16/12/2008 15:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πολιτικό τέλος του κ. Ρουσόπουλου

Λέγοντας ο κ. Καραμανλής ότι  «τα πράγματα είχαν διαστάσεις σοβαρότερες από αυτές που εκτιμήσαμε αρχικά» άδειασε κανονικά τον κ. Θ. Ρουσόπουλο. Έτσι, πριν ακόμα τελειώσει την ομιλία του, τα παπαγαλάκια του κ. Θ. Ρουσόπουλου άρχισαν να διαρρέουν, σε κανάλια και εφημερίδες, ότι παρά τα όσα είπε ο Πρωθυπουργός «ήταν ενημερωμένος για την υπόθεση Βατοπεδίου». Συγκεκριμένα, υποστηρίζουν ότι πριν από την ΔΕΘ είχαν γίνει συσκέψεις με νομικούς οι οποίοι διαβεβαίωναν ότι δεν υπήρχε πρόβλημα και αυτό το γνώριζε ο κ. Καραμανλής.

Εντείνονται στο μεταξύ, μετά την ομιλία του Πρωθυπουργού και το πόρισμα της ΝΔ οι πιέσεις προς τους κ. Αλέξανδρο Κοντό και Πέτρο Δούκα να υποβάλουν την παραίτησή τους από την κυβέρνηση για να διευκολύνουν και τον κ. Καραμανλή στον επικείμενο ανασχηματισμό. Μέχρι στιγμής αρνούνται και οι δύο και παζαρεύουν σκληρά στο παρασκήνιο.

Όπως εξάλλου αναμένεται όλοι οι «παραπλανηθέντες» πρώην και νυν υπουργοί της ΝΔ (Ρουσόπουλος, Δούκας, Μπασιάκος, Κοντός και Βουλγαράκης) δεν θα συμπεριληφθούν στους εκλογικούς καταλόγους της ΝΔ. Για παράδειγμα προσέξτε την προβολή της Αλεξίας Έβερτ από τον κομματικό Τύπο, μετά το ντηλ που προφανώς έγινε με τον επικεφαλής της φαμίλιας.

Όσο για τον ανασχηματισμό η γνώμη μας είναι πως θα γίνει μετά την ψήφιση του Προϋπολογισμού, την ερχόμενη Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alone avatar
    alone 16/12/2008 15:46:34

    "..Οφείλω να πω ότι υποτίμησα κι εγώ το θέμα, δεν είδα έγκαιρα τις διαστάσεις του..."

    Ομολογείς ότι είσαι ανίκανος δηλαδή, άρα επικίνδυνος

    "...εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του κράτους.."

    Τόση αδυναμία που παραλίγο να πάρει τη μιση Θράκη.
    ή μήπως επιλεκτική αδυναμία;;

    Το λιγότερο που μπορούν να κάνουν είναι να μιλησουν τόσο καθαρά όσο ξεκάθαρη είναι συμμετοχη τους στα σκάνδαλα.
    Πρωθυπουργός και υπουργοί να επικαλούνται δικαιολογίες κυριολεκτικά πεντάχρονων!!!!!

    Και μετά να σπάνε το κεφάλι τους οι άλλοι για τα ποια συμφέροντα θέλουν να τον ρίξουν.

    Το δικό μου συμφέρον θέλει να τον ρίξει ρε!!!!

  2. Factorx avatar
    Factorx 16/12/2008 15:53:30

    Τη θέση πως «σε μια δύσκολη ώρα, όπως αυτή που περνάμε» χρειάζεται η συμμετοχή όλων προκειμένου να αντιμετωπιστεί η κατάσταση εξέφρασε η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη, χαρακτηρίζοντας εξαιρετική την ομιλία του πρωθυπουργού στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ

    Πιο αναλυτικά, σε δηλώσεις της αμέσως μετά, υπογράμμισε πως ο κ. Κώστας Καραμανλής με την ομιλία του «απευθύνθηκε στο σύνολο του ελληνικού λαού και είπε αλήθειες, αλήθειες σημαντικές».

