23/08/2009 15:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πραγματικό διακύβευμα είναι η Ελλάδα



Το ποιος έβαλε τη συγκεκριμένη φωτιά με τις ταυτόχρονες 65 εστίες με μαθηματική ακρίβεια μεταξύ 8 και 10 το βράδυ της Παρασκευής και με θερμοκρασίες περί του 22-24 βαθμούς…είναι ευνόητο.

Οι φωτιές μπήκαν με τέτοιο τρόπο ώστε να ενωθούν κάτι που υποδηλώνει σχεδιασμό ανάλογο με αυτό της Ηλείας το 2007. Παράλληλα υπήρχαν και άλλες 85 εστίες διάσπαρτες στη χώρα.

Προκειμένου να υπολογίσει κάποιος την επέκταση των πυρκαγιών χρειάζεται επιβεβαιωμένο μετεωρολογικό δελτίο, γνώση της μεταφοράς και της διασποράς των επιγείων δυνάμεων από τη πρώτη στιγμή και βεβαίως να είναι σε θέση να παρατηρήσει τη κινητοποίηση και των υπολοίπων τμημάτων του κρατικού μηχανισμού (Αστυνομία, πολιτική προστασία, Δήμοι κτλ) σε πραγματικό χρόνο.

Άρα χρειάζεται πέρα από “φίλιες δυνάμεις” στο έδαφος και τη χρήση δορυφόρου.

Αυτό αποκλείει την ανάμειξη εγχωρίων παραγόντων και φυσικά κομμάτων ή ντόπιων παρακρατικών μηχανισμών. Επειδή η δουλειά πρέπει να γίνει άμεσα και με συνεχή επισκόπηση του χώρου, το συμπέρασμα που συνάγεται είναι ότι οι δράστες είχαν πρόσβαση σε δορυφορική λήψη της περιοχής σε πραγματικό χρόνο για να μπορούν να προβλέπουν την επέκταση της πυρκαγιάς σε συνδυασμό με την πορεία του ανέμου.



Εξ’ ου και η “κινητοποίηση” ορισμένων διεθνών ειδησεογραφικών δελτίων από εχθές το μεσημέρι παρόλο που φαινόταν ότι η κατάσταση δεν θα χειροτέρευση (τότε).

Απλούστατα αυτή που έδιναν το “σύνθημα είχαν υπολογίσει και την επόμενη φάση.

Πιστεύω ότι η λογική θα πρυτανεύσει και θα κοπούν οι βλακείες που προέρχονται από κολλημένους σε κόμματα είτε ΝΔ είτε ΠΑΣΟΚ είτε τα υπόλοιπα.

Όποιος νομίζει ότι η όλη φασαρία γίνεται απλά για να πέσει ο Καραμανλής και να έρθει το ΠΑΣΟΚ, πλανώνται πλάνην οικτρά.

Τα “φαινόμενα” θα συνεχιστούν ανεξαρτήτως κυβέρνησης γιατί ο σκοπός δεν είναι τα ούτως ή άλλως χειραγωγήσημα πρόσωπα, αλλά η συνολική απομείωση του γεωοικονομικού και γεωπολιτικού δυναμικού της χώρας λόγω των προετοιμαζόμενων αλλαγών στην ευρύτερη περιοχή από τα Βαλκάνια έως τη Μέση Ανατολή.

Υπενθυμίζω ότι οι αλλαγές συνόρων ήδη έχουν γίνει (Βλ. Γιουγκοσλαβία, Καύκασο, οσονούπω Ιράκ, Λίβανο κτλ)

Η Ελλάδα ως χώρα σταθερή και διασυνδεόμενη με την ΕΕ, αποτελεί ανασχετικό παράγοντα και συνεπώς χρησιμοποιείτε μια ποικιλία μεθόδων για να αποδεχθεί τη σμίκρυνση της και την υπαγωγή της σε ένα μεταμοντέρνο καθεστώς αποικίας.

Τονίζω για ακόμη μια φορά, ότι ελπίζω οι κομματικές παρωπίδες όλων να μην τους τυφλώσουν από το πραγματικό διακύβευμά.

