#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/04/2011 09:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πρόγραμμα της κυβέρνησης θα ανακοινωθεί στην επέτειο του Τιτανικού (!!!)



Όταν ο θεός έχει κέφια σκαρώνει κάτι απίστευτες ιστορίες σαν αυτή που αφορά την Ελλάδα. Εδώ και μερικές εβδομάδες η κυβέρνηση έχει πει ότι θα κάνει ανακοινώσεις στις 15 Απριλίου σχετικά με το μεσοπρόθεσμο δημοσιονομικό πρόγραμμα. Δηλαδή τις αποκρατικοποιήσεις και το σχέδιο αξιοποίησης της κρατικής περιουσίας και πιθανότατα και κάποια μέτρα άμεσης ισχύος διότι ο προϋπολογισμός έχει πέσει έξω για τα καλά.

Μπορεί εκείνη η ημερομηνία να μη θυμίζει στους περισσότερους τίποτε. Δεν είναι τα γενέθλια του ΠΑΣΟΚ ούτε καμιά επέτειος εκλογικής νίκης. Μια τυχαία μέρα διάλεξαν οι άνθρωποι για να ανακοινώσουν ένα πρόγραμμα και να πείσουν την τρόικα να μας δώσει κανένα φράγκο.

Έλα όμως που η ιστορία δεν αφήνει σε ησυχία την κυβέρνηση. Στις 15 Απριλίου 1912, πριν από σχεδόν 100 χρόνια, γύρω στις 2 τα ξημερώματα ήταν όταν ο αβύθιστος Τιτανικός που είχε πέσει πάνω στο παγόβουνο πριν δύο ώρες, βυθίστηκε, παρασύροντας εκατοντάδες στα παγωμένα νερά του Ατλαντικού. Απίστευτο;

Για σκεφτείτε κι αυτό: Πέρυσι, ο… βραβευμένος με Νόμπελ Οικονομίας, Γ. Παπακωνσταντίνου, σε μια συνάντηση που είχε με δημοσιογράφους είχε πει το ιστορικό: Το να ανακτήσει η Ελλάδα την αξιοπιστία της στις αγορές είναι τόσο δύσκολο εγχείρημα όσο και να αλλάξει ρότα ένα μεγάλο πλοίο όπως ο Τιτανικός. Κι από τότε που το είπε αυτό «μας πήραν με τις πέτρες» οι αγορές, τα spreads ανέβηκαν στα ύψη, η αξιοπιστία καταβαραθρώθηκε και καταλήξαμε αργά αλλά σταθερά εκεί που από την αρχή ήθελε η κυβέρνηση. Στη ζεστή αγκαλιά της τρόικας.

Την ημέρα της βύθισης του αβύθιστου θα ανακοινώσει η κυβέρνηση τα μέτρα που θα πρέπει να πάρουμε μέχρι το 2015 ώστε –θεωρητικά πάντα γιατί άλλες οι βουλές των αγορών- να μη χρεοκοπήσουμε και επισήμως. Εκτός κι αν μέχρι την επόμενη εβδομάδα ο Γ. Παπανδρέου αποφασίσει να μιλήσει στον ελληνικό λαό και να περιγράψει με δραματικούς τόνους την κατάσταση βάζοντάς τον στο κόλπο της αναδιάρθρωσης.

Μήπως καλύτερα να σκεφτούν να ανακοινώσουν τη χρεοκοπία στις 15 Απριλίου έτσι ώστε να θυμηθούμε λίγες ημέρες  και τις άλλες απίθανες ιστορικές ατάκες όπως «Η χώρα είναι σαν τον ασθενή επί της χειρουργικής κλίνης» ή ακόμη και το «η εγχείριση πέτυχε, ο ασθενής απέθανε».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Basilio Emm... avatar
    Basilio Emm... 07/04/2011 10:16:16

    Οτι συνταγές ξέρει το ΠΑΣΟΚ θα τις εφαρμόσει ... Αλλά ο Τιτανικός του είναι προδιαγεγραμμένος και το ξέρουν καλά και οι ίδιοι. Ολες οι ενδείξεις οδηγούν για εκλογές στις 19 Ιουνίου. Αντώνη ανασκουμπώσου!!!

