#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2012 17:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ποτάμι της οργής



Ένα περιστατικό με έκανε σήμερα να εξοργιστώ πολύ. Μα πάρα πολύ.

Πρωί κατά τις εννιά δέχτηκα μια επίσκεψη από δυο αγνώστους στο σπίτι μου. Κρατώντας δυο τσάντες με χαρτούρα νόμισα ότι είναι μάρτυρες Ιεχωβά, σύνηθες φαινόμενο. Δυστυχώς ήταν οπαδοί του Καμένου. Από σπίτι σε σπίτι λοιπόν.

Πού είσαι καημένη Ν.Δ. να δεις πώς δουλεύουν και πώς μαζεύουν ψήφους;

Πού είστε ρε στελεχάρες της Νεοδημοκρατικής πυραμίδας να δώστε τη μάχη; Να ματώστε κι εσείς κι εμείς μαζί σας;

Πού είναι οι έρμες οι τοπικές, το φωνάζουμε από  το antinews εδώ και δυο χρόνια, να οργανωθούν και να οργανώσουν ομάδες και σπίτι -σπίτι, πόρτα - πόρτα για να φέρουν το μήνυμα παντού;

Έλεος πια! Ξυπνήστε! Πέντε μέρες μείνανε, μετά θα είναι αργά. Κι αφήστε τα σταγονίδια και τους ντιντίδες να σκέφτονται συγκυβερνήσεις και καρέκλες!

Και ας μη μου γράψει κανείς παρακάτω ότι βρίσκομαι σε παράκρουση οργής και τα τοιαύτα γιατί θα κάνει λάθος.

Σε κατάσταση μολότωφ βρίσκομαι! Σε κατάσταση μολότωφ!

Δαναός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. The Saint avatar
    The Saint 30/04/2012 18:05:35

    Μιά ακριβώς παρόμοια επίσκεψη, και μάλιστα απο δύο ΕΝΤΕΛΩΣ πιτσιρικάδες (ηταν δεν ήταν 18άρηδες, στοιχηματιζω ότι ήταν μικρότεροι) αλλά απο το ΚΚΕ. Τους "έδιωξα ευγενικά, λέγοντάς τους να πάνε αλλού γιά να μη χάνουν χρόνο... Σε μένα δεν πιάνουν Ιεχωβίστικα...
    Οσο γι το άλλο που λές αγαπητέ Δαναέ, γιά το πόρτα-πόρτα λέω, είσαι σίγουρος ότι δεν θα είχαμε ...ατυχήματα? Υπάρχει κόσμος εκεί έξω που ΔΥΣΤΗΧΩΣ, βάζει στο ίδιο καζάνι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ The Saint 30/04/2012 18:39:08

      Διαφημιστικά-ενημερωτικά φυλλάδια των ανεξέλεγκτων κυκλοφόρησαν (διακριτικά) ακόμη και μέσα σε μοναστήρια (δεν είναι αστείο...ήμουν αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυρας).

      Δυστυχώς, και στην περιφέρειά μου (επαρχία), δεν υπάρχει προσπάθεια από τις τοπικές για πόρτα-πόρτα. Ο κάθε υποψήφιος τρέχει για τον εαυτό του και ψαρεύουν στην ίδια δεξαμενή ψηφοφόρων όλοι τους.
      Tα όποια ποσοστά πιάσουμε εδώ θα οφείλονται στο Πρόεδρο που έχει πάρει πάνω του τον αγώνα και στα απλά στελέχη που εκθέτουμε εαυτούς υπερ πίστεως...

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 30/04/2012 18:07:53

    ...εμείς του δώσαμε την αρχηγία...
    ...εμείς θα του δώσουμε και την αυτοδυναμία...