Αμστελόδαμο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 23/08/2009 16:57:49

    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΜΑΧΗ ΜΕ ΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΘΥΜΗΣΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΑ ΕΞΗΣ : ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ ΤΟΥ 2006 - Η ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΦΛΕΓΕΤΑΙ ΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟ ΤΗΣ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ (1ο ΠΟΔΙ) ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΠΥΡΙΝΗ ΛΑΙΛΑΠΑ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΙΩΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΤΟ ΚΑΣΣΑΝΔΡΙΝΟ ΕΩΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥΧΡΟΝΟ, ΤΗΝ ΧΑΝΙΩΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ...ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ 1 ΜΕΡΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ ΕΠΙΓΕΙΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ .... ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ-ΚΟΥΒΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΜΕΣΟ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥΣ .... ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΘΕΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΘΑΛΛΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΙΘΩΝΙΑ ΚΑΘΩΣ Η ΦΩΤΙΑ ΑΦΟΥ ΕΠΕΚΤΑΘΗΚΕ ΣΕ 1 ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΕΤΩΠΟ ΕΚΑΨΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΦΤΑΣΕ ΕΩΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ....ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΟ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΟΔΙΚΟ ΔΥΚΤΙΟ. ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΔΑΣΙΚΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΚΑΙ ΝΕΡΟΥ ΣΤΙΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΤΟΥΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ ΑΠΟ ΞΗΡΑ ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΝ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΝΕΠΑΡΚΗ ΚΑΙ ΚΑΚΟΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΑ-ΑΠΑΡΧΑΙΩΜΕΝΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ ΜΕΣΑ. Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ; 2 ΝΕΚΡΟΙ ΚΑΙ 50.000 ΣΤΡΕΜΑΤΑ ΔΑΣΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ ΣΤΑΧΤΗ !!!!! ΚΡΑΝΙΟΥ ΤΟΠΟΣ !!!!

    ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ .... ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟ ΣΤΗΝ ΗΛΕΙΑ .... Η ΙΔΙΑ ΚΑΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ !!!! ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΥΠΟΥΡΓΟ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ "ΣΤΡΑΤΗΓΟ ΑΝΕΜΟ" ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ κ. ΚΑΛΑΤΖΗ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ "ΜΠΟΥΡΙΝΙ" ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΑ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ !!!! ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ !!!!

    ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΥΘΥΝΩΝ ΣΤΑ ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ ....!!
    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ 3ΧΙΛΙΑΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΥΣΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΑΠΙ !!!!!
    ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ....ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ "ΚΡΑΤΟΣ" ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΒΟΗΘΗΤΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ !!!
    ΚΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ ! ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙ !

    ΓΙΑΤΙ ΕΙΤΕ ΦΛΕΓΕΤΑΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΤΟ ΒΟΡΡΑ Η ΣΤΟ ΝΟΤΟ Η ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ !!!! ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ! ΘΛΙΨΗ ,ΩΔΥΝΗ ΚΑΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΑΧΤΗ !

    Α ΡΕ ΕΛΛΗΝΑ .....Α ΡΕ ΠΑΤΡΙΔΑ !

    • Ι ΑΜ avatar
      Ι ΑΜ @ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 23/08/2009 22:25:21

      ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ?

