#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2010 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ποσοστό του "κανένα" θα αποκτήσει ονοματεπώνυμο;



Αγαπητέ Φάκτορα,

Πρέπει να σου πω ότι εδώ και μήνες, δηλαδή από τότε που ανακοινώθηκαν τα μέτρα, παρακολου8ώ το antinews φανατικά γιατί έχει καλό φόρουμ ιδεών. Ύστερα από μακρόχρονη ένταξη (όχι κομματική) στον ευρύτερο  ανανεωτικό χώρο της αριστεράς νιώθω εδώ και χρόνια εκτός και θα έλεγα ότι ο κανένας είναι ο χώρος μου. Δεν είμαι η μόνη, είδες τα ποσοστά του. Θεωρώ ότι το παρόν πολιτικό σκηνικό έχει χρεοκοπήσει, απλώς ανακυκλώνεται και αναμασά τον εαυτό του. Φοβάμαι, ό,τι και να κάνουν έχουν αποτύχει όλα και έχουν ξεπεραστεί από την ιστορία. Το ζητούμενο είναι ένας πολιτικός οργανισμός που θα υπηρετήσει την Ελλάδα και τους Έλληνες, ένας οργανισμός που θα αποτελείται από αδιάφθορους, αδέκαστους, δημιουργικούς και άξιους πολίτες με αίσθημα ευθύνης.

Ουτοπία; Ίσως, αλλά αυτό το σύστημα θα ακολουθήσει ο κόσμος.

Παρακολουθώ τον Σαμαρά από την αρχή της πορείας του στη ΝΔ  και βέβαια θεωρώ ότι κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση. Αλλά περιμένω τη συνέχεια. Συγκεκριμένες προτάσεις για την έξοδο και όχι υποσχέσεις, «θα» και γενικά. Ο κόσμος καίγεται αυτή την ώρα. θέλω να ακούσω το πότε και το πώς θα απαλλαγούμε, συγκεκριμένες δεσμεύσεις. Επειδή παρακολουθώ γενικά το διαδίκτυο, υπάρχουν κινήσεις πολιτών αλλά μένει να δούμε τη συνέχεια.

Αυτές οι περίφημες γερμανικές αποζημιώσεις γιατί ξεχάστηκαν; Υπολογίζονται σε ένα τρις περίπου. Είδα τυχαία ένα βίντεο από τοπικό τηλεοπτικό σταθμό της Κοζάνης πολίτες να έχουν επεξεργασθεί τόσο το μνημόνιο όσο και τον τρόπο απεγκλωβισμού από το ΔΝΤ. Πρότειναν μάλιστα και δήμευση της περιουσίας των γερμανικών επιχειρήσεων στην Ελλάδα προκειμένου να ασκηθούν πιέσεις στη Γερμανία και πολλά άλλα. Νομίζω ότι ο σταθμός ήταν ο Φλάς της Κοζάνης. Φυσικά όλα αυτά δεν γίνονται με τον GAΠ  και τη παρέα.

Αυτός που θα έπαιρνε πρωτοβουλίες και θα έπειθε για τις προθέσεις του κερδίζει τον κόσμο, τις εκλογές και σίγουρα μια θέση στην ιστορία.

Θα είναι ο Αντώνης;  Αν μας δώσει εγγυήσεις θα δεις πως το ποσοστό του κανένα θα έχει ονοματεπώνυμο. Μένει να το δούμε.

Υπατία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αφισοκολλητης avatar
    αφισοκολλητης 02/07/2010 10:48:13

    ταξτε κανα διορισμο και θα δειτε πως αποκτα ο "κανενας" ονοματεπωνυμο...ο μεσος ελληνας δεν μπορει και δεν θελει να αποκοπει απο αυτα που εχει μαθει..προτιμα τουρκια παρά δανια