  3. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 30/04/2012 18:11:38

    Ἐγὼ δηλώνω δημοσίως ὅτι γύρισα κεντρικὰ γραφεῖα τῆς ΝΔ καὶ πολιτικοπνευματικὰ συγγενεῖς ὑποψηφίους γιὰ ἐθελοντικὴ βοήθεια καὶ τρέξιμο (κάποιοι τοῦ Antinews τὸ ξέρουν ἤδη) καὶ δὲν ἐνδιαφέρθηκε ΚΑΝΕΙΣ. Μόνο ἕνας μοῦ ἀπάντησε νὰ κάνω ὅ,τι... κάνω ἤδη στὸ facebook. Τὴν ἔχουν τόσο... σίγουρη τὴν αὐτοδυναμία, ποὺ τί νὰ τὴν κάνουν τὴν περαιτέρω βοήθεια, δὲν τοὺς χρειάζεται...

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 30/04/2012 18:12:46

      Δαναὲ θὰ κατεβεῖς στὴν χωματερὴ τῶν Ἀθηνῶν;;;

  4. juliet avatar
    juliet 30/04/2012 18:26:42

    Δαναέ μου,
    πρέπει να έχεις καταλάβει ,την εκτίμηση που σου έχω.Μήπως δεν είναι καλή η στιγμή για τέτοια;
    Αν αρχίσουμε να λέμε τον πόνο μας ,παραμονές μάλλον κακό κάνουμε.Εμείς τα λέμε ,εμείς τ'ακούμε .Τι να σου πω ότι επειδή ο δήμαρχος μας ήτανε ντορικός και εμείς αγωνιστήκαμε για εκείνη την ρημάδα την ανατροπή της 29ης Νοέμβρη μπήκαμε στη μαύρη λίστα;Πρόβλημά τους βέβαια....Δαναέ ,δεν ξέρουν αλλά δεν ΘΕΛΟΥΝ να μάθουν. Νομίζουν ότι ο κόσμος είναι πρόβατα και αυτοί οι έξυπνοι.Εναν καλό λόγο όλοι θέλουν, μια κουβέντα ,ένα κτύπημα στη πλάτη ,ένα χαμόγελο αλλά φαίνεται ότι κοστίζουν ,βρε φίλε.
    Εμείς θα αγωνιζόμαστε ,αυτοί θα κάθονται στις καρέκλες αλλά δεν μας νοιάζει η Πατρίδα είναι ανεπανάληπτη ,είναι ΙΔΕΑ ,είναι το σπίτι μας ,είναι το καταφύγιό μας .
    Και εμείς μόνοι μας ,δίνουμε τη μάχη μας ..όπως μπορούμε αθόρυβα αλλά με πίστη και σεβασμό χωρίς υστεροβουλία με την ψυχή μας.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 30/04/2012 18:34:13

    Δάσκαλε το ποτάμι της οργής θα πνίξει όλο το μεταπολιτευτικό εσμό. Όχι σε αυτές τις εκλογές. Ίσως δε, δε φτάσουν και οι επόμενες. Οι κοινωνικές μεταβολές δυστυχώς δεν είναι στατική διαδικασία. Το πολυπόθητο καινούργιο δεν έχει ακόμα διαμορφωθεί πολιτικά.
    Όσο γι' αυτούς που δεν αγωνίζονται, τι περίμενες. Δεν υπάρχει πια πίτα για μοίρασμα. Γιατί να αγωνιστούν; Το αντεράκι τους είναι, μάλλον, λαδωμένο. Δεν τους καίγεται καρφί.

    • Heaven avatar
      Heaven @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/04/2012 19:00:21

      πόσο δίκαιο έχετε!!

