέα γενιά ''καθηγητών'' και τι υποθήκες έχει βαλει νυν Γενικός Γραμματέας ?? Δεν κοιτάνε ποιά εταιρία συνεδρίων (πρόσφατα μετακομίσασα στο London και με στενές σχέσεις με την οικογένεια του Τζέφρυ) είχε μέχρις πρότινος την ευθύνη των εκδηλώσεων της ??? Τι να πρωτοπεί κανείς. Εαν τη θέλει η Αννούλα τόσο πολύ, ας την πάρει στο Παιδείας. Εκεί ίσως προσφέρει κάτι. Και θα ανακουφισθεί και το Υγείας ....

    • Y. avatar
      Y. @ Vicky 23/02/2012 23:18:18

      Καινούργια στο αντινιούς Βίκη..?

  10. Vicky avatar
    Vicky 24/02/2012 08:09:56

    Παλιά, από τις πρώτες αναγνώστριες. Και ένα γρήγορο Quiz για καλημέρα. Ποιο γατόνι μυρίσθηκε εγκαίρως το στημένο της Αννούλας (που ήθελε να βοηθήσει το παλιό της φίλο κα σύντροφο Γιάννη να μη βγει στη σύνταξη τον Ιούνιο) και ενημέρωσε εγκαίρως τα κόμματα της Αριστεράς ? Γιατί έφερε σε δύσκολη θέση το Θανάση (που θα ήθελε να ξαναβοηθήσει τον Νίκο του υπουργείου, με το δεξιό πατέρα) και το Μάριο (που θα ήθελε να βοηθήσει το καρδιακό φιλαράκι του, το Νίκο της ΕΣΔΥ)? Ποιες εταιρίες ετοιμαζόντουσαν για limit – up και τώρα τρέμουν μη φάνε άγριο haircut ? Ποιο στέλεχος του υπουργείου (που απομακρύνθηκε άκομψα), ξεσκόνιζε τους φακέλους του ? Γιατί είπε τη καλή του κουβέντα και ο υπουργάρας ο Μόσιαλος ? Μέχρις εδώ και εαν η Αννούλα αποφασίσει να το περάσει με ''ίδια μέσα'', τότε επανέρχομαι δριμύτερη.

  11. Α Βατόπουλος avatar
    Α Βατόπουλος 24/02/2012 12:31:06

    Πρός αποκατάσταση της αλήθειας η κ Κρεμαστινού έχει ήδη συνταξιοδοτηθεί από την ΕΣΔΥ.

  12. φοιτητές ΕΣΔΥ avatar
    φοιτητές ΕΣΔΥ 24/02/2012 12:31:24

    Βίκυ μου, για να ξέρεις τόσα πολλά για το υπουργείο ,μήπως είσαι από τους δυσαρεστημένους του συστήματος και ως εκ τούτου μη αντικειμενική;;

    • Vicky avatar
      Vicky @ φοιτητές ΕΣΔΥ 24/02/2012 22:32:28

      Εαν με βοηθούσατε διευκρινίζοντας ποιού ''συστήματος'' εννοείτε, ίσως μπορούσα να σας απαντήσω. Ευτυχώς (ή μήπως δυστυχώς ?) για μένα δεν είμαι και δεν ήμουνα μέρος του συστήματος του κυρίου καθηγητή. Αντιλαμβάνεστε σίγουρα τι εννοώ.

  13. Ιούδας avatar
    Ιούδας 24/02/2012 18:58:32

    Η κ Κρεμαστινού έφυγε, αλλά οι επίγονοι και τα συμφέροντά της παραμένουν μέσα στη σχολή (και στο ΚΕΕΛΠΝΟ). Πάντως εσείς ως προερχόμενος από την Ιατρική ξέρετε πολύ καλά τα κενά βιογραφικά των καθηγητών της ΕΣΔΥ έναντι των αντιστοίχων της Ιατρικής Σχολής.