  2. nbechr avatar
    nbechr 02/07/2010 12:03:42

    Το σημερινό πολιτικό σύστημα τής χώρας μας έχει ξεπεραστεί από τον αλό πολίτη πού αισθάνεται πίκρα , απογοήτευση και μετατρέπεται σε οργή και αγανάκτηση.
    Τα λεγόμενα κόμματα εξουσίας αδυνατούν να προσεγγίσουν το πρόβλημα επιβίωσης τού πολίτη , ενώ τα λεγόμενα αριστερά κόμματα δεν εχουν πλέον ιδεολογικό υπόβαθρο και συνεπώς παράγουν ενα ξύλινο λόγο κοινωνικής άρνησης των πάντων .
    Το πολιτικό κενό θα καλυφθεί έστω προσωρινά μέχρι να αναδειχθούν νέα πρόσωπα πού θα προσπαθήσουν να κερδίσουν την εμπιστοσύνη τού πολίτη. Εάν συμβούν κοινωνικές εκρήξεις οι σημερινοί Νομοθέτες θα φύγουν από την χώρα και τα νέα πρόσωπα θα τούς αποκυρήξουν. Αν όχι τότε θα πάμε σε διαδοχές με αβεβαιότητα ,πολιτική αστάθεια , οικονομική δυσπραγία αλλά συμμετοχή όλων στίς αποφάσεις.

    Ο δρόμος τού Σαμαρά είναι τραχύς με δεδομένο οτι δεν εχει ακόμη καταθέσει προτάσεις κατανοητές από τον Πολίτη. Το ευχολόγιο της ανάπτυξης δεν περνά στον πολίτη . Χρειάζονται κατανοητά μέτρα περιστολής τής σπατάλης τού Δημοσίου σαν αντίβαρο των όσων εχει ήδη αρχίσει να γεύεται με πίκρα ο πολίτης.

    Το μονοπάτι τού Καρατζαφέρη είναι πιό βατό μια και εστω και με ένα μικρό ποσοστό παραμένει στο Πολιτικό γίγνεσθαι , μια και μόνο αυτό τον ενδιαφερει.

    Η λεωφόρος τού ΚΚΕ είναι μεγάλη , άνετη και ρέει σαν ποτάμι . Δεν δέχεται το Σύνταγμα , κάνει ο,τι θέλει σε σχέση με τίς μή επιχειρήσεις του , και καταστρατηγεί κάθε έννοια δικαιοσύνης με την ανοχή ΟΛΩΝ.

    Η "Αριστερά" δεν εχει δρόμο , ούτε κάν μονοπάτι μια και κινείται μεταξύ τού κάψτε την Αθήνα και τού πεέιτε ναι στον δανεισμό αλλά οχι στο "συγκεκριμένο μνημόνιο".

    Το Πασοκ , ναι είναι εδώ , Κυβέρνηση με λαική εντολή αυξημένης δύναμης πού ανοίγει νέους δρόμους ενός απόλυταρχικού κράτους χωρίς σεβασμό στο Σύνταγμα , χωρίς αιδώ , μια ρέπλικα γκαιμπελισμού , πού σύντομα θα βρεθεί να γράφει την τελευταία σελίδα της ιστορίας του και ....
    ο απλός πολίτης είναι πλέον θεατής τού "Περιμένοντας τον Γκοντό" ........

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/07/2010 17:08:37

    Παντως οχι "Δημοκρατικη Θοδωρα της Αριστερας".

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/07/2010 22:06:39

      Θοδωρα της Δημοκρατικής Αριστεράς; ή ΘΟ.ΔΑ;

    • Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
      Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/07/2010 23:31:19

      πόρτα πόρτα, μέκανες και γέλασα, η κόρη του δράκουλα, πρωθυπουργός ποιάς χώρας;
      Πρέπει να εμφανιστούν καινούργιοι αρχηγοί και να βάλουν στο διαδίκτυο τα βιογραφικά τους για να δούμε ποιόν τελικά θα προσλάβουμε. Εμείς είμαστε τα αφεντικά.

      Την Ντόρα την βαρύνει το ΝΑΙ στο σχέδιο ΑΝΑΝ και το ΝΑΙ στο ΔΝΤ. Να βρει άλλο κράτος να βάλει υποψηφιότητα, όχι την Ελλάδα.

      • ήγγικεν avatar
        ήγγικεν @ Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! 03/07/2010 09:08:53

        κι εγώ γέλασα όταν προτάθηκε αρχηγός του ΠΑΣΟΚ ο Γιωργάκης..

  4. George avatar