#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/07/2011 11:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πρόβλημα είναι μόνο στην Καβάλα και τον Ολυμπιακό Βόλου;

[caption id="attachment_115254" align="alignnone" width="600" caption="Η εικόνα από το "Έθνος""][/caption]

Όπως όλα τα σοβαρά πράγματα σ’ αυτή τη χώρα συμβαίνουν… νύχτα (θυμηθείτε τον προηγούμενο ανασχηματισμό) έτσι και στο ποδόσφαιρο, νύχτα αποφάσισαν τον υποβιβασμό του Ολυμπιακού Βόλου και της Καβάλας. Επίσης, αποφασίστηκε ο δια βίου αποκλεισμός του Αχ. Μπέου και του Μ. Ψωμιάδη από τα ελληνικά γήπεδα.

Κάποιοι θα πουν ότι επιτέλους κάποιοι αποφάσισαν σωστά, ότι λειτουργεί και στην Ελλάδα η αθλητική δικαιοσύνη και κάποιος πέφτει κατηγορία, όπως γίνεται και σε άλλες σοβαρές χώρες.

Είναι όμως έτσι; Γιατί σε πολύ κόσμο όλο αυτό που ανακοινώθηκε στις 5 τα ξημερώματα μοιάζει με μια προσπάθεια να βγουν από το κάδρο άλλοι πιο ισχυροί, αυτοί που κινούν τα νήματα του ελληνικού ποδοσφαίρου, παίρνουν τίτλους, στήνουν παιχνίδια και διαιτητές, κάνουν τζόγο εκατομμύρια μέσω του Στοιχήματος.

Ορθώς υποβιβάστηκαν οι δύο ομάδες εφόσον διαπιστώθηκε εμπλοκή τους σε στημένα ματς.

Ακόμη πιο ορθά που έφαγαν οριστική κόκκινη κάρτα οι Μπέος και Ψωμιάδης. Όλοι γνωρίζουν ποιοι είναι και τι έχουν κάνει.

Όμως, στο ελληνικό ποδόσφαιρο επικρατεί ζούγκλα, χάος και είναι αντανάκλαση της ελληνικής κοινωνίας. Εκεί που την πληρώνουν κάποιοι και τη γλιτώνουν όσοι έχουν τα λεφτά και τα κονέ. Που κάνουν συμφωνίες με την Αστυνομία και τυγχάνουν ιδιαίτερης μεταχείρισης στη συνέχεια. Που μοιράζουν εκατομμύρια σε παράγοντες και ομάδες και που δεν τολμά κανείς να τους πειράξει.

Και θα συνεχιστεί το χάος όσο το ποδόσφαιρο είναι αντανάκλαση της κοινωνίας. Που ζει στον κόσμο της, χωρίς κανόνες, χύμα και τσουβαλάτα.

Και θα συνεχίσουν να στήνονται αγώνες, να παίζεται στοίχημα με πολλά εκατομμύρια και να την γλιτώνουν τα μεγάλα ψάρια.

Γι’ αυτούς τους λόγους αυτές οι αποφάσεις βγαίνουν νύχτα. Γιατί αν βγουν μέρα θα ντρέπονται όλοι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 28/07/2011 11:41:01

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ?

  2. gim avatar
    gim 28/07/2011 12:27:58

    Αφού ρώτας σου απαντώ!
    Τοπρόβλημα είναι ο Ολυμπιακός και ο Παναθημαϊκός κι οι πρόεδροί τους. Γιατί αυτοί ήτανπίσω από τις παράγκες κι αυτοί κοινούσαν τα νήματα. Οι υπάλληλοί τους που έκαναν τη βρώμικη δουλειά έβγαζαν και μερικά ψηλα από τα στημένα. Οι εντολείς τους δεν είχαν ανάγκη από φηλά, έβγαζαν και βγάζουν χοντρά απ' τη διαπλοκή τους με το κράτος.
    Έτσι γιατί ρωτάς, δήθεν με αφέλεια, ότι τάχα δεν ξέρεις και θέλεις να μάθεις!

  3. koinos_nous avatar
    koinos_nous 28/07/2011 12:34:58

    factorx: μετά γκρινιάζεις ότι σε ¨κόβω". Σοβαρή πηγή έβαλες.....

  4. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 28/07/2011 12:35:15

    Τι εννοει ο ποιητης Γερουλανος για την καθαροτητα πολλων απο τα τελευταια πρωταθληματα?Γιατι δεν το λεει με ονοματα?Πολυ Ολυμπιακος και ολιγοτερο Παναθηναικος,απο το αυτι και στη Β Εθνικη,μονο ετσι καθαριζει η μπουγαδα,αλλοιως του χρονου παλι τα ιδια θαχουμε.