  6. Andreas Akamatos avatar
    Andreas Akamatos 30/04/2012 18:35:04

    Το πόρτα πόρτα στην σημερινή εποχή δεν μπορεί να φέρει ικανό αποτέλεσμα, για κανένα κόμμα (ούτε και στους πιό φανατικούς ΠΑΣΟΚτσήδες), όταν απευθύνεται σε πραγματικά πολιτικοποιημένους ανθρώπους, αλλά και τους μη πολιτικοποιημένους, ειδικά τώρα που δεν υπάρχει ούτε υποψία ρουσφετιού για ΠΡΟΣΛΗΨΗ, ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ και ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ. Υπάρχει συσσωρευμένη οργή, ανικανοποίητες προσδοκίες μαζί με πικρία και απέχθεια για συμπεριφορές και συνήθειες που δεν κόβονται, από το πρόσφατο παρελθόν.
    Τέλος θέλει και απίστευτη υπομονή και από τα στελέχη που θα γυρίσουν πόρτα πόρτα και κακά τα ψέματα υπομονή δεν υπάρχει από κανέναν, ούτε από τα κομματικά στελέχη ούτε από τους ψηφοφόρους. Στην επόχή του ιλλίγγου της ταχύτητας της πληροφόρησης-παραπληροφόρησης από τηλεόραση και διαδίκτυο κανένας δεν έχει υπομονή για τίποτα.

  7. kostis avatar
    kostis 30/04/2012 18:43:50

    εαν εμεις που πολιτικολογουμε στο ιντερνετ μπορεσουμε να πεισουμε εναν αναποφασιστο η πιθανο οπαδο αλλου κομματος να ψηφισει Ν.Δ. τοτε το παιχνιδι εχει κριθει.. Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.. Εγω το Σ/κυριακο μπορεσα 2. Τον γιο μου που θα ψηφιζε πειρατες (ψηφιζει για πρωτη φορα..) και καποιον φιλο αριστερο που θα ψηφισει για πρωτη φορα Ν.Δ. Νομιζω πως αυτο πρεπει να γινει κατι σαν σπορ μεχρι την Κυριακη για ολους εμας τους φιλους της παραταξης.. Σας βεβαιω πως δεν ειναι δυσκολο..

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ kostis 30/04/2012 19:08:46

      kostis
      Συμφωνώ απόλυτα. Ας προσπαθήσουμε όλοι.

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ kostis 30/04/2012 19:48:04

      Κάποιος νέος ψηφοφόρος που αλλάζει άποψη για το τι θα ψηφίσει 7 ημέρες πριν τις εκλογές (όπως ο υιός σας) είναι μάλλον επιρρεπής στο να ξαναλλάξει άποψη 6, 5, 4, ... ημέρες πριν απ' αυτές.

      Στη θέση σας δεν θα είχα πεισθεί εντελώς ότι η προσπάθειά σας να μεταπείσετε τον υιό σας θα μετουσιωθεί στην ψήφο που επιθυμείτε. Για τον άλλο τον πρώην αριστερό φίλο σας εκεί τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα, επειδή κουβαλάει προηγούμενες εμπειρίες, ενθουσιασμούς και απογοητεύσεις, που μπορεί να τον έχουν πείσει για αυτό που θα κάνει.

      Θα είχε ενδιαφέρον να μας λέγατε (αν φυσικά το επιθυμείτε) γιατί επέλεξε (και απέρριψε) στη συνέχεια ο υιός σας το κόμμα των πειρατών. Διάβασε τα προγράμματα των κομμάτων και επέλεξε, τον έπεισε ο φίλος/η φίλη/ο γονεύς του, επειδή είναι της μόδας, επειδή του αρέσει απλά η ελευθερία του διαδικτύου;

      • kostis avatar
        kostis @ Αντίθεσις 30/04/2012 21:23:17

        θα ψηφισουν και οι δυο 100%. Η αποφαση τους παρθηκε μετα απο κουβεντα και επιχειρηματα.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Αντίθεσις 30/04/2012 21:26:29

        ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΙ ΛΕΣ ? ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ
        Ο ΚΩΣΤΗΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΤΟΥ
        ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ. ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ
        ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ.

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Αντίθεσις 30/04/2012 21:27:49

        Φίλε Αντίθεσις,
        επέτρεψε σε πατέρα να γνωρίζει καλύτερα απ' τον καθένα τον υιό του και να μπορεί να τον μεταπείθει.
        Εκτός εάν αυτό είναι μόνο δικαίωμα των τρίτων.
        Δεν πστεύω το παρεάκι να ξανάβαλε αλκοόλ στο στόμα του.
        Είπαμε σας χαλάει.

