#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/09/2011 20:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πορτρέτο ενός απογοητευμένου πρώην τσάρου της Οικονομίας



Ασφαλώς ο Βενιζέλος δεν θεωρεί τον εαυτό του «αναλώσιμο», όπως ο θλιβερός προκάτοχος του. Σε έντονα προσωπικό ύφος ο κ. Παπακωνσταντίνου λοιπόν  και με φρασεολογία που εξέπληξε το ακροατήριο της Θεσσαλονίκης, "μοιράστηκε" προσωπικές εμπειρίες από την κριτική που δέχεται στον δρόμο από μερίδα πολιτών, με αποτέλεσμα, όπως είπε, "να μην μπορώ να πάω ούτε στο καφενείο".

Και δεν χαίρεται; Ξέρει πόσοι προσπαθούν να κόψουν το καφενείο, την καφετέρια, τα μπαρ, το τσιγάρο, τον τζόγο, αλλά εις μάτην;  Έτσι άλλωστε προστατεύεται και από τις κακές έξεις και μπορεί απερίσπαστος να ιδιωτεύσει. Να απολαύσει την «εφεδρεία» στο "Περιβάλλοντος, Ενέργειας  και Κλιματικής Αλλαγής" (sic), γιατί κάτι μας λέει πως εκεί ολοκληρώνεται η ευδόκιμος θητεία του σε υπουργικούς θώκους.

Εξέφρασε επίσης παράπονα που δεν μπορεί να κινηθεί με άνεση χωρίς να τον κράξουν. Δούλευε ως ύπατος αρμοστής της τρόικας, ήταν ο τέλειος “yes man”  και τώρα διαμαρτύρεται γιατί ο κόσμος δεν τον επευφημεί;

Παράλληλα, ο Γ. Παπακωνσταντίνου επιχείρησε να αιτιολογήσει ορισμένες επώδυνες επιλογές, στις οποίες υποχρεώθηκε ως υπουργός Οικονομικών, ενώ έκανε αυτοκριτική για το ότι η κυβέρνηση «δεν κρέμασε στα τσιγκέλια κάποιους που έπρεπε».

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα τσιγκέλια, στα «μανταλάκια» πάντως ακόμη ο ίδιος είναι και οι «ιστορικές επιλογές του που «έσωσαν» τη χώρα.

Όσο για τα «τσιγκέλια», καλό θα ήταν να μην δίνει ιδέες στους πολίτες που βιώνουν το πλήρες αδιέξοδο.

Μ.O.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ariadne avatar
    Ariadne 02/09/2011 20:33:13

    Στα τσιγκέλια ! Στα τσιγκέλια ! ΄Ολοι τους.

  2. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 02/09/2011 20:44:33

    Και γιατί δεν μπορεί να πάει; Έχει οικονομικό πρόβλημα;
    Να γνωρίζει όμως ότι πολλοί θα χαρούν να τον δουν στο καφενείο και να του εκφράσουν ποικιλοτρόπως την ευγνωμοσύνη τους για την σωτηρία της Ελλάδας από την χρεωκοπία,από πέρυσι τον Μάιο και εντεύθεν.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/09/2011 20:45:17

    ΜΟ, νομίζω ότι είσαι πολύ σκληρός απέναντί του...
    Δηλ. τί έκανε; που ήθελε ένα αυθαιρετάκι για τη φουκαριάρα τη μάνα του;
    Που θέλει, σαν απλός θνητός, να παίξει μια μπιρίμπα ή, έστω, μια δηλωτή βρε
    αδερφέ σε συνοικιακό καφενείο;
    Και γιατί σε παρακαλώ πολύ προκαταλαμβάνεις το μέλλον του και τον ''ολοκληρώνεις'' σε ένα υπουργείο; Τίποτα δεν έχεις διδαχτεί από την καριέρα που ακολουθούν άλλοι πρώην υπουργοί;
    Και να πεις ότι δεν προσπάθησε κι αυτός να σώσει τη χώρα;
    δε σε καταλαβαίνω ώρες ώρες...

