11/12/2008 21:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πρώτο σκάνδαλο του Ομπάμα

Πουλούσε θέση Βουλευτή που έμεινε κενή; Ζητούσε «δωράκι» στην προεκλογική του καμπάνια για να εγκρίνει χρηματοδότηση νοσοκομείου; Εκβίασε με μπλοκάρισμα μεταβίβασης ακινήτου από εφημερίδα αν δεν διωχνόταν κάτι δημοσιογράφοι; Άσε που έχει όνομα που δείχνει καταγωγή από Ανατολική Ευρώπη. Και φαίνεται ότι τον είχαν υποψιαστεί, γιατί, με άδεια εισαγγελέα, του παρακολουθούσαν το τηλέφωνο, και όχι μόνο περίπου τα έχει παραδεχθεί, αλλά αποδείχθηκε ότι η γλώσσα του ήταν χειρότερη από μεθυσμένου λιμενεργάτη!

Ο συλληφθείς είναι ο κ Μπλαγκογιέβιτς, Δημοκρατικός Κυβερνήτης του Ιλλινοϊ. Ο κύριος αυτός αναδείχθηκε στην πολιτική καταδικάζοντας την ...διαφθορά. Τώρα τον έχουν συλλάβει. Είναι μέσα, βλέπει έξω και περιμένει. Η θέση Γερουσιαστή που έμεινε κενή ήταν του ... Δημοκρατικού Obama. Οι εφημερίδες ωρύονται, διακομματικά. Ο κ. Obama, που ΘΑ γίνει Πρόεδρος στις 20 Ιανουαρίου, έχει και αυτός «επικοινωνιακό πρόβλημα». Άντε να αποδείξει ότι δεν μίλησε με τον Κυβερνήτη ΤΟΥ, για το θέμα. Οι υποκλοπές φαίνεται υπαινίσσονται κάποια επαφή. Άντε να αποδείξει ότι δεν ήξερε. Υπάρχουν ενδείξεις ότι οι σύμβουλοί του ήξεραν. Και ακόμα δεν έχει πλησιάσει το μικρόφωνο να ορκιστεί.

Εγώ το έλεγα... μου θυμίζει τον Αντρέα... Ωραία τα λέει, γοητευτικός είναι, αλλά ότι κι αν μας έχουν πει στην Ελλάδα, οι «Δημοκρατικοί» είναι συνονθύλευμα, συνδικαλιστών, αριστεριζόντων, περιέργων, πρόθυμων να φορολογήσουν τον κόσμο για να τα μοιράσουν στους αδικημένους και, oh so sorry, τους τεμπέληδες.

Ακραίος Ρεπουμπλικάνος

Υ. Γ. Μη φοβάστε κύριοι «σοσιαλιστές», θα το ξεπεράσει ο δικός σας... (μάλλον)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 11/12/2008 22:08:18

    Εχει αρχίσει ήδη η επιχείρηση: "κονταίνουμε τον μαύρο". Στην εκπομπή του Σαββίδη της ΕΤ3 λίγο μετά τις αμερικάνικες εκλογές,ενας Ελληνικής καταγωγής καθηγητής του Χάρβαρντ νομίζω ή του Γέηλ, το ειχε πεί καθαρά: "θα κάνουν ο,τι μπορούν για να τον φέρουν εκεί που πρέπει" Και μετά απο λίγο, το μακελιό στην Βομβάη. Την άλλη μέρα ο καιρός της Ελευθεροτυπίας έγραφε: "το πηρε το μήνυμα ο Ομπάμα". Αυτά.

  2. Λουσιλ avatar
    Λουσιλ 11/12/2008 22:21:12

    Βρε , τον αραπη κι'αν τον πλενεις .....

  3. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 22:25:03

    Κανένας φόβος μέχρι στιγμής «κύριοι ρεμπουμπλικάνοι». Ο «δικός μας», αμέσως βγήκε και όχι απλώς πήρε αποστάσεις, αλλά προέβη σε προφορική καταδίκη σε αντίθεση με κάποιους άλλους, της διεθνούς παραταξιακής δεξαμενής στην οποία ανήκετε και ο ίδιος. Κάντε λίγο υπομονή ακόμα για την αποκαθήλωση, ούτως η άλλως είναι νομοτελειακά βέβαιο οτι θα έχετε τροφή για πιο ολοκληρωμένη χολή στο μέλλον. Αν νομίζετε οτι εδω απευθύνεστε κατά κύριο λόγο σε ανθρώπους που θεώρησαν τον Ομπάμα «deus ex machina», παραβιάζετε ανοικτές πόρτες.