        • juliet avatar
          juliet @ dikefalosaitos 30/04/2012 22:04:14

          χιχιχιχι.....το βράδυ γίνεται η συζήτηση με συνοδεία εκλεκτού οίνου και το πρωί γράφεται η ανάλυση !!!!!!!!τώρα απλά αντιτίθεται ...φίλε μου,dikefalosaite.

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ juliet 30/04/2012 22:07:39

            Πάντως εάν κρίνω από τα ερωτήματα, ο οίνος δεν πρέπει να είναι και πολύ εκλεκτός, μάλλον προς ξύδι θα φέρνει.

          • juliet avatar
            juliet @ dikefalosaitos 30/04/2012 22:19:06

            To πρωί θα δείξει.....η άλλη ανάλυση, αν είναι ξυδάτη .

          • Αντίθεσις avatar
            Αντίθεσις @ dikefalosaitos 01/05/2012 14:38:19

            Δυστυχώς τα σχόλια που ακολούθησαν το σχόλιό μου έμειναν στο επίπεδο της χαλαρής κουβέντας και δεν απάντησαν καθόλου στα τεθέντα ερωτήματα.

            Δεν διάβασα -αίφνης- απόψεις για το πώς και πόσο μπορούμε να διαχειρισθούμε την τύχη του νεκρού μας σώματος και ποιος ο ρόλος του νόμου/κράτους σ'αυτό.

            Απογοητεύθηκα ελαφρώς, αλλά δεν πειράζει. Ίσως η παλαιότερη φουρνιά οξυδερκών κοινωνικών σχολιαστών του παρόντος ιστολογίου να μην ασχολείται με την ταπεινότητά μου, ή ίσως παρεχώρησαν τη θέση τους σε άλλους (πολιτικούς περισσότερο) σχολιαστές εδώ, ενώ οι ίδιοι έχουν μεταφερθεί αλλού και σχολιάζουν θέματα από τα νέα τους μετερίζια. (Αν γνωρίζετε κάποια τέτοια, παρακαλώ ενημερώστε με σχετικά)

            Καλό σας μήνα.

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΩΣΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΩΣΗΣ 30/04/2012 19:00:22

    Δεν ειναι κατι καινουργιο φιλοι μου. Πιστεψτε με. Μιλαω εκ πειρσς 35 ετων.

  9. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 30/04/2012 19:21:55

    Ρε τους Καϋμένους, τι πάθανε σήμερα, συνάντησαν τον Δαναό για κακή τους τύχη!
    Μπράβο Δαναέ, τους έδωσες και κατάλαβαν!
    Ένα έχω να σου πω, ας μην υποτιμάμε τον κόσμο, ο κόσμος ακούει και κρίνει.
    Αυτή η εβδομάδα είναι πολύ κρίσιμη για την απόφαση του κόσμου, αλλά μην αγχώνεσαι τόσο πολύ.
    Επίσης θα διακινδυνεύσω μια πρόβλεψη: Ο Καϋμένος, ούτε στη βουλή δεν θα μπεί, ιδίως αν συνεχίσει να μιλάει δημόσια ... και ξεστομίζει αρλούμπες κατά την προσφιλή του τακτική.
    Για τους Καϋμένους δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα .... μόνοι τους αυτοεξεφτελίζονται!

  10. tak avatar
    tak 30/04/2012 19:27:54

    Τι φωνάζεις βρε... Έχεις και ... πίεση! (Καλά, εσύ έχεις και ... ποίηση, οπότε θα επιζήσεις)! Με αυτά που βλέπω κι εγώ Δαναέ μου, έπρεπε να είχα ... αυτοκτονήσει, αλλά θυμήθηκα πως έχουμε μια υπόθεση ανοιχτή!

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/04/2012 19:51:36

    Δαναέ, μήπως βρίσκεσαι σε παράκρουση οργής;
    Σου τελείωσε η βαλεριάνα; Η γύρη;

    • tak avatar
      tak @ Strange Attractor 30/04/2012 20:01:56

      Strange είναι εκτός εαυτού! Πειράχτηκε τόσο πολύ, που πήγε στο "Πόδι" να αναχαιτίσει τους ... Πέρσες!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tak 30/04/2012 21:12:20

        Πάλι καλά που δεν τους έδειρε τους πιτσιρικάδες με τα φυλλάδια, όπως είχε δείρει τους γέροντες της ΔΗΣΥ, στο ΚΑΠΗ του Τσοτυλίου πέρσι.