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/09/2011 20:50:48

    Αυτή είναι η μοίρα των δοσιλόγων!

  5. danaos avatar
    danaos 02/09/2011 20:57:51

    Μ'αρέσει να μη λέω πολλά, μη λέω πολλά
    μ' αρέσει να κοιτάω ψηλά, κοιτάω ψηλά
    να βλέπω τα τσιγκέλια
    Να βλέπω χέρια να κουνούν, να κουνούν
    να κλαίνε να παρακαλούν, παρακαλούν
    κι εγώ να σκάω στα γέλια!
    Υ.Γ.Συγνώμη "Υπόγεια Ρεύματα" για την ιεροσυλία!!!

  6. danaos avatar
    danaos 02/09/2011 21:08:36

    Η συνέχεια δική σας!!!
    Γιώργο μου είμαι εγώ εδώ, εγώ εδώ
    Αννούλα μου κι εγώ από δω, κι εγώ από δω
    κοντά είμαι στο Βαγγέλη
    Ποιος είναι εκείνος ο χοντρός, ο χοντρός
    κουνιέται δίπλα απ' το φως ,από το φως
    στο πιο τρανό τσιγκέλι...

    • juliet avatar
      juliet @ danaos 02/09/2011 21:42:18

      Διπλό γιατί θα έχει βάρος.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ juliet 02/09/2011 22:29:01

        Στη ΔΕΘ έχει έκθεση κρεάτων;

  7. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 02/09/2011 21:24:29

    LSE... POWER!!!!
    ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΑΝΑΠΟΛΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ... ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΗΞΕΡΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΑΝ ΑΝΕΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΜΑΝΙΑ 02/09/2011 22:54:29

      Μάνια
      Ο Παπακωνσταντίνου και να μεταμφιεστεί, θα τον προδώσει το βάδισμα...δε βρίσκεις ότι κουνάει κάπως μοναδικά, το κορμί του και ιδιαίτερα τη..λεκάνη του;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΕΥΑ 02/09/2011 22:55:17

        Θυμίζει Σαρμπέλ ο άτιμος.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Strange Attractor 02/09/2011 22:58:25

          Έγραψες SA!!!

  8. φωνη avatar
    φωνη 02/09/2011 21:31:35

    Να είναι ευχαριστημένος που δε βρίσκεται στη φυλακή ο αλητάμπουρας. Που κάνει και παράπονα επειδή δεν πίνει ήσυχα τον καφέ του στις καφετέριες

    • juliet avatar
      juliet @ φωνη 02/09/2011 21:41:10

      Κάτι παράπονο θα έπρεπε να εκφράσει και αυτός ο κατατρεγμένος απο την άδικη κοινωνία,έχει ο καιρός γυρίσματα .
      Φωνή Καλησπέρα!!!!!!!!!

  9. φωνη avatar
    φωνη 02/09/2011 21:57:02

    Καλησπέρα Juliet!

    Μας δουλεύουν μπροστά στα μούτρα μας.

    Διετέλεσε υπουργός οικονομικών και έβαλε τη χώρα στο ΔΝΤ.
    Ηταν τσιράκι των κερδοσκόπων και υπονόμευσε τη χώρα
    Γέμισαν την Ελλάδα ανέργους,κοντεύουν να την πτωχεύσουν και να την βγάλουν από το ευρώ

    Και τολμάνε να είναι υπουργοί, να μιλάνε και να παραπονιούνται για τον καφέ τους.

    Ας κάνει μια βόλτα να δει πόσα λουκέτα υπάρχουν στο δρόμο. Κάθε μέρα περπατάω έξω και μετράω λουκέτα και κάθε μέρα και περισσότερα και όσα δεν έχουν κλείσει αποπνέουν μια εικόνα παρακμής.Οι καταστηματάρχες σε κοιτάνε λες και σε μαγνητίζουν για να μπεις μέσα. Πραγματικά, νιώθω ότι είναι οι δρόμοι σαν ένα τοπίο μετά τον πόλεμο. Μπορεί να μη βλέπεις υλικές ζημιές, αλλά μυρίζει καταστροφή.