  4. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 22:28:45

    Σε πιστεύουμε. Τί Ξένος Δάκτυλος θα ήσουν;

  5. fantomas avatar
    fantomas 11/12/2008 22:33:05

    ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΠΙΛΟΤΟ ΤΟΥ ΕΛΙΚΠΤΕΡΟΥ? ΚΑΙ ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΝΗΘΥΣΜΕΝΟΣ?
    ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΞΑΔΕΡΦΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ (ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ?) ΜΗΝ ΒΓΑΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΜΑΤΑ ΜΑΧΗΣ?

    Factorx fantoma, σε σβύνω κι εσένα επειδή αυτά που λέει ο περίεργος που έστειλε το μήνυμα για την έφοδο του ελικοπτέρου στο πολυτεχνείο δεν επιβαβαιώνονται. Κάποια μπλογκ την πατησαν και το δημοσιεύουν. Ή εμεις την πατήσαμε; Σε λίγο θα δούμε

  6. ακραίος ρεπουμπλικάνος avatar
    ακραίος ρεπουμπλικάνος 11/12/2008 22:34:54

    Το Ιλλινοϊ (και μερικά άλλα παραδοσιακά «Δημοκρατικά» προπύργια, έχουν παράδοση στην κομματική διαφθορά, και τα τσιμεντένια παπούτσια.

    Ο γκολντεν μποϋ τα ψιλοπαραδέχτηκε (χωρίς να είμαι δικαστής ή δικηγόρος

    Το χρώμα δεν έχει να κάνει... Ο Ομπάμα μπορεί να είναι μια χαρά. Το κόμμα του είναι συλλογή από γιόγκηδες, ανθρώπους που μασάν τα νύχια τους, προστάτες της φάλαινας, συνδικάλες του κεράτα, άδερφές αμφοτέρων των φίλων και ψαγμένες εκτρωσιαζόμενες

    είπαμε ο ίδιος θα το ξεπεράσει. Η απάτη δεν είναι προνόμιο των Ελλήνων ή των Δημοκρατικών, παντού έχει μούσμουλα.

    Η είδηση είναι ότι όπως είπε ο ξένος δάκτυλος, ο Ομπάμα πήρε αποστάσεις με απλά λόγια (ήξερε δεν ήξερε) και το παιδί ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΕΞΩ, μέχρι νεωτέρας. Δεν έχουν νόμο περί ευθύνης ...Κυβερνητών

  7. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 22:35:04

    Διοτίμα, πίστεψέ με (κι αν όχι εμένα, ρώτα και κανέναν άλλον παλαιότερο): Δεν θέλεις να ανοίξεις τέτοια μέτωπα μαζί μου σε αυτό το ύφος. Το να ανεβάσω στροφές στα κόκκινα, είναι για μένα ότι πιο εύκολο. Μέχρι στιγμής, δουλεύω στο ρελαντί. Χαλάρωσε.

  8. Nick avatar
    Nick 11/12/2008 22:36:33

    Φαντομα, τα Τεθωρακισμένα έχουν πάει Αυλώνα από το 1974.

  9. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 22:38:10

    @ Ξένος Δάκτυλος
    Χαλάρωσε!

  10. fantomas avatar
    fantomas 11/12/2008 22:41:09

    Factorx

    ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ?

    ΕΧΩ ΥΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΜΟΥ (ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΧΑΤΖΙΧΡΗΣΤΟΣ ) ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ!!!

    ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕΣ??

  11. fantomas avatar
    fantomas 11/12/2008 22:43:27

    Anonymous Says:
    December 11th, 2008 at 10:40 pm
    @Fantom α
    Βλεπεις πολλα εργα με τεθωρακισμενα ?

    ΒΕΒΑΙΑ!!

    ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΤΑΙΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ '' ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑΣ'' ( Ο ΖΗΚΟΣ) ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΤΖΙΧΡΗΣΤΟ!!

  12. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 22:44:24

    @ Ξένος Δάκτυλος
    Όχι, το παίρνω πίσω. Δοκίμασε! Για να υπάρξει και κάποιο ενδιαφέρον εδώ.