  2. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 23/08/2009 17:16:53

    Οι βασικές διαπιστώσεις του αξιλογότατου σχολιογράφου είναι ορθές. Ενώ εντοπίζουν την ουσία του προβλήματος στην συμμετοχή "άνωθεν" μηχανισμών στην διαδικασία των εμπρησμών, δεν καταδεικνύουν όμως τις βασικές σταθερές αυτής της διαδικασίας.
    Η βασική χρήση των δορυφόρων δεν συνίσταται μόνο στην εστίαση εικόνας από υπό εμπριστική επίθεση στο χώρο, αλλά και στην εκπομπή της εμπρηστικής ακτινοβολίας.
    Οι φίλοι που παρακουλοθυούν ίσως τα σχόλιά μου εδώ, μπορεί να έχουν εντοπίσει ότι αποφεύγω να αναφέρομαι γενικώς σε εικασίες, εάν δεν διαθέτω τουλάχιστον πολύ σοβαρές ενδείξεις για να δομήσω επιχειρηματολογία.
    Πριν από 7-8 χρόνια συμμετείχα ως εθελοντής πυροσβέστης στην κατάσβεση της μεγάλης φωτιάς στην Πεντέλη. Αφού με ξύπνησε ένα πυροσβεστικό αεροπλάνο, που επιχειρούσε κάθοδο προς την θάλασσα για ανεφοδιασμό νερού, άνοιξα το ράδιο, όπου άκουσα την έκκληση στην οποία ανταποκρίθηκα. Ανεβαίνοντας στην Λεωφόρο Μαραθώνος στο ύψος της Αγίας Μαρίνας έκανα επανειλημμένα σήμα στα διερχόμενα πυσοσβεστικά οχήματα για να σταματήσουν για να επιβιβαστώ, τα οποία δεν σταμάταγαν, με αποτέλεσμα να σταθώ στην συνέχεια στην μέση του δρόμου, διακόπτοντας την κυκλοφορία. Επιβιβαζόμενος σε όχημα της πυροσβεστικής δια της βίας, μου ανακοίνωσε ο συνοδηγός ότι τα οχήματα δεν είχαν ουδεμία σχέση με πρόσβαση στο σημείο των πυρκαγιών, αλλά περιπολούσαν μόνο για να εμποδίσουν την φωτιά, εάν αυτή έφτανε στην μεσογειακή λεωφόρο, περιφρουρούντα στην ουσία μια οικιστική λωρίδα πλάτους μερικών εκατοντάδων μέτρων μέχρι την παραλία.
    Στην συνέχεια έφτασα βάδην στο δημαρχείο Νέας Μάκρης, το οποίο ήταν κλειστό. Στον περίβολο διέκρινα δυο σταθβευμένα υδροφόρα οχήματα. Κατόπιν πήγα στο καφενείο και ρώτησα που συγκεντώνονται οι εθελοντές πυροσβέστες, αντιμετωπίζοντας τις ειρωνίες των ταβλαδόρων. Απογοητευμένος πήρα τον δρόμο της επιστροφής. Μετά λίγα μέτρα συνάντησα ένα ημιφορτηγό που είχε πίσω ένα αλυσοπρίονο που οδηγούσε ένα γεροντάκι. Μετά την απόκρισή του ότι πήγαινε για να παραλάβει δυο εθελοντές, επιβιβάστηκα.
    Αφού παραλάβαμε τους δυο γιούς του, κατευθηνθήκαμε στο σημείο της πυρκαγιάς στο βουνό, όπου περίμεναν οι "πυροσβέστες". Φτάνοντας διαπίστωσα ότι αυτοί ήσαν δυο Πακιστανοί οδοκαθαριστές του δήμου Νέας Μάκρης, που φόραγαν σαγιονάρες.
    Από την επάνω μεριά του δρόμου είχαν αρχίσει να παίρνουν τα δέντρα φωτιά από το σημείο που εξήρχοντο του εδάφους. Κάνοντας μια προσπάθεια με κλαριά, που κράτησε περίπου μισή ώρα, καταφέραμε να σβήσουμε τις φωτιές.