    • Α Βατόπουλος avatar
      Α Βατόπουλος @ Ιούδας 25/02/2012 13:32:52

      Eγώ ΔΕΝ κρύβομαι πίσω από την ανωνυμία για να πετάω λάσπες σε ανεμιστήρες…
      Γενικά στην Ελλάδα ταυτίζουμε τις δομές με τα άτομα που τυχαίνει να υπηρετούν σε αυτές την συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
      Εγώ και άλλοι συνάδελφοι του χώρου της Δ Υγείας φύγαμε από πανεπιστήμια και πήγαμε στην ΕΣΔΥ ακριβώς επειδή η Σχολή και γενικά ο χώρος της Δ Υγείας πρέπει να ενισχυθεί, και πιστεύουμε ότι η τακτοποίηση του νομικού καθεστώτος που την διέπει (και όχι η «ανωτατικοποίηση» της όπως λανθασμένα λέγεται) θα βοηθήσει ώστε νέοι άξιοι επιστήμονες (καλύτεροι από εμάς) να έρθουν να την στελεχώσουν και να την αναβαθμίσουν.
      Αυτά τα διευκρινιστικά.
      Γενικά η μητέρα μου μου έλεγε να μην μιλάω με αγνώστους συνεπώς ΔΕΝ πρόκειται να επανέλθω σε αυτόν τον διάλογο

      • Θ.Α. avatar
        Θ.Α. @ Α Βατόπουλος 25/02/2012 14:33:44

        Κύριε Βατόπουλου, είσαστε από τους σοβαρούς επιστήμονες και καθηγητές της ΕΣΔΥ και αυτό είναι γνωστό σε όλους. Μην ακυρώνετε όμως τον εαυτό σας προσπαθώντας να βοηθήσετε κάποιους άλλους. Εκτιμώ ότι δεν αξίζει το κόπο να ''βάλετε πλάτη'' για κάποια πράγματα που είναι γνωστά σε όλους. Κάποτε (ελπίζω γρήγορα) θα βγούν όλα αυτά στην επιφάνεια. Έτσι, καλά κάνετε και δεν επανέρχεστε. Όχι μόνο για τα λόγια της μητέρας σας, αλλά και για την υστεροφημία σας.

      • Ιούδας avatar
        Ιούδας @ Α Βατόπουλος 25/02/2012 17:57:43

        Κύριε Βατόπουλε εγώ όμως θα επανέρθω γιατί με προκαλείτε. Ποιοί είναι οι συνάδελφοί σας -εκτός από εσάς- που προέρχονται από το χώρο της ΔΥ οι οποίοι έφυγαν από Ελληνικά Πανεπιστήμια και πήγαν στην ΕΣΔΥ; Εσείς δε, αν δεν απατώμαι, φύγατε ως Επίκουρος από την Ιατρική και βρεθήκατε Καθηγητής στην ΕΣΔΥ. Ποιά είναι τα νέα ethics που φέρατε στην ΕΣΔΥ, μήπως την μετονομασία του αντικειμένου της "Κοινωνιολογίας της Υγείας" σε "Κοινωνική Διοίκηση" απλά και μόνο για να βρεθεί ο γνωστός Γ.Γ. ως καθηγητής στην ΕΣΔΥ; Πότε κρίθηκε το προσωπικό της ΕΣΔΥ και πότε αξιολογήθηκαν τα προγράμματα σπουδών της στο πλαίσιο της ΑΔΙΠ ; Βάσει ποιού νόμου παρέχει μεταπτυχιακή εκπαίδευση η ΕΣΔΥ τη στιγμή που δεν παρέχει προπτυχιακή εκπαίδευση; Και κάτι, για να ξεμπερδεύουμε με την ανωνυμία. Πολλοί στο παρελθόν, οι οποίοι μιλούσαν και λειτουργούσαν επωνύμως στο χώρο της ΔΥ, το πλήρωσαν ακριβά, διότι δεν είχαν την υψηλή προστασία που είχατε εσείς από την οικογένειά σας.

        • Α Βατόπουλος avatar
          Α Βατόπουλος @ Ιούδας 25/02/2012 19:24:16

          Ηρθα στην ΕΣΔΥ ως Αναπηρωτής, μαλλον δεν ξέρετε τα βιογραφικά των υπηρετούντων αυτή την στιγμή στην ΕΣΔΥ. Οποτε θέλετε στο Γραφείο μου για καθε διευκρινηση.

          • Ιούδας avatar
            Ιούδας @ Α Βατόπουλος 26/02/2012 11:05:05

            Τότε βάλτε το βιογραφικό σας στη σελίδα του Τομέα σας για να μη κάνουμε λάθη. Παρεμπιπτόντως ο Τομέας σας είναι ο μόνος που δεν εμφανίζει τα βιογραφικά του προσωπικού του στην ιστοσελίδα της ΕΣΔΥ (τα οποία εκ του νόμου -τουλάχιστον έτσι ορίζει η νομοθεσία των ΑΕΙ- πρέπει να εμφανίζονται).

