13/04/2010 14:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πρώτο κρίσιμο τεστ δεν είναι επιτυχές

Το πακέτο στήριξης από την ΕΕ μπορεί να είναι έτοιμο με 5% αλλά εμείς εξακολουθούμε να δανειζόμαστε από τις αγορές και μάλιστα σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα. Το 1,2 δις ευρώ που ζητούσαμε υπερκαλύφθηκε μεν ωστόσο το πληρώσαμε ακριβά και το πρώτο κρίσιμο τεστ δεν είναι επιτυχές.

Στην εξάμηνη  διάρκεια το επιτόκιο έφθασε το 4,55% από 1,38% τον Ιανουάριο και στην ετήσια έφθασε το 4,85% έναντι 2,20% της τελευταίας δημοπρασίας.

Συνολικά, το δημόσιο έλαβε το ποσό των 1,56 δις ευρώ άντλησε από τις δημοπρασίες των εντόκων 6μηνης και 12μηνης διάρκειας το ελληνικό δημόσιο. Το ζητούμενο ποσό των 1,2 δις ευρώ υπερκαλύφθηκε στο μεν 6μηνο κατά 7,7 φορές και στο 12μηνο κατά 6,5 φορές.

Στην δημοπρασία των 6μηνών εντόκων γραμματίων το επιτόκιο διαμορφώθηκε στο 4,55% από 1,32% στην προηγούμενη έκδοση. Το ζητούμενο ποσό υπερκαλύφθηκε κατά 7,7 φορές. Στην δημοπρασία των ετήσιων εντόκων το επιτόκιο διαμορφώθηκε στο 4,85% από 2,20% στην προηγούμενη έκδοση. Το ζητούμενο ποσό υπερκαλύφθηκε κατά 6,5 φορές. 

Συνολικά οι προσφορές έφθασαν τα 8,6 δις ευρώ σε σχέση με τα 1,56 δις ευρώ που άντλησε τελικά.

Τι σημαίνουν όλα αυτά; Ότι θα πρέπει να συνηθίσουμε στην ιδέα να δανειζόμαστε με επιτόκια κοντά στο 5%, είτε μπούμε στον μηχανισμό στήριξης είτε όχι.

Ο Μάιος πιθανότατα να κρίνει το μέλλον της οικονομίας καθώς εκεί θα πρέπει να ζητήσουμε περί τα 12 δις ευρώ. Τι επιτόκιο θα λάβουμε είναι το μεγάλο στοίχημα.   

 Γερμανία: Αντιδράσεις για το σχέδιο στήριξης της Ελλάδας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 13/04/2010 13:54:17

    Τα δεκαετή θα δείξουν το τι πιστεύουν οι αγορές, κοντός ψαλμός...

    Τα short term ενώ κατά πολλούς είναι ευκαιρίες τα πήραμε σχεδόν στο 5%, οπότε πάρε και κατάλαβε...

  2. kkonstan avatar
    kkonstan 13/04/2010 14:23:12

    Το διάγραμμα τα λέει όλα:

    http://www.zerohedge.com/article/greece-about-issue-3-and-6-month-bills-6

    • ataktos avatar
      ataktos @ kkonstan 13/04/2010 14:30:22

      ΟΙ ξένοι το κατάλαβαν καλά ,για να δούμε πότε θα το καταλάβει και εμπεδώσει το επιτελείο του ΓΑΠ ,Παπακωνσταντηνου και Σια

  3. FRESH avatar
    FRESH 13/04/2010 17:12:48

    όταν η γυναίκα μου λέει ότι δεν φτάνουν τα λεφτά για να περάσουμε το μήνα, ψάχνω να βρω την επόμενη δουλειά και ανοίγω γέφυρες σε μελλοντικούς εργοδότες

  4. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 13/04/2010 17:46:17

    Έτσι μπράβο. Γιατί τρελλάθηκα ακούγοντας να πανυγηρίζουν, που βρήκαμε τοκογλύφους, που υπερκάλυψαν το δάνειο. Αλλά εξάμηνες και δωδεκάμηνες διάρκειες είναι πολύ προβλέψιμες. Και το σχέδιο της ΕΕ για 45 δις για τον χρόνο, πρακτικά τους καλύπτει. Άρα, αυτοί έκαναν μια γρήγορη αρπαχτή και ο πνιγμένος πιάστηκε απ' τα μαλλιά του.

  5. Orestios avatar
    Orestios 13/04/2010 18:43:36

    Αν τα τρίμηνα και εξάμηνα προσφέρουν τόσο υψηλά επιτόκια πόσο θα προσφέρουν τα τριετή, τα πενταετή και τα δεκαετή???????

    Απίστευτο φιάσκο!!!!!!!
    Η κυβέρνηση αγρόν αγοράζει για μια ακόμη φορά.

  6. nospam avatar
    nospam 13/04/2010 23:42:22

    Φιάσκο σήμερα...
    Υπήρξαν ξένες τράπεζες και πολύ γνωστές που οι προσφορές τους ήταν στο 6% έως 7,5% με στόχο να τους βγεί και να αγοράσουν ομόλογα σε πολύ καλές τιμές

    Στον αντίποδα η Εθνική έβαλε τιμές στο σύστημα ιδιαίτερα ελκυστικές με στόχο προφανώς να στηρίξει την δημοπρασία.

    Από τα 8,6 δις ευρώ περίπου το 50% ήταν πλασματικό. Οι ξένοι π.χ. έβαλαν προσφορές σε υψηλά επιτόκια χαρακτηριστικά μη ανταγωνιστικές οι προσφορές και απορρίφθησαν.

    Ορισμένες ελληνικές τράπεζες επίσης υπέβαλλαν υπερπροσφορές για να στηρίξουν και επικοινωνιακά την έκδοση. Οι προσφορές ήταν περίπου πλασματικές σε ποσοστό 50%.

    www.bankingnews.gr