#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2010 22:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πραξικόπημα των δημοσκοπήσεων



Επειδή κάθε φορά που το πολιτικό σύστημα που οι ίδιοι διαμόρφωσαν καθ΄ εικόνα και ομοίωση τους βρίσκεται σε κρίση οι διαπλεκόμενοι εκδότες και καναλάρχες παραγγέλνουν και από μια δημοσκόπηση για να μας πουν τι σκεφτόμαστε, διαβάστε μια άλλη άποψη:
Όπως το έχει θέσει εύστοχα ο παλαιός Βρετανός πρωθυπουργός Βενιαμίν Ντισραέλι: «Υπάρχουν 3 ειδών ψεύδη: τα ψέμματα, τα χοντρά ψέμματα και η στατιστική».

Κόμματα και πολιτικοί εκδοτικά συγκροτήματα, τηλεοπτικοί σταθμοί, αλλά και πλήθος εταιρειών που στηρίζουν την επιβίωσή τους στην ελεύθερη αγορά, παραγγέλλουν συχνά δημοσκοπήσεις, προσπαθώντας να επηρεάσουν τον ψηφοφόρο-καταναλωτή. Ο πολιτικός σύμβουλος Ρότζερ Άιλ κάποτε ευφυολόγησε λέγοντας: «Όταν πεθάνω θέλω να ξαναγυρίσω με πραγματική εξουσία. Θέλω να ξανάρθω ως μέλος μιας ομάδας δημοσκοπήσεων.» Μόνο στην Ευρώπη επενδύονται 8 δις. ευρώ ετησίως, για να σκιαγραφηθούν οι σκέψεις και οι προθέσεις των πολιτών.

Το 2006, σε συνέδριο με θέμα Δημοσκοπήσεις και Στατιστική, που πραγματοποίησε στην Κω το Ε.Σ.Ι. (Ελληνικό Στατιστικό Ινστιτούτο) ειδικοί επιστήμονες εξέθεσαν τις ανησυχίες τους σχετικά με τις «θολές» διαδικασίες υπό τις οποίες διενεργούνται πολλές δημοσκοπήσεις και τα συμφέροντα που εξυπηρετούν.

Ο Κωνσταντίνος Μπάσιος, υποψήφιος διδάκτορας του Πανεπιστημίου Αθηνών, αναφέρει στο άρθρο του «Η πολιτική δημοσκόπηση ως ένα ακόμα σύμπτωμα ιδιαίτερης πολιτικής παθογένειας» τα σημεία εκείνα που συχνά παραβλέπονται ή αποσιωπούνται:

α) Ποιος είναι αυτός που καθορίζει ότι ένα συγκεκριμένο κι όχι κάποιο άλλο θέμα χρήζει σφυγμομέτρησης;

β) Πώς διατυπώνονται τα ερωτήματα, σε ποια πράγματα δίδεται έμφαση και με ποια σειρά υποβάλλονται σε αυτούς που παίρνουν μέρος στη σφυγμομέτρηση;

γ) πόσα πρόσωπα απαρτίζουν το δείγμα και με ποια κριτήρια επιλέγονται αυτά τα πρόσωπα;

Ως προς τις πολιτικές δημοσκοπήσεις, το εκλογικό σώμα μαθαίνει μόνο για τις δημόσιες και όχι για τις μυστικές. Επομένως, το επίμαχο σημείο είναι: γιατί κάποιος με πληροφορεί για ένα θέμα για το οποίο εγώ δεν έχω ενδιαφερθεί; Προφανώς γιατί λέγοντάς μου ό,τι εκείνος θέλει, διαμορφώνει μια «βολική» για εκείνον πραγματικότητα.

