#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2013 14:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ραντεβού του ΣΥΡΙΖΑ και της οικογένειας Παπανδρέου στην κάλπη έκλεισε

[caption id="attachment_197954" align="alignnone" width="600" caption=""Αυριανή" ( τι άλλο;)"][/caption]

Είναι φανερό ότι τα κόμματα –με πρωτοστάτη τον ΣΥΡΙΖΑ- θα δώσουν μία μάχη εντυπωσιασμού και δεν θα ασχοληθούν με την ουσία της υπόθεσης της λίστας Λαγκάρντ, που έχει να κάνει με τις αρμοδιότητες και το ανεξέλεγκτο των Υπουργών.

Στην Κουμουνδούρου θέλουν να γίνουν ΠΑΣΟΚ στη θέση του ΠΑΣΟΚ. Θα συντηρήσουν τη συζήτηση γύρω από τον Βενιζέλο και  σε κάθε περίπτωση θα αποφύγουν και την παραμικρή έστω αναφορά στον ΓΑΠ. Γνωρίζουν ότι οι Παπανδρεϊκοί θα θυμηθούν στην κάλπη τη συμπεριφορά τους έναντι στην οικογένεια του ιδρυτή του ΠΑΣΟΚ.

Έτσι παρά τις δέκα προτάσεις που κατέθεσαν στον ΣΥΡΙΖΑ, κατέληξαν στην προαποφασισμένη, έπειτα από συνεδρίαση τεσσάρων ωρών της Συντονιστικής Γραμματείας. Πρόκειται ασφαλώς για την πρόταση που «αθωώνει» τον Γιώργο Παπανδρέου: «Ο ΣΥΡΙΖΑ θα ζητήσει τη σύσταση Προκαταρκτικής Επιτροπής για τη διερεύνηση των ποινικών ευθυνών μόνο για τους κυρίους Γιώργο Παπακωνσταντίνου και Ευάγγελο Βενιζέλο».

Η απόφαση αυτή προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων στις συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ, που βλέπουν να μετατρέπονται ταχύτατα στο ΠΑΣΟΚ που τόσα χρόνια αντιπολιτεύονταν. Η ηγετική ομάδα για να διασκεδάσει τις εντυπώσεις και να χρυσώσει το χάπι στους διαφωνούντες, αναφέρει στην ανακοίνωση ότι διατηρούν επιφυλάξεις ώστε, εάν προκύψουν ευθύνες και άλλων προσώπων, να καταθέσουν «κάθε απαραίτητη συμπληρωματική πρόταση για την επέκταση της Προκαταρκτικής Εξέτασης ή της δίωξης». Από την πλευρά τους, οι συνιστώσες, με πρώτο το Αριστερό Ρεύμα, είναι έτοιμες για ….αντάρτικο, μιας και θεωρούν ότι γίνεται και ο ΣΥΡΙΖΑ μέρος της συγκάλυψης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/01/2013 14:43:16

    Κι ἔτσι, παρεμπιπτόντως, βοηθᾶ ὁ ΣΥΡΙΖΑ στὸ πιθανώτατο μεσοπρόθεσμο comeback Γιωργάκη ὡς τοῦ ἀθώου πρωτομάρτυρα τῆς κρίσης, Ὀμπαμόθεν. Ἐδῶ εἴμαστε καὶ θὰ τὰ δοῦμε...

  2. kotstak avatar
    kotstak 04/01/2013 15:09:07

    Ίσως δόθηκε "άνωθεν εντολή": Μην ενοχλείτε το Γιώργο. Του έχουμε δώσει άσυλο.

  3. stathis08 avatar
    stathis08 04/01/2013 15:16:29

    Ενώ τα άλλα κόματα το θέλουν??????
    Αυτό που παρακαλάμε όλοι μας είναι να αρχίσουν να δίνουν ο ένας τον άλλο, μπας και γίνει τίποτα, διότι όπως πάνε τα πράγματα ....... θα αλληλοκαλυφθούν.

  4. grey avatar
    grey 04/01/2013 15:43:20

    Ενώ οι υπόλοιποι, συμπεριλαμβανομένης της ΝΔ ξεσκίστηκαν να τον κυνηγούν τον ΓΑΠ.

