#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/07/2012 18:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πολιτικό σχέδιο του κ. Τσίπρα και τα πολιτικά παιχνίδια του κ. Ψυχάρη



Όποιος αγοράσει το Βήμα της Κυριακής και διαβάσει στην πρώτη και τη δεύτερη σελίδα το άρθρο του εκδότη, γνωστού σε όλους για τα παιχνίδια του, Σταύρου Ψυχάρη, θα μπορούσε να καταλάβει τι παίζεται στην Ελλάδα και στα εκδοτικά συμφέροντα.

Ο τίτλος του άρθρου είναι «Οι υπάλληλοι τότε και τώρα» και αφορά στις συναντήσεις που έχουν οι υπάλληλοι της τρόικας με Έλληνες αξιωματούχους. Ο κ. Ψυχάρης ξεκινά με τον Αλέξη Τσίπρα ο οποίος είναι πιο ώριμος πολιτικά, όπως ισχυρίζεται, καθώς αρνήθηκε να δεχθεί τους συγκεκριμένους υπαλλήλους. Και η άρνησή του είναι υποχρεωτική για δική του προστασία.

Ο εκδότης του Βήματος επισημαίνει ότι οι διαπραγματεύσεις γίνονται ισότιμα από παλιά. Οι υπουργοί με υπουργούς, πρέσβεις με πρέσβεις και ούτω κάθε εξής. Επομένως, συνάγουμε εμείς το συμπέρασμα, κατά τον κ. Ψυχάρη καλά έκανε ο κ. Τσίπρας και δε συναντήθηκε με τους υπαλλήλους τους τρόικας αφού δεν είναι ισότιμοι.

Μάλιστα, στο άρθρο γίνεται αναφορά στο πραξικόπημα της Κύπρου που, όπως λέει ο κ. Ψυχάρης, που τα ξέρει καλά αυτά, επιβλήθηκε από κάποιους υπαλλήλους των ΗΠΑ στην Αθήνα και όταν η Κύπρος υποδουλώθηκε ο Αμερικανός πρέσβης είπε «Σας είπα εγώ να κάνετε πραξικόπημα;».

Φυσικά και δεν είναι τυχαίος ο παραλληλισμός, ο κ. Ψυχάρης ξέρει καλά το πολιτικό παιχνίδι. Σα να μας λέει ότι όλοι οι άλλοι υπουργοί και αξιωματούχοι που συναντώνται με τους υπαλλήλους της τρόικας είναι άθλιοι γιατί δε μπορούν να συναντώνται με κατώτερούς τους. Και με βάση την ιστορία για την Κύπρο, σα να μας λέει ο κ. Ψυχάρης, ότι πιθανόν να ζήσουμε μια ανάλογη (οικονομική) τραγωδία επειδή κανείς δε μας ζητά Μνημόνια, παρά μόνο κάτι άθλιοι υπάλληλοι στους οποίους η τρόικα κάθεται σούζα.

Το άρθρο συνδυάζεται και με ολοσέλιδο ρεπορτάζ για τον ΣΥΡΙΖΑ με μεγάλη φωτό στο κέντρο της πρώτης σελίδας του Αλέξη Τσίπρα με τίτλο «το πολιτικό του σχέδιο».

Ξαφνικά ο κ. Τσίπρας αναγορεύεται σε μεγάλο πολιτικό ηγέτη ο οποίος «πίσω από το ήρεμο χαμόγελό του, κρύβει τη σιγουριά της νίκης», όπως λέει το άρθρο.

Δεν ξέρουμε αν είναι ξαφνικός έρωτας του ΔΟΛ με τον κ. Τσίπρα, είναι γνωστά τα παιχνίδια που παίζει ενίοτε.

Αυτό που ξέρουμε είναι ότι δε μπορούν ξεπερασμένοι και χρεοκοπημένοι εκδότες που είχαν μάθει να ανεβάζουν και να κατεβάζουν κυβερνήσεις, να δίνουν εντολές και να κάνουν συστάσεις στις κυβερνήσεις. Ιδιαίτερα σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή για τη χώρα.

