#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/04/2011 19:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το προσκλητήριο που έπεσε από τα γέλια…




Η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχίας, στα πλαίσια των πρωτοβουλιών της για εθνική συνεννόηση, έστειλε επιστολή –πρόσκληση σε όλους τους πολιτικούς αρχηγούς, συμπεριλαμβανομένου και του προέδρου της Ν.Δ. για να παραστούν και να μιλήσουν στην έναρξη του ιδρυτικού συνεδρίου της Δημοκρατικής Συμμαχίας στις 27 Μαΐου. «Με δεδομένο ότι έχουμε θέσει ως κεντρικό στόχο της πολιτικής μας να συνεισφέρουμε στην εθνική συνεννόηση και ανεξάρτητα από τις πολιτικές μας διαφορές, επιθυμούμε να έχουμε έναν ανοικτό διάλογο με όλα τα ελληνικά κόμματα για να βρει η χώρα γρήγορη διέξοδο από την κρίση» σημειώνει μεταξύ άλλων στην επιστολή της, προς τους πολιτικούς αρχηγούς η κυρία Μπακογιάννη.

Καλή η αστική ευγένεια, αλλά δεν θέλουμε άλλη συνεννόηση.

Αν τα κόμματα κάνουν ειλικρινή διάλογο θα βγει η χώρα από την κρίση. Τι είδους πολιτική ανάλυση είναι αυτή; Που διδάσκεται; Πρέπει να εγγραφώ οπωσδήποτε γιατί νιώθω ότι έχω μείνει πίσω στην πολιτική θεωρία και στο business administration.

Πάντως αν πάει ο Σαμαράς, προβλέπω το Συνέδριο να κάνει ουρά στη Συγγρού για επανεγγραφή. Άλλωστε οι μεγάλες νίκες είναι πάντα οι εκτός έδρας.

Αν και υπάρχει το ενδεχόμενο η ΝΔ να εκπροσωπηθεί από τον Επίτιμο Πρόεδρο και τον βουλευτή της  Β΄ Αθηνών Κυριάκο Μητσοτάκη.

Δύο τινά συμβαίνουν: είτε η Ντόρα απέκτησε προχωρημένο χιούμορ, είτε προσπαθεί εναγωνίως να ωθήσει τους «αντιπάλους της» να την αναγνωρίσουν ως παράγοντα του πολιτικού βίου.

Το ρεπορτάζ  λέει ότι το προσκλητήριο  κυκλοφόρησε πρώτα ως ανέκδοτο και έπεσε κάτω από τα γέλια του «κομιστή»

Κι αν θέλει διευρυμένη συμμετοχή γιατί δεν κάνει ένα συνέδριο εξαπτέρυγων, να τα μιλήσουνε, να τα συμφωνήσουνε;

Πως γίνεται ένα πολιτικό κόμμα να θέτει ως κεντρικό στόχο τη συνεννόηση; Απεσταλμένοι του ΟΗΕ είναι, ή διαπραγματευτές; Θέσεις δεν έχει; Ή είναι κι αυτές προς συζήτηση;

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/04/2011 19:34:09

    Kύριε Πρόεδρε, μπορώ να πάω εγώ ως μέλος της Τ.Ο. Κορυδαλλού και της ΕΚΟ Δικηγόρων; Pleeeeeeease?

    • Δώρα Γκανούλη΄ avatar
      Δώρα Γκανούλη΄ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/04/2011 21:36:08

      Φαήλο σεμνά!! Μεγάλη Παρασκευή σήμερα!!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/04/2011 01:55:01

      Θεωρώ ότι θα σας αποσταλεί προσωπική πρόσκληση κύριε Κρανιδιώτη

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 22/04/2011 19:39:00

    Μ.Ο

    Ούτε τις Αγιες Μέρες του Πάσχα δεν την αφήνεις.

    Εδω που τα λέμε το τραβάει η ψυχή της το δούλεμα.

    Καλή Ανάσταση Καλό Πάσχα σε όλους με υγεία

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Aris. A 23/04/2011 01:59:01

      Είμαι εξαρτημένος από τις βαρυσήμαντες πολιτικές παρεμβάσεις της.
      Καλή Ανάσταση Άρη

  3. man8os avatar
    man8os 22/04/2011 19:56:07

    Auto to reportage einai ali8ino??
    Ean ali8euei einai gia gelia...
    Kalo Pasxa se olous kai kalh Anastash.
    NA FATE KALA GIATI ERXONTAI MERES PEINAS
    sorry gia ta greeklish alla den exei ellhnika edw pou eimai.

  4. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 22/04/2011 20:07:56

    Αντώνη πήγαινε και φέρτους όλους πίσω!!

    • HΛΙΑΣ avatar
      HΛΙΑΣ @ Υψηλάντης 22/04/2011 20:44:22

      αστους τους ανθρωπους εκει που ειναι που θα βρουν καλυτερα.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/04/2011 20:45:41

    Μπα? Eχουμε πρόσκληση για νέα Entente εναντίον των Κεντρικών Αυτοκρατοριών? Κοσμοϊστορικά γεγονότα.