    Αν τον απασχολεί το θέμα καφετέρια να τον απασχολεί ως προς το ότι τους χτυπάνε αλύπητα και αυτούς και θα χάσουν οι νέοι άνεργοι το μοναδικό στέκι-εξορία που τους έχει φυλάξει η κυβέρνηση.

    • juliet avatar
      juliet @ φωνη 02/09/2011 22:22:53

      Δεν ξέρω σε ποιά πόλη είσαι αλλά χθες ήμουνα Αθήνα -Ομόνοια συγκεκριμμένα -και αφού τελείωσα τη δουλειά που είχα, έφυγα τρομαγμένη,δεν είναι να κυκλοφορείς πια,Οσο για τα μαγαζιά, κλείνουνε το ένα μετά το άλλο .Λες και το κάνουνε επίτηδες .Πειραιάς να δεις τι γίνεται,Χαλάνδρι εκεί να δεις στα 3 το 1,παντού-παντού η ίδια εικόνα.Πάτρα ,φτώχια και φόβος απο τα ρεμάλια που έχουνε μαζευτεί.Την ρημάξανε την Πατρίδα .Οπου και αν κοιτάξει μιζέρια και φτώχια .
      Το πρώτο που έκαναν ήτανε να αυξήσει τις εισφορές τις ασφαλιστικές ,ο φίλος μου ο Λοβέρδος.
      Εκείνος ο λογ/σμος του ΛΑΕΚ ,τι ποσά έχει και πως τον διαχειρίζονται.Κάποτε που το είχα ψάξει μου είπε κάποιος που ήξερε ότι ήτανε οι πληρωμές των σταζερ σε προεκλογικές περιόδους.Αυτά είναι καθαρά χρήματα των εργαζομένων για την εκπαίδευσή τους,θα μου πεις και που δεν έχουνε βάλει χέρι.Θα μπορούσανε να τον χρησιμοποιήσουνε για τους εμπόρους ,τους βιοτέχνες ,τους άνεργους ,δεν μιλάει κανείς .Δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ κανείς να μάθει ,μόνο λόγια -λόγια για το θεαθήναι .Αστα.......
      Οταν βλέπω μαγαζί και κλείνει ποναώ,το θεωρώ έναν ζωντανό οργανισμό που δίνει ζωή σ΄αυτόν που το έχει και που ενώ θέλει να υπάρξει του στερείς αυτό το δικαίωμα βίαια και πολλές φορές ατιμωτικά.

      • φωνη avatar
        φωνη @ juliet 02/09/2011 22:35:16

        Άντε ρε juliet να βγει σύντομα ο Αντώνης.

        Όχι να βγει για να σώσει τη χώρα. Αλλά να βγει για να μας δώσει την ευκαιρία να σώσουμε τη χώρα μας και τους εαυτούς μας, γιατί τα κα8ίκια που κυβερνάνε δε μας αφήνουν καν να δώσουμε τη μάχη.

        • juliet avatar
          juliet @ φωνη 02/09/2011 22:36:59

          ΑΜΗΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ φωνη 02/09/2011 22:47:24

          Ακριβώς, έχεις απόλυτο δίκιο!!!!

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ juliet 02/09/2011 22:45:07

        Καλησπέρα Juliet! Να σου πω εγώ που ζω στην Πάτρα πως έχουμε καταντήσει ...Φτώχεια , εγκατάλειψη και κάθε λογής περιφερόμενοι λαθρομετανάστες μαζί με Ρουμανόγυφτους σχεδόν σε κάθε φανάρι ή εξω από φούρνους , σουπερμάρκετ και όπου μπορείς να φανταστείς! Πολλά μαγαζιά ξενοίκιαστα και όσα δουλεύουν , μια μιζέρια παντού.......Ασε δε όταν ανεβαίνω Αθήνα ,το σπίτι μου βρίσκεται στον Αγ.Παντελεήμονα ....Αυτό που συμβαίνει εκεί δεν περιγράφεται.......Πονάει η ψυχή μου να βλέπω τη χώρα μου και την πόλη μου να βιώνουν τέτοια παρακμή....Δεν αξίζαμε κάτι τέτοιο......