Άλλωστε, ο κ. Ψυχάρης μήπως θα μπορούσε να μας πει το εξής: Όταν ζητά δάνειο για τον χρεοκοπημένο ΔΟΛ μιλά απευθείας με τον πρόεδρο της τράπεζας ή εξ ανάγκης διαπραγματεύεται και με διευθυντές; Έτσι για να αποδίδουμε τα του Καίσαρος το Καίσαρι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/07/2012 18:26:17

    Να ήταν μόνον ο ΔΟΛ που παίζει αυτό το παιχνίδι και στήνει "μανιτάρια"...
    Τα είπαμε, ήδη δεν τα είπαμε;
    h**p://www.antinews.gr/2012/07/21/171676/#comment-1016874

  2. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 22/07/2012 18:27:00

    Θὰ πρέπει ἡ ΝΔ νὰ ἀπαντήσει διὰ στόματος κάποιου βουλευτῆ της. Προτείνω τὸν κ. Ἀνδρέα Ψυχάρη.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 22/07/2012 18:36:05

      Χε χε, το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να απαντήσει και σε πιό "φίλιες" ΜΜΕ- δυνάμεις..

    • ANORFOGRAFOS avatar
      ANORFOGRAFOS @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 22/07/2012 19:16:58

      nai nai πλακα θα εχει

    • ANORFOGRAFOS avatar
      ANORFOGRAFOS @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 22/07/2012 19:17:22

      ναι ναι πλακα θα εχει

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 22/07/2012 21:31:53

      lol

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/07/2012 18:41:20

    Κακά, τα ψέμματα: Η πολυκομματική κυβέρνηση δεν "αρέσει" στους ανα την επικράτειαν ενωμένους ΜουΜουΕδες. Ανεξαρτήτως αποχρώσεων.
    Βλέπετε, πάλι δεν ακούστηκε ο ήχος του (δανεικού) πίπτοντος χρήματος και θα έχουμε μάλλον κάποια "κλεισίματα". Ή αποχωρήσεις εφοπλιστών και άλλων από τα εκδοτικά σχήματα.
    Άτιμε μηχανισμέ ELA, έσφιξες πάλι τις τραπεζικές στρόφιγγες...

    • abc avatar
      abc @ Ο Θείος 23/07/2012 11:06:47

      Αγαπητέ Θείε, η πολυκομματική κυβέρνηση “αρέσει” στους Γερμανούς που έβαλαν ακόμα και το χεράκι τους για να εκλεγεί. Επομένως δεν πρέπει να ανησυχούμε παρά τα καρότα και τα μαστίγια που της βγάζουν ενίοτε. Στο τέλος θα το "στάξουν" το παραδάκι για να μην πέση και αναλάβει ο Τσίπρας...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ abc 23/07/2012 18:01:30

        ..δεν καταλαβαίνεις...
        Κολλημένος με τους Γερμανούς. Δες ομως λίγο τους εγχώριους "γερμανούς". Αυτοί έχουν το μαχαίρι.

        • abc avatar
          abc @ Ο Θείος 23/07/2012 20:16:07

          Αυτοί είχαν το μαχαίρι κάποτε. Τώρα τους έχει γίνει μακαρόνι. Τώρα κατάλαβε ο ΔΟΛ οτι ο Τσίπρας δεν είναι παιδαρέλι του δεκαπενταμελούς και ο σύριζα απλώς συνιστώσες της Ρόζας όπως διατυμπάνιζε προεκλογικά? Η άρχισε το γλύψιμο στον Τσίπρα για να πιάσει στασίδι απο τώρα?

  4. ΤΑΞΙΚΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ avatar
    ΤΑΞΙΚΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ 22/07/2012 18:59:21

    Τι λεει;
    http://taxikiantepithesi.blogspot.gr/2012/07/blog-post_5732.html
    Ακούστε καλά αυτά που λεει ο Αλέξης και θα καταλάβετε για ποιο λόγο είναι ο "εκλεκτος"

  5. Ανακρέοντας avatar
    Ανακρέοντας 22/07/2012 19:01:30

    Συμφέρει όλο το πολιτικό σύστημα να απαγκιστρωθεί από το άρρωστο και επικίνδυνο εκδοτικό κατεστημένο. Οσο πιο γρήγορα το καταλάβουν όλοι, τόσο καλύτερα γι αυτούς. Πάντως ο κ. Τσίπρας το κατάλαβε αρκετά νωρίς και εισπράττει από τώρα τα εύσημα! Να δούμε τι θα κάνει ο κ. Σαμαράς γιατί από τον κ. Βενιζέλο δεν περιμένουμε απολύτως τίποτα!

  6. Heaven avatar
    Heaven 22/07/2012 19:02:25

    μια ευλογη απορια: τι στο καλο κερδισε ο Σαμαρας παιρνοντας τον ανυπαρκτο και αποδεδειγμενα ανεπαρκη υιο Ψυχαρη στη ΝΔ;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Heaven 23/07/2012 18:02:53

      Ότι κέρδισε επιβάλλοντας πρόωρες εκλογές, χα, χα, χα....
      Δυστυχώς άκουσε τους "ψυχά(κ)ρηδες...

  7. kapar13 avatar
    kapar13 22/07/2012 19:41:42

    quote
    Όταν ζητά δάνειο για τον χρεοκοπημένο ΔΟΛ μιλά απευθείας με τον πρόεδρο της τράπεζας ή εξ ανάγκης διαπραγματεύεται και με διευθυντές;
    unquote
    Από ότι θυμάμαι, όταν ο Ψυχάρης ζητούσε δάνεια για τον χρεοκοπημένο ΔΟΛ, μιλούσε απ'ευθείας με αυτόν που διόριζε την διοίκηση της τράπεζας, δηλαδή με τον πρωθυπουργό της χώρας.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/07/2012 20:04:23

    Ποτε θα σταματησει η επιχορηγηση του Μεγαρου Μουσικης;

  9. Ραβινος avatar
    Ραβινος 22/07/2012 21:05:19

    H σχεση μου με τον ΔΟΛιο και τα Ψυχαρισματα εχει διαρραγει προ πολλου και αμετακλητα !Οπου συναντω ΔΟΛιο θα τον παω σερνοντας !

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Ραβινος 23/07/2012 01:14:04

      Γιατί όχι "ζμπρώχνοντας";
      Μπορεί να του αρέσει κι όλας!

  10. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 22/07/2012 21:39:45

    Λουκέτο.

  11. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 22/07/2012 23:24:20

    Γεμάτο δημοσιογραφικές επιτυχίες σήμερα το Ελεύθερο Βήμα, ε συγνώμη αυτό καταδικάστηκε ως συνεργασθέν με το Ράιχ, το Βήμα ήθελα να πω.
    Έχει και συνέντευξη Αγγελοπούλου.
    Λέει μεταξύ άλλων:
    "Eίμαι μια κανονική μεσογειακή μαμά που έμαθε να μαγειρεύει για τα παιδιά της... Θέλω να κάνω πράγματα για την Ελλάδα, αλλά η Ελλάδα δεν μου επιτρέπει να τα κάνω."

    Συνεντευξάρα! Όπως λέει και η Βάνα Μπάρμπα "δεν γίνονται πράγματα"...
    Ας όψονται οι νεοδημοκρατούληδες( κατά το αριστερούληδες) που το 89-90 σταύρωσαν μαζικά την κυρία ως βουλευτή Α Αθηνών. Οι ίδιοι ( ή τα παιδιά τους) που εξέλεξαν και τον ογκόλιθο Ανδρέα Ψυχάρη , ο οποίος έβγαζε συγκλονιστικούς λόγους στα μπαρ του Κολωνακίου.

  12. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 23/07/2012 07:50:00

    Ο κύριος Τσίπρας αρνείται να συναντηθεί με την Τρόϊκα...με τη...Γιάννα όμως;;;;;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Τί να λέμε; 24/07/2012 21:39:10

      Χα χα!