  5. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 28/07/2011 12:36:54

    Για τον κουμπάρο της Ντορούλας χτυπάει η καμπάνα ή μου φαίνεται; Παρεπιπτόντως κούκλα ήταν το κορίτσι χθες στη βουλή... είχε πετάξει και τα μπράτσα έξω... πω πω ομορφιές!

  6. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 28/07/2011 13:09:24

    Με άρση τηλεφωνικού απορρήτου (υποκλοπές απο ΕΥΠ) δε στέκουν πειθαρχικές διώξεις !
    Όσο για τις ποινικές πρέπει οπωσδήποτε να συνδεθούν με οικονομικές συναλλαγές. Αλλιώς πάπαλα...

  7. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/07/2011 14:44:11

    Το πρόβλημα είναι σε όλη την ελληνική κοινωνία.Παντού κυριαρχεί η ΣΑΠΙΛΑ...Το ελληνικό ποδόσφαιρο θα μείνει απ'έξω;Και κάτι τελευταίο.Κάποτε,υπήρχαν παράγοντες με Πι κεφαλαίο...Σήμερα είναι να μελαγχολεί κανείς....

  8. Κατ.Κατ. avatar
    Κατ.Κατ. 28/07/2011 15:27:33

    Αρκεί που έγινε η αρχή, και δε με νοιαζει για την ώρα. Εύχομαι να υπάρχει και συνέχεια, να καθαρίσουμε απο όλους ότι χρώμα και να έχουν.

  9. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 28/07/2011 16:43:35

    O Μαρινακης και ο Πατερας οι πρωτεργατες των στημενων κανουν σχεδια για το τσαμπιον λινγκ και στη β΄κατηγορια θα πανε τα τσιρακια τους. Τα ΜΜΕ δεν λεν τιποτα γιατι τους το απαγορευουν. Οι εγκρειτοι δημοσιογραφοι των ΜΜΕ εχουν πιει το αμιλητο νερο. Στις εφημεριδες δεν λενε τιποτα, ακομα και σε αυτες τις βορεια ΕΛΛΑΔΟΣ ισως γιατι ειναι μπλεγμενος και ο ΠΑΟΚ. ΟΙ Μονοι που μιλουν ειναι οι οπαδοι του ΗΡΑΚΛΗ που μαλλον θα παει και αυτος στη β΄κατηγορια, αλλωστε αυτος εγκληματησε γιατι ο φακελος του ηταν ελλειπης. Των αλλων ολων βλεπετε ηταν πληρεις.
    ΔΕΝ ντρεπεστε εσεις οι φιλαθλοι του Ολυμπιακου-Παο-Παοκ-Αρης που αντι να κρυβεστε πισω αποτο δαχτυλο σας, επρεπε οι ιδιοι να ζητησετε την εξυγειανση των ομαδων σας, με το οποιο τιμημα.!!!!

  10. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 28/07/2011 16:50:20

    Καλά είμαστε σοβαροί,αποβλήθηκε απο το ποδόσφαιρο δια παντός το παπαδοπαίδι ο Μάκαρος?Τόσα χρόνια που έκανε τα αίσχη,όπως έδειξε η εξαιρετικά διαφωτιστική εκπομπή που ήταν αφιερωμένη στην αφεντομουτσουνάρα του στο ''Κουτί της Πανδώρας'' το κράτος τι έκανε?Δείτε την εκπομπή και θα καταλάβετε για τα μπουμπούκια του ποδοσφαίρου μας και τη σαπίλα των αρχών που κάνουν όποτε τους βολεύει τα στραβά μάτια....

  11. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 28/07/2011 17:42:57

    Μου ειναι αδιανοητο οτι η καθαρση θα σταματησει εδω. Ημουν φανατικος οπαδος της ομαδος μου μεχρι που διαπιστωσα οτι δεν εχω καμια σχεση μ ΄αυτη την ομαδα. Δεν ειναι Ελληνικη, δεν διεπεται με φιλαθλο πνευμα, δεν την ενδιαφερει το ευ αγωνιζεστε, αυτοσκοπος ειναι το χρημα δια μεσου της νικης με οποιοδηποτε τροπο, θεμιτο και αθεμιτο (και κυριως αυτο). Σε ολα αυτα τη σιγονταρει η πολιτεια, τα δημοσια προσωπα, οι δημοσιογραφοι, και γενικως τα μεσα μαζικης ενημερωσης. Οι κερκιδες γεμιζουν απο περιθοριακους τυπους που η μοναδικη τους ενασχοληση ειναι πως θα δειρουν τον αντιπαλο (και οχι μονο) και να καταστρεψουν οτι καταστρεφεται! αυτους ολους τους προστατευει η ομαδα μου τους περιθαλπει το κομμα μου και τους θεοποιουν οι ομοφρονες με μενα φιλαθλοι. Ε! ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΠΑΔΟΣ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΟΜΑΔΑΣ!!!

  12. ΓΕΟΜΑΚ avatar
    ΓΕΟΜΑΚ 28/07/2011 19:09:32

    ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΤΟΥ ΕΝΤΙΝΙΟΥΣ,ΑΥΤΟΣ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΠΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΕΡΕΦΩΝΟ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΑΚΟΠΟΙΩΝ? ΕΝΑΣ ΓΙΕΣΜΕΝ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ.ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΙΚΑΝΟ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ,ΕΝΑΣ ΑΒΟΥΛΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟΣ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΚΑΘΑΡΣΗ?

  13. factorx avatar
    factorx 28/07/2011 20:33:41

    Τα ζητήματα που προκύπτουν από αυτή την απόφαση – παρωδία είναι άλλα:

    1) Στις εντολές ποίων υπάκουσαν οι κύριοι της Πειθαρχικής Επιτροπής;

    ► Των νόμων, διατάξεων και κανονισμών που διέπουν την ύπαρξη και λειτουργία του ελληνικού ποδοσφαίρου; Αδύνατον. Δεν υπάρχει νόμος που να προβλέπει τιμωρία χωρίς αποδείξεις.

    ► Των συνειδήσεών τους; Μόνο εκείνοι γνωρίζουν…

    ► Της ΟΥΕΦΑ; Απίθανο. Μπορεί η όλη εμπλοκή της να εδράζεται στα… διαφυγόντα κέρδη των στοιχηματικών εταιριών (με τις οποίες προφανώς η ευρωπαϊκή ποδοσφαιρική συνομοσπονδία έχει κοινά συμφέροντα), ωστόσο οι πρόσφατες δηλώσεις του προέδρου της Μισέλ Πλατινί (και μάλιστα επί ελληνικού εδάφους) δεν αφήνουν την παραμικρή αμφιβολία: «Καμία καταδίκη χωρίς συγκεκριμένες αποδείξεις».

    ► Των ελληνικών ποδοσφαιρικών αρχών; Ανάξιο και να το υποθέσει κανείς. Χρόνια ολόκληρα το ελληνικό ποδόσφαιρο βρωμάει και ζέχνει. Ποδοσφαιρικές χούντες, «σφαγές» ομάδων, διαιτητικά «χειρουργεία», «χάρτινα» πρωταθλήματα, τερατώδεις διοικητικές ή πειθαρχικές αποφάσεις (συχνά καθ’ υπαγόρευση ισχυρών ποδοσφαιρικών και οικονομικών παραγόντων), «παράγκες», «καλύβες», συμμορίες, στησίματα, κομπίνες, απάτες, είναι στην ποδοσφαιρική ημερήσια διάταξη, δεκαετίες τώρα. Και αυτό το γνωρίζει πολύ καλά κάθε ποδοσφαιρόφιλος στον τόπο αυτό. Όπως γνωρίζει και ότι όλα αυτά τα «λουλούδια» ανθίζουν με την ανοχή (αν όχι και με την καλλιέργεια) των ποδοσφαιρικών αρχών.

    ► Της πολιτικής ηγεσίας του τόπου; Πιθανόν. Η καταδίκη των δύο συγκεκριμένων ομάδων, ίσως και 2-3 ακόμη, προσφέρει (αστεία μεν, πιασιάρικα δε, με τη βοήθεια και της κατάλληλης προπαγάνδας) επιχειρήματα περί ποδοσφαιρικής κάθαρσης και μάλιστα σε μια συγκυρία που η κυβέρνηση (ευρισκόμενη στο ιστορικό χαμηλό κυβερνητικής δημοφιλίας, από τότε που ανακαλύφθηκαν οι δημοσκοπήσεις) έχει ύψιστη ανάγκη να παρουσιάσει μια κάποια «επιτυχία».

    2) Ποιά θα είναι η συνέχεια;

    Θα ασκηθούν κι άλλες πειθαρχικές διώξεις; Ποιες και πότε; Θα τιμωρηθούν με υποβιβασμό κι άλλες εμπλεκόμενες ομάδες; Πόσες και ποιές; Και με ποιο σκεπτικό;

    Ακριβείς απαντήσεις δεν μπορεί να δώσει κανείς. Μπορεί όμως να υποθέσει ότι ποινές ανάλογες είναι πιθανόν να επιβληθούν και σε λίγες ακόμη περιπτώσεις, αποκλείεται όμως να επεκταθούν και σε άλλες εμπλεκόμενες ομάδες, μεγαλύτερης λαϊκής βάσης και οικονομικής επιφάνειας. Αυτές θα απαλλαγούν, χωρίς να αποκλείεται και η πιθανότητα να μην κατηγορηθούν καν!

