#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2013 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πολιτικό αδιέξοδο του μετεξεταστέου Αλέξη



Στις προηγούμενες εκλογές, όλα τα πολιτικά κόμματα στην Ελλάδα γράψανε τις εξετάσεις τους. Άλλοι με «σκονάκια», άλλοι με πασαλείμματα, άλλοι καλά διαβασμένοι, δώσανε στον ελληνικό λαό το γραπτό τους εν είδει προγράμματος και αυτός ανάλογα με το γραπτό και πολλές φορές και με τον θυμό του ή την απελπισία του, μοίρασε τις ψήφους.

Άλλοι προβιβάστηκαν άλλοι μείνανε μεταξεταστέοι και άλλοι τους ζητήθηκε να έρθουν με «τον κηδεμόνα» τους. Ο μεγάλος μεταξεταστέος υπήρξε ο ΣΥΡΙΖΑ όμως, επειδή τόσα χρόνια υπήρξε εκλογικός «κουμπούρας» που έμενε πάντα στην ίδια τάξη, ο προβιβασμός του σε «μεταξεταστέο»   θεωρήθηκε – και εν πολλοίς ήταν – μεγάλη επιτυχία του Αλέξη. Το κακό όμως με τον Αλέξη ήταν πως ισχύει αυτό που λέγανε οι αρχαίοι Λατίνοι: “verba Volant, scripta manent”. Δεν φτάνει λοιπόν που το διαλάλησε προφορικά πομπωδώς και με στόμφο στις ανά την χώρα συγκεντρώσεις του ΣΥΡΙΖΑ, δεν φτάνει που χωρίς ντροπή το ισχυρίστηκε και στο εξωτερικό όπου τον άκουγαν άναυδοι και συνοφρυωμένοι οι συνομιλητές του κουνώντας με σημασία τα κεφάλια τους, το έγραψε κιόλας φαρδιά πλατιά στο διαγώνισμα – πρόγραμμα των εκλογών του καλοκαιριού! Η λύση στο οικονομικό πρόβλημα της χώρας κατά τον ΣΥΡΙΖΑ, είναι «η ακύρωση του μνημονίου και η από μηδενική βάση διαπραγμάτευση της δανειακής σύμβασης της χώρας ΕΝΤΟΣ του ΕΥΡΩ». Το είπε, το διαλάλησε, το φώναξε, το έγραψε, το υποστήριξε μέχρις εσχάτων.

ΑΛΛΑ, ΔΕΝ ΕΠΕΙΣΕ! Δεν έπεισε τον ελληνικό λαό, δεν έπεισε φυσικά κανέναν εκτός της χώρας και πολύ φοβάμαι πως δεν έπεισε και αρκετούς συνοδοιπόρους του στο κόμμα (;) του, οι οποίοι προς τιμήν τους προσπαθούν να διατηρήσουν κάποια ψήγματα σοβαρότητας. Αυτό δείχνουν όλες οι δημοσκοπήσεις, όλες οι δημόσιες συζητήσεις, όλες οι κουβέντες στα καφενεία και την αγορά.

Και τώρα τι; Πως αλλάζει κανείς τόσα λόγια, τόσες φωνές, τόσες συζητήσεις; Και κυρίως πως ξεγράφει κανείς την βασική του πολιτική θέση από το πρόγραμμα – διαγώνισμα και τι προτείνει αντί αυτής στις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου; Κάθε νοήμων πολιτικά άνθρωπος αντιλαμβάνεται πως η μόνη αντίθετη πρόταση προς αυτήν του Πρωθυπουργού, της ΝΔ και της τρικομματικής, είναι η ακύρωση του μνημονίου και των δανειακών συμβάσεων,  ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩ! Ίσως και ΕΚΤΟΣ Ευρωπαϊκής Ένωσης! Πολύ πρωτότυπη πρόταση, μονάχα που πρόλαβαν ήδη να την «καπαρώσουν» όχι μονάχα το ΚΚΕ που είναι sui generis, αλλά και άλλα μικρότερα κόμματα και κομματίδια, με κυρίαρχο ανάμεσά τους τον πάλαι ποτέ κομματικό πατριό του Αλέξη! Δεδομένου πως το PLAN B είναι καπαρωμένο από τον κυρ – Αλέκο και PLAN C δεν φαίνεται στον ορίζοντα, ο ΣΥΡΙΖΑ την έχει δύσκολα. Στο μόνο που ελπίζει πια, είναι να τα πάει τόσο χάλια ο Σαμαράς, που να πέσει η εξουσία στα άμαθα χέρια του, λόγω απουσίας εναλλακτικής πρότασης. Το μόνο που απέμεινε στον Αλέξη, είναι η θεωρία του ώριμου φρούτου, δεν είμαι σίγουρος όμως πως είναι γι αυτόν επιθυμητή μια τέτοια εξουσία.