  13. sgp avatar
    sgp 23/07/2012 08:53:31

    Ο ίδιος ο Ψ. μιλάει μιλάει με τον φίλο του τον τραπεζίτη.
    Ο οικ δντης του ΔΟΛ μιλάει με τον τραπεζικό

  14. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 23/07/2012 10:25:32

    '' ....Αυτό που ξέρουμε είναι ότι δε μπορούν ξεπερασμένοι και χρεοκοπημένοι εκδότες που είχαν μάθει να ανεβάζουν και να κατεβάζουν κυβερνήσεις, να δίνουν εντολές και να κάνουν συστάσεις στις κυβερνήσεις. Ιδιαίτερα σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή για τη χώρα.'' Δεν μπορούν πια;;; Γιατί έτσι έχουν συνηθίσει, πολλά χρόνια τώρα. Είναι σύνηθες να .... συνδιαλέγονται απ΄ευθείας με Πρωθυπουργούς - μαριονέτες και κυβερνήσεις - θέατρα σκιών. Αν το παιχνίδι άλλαξε και δεν τους παίρνει πλέον, μήπως είναι η στιγμή να τους το πει και κάποιος με έργα ξεκάθαρα ώστε να μαζευτούν στο βρώμικο λαγούμι τους;;; Και τι θα έχανε αλήθεια η..ενημέρωση, αν ΔΟΛ ξαφνικά δεν υπήρχε;; Θα έλειπε από κάπου;; Δε νομίζω...

  15. ΤΑΞΙΚΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ avatar
    ΤΑΞΙΚΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ 23/07/2012 13:16:22

    Ο Ψυχάρης και ο κάθε Ψυχάρης θέλει ένα "ασφαλές ανάχωμα" της λαϊκής οργής που θα ξεσπάσει κάποια στιγμή . Θέλει να παίξει πάλι το χαρτί του παλιού ΠΑΣΟΚ που εγκλώβιζε προοδευτικά άτομα στη λογική του "εφικτού και του οράματος" ή τα έκανε συνενόχους στη διαφθορά μοιράζοντας αφειδώς θεσάρες και μισθάρες.

    • avanti avatar
      avanti @ ΤΑΞΙΚΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ 23/07/2012 17:15:37

      Μία απορία, τι το θέλει το ασφαλές ανάχωμα ο Ψυχάρης, θα αγοράζουν έτσι περισσότεροι τις φυλλάδες του ή μήπως δεν θα μιλάνε οι υπάλληλοί του για αυξήσεις που έτσι κι αλλιώς κανένας δεν ... μιλάει πιά? Φίλε πάρτο αλλιώς, αλλού είναι το θέμα και το ψητό.

  16. G. Papadopoulos avatar
    G. Papadopoulos 23/07/2012 14:38:50

    Οι εκδότες και οι ... όμοιοί , όταν πρόκειται να δανειοδοτηθούν τους συνομιλούν πάντοτε με τον Διοικητή της Τράπεζας !!! Διαφορετικά αλοίμονο στους πρώτους ... Είστε εκτός πραγματικότητας ...

  17. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 23/07/2012 14:50:00

    Μία είναι η λύση σε αυτήν, αλλά και σε πολλές άλλες ...ύποπτες και αμαρτωλές περιπτώσεις : ΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΕΙΜΝΗΣΤΗ ΣΑΠΦΩ ΝΟΤΑΡΑ, ΜΠΟΥΡΛΌΤΟΟΟΟ!! :-)

  18. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 24/07/2012 20:35:58

    Είναι γνωστός ο κοινωνικοπολιτικός ρόλος που διαχρονικά έπαιζαν κάποια ιδιωτικά ΜΜΕ, έντυπα και ηλεκτρονικά.
    Είναι τυχαίο που εδώ και 23 περίπου χρόνια δεν υπάρχουν οριστικές άδειες για τα κανάλια;
    Θυμάται κανείς το ρόλο του ΔΟΛ το ΄65;
    Πότε και πώς θα απεμπλακεί η πολιτική ελίτ από αυτούς;
    Οχι, βέβαια, βάζοντας ανθρώπους τους στις λίστες ή διορίζοντάς τους σε κρίσιμες (και προσοδοφόρες νόμιμα) θέσεις.