          • Α Βατόπουλος avatar
            Α Βατόπουλος @ Ιούδας 26/02/2012 16:55:36

            Σωστό, παράληψή μου το έβαλα. έπονται και των υπολοίπων

  14. Ιούδας avatar
    Ιούδας 24/02/2012 19:07:24

    Αγαπητά μου παιδιά, που υπογράφετε ως φοιτητές ΕΣΔΥ, για τους παροικούντες στην Ιερουσαλήμ τα έργα και οι ημέρες της Υγειονομικής Σχολής (πρώην αποκεντρωμένης υπηρεσίας του Υπουργείου Υγείας και με νόμο του Κρεμαστινού μετονομασθείσα σε ΕΣΔΥ) είναι γνωστά εδώ και 2,5 περίπου δεκαετίες. Μάλλον εσείς είστε νέοι στο παιχνίδι της απατηλής μετατροπής εν μία νυκτί της ΕΣΔΥ σε ΑΕΙ. Ρωτήστε και κανέναν παλαιότερο να σας ενημερώσει.

  15. chris christaras avatar
    chris christaras 25/02/2012 00:39:32

    απο τα σχολια ολων σας ενα καταλαβα , οτι μονον η τροικα δεν μας φταιει , ηταν φυσικο επακολουθο , ας προσεχαμε νωριτερα , τωρα την πατησαμε ... για πολλα χρονια , καληνυχτα σε ολα και καλα κουλουμα

  16. ΑΓΓΕΛΙΝΑ avatar
    ΑΓΓΕΛΙΝΑ 01/03/2012 16:51:26

    Αγαπητοί μου το μίσος σας για μια σχολή με την ιστορία της ΕΣΔΥ είναι απαράδεκτο.Είμαστε η μοναδική χώρα που δεν αξιολογούμε όσο πρέπει τη σημασία της Δημόσιας Υγείας και τη σημαντικότητα να λειτουργεί όπως λειτουργούν όλα τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα η μοναδική Σχολή Δημόσιας Υγείας της χώρας μας. Επειδή αναφερθήκατε αρκετά στο ερευνητικό έργο της σχολής αφήστε να το κρίνουν άλλοι πιο σημαντικοί στο είδος και όχι κακεντρεχείς ανώνυμοι......Όσο για χρήματα προγραμμάτων και τρόπο που τοποθετούνται Καθηγητές ψάξτε και τα άλλα Πανεπιστημιακά ιδρύματα και θα βρείτε αρκετή "σαβούρα"... έχουμε δει διδακτορικά αξιοσέβαστων πανεπιστημίων που μπροστά σε διπλωματικές αποφοίτων της ΕΣΔΥ δεν πιάνουν φράγκο... και ας μην ασχοληθούμε για το πως μπαίνουν και εκεί και στα μεταπτυχιακά αλλά και στα διδακτορικά (το λέω εκ πείρας) και με ρουσφέτι μπαίνουν και τα μαλλιά της κεφαλής τους πληρώνουν για δίδακτρα... Ας μας πουν διάφοροι φοιτητές Μεταπτυχιακών σε ποιανού πανεπιστημιακού καθηγητή την ομάδα έρευνας εργάστηκαν και ως αντίτιμο μπήκαν σε μεταπτυχιακό ή έφυγαν με υποτροφία στο εξωτερικό!!!! Και επειδή είμαι ήδη κάτοχος μεταπτυχιακού από το ΕΑΠ αλλά και επειδή γνωρίζω και για μεταπτυχιακά του ΕΚΠΑ αρκετοί καθηγητές που διδάσκουν στην ΕΣΔΥ διδάσκουν και σε αυτά!!!!! ¨ άρα μην αμφισβητείται το κύρος τους !!!
    Στην ΕΣΔΥ έχουν μπει βάσεις από μεγάλης φήμης καθηγητές (Κυριόπουλος, Βατόπουλος , Αγραφιώτης , Κοντός, Κουτής και τόσοι άλλοι) σε όλους τους τομείς και οι επιστημονικοί συνεργάτες είναι αστέρια γι αυτό είναι μεγάλη μου τιμή που τώρα φοιτώ σε αυτή τη σχολή και για την οποία θα αισθάνομαι σεβασμό και θα αναγνωρίζω το κύρος της....(Και επαναλαμβάνω είναι το δεύτερο μεταπτυχιακό μου )
    Γι΄αυτό λίγο σεβασμός δεν βλάπτει .... και αν έχετε θυμό γιατί μπορεί να μείνατε απέξω ξύδι.... θα σας περάσει!!!!