    «Και σε μια δύσκολη ώρα, όπως αυτή που περνάμε, και την περνάμε ως χώρα, έχει παρά πολύ μεγάλη σημασία όλοι οι πολίτες να γνωρίζουν από τα χείλη του υπεύθυνου πρωθυπουργού ποια είναι η κατάσταση και πόσο δραστήρια χρειάζεται η Ελλάδα αυτή τη στιγμή, τη συμμετοχή όλων στην αντιμετώπιση της κατάστασης αυτής» συμπλήρωσε.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/12/2008 15:55:23

    ένας δύο απ' αυτούς, παρακαλώ να επιστρέψουν και τα πτυχία τους γιατι ρεζιλεύουν τα ιδρύματα που τους τα έδωσαν. Η κουτεντές, ή πονηρούλης (ή πολιτικό θύμα, άρα κουτεντές)

  4. πνευματικος avatar
    πνευματικος 16/12/2008 15:57:50

    Kαι αφες ημιν τα οφεληματα υμων των πνευματικων
    και ολογυμνων πολιτικων.....

  5. alone avatar
    alone 16/12/2008 15:59:34

    Apo to

    http://grbloopers.blogspot.com/2008/12/blog-post_16.html

    "...Ο ισχυρισμός περί «υποκειμενικών ευθυνών» κυβερνητικών στελεχών απορρίπτεται, καθώς στο πόρισμα εκτιμάται ότι δεν υπήρξε ανάμιξή τους στις ανταλλαγές ακινήτων, παρά μόνο η υπογραφή των υπουργικών αποφάσεων. Δηλαδή, άπληστε λαέ, είδες πουθενά σε συμβόλαιο ανταλλαγής να αναφέρεται το όνομα του Ρουσόπουλου, έστω αυτό του Δούκα; Όχι! Άρα, οι άνθρωποι είναι αθώοι, αφού ούτε πούλησαν προσωπικά, ούτε αγόρασαν για τον εαυτό τους. Εσύ, λαέ ενεπλάκης, ως δημόσιο, με τις ρεμούλες των ανταλλαγών, εσύ φταις και να ευγνωμονείς τον Καραμανλή που είναι ανώτερος «άνθρωπος» και δεν ζητεί την δίωξή σου!

    Κατά τον ίδιο τρόπο, απορρίπτονται οι ισχυρισμοί για μεθοδεύσεις ή κεντρικό συντονισμό, καθώς στο πόρισμα τονίζεται πως «όλοι οι μάρτυρες κατέθεσαν στην Εξεταστική ότι ουδείς πολιτικός παράγων άσκησε ή δέχθηκε παρεμβάσεις και πως οι υπουργικές αποφάσεις δεν ισοδυναμούν με παρέμβαση, διότι όλα τα κρατικά όργανα υποχρεούνται να τις εκτελούν»!!! Μα τω θεώ αυτό γράφουν οι άθλιοι, προφανώς ευρισκόμενοι σε απόλυτη μέθη.
    Άπληστε λαέ…παίξε μόνο σου. Εγώ πάω… κατάληψη μέχρι να τα μαζέψουν.

    Υ.Γ. Τα υπόλοιπα 4 πορίσματα είναι ένδειξη διάλυσης του πολιτικού συστήματος....."

  6. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 16:05:39

    Πάλι ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ O GAP, mind the?
    Που είναι να μιλησει για ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ?
    Που τον ΚΡΥΒΕΤΕ again?
    Βγάλτε τον ΟΡΓΙΩΔΗ GAP, mind the να μιλήσει once more.

  7. enoratikos avatar
    enoratikos 16/12/2008 17:15:05

    O K.K. αν και πρωθυπουργός είναι δέσμιος υπουργών και άλλων παρατρεχάμενων που ο ίδιος έθρεψε. Αν ζούσε ο Ανδρέας θα είχε φάει τους υπουργούς για πρωινό και αυτοί θα το μάθαιναν από το ραδιόφωνο.

  8. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 16/12/2008 17:16:22

    Αμάν, Ορέστιε.... απορώ με το ότι αποφάσισες ότι από αυτόν τον κουβά με σκ@τ@ που είναι ο πολιτικός μπερντές μας, σε ενοχλεί εκείνο το μικρό, άχρωμο και άοσμο στην άκρη... Τόσο πολύ τον φοβάστε?
    Εδώ ο κόσμος καίγεται, και το ...