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ Strange Attractor 30/04/2012 21:46:34

          SA κάνεις αυτό ακριβώς που ζήτησε ο Δαναός να μην κάνει κανείς ....εσύ εξαιρείσαι? τι παρακρούσεις οργής και βαλεριάνες?
          ( οι πιτσιρικάδες φορούσαν σκισμένο τζιν?)

          Δαναέ έχεις δίκιο. Σήμερα σε δύο δημόσιες υπηρεσίες πέρασαν πολλοί αλλά Νεοδημοκράτης κανείς. Ούτε φυλλάδια έχω δει πλην ενός...που ποδοπατούνται στις εισόδους πολυκατοικιών.
          Ακόμα χθες διάβασα ότι την ίδια μέρα και ώρα γίνονται δύο συγκεντρώσεις μία ενός βουλευτή και η άλλη της ΝΔ σε διαφορετικά μέρη βεβαίως.

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 30/04/2012 22:43:51

            Φελίζα ,
            καλησπέρα ,τι έγινε χαθήκαμε .Ολα καλά;Ευτυχώς που ο Δαναός μας φέρνει κοντά,σωστά δάσκαλε;

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/04/2012 22:15:09

    Ακριβώς όπως τα γράφεις Δαναέ..μα ακριβώς..

  13. stam avatar
    stam 30/04/2012 22:59:21

    λαος που ψηφισε γιωργακη ειναι ο καταληλοτερος να ψηφιση και περιπτωσεις καμενου!! ο τελευταιος μιλα στο θυμικο ...και η απαντηση δεν μπορει να ειναι με ορθολογισμο ,μια γλωσσα που δεν μπορει να την καταλαβει!!! ...ο επαναστατημενος αλλα απαιδευτος πολιτικα μεσος ελληνας !! σ αυτη τη περιπτωση νομιζω οτι δεν πας μετωπικα αλλα ηπια ,αποδομωντας το απολυτο της αληθειας του δημαγωγου και σπειροντας την αμφιβολια στη θεωρια του

  14. juliet avatar
    juliet 30/04/2012 23:03:05

    Καλά έκανε ..τα υπόλοιπα μετά, για να μη τους αφήσουμε σε χλωρό κλαρί και μας αποκοιμηθούν...ξύπνιους τους θέλουμε.

  15. Sardam avatar
    Sardam 30/04/2012 23:03:43

    Γεια σου Δαναέ, εδώ είμαι για βοήθεια, ώστε όταν έρχονται οι συγκαμένοι να τους προμηθεύουμε με αλοιφές penaten και bepanthol για το σύγκαμα!!! Προσφορά δωρεάν!

  16. Φελίζα avatar
    Φελίζα 30/04/2012 23:11:17

    Juliet σε χαιρετώ!
    Δύσκολα ..αλλά το παλεύουμε.
    Λόγω δουλειάς δεν υπάρχει χρόνος ...ελπίζω τις εκλογές να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.
    Και ο δάσκαλος έχει χαθεί όπως και άλλοι, αλλά εκείνος λάμπει και δια της απουσίας του.

  17. juliet avatar
    juliet 30/04/2012 23:30:31

    Και εγώ στο τρέξιμο είμαι...θα δούμε πολλά τα προβλήματα,αλλά όπως είπες το παλεύουμε...