Η περίπτωση να κερδίσει  ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Αλέξης την εξουσία κατόπιν εκλογών, πείθοντας τον ελληνικό λαό για το σχέδιο, το πρόγραμμα και τις αγαθές και υλοποιήσιμες προτάσεις του, κάθε μέρα που περνά απομακρύνεται ολοένα και περισσότερο. Και θα γίνει μακρινό όνειρο, όσο συνεχίζεται η σταθεροποίηση της χώρας και η αναστροφή τόσο διεθνώς όσο και στο εσωτερικό του δυσμενούς ψυχολογικού κλίματος γύρω από την ελληνική οικονομία. Το μόνο που απομένει στον Αλέξη πια, είναι να εύχεται ή να προσπαθήσει να προκαλέσει την αποτυχία του “grecovery”. Χρειάζεται προσοχή κι επαγρύπνηση για την περίπτωση που ο ΣΥΡΙΖΑ επιχειρήσει να παίξει ακόμη και τα βρώμικα «ρέστα» του εις βάρος των συμφερόντων του λαού και της χώρας. Δεν πιστεύω πως θα το κάνει, αλλά καμιά φορά τα ματαιωμένα όνειρα μπορούν να οδηγήσουν σε απονενοημένα διαβήματα.

Akenaton

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alex23 avatar
    alex23 27/05/2013 10:24:28

    η προσφατη κινηση του να δωσει τρισελιδη συνεντευξη στο εντυπο εκδοτη που μεχρι χθες κατηγορουσε, δειχνει οτι το επομενο διαστημα θα κανει παιχνιδι επικοινωνιας και οχι ουσιας και για αυτο κλεινει θεματα με εκδοτες που θα μπορουσαν να τον ενισχυσουν.. το μονο του επικοινωνιακο προβλημα θα ειναι αν καποια συνιστωσα αρχιζει να ανεβαζει θεματα που οι νεες του συμμαχιες δεν επιθυμουν..

    ακομα δεν θα αιφνιδιαστω αν το επομενο διαστημα, σε μια προσαθεια να κλεισουν στοματα κριτικης, αρχισει και να κατηγορει τις δημοσκοπησεις και τα καναλια για χειραγωγηση και προσπαθεια να διακοπει η μετεξελιξη του συριζα σε κατι αλλο..

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ alex23 27/05/2013 12:19:09

      Σωστα πολυ ακριβεις διαπιστωσεις !Τις κωλοτουμπες του Τσιπραυγητη να τις βλεπουν οι αντιμνημονιακοι αριστεραντζες και να βγαλουν τα συμπερασματα τους !

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Ραβινος 27/05/2013 17:37:00

        Ωραίος ο νονός. Πετυχημένο το όνομα.

  2. GO avatar
    GO 27/05/2013 10:48:21

    Akenaton, καλημέρα.
    Τα έμαθες τα νέα; Ο Τσίπρας πέραν των άλλων δεινών, δέχθηκε και τα παράπονα της Ρ.Δ, ως εξής:

    Dear Alexis,
    με άριστα υπηρέτησα τις διεθνείς σου σχέσεις
    και ποιο ήταν τ' αποτέλεσμα; Στο τέλος, να με ...ζέσεις.

    Αφού πρωτεία έδωσες σε κείνη την αγγούρω,
    μαζεύω τις βαλίτσες μου και πάω στον Μαδούρο.

    Στην Βενεζουέλα θα βρεθώ, σε μίαν άλλη ήπειρο,
    και θα εγκατασταθώ σιμά σε Πρόεδρο πολύπειρο.

    Που 'ναι πετρελαιάς ολκής, παίζει και λίγη μπάλα,
    και όταν πετύχω, θα γυρνώ σε άλογο καβάλα.