Η «έρευνα αγοράς» αποτελεί άλλο ένα παγκόσμιο ολιγοπώλιο στα χέρια των επικυριάρχων. Τέσσερις εταιρείες ελέγχουν το μεγαλύτερο τμήμα της παγκόσμιας αγοράς, χρησιμοποιώντας πληθώρα επωνυμιών: οι WPPGroup, McCann Ericsson, TNS και Thomson Corporation. Οι 4 αυτές αγγλοσαξονικές εταιρείες υπολογίζεται ότι ελέγχουν περί το 90% της ελληνικής αγοράς, συγκεντρώνοντας όγκο και ποιότητα πληροφοριών και αναλύσεων, ανά έτος, μεγαλύτερα από οποιαδήποτε κρατική υπηρεσία, συμπεριλαμβανομένης και της εθνικής στατιστικής υπηρεσίας!

http://etinarcadia-ego.blogspot.com/2009/12/blog-post_8131.html

(φωτο Tim Burton)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zackii avatar
    zackii 17/06/2010 23:02:18

    Σε ρωτάνε. Πιστεύετε ότι χρειάζονται να λάβει η κυβέρνηση κάποια μέτρα? Ναι.. λες εσύ ο ανυποψίαστος. Την άλλη μέρα. 75% των πολιτών συμφωνούν με τα μέτρα της κυβέρνησης...???

  2. ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ avatar
    ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ 17/06/2010 23:23:10

    Οι δημοσκοπήσεις είναι αστεία επικοινωνιακά τρικ που προωθούν τα πρόθυμα Μ.Μ.Ε. (π.χ. τηλεοπτικές εκπομπές Δευτέρας και Κυριακάτικες εφημερίδες) για να κάνουν πλύση εγκεφάλου και να διαμορφώσουν το κλίμα που επιθυμούν στην κοινωνία.



    Ή αλλιώς εκφρασμένο, ένας ακόμη τρόπος τα διαστήματα της ΄΄πολιτικά ορθής άποψης΄΄ των think tanks, των Μ.Μ.Ε., των πολιτικών και των Μ.Κ.Ο, για να περάσουν στον απλό λαό.


    Τα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων είναι αστεία και δεν χρήζουν σχολιασμού από εμένα.

    Είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν πολλοί ''πρόθυμοι'' σχολιαστές των καναλιών.

  3. Umberto Eco avatar
    Umberto Eco 17/06/2010 23:23:27

    Οι εταιρείες δημοσκοπήσεων μου θυμίζουν τις εταιρείες αξιολόγησης οικονομιών,τραπεζών κλπ.Ξέρετε...Moody's,Fitch,S and P.Αλλοιωτές κοινής γνώμης θα έπρεπε να λέγονται μάλλον.Ας μη μασάμε στα φτιαχτά γκάλλοπ.

  4. BlueSky avatar
    BlueSky 17/06/2010 23:52:42

    Υποβάλλω τη δημοσκόπηση της MRB: Αρχικό σχόλιο: μάλλον πλάκα μας κάνουν με άλλη μια κατευθυνόμενη δημοσκόπηση υπέρ του ΠΑΣΟΚ, ενώ όλη η ελλάδα τους βρίζει με αγανάκτηση. Φοβερή λογοκρισία.........
    Βαθιά απαισιοδοξία διακατέχει τους πολίτες, όπως προκύπτει από την έρευνα ΤΑΣΕΙΣ Ιουνίου 2010, που διενεργήθηκε από την εταιρεία MRB.

    H γνώμη των πολιτών για την πορεία της χώρας είναι σχεδόν καθ' ολοκληρίαν αρνητική, ενώ ανησυχία για την προσωπική τους οικονομική κατάσταση εκφράζουν οι ερωτηθέντες, σε ποσοστό 69%, το μεγαλύτερο που έχει καταγραφεί ποτέ.

    Παράλληλα σε ποσοστό 59,8% δηλώνουν ότι η κυβέρνηση μάλλον ή σίγουρα θα αποτύχει στον στόχο της αύξησης των δημοσίων εσόδων, το 54,4% εκφράζει την ίδια άποψη για τον στόχο περιορισμού των εξόδων, ενώ το 63,8% εκτιμά ότι θα χρειασθούν τουλάχιστον 3 χρόνια για την έξοδο της χώρας από την κρίση.

    Η απογοήτευση πάντως δεν μετατρέπεται σε στροφή προς το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης καθώς το 71,9% κρίνει ότι η ΝΔ δεν θα μπορούσε να διαχειρισθεί καλύτερα τη σημερινή κατάσταση.