    Γιατί βρε δεν αφήνεις το κορίτσι να κάμει Ανάσταση? Το έχει τόση ανάγκη!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 23/04/2011 01:56:48

      Γιατί είμαι παλιοχαρακτήρας.
      Ιωάννη, Καλή Ανάσταση

  6. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 22/04/2011 21:37:26

    Μικρέ Οδυσσέα, πέρα από το Πάσχα που δημιουργεί μια ψυχική ανάταση, καθώς και η ευχή για "Καλή Ανάσταση" θα της δίνει κάποιες προσδοκίες για μια ενδεχόμενη ανάσταση της ΔΗ.ΣΥ. της ( γιατί είναι βέβαιον ότι πάει για ΔΥΣΗ), μήπως αυτές τις μέρες έχουμε καμιά πανσέληνο; Βλέπεις η συννεφιά δεν μ’ αφήνει να το εξετάσω.
    Θα ξέρεις βέβαια, γιατί είναι γνωστό από αρχαιοτάτων χρόνων, πως η πανσέληνος δημιουργεί κάτι σοβαρές παρενέργειες, στους πολύ επιρρεπείς!
    Εγώ πάντως λέω, πως καλεί τον Αντώνη για να νοιώσει «ισότιμη», ως αρχηγός εννοώ, αποκλειστικά με αυτόν. Οι άλλοι δεν τη νοιάζουν. Είναι σαν την αναγνώριση που επιδιώκουν χρόνια τώρα τα Σκόπια και που τη ζητούν αποκλειστικά από την Ελλάδα! Τώρα δεν ξέρω τί με έπιασε και κάνω τέτοιες συγκρίσεις;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 23/04/2011 02:00:53

      Το είδα χθες το φεγγάρι, μετά από καιρό, μακριά από την πανσέληνο μου φάνηκε.
      Καλή Ανάσταση Αφροδίτη

  7. Y. avatar
    Y. 23/04/2011 01:33:42

    Τα είπες Μ.Ο., “…προσπαθεί εναγωνίως να ωθήσει τους αντιπάλους της να την αναγνωρίσουν ως παράγοντα του πολιτικού βίου”
    Θα πρόσθετα, το πολιτικό σύστημα εν γένει, αλλά ΚΥΡΙΩΣ, ΤΟ ΠΟΠΟΛΟ

  8. προδικος avatar
    προδικος 23/04/2011 02:03:21

    δεν της λειπει το χιουμορ ομως....

    Καλη Ανασταση !!

  9. ZXSpectrum avatar
    ZXSpectrum 23/04/2011 04:34:07

    ++

  10. roadrunner avatar
    roadrunner 23/04/2011 08:44:05

    Μήπως της εχουν περισσέψει κινητά τηλέφωνα και δωρεάν συνδεσεις κινητης τηλεφωνιας? Ξερετε, απο εκείνες που έπαιρνε κάθε νέο μέλος,σαν δώρο με την εγγραφή του στη ΔΗΜ.ΣΥμμαχια?
    Μήπως ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ να κανει πασχαλινό δώρο-εκπληξη στους καλεσμενους της πολιτικους αρχηγους κτλ, αυτα τα περισσευαμενα κινητα?
    Παντως, Αγιες Μέρες τιποτα δεν αποκλειεται!

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 23/04/2011 08:46:42

    Καλή Ανάσταση Οδυσσεύ!

  12. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 23/04/2011 10:25:03

    Υψηλάντη
    ποιούς να φέρει πίσω;
    Τον Σκυλακάκη ή τον Μαρκογιαννάκη;
    Άς μείνουν εκεί που είναι. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ...

  13. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 23/04/2011 11:58:25

    Θελέστα και παθέτα λένε στα μέρη μου. Δεν άκουσε τον μπαμπά που λόγω πείρας κατάλαβε ότι δεν την έπαιρνε και της σύστησε να γυρίσει στη κουζίνα και τις οικογενειακές υποχρεώσεις. Ονειρεύεται κυβερνητική αστάθεια μετά τις επόμενες εκλογές και συμμετοχή της σε κυβέρνηση προθύμων που θα στηρίξουν τον GAP. Support gap οr mind the gap ?
    Δεν αποκλείεται και να της το συνέστησαν από κάποια πρεσβεία που ως γνωστόν είναι για αυτήν η πηγή της εξουσίας. Ποιος λαός και Έλληνες τώρα ; Παρωχημένα πράγματα για ρομαντικούς ονειροπαρμένους. Ρεαλισμός και κυνισμός, το δίκαιο του ισχυρού και το αξίωμα του Χατζηαβάτη : πάω με τον ισχυρό για να εξασφαλίσω τον πλούσιο βίο μου και των παιδιών μου μέχρι τρίτη και τέταρτη γενεά.

  14. kouklos avatar
    kouklos 23/04/2011 21:37:57

    Εάν δεν υπήρχε το ΔΗ.ΣΥ έπρεπε ο Σαμαράς να το εφεύρει, εκεί μαζεύετε όλη η Σάρα και η Μάρα ξέρω και από την Μυτιλήνη.