    Σαν λαίδη, σαν Γκοντάϊβα, σε άτι δίχως σέλα,
    όποιο πουρό με συναντά, θα πέφτει η μασέλα.

    Πάνω στον κήλωνα ιππαστί, με χάρη και με τρέλα,
    τεκνά θα με θαυμάζουνε, θα φεύγουνε τσερβέλα.

    Δεν θα το κάνω παρ' υμίν, το έκανε η Ματούλα
    κι όσοι το ζήσαν, ύμνησαν τα θέλγητρά της ούλα.

    'Ιππευσε μπρος το Πίκολο, Νούφαρα, Τοπς, Λυκόβρυση,
    κι όλους τους έπιασε, ευθύς, μία γλυκιά παρόρμηση.

    Στο πέρασμά της ρίγησε όλο το Κολωνάκι,
    ενώ η αγγούρω συγκινεί μόνο Μαρκογιαννάκη!

    • akenaton avatar
      akenaton @ GO 27/05/2013 17:26:06

      Καλό, αγαπητέ μου, πολύ καλό!

      • GO avatar
        GO @ akenaton 27/05/2013 19:04:45

        Ευχαριστώ, να 'σαι καλά.

  3. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 27/05/2013 12:37:17

    H αποκάλυψη του επικοινωνιακού παιχνιδιού ενός αριστερού σχήματος επιβάλλει την παρακολούθηση αναλύσεων και άρθρων χώρων και προσώπων που διάκεινται φιλικά προς αυτόν.

    1) Παρασκευάς Αυγερινός:"Ελιά στην Ελλάδα χωρίς τον ΣΥΡΙΖΑ δεν νοείται, αν και δεν έχω καταλάβει ακόμα τι θέλει και τι υπόσχεται για το αύριο"

    2) Αλέξης Μητρόπουλος:" Η Αριστερά οφείλει σήμερα να απαντήσει στα εξής βασικά πολιτικά ζητήματα.Το πρώτο είναι γιατί χάθηκε η ιδεολογική μάχη του Μνημονίου. Το δεύτερο μεγάλο ζήτημα είναι γιατί δεν κατόρθωσε να οργανώσει ένα πλατύ, ενωτικό Λαϊκό Κίνημα,.Τέλος, πρέπει να δώσει και μια πειστική απάντηση στο οργανωτικό -και συνάμα «βαθύ» πολιτικό- ζήτημα γιατί δεν πέτυχε την ενότητά της.

    3)Για τον Μιχάλη Παπαγιαννάκη:"Επέμενε σταθερά ότι η Αριστερά δεν μπορεί να περιορίζεται στην καταγγελία και να αποτελεί μόνο δύναμη διαμαρτυρίας, αλλά πρέπει να έχει προγραμματικές προτάσεις και πολιτικό σχέδιο."

    4)Στρατούλης:"Η μεγάλη πολιτική τομή, που έγινε από τον ΣΥΡΙΖΑ και τον οδήγησε σε εκτίναξη των εκλογικών ποσοστών του, ήταν η πρότασή του για κυβέρνηση των συμπαραταγμένων δυνάμεων της Αριστεράς.Μια αριστερή συμπαράταξη δεν περιορίζεται μόνο στους ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, εξωκοινοβουλευτική Αριστερά και ριζοσπαστική οικολογία, παρά το ειδικό ιστορικό και αναντικατάστατο βάρος τους. Επεκτείνεται σε συνεργασίες και με στελέχη και συλλογικότητες από το σοσιαλιστικό χώρο, που απεγκλωβίζονται από την ενσωματωμένη στο νεοφιλελευθερισμό σοσιαλδημοκρατία, μετατοπίζονται προς τα αριστερά και δεν συμμετείχαν στις μνημονιακές επιλογές του ΠΑΣΟΚ."