    Στην συνέχεια είδαμε από την έντονα επικλινή κάτω μεριά του δρόμου να ανέρχεται πύρινο μέτωπο με φλόγες ύψους δέκα περίπου μέτρων σε απόσταση 300 μέτρων, που προχωρούσε αργά.
    Μπαίνοντας πάλι στο μέσον του δρόμου σταματήσαμε μια διερχόμενη υδροφόρο. Ο οδηγός αρνήθηκε μας δώσει το νερό "γιατί πήγαινε για πότισμα". Ευτυχώς στην συνέχεια προστέθηκε στην ομάδα μας στέλεχος του πολεμικού ναυτικού, το οποίο παραθέριζε στις πλησίον ευρισκόμενες κατασκηνώσεις του σώματος. Στην ερώτηση μου εάν διαθέτει στο αυτοκίνητο υπηρεσιακό όπλο, απάντησε καταφατικά, ανταποκρινόμενος στην έκκλησή μου να μου το εγχειρήσει, αφαιρώντας τα πυρομαχικά, διότι ήμουν πολίτης, οπότε τα επιχειρηματά μου βελτιώθηκαν από πλευράς πειστικότητος σημαντικά.
    Στην συνέχεια επιτάξαμε διερχόμενο πυροσβεστικό όχημα, το οποίο όμως δεν είχε νερό. Ο οδηγός της επομένης διερχομένου υδροφόρου προθυμοποιήθηκε μεγαλοψύχως να θέσει στην διάθεσή μας το περιεχόμενο της δεξαμενής του οχήματος, οπότε ξεκίνησε η πυρόσβεση.
    Οι πυροσβέστες μας είπαν ότι είχαν εντολή να μην πλησιάσουν την φωτιά και μας παρακάλεσαν εάν ήταν δυνατόν να σώσουμε τα επιστόμια εκτίναξης, διότι ήσαν ακριβά, ενώ οι σωλήνες ήταν αδιάφορο εάν καούν.
    Τα παιδιά του γέρου πέσανε μέσα στις φλόγες με τις δυο μάνικες, ενώ με τον καπετάνιο είμαστε σε απόσταση δέκα μέτρων, αφενός για να τα αρπάξουμε σε περίπτωση που ζωστούν από φωτιά, αλλά και για να δίνουμε φωνητική εντολή στον χειριστή της αντλίας για άνοιγμα και κλείσιμο, διότι τα επιστόμια δεν μπορούν να συγκρατήσουν επί μακρόν την πίεση του νερού.
    Μετά από ηρωϊκή μάχη των παιδιών η φωτιά σβήστηκε, οπότε ανεβήκαμε στην επάνω μεριά του δρόμου για να συνεχίσουμε την κατάσβεση στις μικρές εστίες με κλαριά.
    Τότε διαπίστωσα ότι σε όλα τα δένδρα αναπτυσσόταν πολύ μικρός φλογισμός χαμηλά, της τάξεως των πέντε με δέκα πόντων και πλάτους πέντε με επτά, ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΙΑ. ΑΡΑ Ο ΕΜΠΡΗΣΜΟΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ - ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΙΜΗ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΔΟΡΥΦΟΡΟ.
    Κοιτώντας πίσω είδα ότι η φωτιά που σβήσαμε ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ είχε αναζοπυρωθεί χειρότερα από πριν.
    Επειδή είχε πέσει ο ήλιος πήραμε τον δρόμο του γυρισμού.
    Μέσα σε μια βαθιά αίσθηση ήττας μια επίγνωση σφράγιζε τον νου μου. Η Ελλάς είχε πολύ επικίνδυνους αντιπάλους. Αλλά διέθετε και παιδιά έτοιμα να πέσουνε στην φωτιά, υπεύθυνα στελέχη που είναι έτοιμα άμα λάχει να δώσουνε το μπιστόλι εκεί που πρέπει και Πακιστανούς φίλους, που από αυτής της θέσεως ευχαριστώ εγκάρδια.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Μποτίλια στο πέλαγος 23/08/2009 19:44:15