    Σχετικά με τα πολιτικά κόμματα, θετικές κρίσεις εκφράζει για το ΠΑΣΟΚ το 25%, για τη ΝΔ το 12,7%, για το ΚΚΕ το 10,1%, για το ΛΑΟΣ το 8,6% και για τον ΣΥΡΙΖΑ το 7% - τα ποσοστά θετικών αξιολογήσεων για τα κόμματα της αντιπολίτευσης είναι τα χαμηλότερα που έχουν καταγραφεί εδώ και 5 χρόνια.

    Στο ερώτημα ποιο κόμμα εξουσίας μπορεί να αντιμετωπίσει καλύτερα τα προβλήματα το 42,2% απαντά "κανένα", το 30% "το ΠΑΣΟΚ" και το 20,3% "η ΝΔ".

    Θετική εικόνα για τον Γιώργο Παπανδρέου έχει το 32,7% (έναντι 47,5% προ εξαμήνου) για τον Αντώνη Σαμαρά το 25,7% (έναντι 44,5%) για την Αλέκα Παπαρήγα το 16,7%, για τον Γιώργο Καρατζαφέρη 19,7% και για τον Αλέξη Τσίπρα το 15.7%.

    Περισσότερο ή λιγότερο αναγκαίο κρίνει έναν ανασχηματισμό της κυβέρνησης το 48,8%.

    Στην πρόθεση ψήφου, το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 28,1%, η ΝΔ 20,1%, το ΚΚΕ 7%, ο ΛΑΟΣ 4,6%, ο ΣΥΡΙΖΑ 3,6% και οι Οικολόγοι Πράσινοι 2,5%. "Άλλο κόμμα" προτίθεται να ψηφίσει το 3%, Λευκό ή άκυρο το 7,4% ενώ το 11% εμφανίζεται αναποφάσιστο και το 12,7% των ερωτηθέντων δηλώνει ότι δεν θα προσέλθει στην κάλπη.

    Σα δε ντρεπόμαστε λέω εγώ, κρατικοδίαιτες εταιρείες.............

  5. man8os avatar
    man8os 18/06/2010 00:08:45

    Εβγαλε μια δημοσκοπιση η ΜΡΒ σημερα.

  6. greenhorses avatar
    greenhorses 18/06/2010 00:24:31

    Τα γνωστά γκάλοπ εγώ βλέπω να πηγαίνει το πράγμα για στρώσιμο χαλιού ώστε να δημιουργεί νέο κόμμα και μαντέψτε από ποια!

    - ο Κινέζος ήταν πίσω με 1,5% έγραψε 5%
    - το 20% του Τσίπρα
    - θα έχανε 3% ο χοντρός έφαγε την 10άρα.
    - Η Ντόρα ήταν κοντά με το Σαμαρά έφαγε φόλα.

    τώρα στρώνουν το χαλί για να δημιουργηθεί νέο κόμμα της ακατονόμαστης και πρέπει να τους παίρνουμε ακόμα στα σοβαρα;

  7. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 18/06/2010 00:30:33

    Τυχαίο ήταν που η Siemens, ελληνιστί Μίζενς, υπήρξε η καλύτερη πελάτισσα του Φλέσσα; Ποιά ανάγκη θα τον είχε, αν δεν εμπιστευόταν απόλυτα την "αξιοπιστία" του ως δημοσκόπου;

  8. panos avatar
    panos 18/06/2010 03:05:54

    META AΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ ΜΕ 28%..ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ!!!!

  9. typhoon avatar
    typhoon 18/06/2010 03:15:44

    Δυστυχώς για κλάματα είναι όλη η κοινωνία μας.
    Άλλη μια δημοσκόπηση που τελικά καταλήγει σε επιλογή μεταξύ ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, κλπ.
    Η Ελλάδα είναι μια χώρα που έχει να κάνει δημοψήφισμα από τον καιρό της χούντας και οι πολίτες της έχουν εκπαιδευτεί άριστα στο ότι η μόνη τους επιλογή περιορίζεται στα διαθέσιμα κόμματα (ο Θεός να τα κάνει "πολιτικά").
    Όσο οι σημαντικές αποφάσεις για τη χώρα παραμένουν στα χέρια της Βουλής και δεν περνάνε στην κοινωνία και τον λαό, τόσο θα συνεχίζεται ο αέναος εμπαιγμός πίσω από τις κομματικές επιλογές και τα διάφορα συμφέροντα που τις προσδιορίζουν.