  13. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 22:49:13

    Ξένος Δάκτυλος Says: Διοτίμα, πίστεψέ με (κι αν όχι εμένα, ρώτα και κανέναν άλλον παλαιότερο): Δεν θέλεις να ανοίξεις τέτοια μέτωπα μαζί μου σε αυτό το ύφος. Το να ανεβάσω στροφές στα κόκκινα, είναι για μένα ότι πιο εύκολο. Μέχρι στιγμής, δουλεύω στο ρελαντί. Χαλάρωσε = ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜ' ΕΓΩ, ΡΕ.

  14. ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
    ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 11/12/2008 22:52:56

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
    ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΛΟΤΟΣ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΗΜΟΥΝ ΟΝΤΟΣ ΑΞΥΡΥΣΤΟΣ!
    ΤΕΛΙΚΑ Ο ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ.
    ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΣ ΠΙΛΟΤΟΣ ΑΛΛΑ ΑΛΛΟΣ...ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΡΙΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΤΟ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΜΕ ΑΣΥΝΗΘΗΣΤΟ ΤΡΟΠΟ!
    ΑΠΛΑ ΕΙΧΑ ΞΕΜΗΝΕΙ ΑΠΟ ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΣΤΟΥΡΝΑΡΗ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΚΑΕΙ!!
    ΣΥΓΝΩΜΗ!!

  15. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 22:55:02

    Οι χαμηλές πτήσεις στον αεροδιάδρομο του Antinews συνεχίζονται.

  16. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 22:55:30

    @Διοτίμα

    «Τι σόι ξένος δάκτυλος θα ήσουν» = «είσαι βαλτός και εγκάθετος ξένων κέντρων και με το προηγούμενο σχόλιό σου, επιβεβαιώνεις το ψευδώνυμο που επέλεξες να φέρεις».
    Το έργο το έχω ξαναδεί, έχω χιλιοσημετάσχει σε αυτό το πανηγύρι, έχουν βγάλει κάλους τα χέρια μου, έχει αναστενάξει το πληκτρολόγιό.
    Διευκρινιστικά, από πλευράς μου «Χαλάρωσε» = «σχόλιο Ανώνυμου #15». Υπό αυτή την έννοια.

  17. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 22:57:08

    OK. Δεν διστάζω ν' αναγνωρίζω τις γκάφες μου.

  18. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 22:58:02

    @ Ξένος
    "Όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται"
    Περπεχτικά το είπε η Διοτίμα και αμέσως αρπάχτηκες.

  19. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 22:59:14

    Με πρόλαβε ο Ξένος # 25. Χιούμορ!

  20. t avatar
    t 11/12/2008 23:00:42

    U.S. nuclear strike if Iran nukes Israel.
    The Haaretz newspaper: U.S. President-elect Barack Obama's administration will offer Israel a "nuclear umbrella" against the threat of a nuclear attack by Iran, a well-placed American source said earlier this week…
    Secretary of state-designate Hillary Clinton had raised the idea of a nuclear guarantee to Israel during her campaign for the Democratic Party's nomination for the presidency….
    haaretz.com/hasen/spages/1045687.html

  21. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 23:02:26

    Το σοβαρεύω. Δεν μου φαίνεται τόσο απλό για τον Ομπάμα. Μην ξεχνάς ότι εκεί παραιτούν προέδρους.

  22. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 23:06:07

    Orestios καμία μύγα, όπως ήταν διατυπωμένο το σχόλιο δεν άφηνε περιθώριο ούτε "παρεξήγησης" ούτε χλιαρών χαριεντισμάτων.

    Διοτίμα, δεκτό.

    Ανώνυμε #27, το ελέγχω.

  23. aris53m avatar
    aris53m 11/12/2008 23:09:10

    Σιγά τα σκάνδαλα. Αρχαριος είναι. Έχει συναντηθεί με Σίκατσεκ και Εφραίμ? Όχι! Ε gay σκάνδαλο είναι.