  2. xenios avatar
    xenios 07/04/2011 10:47:53

    Θυμάται κανείς πότε βυθίστηκε το O/Γ Ηράκλειο στην Φαλκονέρα, ή ο Βρετανικός ανοιχτά της Κέας;
    Να αρχίσουμε να λύνουμε το παζλ δηλαδή :D

  3. Κρης avatar
    Κρης 07/04/2011 11:34:55

    Τιτανικός
    το ''ταίρι'' ΓΑΠ ΠΑΠ
    http://img691.imageshack.us/img691/4458/anikosgappap.jpg

  4. Aggelos avatar
    Aggelos 07/04/2011 11:38:50

    καλα,,επιτηδες το εκαναν?

  5. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 07/04/2011 12:04:01

    Καμία σχέση δεν υπάρχει.
    Ο Τιτανικός ήταν μονοπύθμενος. Η κυβερνητική πολιτική είναι απύθμενη.

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ Balafara Hunter 07/04/2011 20:38:57

      παντα φοβερος στις ατακες!!

  6. Σελάνος avatar
    Σελάνος 07/04/2011 13:35:30

    Μετά 17 περίπου μήνες πρόγραμμα!!!! τόσο καιρό κάναν διαβούλευση(κατ΄ευφημισμόν)-τρομάρα τους- για να θυμηθούμε το διαβόητο πρόγραμμα 100 ημερών...κι όλες τις λογής λογής πρασινο πομφόλυγες.
    όσο πιο γρήγορα το σκάσουν τόσο το καλύτερο για μας.

  7. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 07/04/2011 14:00:48

    H παρομοίαση της Ελλάδας με τον Τιτανικό ήταν πραγματικά για την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ αυτό που πραγματικά εξυπηρετούσε τα σχέδιά τους για να μας ρίξουν στην αγκαλιά της Τρόικας και του ΔΝΤ.
    Πραγματικά το καράβι της Ελλάδας είναι μεγάλο και δύσκολο στην κυβέρνησή του θέλει καπετάνιο με γνώσεις εμπειρία και όπως λέει ο λαός μας στιβαρά χέρια.Υπάρχει σήμερα Έλληνας που πιστεύει ότι ο πρωθυπουργός μας και η επιτελική του ομάδα συνεχίζει να έχει αυτά τα προσόντα; Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν απολέσει μεγάλο μερίδιο των ικανοτήτων τους διότι τα ραπίσματα που δέχονται είναι συνεχόμενα αλλά και ισχυρά, όσο αναφορά την πολιτική αξιοπιστία των ίδιων αλλά και του κόμματος τους.
    Η Έλλάδα πραγματικά έχει συγκρουστεί με το παγόβουνό της που δεν είναι άλλο από τον κακό της εαυτό.Πρέπει να βελτιωθεί -πρέπει να αλλάξει-
    πρέπει να αναπτυχθεί.Εύκολα να τα λέμε δύσκολα προγραμματίζονται και ακόμα πιο δύσκολα εφαρμόζονται. Η Ελλάδα χρειάζεται νέο Τιμονιέρη, νέο Καπετάνιο με άλλη ιδεολογία με άλλες πρακτικές(πιθανώς επίπονες-χωρίς να ματώσουμε αλλαγή δεν γίνεται) για να την βγάλει από την μεγαλύτερη φουρτούνα των Μεταπολιτευτικών χρόνων με ψιλά το κεφάλι.
    Η Ελλάδα έχει ανάγκη αυτή τη στιγμή τη πολιτική της Ν.Δημοκρατίας με τιμονιέρη τον Αντώνη Σαμαρά.

  8. xriteo avatar
    xriteo 07/04/2011 14:07:34

    Τιποτα δεν ειναι τυχαιο, κι ας φαινεται ετσι.Τα σημαδια υπαρχουν.Οποιος τα δει,τα ειδε!!!Η ιστορια που καταγραφεται,μας λεει,εδω ειναι, στα δειχνω.Εμεις τα λεμε συμπτωσεις.

  9. δημης avatar
    δημης 07/04/2011 17:40:49

    ΜΗΠΩΣ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ" ΑΠΕΡΓΙΑΣ";;;;;;;;;

  10. Δημητρης Γρ.Στραβολαιμος avatar
    Δημητρης Γρ.Στραβολαιμος 08/04/2011 17:07:14

    ......ΠΑΝΕ!...&.....ΕΙΝΑΙ...!... Για.!.....ΦΟΥΝΤΟ!....ΦΟΥΝΤΑΡΙΣΜΑ!...ΒΟΥΛΙΑΓΜΑ!!!...Αλλα!...Τιτ/κου!!!...