        • juliet avatar
          juliet @ Diamond Angel 02/09/2011 22:53:28

          Πατρινιά είσαι;
          Γεννήθηκα στη Πάτρα ,το πατρικό μου είναι κοντα στον Όσιο Λουκά,κοντά στα Ψηλαλώνια.

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 02/09/2011 23:15:57

            στο Σκαγειοπούλειο;Παλία ωραία λιμέρια .Την λατρεύω την Πάτρα,εδω μένω Βριλήσσια ,πολιτικοί πρόσφυγες το σοΐ του πατέρα μου και ο ίδιος, ήτανε έδω η αδελφή του απο το -50,και έτσι εγώ είχα την εναλλακτική λύση της Αθήνας .Αστα ...η ζωή έχει πολλά .

  10. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/09/2011 22:29:03

    Και τώρα τι περιμένει, να τον λυπηθούμε;Δηλαδή δεν ήξερε τι έκανε; Ηξερε και πολύ καλά και ήταν και αδιάφορος που κρέμασε έναν ολόκληρο λαό. Διότι η φτώχεια είναι για μας , αυτόν δεν τον επηρεάζει , τη ζωή του την κάνει χωρίς καμμία οικονομική στενοχώρια .Απλά αυτοί δεν περίμεναν το γιουχάρισμα του κόσμου ,επαγγελματίες απατεώνες δούλευαν τον κόσμο έναντι ψήφων. Δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου η κλάψα του . Και πλούσιος είναι και υπουργός , ενώ η χώρα υποφέρει και εξαιτίας του. Προσωπικά θέλω και γιαούρτια να τρώει στη μάπα και γιούχα και να μη μπορεί να βγει από το σπίτι του και ξύλο να φάει. Τέτοιοι δεν πέρασαν ποτέ από τη χώρα και πρέπει να το πληρώσουν!

    • juliet avatar
      juliet @ Diamond Angel 02/09/2011 22:34:19

      Τ α νεράτζια αυτή την εποχή είναι σαν μικρές πέτρες και κουβαλάς και μπόλικα,τα γιαούρτια κοστίζουν εκτός και είναι ληγμένα και το ξύλο τσάμπα.
      Diamond Angel,καλησπέρα .....

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/09/2011 22:47:29

    Κάποτε, στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, οι δοσίλογοι και οι συνεργάτες των ναζί όχι μόνο δεν τιμωτήθηκαν, αλλά έγιναν και οι πρώτες μούρες με το που τελείωσε ο πόλεμος.
    Σήμερα, μια από τα ίδια. Οι συνεργάτες της τρόικας, αυτοί που μας ρημάξαν, συνεχίζουν να είναι στη πούδρα (υπουργοί όντες), και να μας δουλεύουν ότι και καλά δεν μπορούν να πάνε καφενείο....
    Κάποιοι συνταξιούχοι επίσης δεν μπορούν να πάνε καφενείο, διότι δεν τους φτάνουν τα λεφτά ... φίλε Παπακωνσταντίνου, σοσιαλισταρά!!

  12. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/09/2011 23:01:00

    Ναι ξέρω, λίγο πιο κάτω μένω στον Απ.Παύλο.

  13. James Winona avatar
    James Winona 03/09/2011 06:07:01

    san spasmeno diaforiko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  14. Δεξιός avatar
    Δεξιός 03/09/2011 11:13:52

    Όταν περιέφερε το άθλιο σαρκίο του και το αθλιότερο, ξυνισμένο, πρόσωπό του από καναλίου εις κανάλιον και με ύφος χιλίων ΠΑΣΟΚοκαρδιναλίων προσέβαλε την τιμή και την υπόληψη του Ελληνικού λαού, ήταν καλά;;;;

  15. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 03/09/2011 12:32:45

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΟΙ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ... ΑΘΩΩΘΟΥΝ!!!!!!!!!