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 08:32:31

    Προτείνω ως ανάγνωση το διαφωτιστικότατο βιβλίο του Darrel Huff Η ΑΠΑΤΗ ΤΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ (How to Lie With Statistics) που πρωτοεκδόθηκε το 1954. Είναι και διασκεδαστικό.

  11. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 18/06/2010 09:42:42

    Αμα δεν έχει δημοκρατία, αρκείσαι σε δημοσκοπήσεις.

    Η δημοβόρος Ολιγαρχία που μας κυβερνάει χρησιμοποιεί τις φανερές "δημοσκοπήσεις" για να επηρρεάσει και τις κρυφές για να "δει τι παίζει".

    Αν θέλουν δημοκρατία η πολιτικοί μας στυλοβάτες της Ολιγαρχίας, ας μας δώσουν σε κάθε πολίτη μια πλαστική κάρτα, κι ας χρησιμοποιήσουν το ήδη υπάρχον online κύκλωμα των προπατζήδικων (ώστε να κάνουν και τα μαγαζιά αυτά κάποιο καλό στην κοινωνία), για να ψηφίζουμε επί παντός θέματος. Ολοι.

    Θα τους βγει και τζάμπα. Θα γλυτώσουν και τα φράγκα για τις MRB και κουραφέξαλα.

    Σε διδάξει έλληνας πολιτικός τι είναι δημοκρατία, να ξεχάσεις πως λένε τον πατέρα σου!

    Θραξ Αναρμόδιος

  12. nektar avatar
    nektar 18/06/2010 10:16:16

    Aυτός ο ΚΑΝΕΝΑΣ .......... υπάρχει?

  13. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2010 10:24:18

    την ....προετοιμάζουν!

    • nektar avatar
      nektar @ Κώστας Ροδινός 18/06/2010 12:26:49

      Στην προετοιμασια θα μεινουν!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 18/06/2010 12:28:36

      εκτός και αν τους προμηθεύσεις με ..νέκταρ και αμβροσία!

    • nektar avatar
      nektar @ Κώστας Ροδινός 18/06/2010 12:35:15

      Αυτα επρεπαν μονο για θεους και οχι για χιμαιρες και λαμιες.

  14. anonymos avatar
    anonymos 18/06/2010 10:46:52

    Καλά πιστεύει κανένας τις δημοσκοπήσεις?
    Γίνονται εξ ολοκλήρου στα γραφεία των εταιρειών
    και απηχούν τις απόψεις των πελατών.
    Πολύ σημασία δίνεται στην συμμορία δημοσιογράφων-δημοσκόπων

  15. Green St avatar
    Green St 18/06/2010 11:39:19

    Οι δημοσκοπήσεις, ειδικά στους καιρούς που ζούμε, έχουν την ευθύνη όχι μόνο να παρουσιάσουν μια θεμιτή πραγματικότητα αλλά και να απονευρώσουν περισσότερο την κοινωνία.
    Να της στερήσουν επιχειρήματα μέσω στατιστικών στοιχείων.
    Ας θυμόμαστε ότι, οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια και ότι ο καλύτερος τρόπος για να πεις ψέμματα είναι η στατιστική

  16. ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ avatar
    ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ 18/06/2010 13:50:56

    ΠΟΙΟΣ ΘΕΤΕΙ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ;
    ΠΩΣ ΤΙΘΕΝΤΑΙ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ;
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:
    - ΑΛΛΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ: "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΗΦΘΟΥΝ ΜΕΤΡΑ ΕΞΥΓΙΑΝΣΗΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ;"
    - ΑΛΛΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ: " ΤΙ ΜΕΤΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΗΦΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΥΓΙΑΝΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ;"
    - ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ: " ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕΤΡΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΤΥΓΙΑΝΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ;"