    Δώσαμε ... δώσαμε ... αρκετά ....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ grey 06/01/2013 17:54:12

      Αν ασχοληθείς με τον ΓΑΠ για μια λίστα και δεν αποδειχθεί ένοχος, για τα υπόλοιπα εγκλήματα θα είναι ανέγγιχτος νομικά. Το ήξερες αυτό; Επειδή λοιπόν μόνο ο παπακ προς το παρόν έχει κίνητρο για ην αλλοίωση κυνηγούν αυτόν. Αν αποδειχθεί κι άλλος βλέπουμε.

  5. Ηλίας avatar
    Ηλίας 04/01/2013 16:30:59

    Και μετά ξύπνησες

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/01/2013 16:42:58

    Τι έχουν πάθει όλοι με το παρακμιακό και χλεχλέδικο στύλ "Ανδρέα";
    Ως γνωστόν το ψιλογουστάριζε, απομιμούμενος στιγμές-στιγμές, ακόμη και ο Καραμανλής ο Β'.
    Ερωτευμένοι μαζί του ήταν;
    Αλλά έλεος, και ο Αλέξης, νέο παιδί ακόμη;

  7. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 04/01/2013 17:54:30

    Ευκαιρία λοιπόν όοοοολοι οι υπόλοιποι, οι ακριβοδίκαιοι και οι υπεράνω, να αποκαλύψουν την αισχρή συμφωνία του παλιοΑλέξη με τον κλεφτοΓΑΠ και να οδηγήσουν στο εδώλιο του κατηγορουμένου τον προδότη. Στο σπίτι όμως του ...κρεμασμένου, γιατί είπαμε οτι δεν μιλάνε ;;;;; :-)
    Ζήτω η συναινετική συγκάλυψη !!!!

  8. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 04/01/2013 18:05:10

    Θείε μην είστε άδικος !!!! Σήμερα το στυλάκι είναι αστείο να ξεπατικώνεται και μοιάζει σίγουρα ξεπερασμένο. Αλλά αν παρακολουθήσετε τα παρελθόντα videoς [ξεχνώντας τις συνέπειες των πράξεων και των μη πράξεων :-) ], θα πρέπει να παραδεχτείτε οτι υπήρξε σχετικά με τους συγχρόνους ανταγωνιστές του, τουλάχιστον πρωτότυπος και χαρισματικός ο Andrew !!! Ταλαντούχος οπωσδήποτε, που έκανε κάκιστη χρήση των χαρισμάτων του.
    Αρκεί να αναλογιστείτε ψύχραιμα, το ....μέγεθος των ....επομένων. Για να μην αναφέρουμε καν και τη βάναυση κακοποίηση της Ελληνικής......

  9. kostas.k. avatar
    kostas.k. 04/01/2013 18:52:46

    στη συνείδηση των ελλήνων, είναι πέρα για πέρα ξωφλημένος και ιδιαζόντως επικίνδυνος ο Τζέφρυ..αν έχουν βάση αυτά, η Χρυσαυγή πρώτη με αέρα...τα εξήγησε καλά ο βαρουφάκης περί τζέφρυ, πριν λίγες μέρες..αν βρείτε το κείμενο αξίζει να διαβαστεί...

  10. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 04/01/2013 19:36:34

    Ο πρίγκηπας Φαϊζαλ της ελληνικής πολιτικής σκηνής.
    Σε ρόλο Τσάκα, ο αν.ελλ!

  11. viva avatar
    viva 04/01/2013 20:16:08

    παντως το μεγκα (98000000το δανειο) εχει στο δελτιο επικεφαλιδα ¨ο Σαμαρας στηριζει μεχρι τελους τον Βενιζελο ¨! ευγε !

  12. Ήράκλειτος avatar
    Ήράκλειτος 04/01/2013 22:27:53

    Ε!!!!.Κι όμως είναι τόσο εύκολο για τους ψαγμένους να καταλάβουν γιατί η μαμά Αμέρικα προστατεύει τα ΓΑΠΟΤΣΡΙΠΡΟΠΑΙΔΙΑ της! τόσο εύκολο!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ήράκλειτος 06/01/2013 17:55:36

      Ακριβώς! Μόνο πορωμένοι και διεθνιστές δε το καταλαβαίνουν...

  13. billi smart avatar