  9. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 16/12/2008 17:17:04

    Αν ζούσε ο Ανδρέας θα ήταν η δεκαετία του 80.

  10. Giannis Dimitriou avatar
    Giannis Dimitriou 16/12/2008 17:31:10

    Apo periergia:

    Ta MME anaferontai sto Rousopoulo san an einai o megas politikos, pou akoma kai twra kinei ta nhmata,
    exei papagalakia, piezei thn e3etastikh epitroph,
    ktl.

    Einai ontws allh0eia giati emena pou fainetai san
    an0rwpaki (pou xw0hke dipla ston kalamanlh kai
    egine politikos)?

  11. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 17:36:01

    @ #10
    Συμφωνώ για τα sk..... Αν και δεν θέλω να είμαι τόσο αυστηρός με το επιτελείο gap. Πειράζει που είμαι fan του GAP? Περισσότερο και από τους δικούς του.

  12. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/12/2008 17:56:09

    Φιλαράκι #13 ,

    έχεις κουράσει πολύ κόσμο . . .

  13. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 18:19:08

    Φιλαράκι #14
    Σου προτείνω να διαβάσεις tiramola για χαλάρωση

  14. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/12/2008 19:02:15

    Πουλάς και πνεύμα πανάθεμά σε...

  15. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 19:05:33

    @ #16
    Είμαι σίγουρος ότι χαμογέλασες τουλάχιστον.....

  16. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/12/2008 19:58:23

    Εκτός από εμμονικός είσαι κι απ αυτούς που θέλουν να λένε πάντα την τελευταία κουβέντα ε ?

    Δεν απορώ , απλά επισημαίνω .

  17. Naruto avatar
    Naruto 16/12/2008 20:03:23

    Fightclub

  18. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 20:47:47

    @ #16
    Εάν δεν έχεις σκέψεις ή δεν μπορείς να τις εκφράσεις, δεν σου φταίω εγώ. Λυπάμαι.....

  19. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/12/2008 21:01:12

    Κάνεις μπαμ άνθρωπε μου δε χρειάζεται να πω πολλά .

    Εγώ πλακίτσα σου κάνω , σε τσιγκλάω και συ μασάς διαρκώς , χαλάρωσε τώρα και συνέχισε το έργο σου .

  20. R- avatar
    R- 16/12/2008 21:28:20

    @20 χτύπα καρτούλα, με τόση εγκεφαλική σκεψη μπορείς.......

  21. ANTIo avatar
    ANTIo 16/12/2008 22:26:48

    Δυστυχώς δεν μπορείτε να δεχθείτε ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν σκέφτονται όπως εσείς!!!!

    Σήμερα ο ΚΚ έκανε κάτι που δεν μπορείτε να φανταστείτε!!!!! Γιατί βάζετε posts σαν αυτό, που κάνει προβλέψεις, αφού θα σας διαψεύσει και πάλι!!

  22. ANTIo avatar
    ANTIo 16/12/2008 22:30:54

    @Ορέστιο

    Είσαι απολαυστικός... και πράγματι προκαλείς πανικό στους αντι-ΚΚ εδώ μέσα.

    συνέχισε... και mind the GAP

  23. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 16/12/2008 23:33:03

    Συνέχισε ορε-αστείος. Μονο ετσι μπορείς να υπάρξεις.Παράσιτικός θόρυβος.

  24. Orestios avatar
    Orestios 17/12/2008 00:15:34

    Σήμερα ο ΚΚ έπραξε ως ηγέτης. Οι πράξεις του, αλήθινός οίστρος, προκαλούν την μέγιστη αναστάτωση στους αναπολούντες ανατροπές και κάθε τι αντιδημοκρατικό. Οι μύχιες σκέψεις τους αποκαλύφθηκαν κι αυτό γιατί ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΣΗ βιάστηκαν να διεκδικήσουν. Όπως αυτοί που διεκδικούν χωρις να παράγουν τίποτα.

  25. Orestios avatar
    Orestios 17/12/2008 00:23:56

    @ # 21