  17. georgios a avatar
    georgios a 18/06/2010 17:20:28

    Πως ειναι δυνατον το 59,8 τοις εκατο νε πιστευει οτι η κυβερωηση θα αποτυχει,κι απο την αλλη το 71,9 τοις εκατο να πιστευει οτι η Ν.Δημοκρατια δεν μπορει να διαχειρισθει καλυτερα τηω σημερινη κατασταση!?Δηλαδη απο την πρωτοφανη φθορα της κυβερνητικης απραξιας του ΠΑΣΟΚ κανενας ψηφοφορος δεν μετακινειτε προς το καμμα της αξιωματικης αντιπολιτευσης?Ντροπη και αισχος!Σερβιρουν στον Ελληνικο λαο κατασκευασμενα γκαλοπ κατα πρωτο λογο για να τον αποπροσανατολισουν απο την ανυπαρξια της πολιτικης του ΠΑΣΟΚ, και κατα δευτερο λογο να μηω αντιληφθει το ποσο σκοπιμα και με ποση αριστοτεχνικη μαεστρια απο τον ΓΑΠ οδηγηθηκε στην καταστροφικη αγκαλια του ΔΝΤ!

  18. ερευνητής avatar
    ερευνητής 18/06/2010 22:33:39

    Εύγε, να καταργήσουμε τις δημοσκοπήσεις και τα ΜΜΕ γενικώς. Να εγκαταστήσουμε την ΥΕΝΕΔ και να ευτυχήσει το σύμπαν!!!
    Καταρχήν, ενημερωτικά μόνον, η στατιστική αναλύει την έρευνα αγοράς, δεν είναι η έρευνα αγοράς.
    Δεύτερον, εκτός από το ΕΣΙ που δεν αφορά τις εταιρείες έρευνας αγοράς, υπάρχει ο ΣΕΔΕΑ ως θεσμικό όργανο των εταιρειών έρευνας αγοράς. Το αν κάνει το παν για να ελέγχει και να διασφαλίζει επιστημονικά εχέγγυα στη διενέργεια ερευνών, είναι άλλο θέμα.
    Τρίτον, υπάρχει h WAPOR & η ESOMAR ως διεθνή θεσμικά όργανα για την έρευνα αγοράς και τις δημοσκοπήσεις, που έχουν κανόνες δεοντολογίας και επαγγελματικής πρακτικής. Αν οι εταιρείες επιλέγουν να μην τους εφαρμόζουν, αυτό δεν σημαίνει ότι κακή η έρευνα αγοράς, αλλά ότι είναι προβληματικές (τουλάχιστον) οι εταιρείες. Τέταρτον, τις ερωτήσεις, τις επιλέγουν οι υπεύθυνοι για την έρευνα σε συνεργασία με τον πελάτη που θέτει και το βασικό του ζητούμενο-ερώτημα. Μήπως θα έπρεπε να τίθεται σε δημοψήφισμα ένας κουβάς ερωτήσεων προκειμένου να αποφασίσει ο κυρίαρχος λαός για το ποιες ερωτήσεις του αρέσουν και στις οποίες θέλει να απαντήσει?
    Πέμπτον, η θέση των ερωτημάτων, οι κλίμακες, η μεθοδολογία κοκ, δεν είναι τυχαία με κριτήριο το πώς ξύπνησε ενδεχομένως ένας υπεύθυνος έρευνας. Υπόκεινται σε κανόνες επιστημονικούς. Αν οι εταιρείες επιθυμούν να τους ακολουθήσουν ή όχι, είναι διαφορετικό ζήτημα και αφορά την αξιοπρέπεια και την αξιοπιστία που επιθυμούν να διασφαλίζουν στην έρευνα και τη φήμη τους.
    Έκτον, τα ανωτέρω ισχύουν και για το δείγμα.
    Συμπέρασμα, αν οι έρευνες/δημοσκοπήσεις στεναχωρούν ορισμένους, δεν φταίει η επιστήμη τους, η στατιστική ή η πανσέληνος. Κι αντί να χτυπάνε την έρευνα αγοράς και τις δημοσκοπήσεις οι "ορισμένοι" καλό θα είναι να τις μελετάνε και να μάθουν να ξεχωρίζουν τους σωστούς επαγγελματίες του χώρου από τους αεριτζήδες που στήνουν ένα μαγαζάκι-τηλεφωνικό κέντρο με 5 τηλέφωνα με τα οποία διεξάγει έρευνα η θεία, η κόρη και ο μπατζανάκης τους και να πιάσει από τ'αυτί τους ελεγκτικούς μηχανισμούς που δεν ελέγχουν. Να δει ποιες εταιρείες έχουν να επιδείξουν διαχρονικά, ακρίβεια στις μετρήσεις τους (πχ για τις πολιτικές έρευνες, συνάφεια με τα εκλογικά αποτελέσματα) και ποιες είναι στο γάμο του Καραγκιόζη.
    Α, και κλείνοντας, δεν υπάρχει επιστημονικός όρος "σφυγμομέτρηση" στην έρευνα αγοράς, αλλά όταν ο χρησιμοποιών τον όρο ρωτά ποιος αποφασίζει ποιο θέμα θα διερευνήσει η δημοσκόπηση και γιατί δεν επιλέγει κάποιο άλλο, 'ντάξει, δεκτό...