  24. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 23:18:14

    @ t
    "Άλλ' αντ' άλλα τα μεγάλα της Παρασκευής το γάλα" και πολύ καλό το "Πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμμένοι"
    Ότι νά' ναι στο μυαλό του t

  25. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 23:29:11

    Επί του προκειμένου: Το «σύστημα» μια φορά πήγε να την πατήσει με τον Kennedy. Από τότε έχει βρει δικλείδες ασφαλείας και θα αργήσει πάρα πολύ η αμερική ακόμη να βγάλει από τα σπλάχνα της έναν τέτοιο πολιτικό.
    Ο Obama «κεννεντοφέρνει» αλλά αυτό δεν αρκεί. Δεδομένου κάποιων επιπλέον πραγμάτων που έχουν αναλυθεί αρκετά εδώ, δύσκολα θα αποφύγει την διάψευση των υποσχέσεων και της ελπίδας που δημιούργησε. Από εκεί και πέρα, δεν προκύπτει αυτομάτως οτι η παραμονή των ρεπουμπλικανών στην εξουσία –όσο σχετικά συμπαθής κι αν ήταν ο υποψήφιός τους για ρεπουμπλικάνος- θα ήταν κάτι καλύτερο. Και μάλιστα με αντιπρόεδρο μια αχαρακτήριστη Sarah Palin.
    Άλλο να σε αυτώνουνε υπογείως όμως και άλλο «πρώτη μούρη» στη βιτρίνα. Το δεύτερο δεν είναι Μακιαβελική ειλικρίνεια (τι οξύμωρο) αλλά σκέτη χοντροκοπιά. Για αμερικανός πρόεδρος, μια χαρά έκανε και βγήκε το μαύρο παλικάρι. Όσοι τον έχουν άχτι επειδή ίσως ελλοχεύει κίνδυνος να εξανθρωπίσει την δημόσια εικόνα της αμερικής εκεί που πολλοί θα την θέλαμε να διαλυθεί τελείως να ησυχάσουμε, ας περιμένουν λίγο ακόμα.
    Μην παίρνουν φόρα από τόσο νωρίς.
    Ο Obama είναι καταδικασμένος. Αν χαλαρώσει στην εξωτερική του πολιτική, τον έφαγαν λάχανο (πολιτικά) οι γνωστοί νταβάδες. Αν δεν το κάνει, θα χαρακτηριστεί για μη σινάφια λόγων και πράξεων.

  26. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 23:31:46

    Αναρτήθηκε από ΜΑΚΕΛΑΡΗΣ στις 12/11/2008 11:23:00 μ.μ.:
    ...ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΚΑΝΙΓΚΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΚΡΗΞΕΩΝ.
    ΕΓΩ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΔΙΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΥΝΙΘΙΣΤΗ ΠΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟΥ ΥΠΟΨΙΑΣΤΗΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΜΕ ΡΙΨΕΙΣ ΧΗΜΙΚΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ.
    ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.
    ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

    Εγώ να 'δείς τί έχω υποψιαστεί αυτές τις μέρες!

  27. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 23:32:21

    Διόρθωση: συνάφεια και όχι σινάφια (εκ του πληθυντικού της λέξης «σινάφι»)

  28. Nick avatar
    Nick 11/12/2008 23:35:01

    Κύριε Σπυρόπουλε, το ελικόπτερο είχε αναμέννο προβολέα;

    Και οι Ειδικές Δυνάμεις (είτε λέγονται ΛΟΚ, ΜΥΚ, ΕΚΑΜ, 31 ΜΕΕ) θα έμπαιναν μέσα με οπλισμό.

  29. De Profundis avatar
    De Profundis 11/12/2008 23:35:31

    Έχει κι αέρα πολύ έξω απόψε, άστα να πάνε ...
    κι εγώ όλο ελικόπτερα ακούω ....


    Ορκίσου ότι είσαι καλα να ησυχάσω.

  30. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 23:37:15

    Το ότι είναι υποψιασμένος είναι το πρόβλημα. Σαν τον άλλον που ήταν καχύποπτος

  31. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 23:44:21

    Και κάτι άλλο. Αν κρίθηκε από τους γνωστούς ιθύνοντες, οτι το κόστος που θα υποστούν στην τσέπη αν όντως εξανθρωπιστεί η εικόνα τους μέσω του Obama με ηπιότερη εξωτερική πολιτική, πιθανώς να είναι μικρότερο από την a la pistolero διεκδίκηση φυσικών πόρων που ακολουθήθηκε εδώ και κάμποσα χρόνια έως δεκαετίες, δεν έχω παρά να το χαιρετίσω ως εξέλιξη και να το δω σαν ένα θετικό βήμα. Ανεξαρτήτως κινήτρων και διεργασιών που οδηγούν σε αυτό.