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ juliet 01/05/2012 00:18:12

      Juliet, πραγαμαικά είσαι στο τρέξιμο σήμερα !Και΄γώ που περίμενα σχολιασμό στο σημερινό μου κείμενο !;

  18. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/04/2012 23:42:09

    Καλησπέρα Δαναέ,ὂχι πές μου τήν ἀλήθεια,ἂν σοῦ χτύπαγε τήν πόρτα τό Καϋμένο τό Κατερινάκι,θά τό ἒδιωχνες; Δέν θά δεχόσουν νά σοῦ ἀναλύσει ἐνδελεχῶς καί ἐπισταμένως τό πρόγραμμα τοῦ Καμενοκόμματος καί ἐσύ νά κρέμεσαι ἀπ' τά χείλη της...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/05/2012 00:07:12

      Και να ψάχνεις τα γενόσημα....
      που στα κρύβει η κα Δαναού!

      • Sardam avatar
        Sardam @ Strange Attractor 01/05/2012 00:14:19

        Κι εσύ Στρέιντζ της φαρμακευτικής επιστήμης;

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Sardam 01/05/2012 00:20:22

          Αλχημιστής ξεκίνησα...

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Strange Attractor 01/05/2012 00:24:24

            Εσύ γι αλλού ξεκίνησες γι αλλού κι αλλού η ζωή σε πάει!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Strange Attractor 01/05/2012 00:19:11

        Ἒ,γιά νά τά κρύβει δέν θά χρειάζονται...

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/05/2012 08:01:47

          Ή θα προκαλούν ΥΠΕΡδιέγερση του... οργανισμού.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/05/2012 00:33:28

      Κυθήριε!!! μήπως σε ψέκασε η Άνοιξη με φερομόνες;;;
      ΥΓ: Να πάρουμε και δώρο μια αμπουλίτσα από δαύτες και στον Δάσκαλο..νεύρα, πολλά νεύρα..

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 01/05/2012 00:53:10

        ΕΥΑ, Ἂνοιξη εἶναι αὐτή,δουλεύει ἀπό μόνη της,δέν χρειάζονται ἰδιαίτεροι ψεκασμοί...
        Πάντως,δέν ἒχουμε παράπονο,ἡ φετινή Ἂνοιξη ἀπό τή Σαρακοστή ὣς τήν Πεντηκοστή εἶχε πολλές διακυμάνσεις,καθόλου μονότονη περίοδος...

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/05/2012 01:41:36

          Μην τα λες αυτά..θ' αρχίσει να ελπίζει και η Ντόρα...

          • tak avatar
            tak @ ΕΥΑ 01/05/2012 11:00:01

            Γιατί να μην ελπίζει; Όπου σταθεί και όπου βρεθεί, θα συνεργασθεί με τον Αντώνη λέει... Μπορεί να είναι Ντόρα, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν είναι πολιτικός με ... βούλα και πως δεν καταλαβαίνει... Φυσικά, δεν κινδυνεύει ο Αντώνης από αυτή, αλλά ο τέως μάνατζερ του Πασχάλη, κάτι Καμμένα καλόπαιδα κλπ.

  19. Δαναός avatar
    Δαναός 01/05/2012 00:01:54

    ΚΥΘΗΡΙΕ ΚΥΘΗΡΙΕ ΚΥΘΗΡΙΕ ....