      Είδες που καμιά φορά χρειάζεται το δικαίωμα οπλοφορίας;

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Strange Attractor 23/08/2009 20:13:30

        Το δικαίωμα οπλοφορίας παρέχεται από το κράτος εφ' όσον υπάρχει αποχρών λόγος. Αυτό που είναι απαραίτητο είναι το ενδιαφέρον για την προστασία των δασών, στο οποίο δυστυχώς υστερούμε. Εάν υπήρχε επαρκές ενδιαφέρον, οι εμπρησμοί δεν είχαν καταστροφικό αποτέλεσμα.
        Όπως αποδείχθηκε στην συγκεκριμένη περίπτωση, το όπλο δεν βοήθησε. Γι αυτό οπλιζόμαστε με υπομονή και επιμονή.

  3. anetos avatar
    anetos 23/08/2009 18:30:12

    οντως ΦΟΒΕΡΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ......!!!!!!

  4. parsifal avatar
    parsifal 23/08/2009 21:41:57

    Σοβαρευτείτε ! Αφήστε τους δορυφόρους και τα UFO, ο αξιωματικός του ΠΝ που εδωσε (εάν ισχύει...) το υπηρεσιακό του οπλο (που υπηρετεί για να κυκλοφορεί με αυτό ?) σε τυχόντα πολίτη είναι για Ναυτοδικείο...
    Ας προσγειωθούμε και ας λάβουμε υπόψη οτι το σύμπαν και η βλακεία ειναι απειρα και αυτό αφορά το κατσαπλιάδικο κράτος μας, ιδιο με τους πολίτες του !
    "Τοιούτου λαού, τοιούτοι αρχιερείς" ! Δεν χρειάζονται δορυφόροι για να σχηματίσεις εικόνα για την διάλυση, της ΠΥ μεταξύ ολων των αλλων...Στο μεταξύ πιάστε καμμιά μάνικα η οργανώστε περιπολίες, οι κατσαπλιάδες οικοπεδοφάγοι και ασυνείδητοι μικροιδιοκτήτες που θέλουν να πουλήσουν οτι απέμεινε στην Αττική δεν συντονίζονται απο κάποιο ΚΕΠΙΧ. Δρούν μπαμπέσικα και παραδοσιακά. Περίπολα και ξύλο, ξύλο αλύπητο (γιατί το Κράτος τους χαιδεύει, μόνο ο νόμος του Lynch μπορεί να φέρει αποτέλεσμα)στους ψευτοτσοπαναραίους, κουτοπόνηρους αρβανιτόβλαχους που νέμονται την γή της Αττικής !

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ parsifal 23/08/2009 21:46:19

      Η πικρή αλήθεια είναι ότι από την εποχή του ελεύθερου συνδικαλισμού, η πυροσβεστική πάει απ το κακό στο χειρότερο. Ο κάθε αξιωματικός δίνει λόγο πλέον στους συνδικαλιστές. Κρίμα.
      Εύχομαι να μη φτάσει ο συνδικαλισμός και στις ένοπλες δυνάμεις, διότι τότε θα πάμε για οριστικό φούντο.

  5. Δορυφορος Εμπρηστης avatar
    Δορυφορος Εμπρηστης 24/08/2009 15:23:16

    Απο την πλευρα μου παντως αμφισβητω ως γεγονοτα τα παραπανω που γραφτηκαν απο την Μποτιλια. Ουτε σε ταινια δεν θα τα πιστευα. Ακομα και την παρουσια του αξιωματικου του ΠΝ που βρισκοταν σε διακοπες και ειχε και το σιδερικο μαζι του.Αισθανομαι οτι αρχισε να ξεφευγει η κατασταση και θα αρχισουμε να διαβαζουμε τα ιδια πραγματα με αυτα που ακουμε στην TV.

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ Δορυφορος Εμπρηστης 24/08/2009 17:18:05

      Κατ' αρχήν είμαι σχολιαστής, όπως πας έκαστος. Κατά άλλα πες μου τι θέλεις να γράφω, για να το γράφω.

      • Δορυφορος Εμπρηστης avatar
        Δορυφορος Εμπρηστης @ Μποτίλια στο Πέλαγος 25/08/2009 15:49:57

        Εξεφρασα τον φοβο μου γι αυτα που γραφονται. Αν ξεφυγει η κατασταση απλα θα σταματησω να διαβαζω αυτα που γραφονται εδω, οπως σταματησα να βλεπω και τηλεοραση. Σιγουρα ομως δεν θα πω σε κανεναν τι να κανει και τι να πει. Και δεν νομιζω παραπανω να εκανα σε καποιον υποδειξη στα λεγομενα του.

