15/09/2008 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ρητό για τον Καίσαρα ισχύει για όλους

Στις εφημερίδες διαβάζουμε ότι μετά την παρέμβαση Σανιδά, η Μονή Βατοπεδίου ανέθεσε την εκπροσώπησή της, σε γνωστό δικηγορικό γραφείο των Αθηνών  

Στο ίδιο όμως γραφείο μαθαίνουμε ότι είναι εταίρος και η σύζυγος του αδελφού γνωστού πολιτικού.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει τίποτα για τον συγκεκριμένο αρχηγό, που είναι μάλιστα και πολύ λάβρος εναντίον του Εφραίμ, αλλά και του Ρασπούτιν. Ούτε και για την συγκεκριμένη δικηγόρο που είναι αρίστη στο επάγγελμα της, όπως επίσης μαθαίνουμε. 

Σε μια εποχή όμως που ποινικοποιούνται οι συγγενικές και σχέσεις και όλοι κατηγορούν υπουργούς για τις γυναίκες, τα παιδιά τους και τους πεθερούς τους, δεν θα ήταν καλύτερα να ισχύει για όλους ότι «η γυναίκα του αδελφού του Καίσαρα.....»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 15/09/2008 14:47:15

    Καλά να φτάσετε να εξετάσετε και το ποινικό μητρώο της γιαγιάς μου. Άκου τώρα η σύζυγος του αδερφού. Ε ρε που καταντήσαμε....

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 15/09/2008 14:52:21

    Μπράβο φάκτορα φοβερή δημοσιογραφική επιτυχία. Τώρα εξηγούνται όλα.

  3. MANOS avatar
    MANOS 15/09/2008 15:01:27

    ΠΕΤΑΞΤΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΟΣ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ,ΝΤΡΟΠΗ ΣΑς ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΛΕΜΕ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΚΛΠ ΜΠΑΡΟΥΦΕς.

    ΠΡΩΤΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

    ΕΞΑΛΛΟΥ Ο ΕΦΡΑΙΜ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕ ΑΜΑΡΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ,ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΡΕΒΕΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ

  4. Factorx avatar
    Factorx 15/09/2008 15:08:40

    @Εξάκτινος, Δεν καταλαβαίνω πραγματικά την οργή σου. Όταν ενοχοποείται υπουργός για το παιδί του ή την γυναίκα του, οι επικριτές δεν υπόκειται στον ίδιο κανόνα;

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/09/2008 15:34:19

    Factorx

    Πράγματι σήμερα μετά τόσους θανάτους, Στ. Παράβας, B. Ζαβιτσιάνου, Γ. Σκουλαρίκης,κ.α. γέλασε λίγο το χειλάκι μας.

    "είναι εταίρος και η σύζυγος του αδελφού γνωστού πολιτικού"

    Τι άλλο θα ακούσουμε ακόμη;

    Να χρησιμοποιούνται παραλλαγμένα και τα πανάρχαια ρητά, προκειμένου να γίνει συζήτηση και όχι μόνο, για πολιτικό αρχηγό ;

    Αν είναι εταίρος ο ξαδέλφος (1ος!!) του αδελφού γνωστού πολιτικού, ισχύει το ρητό του Καίσαρα;

    Αν είναι εταίρος η ξαδέλφη (2η!!) της αδελφής γνωστού πολιτικού, ισχύει το ρητό του Καίσαρα;

    Αν είναι εταίρος η ξαδέλφη (3η!!) του αδελφού γνωστού πολιτικού, ισχύει το ρητό του Καίσαρα;

    Μήπως, τελικά μπορείτε Φάκτορα να μας πείτε, πότε ΔΕΝ ισχύει το ρητό του Καίσαρα, για να έχουμε το νού μας, ποιά κόμματα να υποστηρίζουμε, ώστε να μην αισθανόμαστε άσχημα αν ο μπατζανάκης της κουμπάρας μας, δουλεύει σε γνωστό επιλήψιμο δικηγορικό γραφείο.

    Υ.Γ. Ήθελα νάξερα,τι θα αιθανόταν αν τα διαβάζε αυτά τα τρελλά , κάποιος μετά λίγα χρόνια;

  6. maquis avatar
    maquis 15/09/2008 15:42:49

    Oμοβροντία εύθικτων παρατηρείται! Τόση λεπτότης λοιπόν. Πού κοιμαται η ευθιξια οταν οργιάζουν τα - στοιχειοθετημενα - παρατράγουδα στην ωραία μπανανία μας?