    Πόθεν προκύπτει αυτή η βεβαιότητα; Μα από τα επανειλημμένα δείγματα γραφής που έχει δώσει η ελληνική πολιτεία και τα συντεταγμένα όργανά της, από τότε που υφίσταται ελληνικό κράτος. Η απόδοση επιλεκτικής δικαιοσύνης είναι πάγια τακτική όχι μόνο στα τακτικά δικαστήρια αλλά και στα αθλητικά, από την αθώωση των υπευθύνων για υπόθεση «λουλούδια» που συντάραξε το ελληνικό ποδόσφαιρο το 1976, μέχρι τη σκανδαλώδη κατάληξη της περίφημης υπόθεσης Βάλνερ, προ τριετίας.

    Αν πιστεύει κανείς ότι η υπόθεση των «στημένων» μπορεί να αποτελέσει την απαρχή για την αποκατάσταση της ευνομίας στο ελληνικό ποδόσφαιρο (και μόνο, κατ’ αντίθεση με τα όσα συμβαίνουν παντού στην ελληνική κοινωνία), μπορεί να κοιταχθεί στον καθρέφτη και να δει έναν ακόμη αφελή συνάνθρωπό μας.

    Η αιτιολόγηση της απόφασης για υποβιβασμό του Ολυμπιακού Βόλου και της Καβάλας δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφιβολίας. Η ανεξάρτητη δικαιοσύνη -ως συνήθως- θα θριαμβεύσει και πάλι, το περί δικαίου αίσθημα -ως συνήθως- θα ικανοποιηθεί και πάλι, κάποιοι γνωστοί παράγοντες θα συνεχίσουν να… εξυγιαίνουν το ποδόσφαιρο, κάποιοι γνωστοί δικηγόροι θα συνεχίσουν να εμφανίζονται περισσότερο παπαρολογώντας στα κανάλια και λιγότερο επιχειρηματολογώντας στις δικαστικές αίθουσες, κάποιοι γνωστοί δημοσιογράφοι θα συνεχίσουν να εκπροσωπούν όχι το Μέσο που εργάζονται στον τομέα εργασίας τους αλλά το αντίθετο και όλοι μαζί θα χαμογελούν πανευτυχείς. Και όλοι οι υπόλοιποι θα ζήσουμε καλά και το ελληνικό ποδόσφαιρο ακόμη καλύτερα…

    http://www.enet.gr/?i=news.el.a8lhtismos&id=297327

  14. Foxy T. avatar
    Foxy T. 28/07/2011 23:44:52

    Στην Ιταλία της Μαφίας υποβιβάσθηκε η τεράστια ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ.
    Εδώ στη χώρα της "Δημοκρατίας" και της "Διαφανειας" ούτε καν έρευνα δε γίνεται για το Ολυμπιακάκι, το Παναθηναϊκάκι, το ΑΕΚάκι και το Παοκάκι...
    Πιάσανε τους υπαλλήλους και αφήσανε τ΄αφεντικά...
    Τα βάλανε με τους 2 "αυτοφοράκηδες" των γηπέδων.
    Τελικά αναρωτιέμαι η ΜΑΦΙΑ σε πια μεριά του Ιονίου είναι πιο νομιμοποιημένη, καθεστωτοποιημένη και κοινωνικά αποδεκτή;

  15. Enzo avatar
    Enzo 29/07/2011 00:37:00

    Πάνε οι αγαπουλες

  16. zame avatar
    zame 29/07/2011 13:42:03

    το προβλημα ΕΝΤΟΠΙΣΤΙΚΕ & ΚΑΤΑΚΕΡΑΥΝΩΘΗΚΕ κυριολεκτικα στην ριζα του.
    .. οι ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ δεν ηταν .. ΛΕΣΧΕΣ.

  17. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 29/07/2011 18:55:19

    Για γέλια είσαστε όσοι βάζετε στο ιδιο τσουβάλι παο και οσφπ. Μαζί με την υπουργάρα τον γερουλάνο, πάτε να παρακολουθήσετε κανά κρίκετ, γιατί στο τόπι είστε μυρωδιάδες.

  18. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 29/07/2011 20:24:23

    Στο τσουβαλι μαζι με πετρες και τσιμεντο και στην θαλασιτσα για μαριδα,ετσι και χειροτερα για τις προεδραρες σας.
    Τωρα για το τοπι αστο καλυτερα ποιος ξερει και δεν ξερει.