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Μποτίλια στο Πέλαγος 26/08/2009 12:57:32

        Αυτό που επιχειρείς αποτελεί έμμεση (και ύπουλη απέναντι στον διαχειρηστή) λογοκρισία. Αυτή η σελίδα είθισται να προβάλει όλες τις απόψεις, ακόμη και τις ακραίες ή ανεδαφικές, στη βάση της πολυφωνίας και της προώθησης του διαλόγου. Η συγκεκριμάνη άποψή μου ουδόλως κυριάρχησε στην συζήτηση, τουναντίον προσέκρουσε σε πολλαπλές και έντονες αντιρρήσεις.
        Όταν έγραψε ο Ιούλιος Βερν τα βιβλία του, οι περισσότερες από τις περιγραφές του θα μπορούσαν να θεωρηθούν όνειρα θερινής νυκτός. Το μέλλον που ακολούθησε κατέδειξε, ότι η εξέλιξη συχνά ακολουθεί δρόμους σε κετεύθυνση που μόνο μια δημιουργική φαντασία μπορεί να οραματιστεί. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε ερμηνεία που χαρακτηρίζεται από υπέρμετρη υπερβολή, σύμφωνα με τη λογική κάποιων, δικαιούται εν δυνάμει να μετέχει της αληθείας. Διεκδικεί όμως αυταπόδεικτα το δικαίωμα στην έκφραση.
        Ούτε και οι θεωρήσεις μου νομίζω ότι είναι τελικά ενδεικτικές, για την οπτική αυτής της σελίδας. Εκεί όμως που θεωρώ ότι ότι υπάρχει ταύτιση, είναι στην εμμονή στην αξία ενός αδέσμευτου και ανεμπόδιστου διαλόγου.
        Λάβε επίσης υπ' όψει σου, ότι όλα τα σχόλια δεν μπορεί πάντοτε να απευθύνονται στην μέση συνείδηση, η στην συνήθη αντίληψη περί αυτονόητου. Στην συγκεκριμένη περίπτωση απευθύνθηκα περισσότερο σε επισκέπτες που δομούν την σκέψη τους με κάποιο μη συμβατικό τρόπο. Οι επιστολές που έλαβα με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ως ανταπόκριση - πέραν του ότι με έπεισαν για την σκοπιμότητα και την αποδοτικότητα της αναφοράς μου - κάποτε πιστοποίησαν ότι κάποιοι επέλλεξαν αυτή την οδό, για να αποφύγουν τον "χλευασμό" μιας δημόσιας τοποθέτησης.
        Για μια ακόμη φορά ευχαριστώ θερμά τον διαχειριστή της σελίδας για την φροντίδα με την οποία αντιμετωπίζει ακόμη και τους εξωτικούς του χώρου, όπως εγώ. Σε περίπτωση βεβαίως που υπάρξει κάποια παραίνεση από αυτόν, δε θα έχω κανένα πρόβλημα να συμμορφωθώ, σεβόμενος την αίσθηση των επισκεπτών.

  6. isnogood avatar
    isnogood 26/08/2009 00:33:22

    Σας διαβάζω ρε παιδιά και ώρες ώρες λέω χαρά στο κουράγιο σας!
    Έχω πει στον εαυτό μου, οτι η μόνη φορά που θα ξανακατέβω στην Αθήνα θα είναι, όταν χρειαστεί ο όχλος έξω απο τη βουλή ειδικούς ξυλουργούς για να στήσουν τις κρεμάλες στην πλατεία συντάγματος...
    (Έχω έτοιμα στη Θεσσαλονίκη πέντε καρντάσια σε κατάσταση αναμονής)

  7. ivan avatar
    ivan 26/08/2009 10:35:56

    Το καλώδιο της γέφυρας του Ρίο που κόπηκε από πτώση ‘κεραυνού’ το θυμάστε;
    Πόσοι κεραυνοί χτύπησαν από τότε τη γέφυρα;. Γιατί δεν ξανακόπηκε κάποιο τέτοιο καλώδιο;. Αν προσέξει κάποιος τις φωτογραφίες που τραβήχτηκαν τότε θα δει ότι και ένα δεύτερο καλώδιο είναι λίγο χτυπημένο, το αμέσως ποιο πάνω από αυτό που κόπηκε, πράγμα που επιβεβαιώνει ότι το χτύπημα ήταν από πάνω από πολύ πάνω!!!
    Μήπως ήταν ένα δωράκι εξ ουρανού από κάποιους ‘φίλους’ και ‘συμμάχους’, προς γνώση και συμμόρφωση;;;.

    Αν διαθέτουν τέτοια ‘δωράκια’ είναι βέβαιο ότι η γενναιοδωρία τους δεν θα εξαντληθεί σε καλώδια γεφυρών.