  32. ακραίος ρεπουμπλικάνος avatar
    ακραίος ρεπουμπλικάνος 11/12/2008 23:44:43

    ξένε,

    ο Ομπάμα, ελπίζω και εύχομαι να μην χαλαρώσει την εξωερική του πολιτική. Όχι για να μην τον φάνε λάχανο που ούτε προβλέπω και οπωσδηποτε δεν εύχομαι, αλλά γιατί και οι ακραίοι ρεπουμπλικάνοι στηρίζουν τον αρχιστράτηγο. Tu vincas! όπως λέγαμε εμείς το 960.

    Δεν τον θεωρώ καταδικασμένο, και θέλω να πετύχει (για το αν φτάνει η θέλησή μου... είναι άλλο θέμα)

    Δεν μου πολυαρέσει το πολύ πόλύ χρήμα σε οριακές εταιρίες (είναι λίγο ιδεολογικό). Δεν πιστεύω και θεωρώ εξαιρετικά λαοπλάνο, τα περί πρασινης ενέργειας (τόσο στον Ομπάμα όσο και στον ...ΓΑΠ), είναι ψέμμα. Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα αυτός ή ο επόμενος θα δεί το φως το ενεργειακό να ησυχάσει ο κόσμος.

    Το παιδί στην φωτογραφία μάλλον ...είναι πονηρό.

  33. Nick avatar
    Nick 11/12/2008 23:46:28

    Το θέμα είναι ο Obama θα επιβάλλει Posse Comitatus ή όχι;

  34. ακραίος ρεπουμπλικάνος avatar
    ακραίος ρεπουμπλικάνος 11/12/2008 23:54:33

    εύχομαι όχι... ξέρω ότι το βλέπεις, αλλά ούτε το εύχομαι ούτε πιστέυω θα φτάσει εκεί. Βέβαια, αυτά που γίνονται είναι πρωτόγνωρα, και όπως έδειξαν και τα Εξάρχεια, οι κρίσεις ξεκινάνε απρόβλεπτα.

    Απλά, nick, νομίζω ότι τα παιδιά εκεί δεν έχουν την βαθεία παογοήτευση και κυνικότητα που έχουμε εμείς.

    Βέβαια, όταν πάρουν ανάποδες, κατεβάζουν 20όροφα κτίρια, δεν παίζουν με μπουκάλια. Παρ' όλα αυτά, είμαι λιγότερο απαισιόδοξος από σένα.

  35. Nick avatar
    Nick 12/12/2008 00:06:13

    Βασικά και εγώ εύχομαι να μην το κάνει.

  36. fantomas avatar
    fantomas 12/12/2008 00:07:26

    De Profundis

    Αστα!!!
    Εχω μια θεια στην Πατρα που δεν καλοακουει (95 χρωνων γαρ).... μου τηλεφωνησε πριν λιγο και μου ειπε οτι να μην ταξιδευσω αποψε για Πατρα διοτι λεει..... βομβαδιστηκα F-16 βομβαδιζουν το πανεπιστημιο στην Πατρα!!!

    Τι και αν εγω να της λεω οτι εχει καταιγιδα και να μην βγει στον δρομο!!!!

    Αυτη μου λεει οτι...... ''εγω δεν φοβηθεικα τους γερμανους!!! Θα παρω τα αρματα μαζι με τον Φουρα να παρουμε τα βουνα!!''

    Παει με αυτα που λενε αποψε θα την χασω την θεια!!! Η Νικολουλη θα την ψαχνει!!

  37. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/12/2008 00:25:57

    πως το λέει το τραγούδι;

    Μ' αεροπλάνα και βαπόρια
    και με τους φίλους τους παλιούς
    τριγυρνάμε στα σκοτάδια
    κι όμως εσύ δεν μας ακούς.

  38. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 12/12/2008 00:33:02

    Ρε σείς, βρέχει στην Αθήνα, γιατί εδώ οι φωτιές κτλ. σβήσανε;

  39. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 12/12/2008 00:41:34

    Φαίνεται, σβήσανε και οι ρουκέτες που πέφτουν εδωμέσα...