  7. Jiovani avatar
    Jiovani 15/09/2008 15:46:26

    Συνεκτιμάται απλώς, χωρίς να σημαίνει τίποτα, από μόνο του...

  8. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/09/2008 15:49:57

    @ Factorx (5) 3:08 pm

    "Όταν ενοχοποείται υπουργός για το παιδί του ή την γυναίκα του, οι επικριτές δεν υπόκειται στον ίδιο κανόνα;"

    Και βέβαια δεν υπόκεινται στον ίδιο κανόνα, είναι ηλίου φαιεινότερο για κάθε καλόπιστο, αφού:

    1. Ο ένας είναι υπουργός με τεράστια δύναμη εξουσία, ο άλλος πολιτικός μικρού κόμματος με πολύ μικρότερη έως μηδαμινή.
    2. Το παιδί και η γυναίκα μας διαφέρει από τη γυναίκα του ...αδελφού μας.
    3. Το να δουλεύεις σε δικ. γραφ. ως εταίρος (μαζύ με τόσους άλλους(;), δεν ενοχοποιεί το αδελφό του άντρα σου για τις υποθέσεις που παίρνει το γραφείο ή η ίδια (δεν ξέρω λεπτομέρειες);

    Αυτά τα ολίγα δεν αρκούν για να δείξουν την πλήρη αστοχία του σχολίου; Χρειάζεται και συνέχεια; Έλεος πιά.

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/09/2008 15:58:40

    @ maquis 3:42 pm

    Oμοβροντία εύθικτων παρατηρείται!

    1. Εκεί λοιπόν φθάσαμε, να δεχόμαστε και ειρωνείες, όταν μιλάμε για το αυτονόητο, και υπερασπιζόμαστε πρόσωπα, και αξίες, (που κατά τη γνώμη μας πρέπει);

    2. Και ποιος σου είπε φίλε maquis, ότι κοιμάται η ευθιξία μας, οταν οργιάζουν τα - στοιχειοθετημενα - παρατράγουδα στην ωραία μπανανία μας;
    Η μήπως κρατάς φακέλλους για το πότε και γιατί διαμαρτυρόμαστε;
    3 Πάντως, αν θέλεις δώσε μας το e-mail σου, να σε ενημερώνουμε όποτε φωνάζουμε ή διαδηλώνουμε...

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/09/2008 16:01:10

    @ iovani 3:46 pm

    Συνεκτιμάται απλώς, χωρίς να σημαίνει τίποτα, από μόνο του…

    Η τοποθέτηση σου εκτιμάται ως πολύ θετική και αντικειμενική.

  11. maquis avatar
    maquis 15/09/2008 16:18:38

    Αγαπητε "Δημήτρης" ναι, και οι κουνιάδες και οι αδελφές των πολιτικών αρχηγω΄ν/μεγαλοστελεχών πρεπει να απεχουν απο αλισβερίσια του ημίφωτος (μαλλον λυκόφωτος...). ΔΕν προκειται για υπάλληλο άλλωστε, αλλα για ΕΤΑΙΡΟ στην εταιρεια. Κι αν απ΄ οτι φαίνεται πρόκειται για τον πρωην του "μικρού" κόμματος ακομα χειρότερα.

  12. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 15/09/2008 16:21:02

    @ Factorx

    Σαφώς και όλοι υπόκεινται στον ίδιο κανόνα. φωνάζω συνέχεια εδώ να αφήσουμε έξω τα παιδιά τις γυναίκες τους παππούδες τις θείες και τους θείους. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

  13. Factorx avatar
    Factorx 15/09/2008 16:39:57

    Συνεκτιμάται απλώς, χωρίς να σημαίνει τίποτα, από μόνο του…όπως σχολιάσθηκε ήδη.

    Αλλά, ορισμένοι σχολιαστές δείχνουν μεγάλη ενοχή. Γιατί άραγε;

  14. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 15/09/2008 17:31:21

    anonymous -Και τη σχέση έχουν μεταξύ τους . Αν έλεγες ότι ο Γιαννάκης είναι διαπλεκόμενος να συμφωνήσω ,τώρα όμως ο Αλέκος με την κουνιάδα του ,,,Εσύ έχεις κουνιάδα ,εγώ ούτε με την αδελφή μου δεν έχω σχέσεις –απλά με έριξε