    Μέσα σε λίγες γραμμές αποκαλύπτεται το μεγέθος της παραζάλης του ΣΥΡΙΖΑ.
    Ομως χρήζει ιδιαίτερης και βαθιάς ανάλυσης το παγιωμένο ποσοστό του.Η επιφανειακή σκέψη, η επιδερμική ανάλυση προκαλεί εφησυχασμό και ο εφησυχασμός με την σειρά του αδρανοποιεί , η ήττα επερχεται ως νομοτελειακό αποτέλεσμα.Χρειάζεται τόλμη, ρήξεις περιφρόνηση σε κάθε στατικότητα στη σκέψη και στη δράση και διαρκής αναζήτηση του νέου

  4. Nik avatar
    Nik 27/05/2013 13:25:19

    Η σκέψη και μόνο υπουργοποίησης της Ζωής, της Ρένας και λοιπών είναι αρκετή για να φρενάρει τα πάντα. Δεν χρειάζεται ιδεολογική ανάλυση.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Nik 27/05/2013 17:27:28

      Αφήστε, τα πρόσωπα δεν σταμάτησαν ποτέ τους Έλληνες από το να ψηφίσουν ένα κόμμα που τους έπεισε γενικώς .... Τα παραδείγματα αμέτρητα!

  5. Δίρφυς avatar
    Δίρφυς 27/05/2013 13:41:45

    Βρέ παιδιά,ὡραῖο τό κείμενο καί ὁ σχολιασμός,ὅμως ἡ λέξη ἐπάνω εἰς τήν ὁποίαν τό ἄρθρο δομεῖται εἶναι λάθος!Δέν ὑπάρχει ''μεταξεταστέος''.....Μόνον ''μετεξεταστέος'' ὑπάρχει!!!!
    Εὐχαριστῶ.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Δίρφυς 27/05/2013 17:35:00

      Ήμαρτον!

  6. fe avatar
    fe 27/05/2013 14:49:48

    Αφηστε τον μικρο και να δουμε τι θα κανουμε με βενιζελο που σηκωσε μπαιρακι.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ fe 27/05/2013 17:39:33

      Δηλαδή πιστεύεις πως θα θελήσει εκλογές ο Μπένι; Να πάει στο 3-4%;

      • fe avatar
        fe @ Γεώργιος Τ. 27/05/2013 19:57:19

        Οχι δεν το νομιζω.Αλλα παιζει ασχημα τελευταια.

  7. kostas.k avatar
    kostas.k 27/05/2013 14:55:38

    όταν θαρθει η ώρα 'σεμνά και ταπεινά' θα του παραδώσετε την εξουσία του Αλέξη, αλλιώς ξέρετε τι σας περιμένει...

    • akenaton avatar
      akenaton @ kostas.k 27/05/2013 17:36:31

      Αν όμως δεν έρθει αυτή η ώρα, ελπίζω σεμνά και ταπεινά να το παραδεχτεί και ο Αλέξης, οκέη;

  8. akenaton avatar
    akenaton 27/05/2013 17:42:35

    Προτίμησα την "μαθητική" γραφή του όρου. Ποιητική αδεία έγινε, μην βαράτε όλοι μαζί φίλοι μου !! Για όσους αμφιβάλλουν, χτυπήστε τις δύο λέξεις στο γκούγκλ και θα διαπιστώσετε έκπληκτοι πως τα αποτελέσματα του λάθος τύπου είναι περισσότερα από αυτά του σωστού. Τούτο, επειδή τον όρο τον χρησιμοποιούν περισσότερο στο Νετ οι μαθητές που μένουν και "μετ(α)εξεταστέοι". Εν πάση περιπτώσει, mea culpa.

  9. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 27/05/2013 17:44:33

    Άψογος!

  10. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 27/05/2013 17:54:00

    Τι άλλο να πούμε, αγαπητέ φίλε φαραώ?

    Σταθεροποιείται η κατάσταση? Τσουπ, 2,4% διαφορά (έγινε).

    Αν πέσει η ανεργία? Τσουπ, 6-7% διαφορά

    Αρχίζουν κι αυξάνονται δειλά-δειλά οι μισθοί? Τσαακ, 10% διαφορά!

    Αποκαθίστανται και μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις σιγά-σιγά? Κλατς, 15-20% διαφορά.
    (8-7% από ΧΑ από αποστράτους και Σωμ. Ασφαλείας, 10%+ από ΔΥ)

    29% + 15% = 44% και γίναμε πάλι!

    Πατριωτική πολιτική? "Δένεις" την βάση σου ακόμα περισσότερο.

    Σας μεταφέρω τι μπορεί να σκέφτεται ένας μέσος Έλληνας.

    Θα μου πείτε: "Προτρέχεις! Κάτσε να δούμε! Μην έχουμε άλλα!"
    Σύμφωνοι, θα απαντήσω. Κι εγώ περιμένω και βλέπω.. Και στηρίζω. Για τα παραπάνω όμως, όχι γενικά κι αόριστα!