  40. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/12/2008 01:02:36

    Ξυπνάτε βρεεεε

    Ο γυφτάκος διόρισε
    Υπ. Αμύνης - τον ίδιο - τον Ρεπουμπλικάνο
    Υπ. Εξωτερικών - τη σκύλα
    Πρωθυπουργό - τον εβραίο Ραμ
    Υπ. Οικονομικών - αρχιτσιρακι των finaciers

    Ο Μανωλιός δεν έβαλε καν τα ρούχα του αλλοιώς ...
    Καλήνύχτα και Καλή Τύχη (στον Κόσμο - πλην ΗΠΑ)

  41. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/12/2008 01:11:07

    ΠΡΟΦΗΤΗ! τα σέβη μου.

  42. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 12/12/2008 01:28:31

    Μαχαιριά στην καρδιά από ορισμένα παλαμάκια που προσπερνούν στο ντούκου κάτι (λιαν επιεικώς) απαράδεκτο. Δεν θα αναπτυχθώ γιατί η ανάρτηση θα γίνει «κόκκινα φανάρια» ξεφεύγοντας από το αρχικό της θέμα. Καλή συνέχεια σε αυτό το post και αντίο επίσης σε κάποιον που είχα σε εκτίμηση έως αυτή τη στιγμή μόλις.
    Είπαμε, δεν θα συμφωνούμε απαραιτήτως, θα ανεχόμαστε και τη μεγαλύτερη χοντράδα, αλλά το να επικροτούμε από πάνω ε πάει πολύ το ρημάδι, πάει πολύ.

  43. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/12/2008 01:57:04

    Αρχαιοπτερυξ
    You already know that you are the only pro-american person I like.

    Χαχαχαχα

  44. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 12/12/2008 08:32:49

    αρχαιοπτερυγα θέλω απόψη οχι τραγουδάκια....

  45. De Profundis avatar
    De Profundis 12/12/2008 09:05:54

    Κι αυτά τα ελικόπτερα όλη νύχτα....

    άσε που λείπει κι η μπουγάδα απ' την ταράτσα!!!!

  46. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/12/2008 09:10:18

    γεια σου ΣΟΒΟΚΑΗ

    το τραγουδάκι ήταν για άνθρωπο σε ...αεροπλάνο. Έγραψα το τραγουδάκι όταν έμαθα ότι ήταν στο έδαφος.

    Άποψη... Όποτε πέφτει ανασφάλεια και πείνα υπάρχει αναταραχή. Όταν η ανασφάλεια είναι σε περιβάλλον που οι Αρχοντες σου προσβάλουν την νοημοσύνη (εκτός του να σου πιάνουν τον πισινό) λογικό (λέει η εμπειρία) να ξεσηκώνεται ο κόσμος.

    Δύο με προβληματίζουν, και δεν είμαι αρκετά έξυπνος ή γνώστης: Πόσο "αυθόρμητο" είναι (υποθέτω ότι σε κάποιο βαθμό είναι) και πόσο αληθέυει ότι οργανωμένοι χρυσαυγίτες, νεοφασίστες και τέτοια έχουν τακιμιάσει με κομμάτια του επίσημου Κράτους.

    Αν ισχύει το δεύτερο, έχω πρόβλημα. Μπορεί να είμαι συντηρητικούρα, λάτρης των αγορών, νεοφιλελεύθερος του σκοτωμού, αλλά ο νεοφιλελευθερισμός (όχι μόνο ο δικός μου) δεν γουστάρει νεοναζί και μονοπώλια... Και "δεν τα γουστάρει" είναι ήπιος όρος.

  47. De Profundis avatar
    De Profundis 12/12/2008 11:19:21

    Τι κρίμα,

    τις πτήσεις στον αέρα φοβόμαστε από τούμπες στην άσφαλτο την πάθαμε!!!

    Ά ρε παλιοβροχή!!!

  48. μηχανόβιος avatar
    μηχανόβιος 12/12/2008 11:41:09

    χτύπησε κανείς?

  49. De Profundis avatar
    De Profundis 12/12/2008 14:55:14

    Oυυφφφφφ!
    Κάποιος νόμισε ότι το αυτοκίνητο προσγειώνεται...αλλά τελικά όλα καλά....σχετικά.

  50. ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ 17/12/2008 09:44:06

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο ΟΜΠΑΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣ ΑΛΛΟΙΩΣ ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ ΠΕΡΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΝΤΑΛΛΑΣ...ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΩ ΑΛΗΘΙΝΟΣ