14/10/2009 20:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πρώτο μήνυμα δυσαρέσκειας από τους «κομμένους» του ΠΑΣΟΚ



Μίνι ανταρσία στην κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ εκδηλώθηκε με την ψηφοφορία για τον γραμματέα της ΚΟ. Η πρόταση του Γιώργου Παπανδρέου για τον Χρήστο Παπουτσή φυσικά εγκρίθηκε αλλά τριάντα πέντε βουλευτές (το 1/5 της ΚΟ) καταψήφισαν την πρόταση είτε επιλέγοντας άλλα άτομα είτε ρίχνοντας λευκό και άκυρο. Οι γνωρίζοντες λένε ότι πρόκειται για βουλευτές που πιθανότατα περίμεναν μάταια στο ακουστικό τους το τηλεφώνημα από το Μαξίμου την επομένη των εκλογών. Ενδιαφέρον είναι το γεγονός ότι η γνωστή για τα (πολύ) φιλοβενιζελικά της αισθήματα Εύα Καϊλή έλαβε αξιοσημείωτο αριθμό ψήφων (32) που αντιστοιχούν βεβαίως και στο σύνολο των διαρροών. Go Εύα!

http://www.enimerosi24.gr/index.asp?a_id=1

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/10/2009 20:34:09

    Το μυαλό τους και μια λίρα....
    (Έβαλε μπροστά τη μπίμπο ο μπένυ για να τρίξει τα δόντια του και να δείξει τη δύναμή του.) Άρχισαν τα όργανα;

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/10/2009 20:37:01

    Την έχω ικανή να θεωρεί πως ο Μπένυ είναι ο ορίτζιναλ Βενιζέλος προς τιμήν του οποίου ονομάστηκε και το αερδρόμιο. Όπως οι πιτσιρικάδες που νομίζουν ότι ο Απόστολος Γκλέτσος είναι αυτός που ύψωσε τη σημαία στην ακρόπολη επί κατοχής... των Τούρκων!!!)

  3. giankoulas avatar
    giankoulas 14/10/2009 20:55:33

    Ti ginetai strange attractor? Pires ergolabika to thema? E, edo pou ta leme, krima gia ton giganta papoutsi, paidi bgalmeno apo ta splaxna tis koinonias pou me to spathi tou egine epitropos logo tou oti itan polyglote.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ giankoulas 14/10/2009 21:10:08

      Ίσως δεν γνωρίζεις ότι έχω δηλώσει οπαδός της αναλυτικής πολιτικής της σκέψης εδώ και καιρό.Έχω μάλιστα συνιδρύσει (μαζί με τον Σπατζιώτη) άτυπη ομάδα μελέτης του έργου της. Αυτό το καιρό προσπαθούμε να εμβαθύνουμε στην ανησυχία που εξέφρασε από βήματος βουλής, μη τυχόν και μεταναστεύσουν μαζικά οι νέοι μας στη....Νέα Υόρκη! Ελπίζω να ζήσω να τη δώ και πρόεδρο της Δημοκρατίας μας, ίσως και πλανητάρχη. Ο θεός να μου κόβει χρόνια να της δίνει μέρες. Για την Εύα ζω....

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Strange Attractor 14/10/2009 23:03:32

        Σε βλέπω Κουμπάρο γιά Ανατολάκη καί Εύα Συνάδελφε,μέ τέτοιο ΄θαυμασμό΄πού τούς τρέφεις..Χέ χέ.
        Θάναι και στο Φετινό Ημερολόγιο τής Pirelli η Ευα ή δέν προκάνει γιατί αναλύει τήν Μελαγχολία ά λά Κίρκεγκορ??

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Σπύρος 14/10/2009 23:09:27

          Δυστυχώς προσπαθώ να εξορκίσω το τραγικό αυτό φαινόμενο με το γέλιο και τη λοιδορία. Αλλά είναι πολύ πιο βαθύ και στρέφεται εις βάρος της δημοκρατίας. Είναι η κατάντια που σιγά σιγά θα οδηγήσει στη πλήρη απαξίωση, και μετά ο δρόμος θα είναι ελέυθερος για κάποιον λοχία ή κάποιον Μπερλουσκόνι. Οι Ιταλοί άλλωστε προηγήθηκαν με την Τσιτσιολίνα το 1986.

    • petros avatar
      petros @ giankoulas 14/10/2009 21:44:01

      ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ. ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ GREEKLICH Η ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ

  4. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 14/10/2009 21:11:54

    Θεά!

  5. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 14/10/2009 22:18:17

    ΚΑΪΛΗ.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ.
    ΜΕ Ϊ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ Υ.

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/10/2009 22:58:16

    Δηλαδή η βενιζελική κοινοβουλευτική ομάδα έχει 32 στους 160, ήτοι ακριβώς 20%;
    Δεδομένου ότι είχε πάρει 40% του κόμματος στην ψηφοφορία ανάδειξης αρχηγού, ο ΓΑΠ περιόρισε την επιρροή του στο μισό, μέσα σε δύο χρόνια.

    Την πορεία Άκη ακολουθεί.
    Υπολογίσιμος την πρώτη κοινοβουλευτική θητεία μετά την εκλογή, έλαβε σημαντικές (βλ. προσοδοφόρες) θέσεις δι' εαυτόν και φίλους.
    Την επόμενη συρρικνώθηκε και "έσβησε".

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Προφήτης 14/10/2009 23:01:30

      Έσβησε πολιτικά, άνθισε όμως οικονομικά και ... ερωτικά.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Strange Attractor 14/10/2009 23:21:46

        Ο βήχας, τα λεφτά κι ο έρωτας δεν κρύβονται.
        Τι να 'κανε με τους πληβείους ο φρέσκος αριστοκράτης;
        Το καλοκαίρι νοίκιασε για διακοπές της οικογένειάς του τη βίλλα που νοικιάζει και ο Γλύξμπουργκ, στο Πόρτο Χέλι.
        Κόστος ; 40.000 € το μήνα.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Προφήτης 14/10/2009 23:25:49

          Γιατί αυτός πληρώνει;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 14/10/2009 23:29:42

          Aμαν νεο !! Κοιμηθηκε στο κρεβατι οτου Κοκου? τα μπρουμυτα ή τ ανασκελα?
          Τωρα εξηγειται η σιωπη 4 μηνες τωρα. Αμιλητο νερο κοκου ηπιε κι κανει υπομονη μεχρι να τον ζητησει ο Λαος να επιστρεψει. ππωωω πωωωω

          Λες να την ειδε Βασιλιάς χωρις Βασίλειο? Δεν του το αποκλειω ΚΑΘΟΛΟΥ !!!! το χει..

          ΠΠ

  7. herbie avatar
    herbie 15/10/2009 02:30:31

    δεν μπορει να είναι όλοι έξυπνοι στο πασοκ

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/10/2009 00:31:41

    Οι αντιεξουσιαστές επιτέθηκαν στην ΕΣΠΡΕΣΣΟ λίγο πριν μεταναστεύσουν στη Νέα Υόρκη. Να τοποθετηθεί η Εύα.