  19. tiramola avatar
    tiramola 18/06/2010 23:15:35

    @ερευνητής
    Εδώ και χρόνια παρατηρείται το φαινόμενο στις δημοσκοπήσεις που παραγγέλνουν εφημερίδες, το αποτέλεσμα να "συμβαδίζει" με την πολιτική απόχρωση της εφημερίδας.
    Υπάρχει εξήγηση για αυτό?

    • ερευνητής avatar
      ερευνητής @ tiramola 19/06/2010 00:28:46

      αν η Καθημερινή είναι η απόλυτη ΠΑΣΟΚοφυλλάδα, τότε ναι, υπάρχει συσχέτιση.....δεν έχω δει έρευνα που να φέρνει μπροστά τη ΝΔ σε δεξιά του Κέντρου τοποθετούμενη εφημερίδα, πάντως...
      επί της ουσίας, τα ΜΜΕ, τα Κόμματα και οι πολιτικοί παραγγέλνουν δηοσκοπήσεις για να δουν (και να δείξουν) μόνο ΜΙΑ ερώτηση, την πρόθεση ψήφου. Αυτό είναι το πρώτο και βασικό λάθος τους. σύντομα δε θα γίνει απολύτως σαφές ότι όσο αντιμετωπίζεται ως απόλυτως και μοναδικός μπούσουλας, θα αποκτήσει την τύχη της ερώτησης "παράσταση νίκης" που πάει άπατη....

      • tiramola avatar
        tiramola @ ερευνητής 19/06/2010 01:11:14

        Την ίδια χρονική περίοδο γίνονται δύο δημοσκοππήσεις από την Απογευματινή και την Ελευθεροτυπία.Το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης της "Α" δεν θα είναι ποτέ χειρότερο από εκείνο της "Ε" για την ΝΔ.
        Υπάρχει μαγείρεμα και από ποιόν?
        Από την εφημερίδα ή από την εταιρεία όπου ανάλογα με τον πελάτη μεγαλώνει το δείγμα στην Λακωνία ή την Αχαία πχ?

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ tiramola 19/06/2010 10:56:44

      @ερευνητής

      "Μήπως θα έπρεπε να τίθεται σε δημοψήφισμα ένας κουβάς ερωτήσεων προκειμένου να αποφασίσει ο κυρίαρχος λαός για το ποιες ερωτήσεις του αρέσουν και στις οποίες θέλει να απαντήσει?"

      Νομίζω ότι η πρόταση αυτή ξεχειλίζει από αλαζονεία και βαθιά περιφρόνηση προς τον λαό.
      Ο οποίος λαός υποτίθεται είναι και το αντικείμενο της κάθε "δημο"-σκόπησης.

      Θραξ Αναρμόδιος