  20. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 01/05/2012 00:23:42

    Φίλε μου Δαναέ, σε κατάσταση μολότωφ σε έφερε η περιφερόμενη πιτσιρικαρία του εξαρτημένου; Ειλικρινά πιστεύεις πως το σύστημα πόρτα-πόρτα, έχει απήχηση στις μέρες μας;
    Εμένα προσωπικά ως ψηφοφόρο, τέτοιες οχλήσεις στο σπίτι μου ή στη δουλειά μου με εξοργίζουν και ιδιαίτερα όταν με αφορμή το μοίρασμα του έντυπου υλικού με πιάνουν και στο μπίρι-μπίρι , με ερωτήσεις του τύπου «πώς και με ποιόν θα θέλατε να απολαύσετε το μνημόνιο; Τ’ ανάσκελα ή τα μπρούμυτα;».
    Δαναέ μου όσο γερνάω ψάχνω την απλότητα και την ουσία. Δεν θέλω φυλλάδια ιλουστρασιόν με μούφες βιογραφικά, ρετουσαρισμένες φωτογραφίες και ειδικά η μία να είναι ντε και καλά με τον πρόεδρο, δεν θέλω να μου δίνει ο υποψήφιος σταυρωμένο το ψηφοδέλτιο, γιατί νοιώθω πως με υποτιμά και θέλω να με αφήσουν στην ησυχία μου να ψάξω μόνη μου να βρω ποιους θα σταυρώσω και ποιους θα μαυρίσω.
    Αν κάτι με θυμώνει και με κάνει μολότωφ εμένα, είναι πως οι περισσότεροι συναγωνιστές στην παράταξη τρέχουμε σε συγκεντρώσεις για να σφίξουμε χέρια και να υποσχεθούμε σε καμιά εικοσαριά υποψηφίους στήριξη, κι ας είναι οι σταυροί μας από ένας μέχρι τέσσερεις το πολύ! Με εξοργίζει, όταν μας καλούν να αφιερώσουμε μισή Κυριακή από τη ζωή μας ως εκλογικοί αντιπρόσωποι, για να διασφαλίσουμε τα τερτίπια που γίνονται συνήθως μετά το άνοιγμα της κάλπης και εμείς ως βαθύτατα συνειδητοποιημένα στελέχη να στρίβουμε αλά γαλλικά. Προτιμούμε να γυροφέρνουμε στα κέντρα, ως παράγοντες και αναλυτές!
    Εν τέλει δεν πειράζει που η Ν.Δ. δεν έβγαλε τα παιδιά της να κτυπάνε κουδούνια, πειράζει που οι εκλογικοί της αντιπρόσωποι θα μαζευτούν πάλι με δυσκολία και θα είναι ως συνήθως ασπρομάλληδες, για ακόμα μια φορά!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Aφροδίτη 01/05/2012 00:34:47

      Aφροδίτη μόνιμο το πρόβλημα! Τι να πούμε;

  21. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ 01/05/2012 00:27:42

    Υποθέτω εννοείς κατά ... Στερεά Ελλάδα μεριά ! Δυστυχώς πολλοί μπήκανε στη μαύρη λίστα .

    • juliet avatar
      juliet @ ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ 01/05/2012 07:55:22

      Καλό μήνα!
      οχι Αθηνα μεριά,όλα τα γουρούνια αυτής της ράτσας έχουν την ίδια συμπεριφορά δυστυχώς!

  22. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/05/2012 00:45:43

    Συμφωνῶ ἀπόλυτα μέ ὃσα λές,ἂν μοῦ ἐπιτρέπεται θέλω νά δώσω καί μιά ἀκόμη διάσταση σέ αὐτήν τήν σκέψη:ἐγῶ ἀπλά σέ αὐτές εἰδικά τίς ἐκλογές δέν θέλω νά ἀκούσω κανέναν ἂλλον ἐκτός ἀπό τόν Ἀ.Σαμαρᾶ.Δέν μέ ἐμπνέει κανείς ἂλλος,μπορεῖ νά ἒχω λάθος ἂποψη,ἀλλά ἒτσι αἰσθάνομαι.
    Κάτι ἀκόμα,ἐδῶ στά Κύθηρα κάνουν μεγάλο ἀγῶνα οἱ ὑποψήφιοι τῶν Ἀνεξάρτητων,νομίζει κανείς ὃτι εἰσπράττουν ἀνταπόκριση;Κουράστηκε ὁ κόσμος,συχάθηκε,καί τό δείχνει μέ τήν ἀδιαφορία του.
    Μέ αὐτά πού λέω,δέν ὑποστηρίζω ὃτι δέν πρέπει νά κάνουν ἀγῶνα ὃλοι οἱ ὑποψήφιοι,ἐξέφρασα μόνο προσωπική μου ἂποψη...

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/05/2012 08:27:29

      ΚΥΘΗΡΙΕ,
      ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!!!!!!!
      η διάγνωση είναι ότι είσαι Σαμαρόπληκτος και δεν υπάρχει γιατρειά:)
      Η προσωπική μου άποψη ,δεν είμαι και γιατρός...:)

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 01/05/2012 09:26:54

        Καλημέρα juliet,καλό μήνα καί καλή δύναμη,σοῦ εὐχήθηκα καί σ' ἂλλη ἀνάρτηση,ἀλλά δέν ''βγῆκε'' ἀκόμη.
        Μή μοῦ πεῖς ὃτι μέ διαβάζεις ἀνοικτό βιβλίο!!!