    • akenaton avatar
      akenaton @ Θόδωρος 17.06.2012 27/05/2013 18:12:40

      Έτσι ακριβώς αγαπητέ Θεόδωρε! Η πολιτική διαδρομή του ΣΥΡΙΖΑ εξαρτάται αποκλειστικά από την εφαρμοσμένη πολιτική δράση της κυβέρνησης (δηλαδή της ΝΔ). Οι ίδιοι έχουν παγιδευτεί σε απόλυτο αδιέξοδο. Ομοίως στηρίζω στα συγκεκριμένα.

  11. Τεμπέλης καθηγητής avatar
    Τεμπέλης καθηγητής 27/05/2013 18:50:23

    Ο Σύριζα είναι ανεμοσκόρπισμα χωρίς βάθος και μόλις οι πελάτες του δουν ότι μένει στάσιμος θα αναζητήσουν άλλο λιμανάκι για να αράξουν. Ο Σαμαράς πρέπει να αναδείξει τη φασιστική διάσταση του υποτιθέμενου προοδευτικού τους λόγου και το λεγόμενο "αντιρατσιστικό" (βλ. ανθελληνικό) νομοσχέδιο είναι μια μεγάλη ευκαιρία, δια της αταλάντευτης απόρριψής του, για να αποδυναμώσει και τα επιχειρήματα της ΧΑ ότι τα κόμματα αδιαφορούν για το θέμα και για να αναδείξει το ανθελληνικό μίσος των προοδευτικάριων τύπου Ρεπούση που αρνείται την γενοκτονία των Ελλήνων. Τέτοιοι είναι άφθονοι στον Σύριζα όσο οι σαρδέλες στο Αιγαίο.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Τεμπέλης καθηγητής 27/05/2013 20:07:27

      Η πλάκα είναι ότι στον ΣΥΡΙΖΑ αρνούνται πεισματικά να δουν τι συμβαίνει και κρύσβουν το κεφάλι τους στην πολιτική "άμμο" χτυπώντας το σαμάρι των δημοσκόπων αντί του γαϊδάρου της πολιτιής τους αβελτηρίας. Η κολοτούμπα τους δε στο αχρείαστο και εκ του πονηρού αντιρατσιστικού νομοσχεδίου, θα αφαιρέσει και άλλους πόντους από την ήδη αφερέγγυα πολιτική τους αξιοπιστία.

  12. mara M. avatar
    mara M. 27/05/2013 19:21:18

    Γιατί ασχολείστε με τον Τσίπρα τώρα αφού έμεινε μεταξεταστέος; Πιάστε το πάλι το Σεπτέμβριο που θα ξαναδώσει.

  13. Dal avatar
    Dal 27/05/2013 21:54:35

    Οι δημοσκοπήσεις έχουν και μια άλλη ανάγνωση. Το κυβερνητικό μπλοκ (ΝΔ,ΠΑΣΟΚ,ΔΗΜΑΡ) συγκεντρώνει μόλις 33%. Η ΝΔ δεν συγκεντρώνει τα ποσοστά των εκλογών ,το ΠΑΣΟΚ έχει καταβαραθρωθεί και η ΔΗΜΑΡ έχει υποχωρήσει.
    Τι συμβαίνει? Ο ΣΥΡΙΖΑ ναι μεν δεν εισπράττει τη εκλογική φθορά της ΝΔ , το εκλογικό σώμα όμως στρέφεται προς ΧΑ , ΑΝΕΛ (δεν χάνουν) και το ΚΚΕ αυξάνει την δύναμή του σε σχέση με τις εκλογές.

    Είναι δυνατόν να κυβερνηθεί η χώρα συνασπισμό κομμάτων κάτω του 40%΄;
    Μην επιχαίρεστε . Πόσο θα ανεχθούν ακόμη ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ τον συνεχή δημοσκοπικό καταποντισμό τους?

  14. Τεμπέλης καθηγητής avatar
    Τεμπέλης καθηγητής 28/05/2013 07:10:58

    Θα κάνω μια αφελή ερώτηση: είναι τυχαίο ότι η φασαρία με το αντιρατσιστικό ξέσπασε αίφνης τώρα που πλησιάζει η ώρα της πώλησης ΔΕΠΑ και ΔΕΣΦΑ στους Ρώσους;