        • juliet avatar
          juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/05/2012 09:41:42

          χαχαχαχα,τι κάνουμε τόσα χρόνια ...αναλύουμε ,διαβάζουμε ,περιμένουμε τη ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!και δεν ξεχνάμε ! :P

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 01/05/2012 09:55:26

            Γι' αὐτό ''σέ πάω''!!

  23. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 01/05/2012 10:00:31

    Καλή Πρωτομαγιά Δαναέ, Ιουλιέτα και λοιποί φίλοι.
    Πάντως, αν κατάλαβα καλά, ο Δαναός αναφέρεται γενικά στην αδράνεια που επιδεικνύουν από τη ΝΔ να εκμεταλλευτούν ΟΛΑ τα μέσα επικοινωνίας και όχι μόνο ειδικά στη μη χρήση της θύραθεν προσέγγισης. Γενικά η ατονία που εγω τουλάχιστον έβλεπα και βλέπω στην τηλεόραση από την μεριά της ΝΔ είναι χαρακτηριστική. Τα στελέχη που εμφανίζονται είναι σαν όλους τους άλλους, ειδικά του ΠΑΣΟΚ που τώρα θα μας βγάλουν από το μνημόνιο σε 3!!! χρονια ενώ οι δεσμεύσεις και οι συνέπειες θα ισχύουν μέχρι το 2020 αν όχι για αργότερα. Για τόσο βλάκες μας περνάνε οι Βενιζελοπασόκοι. Εγώ δεν εκπλήσσομαι από την μη άνοδο της ΝΔ (δεν αρκεί μόνο η χαρισματική παρουσία και ο πατριωτισμός του Α. Σαμαρά, ούτε το πρόγραμμά του, και ο μέσος Έλληνας έχει δυστυχώς διαστρεβλωμένη αντίληψη για την πραγματικότητα) αλλά το 10-15% που μπορεί να πάρει το ΠΑΣΟΚ, όπερ σημαίνει πως η βλακεία, η ιδιοτέλεια και η λήθη έχουν εγκατασταθεί για τα καλά στην ψυχή μερικών. Δεν πάμε καθόλου, μα καθόλου καλά...

  24. juliet avatar
    juliet 01/05/2012 10:23:09

    Νίκο ,καλό μήνα
    αν δεν αλλάξουν τα πρόσωπα ,αν δεν φύγουν τα παλιά ''φθαρμένα'' υλικά δεν θα χαθεί η αδράνεια.Καταλαβαινόμαστε ,νομίζω.Οσο για το 10-15% είναι αυτοί που λαδώσανε το αντεράκι τους ,μην έχουμε αυταπάτες .
    Η επομένη μέρα θα είναι σκληρή για κάποιους και πρέπει ν'είναι .Δεν γίνεται όλα σε μας και αυτοί τις δόξες .Απολογισμός ,έτσι δεν κάνει κάθε εταιρεία που θέλει κέρδη και ευχαριστημένους πελάτες;Που θέλει γεμάτα ταμεία;Που προσδοκά συνέχεια και θέλει να έχει μέλλον;
    Οσο για το Δαναό ,μάλλον το μαγιάτικο στεφάνι φτιάχνει για τα μάτια της κυρίας Δαναού:)

  25. Δαναός avatar
    Δαναός 01/05/2012 11:19:39

    Θου κύριε!!!

    • juliet avatar
      juliet @ Δαναός 01/05/2012 11:44:45

      χαχαχαχαχα,δεν σου άρεσε το τελευταίο;για τον Μάη ,βρε ,γαμώτο.

  26. tak avatar
    tak 01/05/2012 13:19:32

    Με συγχωρείτε που επεμβαίνω, αξίζει όμως ο Δαναός αυτής της μεταχείρισης;